Walesa verklaart vakbonden wettelijk egeringvan vier pjen in Italië Partijen akkoord met formatiepoging Martens uskie tempert loptimisme over r9Jvrijlating van gijzelaars REGISTRATIE OF GEEN REGISTRATIE Athene kiest voor terugkeer in NAVO Russen slaan in Kaboel opstand tegen Karmal neer ORLANI MINISTER-PRESIDENT üLiUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 20 OKTOBER 1980 PAGINA 9 PRESIDENT MARCOS )NGEDEERD JIJ BOMAANSLAG ANILLA President Marcos van de Fi- ^fcpijnen is gisteren aan de dood ontsnapt, ten een bom ontplofte in een conferentie- waar hij de opening verrichtte van een tngrcs van reisagenten uit de Verenigde aten. Kort voor de ontploffing had de pre- dent een toespraak gehouden. ilgens de staatstelevisie in Manilla raakten stien mensen gewond. De bom was geplaatst der een lege stoel in de zaal en ging af tiidens vertoning van de film „Bloedbroeders een I cumentaire over de Amerikaanse relaties et de Filippijnen, waarin nogal wat oorlogssi- ities getoond werden. Veel aanwezigen dach- i dat de klap hoorde bij het geluid van de m. afgelopen maanden zijn verschillende bom- nslagen .gepleegd door een stadsguerrilla- aep, die zich de „bevrijdingsbeweging van de de april" noemt. De organisatie had aange- ndigd op het congres van de Amerikaanse sagenten van zich te laten horen, en stelde Een van de gewonden als gevolg van de bomaanslag In Ma li ook verantwoordelijk voor de bomaanslag, nilla wordt voor eerste hulp weggevoerd. De aanslag had t congres van de reisagenten is vanmorgen plaats tijdens een congres van Amerikaanse reisleiders In de relast. Filippijnse hoofdstad. Oudste klei tabletten ter wereld ge vonden ROME Een Ita liaanse ploeg arche ologen heeft 500 ki lometer ten oosten van de Turkse hoofdstad Ankara, waar in oude tijden' Arslantep (tegen woordig Malatya) lag, kleitabletten opgegraven van ruim vijfduizend jaar oud. Het zijn de oudste kleitabletten die ooit zijn gevon den. Zij bevonden zich in een muur die on derdeel is van een antiek stadion in Arslantep. De ta bletten bewijzen dat er 5000 jaar geleden een merk- en re kensysteem moet hebben bestaan, dat ouder is dan het schrift. BRUSSEL Vier partijcongressen (die van Neder lands- en Franstalige christen-democraten en socialis ten) hebben gisteren, overigens met zeer gering enthou siasme, hun goedkeuring verleend aan het regeerak koord waarover christen-democraten en socialisten af gelopen donderdag overeenstemming bereikten. Formateur Wilfried Martens, de Nederlandstalige christen democraat die ook de vorige regering van christen-democra ten, socialisten en liberalen leidde is vandaag begonnen met het vormen van een Rooms-Rode regering. Martens denkt medio deze week zijn nieuwe kabinet te kun nen presenteren. Zelfs bij de christen-democraten viel giste ren tijdens hun partijcongressen, weinig enthousiasme te ontdekken over de nieuwe coalitie. Bij de Vlaamstalige christen-democraten kwam men op het partijcongres tot de cortclusie dat het regeerakkoord het „absolute minium" is. Op dat congres bleek duidelijk het wantrouwen tegen de so cialisten. De liberalen, zowel de Nederlands- als Franstalige die bij het laatste conflict binnen de Belgische regering uit de boot gevallen zijn, hebben aangekondigd een „harde op positie" te zullen voeren. Bij zowel de Nederlands- als de franstalige liberale partijen heeft men reeds uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen voor het voeren van eén verkiezingscampagne, als die nodig mocht zijn. Tijdens de verkiezingen in Australië brachten ook deze zonnige dames hun stem uit. Australische regering wint verkiezingen SYDNEY - De