rote werkloosheid in Leidse metaalsector Jfl mar ntctetoMtt 1 Bedrijven staan te springen m werknemers Groenoord-cup voor Van Went Onafhankelijk Toneel nterpreteert Ihsen w Totale verbijstering bij Chinchilla Indrukwekkend koffieconcert Film week o ver Afghanistan in museum Volkenkunde Inbraak in school Lijk gevonden Uet deux-pieces blijft een grote rol spelen in de mode. Jjet heeft het aanzien van een japon en het gemak van de rok-en-blouse-dracht. io idEN De lijst met werklo- van het Gemeentelijk Ar- Aba lisbureau Leiden (GAB) telt in metaalsector ongeveer 250 in- chrevenen. Toch staan de me- os lbedrijven in de Leidse regio ipringen om werknemers: men ft ongeveer 170 vacatures, mi sarblijkelijk is de metaal voor je werkzoekenden onaantrek- ijk. Dit blijkt bijvoorbeeld i uit de uitlatingen van plaats- o. vangend directeur Nachtegaal w i het Centrum Vakopleiding ir volwassenen, onder meer be- i met de omscholing van werk- kenden, die spreekt van een iptepunt' in het leerlingenaan- '■es den, Den Haag en Delft vervuld te krij* Dra z'ei?. v»n de jaarverslagen van di- gen Qe bedrijven willen het aanbod van bo ie bedrijven in de metaalsector wordt vakmensen voor de metaalsector vergro- Ml lelijk, dat de bedrijven redelijk ten door het volgen van vakopleidingen te fia aiej °^erZ1C 4 n ?or Jaran propageren. Door midddel van adverten- n wf.1, er in tegenstelling tot andere be- tjes proberen enkele bedrijven zo veel .takken geen plotselinge afvloeingen mogelijk mensen ertoe te brengen de in -i e.n Paats 6evon(^en- Kortom: er zijn advertentie verwerkte bon op te sturen bedrijven in onoplosbare moeilijkhe- Qf om telefonisch te reageren op de roep !üi uÜhnaar aft>e'dskrachten. Na verloop van tijd nmon r'nnr oon ano- worden de geïnteresseerden uitgenodigd om met vertegenwoordigers van de be- situatie duurt eigenlijk al jarert voort. De metaal is kennelijk een moeilijke sector. Er is hier altijd voldoende vraag naar ar beidskrachten, maar we kunnen niet ge noeg mensen vinden. De publiciteit is na tuurlijk niet filtijd even gunstig geweest, dat speelt een rol. Er zijn in de sector veel ontslagen gevallen en er zijn bedrijven over de kop gegaan, waardoor er een be paald ongunstig beeld is ontstaan. Maar die image geldt niet voor Leiden. Initiatief Een aantal bedrijven heeft inmiddels in onder meer de regio Leiden een wer vingscampagne gestart om te proberen de ben, komen wellicht voor een belang- deel voort uit gebrek aan personeel. iiicv Clivv cio vail uc bovengenoemde cijfers (250 werklozen drijven de' mogeïijkhëdën bespreken" 170 vacatures) zijn enigszins bednege- r De wetenschap, dat er aanmerkelijk BoilW ,r aanbod dan vraag is, hoeft niet te ikenen, dat de werkzoekenden logi- 'DR erwijs een baan vinden. De werklozen, kan krijgen, is voor een deel te danken woordig zoveel vorzieningen, dat men niet meer aan het werk hoeft. Ook dat kan een rol spelen. Maar in ieder geval vindt negentig procent van degenen, die de opleiding wél hebben doorlopen, een vaste baan.," aldus de heer Nachtegaal,, plaatsvervangend directeur van de" Cen trale Vakopleiding voor volwassenen. Schumacher over het geringe aantal leer lingen: „Het te kleine aantal cursisten heeft tot gevolg, dat de tienduizenden gul dens kostende draaibanken niet optimaal worden gebruikt. Materiaal en leerkrach ten zijn op veel meer cursisten berekend. Ik vind het zonde, dat dat niet uitgebuit kan worden." Tot op heden is het zo, dat bijvoorbeeld een timmerman, die zeven maanden op leiding heeft gehad, aanmerkelijk beter verdient dan een machinebankwerker, die gedurende achttien maanden is opge leid. Ook later werkt dat verschil door. Ongetwijfeld laten veel mensen, die een opleiding willen volgen, zich door die we tenschap leiden. De jeugdige schoolverlaters hebben wei nig problemen. Zij komen stuk voor stuk welhaast zeker aan de slag. Slechts vie rendertig personen jonger dan negentiei\ jaar (schoolverlaters) hebben in de Leidse metaalsector nog geen baan. Bovendien