DEZE WEEK SPAARFEEST BIJ DE RABOBANK Rabobank Een goed begin is ons f750waard. Iedereen die binnen willopen is welkom! Spaar deze weékbijde Rabobank. Wantbij deRabobankis Nederlanddeze week vooral ockGevelland! Metleuke attenties voor bestaande en nieuwe spaarders, voor jongenoud. Ookdekalender ontbreekt niet, dit keer met fraaie gevels van Nederland (zolang ae voorraad strekt). Datisnueenmaalde traditie bijde Rabobank in de feestelijke Spaarweek van het jaar. Elke nieuwe spaarder die in deze week bij de Rabobank opent,begint Is nieuwe een spaarrekening meteen goed. itu bij een Meg\°/van tenminste f 25,0Öer van ons op de nieuwe rekening f 7 50 spaarpremiebij! Lokt sparen uit. 1 Herstel voor Carter in laatste fase verkiezingsstrijd Parijs verandert Yves St. Laurent blijft zichzelf BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 PAGINA SCHADEN EIGEN KANDIDATUUR (Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON De laatste twee weken van de Amerikaanse verkiezingsstrijd zijn ingegaan met een opmerkelijk herstel van president Carter. Carter is er eindelijk in geslaagd de boodschap over te krijgen, die hij al vanaf het begin van net duel met Ro nald Reagan predikt- Reagan in het Witte Huis verhoogt het risico van een oorlog. De boodschap lijkt volgens de opiniepeilingen vooral indruk te maken bij de vrouwelijke kiezers en bij een groeiend aantal van een nog grote groep weifelaars. Aanvankelijk ging Carter het vraagstuk met botte bijl te lijf. „Een keuze tussen mij en Rea gan", zo liet de pre- sident weten, „is in feite een keuze tussen vrede en oor- log". Deze kri tiek kwam echter als een boemerang op Carters eigen hoofd terecht De pers sprak unaniem schande van een dergelijke stoot onder de gor del, Reagan's medewerkers stookten het vuur op strategische plekken nog wat verder op en Reagan reageerde, zoals dat een voorname man betaamt, in de trant van „Vader is niet boos, al leen maar verdrietig". En Carter zelf beloofde in een tv-interview niet meer zulke lelijke din gen over Reagan te zullen zeggen. Korte tijd later liet hij een kans voor open doel om met Reagan „af te rekenen" voorbij gaan. In een onbewaakt ogenblik, Reagans publieke uitspraken worden vrijwel altijd tevoren door gesproken, verklaarde hij dat niet industrieën en auto's maar bomen en niet te vergeten de vulkaan Mom St.Helens de voornaamste luchtvervuilers zijn. In het Reagan-kamp wer den de grote kranten de volgende dag met angst en beven opengeslagen. Gelukkig genoeg tij. voor de Republikeinen werd er wel uitvoerig melding van Reagans opmerkingen gèmaakt, maar leek men het hem te vergeven met het argument dat „waar gehakt wordt nu eenmaal spaanders vallen". Weliswaar gaf de direkteur van het federale bureau voor de Milieubescher ming Reagan gedegen lik op stuk gegeven, maar Carter zelf hield angstvallig zijn mond. Toch heeft juist deze milieukwestie uiteindelijk voor een ommekeer in de strijd gezorgd. De mening wint nu langzaam veld, dat Carter en zijn adviseurs gelijk hebben als zij zeggen, dat Reagan tot nu toe een „free ride" naar het Wit te Huis aangeboden heeft gekregen. Dit blijkt onder meer uit de verslaggeving van de cam pagnes. De televisiemaatschappij CBS „geselde" Reagan met een ongewoon harde nieuwsuitzen ding, waarin volstrekt tegengestelde uitspraken van Reagan werden aangehaald. Men vroeg Lieden die geen hoge pet ophebben van de Ameri kaanse president Carter zouden zich kunnen afvra gen, wie de echte president is. De ezel is echter opval lend genoeg het symbool van de Democratische par- zich af wie nu eigenlijk de echte Reagan is. Bij de dagbladen deed zich een soortgelijke ont wikkeling voor. Duidelijk is, dat