Au- stralische regerings coalitie van premier Malcolm Fraser heeft de algemene verkie zingen gewonnen, maar met een aan zienlijk geslonken meerderheid. Dit heeft de Australian Broadcasting Com mission (ABC) be kendgemaakt. Oppo sitieleider Bill Hay- den van de Australi sche Labourpartij, had zaterdag gewei gerd zijn nederlaag te erkennen maar moest gisteren er kennen, dat Fraser een meerderheid had behouden. aandt JEen Iraan in diepste smart bij de lijkkist van zijn broer, die In de oorlog met Irak is gesneuveld. L ^^WASHINGTON - De Amerikaanse minister van bui- fiJtenlandSe zaken, Muskie, heeft gisteren de hoop op een ^^^poedige vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars In Iran, opgebloeid tijdens het bezoek van de Iraanse premier Radjai aan de Verenigde Naties in New York, DIOUSQproberen te temperen. De mededeling van Radjai dat iet Iraanse parlement zich spoedig met de gijzelings- ig~ zaak zal bezighouden en een oplossing van deze zaak ele .nabij zou kunnen zijn" kon Muskie, zo verklaarde hij, liet tot groot optimisme bewegen omdat zulke uitspra- 7 XL cen a* eerder waren gedaan. Hij wqes de eis van Iran f ^»lat de VS de onlangs in Saoedi-Arabië gestationeerde ^^Jtadarvliegtuigen weer moeten terughalen van de hand. flaar ondanks de uitlatingen van Muskie heeft het bezoek in an Radjai aan de Verenigde Staten, volgens bronnen in 1Vashington, ook in regeringskringen tot enig optimisme ieuze iver een oplossing van de crisis geleid. Een hoge functio- taris van het Witte Huis sprak over een „grote door- iraak", maar president Carter wilde riog geen commentaar M mm everen. )uidelijk werd uit de persconferentie van Radjai, dat Iran M^Mjilijft vasthouden aan zijn eis van een verontschuldiging 'an de Verenigde Staten voor hun steun aan het bewind ran Sjah Maar hij voegde hieraan toe: „Na wat wij na en. -erloop van tijd hebben vernomen, van verantwoordlijke nensen in Washington en van andere functionarissen die 3^ ^3 auw met Amerikaanse regering te maken hebben, omt het ons voor dat het besluit, om Iran excuus aan te ieden, reeds is genomen en het alleen nog maar op papier ^^Joeft te worden gezet". Nadere bijzonderheden hierover en ver het werk van de Iraanse parlementscommissie wilde ^^■e premier echter niet geven. waarnemers in Washington hebben uit de ver- ■■■khillende uitlatingen opgemaakt, dat de VS en Iran nog jteeds werken aan een geheime overeenkomst over de gij- ii :Sjelaars. Een nadelig feit is volgens hen alleen, dat een vrij- ALBA^tinê van de 52 Amerikanen momenteel waarschijnlijk jlecht bij het Iraanse volk zal vallen. WARSCHAU De onafhankelijke Poolse vakbond „Solidariteit" be schouwt zich van vandaag af als wet telijke geregistreerd of de rechtbank daar nu mee akkoord gaat of niet. Dit heeft vakbondsleider Lech Walesa gis teren in een toespraak in Krakow ge zegd. Solidariteit is nog steeds niet door de rechtbank in Warschau gelegaliseerd en Walesa heeft de autoriteiten gewaarschuwd, dat zij de klok niet kunnen terug draaien. Hij zei ook, dat de arbei ders geen vrees behoefden te hebben, omdat Solidariteit nu een massabeweging is, die zeker een zes miljoen leden achter zich zal krijgen. De rechtbanken buigen zich nu al een maand lang over de officiële registratie van Solidari teit. Waar het om draait is, dat in de statuten niets gezegd wordt over de leidende rol van de communisten. De ministers van buitenlandse zaken van het Warschaupakt zijn gisteren in de Poolse hoofd stad aangekomen voor besprekingen, die van daag zijn begonnen en een hele serie van on derwerpen bevatten. De hoofdthema's zijn de oorlog tussen Iran en Irak, de betrekkingen