Amerikanen hebben genoeg keus naast Carter en Reagan Khomeiny wil Islamitische staatshoofden ontvangen Rijkswacht vreest geweld Nederlandse demonstranten Carter boos op Reagan Met Pia Beek naarZweden Polen akkoord met registratie vakbond iSlGeen gevaar door adioactieve wolk L Parijse voorjaarsmode vrouwelijk, vrolijk, draagbaar en duur )BER ig JUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 PAGINA 9 SOLIDARITEIT" jOET CONCESSIES jZESTOCHOWA De Poolse autoriteiten hebben ermee ingestemd om de grootste rrije vakbond van het land „Solidariteit" te fkènnen. Met dit besluit is een einde geko men aan een krachtmeting tussen de rege- ing in Warschau en de vakbond. De vak- londleiders hebben de concessie gedaan, om een extra protocol aan de statuten toe te voegen, waarin verwezen wordt naar de lei lende rol van de communistische partij. )e bijeenkomst in Czestochowa, waar het ak- loord bereikt is, was het laatste deel van de reis door zuidelijk Polen van vakbondsleider ,ech Walesa, de leider van de stakers op de cheepswerven van Gdansk en Gdynia. Valesa ondervond in zijn streven om tot een kkoord met de Poolse regering te komen, zo- lat Solidariteit geregistreerd kon worden, her in der nogal wat tegenstand van hen die een iardere lijn voorstaan en, met name door mid del van stakingen, de Poolse autoriteiten had- len willen dwingen om zonder het doen van concessies Solidariteit te registreren. )e strijd is evenwel nog niet geheel ten einde, zant hoofdredacteur Rakowski van het partij- ilad Polityka hééft voor de televisie gezegd, dat iet „gunstig voor Polen zou zijn, als het proto- «1 opgenomen zou worden in de statuten zelf". )e officiële registratie heeft vrijdag plaats tij dens een bijeenkomst van de rechtbank in Warschau. KNMI: DE BILT De kans dat er in Europa radio-ac- iteit van enige betekenis zal worden gemeten naar aanleiding van de Chinese kernproef van orige week donderdag, is vrijwel te verwaar- jzen. Een woordvoerder van het KNMI in De lilt noemde de berichten van de directeur var it Westduitse observatorium in Bochum, Ka ;ki, over de mogelijke neerslag van radio- lieve deeltjes „opgeklopt". Iedere keer als de linezen een kernproef houden, kunnen wij enige tijd een zeer lichte vorm van radio-ai iviteit meten, die echter geen gevolgen heeft foor de volksgezondheid, aldus De Bik.it. ïoodtoestand in Somalië pGADISCIO - De president van Somalië, jammed Siad Barre, heeft voor het totale jhdgebied van Somalië de noodtoestand afge- feidigd. Bovendien heeft barre besloten voor ibepaalde tijd alle macht aan zich te trekken, p president, die deze besluiten zelf via de ra- 0 aankondigde, heeft de Opperste Revolutio naire Raad weer in het leven geroepen. "Deze laad was in juli 1976 afgeschaft als, gevolg van pprichting van de Somalische Socialistische (volutionaire Partij. ïsident Barre veroordeelde de „voortdurende essie" van Ethiopië en zijn bondgenoten te- jën zijn land en wees op de toeneming in So malië zelf van „het banditisme, de stammenri- aliteit en de ondermijning". UW KRANT SAMEN MET TO RUNE Een „kleintje cruise" met Pia Beek naar Zweden. Een speciale reis, die TORLINE de lezers van uw krant biedt van donderdag 30 oktober tot en met zaterdag 1 november 1980. Dan maakt de TOR-Britannia een korte crui se naar Goteborg aan de Zweedse westkust. Het entertainment die avond aan boord van dit luxe schip bestaat uit een optreden van Pia Beck met haar combo. De TOR-Britannia bjedt uiteraard veel meer amusement, o.m. bioscoop en roulette. Bovendien zijn de maaltijden aan boord super Zweeds, dus uit stekend. Donderdagochtend 30 oktober rijdt een spe ciale bus van Rotterdam/resp. Den Haag naar Amsterdam waar de TOR-Britannia aan de Suezkade ligt afgemeerd. Het schip ver trekt 's morgens om half twaalf. U wordt verwelkomd door de cruisemaster met een cocktail. Bovendien vertelt hij u al les over deze mini-cruise, 's Middags neemt u deel aan de bekende smorgasbord-lunch en het diner nuttigt u in het selfservice-res- taurant-grillroom. 