Prestige verlies voor Eintracht F rankfurt Meer dan miljoen Amerikanen zullen marathonduelRodgers - Nijboer volgen Botsing op Duindi DE SPECIALE ATTRACTIE UIT NEDERLAND HAN BERGER:„DIE 2-1 IS MEEGENOMEN" SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 PAGIN q WASSENAAR Het koer- sprogramma op de Wasse- naarse renbaan Duindigt ging gistermiddag met een. incident van start. In de eer- ste draverij om de Herfst- prijs gingen Trots van Ech ten met Wim Duivenvoor den en de grote favoriet Tappahanna D met Siem Hartman naast elkaar de bocht in. Tappahanna D sprong weg en beide sulky's kwamen met elkaar in aan- 1.25.5. 2. Torero Cavaljos. 3. T .20 pl. 1.80 1. begrijpelijk gestaakt en een kwartier later werd op nieuw gestart. Veel mate riaal was kapot en Tappa hanna D kwam voor een tweede start wegéns kreu pelheid niet meer in de baan. Een groot gedeelte van de be zoekers kon de tickets weg gooien. De mensen, die een weddenschap hadden afgeslo ten op Top van Hanegem, kre gen een nieuwe kans. Vlak na de eerste start werd de drieia- rige merrie uitgeschakeld, maar bij de tweede start kon het paard ook geen vuist ma ken. Bij de eerste start was To rero Cavaljos door fouten kansloos. Bij de tweede start was het paard met Jan van Dooyeweerd goed weg en pak te achter Trudy Hollaridia met Aad Harmsen het tweede geld voor Tamarieke N ven Trots ke. Winn. 14.20 pl. U kopp. 15.00 trio f.234.00. NANTES-PRIJS 1900 Glashon(H.J.v.d.Kraats) King Emperor. 3. Tirpitz. pl. 3.50 2.40 kopp. 12.30. EIKEN-PRIJS 2040 meter ne (W.C.Strooper) 1.23,3. Hollandia. 3. Super Rara. V pl. 1.20 1.3" BERKEN s (J.l 3. Sir pl. 2.00 1.70 2.80 kopp. 10.80 DISTELWEIDE-PRIJS 1300 1. Partiele (Mej.F.Dudok va 1.56.9. 2. Garryduff Boy. 3. Good. Winn. 5.10 pl. 1.80 kopp. 96,00 trio 903.20. WILGEN-PRIJS 2520 mi Rick Hanover (W.P.Strooper 2. Majoor Rara. 3. Remy P Winn. 3.50 pl. 1.50 2.10 kopp. KASTANJE-PRIJS 2040 m Sapeli du Bois (J.G.H. de Jong 2. Tiffar Nea 3. Pi fflMESPRIJS 1800 meter Bien (Mej. C.J. Meltzer) 2. Court Lady; 3. Lady Va Winn. 4.20. pl. 1,90 2,00 3,20 35,40. Niet gestart* n? 2 Chan POPULIEREN PRIJS 1600 1. Rapste (P.J. Zandt) 1.20,7; 2 Baker (J.J. de Wit) 1.19,9; 2. I Vier bestuursleden KNGV stappen op AMSTERDAM Het Ko- Alleen voor de heer Sin ninklijk Nederlands Gym- een kandidaat, de heer nastiek Verbond heeft vrij- stede die evenwel allee wel geen bestuur meer. Met in het bestuur zitting w voorzitter John Tielrooy, die men als er een plaatsve eensklaps zijn aftreden be- ger voor voorzitter Tielr kend maakte, zullen op de en die is er niet. Ook vA algemene jaarvergadering andere bestuursleden zi/ op 15 november ook pen ningmeester Clay en de be stuursleden v.d.Linden en Singer hun functie neerleg gen. John Tielrooy bekleeddt jaar de functie van voor; Eerste winstpartij Karpov BUENOS AIRES Wereldkampioen Anatoli Karpov in de vijfde ronde van het internationale schaaktoerm Buenos Aires zijn eerste overwinning behaald, op de A tijn Sergio Giardelli. i Timman had vrij. De Amerikaan Kavalek versloeg in 31 IW zijn landgenoot Browne. Olafsson (IJsland) kwam na 24 nd remise overeen met de Argentijn Najdorf. Na vijf ronderien Karvalek met 3 punten in Larser met 2 1/2 en 2 afgebr. fee Met een Groene Betaalcheque en de Groene BetaaiL Gegarandeerd tot f 100 - per cheque. Zonder kosten ,al verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nedcrlai£w (van onze correspondent) NEW YORK - Er waren in feite maar drie gebeurtenissen, die de af gelopen zomer de meestal zeer