tussen Oost en West en de politieke toestand in Polen. Wat het laatste betreft staan de sociale gebeurtenissen in Polen centraal. De landen van het pakt zijn niet gelukkig met het afge dwongen systeem van vrije vakverenigingen en zij spreken dan ook over de aanwezigheid van „anti-communistische krachten". Waar schijnlijk is deze kritiek de reden geweest, dat de Poolse regering officieel de vertegenwoordi gers van Engeland, de VS én West-Duitsland een reprimande gegeven heeft over de „inmen ging van de persmedia in de Poolse interne za ken". Zesduizend doden in EI Asnam geborgen ALGIERS Er zijn nu 6000 doden geborgen in het ge bied van El Asnam, dat ook gisteren en eergisteren door nieuwe, zij het zwakkere aard schokken is getrof fen. Naar schatting moeten nog 12.000 doden onder de puinhopen liggen. Officieel zijn er 44.000 gewonden ge registreerd, maar hét onofficiële aantal zal waarschijnlijk wel een stuk hoger lig gen. Een van de laatste overlevenden, die uit het puin werd ge haald was een man van 73 jaar. „Ik kon roepen en schreeu wen, wat ik wilde, maar niemand kon mij horenHij werd tenslotte ge vonden met behulp van uit Zwitserland en Duitsland afkom stige lawinehonden. De reddingsploegen hebben nu alle hoop peze ^eide Algerijnse broertjes zeulen matrassen en ander beddegoed i onppnpvpn. om nno huR verw0éste Woning in Al Asnam naar veiliger oorden. opgeheven, om nog slachtoffers levend aan te treffen. Het zoeken wordt in hoge mate bemoeilijkt, omdat de loop van de rivier de Chelif door aardverschuivingen is gestremd en er overstromingen drei gen. Manschappen van het Algerijnse leger werken met man en macht om de steen- en aardemas- sa's te verwijderen, zodat het water nor maal kan doorstro- Voor aanleg en verbetering van TOEGANGSWEGEN i TERREINVERHARDING BEDRIJFSWEGEN PARKEERPLAATSEN SPORTVELDEN belt u 01003-3744 in Nieuwerkerk a/d IJssel ('s avonds 010-342109) E.BLOKb.v. 4 ROTTERDAM Cubaanse militairen naar Oeganda KAMPALA In kringen rond de militaire regering van Oeganda is vernomen, dat Oe ganda Havanna heeft 'ver zocht Cubaanse militaire een heden te laten komen uit Et hiopië met tot taak de Oegan- dese strijdkrachten op te lei den. Het zou gaan om een betrek kelijk klein aantal Cubanen, wier komst al spoedig kan worden verwacht. De buiten landers zouden niet, aldus is vernomen, komen om de taak van het 10.000 man sterke Tb- nazaniaanse leger in Oeganda over te nemen. Het eigen leger van. Oeganda telt slechts 7.000 man en de gevechtswaarde er van wordt over het algemeen betiteld als „armzalig" door re denen als onderlinge haat en nijd en de slechte discipline. De Cubanen zouden goed van pas komen in verband met de gevechten in het noordoosten van het land, waar enige we ken geleden groepen van het oude leger van de afgezette dictator Idi Amin waren bin nengevallen. ATHENE De Griekse pre mier Rallis heeft bevestigd dat zijn regering akkoord is gegaan met het „Plan-Rogers" inzake terugkeer van Grieke land in het militaire verband van de NAVO. Voorstellen voor terugkeer waren aan Athene voorgelegd door de op perbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Rogers. Goedingelichte kringen in de Griekse hoofdstad hadden al eerder gemeld dat het plan was aangenomen door de rege ring. In antwoord op een ver klaring van oppositieleider Papandreou zei Rallis, dat „geen enkel soeverein recht van Griekenland zal worden aangetast door het besluit tot terugkeer en dat integendeel zijn defensiekracht versterkt zal worden". Details van de nieuwe voor stellen zijn niet onthuld. Wel heet het in de Griekse hoofd stad dat premier Rallis, zodra de re-integratie