ezorgdheid over cockpit van toekomst Beperking bepleit van alcoholreclame !DA botst met regering over Namibisch uranium Minister moet landbouw meer steun bieden weer ÉROUWEN: Van Agt, JANNEN: Den Uyl - n tillen oefenen in ?rplaa tsing Koningin >o AGINA 1 NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 PAGINA gen zijn ervolg van de voorpagina) t grote werkbelasting in Tt, zo vinden de vliegers, voor de i de cockpit .•bus A-310, waarvan de KLM tien Martin Air drie stuks heeft besteld ]evering te beginnen in 1£83), maar voorbeeld ook voor de DC-9 Super waartegen de Amerikaanse vereni- ig van verkeersvliegers inmiddels het geweer is gekomen. Het con- pt van een tweekoppige bemanning, stamt uit het begin van de zesti- jaren, toen computers ook in lurhutten van vliegtuigen hun op- urs begonnen, dient volgens vrijwel e burgerpiloten ter wereld pnver- jld opgegeven te worden als zijnde strijd met de veiligheid. ior het aanbreken van de jaren '60 was vanzelfsprekend en zelfs verplicht, in de cockpit van vliegtuigen naast of meer vliegers ook een boord- rktuigkundige aanwezig was. Zijn k bestond uit het opsporen en verhel van storingen tijdens de vlucht, zo de piloten hun handen vrij hadden Dr de besturing van de machine ze- op kritieke momenten als het uitval- van een motor of een bedieningssys- m. Zoals echter reeds in een vroeger dium de boordtelegrafist overbodig geworden vanwege technologische wikkelingen, zo dreigden ook de irdwerktuigkundigen uit de cockpit te ■dwijnen toen zich twintig jaar gele een nieuwe, sterk geautomatiseerde leratie van straal-passagiersvliegtui- aandiende: de DC-9 en de Boeing ,M-gezagvoerder R. Slockers, be- urslid van de (nu dwarsliggende) Ver ging van Nederlandse Verkeersvlie- V.N.V., heeft het meegemaakt, in die tijd al hebben we geprotes- rd tegen een tweekoppige bemanning. Maar de vliegtuigindustrieën en lucht vaartmaatschappijen riepen om strijd dat •de ontwikkeling onvertnijdelijk was. En bovendien werden we, in tegenstelling tot de huidige gang van zaken rond de Airbus, betrokken bij de inrichting nieu we stijl van een cockpit zonder boord werktuigkundigen. Achteraf zeg ik: we hebben de stap indertijd gezet, we heb ben de nodige ervaring opgedaan en we zijn er niet kapot van. De toestand in de stuurhut van onze DC-9's met een tweekoppige bemanning is weinig ideaal wanneer zich een storing voordoet. De ene vlieger wordt dan totaal in beslag genomen door de besturing, terwijl de andere het mankement moet zien te ver help rje Meer ongevallen Een man als gezagvoerder L. Bakker, eveneens bestuurslid van de V.N.V., komt met cijfers ter staving van het on behagen. De tweemans DC-9 heeft ruim anderhalf maal meer onregelmatigheden per aantal starts dan de driemans Boeing 7-27. En het ongevalsratio is voor de DC- 9 bijna anderhalf maal zo groot als bij de Boeing 727. Bakker beroept zich dan wel op een onderzoek dat de periode 1966- 1973 bestrijkt. Uit latere statistieken valt dit verschil in veiligheid niet meer op te maken. „Maar evenmin", aldus gezag voerder Slockers, „kun je eruit afleiden dat tweemans vliegtuigen veiliger zijn dan driemans machines, zoals de fabrie ken en de luchtvaartmaatschappijen mo menteel beweren in hun pogingen de cockpit van de Airbus A-310 en aanver wante luchtbussen erdoor te drukken". Dit laatste behoeft enige uitleg. Fabrie ken en maatschappijen zeggen, dat ze in de driemanscockpit bang zijn voor een té Na afloop van het beraad tussen de KLM en de vlie gers en boord werktuigkundigen informeerden KLM-perschef Harmse (r) en de woordvoerder van de vliegers Van Vianen de pers. lage werkbelasting, nu besturing en be diening steeds meer geautomatiseerd worden. De bemanningen raken hun concentratie kwijt. Ze hebben te weinig om handen. Ze vervelen zich. Daarom geven we de voorkeur aan een tweekop pige bemanning: dan zijn we verzekerd van een waakzame, alerte bemanning. Gezagvoerder Bakker weerlegt dit argu ment aldus: „Inderdaad is er gedurende elke vlucht een tijd, bijvoorbeeld tijdens de kruisvlucht, dat de werkbelasting ta melijk laag is. En gelukkig maar; men laadt de geestelijke batterij op; men heeft gelegenheid om te