oe maar oldaan Chemiewinkel Leiden krijgt meerbekendheid rijwilligerscentrale kampt met |root tekort aan opvangadressen Meisje door vader ernstig mishandeld iili PAGii AD/REGJO^ na geslaagde ddingsaetie Wernink: 'i B neemt cheid van ak Kraal ïreekmuzieksehool houdt ojeet voor blokfluitspelers Met mes op dak gevlucht WERKZAAMHEDEN NAMEN IN AFGELOPEN JAAR TOE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 PAGINA 3 l Brasig )EN Moe maar voldaan. Dat A. de Groot, P. Holleman en H. flings na de geslaagde reddingsac- Wernink bv. Na ellenlange en im voortslepende besprekin- ïet financiers en andere belang enden is het drietal erin geslaagd 182in middels gezonken schip gedeel- erto. i9.|c boven water te brengen. Met als f Joï'rüpijk gevolg, dat over een jaar -irekkinidnk voor meer dan de helft weer tv-apeiitjoneert. "at van de 120 ontslagen n' tnemers er zeker zestig aan de kunnen. Zoals het er momenteel ió^PdJstaat, kunnen er dit jaar weer 35 sen bij Wernink een baan krijgen ook deze krant van gisteren). De j Holleman: „Wij zijn erg blij dat met zeer veel steun van de ge- jite Leiden in geslaagd zijn dit werkgelegenheid voor Leiden louden." De industriebond FNV ie zich in een eerste reactie blij 'Be'Mhet gedeeltelijk voortzetten van 3). D^nk. maar vindt het aantal ar- plaatsen dat behouden blijft op termijn "wat schriel". dfè FM .55 Spriemanschap. dat de de onderneming gaat Bsentatitetten, wordt de nieuwe eigenaar van 33,113 niink. In de nieuwe opzet gaat Wernink uit bestaan: Wernink Tennis- DAn en Sportvelden bv en Wernink Beton #7eze week wordt een aanvang gemaakt jet weer in dienst nemen van werknemers 'sportafdeling' op te starten. Het gaat hierbij om ongeveer 20 arbeidsplaatsen. Tegen het eind van dit jaar wordt begonnen met de produktie van trottoirbanden bij Wernink Be ton met 15 werknemers. Wanneer alles volgens plan verloopt gaat men in de loop van volgend betonnen vloerplaten maken. Dit zou aan nog eens 25 mensen werkgelegenheid bieden. In de nieuwe opzet wordt gebruik gemaakt van de gebouwen en machinerie van de huidige vesti ging aan de Morsweg. De Leidse vestiging van Wernink werd 2 okto ber failliet verklaard door een Haagse recht bank. Dit faillisement werd veroorzaakt door de val van het moederbedrijf VanderVliet- Wernink uit Amsterdam. Deze onderneming raakte in de problemen door het instorten van de woningmarkt. Het concern bouwde wonin gen voor eigen rekening, waarvan de verkoop stagneerde. De woningen legden beslag op de liquiditeiten van het bedrijf terwijl ook de ren telasten zwaar drukten. De heer De Groot: „Het is triest dat een levensvatbaar bedrijf met een goed gevulde orderportefeuille zoals Wernink Leiden, door zoiets moest verdwijnen." Voordat het faillissement werd uitgesproken, is in eerste instantie getracht de Amrobank, de bank van VanderVliet-Wernink, zover te krijgen dat men accoord zou gaan met surséance van beta ling. De bank bleef echter van mening dat fail lissement niet te voorkomen was. Onderhande lingen met andere ondernemingen over over name van Wernink Leiden liepen op niets uit. De heer Verhappen, namens de industriebond FNV: „Toen bleek dat overname niet mogelijk was, heb ik het driemanschap de suggestie ge daan om te onderzoeken of zij zelf niet in staat waren het bedrijf voort te zetten." De Neder landse Middenstands Bank bleek bereid een krediet te verstrekken aan de twee nieuwe on dernemingen. Het driemanschap wilde niet in- Van links naar rechts de heren P. Molleman, A. de Groot en H. Geerlings, de drie nieuwe eigenaren van Wernink. gaan op de vraag hoeveel de NMB beschikbaar stelt. Gemeente Ook de gemeente Leiden heeft geprobeerd om de werkgelegenheid bij Wernink voor Leiden te behouden. De heer J. Verheij, curator van Wernink: „Het moet gezegd worden dat de ge meente Leiden alles gedaan heeft om Wernink niet te laten verdwijnen. Door de medewerking van onder meer wethouder mevr. J. Fase kon den de onderhandelingen versneld worden. Daar komt bij dat in de gemeente Leiden een goede klant gevonden is en de gemeente