Reagan voor het moment in het defensief is gedrongen. Afgelopen zondag kocht hij a raison van 300.000 gulden een half uur tv-tijd bij CBS om zijn vredelievende be doelingen uit te leggen, maar hij blijft als een aangeschoten vredesengel door het land vlie gen. Wat kan er nu nog allemaal gebeuren? Op 28 oktober, precies een week voor de verkiezings dag, zullen de beide rivalen in Cleveland an derhalf uur met elkaar in de slag gaan. Dit de bat is al bestempeld als beslissend voor de uit komst van een verkiezingsstrijd, die ondanks zowel Carters winst van de laatste dagen als de nog steeds bestaande voorsprong van Ronald reagan nog als volstrekt onvoorspelbaar wordt beschouwd. /□PREMIE PARIJS Om ideeën op te doen voor de zomermode '81 lijken de ontwerpers van de prèt-a-porter-collecties te zijn uitgezwermd naar strand, Sahara of tennisbaan. En op de shows van gisteren werden weer eens alle registers open getrokken. Guy Laroche baseerde zich sterk op zand, zee en zomer, André Courrèges hield zich bij jogging, tennis en andere sporten en Jan-Louis Scherrer gebruikte een safari of olifantenjacht voor een vertoon van grote elegance. En Yves St. Laurent bleef Yves St. Laurent. De ontwerpers hebben afgerekend met de rok, die plaats moest maken voor de bermuda. De uitgebouwde schouders zijn verbannen; de romantiek is binnnengehaald. Het kleu rengamma is zondermeer weelderig, stiksels en versierin gen voeren de boventoon en belemmeren een beetje het zicht op een duidelijke lijn voor '81. Wel hebben de modekoningen aangegeven dat het straat beeld komende zomer bepaald gaat worden door de wijde kniebroek of pantalon in bermuda-lengte. Laroche en Scherrer hebben daarvoor zeer aantrekkelijke modellen, ontworpen; niet alleen om er het straatbeeld mee op te sie ren, maar ook om er mee te prijken op een party of recep tie. De gewaden een andere naam is er niet voor van Scherrer kenmerken zich door een overvloed aan kleer- kunstige details zoals een reeksen ingewikkeld plooiwerk op chiffon of crème crêpe de chine, bekroond door woest ontworpen hoeden die op hun plaats worden gehouden door glimmende sjaals. WA1 deze de n law kan! de b len «pee mgr Ook bij St. Laurent Is de mini terug. Boven een ta melijk „streng" gesneden rokje een uitbundig bol lende blouse. Voor de vrouw die tuinfeesten frequenteert heeft Scherrer romantische, dubbelgerokte japonnen ontworpen in zacht turkoois en rose, bedrukt met bloemen. Verder nog een aantal leuke combinaties van gebloemde kniebroeken met daarboven zwarte cardigans. Tegenover deze soberheid staat Scherrers strandkleding: prachtige vliesdunnen hemdblouses en losse kragen boven glimmende eendelige badpakken. Laroche was op die gebied een andere topper. Hij heeft dieprode, blauw en witte strandkleding, met kniebroek of bermuda, waardoor het geheel het effect krijgt van deftige zeilkleding. Courrèges kleding toont zoals gewoonlijk een sportieve lijn: veel broeken, witte body-stockings op bermuda-lengte (met het aanzien van badpakken anno 1910) kniebroeken, pantalons met plastic versiersels op het middel en op de knieën. Gelieve Courèges niet aan te spreken over het vrouwenbeen: Hij heeft de mini uit 1964 practisch weer te ruggehaald. Yves St. Laurent is zoals te verwachten zichzelf ge bleven. In zijn show, de laaste van de reeks, geen opzien barende verrassingen. Maar zijn kleding is op en top draag baar, de lijn is klassiek St. Laurent. Fijne kleding voor ie dereen die er sjiek modern, maar niet overdreven wil uit zien. Prachtige zijden avondkleding van Yves St. Lau rent. De accesoires versterken de „oosterse" in druk van het geheel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10