ynodaal begrip voor de pil oningin rak met paus iet over prins harles Groeiend begrip voor ernst van i economische situatie FRANSE NEO FASCIST DE GEVANGENIS IN nenland/buitenland lis prijst '3nderlands Romme, jarenlang centraal in Nederlandse politiek Kroonprins Reza deze maand de nieuwe sjah Mankementen op Rijnboten ER 1<JÈ| iF LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 PAGINA 7 komei te" oorts 1 niet jaar TS MINISTERIE l BUITENLANDSE ZAKEN: )EN Een woordvoerder van het Britse ministerie jtitenlandse zaken heeft gisteren berichten, als zouden maandenlang onderhandelingen worden gevoerd tus- Vaticaan en het ministerie over een huwelijk van prins Charles met de (katholieke) prinses Marie van Luxemburg, categorisch ontkend. Het onder is ook niet ter sprake gekomen tijdens de audiëntie 1ker" oningin Elisabeth bij paus Johannes Paulus II, aldus ordvoerder. lingin, titulair hoofd van de Anglicaanse kerk, werd gis- lij de audiëntie vergezeld door haar echtgenoot, prins Phi- igs- j hebben voor de derde keer een paus bezocht. Eerder k OD fn ^un opwachhng bij Paus Johannes de 23-ste, later ns opvolger, Paulus VI. In een toespraak gewaagde de ne; an de contacten tussen Engeland en de Heilige Stoel, die ën zijng jaar oud zijn. Hij zei verheugd te zijn over het feit dat met jnen en Rooms-katholieken zo goede voortgang maken te veS naar de Christelijke eenheid sinds de breuk in de zes- 3deelt(eeuw- Paus koningin een zeldzaam verlucht .tript van Dante uit 1375. Het manuscript is in bezit ge- Iran de hertogen van Urbino en was jarenlang een pronk en de Vaticaanse bibliotheek. Koningin Elisabeth, in het zwart met diamanten tiara, wordt door paus Johannes Pau lus II zijn particuliere vertrekken binnengeleid. Achter de paus prins Philip. mmxmpnze correspondent Piet Turn- mers) jflliHltfo Een week voordat de bis- nnnntitcnsynode in Rome wordt ligd, lijkt er onder de deelne- nder-enig: ^grip tc ziJn eeffroeid latholieken, zich zelf beschou- ls goede leden van de Kerk, iie op het punt van geboerte- le en het gebruik van anticon- iele middelen niet leven vol le aanwijzingen van "Huma- itae". Daarmee hebben synode- i als mgr. Ernst van Breda, kardinaal Basil Hume van Groot Brittannié en aartsbisschop John Quinn van San Francisco een niet geringe belangstelling voor hun standpunten weten te wekken. Tot een herziening van "Humanae Vi- tae", zoals de Amerikaanse bisschop had gevraagd, zal het echter niet ko men. De synode heeft de encycliek van paus Paulus VI uit 1968 volledig aan vaard en daarmee de veroordeling van het gebruik van anticoncpetionele mid delen. Ze zou echter, naar mgr..Patrick D'Souza uit Varanasi in India heeft verklaard, meer moeten worden ge hanteerd als een christelijk ideaal in de wetenschap, dat niet iedereen in zijn le ven een ideale toestand bereikt. Het is de taak van de Kerk de mensen te hel pen deze ideale toestand te bereiken. De Zuidafrikaanse bisschop mgr. Hur ley heeft het gisteren nog eens opgeno men voor degenen die "de pil" gebrui ken. Hij zei dat volgzame en diepgelo vige echtparen soms moeite hebben om te accepteren, dat ze een zware dood zonde begaan, als ze anticonceplionele middelen gebruiken. Allen zijn er het wel over eens, dat de methode-Billings (periodieke onthou ding), hoog geprezen door de Australi sche curiekardinaal James Robert Knox, toch niet verheven dient te wor den tot dé enige aan katholieken toege stane methode van geboortecontrole. De synode doet daarover geen uit spraak. De Indiase bisschop mgr. D'Souza legde het aldus uit: "De bis schoppensynode houdt zich niet bezig met biologische maar met pastorale problemen". geen akkoord n RSV en FNV ERDAM De Indu- pd-FNV en de raad' pstuur van het Rijn- le-Verolme-concern Isteren nog niet veel bij elkaar gekomen |n onderhandelingen *e voorschotregeling, partijen praten maan- rder. Ie bond, noch RSV wil- imentaar geven op het i van de onderhandelin- en staat nog steeds te- Cten elkaar over de hoogte uitkering aan het per- Cten pis voorschot op een be- inctieverdeling: alleen igenrtig gulden per maand liet gehele personeel, irso- vereengekomen na de op de Schelde-werf in gen, of daarnaast ook CUS- 25 gulden per maand de principe-övereen- van