1Z '67 heeft iindelijk plezier :an Kurt Welzl Huub van Boeckel en Eric Wilborts in halve finales Damesploeg sneuvelt in finale STENRIJKSE KONINGSSCHUTTER NA VOND NIET BANG VOOR AJAX jrktr jekt )tte ist op isol Damtweekamp Wiersma-N'Diaye DRT LEIDSE COURANT .ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 PAGINA 9 trouwt. bé bien j de vo) - eel een alsj ers" of: d( „tant beter) premii zo steldi Geen winnaar in midlotto 41a DEN HAAG - De midlotto van deze week (nummer 41a) heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Zeven perso nen komen in aanmerking voor de tweede prijs en ont vangen elk bruto ongeveer 22.000 gulden. Midlotto 41a: Eerste prijs: geen winnaars; tweede prijs: zeven winnaars, elk 22.393,50; der de prijs: 102 winnaars elk 1.988,70; vierde prijs: 5.227 winnaars elk 47,60; vijfde prijs: 17.502 winnaars elk VR Eindelijk, na twee jaar, heeft plezier van Kurt Welzl. Op advies van Kessler, toen nog trainer van Welzls Innsbruck, contracteerde AZ- f:er Hans Kraay in 1978 de Oosten- international, die op dat moment geen ational was. Welzl en bondscoach Se- itch lagen elkaar niet. Vandaar de ab- ivan Welzl op bet WK in Argentinië. ezigheid is er min of meer de oorzaak van ge lat Welzl op dit ogenblik zijn balletje trapt in nd. Evenals verschillende van zijn voetballende {loten ging ook Welzl uit van een carrière in de Bundesliga. Belangstelling was er voordien altijd t, maar de Oostenrijkse voetbalbond verbood jlom voor hun 26ste het eigen land te verlaten. 1 had Welzl nog drie jaar in Oostenrijk voor de laar de voetbalbond hief de leeftijdslimiet op als [van de kwalificatie voor Argentinië. Welzl bleef pat deden de Duitse topclubs ook. Wacker vroeg Ld voor Welzl. Zo duur en niet eens in de WK- van Oostenrijk? Daar klopt niets van, vonden Ide clubs. kreeg steeds meer de pest aan Senekowitch („zijn I direct na het werelkampioenschap vormde het Idat hij niet capabel was en mij ten onrechte niet «genomen") en gaf zijn ziel en zaligheid in han- jn Kessler. Welzl verduidelijkend: „Gezien zijn bn dienst was hij een man met vele internationa- pcten. Op-een gegeven moment vertelde hij mij Iteresse van AZ '67. Ik had wel eens van deze bhoord en wist, dat het internationaal voetbal ste twee seizoenen kostte Welzl alleen maar geld |Z '67. Voor de aanvang van het seizoen '78-79 Ben de f ->nden van de Oostenrijker in het Jtoernr Mu 'en gingen verloren ^en toen de Wener eindelijk volledig was hersteld, liep de competi tie bijna ten einde. De Belgische bodem bleek ongezond voor Welzl. Vier dagen voor de aanvang van het vorig seizoen brak Welzl in een oefenduel tegen Beveren zijn kuitbeen en hij stond opnieuw lange tijd buitenspel. Die twee ernstige blessures zijn er volgens Welzl de oorzaak van, dat hij in de afgelopen twee seizoenen zo teleurstellend heeft gepresteerd. In die opvatting wordt de Oostenrijker nog versterkt door het grote aandeel, dat hij in het huidige succes van AZ '67 heeft. Geen blessurezorgen in de aanloop van de competitie en met een een productie waarop iedere, zichzelf respecterende aanvaller jaloers is. Balletschool Zijn doen en laten in het veld straalt geen gevaar uit. Welzl lijkt zo weggenomen uit een balletschool en wekt op het voetbalveld de indruk, slechts bezig te zijn met het ontwijken van tackles. Vrees voor nieuwe blessu res? Welzl daarover: „Ik werp me niet zomaar tussen twee verdedigers, waarbij ik slechts één keer een kans heb de bal te veroveren. Die risico's liggen veel te zwaar. In een wedstrijd komen er veel betere gelegen heden voor om je tegenstander te laten