Vijf jaar Burenhulp Leimuiden In de roos. la Nieuw postbureau rijkspolitie Zoeterwoude Provincie wil Gewestelijk Orkest reddeij Openbare Werken Wassenaar laat vacatures onvervuld bloemen sturen Belastingen 5 procent omhoc in Zevenhoven Badmin ton -speler- sturen bestuur naar huis KORTWEG OM PREMIE REINIGINGSRECHTEN TE DRUKKEN fieï^Sowta/ni Bloembollen nü planten VERDEELDHEID BINNEN COLLEGE b Raad Alkemade buigt zic£ over erf pacht-vraagstuk 'i REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 LEIMUIDEN/RIJNSATERWOUDE De Stichting 'Algemene Burenhulp Leimuiden en Rijnsaterwou- de' bestaat vijf jaar. Een feestelijke happening heeft men hier echter niet van willen maken. „We zijn een stilzwijgende op de achtergrond opererende or ganisatie en daarom willen we dit 5-jarig bestaan op eenzelfde wijze voorbij laten gaan", zo zegt de voorzitster van de stichting mevrouw H. Moll. De Stichting Algemene Buren hulp was oorspronkelijk een initiatief van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Rijnsaterwoude. Na contact gezocht te hebben met de Stichting Aar- en Veen- streek (maatschappelijk werk) werd besloten dat het beter zou zijn de burenhulp los te koppelen van de bond voor plattelandsvrouwen om een mogelijk bestaande drempel vrees hulp te vragen, weg te nemen. De stichting is in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een team van 75 vrijwillige hulpverleners. Het doel van de burenhulp is 'hulp bieden aan iedereen die tijdelijke hulp no dig heeft'. De soorten hulpver lening variëren van bood schappen doen voor personen die slecht ter been zijn, tot be zoeken afleggen aan degenen die behoefte hebben aan con tact. Belangrijk bij het functio neren van de Burenhulp is de nauwe samenwerking met de Stichting Aar-en Veenstreek. „Er is een twee-maandelijks overleg met deze stichting en de huisartsen waarin mogelij ke problemen aan de orde ko men. De samenwerking met de maatschappelijk werkers is van groot belang voor ons werk, we zijn in feite op zich zelf staand verlengstuk van de stichting Aar-en Veenstreek", zo meent mevrouw Moll. „Er zijn gevallen waarin er een te kort aan gezinsverzorgers is, in zo'n geval nemen wij, bij toerbeurt, deze taak over. Het komt ook wel voor dat er mensen aankloppen bij de bu renhulp, die wij dan weer ver wijzen naar het maatschappe lijk werk". Omdat de hulpverlening door vrijwilligers geboden wordt zijn er geen kosten aan ver bonden. In sommige gevallen kan het echter voorkomen dat de door de vrijwilligers ge maakte onkosten, door de hulp-ontvanger betaald moe ten worden. Voorts ontvangt de stichting een jaarlijkse sub sidie van de beide gemeenten. Naast alle hulpverleningsacti viteiten houdt de stichting bu renhulp Leimuiden/Rijnsater- woude elke laatste dinsdag van de maand een koffie-och- tend in 'Het Spant' in Leimui den. Ook heeft de stichting een lectuurdienst op touw ge zet. Via een centraal adres worden tijdschriften, boeken en andere lectuur verzameld die dan doorgegeven worden aan bejaarden en zieken. Het contact adres van de buren hulp is: Leimuiden tel.: 8657 en Rijnsaterswoude tel.: 8787. ADVERTENTIE Het nieuwe postbureau in Zoeterwoude. ZOETERWOUDE Oud- burgemeester J.A. Detmers van Zoeterwoude verricht vrijdag 31 oktober de officië le opening van het postbu reau van de Rijkspolitie aan de Noordbuurtseweg 32a in Zoeterwoude. De opening vindt plaats om elf uur. Het nieuwe postbureau maakt .onderdeel uit van de Rijks- politiegroep Hazerswoude, dat de gemeenten Hazers woude, Zoeterwoude en Benthuizen omvat. Het postbureau was oor spronkelijk gehuisvest in het gemeentehuis van Zoe terwoude aan de Noord buurtseweg 27. Omdat