luttert Norton en ing of Honesty omen goed uit de oetenopDuindigt \ons de Welf slaat terug in de tiassieker van de vallende bladeren Korfbal op de verkeerde weg Wilborts blijft op winnende pad Irons voor judodames LEIDSE COURANT MAANDAG 20 OKTOBER 1980 PAGINA 17 O egen S| Hier gaat Noordse Stern nog aan de leiding in het Stayerskampioenschap van Nederland. SSENAAR Op de laat- zondagmeeting van het oen, gistermiddag op idigt, stond er zowel voor ilbloeds als voor de dra een grote krachtproef op programma. Twaalf dra- kwamen aan de start de eerste prijs van acht duizend gulden. Na de nam al3 gebruikelijk rdse Stern de leiding van race over de maar liefst meter. Maar voor het in- en van de laatste bocht ofcng Noordse Stern in de fout en werd even later uitge schakeld. Nuttert Norton, een achtjarige ruin, trok zich van de zware drafpiste niets aan en greep verrassend de overwinning. Pi keur Mees Dapper:,, Op een hele zware baan heb ik de af gelopen dagen gehoopt. Vóór de koers wist ik dat Nuttert Norton een goede kans had". De ruin zegevierde met groot vertoon. Ovatio met Arnold Mollema werd tweede voor de Franse import Gondar met Jan van Dooyeweerd. Favoriet Na- nouk moest met Martin Vergay genoegen nemen met de vier de plaats. Het hoogtepunt bij de vol bloeds van de tweedaagse meeting was de langste ren van het seizoen, de 3600 meter lange Gesarewitch. Een ren voor de hele sterke paarden, zeker gisteren, omdat door de vele regenval de Wassenaarse baan behoorlijk zwaar was. Maar de winnaar van de Cesa- rewitch, de vijfjarige hengst King of Honesty, was onder deze omstandigheden in zijn element en trok zich in de slot fase van deze ren van niemand wat aan. De stayer bij uitstek die dit seizoen nog niets had laten zien, won ook vorig jaar deze ren. Mario van Gisteren deed het met King of Honesty uitste kend. Eigenaar Tom van der Lub be was tevreden over zijn rijden en de taktiek van train- ster Margot van Dijk. Lang ging Sir Romeo van dezelfde stal aan de leiding vóór Sir of England en Mush Kabad. Aan de overkant van de baan kwam King of Honesty met een tussensprint op de tweede plaats achter Sir Romeo en vóór Sir of England. Deze drie paarden zijn allemaal van trainster Margot van Dijk. In de laatste rechte lijn kwam Trou ble Maker zich met Erik Bloem in de strijd mengen. Met 3/4 lengte voorsprong zegevierde tenslotte King of Honesty vóór Trouble Maker. Op drie leng ten daarachter finishte Sir Ro meo met een neusje voor sprong op Jolimo. De laatste ging met Kevin Davies als fa voriet van start. Jolimo, spe ciaal voor deze Cesarewitch uit Engeland overgekomen, ver trok met een gewicht vén 72 kilo en dat was maar liefst 21 kilo meer dan King of Honesty. In Engeland heeft het paard een serie uitstekende presta ties op zijn naam staan, maar de toestand van de baan brak de vierjarige vqsmerrie op. fn de winnaarsring was na de koers de gelukkige eigenaar Tom van der Lubbe te vin den:,, Vorig seizoen verdiende King of Honesty zesendertig duizend gulden. Dit jaar heeft het paard een blessure gehad. Dokter van Schie heeft het paard opgeknapt. En let op, straks in Schaesberg gaat het paard het op die houtvezel- baan ook goed doen". Dat de Voorburgse eigenaar ingeno men is met de prestaties van juist dit paard is te begrijpen, omdat King of Honesty door fokker Ger de Kroes vorig jaar voor een koopje van de hand werd gedaan. ARTHUR VAN RIJSWIJK ortwereld LOUSE De Franse yploeg heeft met 23-3 van staa n gewonnen. HAAG Naast Joego- 'l°u' Frankrijk. Italië, België- ri 5erland (samen) en de Sov- nie heeft nu 00k Canada kandidaat gesteld voor de nisatie van het wereld- ,~n%ioenschap voetbal in lhekfMARIBC De Surinaam- rollepmmer H- Sanirsad is vrij- vo(in Paramaribo tijdens zijn overleden. 