eten; men kan andere, minder belangrijke bezigheden verrich ten zoals de administratie, het bijhouden van het logboek e.d. Het is, kortom, een nuttige ontspanning voor de komende nadering en landing, waar de pieken in de werkbelasting we°r duidelijk hoog zullen komen te liggen. Als daarbij de geestelijke en lichamelijke capaciteit van de vlieger verminderd wordt (door slechte conditie, vermoeidheid, lage vochtigheid of hoge temperatuur), dan stijgt de kans op een ongeluk. Het is dus dwaas en zelfs onverantwoord om een bemanning samen te stellen, afgaande op de laagst voorkomende werkbelasting. De meeste ongelukken gebeuren nog steeds tijdens de meest intensieve gedeel ten van de vlucht: start, nadering en lan ding". Gezagvoerder Slockers vult aan: „Als vliegtuigfabrieken en vliegtuigmaat schappijen het argument van de veilig heid hanteren, moeten ze er ook bij ver tellen dat de Airbus een veel ingewik kelder machine is dan de DC-9. Ik noem een eenvoudig voorbeeld. Bij de DC-9 geschiedt de besturing nog door middel van kabels, die naar de stuurvlakken lo pen. Maar de stuurvlakken van de Air bus zijn "veel groter. Het is onmogelijk ze nog met handkracht te bedienen. Je moet er een hydraulisch systeem tussen zetten. Welnu: hoe ingewikkelder je een vliegtuig maakt, hoe meer spullen je er in stopt, hoe meer kans je loopt op sto ringen. En die mankementen dien je in de Tucht te verhelpen, ofwel je bent ge dwongen erme» door te vliegen. Bij de werkbelasting die optreedt onder derge lijke omstandigheden, is een derde man in de cockpit eenvoudig onmisbaar". Goedkoper De beslissing om van een driemanscock pit op eefi tweehoofdige bemanning over te stappen, wordt uiteraard mede be paald door financiële overwegingen. De maatschappijen sparen het claris van een boordwerktuigkundige uit Boven dien betekent één bemanningslid minder dat er een passagier meer kan worden vervoerd, dan weT vracht tot het gewicht van een passagier. (Men stelt dit in de luchtvaart op 100 kilo). Hoe groot het voordeel precies uitvalt, is echter niet bekend. De maatschappijen zwijgen ero ver, ook de KLM. „We hebben verschil lende keren om een analVse van kosten en baten gevraagd", zegt gezagvoerder Slockers. „Maar we hebben die nooit ge kregen. We moeten ons tot nu toe tevre den stellen met het antwoord: een kind kan begrijpen dat een tweemans cockpit goedkoper is". Vanwege dit argument zijn de vliegers geheel buiten de besluitvorming rond de Airbus gehouden. Ze hebben te verstaan gekregen, dat ze zich moeten beperken tot het verrichten van hun dagelijkse werk. Terwijl toch de veiligheid in het geding is, die ten nauwste verband houdt met hun werkterrein en werkomstandig heden. Daarom zijn de vliegers bereid om tot harde acties over te gaan wan neer de onderhandelingen niet een der de man in de cockpit van de Airbus A- 310 opleveren PIET SNOEREN HAAG De CDA- lie heeft de regering gis- van doorgaan met verwer ken van uranium uit Nami bië bij Urenco in Almelo. - c - Als de betrokken bewindslie- i ^rnS gewaarschuwd cjen yan Aardenne (economi- vooral 1 dc mogelijke gevolgen 2aken) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) aan de orde is, aldus CDA- daar niets aan proberen te woordvoerder Gualtherie van doen, komen zij vroeg of laat Weezei na aflöop van een botsing met een meerder- commissie-overleg met de bei de Tweede Kamer, het beleid 1 i Zuid-Afrika wt de ministers. Van Weezei krijgt nog meer betekenis, als verlangen van het grootste men zich de houding van zijn deel van de CDA-fractie en fractie herinnert tijdens het van de oppositie met betrek- Kamerdebat in juni over Zuid- king tot het instellen van een Afrika. Het kabinet kwam olie-embargo tegen Zuid-Afri toen bijna ten val, doordat het ka. tidré brlinden rug op ismarkt Ky TERDAM André inden (40), die in augus- fVan dit jaar ten onder ïzezo fjnet Christoffel Reizen Vomt op 1 december zijn vafl«et de Vliegunie BV te rerend is de kl< >p'tme ip de Nederlandse reis- Rotterdamse notaris ïn de Christoffel ing opgericht. Het be daarvan bestaat uit ver- woordigers van vervoers- nemingen, reisagenten accommodatiehouders, stichting werkt samen iet nieuwe bureau van