is de vraag naar mensen jonger dan negen tien niet schrikbarend hoog te noemen (ongeveer 55). „Bij ouderen licht het altijd moeilijker dan bij de jongeren. Zelfs voor een vijftigjarige is het in principe zeer goed mogelijk omgeschoold te worden en vervolgens voor nog meer dan tien jaar Dat de metaalsector niet genoeg personeel een prima baan te krijgen. Maar de animo impasse in de vraag en aanbod op te sen. De campagne is een initiatief van de Federatie Metaal- en Elektrotechnische bedrijven (FME) en het streven is om tweéhonderd vacatures in de regio Lei- is vaak niet aanwezig," aldus directeur in de metaalsector een baan zoeken, aan de concurrerende positie van de Schumacher van het GAB. inen namelijk ntet overal terecht. De bouw. Het merendeel van degenen, die Wellicht kan de impasse in de bouwwe- n. taalgroep bestaat uit tientallen beroe- het Centrum voor Vakopleiding voor vol- l Een ingenieur/constructeur kan bij- wassenen opgeleid willen worden, ver- irbeeld niet als verwarmingsmonteur kiest scholing in de bouwsector boven verk gesteld worden, hoewel beide be- scholing in de metaalsecto". „Er is een tijd *«- geweest, dat we negentig mensen in oplei ding voor het metaalbedrijf hadden. Nu is pen tot de metaalsector gerekend wor- Omgekeerd is het zo, dat er bijvoor- reld, die ongeveer een half jaar geleden zijn intrede deed, op de langere duur gun stig werken op het vervullen van de open vacatures in de metaalsector. Er worden minder huizen gebouwd en er begint een overschot aan personeel te ontstaan. Maar ld vraag is naar verwarmingsmon- er een dieptepunt. Momenteel hebben we voor de werkloze bouwvakkers bestaat al- terwijl die niet als werkzoekenden zo'n vijfentwintig mensen in opleiding. Maar onze opleidingen voor'de bouw lo pen goed. In de bouw wordt nou eenmaal beter betaald. Bovendien zijn er tegen- eschreven staan, heer Schumacher, directeur van het tel westelijk Arbeidsbureau Leiden: „Deze tijd nog de mogelijkheid om tot bijvoor beeld vakman in de metaalsector omge schoold te worden. WIM BUNSCHOTEN De stromende regen kon on geveer twintig vissers er zon dag niet van weerhouden om aan de waterkant van de Haarlemmertrekvaart te strij den om de 'Groenoord-cup'. Deze bokaal is een wisselbe ker, die dit jaar voor het eerst werd uitgeloofd aan de beste visser van de wijk. Om gel werd het daarboven eveneens al ras een natte aangelegenheid. Maar met het gezegde 'de vis wordt duur betaald' in het achter hoofd gingen de vissers drif tig door met hengelen. Offi cieel zou de wedstrijd pas om drie uur eindigen, doch om één uur hielden de vissers tien uur in de ochtend zoch- het wel voor gezien. Te meer ten mannen, vrouwen en kin deren van Groenoord hun stekje op aan de vaart. Bé- halve beneden de waterspie- LEIDEN In het Rijksmu seum voor Volkenkunde wordt tot en met 24 oktober in het kader van de tentoon stelling 'Bazaar, marktste den in Noord-Afghanistan' een Afghanistan filmweek gehouden. Tijdens deze week worden negen films over Afghanistan vertoond, die alle dateren uit de perio de van voor de revolutie van april 1978. De films geven een indruk van het Af ghaanse platteland. Doof middel van de films wordt de kijker geconfron teerd ihet verschijnselen als de een schets van oogstwerk- zaamheden in de heuvels. Om 11.45 uur 'Afghaanse vrou wen', een kijkje in de besloten leefwereld van de vrouw in Afghanistan. Om 14.30 uur 'Afghaanse Nomaden'. Woens dag 11.30 uur 'Nomaden van Badakhshan en om 14.30 uur 'Zonen van Hadji Omar', In de deze film wordt kennis ge maakt met de zonen van Hadji Omar. Donderdag 11.30 uur 'De Kirgiezen van Afghani stan', een film over een berg volk. Om 14.30 uur 'De be schilderde vrachtwagen', een tocht met een vrachtwagen i gedeelte van de tentoonstelling 'Bazaar, marktsteden in Noord-Afghanstan'. islam, het traditionele leider- door -Afghanistan. De filmcyl- schap op het platteland, het cus wordt vrijdag besloten met onderwijs, landbouw en econo- een herhaling om 11.30 uur