3uv<*NTIC CITY De Ameri- er ^jse halfzwaargewicht bok- tOQGUichael Spinks is zaterdag ushtj ,je vijftiende maal onge- 1_ïn gebleven. Spinks, die i Ufe staat op de ranglijst van I°o\/ba, won van zijn landge- na Q Alvaro Lopez, tninc Canada heeft rdag een wedstrijd voor de Krëficatieronde van het toer- Dg <Jom de wereldtitel voetbal i dein Mexico gelijkgespeeld: var 'nj HAAG Aan de veldloop 3,ds] de internationale trofee 'jhet Waasland zullen de nde Nederlandse atleten emen: Annie van Stip- Carla Beurskens, Marga nan, Joke van Gerven, en Brigitte de Nijs en Elly Hulst. (40S AIRES Jan Tim- I heeft zijn partij voor de 'shuif ronde van het internatio- chaaktoernooi in Buenos tegen de Amerikaan ne in winst omgezet. Tim- I staat op een gedeelde |de plaats. Jansen en .Bin hebben na de derde de leiding genomen bij deltrijd om het Nederlands Benj>ioenschap dammen voor 6aa?*bgd- ADELPHIA Het West- loetp dameshockeyteam heeft ppag tijdens een toernee f Mde Verenigde Staten met )erejan Nieuw-Zeeland gewon- lier HAAG Het internatio- ,pnj<schermtoernooi voor de in Sporthal Ockenburg is ,as BI beheerst door de Fran- Snijwonden waren het enige dat Dave Uyehara overhield aan het incident met zijn racemonster in het Cali- fornische Ontario. De botsing met de vangrail leverde wel een vlammenzee op. DEN HAAG - Eric Wilborts blijft zich knap presenteren. Nadat de zestienjarige Tilburger zich vorige week in Bergen op Zoom al de sterkste had getoond in de eerste editie van het satelietcircuit werd hij gisteren in Zevenaar opnieuw winnaar. Hoewel hij de winst dit keer min of meer cadeau kreeg, want zijn opponent, de Tsjechoslowaak Dusan Kulhaj gaf in de derde set op wegens een achillespeesblessure. Wilborts was overigens dicht bij een nederlaag, want Kulhaj kreeg in de tweede set vier matchpoints op een moment dat hij zich al uiterst moeizaam over de baan bewoog. Toen Wilborts, die de eerste set met 6-4 had verloren, alsnog in de tiebreak de tweede reeks met 7-1 greep, hield Kulhaj het voor gezien. Hij moest tevens afzien van de finale dubbelspel, waardoor de Brit ten Booth en Bates de eerste prijs kregen toebedeeld. Wilborts had in de halve finale met 7-5, 2-6, 6-1 gewonnen van de Ameri kaan Batten, terwijl Kulhaj met 6-3, 2-6, 6-4 Huub van Boeckel had uitgeschakeld. Ivan Lendl heeft Björn Borg zijn derde verlfespartij van dit jaar toegebracht. In de finale van "Bazel"was de inmiddels als vijfde speler ter wereld beschouwde Tsjechoslowaak met 6-3, 6-2, 5-7, 0-6, 6-4 te sterk voor de vijfvoudige Wimbledonkampioen, die zaterdag de verrassend zo ver gekomen Tom Okker met 6-1, 6-2 in de halve eindstrijd had. uitgeschakeld. Lendl had in die fase de Zweed Per Hjertqvist verslagen. John McEnroe heeft de open Australische titel in Sydney veroverd door in de finale met 6-3, 6-7, 7-5 te winnen van Vitas Gerulaitis. Het was een slecht duel dat werd ontsierd door diver se incidenten. McEnroe had een ronde eerder gewonnen van Jo- han Kriek, terwijl Gerulaitis Gene Mayer aftroefde. Jim Connors was de sterkste in Kanton door Eliot Telstscher met 6-2, 6-4 te verslaan. if ANTWERPEN De 85ste korfbalwedstrijd tussen Ne derland en België werd giste ren gespeeld in Merksem in wind en regen en op een vrij zwaar veld van de plaatselijke voetbalclub. Voor het begin van de wedstrijd had de Oranje-equipe 69 overwinnin gen behaald. De laatste da teerde van oktober 1979, een overwinning die ook behaald werd op