men daar niet genoeg ruimte had, werd het aparte postbureau gebouwd. Voorafgaand aan de opening wordt om 10.00 uur een bijeen komst gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis van 'Zoeterwoude. Na de opening is er een receptie tot half een. Om twaalf uur vindt de prijs uitreiking plaats van de Zoek actie voor de Zoeterwoudse schoolkinderen. Deze wed strijd wordt gehouden in de week voor de opening. De kin deren moeten in de etalages van winkeliers bepaalde stuk ken van een politie-uitrusting, zoals de pet, opsporen en de plaats aantekenen op een for mulier. Ook moeten zij een te kening maken die gebaseerd is op de rol van de politie zoals zij die zien. Een jury kiest een 'aantal winnaars uit de inzen dingen. Van half twee tot drie uur staat het nieuwe postbureau open voor de schoolkinderen. Van vier tot zes uur is er Open Huis voor speciale genodigden en van zes uur tot half negen uur kan iedereen een kijkje komen nemen in het nieuwe bureau. Om negen uur vindt ,de installatie plaats van de nieuwe postcommandant, de heer A. Rozenboom. De com mandant van de groep Hazers woude is de heer E. Kalverda. Gedurende de Open Dag kan men ook een hoeveelheid ma teriaal van de Rijkspolitie, zoals auto's bezichtigen. Ver der is de nieuwe Informatie bus Voorkoming Misdrijven aanwezig. Deze informatiebus is een project van het Bureau Landelijk Coördinator Voor koming Misdrijven en heeft als doel het publiek te infor meren omtrent de misdaad preventie. De informatie naar het publiek is erop gericht om kennis te maken het het Insti tuut Voorkoming Misdrijven als taak van de politie; vervol gens om het publiek bewust te maken dat het samen met de politie misdrijven kan voorko men; tenslotte om het publiek algemene tips aan te reiken om zich beter tegen bepaalde misdrijven te beschermen. Er wordt aandacht besteed aan inbraak in woning, vandalis me, diefstal van fiets, brom fiets, auto, caravan en boot zakkenrollerij en de zoge naamde agressieve verkoop methode. De tips voor in braakbeveiliging zijn weerge geven op drie demonstratiepa nelen met deugdelijk hang- en sluitwerk. Tussen de panelen wordt de werking van de slo ten uitgelegd. De tips voor de andere onderwerpen zijn op afzonderlijke panelen met woord en beeld weergegeven. De informatiebus is het eigen dom van het Ministerie van Justitie en gebouwd door de firma Lamboo in Zoetermeer. De inrichting is tot stand ge komen in samenwerking met de Rijksvoorlichtingsdienst. Het is de eerste keer dat deze bus in de Leidse regio te zien 1S' FRANK BUURMAN ZEVENHOVEN De inwo ners van Zevenhoven staat een verhoging van de belas tingtarieven te wachten. De raadscommissie financiën boog zich gisteravond over de door het college voorge stelde belastingverhogingen. Nagenoeg alle tarieven, onder meer die van rioolafvoer, on roerend goed, rioolaansluiting en leges gaan vijf procent om hoog. Deze verhoging geeft een meer-opbrengst van 20.000 gulden in de gemeentekas. Dat bedrag heeft de gemeente vol gend jaar hard nodig gezien het feit dat zij in het kader van de bezuinigingen 50.000 gulden minder ter beschikking heeft. De raadscommissie staat tief tegenover de plannei verkeersdrempels in het einde aan te leggen. De pels komen er nadat ver lende bewoners er bij d meente ernstig op hadden gedrongen. De weg loopt langs de huizen, hetgeen de jeugdige bewoners le\ gevaarlijke situaties ople Aanvankelijk overwoog college van b en w on Ringvaart te dempen, zod meer ruimte kwam voo woningen. Dit bracht eve te hoge financiële kosten zich mee. De gemeenteraad zal ti de vergadering van 4 no ber 12.500 gulden bes< y| baar stellen voor de van de drempels. AARLANDERVEEN