heeft het Wernink ook niet al te moeilijk gemaakt wat betreft het nieuwe huurcontract" (De ge meente is eigenaar van de grond). Een probleem bij de voortzetting kan zijn, dat de oud-werknemers van Wernink inmiddels ander werk gevonden hebben. De heer De Groot: „Het is logisch dat iedereen die in de af gelopen drie weken een andere baan gevonden heeft, daarop is ingegaan. Maar ik denk toch wij er zullen slagen die mensen te vinden, die nodig zijn. Ik hoop dat onze oude klanten nog steeds vertrouwen in ons hebben, zodat wij in de toekomst de mogelijkheid krijgen om nog meer werkgelegenheid te creeëren." Volgende week maandag heeft het FNV een gesprek met Wernink over de positie en vooruitzichten van de werknemers. DEN De vrijwiligers- ale is enigszins in het r gebracht door een ijnend tekort aan op- nogelijkheden voor ;n in crisissituaties, t komt voor, dat hulpbe- venden naar andere ste- doorgestuurd moeten den, omdat de capaciteit in Leiden is uitgeput De Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht probeert weggelopen jongeren, kin deren met moeilijkheden thuis, gevallen van mishan deling, kinderen waarvan de ouder plotseling in een ziekenhuis wordt opgeno men en vele ander in nood Het is de bedoeling, dat gedu rende de tijdelijke opvang wordt gekeken naar een defi nitieve oplossing voor de be treffende personen. In de eer ste acht maanden van dit jaar werd negentig maal een be roep gedaan op een opvang- mogelijkheid. Slechts in drieëntwintig gevallen is het gelukt iemand bij een opvan- gadres onder te brengen. Vooral wat betreft jongeren van 14 tot 25 jaar is een groot gebrek. Aan de opvangadressen stelt de vrijwilligerscentrale wel enige eisen. Zo moet de gast de beschikking hebben over een eigen ruimte en ook is het van belang, dat er regelmatig iemand thuis is om de gast de nodige gezelligheid en aan dacht te kunnen bieden. Het is uiteraard mogelijk, dat dat degenen, die een adres aan bieden de voorkeur voor een bepaalde leeftijdsgroep uit spreken. Dinsdag 26 oktober houdt de Vrijwilligerscentrale aan de Langergracht 26a een infor matie-avond over de opvang. Dp verzoek wordt schriftelijk informatiemateriaal toege stuurd (telefoon 149064). JEN De Stichting k te Binnenstad heeft gis- Iddag afscheid geno- 1 van haar voorzitter —dr. A. Kraal. Hij is drie aai nivoorzitter van de stich- "di&eweest. De heer Kraal it NieJt niet alleen afscheid 36 "het SLB maar ook van Sn: hij gaat in Spanje van dit af- /li? wen* een receptie ge- 13]n in de Schout- en Sche- i5lcamer van 'Oudt Ley- Namens de gemeente n bood wethouder J. 7 °2de heer Kraal een karaf as^Jiet wapen van Leiden zijn speech ging de Kraal in op de relatie tus- p gemeente Leiden en de „Ik erken dat de ge- het algemeen belang stad moet behartigen, toch hoop ik dat de ge- te in de toekomst meer ||||el1 hebben voor de grote )jkheden van de midden- j Ik denk wel eens dat de nte, wanneer zij haar I bepaalt, te veel maatre- ineemt die alleen op kor- |mijn effect sorteren, al ]iet om de kiezers tevre- stellen. Ik hoop dat *fcr zal in slagen om in de nist nog meer aandacht igen voor haar proble- De burgemeester van Voorburg, mevrouw E. den Haan-Groen, die enkele jaren gele den voorzitster van de stichting Leidse binnenstad was, schudt prof. Kraal de hand. njEN Meer gevorderde blokfluitspe- ran de Streekmuziekschool Leiden en reken kunnen van oktober tot januari islemen aan een project Michael Praeto- ng[Het project dankt zijn naam aan de nist, organist ea schrijver Praetorius. brden drie lezingen over deze in de zes- eeuw levende kunstenaar gegeven en P dinsdag 11 november, dinsdag 9 decem- n dinsdag 6 januari in het hoofdgebouw |et Rapenburg 22 vanaf kwart over acht Zaterdag 17 janurai staat een samenspeldag in het kerkelijk centrum 'De Regenboog' in de Merenwijk op het programma. Parallel aan dit project wordt door de vereni ging voor huismuziek afdeling Den Haag in sa menwerking met de muziekschool een cursus renaissance-dans gegeven op een aantal zater dagen. De cursus wordt gegeven door Loes de Hoop. De