zien dat je er bent". De Oostenrijker heeft momenteel het gelijk aan zijn zij de, want dertien treffers in acht duels is een zeer res pectabel" aantal. Het werd trouwens hoog tijd, dat de productie van Welzl winst ging opleveren. Niet zozeer vanwege de clubbelangen die op het spel staan, want zover zal de clubliefde van Welzl niet strekken. De Oostenrijker heeft veel meer oog voor zijn eigen belan gen, want twee jaar anonimiteit kunnen van een suc cesvol en dus veel centen opstrijkende prof „Jantje voetbal-Modaal" maken waar er dertien van in een do- AZ '67 en wanneer je je aan het einde van de rit topsco rer mag noemen, wordt het tijd je marktwaarde te her zien. gezien de toekomstplannen van Welzl zijn extra inkomsten nooit weg. „Ik ben van plan straks in Oos tenrijk een tenniscomplex op te zetten. Wanneer pre cies weet ik nog niet. Hangt er vanaf of ik volgend jaar nog mijn contract verleng bij AZ. Ik wil er zelf bij zijn wanneer de boel wordt opgezet. In zetbazen zie ik niets. Je trekt het publiek door je naam. Dan willen ze ook wel eens een balletje met je slaan". Kees Kist Terug naar het begin van dit seizoen. Als gevolg van een teenbreuk werd Kees Kist voor langere tijd uitge schakeld. Nauwelijks paniek echter in de Alkmaarse Hout, want het koppel Tol/Welzl voorzag AZ voldoen de in zijn productie. Zelfs in die mate dat door het weg vallen van de ene topscorer de andere opstond. De afgelopen twee maanden is het bewijs geleverd, dat Welzl veel meer concurrent is van Kist dan degene die als aangever van de uit de gratie gevallen AZ-aanvaller werd aangetrokken twee jaar geleden. Ofschoon Welzl niet volmondig toegeeft zich beter in het centrum van de aanval thuis te voelen dan op één van de vleijgels, is toch uit zijn woorden op te maken, dat hij op die plaats tot meer in staat is. „Ik ben niet het type buitenspeler dat tot de achterlijn doOrgaat en dan een voorzet geeft. Het doel heeft grote aantrekkingskracht op mii en van af de zijkant wil ik graag naar binnen komen'En dan om de constatering dat hij meer een centrum- dan een vleugelspits is, enigszins af te zwakken: „Bij Wacker speelde ik ook op de rechterkant", waarna zwakker: „wij werden nooit vastgepind op een plaats. Er werd veel gewisseld bij Wacker, waardoor het voorkwam dat ik meer in het centrum of op links speelde". Welzl noemt zijn techniek zijn gevaarlijkste wapen. Uit zijn bewegingen binnen de lijnen blijkt dit seizoen ech ter, dat de werkelijke kracht van de Oostenrijker het kiezen van de juiste positie voor het vijandelijke doel is. Precie9 een jaar geleden. In het stadion van Ajax om cirkelt de AZ-speler Kurt Welzl met- succe9 doelman Piet Schrijvers, maar zal niet scoren. Vanavond speelt de Oostenrijker opnieuw in Amsterdam...... Het is de afgelopen acht wedstrijden gebleken, dat de succesvolste aanvaller van AZ '67 vrijwel iedere keer weer op de juiste plaats staat wanneer een Alkmaarse aanval in een afrondend stadium is. De Nederlandse topscorer heeft geen exacte verklaring voor deze aan zo weinig voetballers gegeven kwaliteit. „Blijkbaar heb ik er een neusjevoor". Automatismen Er is volgens Welzl een belangrijk detail waarom het AZ '67 zo voor de wind gaat. „Het is, gezien mijn erva ringen bij AZ, bijna ongelooflijk, dat de ploeg al zolang in dezelfde samenstelling speelt. Mede omdat de juiste spelers op de juiste plaatsen staan bemerk ik automatis men. Die ontstaan pas wanneer een ploeg feilloos op el kaar ingespeeld is. Dat is het geval met AZ en daarom presteren wij tot nu toe foutloos", welzl over het vorig jaar: „Toen waren er