De leden van badmintonveren Aarlanderveen hebben hun bestuur naar huis gestuurd, teravond kreeg het bestuur een motie van wantrouweof de broek tijdens de jaarlijkse ledenvergadering. De onvrede van de leden richtte zich vooral tegen de werk van het zittend bestuur. Met name de secretaris moest het| gelden. De heer Meijer diende staande de vergadering de i in, die met meerderheid van stemmen werd aanvaard. Er t een commissie van goede diensten samengesteld, die biL twee maanden een nieuw bestuur moet hebben gevormd. I ROELOFARENDSVEEN Zwem- en poloclub 'Alkema de' houdt vanavond een kaart- sjoel-bingoavond voor oudere leden, ouders van jeugdige le den en voor donateurs. De bij eenkomst heeft plaats in café Hogenboom aan de Sotaweg en begint om half negen. Het inleggeld is twee gulden vijftig per persoon. ZOETERWOUDE In het kader van het twee-jarig be staan van 'De Eendenkooi' Jfn- in wordt een aantal festivity in het gebouw gehouden. gen geeft gymnastiekva-j, ging Meerburg een sportiri j, met ondermeer minitri springen. De instuif duur^ drie uur tot kwart overj Vrijdag begint om twe^je een tekenfilmvoorstellin^er terdag wordt de bijna al tionele Eendenloop gehoi Er is een sjoelwedstrijd I het hele gezin. Tenslotte senteert de Zoeterwtj^ schaakvereniging zich meLj. schaakvierkamp. WASSENAAR De dienst Openba re Werken van de gemeente Wasse naar wil proberen, onder meer door in het jaar 1981 enkele vacatures bij de gemeentereiniging onvervuld te laten, 170.000 gulden te besparen. Dit om te voorkomen, dat de aangekon digde premiestijging van de reini gingsrechten per 1 januari 1981 (38%) met nog eens 16 procent zou moeten worden verhoogd. Dit deelde een woordvoerder van de afdeling fi nanciën gistermiddag mee. net bedrag van 170.000 gulden zou in 1981 kunnen worden bespaard als nog maar één keer per week de plastic huisvuilzak- ken worden opgehaald. Eerst als proef, maar volgens wethouder drs. J.K. van Dingstee in een vergadering van de ge meenteraad in september, zou het één keer per week ophalen in andere gemeen ten niet op noemenswaardige problemen stuiten. Wanneer men in 1981 twee keer per week zou blijven ophalen, zou de tota le premiestijging voor 1981 maar liefst 54 procent bedragen. De afdeling financiën verwacht de bespa ringen vooral op het gebied van loonkos ten, brandstof en materiaal. „Door een aantal vacatures onvervuld te laten en de materiaal- en brandstofbesparing bij het één keer per week rijden, verwachten wij een besparing van 170.000 te bewerkstelli gen," aldus een woordvoerder van de af deling financiën. De woordvoerder wees in dit verband op de hoge brandstofkosten van vuilniswagens. Deze stoppen erg vaak, waardoor het verbruik groot is. ADVERTENTIE Met het aanbrengen van een nieuwe abonnee schiet u midden in de roos. De kleine moeite voor het aanbrengen wordt namelijk graag I beloond met een compleet dartspel. abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats- 1 1 Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor'de moeite een compleet dartspel. NaamI Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE ADVERTENTIE 't Is nu de tijd om bloembollen in uw tuin en balkonbak te planten. U plant dan de zeker heid van een voorjaar vol kleur en fleur. Doen- ALKEMADE De gemeenteraad van Alke made zal zich dit jaar nog uitspreken over de vraag of er binnen de gemeente vaker grond in erfpacht moet worden uitgegeven. Binnen het college van b en w bestaan hier over verschillende opvattingen. Wethouder H. van Duijkeren (VVD) huldigt het standpunt dat grond voor particuliere wo ningbouw nooit via een erfpachtovereenkomst geregeld mag worden, maar