erzet tegen te veel livellering lonen Nederland zou betrokken zijn bij Zuidafrikaanse kernexplosie Tweede Kamer prijst Ginjaar Geen menstruatie:, ,neppH"helpt 258 168 350 Paard toch in de bek gekeken weer KTOBER 1(1 NNENLAND LEIDSE COÜRANT WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 PAGINA 11 y*2J9 40-6L98 «8198 48 648 ^748 >,358 er pit, De werknemers- en werkgevers voorzitter, Kok en Van Veen, drukken elkaar de hand voor het beraad over het loonbeleid voor volgend jaar. volg van de voorpagina) r een forse aftopping form de FNV-gedachte minister Albeda niet Kirren, omdat m$n dan twee maal modaal al procent koopkracht zou :ten inleveren om de- de matiging te berei- als het kabinet beoogt, was ook de reden trom de vakcentrale P tegen die aftopping zij verenigt immers middeninkomens. De* P wil wel 2,5 pet inle- >n maar weet niet goed want zij wil ook de scompensatie onaange- laten. Albeda zag trou wens ook niets in een ver dere nivellering, die niet op een wezenlijk inko mensbeleid stoelt, temeer omdat er volgens zijn ver wachting nog wel vaker gematigd zal moeten wor den je kunt dan niet be paalde groepen buiten schot laten. Ook het oude strijdpunt: mati ging vertalen in arbeidsplaat sen kwam weer ter tafel. De vakbeweging wilde gerichte steun aan het bedrijfsleven, die uitzicht biedt, ook op korte termijn, op meer werkgelegen heid; de werkgevers hielden het op globale steun. FNV- voorzitter Kok wilde meteen al beginnen te praten over centrale aanbevelingen aan bedrijfstakken en onderne mingen om arbeidsplaatseno vereenkomsten af te sluiten waardoor zichtbaar wordt waar de steun blijft. Albeda- steunde die gedachte: „Dat is juist wat het kabinet wil". Kok wilde hiermee kennelijk iets bereiken, dat hij zijn achter ban zou kunnen aanbieden te genover een bereidheid tot matiging in enigerlei vorm. De werkgevers wilden ook wel praten over werkgelegen heid, knelpunten op de ar beidsmarkt, deeltijdarbeid e.d., maar niet zo snel. „Ze loeren kennelijk op loonmatiging, maar voor het invullen van de effecten ervan voelen ze niets", zei CNV-voorzitter Van der Meulen grimmig. „Ze konden elkaar niet vinden omdat het water zo diep was", verzuchtte minister Albeda na afloop. Hij zei nu aan te sturen op een derde gesprek nadat het kabinet alles nog eens heeft overwogen. Met kunst en vliegwerk, zo verklaarde hij, kunnen we daarmee nog wachten tot half november. Kok en Van der Meulen rea geerden echter: „De minister moet toch weten, dat grote or ganisaties als de onze niet in staat zijn in twee of drie we ken onze achterbannen te raadplegen, daarvoor hebben we zeker tot begin december nodig". Maar Kok voegde er ook aan toe: „Het kabinet zal met plannen met een substan tieel andere inhoud moeten komén, anders valt er verder met de top-van de FNV niet te praten". Wat gaat de minister doen als er niet meer (tijdig) gepraat wordt? Filosoferend zei hij tij dens een persconferentie: Zelfs als de partijen het eens wor den zijn er wettelijke voorzie ningen nodig om de afspraken te kunnen uitvoeren; bij ver deeldheid van opvattingen zal gebeurt er waarschijnlijk niets spraak, dat een loonsomstij- zich kennelijk gesterkt door een tussenweg moeten worden zolang dan de feitelijke loon- ging van acht procent hem z ij n achterban: „In het parle- geforceerd via een loonmaat- ontwikkeling binnen redelijke geen loonmaatregel en dus ment leeft een groeiende over- regel; zouden de partijen una- perken blijft. Hij kwam hier- conflict met de sociale part- tuiging, dat we zaken niet op niem tegen matiging zijn dan mee terug op een eerdere uit- ners waard zou zijn. Hij weet hun beloop kunnen laten". idders lissen e post MSTERDAM Twee t een postpakket ont- apte slangen hebben sternacht voor nogal »t paniek gezorgd op hoofdpostkantoor in iterdam. teerders troffen de it giftige groene bam i-adders aan op de lo lde band, tussen de it. Invoer van deze rep- is toegestaan. De zijn dan ook over- •acht naar de geadres- |elen srde. DY 55' 55 Ier miljoen lor inspraak ilinderheden HAAG Speciaal het opzetten van orga- les die de inspraak culturele minderheden en, heeft minister Wie van Binnenlandse Zaken niljoen