BL #£MEI\1 BêLLEN Iloemen en planten naar üngeland voor afbraakpri jzen ^ND EN TUINBOUW qpCEIMTE FR|NT KOMKOMMERPRIJS FORS OMHOOG MEER PLUS- DAN MINTEKENS IN BLOEMEN DEZE WEEK WORDEN MILJOENEN BOLLEN GEROOID r ^en bezwaar tegen ijdrageregeling energiebesparing Vakbeurs voor handel in aardappelen, [roenten en fruit in Veenendaal COLGENS BRITS VAKBLAD: LEIDSE COURAN" MAANDAG 20 OKTOBER 1980 PAGINA 11 Een toch wel opmerkelijke gang van za ken in de bloemenhandel aan de CCWS afgelopen week. Veel mintekens maar toch meer plustekens met betrekking tot de prijzen, vergeleken met die in dezelfde week van het vorig jaar. Niet dat het alle maal als bij verrassing kwam, reeds vori ge week hebbc-n we in het overzicht daar op gezinspeeld. Met de intrede van het herfstweer kon een afremmen in aanVoer worden verwacht met de kans van stij ging in het prijspeil. En zo is het dan ook gegaan. De nachtvorsten deden er nog een schepje bovenop en heel wat buitenbloe men moesten worden afgeschreven, het geen voor de betrokken telers dan wel een schadepost betekent. Van sommige bloemen, zoals freesia, de troschrysanten jaarrond en gerbera lag het aanbod hoger, maar van de meeste produkten lager. DaVhad vaak een hogere Ërijs tot gevolg. >e CCWS noteerde afgelopen week bij* een totale aanvoer van 30.155.566 bos of stuks een omzetbedrag van 14.321.355,10 tegen vorig jaar aanvoer 31.708.484 bos of stuks en omzet 10.929.302,19. Dus 1 1/2 miljoen minder aanvoer, maar 3 1/2 mil joen gulden méér opbrengst en dat is geen slecht resultaat! Vooral de snijbloemen en potplanten gaven die stoot omhoog, zij het dat laatstgenoemden ruimer aangevoerd werden. Flink ii\ de prijzen zaten onder meer de-freesia's, gerbera's en anjers. De snijbloemen met een aanbod van 29.270.691 bos of stuks, gaven een omzet bedrag van 12.745.724,25 tegen vorig jaar zelfde week aanvoer van 30.956.221 en op brengst van ƒ9.608.751,45. Er waren 776.397 potplanten, opbrengst f 1.471.391,89 en vorig jaar 678.301 met op brengst 1.276.159,04. Hoewel de hoeveel- "heid importblöemen van 64.314 bos of stuks vrijwel gelijk was als vorig jaar om deze tijd, lag het omzetbedrag met 93.923,42 toch op bijna het drievoudige. Gemiddelde prijzen zijn met tussen haak jes die van vorig jaar: Amerikaanse anjers 39 (30), trosanjers 36 (25), anthurium 1.10 (1.25), snijgroen 19 (12), troschrysanten jaarrond 50 (51), idem geplozen 66 (63), normaal 1.81 (1.24), geplozen normaal 67 (55), freesia 31 (19), gerbera 48 (32), gladio len 15 (9), irissen 33 (7), leliekelken 57 (42), lelietakken 71 (46), grote cymbidium 1.02 (81), idem.klein 33 (28). grote rozen 40 ,(29), idem klein 27 (20), sonia 33 (23), bé~ linda 24 (20), red garnette 18 (12). Als geheel is er dus wel reden tot tevre denheid over de gang van zaken in de af gelopen week. Er is niet zoveel optimisme voor nodig om te veronderstellen dat het ook deze week in de lijn zal voortgaan en de bloemen koopsters en kopers een wat steviger prijs voor hun bloemen moeten betalen, dan zij de laatste maanden ge wend waren. Dat mag wel óók, nu de verwarmingsin stallatie het weer moet gaan doen! De nog steeds toenemende aanvoeren aan de CCWS maken de noodzaak van de uit breiding steeds dringender. Naar het zich laat aanzien zal de nieuwbouw van hal 4 en 5 op tijd gereed komen, maar de staf kantoren op de plaats van de vroegere kantine, zullen wat later worden opgele verd. En intussen is een nieuwe chef voor de interne dienst van de CCWS in dienst ge treden en is een produktiechef voor de af deling snijbloemen aangetrokken. U moet de komende weken de kwekers van