problemen te over. Op een gegeven moment viel de hele rechterkant van het team weg. Jongere spelers, die eigenlijk nog niet klaar waren voor de eredivisie, moesten prestaties neerzetten. Ajax zit op'dit moment in een vergelijkbare situatie. Die ploeg presteert nu zeer wisselvallig, terwijl ze het vori| seizoen lange tijd in dezelfde opstelling de ene na de andere ^ege aan elkaar reeg". De directe confrontatie tussen de beide nationale voet balgrootmachten vindt vanavond plaats. Welzl is 'niet bang voor de Amsterdammers, die volgens de Oosten rijker onder zware druk zullen spelen. „Ajax moet een goed resultaat behalen. Een gelijkspel betekent verlies voor de ploeg. Wij kunnen veel geruster aan dit duel beginnen. Dat geeft ons al voor de aanvang een voor sprong". ERIC VISSER Tukker naar FC Groningen LEEUWARDEN FC Gro- ningen heeft voor 200.000 gulden doelman Johan Tuk ker overgenomen van Cam- buur Tukker maakt dit weekeinde tegen FC Twente zijn debuut (11 Tukkers te gen 1>. De Groninger voetbalclub mag zich in nog een aanwinst ver heugen, een nieuwe lichtin stallatie. De gemeente Gronin gen "Reeft zich bereid ver klaard 150.000 gulden op tafel te leggen. Het geld wordt te rugbetaald in een jaarlijkse huurverhoging van 10.000 gul den voor het stadion. De rest van de benodigde zes ton heeft FC Groningen door diverse subsidies bij elkaar gekregen. De huidige lichtinstallatie was door de KNVB afgekeurd, waardoor er 's avonds compe titiewedstrijden kunnen wor den gespeeld. Saint Etienne aan de leiding PARIJS - In de Franse com petitie heeft Saint Etienne met 23 punten alleen de lei ding genomen. De uitslagen van gisteren zijn: Strasbourg-Nice 21; Paris S.G.-Bordeaux 40; Auxerre- Tours 32; Valenciennes-La val 42; Monaco-Nantes 21; Metz-Lens 02; Saint Etien- ne-Sochaux 30; Bastia-Lyon 20; Angers-Nancy 20; Lil- le-Nïmes 00. De stand: 1'. Saint Etienne 15—23 2. Nantes 1522 3. Lyön 15-*20 HECHT Het is van- [ekend dat Parker op vrijdagavond, twee 3 na de zwaar bcvoch- opa-Cup-zege op Ha- mat Gan, niet aan de Idenkbare vertoning |m. Het geestdriftige wilde daarvan best wairen. Maar ondanks ,kOIt dat die ploeg ook dit abi1 een goede indruk hij en samen met Delta Zj,|hte topploegen' op- nzat een verrassing er zo jht in. Ook nu Frisol en t eigen Sterrenburg lc]ejbhte zwakke plekken her en Jimmy Moore de )U jioeiteloos wist te vin- ïg de ploeg de boot in: •dtse ploeg speelde zon- lverdeler Edu Bolte die l een militaire oefening '£eschikbaar was. Dat ge- ?b ird door Wim van de en Marco de Waard 'eulevredigend gecompen- In de openingsfase v°le man-to-man verdedi- de Leidse ploeg sim- erin te breken. Met name panters ontglipte her- 'ijlijk aan de hem te soe- *~bewakende Tony Par- oep missers waren daar- vrij talrijk zodat de aren gelijke hoogte 1 wat betreft de traag "^nde score. Jimmy kwam vervolgens loos óp schot en stuwde 'r warempel naar een ;z®.halverwege de eerste Het antwoord direct. De korte tempo- ^"lling van Parker leidde 27, waarna Frisol weer 3V)beurt was en met 30-29 ^7 volkomen in de race 'uln de slotseconden van '°»te helft pakte Parker, dit moment voorname- %rde via de kalme Pui- Pfen het tweetal Bruins- iudstra, met banddikte IS1 38-39. pauze sloot de verdedi- Jean Parker beter, een- 1 *veg omdat er een 1 op werd gedaan. Om- zeer ortho- 'tone-defensie (2-3) van 'K ook aardig overeind eWleen het zien van een de Leidenaren al ^notiseren) en omdat Jebounder Ricky Lewis ïers plukte liep het ver- iterst langzaam op. Renê Hijne (links) en Jaap van Spanje in hun dubbelpartlj tegen de Israëlische tafeltennissers Edy