van Grieken land is geregeld, de socialisti sche oppositieleider Andreas Papandreou zal inlichten. Pa pandreou heeft zich altijd fel verzet tegen terugkeer van Griekenland in het militaire verband van de NAVO, waar uit het land zich in 1974 had teruggetrokken na de Turkse invasie op Cyprus. Athene vond toen dat het voor zijn standpunt inzake de kwestie Cyprus te weinig steun van het Atlantisch Bondgenoot schap ondervond. Over de terugkeer van Grie kenland was de afgelopen vier jaar bijna voortdurend onder handeld. Een regeling van de kwestie stuitte echter steeds af op de kwestie-Cyprus, maar veel meer nog op de ver uit- eenliggende standpunten van Griekenland en Turkije over de bevoegdheden in het lucht en het zeegebied van de Ae- geische Zee. De doorbraak naar een oplossing is, naar verluidt, tot stand gekomen tijdens de laatste ontmoetingen tussen de twee landen, waarbij van de zijde van de Ameri kaanse regering politieke en diplomatieke bijstand werd verleend. Afgelopen donder dag had generaal Rogers in Napels een gesprek met het hoofd van de Griekse generale staf, generaal Agamemnon Gratsios, en vrijdag in Ankara met het Turkse staatshoofd, generaal Kenan Evren. Het militaire comité van de NAVO zal de komende dagen in Brus sel bijeenkomen om de terug keer van Griekenland defini tief te regelen. NEW DELHI Tanks van het Sovjetleger hebben in Ka boel, de hoofdstad van Afghanistan, een poging om de rege ring Karmal omver te werpen, onderdrukt. Sovjeteenheden hebben het grote garnizoen, even buiten Kaboel, omsingeld. Ongeveer 3600 Afghaanse manschappen hadden zich willen aansluiten bij de 20.000 opstandelingen, die zich in de omge ving van de hoofdstad ophouden, om gezamenlijk Karmal van de troon te stoten. Karmal zelf heeft in Moskou besprekingen gevoerd met de Rus sische leiders. Daarbij is min of meer openlijk toegegeven, dat de Russische troepen gewapenderhand optreden. Zij zullen dit blij ven doen, aldus een gezamenlijk communiqué, tot de „aggressie tegen Afghanistan ophoudt, hervatting van ondermijnende ac ties van buitenaf uitgesloten is en het regiem van Karmal wordt erkend". Vooral Pakistan wordt ervan beschuldigd, dat het zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden van Afghanistan. In de verklaring wordt steun aan Karmal beloofd. ,',Hij kan al tijd rekenen op de hulp en de solidariteit van de Sovjet-Unie". Iedere regeling van de Afghaanse crisis, waarin de positie van Karmal niet erkend wordt, wordt bij voorbaat afgewezen. De verklaring spreekt voorts van een tegenbezoek van Brezjnjev en Kosygin aan de zuiderbuur, maar waarnemers achten dit tegen bezoek zeer twijfelachtig gezien de gezondheidstoestand van Kosygin en het gebrek aan reislust van Brezjnjev. Rocard stelt socialistische kandidatuur (Van onze correspondent) PARIJS Michel Rocard, de vertegenwoordiger van de meer sociaal-democrati sche tendens in de Franse socialistische partij, heeft zondagavond een ware poli tieke bom in Frankrijk doen barsten door officieel zijn kandidatuur voor de presi dentsverkiezingen van voL gend jaar aan te kondigen. Het was evenwel bekend dat hij een potentiële kandidaat was en geruime tijd geleden had hij verklaard dat hij, als Mitterrand de eerste secretaris van de partij en dus de leider kandidaat zou zijn, hij zich zou terugtrekken. Mitterrand heeft gezegd zijn beslissing voor het einde van de week bekend te maken. Steun aan president verdeelt Portugese socialisten LISSABON - De vroegere Por tugese premier Mario Soares heeft zijn werkzaamheden als leider van de socialistische partij opgeschort tot na de presidentsverkiezingen van 7 