dahlia's, gladiolen en lelies maar lie ver niet lastig gaan vallen met verhalen over aftopping van de prijscompensatie, berichten over kraakpanden en meer van dat verheffends. Want deze lieden hebben nu wel andere dingen aan hun hoofd. De rooitijd is begonnen en binnen enkele we ken moeten miljoenen bollen en knollen uit de grond worden gehaald. Zitten de weersomstandigheden méé, dan is dat met het huidige machinepark een fluitje van een cent. Maar het zou niet de eerste keer zijn als oktober en november een paar mindere prettige meteorologi sche surprises in huis hadden. Daarom trekken de kwekers in deze weken alle registers wagenwijd open om de bollen en knollen maar zo snel mogelijk in de schuur te krijgen. Als het eenmaal zo ver is, laat het dan maar gaan regenen. Tegenspraak Nu de rooimachines uit het vet zijn ge haald, komen van links en rechts ook de oogstberichten. En zoals gebruikelijk in het bollenvak spreken ze elkaar af en toe tegen. Het ligt er trouwens maar aan uit welke hoek de berichten komen. Wat de gladiolen betreft: die worden voor een zeer belangrijk deel geproduceerd in Zuidwest-Nederland. En daar is het in september bepaald te droog geweest om een beste knolzetting te mogen verwach ten. Natuurlijk kunnen de buien die in oktober vielen een zet in de goede rich ting hebben gegeven, maar of men daar nu grote aantallen twaalven en veertie nen zal gaan rooien, is vers twee. De dahliakwekers die ook" een begin met de oogst hebben gemaakt, moeten hier en daar tot de conclusie komen dat het aantal „enen" wel eens groter is geweest. Wat de lelies betreft: men hoort optimisti sche, maar ook minder gunstige geluiden. Door de bank genomen zijn de resultaten op het zand beter dan op de klei, maar ook hier zijn verschillen van regio tot re- gii. Snijsoorten De handel in gladiolen spitst zich toe op de goede snijrassen. Daarvoor wil de han del een goeie prijs op tafel leggen. Dat is een gevolg van de goede prijzen die in de afgelopen maanden voor de gladiolenbloe- men zijn gemaakt. Ook met de dahlia's is er geen kou aan de lucht. Bij de lelies ziet men een levendige vraag naar Enchant ment en Connecticut King. Voor de dikke bollen van .beide cultivars wordt knap geld gegeven. Connecticut King is een lelie die in de cultuur zowel bij de bollen- als bij de bloe- menkwekers nog wel eens problemen wil geven, maar voor de consument is Ijet een hele beste. Een lelie met een zeer mooie gele kleur, een voortreffelijke houdbaar heid en daar komt nog bij dat nagenoeg alle knoppen op het water openkomen. Voor de bloemenhandel is er dit voordeel dat Connecticut King dus vrij onrijp geoogst kan worden en dat een paar da gen in de koelcel deze lelie weinig of geen kwaad doen. Dat kan van Enchantment niet gezegd worden. Daar staat tegenover dat Connecticut King in de kas nog wel enkele minder feestelijke gebreken vertoont, zoals een grote gevoeligheid voor bloemknopvcr- droging. Enchantment daarentegen blijkt voor de jaar-rond-cultuur nog altijql een goede lelie, maar onrijp oogsten en in de koelcellen bewaren als de markt per on geluk wat minder gunstig, is, dat ::ijn za ken die men met deze lelie liever niet moet uithalen, want dan is het resultaat op de vaas om te huilen. Veel kaf tussen koren Het areaal van Connecticut King is de laatste jaren zeer snel gegroeid. Het kwam in vrij korte tijd van tien op bijna twee honderd hectare. Te veel, zeggen de ex- .perts, en ze zouden gelijk hebben als allé partijen ook goed waren. Maar daar wringt juist de schoen. Er zijn vele par tijen „Kingen", die op het veld al snel hun groene kleur verliezen