het veld van Merk sem. Gisteren maakte Neder- Fons de Wolf steekt zijn wiel als eerste door de fi nish en blindeert - althans voor de fotograaf de Ita liaan Chinetti, die tweede werd. 0 Drie weken geleden de Belg Daniel 0/ps in de Herfstprijs en dag won zijn landgenoot de Wolf de Ronde van jardije, wat van de laat- t ien opmerkelijke-presta- as. De Wolf immers was uitgestotene van zijn Hij nam min of meer ben kosten deel aan de wedstrijden van het ën. In de „klassieker van Bllende bladeren" sloeg trug. Door zijn sponsor agen, won de 24-jarige i- ing zijn eerste klassie- 1 oden van uitgebluste ve- p rook De Wolf een kans. pijn gedwongen rust in de f, had hij nog reserves, «skwalificatie in Romagne pm de inspiratie zich op fware parcours rondom tomomeer nog één keer honderd procent in te zet- Het bracht hem het suc- paar hij al twee jaar op van de Wereld uit Nieuw- heeft zaterdag in het Bel gische plaatsje St. Agathe-Ber- chem een veldrit voor be roepsrenners gewonnen. De Nederlandse kampioen had na 25 kilometer een voorsprong van 50 seconden op de Belg Frans van Eijck. Wil Brouwers eindigde met drie minuten ach terstand op de vijfde plaats. In Beernem werd Reinier Groe- nendaal uit St. Michielsgestel tweede in een veldrit achter oud-wereldkampioen Robert Vermeiren. Van Tol en Huveneers hebben gisteren in het sportpaleis Ahoy' te Rotterdam een kop- pelkoers over 50 kilometer voor amateurs gewonnen. Het koppel Van der Velde/Schoen eindigde als tweede in dezelfde ronde en het duo De Jong/Van Asten werd derde. Bij de da mes zegevierde Petra de Bruin in een omnium. Sandra de Neef werd tweede. Gody Schmutz (Zwi) is gisteren twee keer het snelst door Lau sanne gefietst. De Zwitser won zowel de rit met gezamenlijke start als de tijdrit, die ook over 5*150 meter ging. Beide keren moest een hoogteverschil van róim 260 meter „genomen" worden. Joop Zoetemelk, die in de tijdrit negende werd, ein digde in het klassement als twaalfde. Het Nederlandse koppel René Koppert/Gerrit Solleveld is derde geworden in de Grote Prijs van Europa, een koppel tijdrit voor amateurs over 70 kilometer van Albino naar Bergamo. Winnaars werden de Italianen De Pellegrin/Cattaneo in 1 uur 26 minuten en 15 se conden. Koppert en Solleveld moesten 54 seconden toege ven. In Mexico City heeft de Italiaan Roberto Ciampi het laatste on derdeel van de wereldkam pioenschappen voor junioren, de individuele wegwedstrijd, gewonnen. Ciampi versloeg de Belg Erik Vanderaerden in de eindsprint. In de wegwedstrijd om het wereldkampioenschap voor ju nioren eindigde Teun van Vliet als zevende. Winnaar was de Italiaan Ciampi. land de 70 vol. Met 4 wer den België verslagen. De 5000 toeschouwers hebben een matige partij gezien. Ook deze interland bewees dat het tweevakken-korfbal zoals dat in de zaal wordt gespeeld ook zijn intrede moet doeri op het veld. Er was te weinig bewe ging waardoor de wedstrijd het aankijken nauwelijks waard was. Scoreverloop: 1. Harry Nolt- huis 0—1; 15. Harry Nolthuis (strafworp) 0—2; 28. Carlo de Waele 1—2; 34. Kóós Snel (strafworp) 1—3; 39. Jacky Matthis 2—3; 44. Loek v.d. Boog 24; 45. Frans Hardies 34; 46. Renate v.d. Vegte 3—5; 51. Danny Goossens (strafworp) 45; 85. Majka Duivenvoorden 46. De Nederlandse jeugd heeft zaterdagmiddag in Bolnes de veldkorfbalwedstrijd tegen Bel gië met gemak gewonnen: 9 3. Bij de rust was de stand nog gelijk: 2—2. In de tweede helft klopte het veel beter in de Ne derlandse ploeg, die bij vlagen zelfs heel goed speelde. Er wa ren 900 toeschouwers. Scoreverloop: 7. Haverbus 1-^ 0; 40. Duchesne '11; 43. Matthijssen 