december. Soares is het niet eens met het besluit van zijn partij de herverkiezingen van president Eanes te steunen., Eanes kan ook al steunen op de stemmen van de rechtse kiezers. Uit betrouwbare bron is ver nomen, dat Soares voor de Na tionale Commissie van zijn partij ervoor heeft gepleit de steun aan president Eanes in te trekken naar aanleiding van diens persconferentie be gin vorige week. waarin hij partij koos voor de „sociaal-de mocratie" van premier Sa Car- neiro. Eanes identificeerde zijn eigen politieke doeleinden met die van de regerende rechtse Democratische Alliantie. Volgens de partij van Sa Car- neiro zijn de uitlatingen van de president in tegenspraak met de steun die hij zich altijd uit de linkse hoek liet welge vallen. De Democratische Alliantie heeft met Eanes overhoop ge legen sinds zij aan de macht kwam na verkiezingen in ja nuari. De coalitie streeft er naar Eanes bij de verkiezingen in december te vervangen door haar eigen kandidaat, ge neraal Soares Carneiro. BOME Sinds zaterdag middag heeft Italië zijn Vste regering. De christen- lemocratische premier Ar- Jaldo Forlani heeft zijn op jjer partijen steunende ka mnet van 27 ministers ge tenteerd, van wie 14 risten-democraten, 7 so- tfisten, 3 sociaal-demo- "aten en 3 republikeinen. Ike minister mag zich la- 'n bijstaan door ten hoog- e één staatssecretaris, aardoor het leger van 42 aatssecreta- rissen uit het voorgaande kabifiet-Cossi- ga wordt beperkt tot hoog stens 27. De christen-democratische opsteller van het economi sche herstelplan, Panaolfi, wordt als minister voor de schatkist vervangen door zijn partijgenoot Nino Anckeatti, niet te verwarren met oud- -premier prof. Andreotti. Het vorige kabinet dat onder lei ding stond van Francesco Cossiga, werd door het Huis van Afgevaardigden ten val gebracht toen het economisch herstelplan van Pandolfi met een meerderheid van één stem ten val werd gebracht. Minister van Buitenlandse Zaken blijft de christen-de mocraat, „Europeaan" en voorstander van de NAVO, Emilio Colombo. De commu nisten, die de tweede partij van Italië worden, blijven ook thans buiten de regering. Een nieuwe factor in de Ita liaanse politieke constellatie vormt het samenwerkingsac- coord tussen de onder Bettino Craxi naar rechts gezwenkte socialisten en de sociaal-de mocraten onder aanvoering van Pietro Longo. Deze laat- sten zijn destijds uit de socia listische partij gestapt toen ze nog onder leiding stond van de uiterst linkse, thans over leden, Pietro Nenni. Als de •thans bereikte samenwerking leidt tot een herstel van de socialistische eenheid, kun nen de socialisten naast de christen-democraten en de communisten, een grotere rol van betekenis gaan spelen dan tot nu toe het geval was. Vooral de communisten zien de socialistische eenheid met lede ogen aan, niet alleen omdat deze hen in de toe komst stemmenverlies kan opleveren, maar ook omdat ze de gunst kan verwerven van de linkervleugel der christen-democraten die nu vaak koketteert met de com munisten. De nieuwe vier partijen-coa litie van Forlatri kan steunen op 360 van de 630 zetels in het huis van afgevaardigden. Haar eerste taan zal zijn de bestrijding van de inflatie, die meer dan 20 pet. per jaar bedraagt, het terugdringen van de werkloosheid en het herstel van de negatieve be talingsbalans. -Verwacht wordt dat oud-pre mier prof. Andreotti de plaats van Forlani gaat inne men als voorzitter der Demo- crazia Cristiana. De nieuwe Italiaanse premier, Arnaldo Forlani, schudt de hand van president Pertini (rechts) na de geslaagde formatie van een nieuwe regering.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9