'WONINGNOOD ONOPLOSBAAR' BEGROTING LEIDEN 1981 'Begrotingsbehandeling wordt vrijblijvende aangelegenheid' £eidóe6owfl/nt jaaR.m>hhius yiT METVROjlfti" Bedrijfsterreinen uitbreiden om nieuwe bedrijven aan te trekken ,eerkrachten rijgen het Ie komende jaren moeilijk r°ver van de MK LEIDEN HEEFT GROOTSTE TEKORT VAN NEDERLAND Bezuinigingsdrift gaat aan Leiden voorbij HeT Leidse gemeentebestuur heeft gekozen voor de artikel 12 status, de status van de armlastige. Ook in de nieuwe be groting windt men er geen doekjes om. Wethouder Borde wijk, kersvers belast met het toezicht op de gemeentekas, be nadrukt die status met de opmerking: „Tot de eeuwwisseling zal dat zeker zo blijven". Hij spreekt die woorden uit met een zekere blijmoedigheid. Het woord bezuinigen doet hem de wenkbrouwen fronsen. „Dat kan niet verder", constateert hij. „Met een stofkam wordt de begroting jaarlijks door de raad nageplozen. Er is niets meer te bezuinigen over. We zijn immers al vele jaren aangewezen op dat artikel 12". En ah het rijk dan een tegenvallende uitkering geeft? Bordewijk: „Dan moeten we schrappen in de uitgaven". Bezuinigen dus? „Ja, eigenlijk welmaar dat is moeilijk". LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 et gemeentebestuur wil 25.000 gulden uittrekken het Waaggebouw beter bruikbaar te maken or culturele doeleinden. EIDEN „In verband de integratie van euter en lager onder- de herbezinning op duur van het onderwijs de terugloop van het jital leerlingen zullen onderwijsgeven- n* |n het extra moeilijk e ..hijgen", aldus het college \or.tlj haar beleidsplan. Om problemen in te spe- wordt in '81 een aan- over:l nota's gemaakt waar- 'Yfe^der een discussienota het voortgezet onder- Ï3S en de n°ta 'profiel basisonder- tnJd fes'. Onzekerheid bestaat rwJksbijdrage voor de door mefploitatietekorten ge- bffen sportsector. In- —Jen dit in het kader van uitvoering vcan Bestek 1 tegen mocht vallen, zal (t ongetwijfeld zijn door- eerking hebben in de Jortsector. Kt de gemeente Den Haag ■^rdt overleg gevoerd om h van de aldaar gevestig- I pedagogische academies ijer te brengen naar Lei- In. .De gemeente Leiden left bovendien een aan jaag ingediend voor een voorleiding voor sportleider, vo<p opleiding tot verzorger een opleiding tot ver- iw iegkundige. Het onder- jachjjs aan volwassenen blijft baren. Het gemeen- bestuur zegt daarom de Istandkoming van een R djucatief centrum met veracht te willen bevorde- achh. Wat de huisvesting van k onderwijs betreft, houdt notajt college er rekening mee ziet de ontwikkelingen in 'n bt onderwijsveld verbou- ngen van de schoolgebou- m vereisen. In ieder ge- staat de stichting van |i school op de Kaasmarkt j de vernieuwing van de iuter- en basisschool aan 1 Haarlemmerstraat 30 op i programma. y-li Het animo voor de school sportcursussen blijkt zo groot dat het aantal cursus sen dient te worden uitge breid. De raad is toegezegd spoedig voorstellen te ont vangen over de aanleg van een rugbyveld in het Mors- kwartier. Voorstellen naar aanleiding van het onder zoek naar de staat van kleedkameraccommodaties worden in het loop van het volgend jaar aangeboden. Teleurstelling 'Het opbouwwerk in de Me- renwijk moet een perma nent karakter krijgen', ai- dus het college. Het spreekt zijn teleurstelling uit over het feit dat de minister van CRM de subsidie aan het Gewestelijk Orkest dreigt te beëindigen. Het college ziet echter geen mogelijkheid zelf in te springen. Een af wachtende houding wordt ook ingenomen ten aanzien van de verkleining van het woonwagenkamp. Er wordt rekening mee gehouden dat inkrimping van het Leidse kamp nog wel even kan du ren. In de begroting voor '81 is 25.000 gulden opgenomen om een intensiever gebruik van het Waaggebouw voor culturele doeleinden moge lijk te maken. Begin '81 moet er een nieu we ziekenhuisstructuur voor Endegeest komen. De afgelopen jaren zijn er reeds talloze vergaderingen aan dit punt gewijd. Ook een definitief beleidsplan '81-'86 moet worden vastgesteld. 