gulden uitgetrok- de bewindsman die in- aak precies denkt te rege- is nog niet bekend. Hij be- ed gistermiddag in zijn rleg met de bijzondere Ka- nissie voor Culturele iderheden de opvatting van PvdA-Kamerlid Buur- jer, die stelde dat het nigt extra middelen zou gaan, geld dat toch al voor doel bestemd was. insterdam il praten et krakers roote Keijser STERDAM B. en w. Amsterdam hebben de ;ers van de Groote Keij- per brief uitgenodigd spoedig overleg over ig van de kraak* imeente wil zo snel moge- het complex beschik- het te kunnen verbou- een onderkomen voor Vandaag beslist de gemeenteraad naar alle .'hijnlijkheid dat de ge- ite de Groote Keijser voor "Ijoen gaat aankopen. De •r kers hebben eerder laten weinig voor te voe- het pand te ontruimen ten an andere woning- kenden. )8 ïmer wil iderzoek naar leggingen ioenfondsen N HAAG Met steun i CDA en D'66 heeft de IA gisteravond de rege- via een motie verzocht mogelijkheden te onder ken tot het invoeren van iggingsvobrschriftei. voor sioenfondsen. Vooral ae lemende neiging van. fondsen om in het bui- land objecten voor beleg gen te zoeken vanwege de tere rente-opbrengst, was Jeiding voor de motie, atssecretaris De Graaf sociale zaken zal met lister Van der Stee van fr- iciën overleg plegen over notie. Hoewel men een gegeven paard niet in de bek mag kijken, werd dat-gisteren toch op grote schaal ge daan op dé Zuidlaarder Paardenmarkt. Volgens zeggen is dat de grootste markt in zijn soort ter we reld. Rijksbijdragen aan gemeenten deels beperkt DEN HAAG De gemeen ten zullen in 1981 minder geld van het rijk krijgen voor verkeer en waterstaat, cultuur en recreatie, volks huisvesting en handel en nijverheid. Meer geld is er voor politie en civiele verde diging, onderwijs, sociale voorzieningen en volksge zondheid. Voor deze laatste twee posten zelfs 13 miljard gulden meer. Dit blijkt uit een financieel overzicht van het ministerie van financiën van alle plan nen die in de miljoenennota ten aanzien van de gemeenten zijn genomen. In vergelijking met 1980 zullen de gemeenten in 1981 nog wel 2,7 miljard gulden meer krijgen, maar zal vooral worden gesnoeid op de investeringen. In tegenstelling tot de gemeen ten ontvangen de provincies in 1981 voor alle posten, behalve handel en nijverheid, meer geld van het rijk. Het meeste extra geld komt vrij voor cul tuur en recreatie, 136 miljoen gulden meer dan in 1980. In totaal krijgen de provincies in 1981 167 miljoen gulden meer van het rijk. TWEEDE KAMERLID WIL ONDERZOEK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Waltmans (PPR) wil dat de rege ring onderzoekt of Nederlandse be drijven op de een of andere wijze eraan hebben meegewerkt dat Zuid- Afrika de beschikking heeft over. „kerngranaten". Waltmans wijst op de uitzending van de Britse televi siemaatschappij Granada van afge lopen maandag, waarin werd gecon cludeerd dat de lichtflits, die een Amerikaanse satelliet qp 22 septem ber 1979 waarnam in het Zuiden van de Atlantische Oceaan, veroorzaakt werd door de explosie van een kern bom, afgeschoten door 155-mm-ge- schut vanaf een Zuidafrikaans oor- In de uitzending werd verder verteld dat Zuid-Afrika de „kerngranaten" in handen had weten te krijgen via een aantal clandestiene wapentransacties. Het zou gaan om het G-5-wapensys- teem, dat ontwikkeld is door de Cana dese firma Space Research in samen werking met Eurometaal in Zaandam. Dit laatste bedrijf is voor zeventig pro cent in handen van de staat en voor dertig procent in handen van de West- duitse chemie- en munitiegigant Dyna- •mit Nobel. Het G-5-systeem bestaat uit een houwitser en 155-mm-granaten. Volgens Granada Television heeft Spa ce Research in 1977 zestigduizend van dit soort granaten en zestig houwitsers verkocht aan het Zuidafrikaanse Ce mentation Engineering. Daarbij wer den tekeningen en productieschema's geleverd voor de vervaardiging van de granaten. Space Research zou geadviseerd heb ben de benodigde draaibanken te be stellen bij het Nederlandse staatsbedrijf Hembrug, eveneens in Zaandam. Hem- brug vervaardigt civiele producten, ter wijl Eurometaal, dat voorheen deel uit maakte van Hembrug, wapens produ ceert. Eind 