plichtmatige berichtgeving in de Amerikaanse media over de Olym pische Spelen in Moskou doorbra ken. Boycottend Amerika toonde meer dan „normale" interesse in de zegetocht van de leeftijdloze Yifter op de 5 en 10 kilometer, het duel tussen de miraculeuze Engelse mid den-afstandlopers Ovett en Coe en niet in het minst voor de zilveren verrassing van Gerard Nijboer op de marathon. Nijboers prestatie sprak de Amerikanen in hoge mate aan, omdat het pas zijn vierde ma rathon was nadat hij eerder al de tweede beste tijd in de marathon- historie had gelopen, maar vooral ook omdat het hollend overbruggen van lange afstanden in de States de laatste jaren een nationale rage is geworden. Sukkeldraven, oftewel joggen, grijpt onrustbarend om zich heen want een beetje Ameri kaan rust niet voordat hij of zij die sukkeldraf 26 mijlen en 385 yards, de lengte van een marathon dus, kan volbrengen. „Op het moment, dat Gerard Nijboer in Moskou het zilver won, wisten wij dat we alles in het werk moesten stel len om hem hier te krijgen. Dit is het soort sportieve prestatie, waar we nog warm voor lopen", aldus de perschef van de marathon in New York, Joe Goldstein. Hij overdrijft niet, want in alle publikaties over die marathon wordt Nijboer als speciale atractie op gevoerd, in een adem met Bill Rod- gere, het grote Amerikaanse maratho nidool, de Fin Lasse Viren en Kirk Pfeffer, de „coming marathonman" uit Colorado. Dat de Amerikaanse liefde voor de marathon geen oceaan te hoog gaat, kan ook Grete Waitz uit Noorwegen getuigen. Zij won de da mesrace in 1978 en 1979, de laatste keer in de snelste tijd (2.27.33) ooit door een vrouw gelopen. Ze wordt voor elke Amerikaanse marathon uit genodigd en het grootste deel van haar fanmail komt uit de Verenigde Staten. Maar de komst van Gerard Nijboer dient nog een ander doel. Hij mag dan een fraaie marathon in Moskou heb ben gelopen, in New York wordt hij er, volgens de Amerikanen natuurlijk, uitgelopen door William Henry Rod gers, „Mr. Marathon himself". Daar mee is dan aangetoond dat Bill Rod gers en niemand anders zonder boycot het goud zou hebben gewonnen in Moskou. En mocht Nijboer er zondag onverhoopt toch in slagen Rodgers te verslaan, dan hebben de Amerikanen er gewoon een nieuw idool bij. De marathon van New York City is pas tien jaar oud maar heeft zich al een aparte plaats onder de grote ma rathons verworven. De beroemdste marathon in de V.S. is vooralsnog die van Boston, in het voorjaar. Bill Rod gers heeft door Boston, waar hij vlak bij woont, zijn grootste bekendheid verworven. Maar het feit, dat hij de laatste vier marathons van New York op zijn'naam heeft geschreven, wijst er al op dat de „New York Road Run ners Club" grotere ambities heeft dan het organiseren van „een" marathon. Vergoeding Volgens berichten in de Amerikaanse Hockeycoach houdt wapenschouw AMSTERDAM Een natio nale b-selectie hockey speelt donderdag 30 oktober en don derdag 6 november in het Wa generstadion te Amstelveen oefenwedstrijden tegen resp. Kampong en Amsterdanm Bondscoach Wim van Heumen is druk doende de definitieve selectie voor het toernooi om de Champions Trophy, dat in januari in Karatsji wordt ge houden, samen te stellen. Om enig inzicht te krijgen in het beschikbare materiaal heeft Van Heumen de oefenwed strijden van het b-team vast gesteld. Hij heeft de volgende dertien spelers uitgenodigd: Doel: Pierre Hermans (Am sterdam), Joost Claushuis (Klein Zwitserland); veld: Tjeerd Borstlap (Klein Zwit serland), Roderick Bouwman (HGC), Maarten van Grimber gen (Klein Zwitserland), Arno den Hartog (Oranje Zwart), Job van der Have (HGC), Bob Jan Hillen (Amsterdam). Jan Carel Jenniskens (Tilburg), Hans Kruize (Klein Zwitser land), Eric Pierik (Hattem), Jaap Schultz (Groninger Stu denten) en Jard Sluiter (DKS).. Hans Kruize keert terug in de voorlopige selectie. Nieuwelin gen zijn Jenniskens, Schultz en Sluiter. Zes spelers zijn al zeker van een plaats in de a- ploeg: Cees Jan Diepeveen (Bloemendaal), Theodor Doyer (Bloemendaal), Ties Kruize (Klein Zwitserland), Wouter Leefers (HGC), Paul Litjens (Kampong) en Tim Steens (Klein Zwitserland). De definitieve a-selectie gaat zich vanaf 11 november voor bereiden op hej toernooi in Karatsji met aanvankelijk twee wekelijkse trainingen en na het eind van de veldcompe- titie tevens een training op za terdagochtend, in Overveen. Op woensdag 26 november or woensdag 3 december zal te- g?n West-Duitsland worden gespeeld. Tenslotte is er van 17 tot en met 21 december een trainigsstage in Barcelona. Turnploeg tegen Hongarije DEN HAAG Öp 1 novem ber wordt in Schoonhoven de turninterland gehouden tussen de damesploegen van Neder land en Hongarije. De Neder landse ploeg zal worden sa mengesteld uit: Ingrid Bolle- bpom, Debbie Amson, Mirjam Eygenhuizen, Monique Kaaks, Inge Wulz, Nicole Winkenius, Marja Huyting en Carla Du- pleisis. De turnster Bibi Vos, die geblesseerd is geweest maar inmiddels haar training heeft hervat, is nog niet gese- lekteerd. Gerard Nijboer wordt een be! de marathon van New York. pers zou de deelneming van Bill Rod gers vorig jaar zijn veilig gesteld met een „startgeld" van ruim 30.000 gul den. Dit jaar zou er zelfs een prijs kaartje van 40.000 gulden aan het su persnelle ploegje van Rodgers. hangen. De organisatoren wuiven al deze be schuldigingen weg en spreken slechts van „een ruime onkostenvergoeding". Hoe dan ook, bij Amerikaanse marat hons schijnen „vergoedingen" voor de prominenten tussen de 6000 en 10.000 gulden een heel normale zaak te zijn geworden. Alleen voor het geld hoeft Rogers trouwens niet naar New York te ko men. Hij is eigenaar van drie grote "Bill Rodgers-trainingscentfa", van sportkleding met zijn naam er op is dit jaar voor ten minste vier miljoen gulden verkocht, hij is adviseur van een grote Japanse sportschoenenfirma en zijn dit jaar gepubliceerde boek „Marathkoning" gaat grif van de hand. Rodgers is op 32-jarige leeftijd hard op weg een „marathon-miljo nair" te worden, als hij dat al niet is. Maar Rodgers heeft, ondanks zijn ge weldige marathonsuccessen, nog een aantal zaken recht te zetten. Hij mag dan veruit de beste Amerikaanse ma rathonloper aller tijden zijn, Olym pisch goud heeft hij nog nooit gewon nen. In 1976 in Montreal had Rodgers te kampen met een voethlessure en eindigde hij teleurstellend als 40ste. Datzelfde jaar begon hij aan zijn serie van vier achtereenvolgende zeges in New York. Dit jaar hield de Ameri kaanse boycot Rodgers af van een gooi naar Olympisch goud. Rodgers is ambiteus genoeg om in 1984 in Los Angeles een nieuwe poging te wagen. Maar hij is dan 36 jaar en moet nog vier jaar lang angstvallige pogingen doen de zwakke stellage onder zijn amateurstatus overeind te houden. in Bill Rodgers wil cordtijd. Wereldrecord Het gaat Rodgers er niet alleen om door een overtuigende zege op Nijboer een soort „morele gouden plak"' te verwerven. Hij aast ook op het offi cieuze wereldrecord, dat met 2 uur 8 minuten en 33 seconden al ruim elf jaar op naam staat van de Australiër