Iet einde an een 1room en De afgedwongen lefvanAZ'67 iet begin van een sprookje TOPPER" VLAMT ALLEEN OP NA TREFFERS 65 yL L FC Den Haag blijft in hardloopwedstrijd MVV steeds net voor willen beginnen aan het karwei, moest in eens vol gas op pad, maar kampte lang met de naweeën van de na anderhalve mi nuut tot stand gekomen achterstand. Maar gaandeweg begon zich de hardloop wedstrijd af te tekenen, waarin FC Den Haag steeds net een neusje voorbleef. „Op het moment dat wij de controle dreig den te verliezen viel ons tweede doel punt", verklaarde een zichtbaar gelukkige Piet de Zoete later. "En zo was het. Want MVV moest wel drukken om zijn bijna tienduizend fans aan zich te verplichten. Eigen graf Maar daarmee groeven de Limburgers te gelijkertijd hun eigen graf. Want Van Bom mel mocht dan wel onmiddellijk uit de af trap voor de tweede helft kopend scoren- (het eerste foutje van Havenaar), het ant woord van FC Den Haag kwam snel. Om precies te zijn na ruim zeven minuten. Een alles-of-niets-poging van Roger Albertsen groeide uit tot het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Van bijna veertig meter stuurde de Noor dè bal langs de verbou wereerde doelman Gerards naar de verste bovenhoek. FC Den Haag kon weer even adem halen, maar de lucht werd de Hage naars allengs weer uit de longen gepompt door de onverdroten aanvalsdrift van de MVV-ers, die Muhren en Busk rakelings zagen missen. Dat deed niet Cees Schapendonk, door Ton Wickel goed bewaakt, maar toch ver volgens tweemaal scorend. Maar tussen die treffers in, geheel passend in het beeld van de holpartij waarbij MVV zich verdedi gend vergat en trainer Leo Steegman uit groeide tot een Hughesiaanse figuur langs de lijn, sloeg Harry Melis toe. De Rotter dammer kon geheel vrij gp Gerards afren nen en had nog voldoende controle over om die actie met een treffer af te ronden. Dat doelpunt betekende het einde van een Maastrichtse droom en zoals gezegd, wellicht het begin van een Haagse sprook je. Hoewel, sprookjes berusten doorgaans op fantasie FRANK WERKMAN Scoreverloop: 2. Van Leeuwen 0-1; 33. Melis 0-2; 46. Van Bommel 1-2; 54. Albertsen 1-3; 62. Scha pendonk 2-3; 85. Melis 2-4; 87. Schapendonk 3-4. scheidsrechter: Bakker; toeschouwers; 9.500. gele kaart: Van der Zwan(FC Den Haag). MVV: Gerards; Quaden, Van Marwijk, Dijkstra, Colombain; Van der Poppe, Busk, Muhren; Van Bommel, Schapendonk, Van Staveren. FC Den Haag: Havenaar; Van der Zwan, Mansveld, Wickel, Wetzel; Albertsen, Schoenmaker, Jansen(Korevaar); Melis. Van Leeu wenman Vliet), Treling. veel t/mjH Uit de door Kees Kist doorgekopte bal scoort Tol. De sprong van zijn bewaker Weg- gelaar, die op weg lijkt een Tahamata te worden, is vergeefs. AZ'67 is op 2-1 geko men. de, positieve stem. Lerby stormde woedend op Corver af. Later:,,Ik had al twee gele kaarten eri ik bedacht net op tijd dat ik met mijn optreden een derde riskeerde." Metgod na de wedstrijd:„Het was wel een zware straf want er was van opzet geen sprake." Been hakker:,,Die gelijkmaker was niet verdiend en de strafschop niet terecht". Vuur Maar hij ging er wel in en AZ stond op 1-1. Het merkwaar dige in deze partij, waarvan slechts een'halfgevuld stadion getuige was en Ajax dus net zo goed op eigen, vertrouwd veld - de ploeg „haat" het Olym pisch stadion - had kunnen spelen, was dat alleen na het doelpunt van Ajax en de gelijk maker van AZ het vuur op vlamde, zodat dan sprake was