mische veeteelt. Het program- van 'Afghaanse Vrouwen' en .ma ziet er volgt uit: dinsdag om 14.30 uur 'Nomaden van 11.30 uur, 'De Tarwe Cyclus', Badakhsan'. DEN De uitdaging toneeltekst „volgens het ge" te spelen lijkt het bij' l modern toneel te verlie- van de uitdaging, of lie- de wens om een toneel- st naar eigen inzicht te ge- iken. Het is de vraag of de irse schrijver Hendrik Ib- (1828-1906) zijn stuk „De üw van de zee" herkend hebben in wat drie actri- van het Onafhankelijk To- zaterdagavond in het K-theater brachten onder naam „Landschap Zee lt". Want Ibsens stuk was de drie vrouwen mis- n een dankbaar vertrek- 1 t, onderweg zijn ze er mij- ter van af geraakt. I overblijft in hun voorstel- is het theama van de vrij- isdroom, die gestalte heeft regen in „de vrouw van de Ellida. Verder de relati ng, soms zelf humoristi- ironisering van die om, waarvoor Ellida's bei stiefdochters het materiaal dragen. Rondom deze the- liek en deze personages wikkelt zich een gestileerd sje toneel, waarin beweging emoties tot een grote mate i lichtgevoeligheid zijn ge keerd. tót Ibsen heeft daarbij het F om iets met objecten te doen' als vertrekpunt gediend, ren, evenals de houding van De aanwezigheid van talrijke de stiefdochters. Ellida's vrij- objecten, het voortdurende heidsdroom door die droom in verplaatsen daarvan en wer- een verkleinde en daarvoor ken daarmee is ongetwijfeld ironische omgeving van „la'nd- datgene wat je het meest van schappen" en „zeezichten" laas niet uitdrukken, maar iecten wel degelijk een functie wellicht geeft deze ietwat on- f>laatsen. Beter kan ik het he- az iecten wel degelijk een functie hebben en niet, zoals elders zo beholpen formulering vaak, het échte spel camoufle- beste aan hoe ongrijpbaar ge ren. In hun fijnzinnige vorm- raffineerd de drie vrouwen de combinatie Ibsenobjecten ver werkt hebben: een opmerkelii- gen toepassing ervan de hier- ke, maar vooral unieke toneel- boven aangeduide thematiek, prestatie. „Ze „objectiveren" als het wa- Jos Nijhof LEIDEN Bij een inbraak in de LTS aan de Vijfmei- laan is in het afgelopen weekeinde voor een bedrag van 6000 gulden aan meetap paratuur gestolen. De apparatuur stond in een lo kaal van de afdeling elektro techniek. De inbrekers kwa men de.school binnen via een schuifraam aan de zijde van het Vlietkanaal. Schoolsport afgelast LEIDEN De wedstrijden voor de B en C-jeugd die vandaag én morgen op de velden aan de Leidse Bos- huizerkade zouden worden gespeeld, zijn afgelast in verband met de slechte toe stand van de velden. De wedstrijden in het kader van het schoolvoetbaltoernooi zullen tijdens de paasvakantie worden verspeeld. Niet afge last zijn de wedstrijden die morgen op de velden van Do- cos in de Mors worden gehou den voor de A jeugd en de se nioren. omdat J. van Went met twin tig vissen bij lange na niet meer in te halen was. B. Kok werd met zeven vissen twee de. Drie vissen waren vol doende voor het behalen van de derde prijs. R. de Rode eiste de bronzen plak voor zich op. Behalve de wisselbe ker waren visattributen te winnen, die uiteenliepen var> een chique hengel tot een pracht van een dobber. Na de prijsuitreiking werden de stoere vissers in buurthuis Groenoord onthaald op een portie gebakken vis. Maar zoals het de ware sportvisser betaamt, was de verorberde vis van andere makelij dan de even tevoren vers gevan gen vis. Die was direct na de vangst terug geworpen in de Haarlemmertrekvaart. Het visfestijn was al met al een groot succes. Waarschijnlijk wordt in de toekomst ver scheidene malen per jaar om de Groenoord-cup gevist. Jongen (7) door auto meegesleurd OEGSTGEEST De 7-jari- ge Octave M. van K. ui* Oegstgeest is zaterdagmid dag rond drie uur ernstig ge wond geraakt, toen een per sonenauto het trottoir op reed en hem zes meters meesleurde. De 27-jarige Katwijkse be stuurder van de auto verloor op de Rijnzichtweg ter hoogte van het Rijnlands Lyceuih de macht over het stuur. Op het trottoir liepen twee jongetjes. Een van hen kon