de metaal-cao is ,egd. g in- :on- ,ensoenenbrand 'e,d merend dte gestoken zie- EREND De grote die afgelopen maan- xtien winkels in het .centrum Makado in rend verwoestte, is ihijnlijk aangestoken. inde conclusie van de tijl(.tche recherche van de het)tepolitie. zjjnhog niet precies bekend l schade het vuur dat kapsalon begon heeft icht. Wel staat vast dat 9 ade in de tientallen mil- guldens loopt. Paus Johannes I II heeft gisteren lo- woorden gesproken it adres van het onder- pi Nederland. leden van het centrale voor het katholiek on- i in Nederland en verte- Ikdigers van de katho- lerarenvereniging sprak rs van een onderwijssys- Sat „op een voorbeeldige We vrijheid van de ou- yrandeert om naar ge- een school voor hun en te kiezen". ALBEDA IN BRIEF: DEN HAAG Minister Al- beda schreef zijn brief aan de sociale partners naar aan leiding van zijn eerdere ge sprek met werkgevers en vakbeweging en van het ka merdebat over de miljoenen nota. Hij zegt onder meer, dat in brede lagen van de be volking de overtuiging rijpt, dat de situatie van onze eco nomie zo ernstig is, dat een wezenlijke bijdrage móet worden geleverd aan herstel van de werkgelegenheid. Re gering en sociale partners moeten hiervoor een geza menlijke aanzet geven, zegt hij, want loonafspraken moeten functioneren op -de arbeidsmarkt en gedragen worden door bedrijfsgeno- ten. Hiervoor, zo vervolgt hij, is een aanpak nodig, die meer inhoudt dan de noodzakelijke loonmatiging. Zo'n aanpak zal met name moeten voorzien in het zichtbaar maken van de relatie tussen matiging en werkgelegenheid op een zo kort mogelijke termijn. De overheid legt er ook nog geld bij. Met nadruk stelt de minis ter, dat het bij het beleid niet kan en mag gaan om het lou ter scheppen van banen in sec toren die, hoe nuttig ook, niet behoren bij de door de econo mische malaise aangetaste, dragende sectoren van onze economie. De -eerste opgave is volgens hem herstel van de in dustriële sector. Daarvoor zijn loonmatiging en lastenverlich ting onontbeerlijk. Die mati ging zou 2,5 pet moeten bedra gen. De extra aardgasbaten zullen in 1982 nog eens 700 miljoen gulden hoger zijn. Met behulp daarvan kan reeds volgend jaar een verder pakket maat regelen ontwikkeld worden. Gedacht wordt daarbij vooral, aan het ter beschikking stellen van kapitaal aan het bedrijfs leven voor activiteiten met toekomstwaarde. Het kabinet wil voorts met de sociale part ners praten over de CNV-ge dachte tot instelling van een werkgelegenheidsfonds. De minister wil ook praten over het „uitzonderlijk hoge niveau van arbeidsverzuim'en over een op grotere schaal in voeren van deeltijdarbeid, vol gens hem „een bij uitstek ge schikt middel om op korte ter mijn de beschikbare arbeid over meer ménsen te verde len. Arbeidsduurverkorting is echter in de huidge economi sche situatie slechts mogelijk als men bereid is daartegeno ver een evenredig deel van het loon te stellen. (Van onze correspondent) PARIJS De leider van de Franse neo-fas- cistische beweging, de 44-jarige bankbedien de Marc Frederiksen, is gisteren in Parijs veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf waarvan 12 voorwaardelijk en tot een geld boete van 3000 francs. Voorts krijgen de vijf bonden van oud-verzetsstrijders en anti-ra cistische bewegingen die een aanklacht te gen Frederiksen ingediend hadden elk 10.000 francs schadevergoeding. De leider van de neo-nazistische beweging zal dus een half jaar lang gevangenisstraf moeten uitzitten wegens aanzetten tot geweldpleging en rassenhaat, het ophemelen van oorlogsmisda den en heulen met de vijand, zoals de motive ring van het vonnis luidde. Hij had deze wan daden begaan door desbetreffende artikelen te publiceren in het orgaan van de neo-nazistische partij de FANE, die enige tijd geleden ontbon den en verboden werd. De eerste politieke consequentie van het vonnis is dat Frederiksen, die bekend gemaakt had dat hij zich kandidaat wilde stellen voor de aan staande presidentsverkiezingen, dit nu niet kan doen omdat hij geen blanco strafregister meer heeft. Dreigend overschot aan chirurgen en internisten UTRECHT Op dit moment worden er in Nederland meer spe cialisten opgeleid dan er na beëindiging van de opleiding