van een weliswaar technisch niet hoogdravende maar wel boeiende vertoning. Lerby schgoof naar het midden, Ajax kreeg meer aanvallende impul sen maar had bet geluk, dat het zeker ook had meegehad - Welzl buiten bereik van de op vallend goede Schrijvers tegen de paal - evenzeer tegen toen Kieft tegen de lat kopte, Treij- tel met een reflex een kopbal van Schoenaker onschadelijk maakte en Arnesen na een gruwelkijke misser van Spel- bos te slap inschoot. Het was toen intussen al 1-2 geworden. AZ profiteerde van het opdringen van Ajax. De verre pass van Spelbos, enige minuten na de strafschop toen Ajax de desillusie nog niet had verwerkt, belandde bij Kist die de bal op de voet kopte van Pier Tol die ineens uithaalde uit moeilijke positie. Zo hadden toch weer Tol en Welzl de produktie van AZ ver zorgd maar niet tot volle tevre denheid van Kessler die ineens van zijn aversie tegen Kist bleek te zijn genezen. „Ik zal hem in Sofia in de basis zet ten". Het sprookje van AZ dat met twee aanvallers zo veel succes had, lijkt voorbij. Tenzij de aan zijn lies geblesseerd geraakte Welzl - hij verstapte zich lelijk - er morgenavond in Sofia niet bij kan zijn. Voor Beenhakker zijn de pro blemen in de Europa Cupwed strijd veel groter. Hij had zater dag aan de vingers van èèn hand niet genoeg om zijn aan tal „weggevallen" of uit de gratie geraakte spelers op te sommen. En dan mag hij ho pen dat Ajax bij Bayern Mün- chen een redelijk resultaat be- haalt want met ontzetting heeft hij moeten constateren dat zijn bestuur voor de return twee weken later prijzen van f.15,- tot f.60,- heeft vastgesteld. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 54. Ophot 1-0, 67. Welzl (strafschop) 1-1, 71. Tol 1-2. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers: 33.000. AJAX: Schrijvers; Weggelaar, Ziegler, Lerby, Rijkaard (Boeve); Molenaar (Wijnberg). Arnesen. Schoenaker; Ophof, Kieft, Jensen. AZ'67: Treijtel; v.d.Meer, Spelbos, Metgod, Hovenkamp; Arntz, Weijsters (Kist), Peters, Nygaard; Welzl (v.d.Dungen). Tol. Gele kaart: Arntz wegens aanmerkingen maken op de leiding. JIRDAM De tragiek jax was dat het een rong nam en daar- iZ'67 de lef afdwong gezapige, mathema- spel te verlaten en it in de aanval te Door de treffer van Iphof, negen minuten rust, viel ook AZ's f Georg Kessler van eloof. Tot zaterdaga- twoer hij bij de twee- anval Welzl - Tol. toen AZ geen win- j ploeg meer bleek, i een wijziging aange- En met succes", liet Jach er niet zonder >p volgen. Alsof hij. itzonderlijke ingreep rricht. Het was even- (1 pure noodgreep om ongenade gevallen te wisselen voor rs. Maar het suces iderdaad want nadat uit een omstreden top gelijk had ge was Kist de man die na een verre pass pelbos op de schoen ,,e,, er Tol kopte, die ver- nd en ineens uithaal- AZ dus nog steeds agen en Ajax ver op glijst teruggeworpen, igzamerhand tot een verheven zinsnede „wie stoppen"-heeft echter luchte deuk opgelopen, it uiterst gehandicapte aagde erin door pure t geruime tijd de trotse roerder bij te benen AZ te bedachtzaam te ing - Kessler:„Het is ax waartegen je speelt zegt mijn spelers blijk- -bg veel" - en het risico u e. Maar Ajax kon niet de druk uitoefenen rainer Leo Beenhakker i noodgreep had moe rassen. Hij had zijn veld verzwakt door pdracht te geven Welzl 'men en hem derhalve dedigende taak op te omdar We~ te veel Hen tegen kregen". Het ke middenrif van Ajax n kracht ingeboet en te