en zich dan gaan sieren met een wat roodachtig getint blad. Deze partijen sterven allemaal veel te vroeg af en wat men dan aan leverbare bollen uit de grond haalt, is vaak bedroe vend klein. Voor de kweker is de teelt van zo'n partij dus al gauw een schip van bijleggen. We willen maar zeggen: een groot areaal is nog geen garantie dat men nu ook volop leverbare bollen zal kunnen kopen. Het ziet er naar pit dat vele kwekers rigou reus het mes in hun partijen zullen moe ten zetten, willen ze zich niet „het armen- Suis" in telen. opmerkelijk overigens, dat de partijen Connecticut King die zijn „gemeristeemd" geen reden tot klachten geven en een foss aantal dikke bollen per roe opleveren. Er is een tijd geweest dat Enchantment zo sterk door het zgn. bruin was aSïigetast, dat de Bloembollenkeuringsdienst ingrij pende maatregelen moest opleggen. Men kon toen een vuist maken omdat was aangetoond-hier met een virus te mdken te hebben. Als men de bollen ging'af- schubbcn kwam het kwaad tevoorschijn. Bij Connecticut King heeft men niet met deze aantasting te maken. Als men dë bol len van slechte partijen „afpelt" blijken ze vaak tot in het hart nog wit te zijn. Schijnbaar zijn ze gezond, maar de schijn bedriegt wel heel erg! HAAG De Europe- Commissie heeft geen waar tegen bijdragere- - voor energiebe- in de glastuin- ringsfonds voor de Land bouw voor energieschermen in kassen en voor rende mentsverbetering aardgas verbruik, werd destijds na melijk bepaald, dat bijdrage- verlening slechts zou plaats vinden, indien de Commissie van de Europese Gemeen schappen hiertegen geen be zwaar zou hebben. Met de af werking van de bijna 500 aanvragen, die in afwachting van de goedkeuring van de regeling zijn ingediend, wordt nu begonnen. De aan vrager ku,nnen binnenkort een beslissing op hun aanvra gen tegemoet zien. Zoals be kend, is de sluitingsdatum voor het indienen van aan vragen voor de regeling energieschermen 15 novem ber 1980. Voor de regeling rendementsverbetering aard gas is de sluitingsdatum 1 ja nuari 1982. iGF-TOTAAL '81 IN HOLLANDIAHALLEN De aanvoer van komkommers neemt we- kelijs verder af. De prijs van de komkom mers trok de afgelopen week sterk aan. Opvallend was het oplopen van de prijs van de lichtere sorteringen, hier waren de prijsstijgingen het meest spectaculair. Zo klom de gemiddelde prijs voor de sorte ring 41/51 van 58 cent per stuk naar f 1,02. Voor de sortering 51/61 kwam de prijs van 63 cent op 1,07 per stuk te lig gen. De sortering 61/76 steeg van 73 cent naar 1,08 per stuk. Hierdoor ontstond er in vergelijking met vo,rig jaar het grootste prijsverschil voor de sortering 41/51, er werd toen voor deze sortering 79 cent be taald. Dit oplopen van de prijs is geen vreemd verschijnsel, maar dit seizoen is de prijsstijging groter. De aanvoer is ech ter niet kleiner dan vorig seizoen. De gun stige prijzen zijn mogelijk door de gunsti ge exportsituatie voor komkommers. In vergelijking met vorig seizoen Vinden meer Hollandse komkommers hun weg naar West-Duitsland en Engeland. De concurrentie op de Westduitse markt stelt nog steeds niet veel voor. In de periode van 10 t/m 13 oktober werd er slechts 106 ton ingevoerd. De leveranciers waren Bel gië 42 ton, Griekenland 40 ton en Roeme nië 24 ton. Van Griekse en Romeinse zijde mag er op een toenemende concurrentie gerekend worden. Het is niet uitgesloten dat de prijs iets daalt, tóch zullen de prij zen aan de hoge kant blijven. Tomaat meer concurrentie De concurrentie voor de tomaat, is vol gens de verwachtingen toegenomen. Vooral Spanje levert meer tomaten aan West-Duitsland. Als