een plaats, kunnen vin den. Elk jaar komen er 600 spe cialisten bij, terwijl er jaar lijks ongeveer 300 specia listen de praktijk neerleg gen. Als het beleid niet verandert, betekent dit dat er over tien jaar meer dan 3000 medische specialisten zijn bijgekomen, waarvan dan het merendeel wer kloos zal zijn. Niet alleen voor de specialisten vooral voor chirurgen en internisten dreigt werk loosheid, ook voor huisart sen. Nu al lopen er zo'n 400 te zoeken naar een praktijk. Er komen slechts 200 praktijken vrij per jaar, en de huisartsenoplei ding levert per jaar onge veer 500 huisartsen af. Deze cijfers kwam ter ta fel op het congres dat de landelijke vereniging Van assistent-specialisten van daag in Utrecht houdt. China koopt kerncentrales van Frankrijk PEKING China heeft be sloten in Frankrijk twee kerncentrales van elk 900 megawatt te kopen. Dit heeft de Franse president Giscard d'Estaing, op bezoek in China, gisteren bekendge maakt. Giscard zei dat er nog geen contract getekend is, maar dat er wel een principe-overeen komst is gesloten. De twee Franse kerncentrales, de eer ste van China, zullen waar schijnlijk twee miljard gulden per stuk gaan kosten. Eerdere plannen van de Chinezen om kerncentrales te bouwen, wa ren afgestuit op betalingsmoei lijkheden. Frankrijk heeft China nu een (niet nader be kend) financieringsaanbod ge daan. Brand Prinsendam: geen commentaar ROTTERDAM De drie in- specteurs van de Nederland se scheepvaartinspectie, die een onderzoek hebben inge steld naar de brand op de Prinsendam, zijn gisteren in Nederland teruggekeerd. Elk commentaar op het ver loop en de resultaten van het onderzoek wordt geweigerd, liet een van hen weteik De scheepvaartinspectie zal de zaak dinsdag in Den Haag be spreken. De inspecteurs heb ben in New Jersey ondermeer de bemanning van de Prinsen dam en leden van de Ameri kaanse kustwacht gehoord. KLM wil overleg over cockpit van Airbus SCHIPHOL De directie van de KLM heeft gister middag de vereniging van Nederlandse verkeersvligers (VNV) en de vereniging van KLM-boordwerktuigkundi- gen (VKB) voorgesteld op korte termijn overleg te voe ren over de kwestie van de cockpit van de Airbus-310. De KLM wijst er met nadruk op dat er vooralsnog geen re den is af te stappen van de tweemans-cockpit. Beide orga nisaties hebben gedreigd met een werkonderbreking als de KLM-direCtie voor maandag middag niet zou hebben toege zegd te willen onderhandelen met als uitgangspunt de drie mans-cockpit. De verenigin gen wilden nog geen commen taar geven op het voorstel van de KLM. Expositie Wilhelmina in Londen AMSTERDAM In het Rijksmuseum in Amster dam wordt op 25 oktober een tentoonstelling geopend over de jaren in ballings chap van koningin Wilhel mina. Onder de titel „Wilhelmina in Londen" zullen tot 2 februari 1981 archiefstukken, waaron der aantekeningen van de ko ningin, delen uit redes voor Radio Oranje, foto's en film fragmenten te zien zijn. Aan leiding tot de expositie is het feit dat het dit jaar honderd jaar geleden is dat koningin Wilhelmina werd geboren. De tentoonstelling belicht haar le ven in Londen, haar houding tegenover Hitler-Duitsland, haar relatie tot de kabinetten De Geer en Gerbrandy en haar waarderihg voor het ver zet en de Engelandvaarders. Prof. mr. P.C.M. Romme. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De op 83-jarige leeftijd overleden prof. mr. dr. C.P.M. Romme vervulde talloze functies in het maatschappelijk en politiek leven. Het bekendst werd hij als fractievoorzitter van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer, welke functie hij bekleedde tot februari 1961, toen hij op medisch advies het parle ment verliet. Carl Paul Maria Romme werd op 21 december 1896 in Oir- schot geboren als zoon van een kantonrechter. Hij studeer de en promoveerde in de rechten te Amsterdam (1920) en vestigde zich daar als advocaat en procureur. Het jaar daarop werd hij lid van de gemeenteraad van Amsterdam en in 1933 lid van de Tweede Kamer voor de Roomsch- Katholieke Staatspartij (RKSP). In 1937, hij was toen lid van de Eerste Kamer, trad hij als minister van Sociale Za ken toe tot het vierde kabinet-Colijn. De invoering van een gedwongen spaarregeling voor werklozen („het kwar tje van Romme") maakten hem met name bij de socialisten impopulair. Gedurende de Tweede Wereldoorlog had. Romme, die ook enige tijd door de Duitsers in gijzeling werd gehouden, zijn staatkundige denkbeelden onder meer zijn voorkeur voor de corporatieve (standen) staat en zijn visie op de verbreiding van het eigendom vorm ge geven in het in 1945 verschenen „Nieuwe Grondwetsarti kelen". Als voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, de grootste, nam hij vijftien jaar lang een centrale plaats in in het Nederlandse politieke bestel. Hij gaf mede gestalte aan de zogeheten brede-basispolitiek, door de KVP vele ja ren te laten samenwerken met de PvdA. Van zijn denk beelden werd onder meer de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie (PBO) wettelijk gerealiseerd. In 1951 formeerde hij een kabinet, waarin hij zelf geen zitting nam (tweede kabinet-Drees). In 1963 trad hij op verzoek van de Kroon op als informateur. Van 1962 tot 1972 was hij lid van de Raad van State. Einde 1971 werd hij benoemd tot minister van Staat. CAIRO Reza Pahlevi, de oudste zoon van de afgezette sjah van Iran, wordt op 31 oktober zijn twintigste verjaardag uitgeroepen tot nieuwe sjah van Iran. Dit is gisteren in Cairo bekendge maakt door zijn moeder, ex- keizerin Farah Diba. De proclamatie zal plaatvin den in de vorm van een bood schap aan het Iraanse volk, die Reza zal versturen vanuit zijn ballingsoord in de Egyptische hoofdstad. Volgens de aankon diging zullen er geen openbare plechtigheden plaatsvinden en (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Bij een re cent onderzoek op de Rijn passagiersschepen is geble ken dat een schip één van de. twee roeren had verloren en een aantal andere schepen tekortkomingen vertoonden. Van het schip zonder roer is de vergunning ingetrokken. De andere schippers is opge dragen de tekortkomingen op de schepen op te heffen. Het ging bij de controle om 20 schepen. Bovendien hebben de schippers van Rijn -passagiers schepen een brief van minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) ontvangen waarin gewe zen wordt op het belang van geoefend personeel en voor lichting aan de passagiers op de schepen. De toestand op de Rijnboten komt binnenkort ook aan de ordé in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart. De herfst Is nauwelijks een maand oud of de mode-ontewerpers voelen al de lente- en zomerkriebels. Als Emanuel Ungaro zijn zin krijgt, gaat de vrouw komende seizoenen gekleed witte zijde en kant. Of de hoed het in ons winderi ge klimaat ook zo goed zal doen, valt te betwijfelen. France Andrevie wil de (jonge) vrouw hullen In Iets wat nog het meest op een soort zigeunerinnengewaad lijkt. Maar het is wèl van goud-lamé. zullen er geen persconferen ties worden gegeven. In Iran zelf woedt de oorlog voort. Volgens het Iraanse persbureau Pars dwingen Iraanse troepen de Iraakse aanvallers in de omstreden oliesteden Abadan en Khor- ramshar zich terug te trekken. Voorts meldde het persbureau dat luchtlandingstroepen aan vallen hebben ondernomen op Iraakse stellingen langs de bij na vijfhonderd kilometer lan ge grens tussen beide landen. Een Arabisch bulletin over olie- en gassituatie heeft becij ferd dat het herstel van de olie-installaties in Iran en Irak, die door de oorlog zijn beschadigd, acht tot negen miljard dollar zal gaan kosten. De in Parijs verschenen publi catie meldde voorts dat het tot staan komen van de olie-uit voer Irak dagelijks 100 miljoen dollar kost; Iran zou een ver lies lijden van 31 miljoen dol lar per dag. Hervorming Surinaams strafrecht PARAMARIBO De Suri naamse minister van justi tie, leger en politie en bui tenlandse zaken, A. Haak mat, heeft een werkgroep geïnstalleerd die het hele strafrechtelijke systeem, waaronder het gevangenis wezen, de kinderbescher ming en de tenuitvoerleg ging, grondig moet herzien. Volgens Haakmat is de ge dachte erachter dat de gevan- tenen een zo groot mogelijke ans moeten krijgen zich na hun straf in de maatschappij te integreren. Er wordt tevens naar gestreefd het leed (ook materieel) van de slachtoffers van een misdaad zoveel moge lijk te verzachten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7