'De daarin aangegeven koers zal ingrijpende conse quenties hebben voor perso neel en bewoners' zo ver meld het beleidsplan. Over de door de Provinciale Sta ten opgelegde regeling Am bulancevervoer heeft het gemeentebestuur zich voor genomen dat er eerst zeker heid over een totale kosten dekking dient te bestaan, voordat het plan wordt uit gevoerd. LEIDEN De gemeente Leiden sluit haar begroting voor het komende jaar met een tekort van mim 24 mil joen, twee miljoen meer dan vorig jaar. Zij heeft hiermee het grootste tekort in Nederland. De gemeente hoopt het bedrag via een aanvullende uitkering van het rijk terug te krijgen, elke cent die zij minder ontvangt, dient uit de re serves te komen. Reserves die de laatste jaren echter al zijn teruggelopen van 12 miljoen in '79 tot 5,4 mil joen in '81. Behalve het feit dat Leiden in dit tempo binnen vijf jaar failliet zal zijn, is het nog maar de vraag of de plannen voor '81, door het uitblijven van een beslissing over de hoogte van de aanvullende uitkering, werkelijk zo uit gevoerd kunnen worden als het college zich voor stelt. „De begrotingsbehan deling wordt op zo'n ma nier een uitermate vrijblij vende aangelegenheid. Je weet totaal niet waaraan je toe bent", aldus wethouder P.Bordewijk van financiën bij de presentatie van de begroting. Deze vrijblijvende zaak is echter al een aantal jaren aan de gang. Nu nog moet het rijk een beslissing nemen over de hoogte van de aan vullende bijdrage over 1979. Door het uitblijven van een duidelijk beeld over de be groting voor 1981 is volgens wethouder Bordewijk de mo gelijkheid aanwezig dat het college halverwege het vol gend jaar terug moet naar de raad om begrotingswijzigin gen voor te stellen. „De hui dige financiële positie van de gemeente brengt een ondoor zichtigheid met zich mee, die afbreuk doet aan het functio neren van de gemeentelijk democratie", zo staat te lezen in de inleiding van de begro ting. Het totaal der inkomsten is voor 1981 geschat op ruim 337 miljoen terwijl de uitga ven zo'n 361 miljoen bedra gen. Gevolg: een gat van 24 miljoen dat slechts door een aanvullende uitkering of het opsouperen van de reserves gedicht kan worden. Aan een extra verhoging van de tarie ven, die voor '81 een structu rele stijging zullen ondergaan van 6%, of een bezuinigings maatregel wil het gemeente bestuur niet aan. „Het feit dat wij artikel 12 gemeente zijn betekent al dat jaarlijks de stofkam door de begroting gaat. Wij achtten het onver antwoord om in een stad als Leiden nog verder te bezui nigen, alhoewel het nog altijd mogelijk is dat we daar van hogerhand toe gedwongen worden", aldus wethouder Bordewijk. Door vernieuwde berekeningen op de post so ciale zorg en de daarbij ge paard gaande lagere rijksuit keringen is bovendien de mogelijkheid aanwezig dat de gemeente Leiden de komen de twee jaar nog eens 8 ton erop achteruit gaat. De Leidse weigering om nog verder te bezuinigen heeft automatisch tot gevolg dat Leiden een art. 12 gemeente blijft. De verwachting is bo vendien dat het tekort, mede als gevolg van de bezuinigin gen in Den Haag, de komen de jaren nog groter zal wor den. Daarbij dient volgens de wethouder er rekening mee te worden gehouden, dat Lei den een regiofunctie heeft en dus in feite voor een gedeelte voor de omliggende gemeen ten betaalt. Toch is het colle ge niet bereid het begrotings tekort terug te schroeven. Wethouder Bordewijk: „Met achterstandssituaties als in Leiden mogen we niet meer bezuinigen. Wij proberen dan dan dat we vanuit prestige- zucht om geen art. 12 ge meente te zijn verschillende posten op de begroting moe ten kappen". LEIDEN is een stad waar records worden gebroken. Sind* gisteren prijkt er weer één op die erelijst. Een wat triest re cord overigens: Leiden is de gemeente met het grootste te kort van Nederland. Direct valt dan op, dat de gemeentebe stuurders helemaal niet zo triest doen over dat record. Mis schien komt dat doordat Leiden er al wel meer heeft. Zo ii Leiden bijvoorbeeld record-subsidievanger bij het rijk vooi stadsvernieuwing en dergelijke. Een verband tussen beide records overigens is onmiskenbaar aanwezig. HET tekort is verklaarbaar. Leiden heeft immers een histo rische kern die extra uitgaven nodig maakt. Bovendien heeft Leiden te kampen met een bevolking die weinig evenwichtig is opgebouwd, waarbij het accent ligt op de lagere sociale ni veaus en de