gevolg hiervan kwam de prijs van de ronde Hollandse tomaat ander meer druk. Zo werd er voor de sor tering A-I-export 1,32 per kilo betaald. De week ervoor lag de prijs op 1,49 per kilo. Het aanbod van Hollandse tomaten neemt de komende weken verder af. Met een groeiende concurrentie in het vooruit zicht lijkt de prijs wekelijks iets te dalen. De aanvoer 'van .vleestomaten loopt ook terug, toch is het aanbod nog steeds aan merkelijk groter dan vorig jaar. De vlees tomaat blijkt wel zijn eigen plaats op de markt veroverd te hebben. Dit valt af te leiden uit het feit dat de prijs van de vleestomaten geen invloed onderging zoals bij de ronde tomaten. De prijs voor de sortering BBB liep van 1,69 op naar f 1,98 per kilo. Met een kleiner wordend aanbod in het vooruitzicht wordt er voor de vleestomaten op vaste of hogere prijzen gerekend. Sla Het heeft wel lang geduurd, maar de situ- )EN HAAG „Engelse wekers en lijnrijders wor- en steeds meer bedreigd oor de „cowboy flying lutchmcn". Die kopen gro- partijen goedkope bloe- in en planten recht- (reeks op de Nederlandse eilingen en verkopen die an eveneens rechtstreeks an de Engelse bloemisten ii in de tuincentra, tegen fbraakprijzen. Bovendien rengen ze bij kopers geen TW in rekening", it staat te lezen in het En- :lse „Flower Trades Jour al". Hieraan wordt door een ertegenwoordiger van de Pot Plant Growers Associa- on", toegevoegd dat zij vo- g jaar nog aan de Minister an Landbouw hebben ge raagd om de ingevoerde Ne- erlandse potplanten stren- x te controleren op gezond- id. Hierop werd door ge- lemd ministerie geant- oord, dat men niet beschik- over voldoende contro- urs. Wel was men bereid op en ander de aandacht te ?stigen van de douane, ook at betreft mogelijke ontdui- ng van BTW. et is bekend dat regelmatig j sneltransport vrachtwa- :ns per boot naar Engeland versteken, om daar de pro- ikten af te zetten. in hetzelfde vakblad aat de klacht te lezen dat de igelse bloemenhandelaren ch weinig inspannen om in produkt kwijt te raken niet of nauwelijks de prij- n aanduiden. Volgens de Ihrijfster is er een groter iarkt voor bloemen en plan- In in het Verenigd Konink- jjk', indien er actiever werd pgetreden. En dat doen ver moedelijk de hierboven aan- pduide „flying cowboys", Etzij per vliegtuig hetzij per pot. Er is niet voor niets ge- pnstateerd dat de Engelsen et minste geld voor bloemen tgeven en de West-Duitsers aarmee aan de top staan. Ier hoofd besteden de Engel- In gemiddels slechts 19 gul- En per jaar aan bloemen, jederlanders 35 gulden maar e West-Duitsers 1,16, ge volgd door de Zweden met 74 gulden en Finnen, 62, Belgen 42. De National Farmers Asso ciation heeft reeds eerder aan de Minister gevraagd, om alle bloemen en planten uit Ne derland bij invoel" in Enge land te doen onderzoeken op ziekten en kwalen. Het zou dan nog weieens mee kun- iSen vallen. En toch blijkt uit de jongste enquête dat in Engeland en Wales het totaal areaal opder glas van bloemkwekerijpro- dukten sinds 1975 met 7 pro cent is teruggelopen. De grootste vermindering betreft de anjer met 32 procent, ge volgd door de chrysant met 31 procent, roos 43 procent. Ook de oppervlakte met bol- bloemen verminderde. Daar staat tegenover een uitbrei ding van de jaarrond chry santenteelt met 22 procent, bladplanten met 15 procent en overige kwekerijproduk- ten met 26 procent. In de bloemen zien de Engelse kwekers het kennelijk niet zo zitten! Behalve in West-Midland met een toename van 8 pro cent, is de vermindering van de teelt over heel Engeland en Wales te constateren. Aandacht Intussen heeft ook Denemar ken pogingen