's Avonds het optreden van Pia Beek en uiteraard gelegenheid tot dansen. De volgende ochtend staan na het uitgebrei de Scandinavische ontbijt in Goteborg de tourjngcars gereed, die u naar het stadscen trum brengen. Om twee uur zet het schip weer koers naar zee. s Avonds eet u la carte in het fameuze restaurant. Volop amusement in de avond uren en na wederom een copieus ontbijt zet u zaterdagmiddag 1 november omstreeks ®én uur voet aan wal in Amsterdam, waar de bus gereed staat voor vervoer naar Den Haag resp. Rotterdam. De prijs van dit 'kleintje cruise' bedraagt 249 p.p. op basis van een vierpersoonshut met douche/toilet en airconditioning. Voor een driepersoonshut is de prijs 279 p.p. en voor een tweepersoonshut 309 p.p. Inbegrepen zijn busvervoer van Rotterdam- fDen Haag naar Amsterdam en terug; het busvervoer in Goteborg en alle genoemde maaltijden. Boekingen uitsluitend op donderdag 23 en vrijdag 24 oktober (van 9 tot 16 uur) bij Sijt- noff Pers Reisorganisatie te Den Haag tel. 070-635918. Minimum aantal deelnemers: 45. „GIJZELING ONDERWERP VERKIEZINGSSTRIJD" WASHINGTON President Carter heeft zijn Republikeinse rivaal Ronald Reagan er van nacht van beschuldigd, dat hij de zaak van de Amerikaanse gijzelaars tot onderwerp in de ver kiezingsstrijd heeft gemaakt Reagan zou hebben verklaard, dat de buitenlandse politiek van de regering Carter de gijzeling mogelijk heeeft ge maakt. Eerder hadden Carter èn Reagan afge sproken de gijzeling niet in de verkiezingsstrijd te betrekken. Vannacht werd verder bekend, dat de beide kan didaten op 28 oktober in Cleveland met elkaar maar zonder de onafhankelijke John Anderson voor de televisie in debat zullen treden. KLEINE GROEPEN EN PARTIJEN STRIJDEN MEE OM WITTE HUIS De onafhankelijke John Anderson zet, hoewel zijn aanhang is geslonken, zijn campagne voort. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Nogal wat Amerikanen zijn ontevreden over de keuze die ze op 4 no vember moeten maken: Jimmy Carter of Ronald Reagan (waarbij we er vanuit gaan dat John Anderson vrijwel kans loos is). Kan een land, waar voor een reünie van Nobelprijs winnaars een stadion zou moe ten worden afgehuurd, niet wat beters voortbrengen dan dit weinig enthousiasme losma kende koppel, zo vragen velen zich af. Het antwoord moet, in pricipe, zijn dat de Amerikaan wel degelijk een andere keus Heeft, alleen hebben al die kan didaten niet genoeg aanhang om de strijd om het Witte Huis te kunnen winnen. Naast de onafhankelijke kandidaat John Anderson dingen in een groot aantal staten zeker 18 partijen naar de gunst van de Amerikaanse kiezer. Ze beslaan het hele politieke spectrum, van uiterst links tot uiterst rechts. Ort hodoxe communisten, socialisten in al lerlei gradaties, diverse belangenpartijt- jes, rechtse radicalen, ze zijn er alle maal met hun eigen kandidaten, op een bepaald moment met in totaal 150 kan didaten voor het Witte Huis. De meeste van deze kandidaten zijn in tussen bij gebrek aan animo, geld en aanhangers afgevallen. En degenen die doorgaan hebben weinig hoop op het Witte Huis, omdat de Amerikaanse kie zers niet op gedoodverfde verliezers stemmen. Al meer dan anderhalve eeuw wordt de Amerikaanse politiek beheerst door dê twee grote partijen. Het ziet naar uit dat de verkiezingen van dit jaar eenzelfde beeld gaan geven als vier jaar geleden, toen elf kleine partijtjes gezamelijk minder dan twee procent van de circa 83.000.000 stem men vergaarden. Onder die kleine par tijtjes bevinden zich nu echter twee groeperingen, die er in zijn geslaagd meer dan de gewone weinige aan dacht in de media te trekken. Dat zijn de „rechtse" Libertarian party en de „linkse" Citizens' party. De Liberta rians zullen zelfs