1976 werd Hembrug, dat voortdurend grote verliezen lijdt, van Zuidafrikaanse zijde benaderd over de levering van vijf zogeheten zware draaibanken. Na Kamervragen van de PvdA-er Piet Dankert werd een onder zoek ingesteld door de minister Van der Stoel (buitenlandse zaken). De di rectie liet toen weten dat de draaiban ken niet geschikt waren voor de pro ductie van granaten. Nu zegt de Hem- brug-leiding echter dat dat de order (ter waarde van vijf miljoen gulden) niet door is gegaan vanwege de onrust - onder het personeel- dat de apparatuur wel degelijk zou worden gebruikt voor wapenproductie in Zuid-Afrika. Uitein delijk zou Zuid-Afrika de draaibanken via een Franse firma hebben gekregen. UTRECHT Bij ongeveer één procent van de vrouwen die de anticonceptiepil niet meer slikken, blijft de menstrua tie meer dan zes maanden weg. Maar. als andere oorzaken zijn uitgesloten, is die menstruatiestoornis als regel snel te verhelpen door een eenvoudige „nep- pil" te slikken. Dit heeft de Doetinchemse vrouwenarts H.J. van der Steeg aangetoond in een proefschrift waarop hij gisteren in Utrecht tot doctor in de geneeskunde pro moveerde. Als eenmaal is gestopt met de pil, aldus Van der Steeg, is lang uitblijven van de menstruatie voor de vrouw vaak erg vervelend. Men snelt naar de dokter en krijgt dan veelal het zogeheten bromo criptine voorgeschreven, een middel dat de hormonenhuishouding regelt. Dr. Van der Steeg is erachter gekomen dat een simpele neppil minstens zulke goede re sultaten oplevert. Uit onderzoek dat hij heeft verricht is voorts andermaal geble ken dat vrouwen die onregelmatig onge steld worden, rustig de anticonceptiepil kunnen slikken. Auto die zacht is voor voetgangers AMSTERDAM Om dat voetgangers in het verkeer zeer kwetsbaar zijn, heeft de technische hogeschool van Berlijn in samenwerking met het chemie-bedrijf Bayer een auto ontworpen, die „vriendelijk" is voor voetgangers. Gisteren werd in Amsterdam een model aan de pers ge toond. In 1977 kwamen in de Bondsrepubliek ongeveer 15.000 mensen bij ver keersongelukken om het leven; 27 procent van hen waren voetgangers, voor namelijk kinderen en ou den van dagen. Een on derzoeksteam van de Ber- lijnse hogeschool onder zocht op welke manier de meeste ongelukken met voetgangers optraden. Om het aantal dodelijke onge lukken te vérminderen, werden de „gevaarlijke plaatsen" van een auto (bumper, front, zijkanten van de motorkap en de rand van de voorruit) voorzien van een vier cen timeter dikke laag polyet- huraan (een soort schuim- plastic). Volgens de onderzoekers zou het aantal dodelijke ongelukken met 30 tot 50 procent afnemen, wanneer De auto met de „soft face"-bekleding op een carosserie. alle auto's van een derge- kleine botsinkjes. Daar- lijke bescherming voorzien door is de aanschaf, ge- waren. Behalve veilig voor schat op ongeveer vier- voetgangers is de be-, honderd gulden, ook eco- schermlaag ook goed tegen noraisch rendabel. Julianafonds stopt subsidie bestaande welzijnsorganisaties DEN HAAG In een brief aan de vijftien landelijke overkoepelende organisaties voor welzijnswerk heeft het Koningin Julianafonds (KJF) laten weten dat de subsidies na 1981 op een an dere manier zullen worden berekend. Het KJF subsidieert de be staande welzijnsorganisaties al zes jaar met een bedrag van twee miljoen gulden per jaar. Het is nog niet bekend wat er na 1981 zal gebeuren. De wel zijnsorganisaties zien de brief als een verzoek zichzelf op te heffen. Bij het besluit van het KJF speelt het advies van de com missie die zich, onder voorzit terschap van H. Vonhoff, bur gemeester van Utrecht en voormalig staatssecretaris van CRM, heeft beziggehouden met een nieuwe opzet voor het welzijnswerk. Onder het vori ge kabinet werd deze commis sie opgericht door de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn. S. Dekker (D'66) uit Europees parlement DEN HAAG Suzanne Dek ker (D'66) trekt zich terug uit het Europees parlement. Gis teravond deelde zij mee nief langer te kunnen en willen werken in de Europese fractie van D'66, waarvan de samen werking „al geruime tijd te wensen overlaat". Zij denkt in het nationale parlement ook een bijdrage