aangewend om de Engelse potplantenmarkt te veroveren. Door middel in het agentschap van Exotic Plants Ltd. wordt de laatste nfegen maanden regelmatig de plantenmarkt in Engeland bewerkt, waarbij in het bij zonder aandacht wordt be steed aan de warenhuizen en supermarkten. Er worden bijvoorbeeld setjes van twee of drie potplanten verkocht, die in kartonnen dozen,han dig zijn' te vervoeren. De klant koopt'dus drie planten tegelijk en de afzet verloopt goed, vooral op feestdagen. Maar wel wordt geopperd dat de Engelsen de setjes te duur zulleq vinden, mede gezien het genoemde gemiddelde uitgavebedrag. Maar men blijkt bereid om in de eers tkomende jaren de Engelse markt goed op mogelijkhe den te onderzoeken en vol gens de P.V.S. Koerier be staat er een goede samenwer king tussen de Zweedse kwe kers en de verkooporganisa tie. Er wordt gestreefd naar een standaard presentatie. Er worden voor een periode van drie maanden regelmatig prijsafspraken gemaakt, waarbij de kweker een standaardprijs voor zijn pro dukt kan bepalen. De kwe kers worden hierbij ingelicht over de marketingproble- men. En dan nog een nieuwigheid- je van de Schotse bloembol lenkwekers, die naar voor beeld van de fruitkwekers ondef de leus: „piek your own bulbs" het publiek gele genheid geven om naar eigen keus de bloembollen mee te nemen. En dat schijnt nog goede resultaten op te leve ren óók! EN HAAG Onder au- jiciën van het Bedrijf- hap voor de Groothandel Groenten en Fruit wordt ilgend jaar van 15 tot en :t 17 september in de illandiahallen te Veenen- al een nationale gespe- liseerde vakbeurs voor handel in aardappelen, senten en fruit gehou- n, onder de titel „AGF- taal '81". ze benaming geeft aan dat te vakbeurs een compleet ild geeft van het AGF-as- timent en ook van appara- ir en installaties op het ge ld van verwerking en win- linrichting ten behoeve i de AGF-detaillist. Bo- ïal echter wordt onder de idacht gebracht het ers"-karqkter van de ïF-branche. De initiatief- mers en organisatoren van GF-Totaal '81" menen, dat AGF-branche een dyna- sch en rijk geschakeerde Irijfstak is, die met een ied en kleurrijk assorti- nt aan produkten, een rlijkse manifestatie ver- nt. ief-kok GF-Totaal '81" zal zich t de bezoekers vooral rich- i op: de gespecialiseerde iF-detaillist, de AGF-in- pers en chefs van de groot- nkelbedrijven en winke- ganisaties, ondernemers chef-koks in de horecasec- de grootverbruikers, de 'F-groothandel en de le- ismiddelengroothandel. 5 exposanten worden uit- lodigd: importeurs en •othandelaren in aardap- en, groenten en fruit;, im- rteurs, grossiers en fabri- nten van verwerkte AGF- sdukten; toeleveranciers n de in de AGF-detailhan- gebruikte verwerkings- 'nes, toonbanken, ve/- per kilo. Het aanbod van groen lijkt wat te minderen, de prijs kan hierdoor verder oplopen. Van rood wordt er op ruime aan voeren gerekend zodat de prijsdruk voor deze sortering merkbaar zal blijven. Door het verder afgenomen aanbod van radijs kon de prijs oplopen naar 44 cent per bos je. Deze gunstige ontwikkeling lijkt de ko^ mende week door te zetten. De aanvoer van andijvie nam wat af en de vraag naar dit gewas was levendig, er werd een ge middelde prijs van 70 cenuper kilo be-" ta'ald tegen het eind van de week. De aan voer van glassnijbonen is nog maar zeer beperkt. Er werd 5,35 per kilo betaald. Snijbonen blijven stevig aan de prijs. De ruime bloemkoolaanvoer was er de oor zaak van dat de gemiddelde prijs op 1,30 per stuk lag. De aanvoer zal echter niet zo omvangrijk worden als. vorig seizoen. De prijs kan de komende week weer wat op lopen. Prei moest eind