merken in deze top- een gehele helft lang lificatie niet mocht dra- ïchts af en toe werden en geschapen aan bei- fn. Rondom de midden- lelde zich grotendeels af met bij AZ Jan Pe- de hoofdrol. Bij hem alle ballen ingeleverd, steeds aanspeelbaar, >mdat hij van de terug- Het moment, tegen het einde, waarop Ajax alsnog gelijk had kunnen komen. De kop bal van Kieft stuitte evenwel tegen de lat, wat de uitblinkende v.d.Meer (AZ,rechts) met spanning volgt. getrokken spelende linkervleu gelman Henning Jensen, die totaal uit vorm was, geen en kele tegenstand had te verdu ren. Door het „gebroken" mid denveld moest Ajax' grote man Arnesen te veel opknappen waardoor hij de prestatie van Peters niet kon evenaren en zo ontstond een duel dat aan voorzichtigheid te gronde dreigde te gaan. Tot het doelpunt van Edo Op hof, waarvoor de basis werd gelegd door jeugdspeler Jan Weggelaar, bewaker van Pier Tol - waardoor het verwachte duel Molenaar - Tol uitbleef en de Ajacied bovendien al na bij na een half uur slechte passes te hebben afgegeven door Wijnberg werd vervangen - en wat gestalte en bewegingen betreft een aankomende blauwdruk van Simon Tahama ta. De verre pass van Wegge laar werd door Schoenaker in eens omgezet in een voorzet en Ophof kon van dichtbij in koppen, de desolate poging tot Zelfoverwinning Ajax had de waarde van de counter weer eens bewezen en de 'geagiteerde Kessler had nog slechts drie minuten nodig voor een zelfoverwinning. Hij haalde de verguisde Kees Kist van de reservebank en som meerde Weijsters daarop plaats te nemen. Na vijftien weken rook Kist weer de geur van de hoofdmacht. Kessler la- ter:„Met Kist hadden we weer aanvalskracht. We hadden al veel eerder energieker moeten spelen. Ik denk dat Kist zich weer in de basis heeft ge speeld." Waarmee Kessler meteen aangaf dat hij weer te ruggaat naar een drieman- saanval en in feite ook Tol en Welzl veroordeelde. Tot zater dagavond had AZ met een ge middelde van vier treffers per wedstrijd gespeeld en daarin hadden Tol en Welzl een groot aandeel gehad. Tegen hun be wakers Weggelaar en Lerby kregen ze weliswaar weinig kansen maar de overtuiging om tot scoren te komen ont brak eveneens. Dat moest Welzl doen uit een strafschop, waarover de ge moederen ook na afloop nog hoog oplaaiden. Metgod nam een vrije trap en Lerby gleed in de baan van de bal, die kei hard tegen zijn hoofd kwam. In een reflex bracht Lerby zijn hand voor zijn hoofd en Char les Corver die het duel overi gens volkomen beheerste, was resoluut in zijn beslissing: strafschop. Zijn grensrechter had daarin ook een adviseren- y Melis en Piet de Zoete organiseren een klein tees- Selis scoorde twee zeer belangrijke treffers en toont io langzamerhand een onmisbare schakel in de for- 8 van FC Den Haag. 122(1 "ISTRICHT - Waar een droom ™»4inde liep en misschien een Met bfkje werd geboren. Of hoe FC laag in de Geusselt met 4-3 it I22yan MVV. Zie daar twee type- qmi van een avondje voetbal op fvjegenachtige avond in één van ^duidelijkste oorden van ons are. Waarvan de voetbalminnen- °*i svolking, die al wekenlang in 5 steeds groeiende roes ver- Ajt Ie bij de gestage succesreeks H 'us MVV-ke", zaterdagavond littere teleurstelling beleefde. in een enerverende hard- Jvedstrijd bleef FC Den Haag J*™1rivaal steeds net een stap waardoor de hoofdprijs op de voor de Zuidhollanders was. niv' aarmee, zoals gezegd, de -)^~bt gaven voor wat wel eens teel