in alle 50 staten hun voorman Ed Clark, een 50-jarige advo caat uit Californië, op de lijsten zien prijken. Hij is voorstander van een soort conservatief anarchisme en wil het ministerie voor energiezaken, de Central Bank en de CI^ opdoeken; het ruimtvaartcentrum NASA verkopen, sociale uitkeringen en alles wat riekt naar overheidssubsidie opheffen en het Amerikaanse lidmaatschap van Navo en Verenigde Naties beëindigen. Het „ieder voor zich" gaat bij Clark zelfs zover, dat hij ook alle overheidsrestric ties op zaken als prostitutie en drugs wil opheffen. Het bedrijven van bui tenlandse politiek zal in Clarks visie niet meer bestaan en de defensieuitga ven zullen nog slechts voorzien in de verdediging van het eigen grondgebied. Door al deze spectaculaire plannen is Clark in staat een belastingverlaging in het vooruitzicht te stellen van om en nabij de 50 procent. In sommige prog noses wordt voor Clark en zijn extreem isolationistisch-liberalisme een percen tage van 3 procent haalbaar geacht. De Citizens' party is pas midden vorig jaar opgericht rond de vooraanstaande ecoloog Barry Commoner, een 63-jarige hoogleraar in de biologie uit Saint Louis. Mogelijk in 35 staten zal hij trachten een denkend perspectief te bieden voor met name linkse Amerika nen. Hij gooit zijn prestige als ecoloog vooral in de strijd tegen de multi-natiö- nale Amerikaanse ondernemingen, die volgens hem de oorzaak zijn van de meeste hedendaagse Amerikaanse kwalen. Hij wil onder meer de olie maatschappijen nationaliseren en alle andere grote bedrijven minstens onder strenge publieke controle brengen. Commoner is fel tegen kernenergie, een fanatiek bepleiter van het gebruik van zonne-energie. Hij is voor een na tionale gezondheidszorg en wil het de fensiebudget met 30 tot 50 procent ver lagen. Maar er zijn nog meer stemmen-kaper- tjes op de kust. Zo is het fervente anti- -communisme in de Verenigde Staten geen beletsel voor het bestaan van een communistische en drie socialistische partijen, die ook in de meeste staten aan de verkiezingen mogen deelnemen. De Amerikaanse communistische par tij, een van de meest kleurloze en ort hodoxe in de wereld, leidt al sinds de oprichting in 1919 een kwijnend be staan. Toch slaagde de partij er in de communistenjacht in de jaren vijftig te doorstaan. De partij brengt voor de der de maal Gus Hall in de strijd, maar het is vooral zijn „running-mate" die be kendheid geniet: Angela Davis, de voormalige „Black Panther"-activiste. De oudste socialistische partij is de So cialistische Arbeiders Partij, in 1877 op gericht door Duitse immigranten. Vier jaar geleden bleef de partij beneden de 10.000 stemmen, evenals de rond de eeuwwisseling opgerichtte socialistische partij van Frank Zeidler, die het wel tot burgemeester van Milwaukee, maar nooit tot landelijke bekendheid bracht. Ook het feit dat de partij dit jaar een katholieke non als kandidate voor het vice-presidentschap opvoert, heeft daar niets aan kunnen veranderen. De jong ste socialistische partij, opgericht in 1967, is op dit moment de meest succes volle. De partij, die in 1976 ruim 90.000 stemmen behaalde, doet dit jaar mee in meer dan 30 staten. Presidentkandidaat is Andrew Pulley, de 29-jarige neger die volgens de regels zes jaar te jong om president te kunnen worden en in de meeste staten dan ook oudere partijge noten als „stand-in" gebruikt. Naast deze echte partijen zijn er nog de belangengroeperingen, die hun kandi daat in het Witte Huis willen brengen. Van hen is de „Prohibition Party" (de partij van voorstanders van het verbie den van alcoholica) de meest bekende. Maar van al deze groepringen hebben er slechts weinig hoop op dermate ver anderingen in de Amerikaanse samen leving, dat zij een rol van betekenis kunnen spelen. In dit licht bezien is de boodschap van de Wereldpartij voor Arbeiders (een van de kleinste