te kunnen leve ren en zal zich daarom kandi daat stellen voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen. MAAR WETGEVING LAAT TE LANG OP ZICH WACHTEN (Van c >EN H. heeft algemeen veel waardering voor het werk van minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieu) op het terrein van de milieuhygiëne. Over de wetgeving is men echter minder enthousiast. Talrijke wetten staan op stapel of zijn aangekondigd maar de uitvoering ervan laat nog steeds op zich wachten. Dit heeft twee oorzaken: ten eerste de werkwijze van de bewindsman zelf die steeds via onderzoek en studie probeert eerst het hele milieuterrein in beeld te krijgen voordat hij maatregelen neemt. Ten tweede de econmische teruggang waarvan het geld kostende milieube- bleek gistern in de Tweede Kamer bij de behandeling van de milieubegrqting voor 1981. CDA-woordvoerder Lansink pleitte met zijn PvdA-collega Veldhoen voor het inpassen van het economische beleid in het milieubeleid en niet an dersom. Lansink drong er daarbij op aan dat eindelijk haast wordt gemaakt met het door het CDA voorgestelde mi- lieuproduktieplan. Via dit plan moeten milieu-vriendelijker technieken, pro cessen en produkten gestimuleerd wor den waardoor het bedrijfsleven, ook in moeilijke economische tijden, wel dege lijk in kan spelen op het milieubeleid met een positief gevolg voor de werk gelegenheid. AFFAIRE STUURMANSDIPLOMA Consul Panama teruggeroepen ROTTERDAM De Panamese consul in Rotterdam, Emi- lio Saied, is naar zijn land teruggeroepen. Hij moet verant woording aan de Panamese regering afleggen over het voor vijfhonderd gulden „verkopen" van een stuurmansdiploma aan een ANP-journalist in Rotterdam. Deze verslaggever, Willem Meijboom, kreeg in augustus zijn di ploma al§ eerste stuurman tegen overlegging van een brief van een gefingeerde scheepsagent, een slordig uitgetikt getuigschrift en een monsterboekje waarin een reis van een maand als licht matroos stond vermeld. Meijboom is uitgenodigd naar Panama te komen om daar zijn le zing te geven. Hij geeft aan die uitnodiging geen gehoor omdat volgens hem „met het zoeken van een zondebok in de persoon van de consul, de problemen met de goedkope Panamese vlag niet uit de» wereld zijn". Dom Helder Camara bepleit leerstoel voor gerechtigheid AMSTERDAM De Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara heeft gisteren tijdens een gastcollege voor de jubi lerende Vrije Universiteit in Amsterdam, waarvan hij sinds 1975 ere-doctor is, gepleit voor de instelling van een leer stoel voor gerechtigheid, bevrijding en vrede. De leerstoel zou zich volgens hem moeten concentreren op de onrechtvaardigheid van de consumptiemaatschappij, die lijdt aan steeds meer verspilling. Hij zei, dat de landen van de derde wereld behalve van de interne kolonisatie, ook het slachtoffer zijn van de multinationals. Deze beloven moderne technologie, meer werk, meer geld en meer ontwikkeling, maar zij brengen verspilling van veel grondstoffen, stijgende schulden en werk loosheid. ENKELE OPKLARINGEN DE BILT - Gisteren bereikte de middagtemperatuur in ons land waarden van 11 tot 14 graden, wat ongeveer normaal is voor de tijd van het jaar. De Scandinavische landen bevon den zich in koudere lucht, daar kwam het kwik niet ho ger dan omstreeks 6 graden. De grens tussen beide lucht- massa's lag niet ver ten noor den van ons en op deze schei dingslijn viel in Denemarken veel regen. In de landen'rond de Middellandse Zee werd het daarentegen een graad of 20. Inmiddels breidde een neers- lagzóne zich vanmorgen over Engeland uit in onze richting, in het zuidwesten van ons land regende het toen al. Ver wacht wordt, dat achter het regengebied morgen enkele opklaringen zullen voorko men. In de temperatuur komt weinig verandering. Vooruitzichten voor vrijdag: Opklaringen, maar ook enige tijd regen. Middagtemperatu- ren omstreeks 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 9 gra den Max. temp.: omstreeks 13 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent Kans op een geheel droog et maal 20 procent Weersgesteldheid van gisteren Barcelona m

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11