Derek Clayton. Nogal wat insiders zijn er van overtuigd, dat het parcours in Antwerpen, waar Clayton zijn wondertijd liep, mogelijk 1 kilometer te kort is geweest maar officieel is dat nooit vastgesteld. Gerard Nijboer ver raste de internationale marathonwe reld door dit jaar in Amsterdam voor het eerst sinds Clayton ook onder de 2 uur en 9 minuten te komen. Hij miste het record maar net. Bill Rodgers heeft een snelste tijd van 2 uur 9 mi nuten en 27 seconden achter zijn naam staan, vorig jaar gelopen in zijn eigen Boston. Veel zal zondag afhangen van het weer. Als het koud is, loopt Rodgers nog harder dan normaal. Zijn record tijd in Boston liep hij met een ijsmuts- je op. De marathon van Boston van dit jaar, gelopen bij een temperatuur van iets meer dan 25 graden, won hij in een tijd net boven de 2 uur en 12 minuten. Maar na afloop sprak hij van „de zwaarste marathon uit mijn carrière". Behalve Rodgers en Nijboer zullen nog 16.003 deelnemers aan de start verschijnen, onder wie voor het eerst drie lopers uit Communistisch China. Onder de 13.540 mannen en 2465 vrouwen zijn bijna 2000 buitenlanders uit 43 landen. Lasse Viren zal worden gehuldigd omdat hij in New York af scheid neemt van zijn loopbaan. Maar het is niet alleen de sportieve stunt, dat de marathon in New York in tien jaar tiid kon groeien van 126 tot meer dan 16.000 deelnemers, een aantal dat winnen, liefst In wereldre- zonder de inmiddels opgelegde re stricties nog vele malen groter zou zijn. Sfeer De marathon heeft een aparte sfeer. Het parcours voert door alle vijf New Yorkse stadsdelen met over de hele wereld bekende namen. De start is op Staton Island bij de tolhoekjes van de fraaie Verrazanobrug over de Hudson. De massale doortocht over de brug, als het hele veld nog zo'n beetje bij el kaar is, is een droom voor elke foto- fraaf. Na de brug volgt een tocht door Brooklyn, waarna via de Pulaskibrug Queese wordt bereikt. Van Queese voert het parcours over de Queesebo- robrug naar het beroemdste stadscen trum ter wereld, Manhattan. Via „first Avenue" maken de lopers een klein „uitstapje" naar de Bronx. De lopers komen Manhattan weer binnen in Harlem om over „Fifth Avenue" de finish in het hart van Central Park te bereiken. Nog onder de bescherming van een zekere internationale anonimiteit liep Gerard Nijboer vorig jaar over dit unieke parcours naar een schitterende elfde plaats, ruim vijf minuten achter winnaar Bill Rodgers. De Nederlandse deelnemers deden het trouwens toch goed. Achter Nijboer eindigden .ook Cor Vriend (13) en Gerard Tebroke (17) bij de eerste twintig, daarmee Ne derland achter de Amerikanen en Britten een derde plaats bezorgend in het officieuze lanaenklassement. Dit maal zal Nijboer echter niet. 'onge merkt door de straten van New York draven. Een groot aaïital van de meer dan een miljoen toeschouwers, die het parcours naar verwachting zullen om zomen, komt kijken hoe Rodgers via Nijboer alsnog een Olympisch tintje aan zijn carrière zal kunnen geven. DICK TOET UTRECHT Dol van vreugde waren de toeschou wers in stadion Galgen waard toen Ton de Kruijk in de allerlaatste seconden FC Utrecht na een moeiza me strijd toch nog langs Eintracht Frankfurt bracht: 2-1. De strafschop, die hij had geforceerd, velde het vonnis over de roemruchte Duitse ploeg. De scheids rechter liet Eintrachts doel man de bal nog uit het net halen en floot toen af. Een kolkende mensenmassa vierde het feest van de over winning. De trotse houder van de UEFA Cup had zich in het „nietige" FC