daarbij behorende achterstanden. Ook heeft dc gemeente nog de last te dragen van de omliggende gemeen ten, die Leiden als kern beschouwen voor tal van voorzie ningen (onderwijs, cultuur, recreatie e.d.). Kortom: Leiden maakt terecht aanspraak op uitkeringen en bijdragen uit 's rijks schatkist. DlE laatste opmerking typeert het gemeentelijke reilen er zeilen. Men stelt een begroting samen uitgaande van 'onge wijzigd beleid'. Valt de uitkering tegen, dan moeten er pos ten worden geschrapt. De naderende begrotingsbehandeling is tot een vrijblijvende aangelegenheid verworden. In dt praktijk schuift het gemeentebestuur hierdoor de problemer. voor zich uit. Wellicht een zekere vorm van laksheid dit door elke neringdoenende met afgunst zal worden bezien Maar ook een taktiek die Leiden geen windeieren legt. Dt afgelopen jaren hebben dat aangetoond. Het is de rijksover heid die schuldig is aan deze, door het Leidse college slim toegepaste, taktiek. Indien men meent dat 'het beleid oir moet', dan is men verplicht de ondergeschikte besturen daar toe in de gelegenheid te stellen. Het is de taak van de rijkso verheid een gemeente als Leiden tijdig met de gevolgen var het bezuinigingsbeleid te confronteren, zodat de gemeente raad tenminste vóóraf zijn prioriteiten kan bepalen en dt naar zijn mening juiste bezuinigingen kan doorvoeren Slechts op deze wijze, kunnen belangen tegen over elkaar af gewogen worden. En krijgt een begrotingsbehandeling wer kelijke zin. LEIDEN Het ingezette stadsvernieu wingsbeleid zet zich in '81 voort. In dit jaar wordt dan ook een begin gemaakt met het ontwikkelen van plannen voor de bebou wing van het terrein van de voormalige Leidse Broodfabriek, het Schuttersveld en van het verkeerscirculatieplan wordt begin 1981 aan de raad aangeboden. 'De wachtlijs ten van woningzoekenden zullen nog lan ger worden waardoor de problematiek schier onoplosbaar wordt', aldus het colle ge. Het komende jaar wordt begonnen met de res- geveer 1 jaar voor het autoverkeer worden af gesloten. Ten behoeve van het langzaam ver keer is reeds een noodbrug aangelegd. Eind van het jaar wordt begonnen met de woning bouw in de woningwetsector op de gronden tussen Langestraat, Groenesteeg, Oranjegracht en Nieuwe Rijn. Hetzelfde wordt verwacht voor de bebouwing op het terrein van de Van Wijk en Zaalberg. De bouw van 45 wooneen heden door de Stichting Huisvesting Werken de Jongeren aan de Maredijk is in voorberei ding. Voor de wat ouderen zal de Zijloever worden verrijkt met een bejaardenhuis met een capaciteit van ongeveer 100 bedden. De plannen voor de bouw van 950 woningen in Roomburg verloopt moeizaam vooral omdat de verwerving van de benodigde gronden in het gebied moeilijker verloopt dan verwacht. Eind dit jaar dient de raad het bestemmings plan vast te stellen. Hetzelfde geldt voor het bestemmingsplan 'De Hallen'. Onoplosbaar Het college verwacht dat de restauratie van de Boerhaavezalen door het rijk niet meer wordt uitgesteld zodat in '83 een aanvang met de werkzaamheden kan worden gemaakt. Plan nen voor de restauratie van de Waalse kerk aan de Breestraat en de Gereformeerde kerk aan de Herengracht zullen binnenkort gereed zijn. De restauratie van het Stevenshof, het St Janshof en het Brouckhovenhof is in voorbe reiding. De restauratie van de monumentale panden in het Rotogravurecomplex is wat in het slob geraakt doch het college spreekt de hoop uit dat hiermee in 1980 nog wordt begon nen. Zij wil er bovendien bij de minister op aan dringen de subsidie voor de restauratie van 55 woningen per jaar te verhogen tot 75 woningen per jaar. Een anti-speculatiebeding voor gerestaureerde panden valt in '81 te ver wachten. Het Leidse woonruimteprobleem wordt vrijwel onoplosbaar. Het aanbod van woonruimte in de sociale sector is ontoereikend terwijl de Een gekraakte wisselwoning: de woningnood in Leiden is vrijwel onoplosbaar. druk op de zogenaamde wisselwoningen zo groot is dat ook deze nauwelijks als vervan gende woonruimte voor urgentiegevallen in aanmerking kunnen komen. Een extra pro bleem wordt gevormd door het kraken van deze wisselwoningen. In '79 werden totaal 80 van dergelijke woningen gekraakt terwijl dit aantal