Rosenbaum (23) en Dror Polak (22). OPEN NK TAFELTENNIS VANDAAG PAS SERIEUS DEN HAAG De )tindenwedstrijden tafeltennis in Den Haag stonden gis teren wat de Nederlandse afvaardi ging betrof in het teken van het expe riment met het damesdubbel. Met het oog op de toekomst is Bettine Vriese- koop voorlopig gekoppeld aan de pas 14-jarige Mirjam Kloppenburg uit Lichtenvoorde. Deze speelster van De Torenstad (Zutfen) maakte tegen de Poolse en Westduitse dames een voor treffelijke indruk, maar bezweek in de finale tegen Hongarije onder de niet te onderschatten druk. Het dub belspel tegen het koppel Balogh/Ur- ban werd in drie games verloren. Hongarije won die eindstrijd ten slot te met 3-1. Erg serieus moeten die landenwedstrij- den in de sporthal Overbosch overigens niet worden genomen. West-Duitsland A bleek een B-ploeg en ook Nederland A had met Jolande Noordam, die slechts eenmaal haar enkelpartii won, en Mir jam Kloppenburg niet het sterkste team op de been gebracht. Er werd echter steeds gerekend op twee keer winst van Bettine Vriesekoop in geval van nood. Het dubbelspel nam daardoor een sleu telpositie in. Toen de dames tegen Hon garije met 2-1 achter kwamen, was de strijd eigenlijk al beslist omdat Noordam haar tweede enkelspelpartij nooit zou kühnen winnen. De vierde partij, tussen Bettine Vriese koop en Edit Urban (beidgn 19), was nu alleen belangrijk met het oog op de ont moeting tussen beide speelsters morgen om 12.20 uur in de halve finale van het damesenkelspel. De test viel voor de niet bijster gemotiveerde Nederlandse kampioene slecht uit. Zij verloor met 21- 19, 16-21, 21-14 van Edit Urban, die zo wel verdedigend als aanvallend het beste van het spel had. De Nederlandse heren bereikten na een zege van 3-2 op Israël de kwartfinales, waaiTn ongelukkerwijs het sterke Hon garije hun tegenstander was. Het werd 3- 0 voor de Hongaren, die het rustig aan deden. Mede daardoor kon René Hijne een game afsnoepen van Zoltan Kriston en bereikte Ron van Spanje een dragelij ke score (16-21, 18-21) tegen de oud wereldkampioen Istvan Jonyer. Hongarije kwam na overwinningen op Schotland, Nederland en Polen in de fi nale tegen het favoriete Tsjecho-Slowa- kije, dat onderweg had afgerekend met de teams van West-Duitsland, Italië en Zweden. Tsjecho-Slowakije won deze krachtmeting met 3-0. De belangrijkste partij was die tussen Dvoracek en Jony er, een voorproefje van de verwachte fi nale in het herenenkelspel. De Tsjech Josef Dvoracek, finalist tijdens de Euro pese kampioenschappen in Bern, moest aleen de tweede game afstaan aan de wereldkampioen van 1975 en zegevierde uiteindelijk met 21-12, 22-24, 21-14. Jonyer nam te veel risico en ook dat kenmerkt de instelling van de spelers bij een landenwedstrijd zonder belangrijke titel. Men tilt dan niet zo zwaar aan een nederlaag. Het echte vuurwerk is pas vandaag en morgen te verwachten als er wordt gestreden om de individuele titels. Bij deze strijd zullen de meeste ambassa deurs van de deelnemende landen als gast plaatsnemen op de genodigdenbank. En juist dat laatste bleek het enige niet voorziene probleem op te leveren voor het perfect organiserende tafeltennisdi- strict Den Haag. Ambassadeurs kun je niet zo maar op een rijtje zetten, dat ac cepteren de heren niet. Het protocol schrijft voor dat de ambassadeur die het langst in ons land is, vooraan zit óp de eerste stoel. Een spoedtelefoontje naar het Ministerie van Buitenlandse Zaken, afdeling Protocol, bracht uitkomst. De ambassadeur van België kwam als win naar uit de bus hij had zijn geloofs brieven het eerst op de bus