wegspringen toen de auto de stoep op reed.' De ander kwam onder de auto terecht en werd meegesleurd totdat de wagen zes meter ver der tot stilstand kwam. Met zware verwondingen werd de jongen opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis LEIDEN In het Galgewa ter ten hoogte van de Rijn- zichtbrug is zaterdag rond kwart voor elf het stoffelijk overschot gevonden van een <3rijven. De man werd sinds 6 50-jarige Leidenaar. oktober vermist. Volgens de Leidse politie is er geen mis- Een aantal vissers zag het lijk drijf in het spel. Brcescraat 151 -153 telefoon 071 -124586 Copy Literop De Literaire Workshop van het LAK aan het Leven daal 150 wijdt nog dit jaar een speciaal nummer van Literop aan de relatie beeld-poëzie. Ook de totowerk groep verleent medewerking. Gedichten worden opge nomen, die een beeld als startpunt hebben. De ver woording ervan door de dichter is vaak niet letterlijk hij voegt iets toe en maakt er In woorden een geheel el- gen beeld van. Het proces kan ook andersom werken. Als fotograten of tekenaars met een gedicht aan de slag gaan. Wie copy wil Inzenden wordt verzocht dat zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval voor 1 novem ber te doen. Buurthuis Groenoord Ook buurthuis Groenoord heeft deze week de poorten geo pend voor de herstvakantie-houdende schooljeugd. Morgen vanaf tien uur worden maskers gemaakt, woensdag staat een tochtje naar Duinrell op de agenda, terwijl de donder dag wordt gebruikt voor het maken van een herfstkrant Cursus buitenlandse politiek De PvdA-afdeling Leiden start dinsdag een cursus van vier avonden, die gewijd is aan de besluitvorming In de buitenlandse politiek. De cursus Is vooral gericht op de vraag hoe de buitenlandse politiek werkt en hoe deze het best te beïnvloeden is. Tijdens de eerste bijen komst wordt aandacht besteed aan de rol van de inter nationale financiële- en economische organisaties als de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds. Het PvdA-lid van de Tweede Kamer Arie van der Hek verzorgt de inleiding. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 54 en begint om acht uur. Jubileummarkt In de grote zaal van het Leids Volkshuis wordt woensdag 22 en donderdag 23 oktober een jubileummarkt gehouden door de werkgemeenschap 'de Ratel'. De markt is ingericht in de sfeer van een dorpsbrink en is beide dagen geopend van 10.00 uur tot 22.00 uur. Allerlei textiel- en houtartike len, houten poppen, kunst en creatieve voorwerpen, boe ken en bak waren worden verkocht. Op de markt is een zitje ingericht waar koffie gedronken kan worden. Bij een loterij is een aantal prijzen te winnen. Ook worden er de monstraties kantklossen, weven en spinnen gegeven. Herbestrating De gemeente Leiden is vandaag begonnen met het her- bestraten en herindelen van de Bakhuis Rozenboomt- straat. Hierdoor zal de straat voor alle verkeer afgeslo ten zijn. De wijzigingen betreffen het aanleggen van parkeerruimte, 'flauwe knikken' wat snelheid rem mend zal werken en het aanpassen van de openbare verlichting. Vragen over de werkzaamheden kunnen aan de opzichter ter plaatse gericht worden, de heer K. Korenhof. De gemeente verzoekt de bewoners van de Rozenboomstraat de vuilniszakken tijdens de ophaal dagen bij de hoek van de dichtsbijzijnde straat te zet ten. LEIDEN Bij het zien van de voorstelling „Chinchilla" die Globe zaterdagavond speelde in de Schouwburg, dringt zich één vraag op: wat hebben de schrijver en Globe nu eigenlijk gewild? Het stuk verwijst op ondubbelzinnige wijze naar Diaghilev, de lei der van de beroemde Ballets Russes aan het begin van deze eeuw. Diaghilev, bijgenaamd Chinchilla, houdt met zijn groep vakantie in het Lido van Venetië. In de tijd van niets doen komen allerlei conflicten tussen de groepsle den boven. Maar in flash backs en toekomstbeelden worden ook de. problemen ge schetst tijdens de werkperiode van het gezelschap. Diaghilev blijkt een despoot die in naam van de kunst en kunstvernieu wing zijn mensen