vorige week wat inleveren, de prijs daalde naar 45 cent per kilo. Voor de komende week wordt er op gelijke of wat hogere prijzen gerekend. Het aanmerkelijk kleinere aanbod van koolrabie werd tegen aantrekkelijke prij zen verkocht, de gemiddelde prijs lag op 71 cent per stuk. De marktsituatie voor aubergines was ook de afgelopen week be vredigend. De gemiddelde prijs liep ver der op, er werd 3,55 per kilo betaald.' Voor de komende week worden er hogere prijzen verwacht. Mooi verpakte venkel. pakkingsmaterialen en der gelijke; onpersoonlijke propa- ganda-instellingen, voorlich tingsinstanties en organisa ties. Om het specifieke ka rakter van de AGF-handel te benadrukken, mogen geen branche-vreemde produkten worden geëxposeerd. Een se lectie-commissie van de vak beurs ziet hier op toe. Om ook kleinere bedrijven alle gelegenheid te geven deel te nemen aan deze na tionale vakbeurs „AGF-To- taal '81" staat een beperkt aantal kleinere standruimten ter beschikking. De public relations ^commissie binnen land van het Bedrijfschap, die voor de vakbeurs als be leidscommissie fungeert, is inmiddels druk bezig met de atie op de slamarkt klaarde wel wat op. Dit wil echter beslist nog niet zeggen dat de sla-telers aan „het binnenlopen" zijn. De gemiddelde prijs, die wekenlang, rond de 12 a 13 cent per krop schommelde liep op naar gemiddeld 27 cent. De Hollandse sla ondervindt de meeste concurrentie van sla uit België. Zoals het er nu naar uit ziet mag er van Franse zijde weer op een aanslag gerekend worden. Men verwacht 520 ha van onder glas en 2000 ha van de volle grond. Dit betekent een toename van 4 en 11%. Daarnaast verwacht mei} hogere opbrengsten per ha. Volgens de ra mingen lijkt er in Nederland voor het ko mende seizoen minder sla geteeld te wor den. Het slechte seizoen van vorig jaar heeft hiertoe in belangrijk mate bijgedra gen. Als de weergoden dé Fransen gunstig gezind zijn, dan kunnen de Hollandse sla- tuinders hun borst wel weer nat maken. Laat men het er voorlopig maar op hou den dat de markt net zo veranderlijk is als het weer. Overige gewassen De paprika-markt heeft het nog steeds moeilijk. De ruime aanvoeren staan een prijsherstel toch wel in de weg. Bij de rode paprika's verslechterde de situatie, want de gemiddelde prijs daalde van f 2,31 naar 2,"21 per kilo. De groene sor teringen liepen iets op en wel naar 1,76 Aanvoer komkommers neemt af. voorbereiding van dé beurs. Naam en activiteiten van de beurs zijn inmiddels gedepo neerd en contractueel vastge legd. Brochure Binnenkort wordt ^an de po tentiële deelnemers van de vakbeurs een brochure met inschrijvingsformulier toege zonden. Daarin worden de doelstellingen en de voor waarden voor deelname uit voerig toegelicht. De initia tiefnemers baseren hun zienswijze ten aanzien van de beursactiviteiten op de alge meen 'te verwachten grote belangstelling voor een speci fieke AGF-beurs, zowel van de zijde van de bezoekers als van de kant van de deelne mers. Voor de gemeente Veenen daal is om verschillende re denen gekozen. Veenendaal ligt'geografisch en ook ver keerstechnisch midden in ons land en krijgt in mei 1981 een nieu& NS-station, waar door deze plaats ook met o- penbaar vervoer beter be reikbaar is. Een all-ih-ticket, voor vakbeurs inclusief t NS- vervoer, is in bespreking. Ook is er voldoende parkeer ruimte. De gemeente Vee nendaal beschikt met de evenementenhal, de zgn. Hollandia-hallen, over een uitstekende expositie-accom modatie, die in velerlei op zicht kan voldoen aan de wensen van de vakbeursor ganisatoren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11