kosten bedragen vijftig gulden. In lichtingen zijn 's avonds te krijgen bij Jaap Wiebes, Roodenburgerstraat 72, tel 130126. LEIDEN Een 14-jarig meisje is gistermiddag na te zijn mishandeld door haar vader het dak op gevlucht van de ouderlijke woning aan de Borneostraat. Het meisje liep gedeeltelijk ontkleed rond over de daken van de woningen met een mes. Volgens haar zeggen zou haar vader haar met dat mes heb ben gestoken. De gealarmeer de politieagenten slaagden erin haar te overreden om weer naar beneden te komen via de ladder van de ladder wagen van de Leidse brand weer. Even voordat het meisje via het dakraam de bovenwo ning ontvluchtte had de Leid se politie na alarmering via haar broertje haar 40-jarige vader al aangehouden op ver denking van mishandeling. De man heeft bekend het meisje te hebben geslagen (onder meer met een schoen) maar ontkent haar met het mes te hebben gestoken. Het meisje, dat bont en blauw was geslagen en sporen van een poging tot wurging ver toonde, is behandeld in het Leidse Diaconessenhuis. Zij is niet ernstig gewond. Huiselijke moeilijkheden hebben geleid tot de mishandeling. Het meis je zou zijn verweten dat ze niet genoeg meehielp in het huis houden. Haar vader is voorlo pig door de politie ingesloten. Schrijfavond Amnesty International houdt morgenavond in het ge bouw van de Leidse Studenten Ekklesia aan het Ra penburg 100 een schrijfavond. Het is de bedoeling dat men aan de band van voorbeelden brieven schrijft naar landen waar gewetensbezwaarden zijn of waar de doodstraf wordt toegepast Aanvang acht uur. Cursus Portugees K&O heeft een cursus Portugees aan het toch al uitgebrei de cursussen-aanbod toegevoegd. Ook de belangstelling voor Turks en Indonesisch blijkt bijzonder groot te zijn. Daarom zijn deze cursussen uitgebreid. De cursus Portu gees omvat vijfentwintig lessen op de woensdagavond, die beginnen om 19.00 uur en duren tot 22.00 uur. De cursus Turks voor beginners wordt eveneens op de woensdagvon- den gegeven van 20.30 tot 22.00 uur. De bedoeling van deze cursus is om hen, die geen of weinig kennis van deze taal hebben, in staat te stellen een eenvoudig gesprek in het Turks te voeren. De cursus omvat ook vijfentwintig lessen. Op 29 oktober begint de nieuwe Indonesische cursus, die op de woensdag van 19.00 tot 20.30 wordt gegeven. Voor de cursus kan men zich opgeven bij K&O aan de Oude Vest (tel 141141 Of 141200) tegen gelijktijdige betaling van het cursusgeld 147,50). Gevonden voorweden De meest uiteenlopende gevonden voorwerpen liggen op het bureau van politie aan de Zonneveldstraat op de rechtmatige eigenaar te wachten. De attributen va riëren van twee boottickets tot een gezinsverzorgers- speld. Vreemd, dat nu de winter voor de deur staat zo veel mensen hun warme kledingstukken kunnen ver geten. Een damesshawl, de mouw van en trui, een jack, een trainingspak, een damespantalon, een spijker broek, een dam es jas en zelfs een hele tas vol met kle ding liggen bij de afdeling gevonden voorwerpen. Voor twee Leidenaars is bet te verklaren, dat zij hun kle ding verloren hebben. Twee brillen behoren namelijk tot de lijst van gevonden voorwerpen. Maar ook een veelheid aan kostbare sieraden ligt veilig bij de poli tie. Tenslotte heeft de Hermandad momenteel de be schikking over voorwerpen, die gebruikt kunnen wor den om de vrije tijd nuttig, speels of sportief te beste den: een schrift, een eend (speelgoed uiteraard) en een zwaard van een surfplank. Het bureau gevonden voor werpen is maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 20.00 uur geopend (tel. 149961 toest. 