verkocht dient te worden. Een uitzondering maakt hij voor grond die aangewend wordt voor welzijnsvoorzienin gen. Bedrijven wil hij vrij laten in de keuze of zij grond in erfpacht willen nemen of willen kopen. Wethouder N. Verhaar (CDA) pleit vooijlei pacht als dit betrekking heeft op grond vo<ti i meenschapsvoorzieningen. Ten behoeve| e grond voor particutliere woningbouw eeg voor verkoop, maar wil uitgifte in erfpachjjs grond voor de bouw van woningwetwonfgt niet bij voorbaat uitsluiten. pes istc Burgemeester P. Bolten tenslotte vindt dLCi meentegrond in het algemeen niet verhel mag worden, maar hoogstens in erfpachty. worden uitgegeven. t o Het college heeft thans een discussienota^ c gronduitgifte in erfpacht het licht doen ziejj nota komt 15 december aan de orde i meenteraad. n s DEN HAAG Het provin ciaal bestuur heeft alle 144 Zuidhollandse gemeenten uitgenodigd om vrijdagmor gen op het provinciehuis te komen praten over het voortbestaan van het Gewes telijk Orkest. Zoals bekend dreigt het orkest te worden opgeheven, als er niet een bedrag van enkele tonnen wordt opgebracht door de gemeenten, die door het or kest frequent worden be zocht. „Als nooit tevoren gaat het nu om het voortbe staan van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, het orkest, dat deze maand zijn 12 Vi jarig bestaan viert", pleit gedeputeerde mevrouw drs. I. Günther in de brief. De minister van CRM heeft onlangs in een vaste kamer commissie laten blijken, dat haar ministerie een minder hard standpunt heeft ingeno men ten aanzien van het or kest. Het kan nu rekenen op twee ton. Dit is de helft van de vier ton, waar een meerder heid van de Tweede Kamer om had gevraagd. De Kamer legt zich hier niet bij neer. Toch hebben G.S. in deze posi tieve ontwikkeling reden ge vonden te stellen, dat „nu het Gewestelijk Orkest viert koperen feest Het Gewestelijke orkest verzorgt in het kader van haar koperen jubileum aanstaande vrijdagmiddag om half één een jubileum concert in het provincie huis aan de Koningskade. Ondanks de sombere toe komstvisie op het voortbe staan van het Gewestelijke Orkest van zakelijk or kestleider Bob de Bie, zul len de vrolijke klanken overal in het provincie huis te horen zijn. ministerie in belangrijke mate tegemoet is gekomen aan de wensen van de provincie, de lagere overheden hun deel van de verantwoordelijkheid moeten waarmaken". Een en ander gaat om een bedrag van zeven ton, het verwachte ver lies van het orkest in 1981. Nu het ministerie een subsidie van twee ton wil geven, blijft er voor de gemeenten en de pro vincie nog vijf ton over om te betalen. Bindend Volgens gedeputeerde Gün ther geven de hoogten van de bijdragen van de gemeenten genomen over de laatste jaren een „droef" beeld te zien. Ge meenten tot 70.000 inwoners zouden voortaan 34 cent per inwoner moeten gaan betalen. Voor een lager inwonertal dan 3.000 zou een vaste bijdrage van 1000 kunnen gelden. Het orkest treedt op in 43 van de 144 gemeenten in Zuid-Hol land. Plannen om een groter gebied te gaan bestijken zijn aanwezig. „Opvallend is dat het Gewestelijk Orkest op treedt in 26 gemeenten, die geen instandhoudingssubsidie verlenen", beschuldigt me vrouw Günther. Zij is dan ook van een plan een commissie in het leven te roepen, die de huidige verdeelsleutel voor 1980 en volgende jaren moet gaan vervangen. Zij vindt voorts, dat „deze verdeelsleu tel na aanvaarding door het subsidiëntenoverleg (het over leg van vrijdagmorgen red) als bindend moet worden be schouwd". Het Gewestelijk Orkest van Zufd-HoNand, dat, zoals het er nu naar uitziet, en jubileum kan vieren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4