aardig sprookje zou kun- Lorden. l/iet was lang geleden dat FC Den tweemaal achtereen een uitwedstrijd p conto schreef. Onder Malatinsky schijnt dat ooit eens te zijn gebeurd. Maar een winnende serie van twee is zo'n uit zondering dat het Haagse gezelschap in alle staten was zaterdagavond, nadat scheidsrechter Bakker(die overigens zijn naam geen eer aandeed, want hij bakte er heel weinig van) beide teams had laten in rukken. Piet de Zoete drukte zijn pupillen bij het verlaten van het veld allemaal persoonlijk de hand, waarbij hij in de roes voorbijging aan zijn doelman, Dido Havenaar. Niet met opzet, zoals later bleek. Want nadat de in- terim-trèiner op deze vergissing was ge wezen spoedde hij zich de kleedkamer weer in om Havenaar alsnog met de zege te complimenteren. Hoewel puur objectief bezien de Haagse doelman daar het min ste recht op had, want opnieuw-.toonde zich zich een uiterst onzekere schakel in de Zuiderpark-defensie. Die driemaal had moeten capituleren, maar ditmaal de niet geringe geruststelling kreeg in de vorm van vier eigen gescoorde treffers. Nog verscherpt FC Den Haag begint zich overigens ook in dat opzicht te ontwikkelen tot een opval lende ploeg. Werd er enige tijd geleden nog met 3-2 thuis van PEC Zwolle verlo ren, vervolgens bleek het vizier van de Haagse ploeg zelfs nog vercherpt. Tegen NEC werd viermaal gescoord, evenals te gen Ajax en nu dus tegen MVV. Een niet geringe produktiviteit. Waar echter tegenover staat dat er in vier duels twaalf doelpunten moesten worden geincasseerd. En, de eerlijkheid gebiedt dat te zeggen, Dido Havenaar mag zich- van dat dozijn een zeer groot deel aantal persoonlijk aanrekenen. Zo lang FC Den Haag op het goede pad blijft lijkt zijn plaats min of meer zeker, vooral omdat er rekening wordt gehouden met een grote, wellicht niet snel te repareren mentale op donder voor de doelman in kwestie. Maar profvoetbal is keihard en de kans voor Pe ter Jager lijkt in het verschiet te liggen. Gemakshalve Vooralsnog werd aan dat aspect bij FC Den Haag gemakshalve nog even voorbij gegaan, de voldoening over de derde zege in successie was te groot. Waar de Hage naars bepaald geen geheim van maakten. Als een klas uitgelaten kinderen na een geslaagd schoolreisje gedroegen de leer lingen van meester De Zoete zich zater dagavond in de catacomben van de Geus selt. Het bezoekje aan de speeltuin .van MVV was dan ook een uitermate plezierig uitstapje geworden. Niet in de laatste plaats dank zij de caprio len van de Limburgers, die in de mallemo len van het Maastrichtse pretpark niet op de been hadden kunnen blijven. En hun inmiddels verworven reputatie van kunste naars op de evenwichtsbalk onder leiding van de meest speelse Cees Schapendonk te grabbel gooiden. Weliswaar haalde de kleine deugniet zaterdagavond tweemaal doeltreffend uit, maar tot zijn én Limburgs ontzetting bleek dat lang niet voldoende om een nieuwe parel toe te voegen aan de tot dusver zo glinsterende keten. Gretig gebruik FC Den Haag heeft, dat dient gezegd, gre tig gebruik gemaakt van de mogelijkheden die MVV eergisteren bood. Gesteund door een wel erg vroege en makkelijkk tot stand gekomen voorsprong(Van Leeuwen) kon het zich opmerkelijk agressief opstel lende Haagse gezelschap het stuur van de ontmoeting in handen nemen. MVV, dat gezien de patronen in de ope ningsseconden gaarne gereserveerd had

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15