tot 1 juni 1980 45 bedroeg. Voor wat be treft de leegstand en het vorderen van woon ruimte is het wachten op besluitvorming in de tweede kamer. Binnenkort wordt begonnen met de aanleg van een tunnel onder de Willem de Zwijger- laan terwijl de ondertunneling van de Chur- chilllaan en het fietsersviaduct bij de Gooi- meerlaan-Broekweg in voorbereiding is. Begin volgend jaar komt het derde deel van het ver keerscirculatieplan in de raad waarna de opge nomen voorstellen nader kunnen worden uit gewerkt. Dit jaar wordt ook nog begonnen met de aanleg van de Huigbrug, Kleine Paterbrug en Hogeveensebrug, en de aanleg van een voetgangers- en fietsverbinding over het Gal gewater. breiding van het aantal parkeercontroleurs zit er n torlopig niet in. LEIDEN Weinig uitbreiding in de personele sector en meer aan dacht voor deeltijdbanen en eman cipatiebeleid vormen de hoofdlij nen van het personeelsbeleid van de gemeente Leiden in het ko mend jaar. Door uitbreiding van het aantal bedrijfsterreinen hoopt het gemeentebestuur mogelijkhe den te scheppen om nieuwe bedrij ven aan te trekken. De plannen voor nieuwbouw voor brandweer en politie vervolgen hun ambtelij ke weg. Zowel de behuizing van de politie als van de brandweer is nodig aan ver vanging toe. Met de bouw van een nieuwe kazerne aan de Gooimeer laan is reeds een begin gemaakt ter wijl na voltooing van dit gebouw ook kan worden begonnen met de ver bouwing van de kazerne aan de PERSONEEL EN ECONOMIE Langegracht. De plannen voor de nieuwbouw van het politiebureau worden nog dit jaar ingediend. Als tijdelijke oplossing in de huisves tingssituatie van de politie zullen en kele bureau's intern worden ver- Elaatst. Uitbreiding van de beide orpsen zit er voor het komende jaar nauwelijks in. Het nauwelijks gewij zigde inwonersaantal van Leiden heeft tot gevolg dat het aantal man schappen bij de politie in '81 .nauwe lijks zal toenemen. Ook voor de par keerpolitie zit uitbreiding er niet in. De aangekondigde versterking van drie man gaat vermoedelijk niet door omdat het niet zeker is dat de parkeeropbrengsten genoeg zullen opleveren. Het brandweercorps wordt in ieder geval uitgebreid met één technisch ambtenaar voor het onderhoud van de brandkranen. Een ontwerp brandbeveiligingsverorde ning wordt in de loop van '81 inge diend. Beleidsplan Het economisch beleidsplan ver schijnt rondom 1 november en dient in de loop van het volgend jaar vast gesteld te worden. Met het bouwrijp maken van het bedrijfsterrein 'De Hallen' en de vergroting van het be drijfsterrein Merenwijk wordt voor zien in de acute verplaatsingsbehoef te voor bedrijven uit stadsvernieu wingsgebieden. Het beschikbaar ko men van terreinen in Roomburg, de Coebel en Stevenshof zou zelfs de vestiging van nieuwe bedrijven tot gevolg kunnen hebben. Het college is vooralsnog voorzichtig met het in stellen van een wijkmarkt in de Me renwijk en wil eerst de resultaten van een economisch onderzoek af wachten. De restauratiewerkzaam heden aan de Stadsgehoorzaal a rai- son van 3 ton kunnen de komende vier jaar plaatsvinden mits de ex ploitatie van de Stadsgehoorzaal er gunstig uitziet. Vooruitlopend daarop is al met een deel van het herstel be gonnen. Nieuwe of al in uitvoering zijnde re novatiewoningen zullen ook in '81 geïsoleerd worden. Als onderdeel van het gemeentelijk energiebeleid zijn voorstellen te verwachten over energiebesparing in gemeentelijke gebouwen en bij de openbare ver lichting. De begroting signaleert een toene mend aantal taken voor de gemeen te. De mogelijkheden om daarvoor extra personeel aan te trekken zijn daarentegen uiterst beperkt. 'Daar om zal er gewaakt moeten worden tegen overbelasting van de ambtena ren', aldus het beleidsplan. De posi tie van de vrouwelijke ambtenaren geniet volop aandacht, terwijl ook de mogelijkheid om het aantal deelba- nen te vergroten wordt bekeken. Voor het einde van dit jaar wil het college de raad een verordening op de niet-huwelijkse relaties aanbie den. Nadere voorstellen worden ook nog verwacht over de arbeidstijden van 55-jarigen en ouder en het voor komen van dubbele belasting voor oudere alleenstaanden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5