garandeert de fi- ile zekerheid van de va- die bij de Vliegu- ijn geboekt De betaalde tnmen worden door de ing beheert tot de cliënt akantie heeft voltooid, worden onmiddellijk bvoersondernemingen en zon !ej< /.1< lerk enj uit j[modatieshouders oen, de baten uit de rneming hoopt Verlinden k geval binne LJChristoffel-s en voldaan. Vrachtwagen gekanteld Op het Kleinpolder- plein, een van de drukste verkeers knooppunten van Rotterdam, is giste ren een vrachtwa gencombinatie ge kanteld. Een chirur gisch noodteam is anderhalf uur bezig geweest de ernstig gewonde chauffeur uit de cabine te be vrijden. Het verkeer ondervond grote vertraging. i wordt premier? [TERDAM Premier Van Agt en PvdA-leider Den oren nagenoeg gelijk als potentieel minister-presi- i de komende kamerverkiezingen. Beiden zitten rond «ntage van 25 procent, zo blijkt uit een NlPO-enque- Agt geniet de voorkeur van vrouwen met 27 procent; de jen zien Den Uyl liever als nieuwe premier '28 procent), ïerlouw van D'66 werd veel genoemd (tien procent van pdervraagden). Wiegel van de VVD scoorde drie procent CDA-fractievoorzitter Lubbers twee procent van de lurstemmen op zijn naam kreeg. Ook oud-premier Zijlstra ^jweer genoemd en wel door anderhalf procent van de on- lagden. Van de VVD-stemmers geven er meer de voor- ian Van Agt als nieuwe premier (41 procent) dan aan hun iman Wiegel (23 procent). ACAO In imstad, de lstad van Cu- wordt de te weken in- ef geoefend et chaufferen icorteren van limousine, lmatig rijdt nousine, om- door acht rrijders, van aar her. ifeningen ma- deel van de lereidingen 'orden getrof- 'oor het be zoek dat kóningin Beatrix en prins Claus van 29 okto ber tot 9 november aan de Antillen brengen. De Antil liaanse autoriteiten wensen dat de ver plaatsing van het fiaar correct ver- oopt. Ter gelegen heid van het be zoek worden aller hande monumen ten op de eilanden bijgeverfd en opge poetst. Organisaties die pleiten voor een spoedige zelf standigheid van de eilanden hebben kritiek geuit op de komst van het ko ninklijk paar. Een woordvoerder van deze voorvechters van de autonomie kondigde aan dat tijdens het bezoek pamfletten zullen worden rondge deeld, waarin „de echte betekenis" van Beatrix komst wordt onthuld: „Eigenlijk komt ze hier haar bezittin gen bekijken". DEN HAAG De reclame voor alcohol moet dras tisch beperkt en misschien wel verboden worden. Dat staat in een gisteren uitge brachte nota vin de bege leidingscommissie alcohol- voorlichting, die bestaat uit vertegenwoordigers van verschillende op dit terrein werkzame organi saties. De nota is gisteren aangeboden aan de vaste kamercommissie voor volksgezondheid. Het rapport beoogt een eerste aanzet te zijn voor een alcohol- preventiebeleid. „Het leren omgaan met alcohol" moet hierin volgens de commissie centraal staan, „hetgeen overi gens een afwijzing van alco holgebruik niet uitsluit". Be halve over een beperking van de reclame moet volgens de commissie ernstig nagedacht worden over verhoging van de accijns op alcohol en intensie vere alcohol-controle in het verkeer. Verder zou overwo gen moeten worden de ver koop van alcohol te beperken in club-, jeugd en buurthuizen, alsmede (sport-)kantines. Smit-sleper verspeelt booreiland ROTTERDAM De sleper „Smit-New York" van Smits internationale sleepdiensten in Rotterdam heeft gisteren in de Stille Oceaan het boor eiland „Dan Prince" ver speeld. Het gevaarte is gekapseisd en drijft nu ondersteboven op on geveer 600 kilometer vanuit de kust van Alaska. Het ongeluk gebeurde na een langdurige periode van zeer zwaar weer. De bemanning van het botvei- land is door helikopters van de Amerikaanse wal gebracht. De Luxemburger Gaston Thorn, thans nog voorzitter van de' EEG-ministerraad, maar straks voorzitter van de Europese Com missie, bracht gisteren een bezoek aan Den Haag. Premier van Agt en minister Van der Klaauw stelden hem op de hoogte van de stand van zaken rond de aanwijzing van een Nederlander voor de vervulling van een Europees commissariaat. Andriessen of Van der Stee Europees commissaris (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering Zal morgen tijdens de wekelijk se ministerraad beslissen