gedaan terwijl de Oostenrijkse ambassadeur de rij moet sluiten. Deze heeft nog maar net de verhuiskisten laten uitpakken, f HERMAN JANSEN Uitslagen finales landenteams: Nederland—Hongarije (dames) 1-3. Vriesekoop- Bolagh 21-11, 21-17; Noordam-Urban 12-21, 15-21; Vriesekoop/Kloppenburg-Bolagh/Urban 21-17, 18-21, 10-21; Vriesekoop-Urban 19-21, 21-16, 14- -Jonyer 21-12, 22-24, 21-14. Orlowski-Kriston 19-21, 21-15, 21-11. Orlowski/Panski-Jonyer- /Kriston 21-16, 21-14. ZEVENAAR - Zowel indoorkampioen Huub van Boeckel als jeugdspeler Eric Wilborts hebben zich geplaatst voor de halve finales van het tweede sateliettoernooi in Zevenaar. Van Boeckel had weinig moeite met de Ameri kaan Rob Delier (6-1, 6-4). De £weed Jörgen Windahl, die in de finale van het eerste satel- liettoernooi van Eric Wilborts verloor, bood de Nederlandse jeugdspeler ditmaal aanvankelijk goed weerstand. Het ging gelijk op tot 6-6. Wil borts won de afsluitende tiebreak met 7-3 en was daarna in de tweede set superieur: 61. Uitslagen kwartfinales: Dusan Kulhaj (Tsj.)-Bidy Ut Gos- wani (Ind.) 75, 64; Huub van Boeckel (Ned.)-Rob Del- ler (V.St.) 61. (64); Eric Wilborts (Ned.)-Jörgen Win dahl 76, 61 Paul Batton (V.St.)-Jeromy Bates (Eng.) 3—6, 6—2, 6—3. Buitenland De Zuidafrikaan Johan Kriek is de enige niet Amerikaan onder de laatste vier van de Au stralische indoorkampioenschappen in Sydney. In de halve finales komt Kriek uit tegen de Amerikaanse open kampioen John McEn roe, die zei, een prestigewedstrijd om één miljoen dollar tegen zijn aartsrivaal Björn Borg te laten schieten, omdat hij het „niet juist" vindt dat de wedstrijd gespeeld wordt in Zuid—Afrika. De andere halve finale in Sydney gaat tussen de titelhouder Gerulaitis en Gene Mayer. Geru- laitis versloeg zijn landgenoot Bill Scanion met 63, 63 en. Mayer bereikte de laatste vier door een zege met 76, 64 op John Sadri. In de halve finales van het toernooi van Kan ton staan eveneens drie Amerikanen. Het zijn Jimmy Connors, die met 61, 61 won van De Hagenaar Huub van Boeckel. Cliff Letcher, Terry Moor zege op Matt Mit chell en Eliot Teltscher. Diens tegenstander Haroon Ismail (Zimbabwe) moest na de met 6 1 verloren set wegens een schouderblessure op geven. De enige niet-Amerikaan is de Austra liër Brad Drewett, die Jaime Fillol (Chili) met 62, 75 versloeg. DEN HAAG - Damwereldkampioen Harm Wiersma speelt van 31 oktober tot en met 9 no vember in zeven verschillende plaatsen in Ne derland een match van tien partijen tegen de Malinese grootmeester Mamina N'Diaye. De Afrikaan, die momenteel in Nederland ver blijft en in de nationale competitie voor het Ap- pingedamse Fivelgo uitkomt, behoort tot de topspelers van zijn continent. Het is voor beide spelers de laatste voorbereiding op het komend wereldkampioenschap, dat eind november in de Malinese hoofdstad Bamako begint. De match begint op 31 oktober in Amersfoort. Voorlopig staan Elburg, Lelystad, Rijssen, Den Hlag en Dordrecht als volgende «itmoetings- plaatsen op het programma, terwijl de laatste vier partijen in het Rotterdamse Hiltonhotel worden gespeeld. In de Maasstad wordt gelijktijdig met deze match de herkamp om de nationale damntitel gespeeld. Bij het toernooi in Bedum eindigden Harm Wiersma, Rob Clerc en Jannus van der Wal gezamenlijk op de eerste plaats, waardoor een extra wedstrijd nodig werd. In verband met zijn voorbereidingen op het wereldkam pioenschap heeft Wiersma van deelname aan deze herkamp afgezien. Clerc en Van der Wal spelen nü drei partijen op 6, 7 en 9 november.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9