Utrecht verslikt en zal zich over 14 dagen in het eigen Waldsta- dion moeten revancheren voor het prestigeverlies. Eintrachts trainer Buchmann gaf ruiterlijk toe dat zijn ploeg zich had vergist. „De overwin ning van FC Utrecht is ver diend. In Frankfurt zullen we de nederlaag moeten corrige ren. Eintracht speelde te wei nig op balbezit en liet FC Utrecht het spel maken". Buchmann was toch niet ver rast „FC Utrecht is geen ploeg voor Eintracht Het spel ligt ons niet Ik had de spelers ge waarschuwd maar ze hebben niet willen luisteren en voel-, den zich superieur. Eintracht heeft nu een les gehad". nuut dribbelde Ronald Bor- chers op links langs Adelaar en Du Chatinier en schoot de bal via de vuisten van doel man Hans van Breukelen on houdbaar in: 0-1. FC Utrecht was door deze, onverdiende, achterstand niet aangeslagen. Eintracht beperkte zich tot de fensief spel en loerde op kan sen, die FC Utrecht evenwel niet weggaf. Na de rust nam Willy Carbo de plaats in van de geblesseer de Rietveld en bij Eintracht Frankfurt werden Tscha, die weer last kreeg van zijn oude blessure, en Körbel die in de eerste helft bij een kopduel een hersenschudding had op gelopen, door Nickel en Blüttel vervangen. FC Utrecht nam weer het ini tiatief. Eintracht „redde" zich met tijdrekken, tegen welk spelbederf scheidsrechter Bru no Galler onvoldoende optrad. Dat deed hij wel bij een actie van Joop Wilbret, die dan ook de gele kaart kreeg. Na een kwartier kreeg FC Utrecht toch de beloning voor het harde werken. Invaller Willy Carbo herhaalde de stunt uit de ontmoeting met Arges Pitesti, toen hij ook scoorde. Na een fout van Neu- berger, die de bal verkeerd te rugkopte, tikte Carbo beheerst Ton de Kruijk wordt van achter gepakt door Neuberger. De Kruijk mocht zeil meter revanche nemen. vergd. De kracht en de veer kracht waren eruit. Maar Ein tracht Frankfurt ging in de laatste seconden toch nog on deruit. Pezzey haalde in het strafschopgebied Ton de Kruijk neer, die zelf het von nis velde over de Cupverdedi- gér. Scoreverloop: 31. Borchers 0-1, 60. Carbo 1-1, 90. De Kruijk (strafschop) in:(l-l. Inmiddels had Wim 2-1. Scheidsrechu van Hanegem plaats gemaakt voor Henk van de Vlag. Van Hanegem, die wat al te provo cerend had gespeeld en ook al het geel van Galler had gekre- fen, kon het hoge tempo van C Utrecht niet méér opbren gen. De inzet en de strijdlust had den veel van FC Utrecht ge- ter), Neuberger; Lorant, Lotte WIL VAN DER De doelpuntenmakers van F lukkig. Utrechts trainer Han Berger was tevreden maar toch niet helemaal gerust. „Iedereen weet dat een en een twee is, maar in het voetbal kan het ook drie zijn. De overwinning kan FC Utrecht mentaal ster ker maken, 2-1 is me .geno men maar geen riante uitgang spositie. Mijn ploeg verdient wel een compliment* voor het Utrecht, Carbo en De omzetten van een achterstand naar winst. Maar dat geschied de meer op basis van karakter dan van klasse. Met karakter kan je evenwel ook erg ver komen". FC Utrecht begon overmoedig, zette Eintracht onder druk en forceerde in de eerste minuten vfèt hoekschoppen. Uit de laatste kopte Wim van Hane- verlaten het veld zeer ge- gem de bal keihard in de han den van doelman Funk. Ver der dan twee plaagstootjes van Tscha en Borchers kwam de Westduitse Cupverdediger niet Eintracht werd in de eer ste helft zelfs gedeklasseerd door het nuchtere voetbal van de UEFA Cupdebutant. Toch was de openingstreffer voor Eintracht. In de 31ste mi

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18