wie zij gaat voordragen als Ne derlandse kandidaat voor de functie van Europees Commis saris. Volgens ingewijden gaat de strijd tussen twee chris ten-democraten, ex-minister Frans Andriessen en diens op volger op Financiën, Fons van der Stee, waarbij de eerste er iets beter voor zou staan. Premier Van Agt verkeert in de moeilijke omstandigheid dat hij moet kiezen uit twee kwaden. Andriessen wil hij niet vanwege diens opstappen dit voorjaar, waardoor het kabinet ernstig in ge vaar kwam. Maar deze kandidaat heeft wel de steun van CDA- fractieleider Lubbers. Van der Stee heeft wel de goedkeuring van Van Agt, maar die kan eigenlijk niet naar Brussel, omdat het kabinet zichzelf daardoor opnieuw een aderlating zou bezor gen. UTRECHT Er ErQiirlprpvirlp zullen geen interne r rdUUULCIlUC maatregelen wor- den to piuncü o n ari s- GAK-ambtenaren sen van het GAK en van de Raad van nOlIuCll DHcHl de Arbeid, die on langs door verschillende rechters zijn veroordeeld we gens het niet opgeven van inkomsten aan de belasting. De ambtenaren verzwegen kregen door het geven van Sociale Verzekeringen. De hoofddirectie van het GAK in Amsterdam vindt dat het een zaak tussen deze mensen en de belastingen is. De voorzitter van de Raad van de Arbeid in Arnhem, de heer J. Broers, is van me ning dat het niet had mogen gebeuren, maar heeft besloten geen maatregelen te nemen. De betrokken ambtenaren hebben van de rechter al fikse boetes opgelegd gekregen. DEN HAAG Minister Braks (landbouw) moet zijn doelstelling om een sterke, gezonde en weerbare agrari sche bedrijfstak voor de toe komst te behouden, waarma ken. In zijn begroting voor 1981 zijn daarvoor nauwe lijks middelen aangegeven. Dit terwijl de energie- en grondstoffenkosten voor de boeren steeds blijven stijgen en de prijzen die zij voor hun produkten ontvangen nauwelijks oplopen. Als ge volg van dit alles staan de inkomens van de boeren on der grote druk terwijl de werkgelegenheid in de sec tor steeds verder afneemt Aan deze ontwikkelingen moet een halt worden toege roepen. Dit de algemene mening die woensdag in de Tweede Kamer naar voren kwam bij de behandeling van de begro ting voor landbouw voor 1981. CDA-woord voerder Van der Linden kwam met een aantal suggesties, gebaseerd op pro- duktiebeheersing en gericht op het overeind houden van het gezinsbedrijf. Via beleid moet het ontstaan van grote land bouwbedrijven worden tegen gegaan waarbij een vestigings wet het sluitstuk moet vor men. Verder moeten de pre mies in het kader van de Wet invpsteringsrekening (WIR) beter op de landbouw toege sneden worden. Zo moet de landbouw in aanmerking kun nen komen voor toeslagen op milieu- en energieinvesterin gen, een hogere kleinschalig heidstoeslag en moeten be- drijfsovernamen van vader op zoon ook voor een WIR-pre- mie <n aanmerking kunnen komen. Rijnmond verliest 19.600 banen ROTTERDAM In de Rijnmond moet tussen nu en 1986 worden rekening gehouden met een verlies van 19.600 ar beidsplaatsen. Dit staat in een nota die het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond gisteren heeft uitgebracht in het kader van her Regionaal Economisch Plan. Vooral in de metaal, de bouw, de handel en de horeca zullen veel banen verloren gaan, aldus de nota. In een vorig jaar door Rijnmond uitgebrachte nota werd het verlies aan arbeidsplaatsen tot 1986 nog op 7000 geschat. Vooruitzichten voor zaterdag: Af en toe een bui, ook opkla ringen. Middagtemperaturen ongeveer 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks 7 gra den. Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren Nelie Smit-Kroes: V erjaardagstochtje op dienstboot MIDDELBURG Een aantal medewerkers van de Delta dienst van Rijkswaterstaat is verbolgen over het feit dat staatssecretaris Nelie Smit- Kroes vandaag een boot van de Dienst gebruikt voor een privé-tripje. Haar zoontje, dat onlangs tien jaar werd, maakt met zijn moeder en een aantal schoolvriendjes en een aantal medewerkers van Rijkswater staat met de dienstboot een tochtje langs de werken in de Oosterschelde. Mevrouw Smit- Kroes: „Het lijkt me niet dat daar iets oneerbaars aan is".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13