111). Superjones in LVC De Nederlandse rockband 'Superjones' treedt vrijdag 24 oktober op in het LVC, Breestraat 66 in Leiden. Superjones maakt stevige, swingende rock met een vleugje rythm blues en new-wave. De groep heeft een single (Neon Light) en een LP (Superjones) uitgebracht. Superjones bestaat uit Han Bavinck, Geert-Jan Westenbroek, Steven Winius en Hans Bosman. De zaal gaat open om 21.00 uur en de toe gang bedraagt voor leden drie gulden. Niet-leden betalen vijf gulden. Bijen- Vereniging De Vereniging tot bevordering der bijenteelt, afdeling Leiden houdt vrijdag 24 oktober een bijeenkomst in het Boerhaave restaurant, Boerhavelaan 188a in Lei den. Aanvang 20.00 uur. Op het programma staan on der meer de films 'Ein Koningin wird geboren' en 'Wunderland im Bienenstand'. De films zijn voorzien van Nederlands commentaar. Ook worden de diplo ma's uitgereikt van de beginnerscursus. Zondvloed De zondvloed toen en wat nu. Dat is het thema van de le zing die de Wassenaarse auteur van bijbelartikelen Jan Bruyn op vrijdag 24 oktober in de Lokhorstkerk hoopt te houden. De toegang tot de bijeenkomst is vrij terwijl er ge legenheid zal bestaan vragen over de voordracht te stellen. De lezing begint om 20.00 uur. Vocaal concert In samenwerking met de vereniging 'Vrienden van het lied' houdt K&O vrijdag 24 oktober een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw, Oude Vest 45 in Lei den. Aan dit concert verlenen de sopraan Coby Dijk, de bas Lieuwe Visser en de pianisten Karl Nietzsche en Rudolf Jansen medewerking. Uitgevoerd worden onder meer werken van Joaquim Rodrigo, Hugo Wolf, Rachmaninoff, Moussorgski en Marjo Tal. Kaarten a 8, 7 en 4,50 gulden zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij K&O. Telefonisch plaatsbespreken is mogelijk on der nummer 141141. Augustus in het LAK De theatergroep 'Augustus' brengt vrijdag 24 oktober 'De zomer van Nellie' in het Laktheater, Levendaal 150 in Lei den. Aanvang 20.30 uur. Centraal staat de bloemenver koopster Nellie Bakker die de emancipatieklok heeft horen luiden en op zoek gaat naar de klepel. Zo volgt zij enerzijds een middenstandscursus om later zelfstandig te kunnen worden en onderhoudt zij anderzijds contacten met kunste naars en studenten. Er worden vraagtekens gezet bij maat schappelijk slagen en de ware drijfveren bij het streven naar emancipatie. De vorm van de voorstelling is een volksachtig blijspel met muziek, zang en dans. Poëzie-avond De vereniging 'Augustinus' houdt vanavond een poë- zie-avond in bet gebouw van de vereniging aan het Ra penburg. Loes Nobel, Frans van Hattum, Marcel Mes sing en Lucette Oosterbeek van de dichtgroep 'Dimen sie' dragen voor uit eigen werk. De avond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. LEIDEN De activiteiten van de Chemiewinkel Lei den worden steeds bekender." „De lijst met de vragen die in 1979 zijn binnengekomen, getuigt van het toenemend aantal mensen en groepen die de weg naar de chemie winkel wisten te vinden", aldus de Chemiewinkel in het jaarverslag. De vragen hebben merendeels betrek king op problemen bij woon- en arbeidsomstandigheden of het milieu. De chemiewinkel Leiden be staat drie jaar en wil weten schappelijke kennis en vaar digheden in dienst stellen van minder draagkrachtige groe pen. Het jaarverslag: „Arbei ders in het bijzonder hebben niet of nauwelijks toegang tot wetenschappelijke kennis, die hen in staat stelt verbeterin- gen in hun werkomstandighe den af te dwingen. Zij zijn nauwelijks in staat de geves tigde instanties te dwingen er iets aan te doen." In het jaar verslag wordt een aantal voor beelden opgesomd, die de doel stelling en werkzaamheden van de winkel duidelijk moe ten maken. De bibliotheek in de Merenwijk zou volgens de werknemers van een slechte ventilatie voorzien zijn. In een gesrek zei de direkteur van de bibliotheek toe, dat hier iets aan gedaan zou worden. In de Zeeheldenwijk werd stanko verlast van een sloot eesiena- leerd, mogelijk ten gevolgen van gif lozingen. Via een aktie van de buurt werd dit pro bleem. opgelost: de sloot werd uitgebaggerd. Het wijkcomité Vogelwijk diende bij het Hoogheemraadschap Rijnland een bezwaarschrift in tegen een lozingsvergunning van de Leidse universiteit in een sloot in de wijk. De chemiewinkel bood hulp bij het formuleien van de motivatie van het be zwaarschrift. Op basis van de door het wijkcomité geformu leerd gegevens werden drie extra voorwaarden aan ver gunning toegevoegd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3