manipu leert. Ook breekt hij nagenoeg de carrière van sterdanser Nijinski, zijn minnaar, om persoonlijke redenen. Diaghilev en zijn groep wor den niet fraai afgeschilderd. Hoogmoed en ijdelheid teke nen de dansers. Maar niet dui delijk wordt uit het stuk of het gezelschap lijdt aan grote zel foverschatting, of dat het wel degelijk iets te betekenen heeft (gehad) in de danswe- reld. De talloze verwijzingen naar echt bestaande mensen, naar de op- en neergang van Nijinski's carrière, zijn dag boek, zijn uiteindelijke krank zinnigheid zijn alleen begrijpe lijk voor jngewijden. De leken onder het publiek zien welis waar de worsteling van de le den van het ballet met elkaar en hun artistieke principes, maar het blijft te mager, te veel gaat verloren. Het stuk wil een beeld schetsen van Diaghilev en zijn ballet; het wil eveneens in wijdere zin een groep mensen tonen die op elkaar zijn aangewezen en het hoe dan ook samen moeten rooien. Schrijver MacDonald is er niet in geslaagd die twee uitgangspunten tot een harmo nieus geheel te smeden. Maar ook liet de voorstelling zaterdag een kunstgreep zien, die mogelijk voor rekening van Globe komt. Chinchilla speelt dat hij een hartaanval krijgt om de dansers van hun stuk te brengen. Globe speelt dat acteur Johan Ooms werke lijk een hartaanval krijgt, en slaagt erin een lichte paniek onder het publiek teweeg te brengen. Actualisering van het thema „dood" in de voorstel ling, zal dat wel heten. Maar Globe pleegt hiermee een enorme stijlbreuk, aangezien de relatie toneel-werkelijkheid niet eerder ter discussie was gesteld. De schok die het pu bliek kreeg toegediend had geen enkele functie binnen de voorstelling. Daar ook het spel niet kon boeien, bleef mij als enige indruk over één van welslagen verbijstering, en dan niet in de goede zin van het woord. Jacqueline Mahieu LEIDEN Het indrukwekkend optre den van de pianist Deszö Ranki vrij dagavond met het 'eerste pianoconcert van Beethoven had blijkbaar velen be wogen zijn recital gisterochtend te be luisteren. Dat dit in de Stadsgehoor zaal zelf werd gegeven, is veelzeggend voor het muzikaal bereik van dit pia nospel. Het optreden met werken van Beethoven, Strawinsky en Schumann bevestigde alle gewekte verwachtin gen. Dezelfde affiniteit die Ranki vrijdagavond met Beethoven toonde, klonk nu door in de uitvoering van de sonate op. 7. Alles was doortrokken met een temperament en helderheid die de fortepassages een haast orkestraal karakter, gaven, scherpe accenten legde, maar ook de lyriek met een veelzeggende verfijning deed klinken. Rênki legde dus wel grote contrasten in zijn spel, maar deze stonden, onderge schikt aan de zelfde muzikale visie, in een prachtige verhouding tot elkaar. De aanpak in de in 1924 geschreven sona te van Strawinsky was geheel op diens klankidioom afgestemd. RSnki streefde naar een neutrale karakteraanduiding door zijn toon tot mildheid te verzachten, zonder dat deze aan afzonderlijke zeg gingskracht inboette. Zo trof hij enerzijds de donkere toon in het le deel, anderzijds liet hij bijvoorbeeld de ritmen in het 2e deel fascinerend helder uitkomen. Het ge heel klonk met een subtiliteit die veel verder ging dan de aanduiding „Ohne Be- zeichnung" die Strawinsky boven het le en 3e deel zette. In de vertolking van Schumanns sonate op. 11 keerden de ex pressieve kenmerken die ik bij Beethoven al constateerde, terug, soms in versterkte mate. Ranki's .onstuimige contrastwerking leek me soms te veel voor Schumanns ro mantiek. Enkele passages en met name het laatste deel hadden met iets meer ele gantie benaderd kunnen worden. Daar stonden schitterende blijken van virtuosi teit, zoals in het scherzo, en lyrische ex pressie tegenover. Tot het slot toe hand haafde Rénki zijn grandioze muzikaliteit die het onderste uit dit werk haalde. Het optreden van zo'n pianist is een indruk wekkende gebeurtenis. Dirk Vooren LEIDSE COURANT. MAANDAG 20 OKTOBER 1980 PAGINA 3

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3