partijen) nog het meest reëel: „Het is beter om te stemmen voor wat je echt wilt en het niet te krijgen, dan te stemmen voor wat je niet wilt en dat dan te krijgen". Ronald Reagan is blij met de steun van kleine kinderen die, blijkens het bord, van hem houden. „OM MISDADEN IRAK TE ONDERZOEKEN" NEW YORK/BAGDAD/TE- HERAN Terwijl zich gis teren aan het oologsfront in de Iraanse olieprovincie Choezestan weinig nieuwe ontwikkelingen voordeden de belegering van de voor naamste steden werd onver minderd voortgezet heeft Habbib Chatti, die namens de Islamitische Conferentie probeert in de oorlog te be middelen, een klein succes geboekt. Ayatollah Kho meiny verklaarde zich be reid een commissie van Isla mitische staatshoofden te ontvangen. Deze commissie zou, volgens Chatti, de strij dende partijen ertoe moeten bewegen de wapens neer te leggen. Khomeiny voegde daar echter aan toe, dat de commissie ook de „misda den van Irak tegen Iran" zou moeten onderzoeken. Op een persconferentie in Te heran verklaarde Habbib Chatti enig optimisme te heb ben' over het welslagen van zijn bemiddeling, al erkende hij dat de standpunten van de partijen nog ver uiteen liggen. Aan het diplomatieke front in de oorlog tussen Iran en Irak zal binnenkort ook een com missie van de beweging van de niet-gebonden landen ver schijnen. De beweging besloot gisteren een missie naar Bag dad en Teheran te zenden, die zal moeten dienen als een „brug van vertrouwen" tussen de beide hoofdsteden. Zowel Iran als Irak zijn lid van de beweging van niet-gebonden landen. In India liet premier Gandhi, van sommige kanten genoemd als mogelijke onder handelaar in het conflict, dui delijk weten dat zij geen kans ziet een bemiddelende rol te spelen. In het oorlogsgebied zelf werd gisteren de belegering van Abadan door Iraakse troepen versterkt. Ook Chorramsjar kwam vaster in de greep van de Iraakse strijdkrachten. Deze stad is al sinds enige da gen het toneel van hevige man-tegen-man gevechten. Volgens Radio-Teheran verke ren de verdedigers in een wanhopige situatie, omdat zij zonder water en wapens ko men te zitten. Volgens oogge tuigen voeren Iraanse vliegtui gen voortdurend aanvallen uit op de Iraakse stellingen, in de hoop de Irakezen terug te drij ven. Naar verluidt met weinig resultaat. In het noorden van de provin cie Choezestan komen de ste den Defzoel en Ahwaz ook steeds meer in de greep van het Iraakse leger. De meeste wegen naar Ahwaz zijn afge sneden. Defzoel zou nog met éénm weg in verbinding staan met de rest van Iran. De stad is van grote strategische bete kenis, omdat vlakbij de groot ste luchtmachtbasis van het gehele Midden-Oosten ligt en de stad bovendien een knoop punt is van olie-leidingen van uit Zuid-Iran naar de rest van het land. ZATERDAG DEMONSTRATIE TEGEN KERNENERGIE IN BELGIë MOL De Belgische organisatoren van de grote anti-kernenergie mani festatie, komende zaterdag in Mol, zijn ervan overtuigd dat het een ge weldloos gebeuren gaat worden. „De opzet is heel anders dan van de de monstratie in Dodewaard. Wij beo gen geen blokkade van de nucleaire installaties in Mol. We hopen dat de opkomst massaal wordt, maar dat het karakter van de betoging eerder ludiek zal zijn", aldus woordvoerder Herman d'HolIander van de organi serende „Verenigde Actiegroepen Kernstop in België". De manifestatie in Mol, het centrum van de Belgische kernindustrie, is sa men met de energiecomité's zuid- Ne derland opgezet. Herman d'HolIander verwacht zaterdag minstens 10.000 mensen, waarvan mogelijk meer dart de helft uit Nederland. De noorderbu ren zullen goeddeels per autobus en als het weer meezit per fiets naar het 30 kilometer onder Tilburg en Eindhoven gelegen Mol komen. Daar en in het aangrenzende Dessel bevin den zich d$ splijtstoffabriek Belgo-Nu- cleaire, een studiecentrum voor kerne nergie met proefreactoren, en de stilli- gende opwerkingsfabriek