1—2; 44. Van de Zee 22 (strafworp); 46. Van Dam 32; 47. Shirley Elbracht 42; 61. Hanneke Bosma 5 2; 62. Haverbus 62; 70, Van de Zee 72; 75. Van de Zee 8—2 (strafworp), 82. Wolsink 9—2; 85. De Waele 9—3. LONDEN Tijdens de open Britse judokampioenschap pen hebben twee Nederland se dames een bronzen me daille veroverd. Paula Ooms Mallens uit Berkel Enschot leverde deze prestatie in de klasse tot 66 kg en Jo- landa van Meggelen uit Maas sluis werd derde in de catego rie tot 72 kg. Aanpassing In korfbalkringen heeft men zich te weinig afge vraagd waarom de wed strijden in de zaal span nend zijn en veel publiek trekken en het veldkorfbal het met weinig kijkers en veelal minder aantrekkelij ke duels moet doen. Hoe wel de sport, ondanks alle inspanningen, internatio naal op een laag pitje staat, zou de vrijwel onein dige reeks interlands te gen Belgie, dat tot een waardig opponent is ge groeid, een vingerwijzing kunnen zijn dat korfbal op het veld hoognodig dient te worden aangepast aan de populaire en aantrekke lijke vorm waarin micro korfbal is gegoten. Hard nekkig blijven zij, die voor wijziging in het spelbeeld zouden kunnen zorgen, vasthouden aan het spelen met drie vakken terwijl juist, zoals bij microkorf bal, de snelheid, verras sing en aantrekkelijkheid worden bereikt door het aantal vakken te vermin deren. Veldkorfbal heeft het op duidelijke wijze ver loren van de zaalsport en het wordt tijd dat er aan passing volgt waardoor ook veldkorfbal een spec taculaire kijksport kan worden. Kiezen In verscheidene sporten vraagt men zich overigens te laat af waarom het pu bliek het laat afweten. Dat is ook het geval met de autorensport. Bij de laatste races van dit seizoen wa ren nog geen tweeduizend toeschouwers aanwezig. De reden ligt voor de hand: er wordt te veel ge organiseerd en de prijzen zijn te hoog. In vroeger tij den was een „dagje Zand- voort" een hoogtepunt maar toen de zaken goed gingen, werden steeds meer races georganiseerd. De topper blijft evenwel de strijd om de Grote Prijs van Nederland als 's wereldstopcoureurs aan de start komen. Daarvoor komt het publiek wel, met tienduizenden, en men heeft er ook een aardig bedrag voor over. Indien evenwel met de regelmaat van de klok races van min der importantie worden georganiseerd - hoewel ook deze spanning teweeg kunnen brengen - gaat het publiek kiezen, behalve de meer gefortuneerde kij kers en de superfans die er hun laatste cent aan wil len spenderen. Dat zijn dan de enige honderden die het geld er voor over hebben en bovendien vele uren langs het circuit wil len doorbrengen. Het voorstel om het circuit in te korten, zodat het pu bliek de races op de voet kan volgen, zal waarschijn lijk niet het wondermiddeld zijn. Korte(re), spectaculai re programma's voor wat minder entreegeld zou wel eens de oplossing kunnen zijn. Duur geld Een voorbeeld voor de au torensport kan zijn de wedstrijd Ajax - AZ'67, die zaterdagavond werd ge speeld. In vroeger tijden zou daarvoor het Olym pisch stadion beslist zijn volgestroomd. Ditmaal wa ren de tribunes slechts voor de helft gevuld. Het publiek selecteert tegen woordig „want geld is duur geworden". Daarom doet het ietwat belachelijk aan dat Ajax, financieel steu nend op Europa Cupwed strijden, voor de thuiswed strijd tegen Bayern Mün- chen prijzen vraagt van f.15,- toi f.60,-. Indien Ajax woensdag in München fors verliest, gaat die opzet van het bestuur van Ajax niet door. Sportbestuurders zijn er kennelijk nog niet van doordrongen dat er minder geld onder het pu bliek is.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17