voor nucleair afval Eurochemic. De Belgische rege ring heeft de fabriek vorig jaar overge nomen met het doel hem opnieuw in gebruik te stellen. Naast dit alles is er een onderzoeksproject voor de opslag van radio-actief afval in de kleilagen onder Mol. De autoriteiten zijn ondanks een goede samenwerking met de actieleiders op alles voorbereid. Bij de Rijkswacht steekt men de vrees niet onder stoelen of banken dat een aantal demonstran ten uit Nederland, na de mislukking van de blokkade van de kerncentrale in Dodewaard, zaterdag in Mol wil to nen hoe ernstig het gemeend is met hun strijd tegen de kernenergie. Zoals gemeld hebben leden van de Belgische Rijkswacht afgelopen zondag in Doode- waard het verloop van de actie en het optreden van de politie bestudeerd. De verantwoordelijke Rijkswachtcomman danten in Geel en in Antwerpen zwij gen nog over de voorzorgsmaatregelen, maar vast staat wel, dat de meer dan 1.000 in te zetten Rijkswachters op on middellijke bijstand kunnen rekenen van evenveel militairen uit de naburige legerplaats Leopoldsburg, zodra de de monstratie uit de hand zou lopen. Een klassiek, pastelkleurig tailleur met daar onder een zuiver zijden blouse uit de voor- jaarscoliectie van Chanel. PARIJS Vrouwelijk, vrolijk, maar vooral duur. Dat zijn de voornaamste kenmerken van de lente/zomer 1981-col- lectie, die de Parijse mode-ontwerpers deze week hebben gepresenteerd. In te genstelling tot de extravagante mode trend van vorig jaar, is de kleding voor de komende zomer ook draagbaar. De kleuren variëren van zacht pastel tot zeer fel geel, rood en turqoise. Wat de materialen betreft valt op dat er veel zij de, crêpe de chine en satijn in is ver werkt. Maar hier houden de overeenkom sten tussen de verschiUende Parijse cou turiers op. De ontwerpers zijn een geheel eigen weg ingeslagen zodat men bijna kan stellen: er is voor elk wat wils. Dior kwam met rokken van even boven de knie, een verrassend en voor het komend seizoen waarschijnlijk toonaangevend ele ment. Slechts de middagjaponnen, die over het algemeen een meisjesachtige indruk ma ken, reiken tot op de knie. De avondkle ding, veelal van pastelkleurige mouselline, heeft bij Dior een folkloristisch tintje. Dior's collectie, zo constateerde mén, is evenals die van Chanel niet revolutionair, maar wel draagbaar, chique en charmant. Minder draagbaar maar wel origineel is de collectie van Kenzo, die zijn kleding presen teerde in een circustent en na afloop een groot vuurwerk ontstak. Bij hem viel vooral het jeugdige, onconventionele, soms ietwat overdreven accent op. De broeken waren zowel strak als poffend en de roklengte va rieerde van even onder tot ver boven de knie. Ook hier gaven felle kleuren de toon. aan. Opvallend was dat Kenzo zich bij vele modellen door China heeft laten inspireren. Op het terrein van de badkleding gaat het tever te stellen, dat bi- en monokini op hun retour zijn, maar de meeste ontwerpers heb ben de reeds bestaande badmode uitgebreid met een nieuw badpak, dat de naam „Mail lot" heeft meegekregen. Wie zich aan de nieuwste trend wil aanpassen zal echter nu al meer dan voorheen op de calorieën moe ten letten, want voor deze strakke, uit één stuk gemaakte badpakken meestal in fel le, opvallende kleuren moet men supers lank zijn. Maar de couturiers hebben ook aan de wat minder slanke vrouw gedacht. Voor haar is er een badpak met uitstaand rokje en vierkante halslijn. Voor het strand ook veel draagbare en sportieve shorts en bermuda's, eventueel gecompleteerd door een eenvoudig T-shirt. Een kleurige, zijden combinatie met lange broek en lange, mouwloze blouse. De Chine se invloed is onmiskenbaar, getuige alleen al de strohoed. Dit strandensemble uit de collectie van Dior bestaat uit een zijden strapless jumpsuit met daarover heen een poncho.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9