Dat bekende Verhaal is m 'n enige bagage' DA-raadslid wil opheldering over scholenbeleid hond huis hear zoekt een strenge baas Provincie trekt subsidie voor Bond Tegen Het Vloeken in r Willem Happel ofm, .^nieuwe pastor van Zuid- West: Op rriijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vols lagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. ïieuw aandacht voor een spijtop- t. Een recidivist dus, de hond van week. Oscar heet hij. Een menge- t van een staander en een labrador, jut van kleur met een witte borst en e vlekjes aan de poten. Het beeld is hpleet met twee hangoren, een lange frrt en twee droeve bruine ogen. Os- is een reu van anderhalf jaar oud. is het tweede bezoek van Oscar aan [asiel. Toen hij een half jaar oud was, hij vqor de eerste maal meegenomen r een gezin in Nieuw Vennep. Dit ge- lief voor Oscar en hij had het er naar zijn zin. Maar naarmate de anden verstreken kreeg Oscar rare Hij werd de baas in huis. Toen eenmaal was gebleken, dat zowel de als de vrouw in huis van schrik in- krnmppn ale hii Hp bovpnlin ontrok on vervaarlijk gromde, ontpopte hij zich als alleenheerser. De bank in de voorkamer was zijn territorium. De baas moest het eens wagen... Maar dat deed die arme man niet. De situatie was zelfs zo ernstig, dat de man 's avonds via de achterdeur de woning binnensloop: hij durfde niet meer door de voordeur. Zo'n situatie is natuurlijk onhoudbaar. Oscar was uiter aard de verliezer: hij moest terug. In het asiel is niets te merken van die op merkelijk bazige karaktertrekken van Os car. Hij gedraagt zich volgens beheerder Wil Tiele erg verlegen, zelfs onderdanig en ontzettend vriendelijk. Nu zou een anr der gedrag natuurlijk in het asiel niet ge tolereerd worden. Oscar is een prima hond voor een strenge baas. Iemand die de hond aankan en zich nimmer laat overbluffen. Ervaring met moeilijke hon den is aan te bevelen Want Oscar moet heropgevoed worden. Een gehoorzaam heidscursus lijkt aan te bevelen. Voor kleine kinderen is deze stevig uit de klui ten gewassen hond niet geschikt, wel voor grotere vanaf zo'n jaar of twaalf. Met an dere dieren kan hij uitstekend opschieten en autorijden is zijn hobby. Boris De biefstuk die Boris bij zijn laatste baas van het bord griste, is wellicht het laatste wapenfeit dat dit vriendelijke dier heeft kunnen plegen. Vanwege de diefstal van het smakelijke stuk vlees, werd Boris naar het asiel gebracht. Al weer een half jaar geleden. Vorige week kreeg hij een laatste kans in deze rubriek. De belangstelling voor hem was schamel. Zo gering zelfs, dat Boris nog steeds in het asiel zit en dat kan niet eindeloos voortduren... Bal en ""idem Het CDA-raadslid mevrouw m.c. tAkkeren-Straathof heeft het college om op- ering gevraagd over het gevoerde scholen- eid. De scholennota, waarin het Leidse colle- van b en w zijn beleid voor de komende ja- heeft uitgestippeld, heeft nogal wat stof jn opwaaien. In de nota werden namelijk scholen die in de toekomst zullen moeten ver dwijnen genoemd. Het is de portefeuillehouder, wethouder H. van Dam niet gelukt om tijdens een hoorzitting en een raadscommissievergade- hierover tijdens de raadsvergadering van maandag 20 oktober wil interpelleren. Het raadslid vindt het onjuist dat het college in zijn ring over de no'a mevrouw Van Akkeren te concept-advies aan de minister niet de criteria, die overtuigen van de noodzaak van het verdwij nen van de scholen. Vandaar dat zij het college door het ministerie zijn vastgesteld voor het al dan niet opheffen van scholen, heeft gehanteerd. Ook vindt mevrouw Van Akkeren het vreemd, dat het Leidse college de minister adviseert een kleuter school te sluiten, terwijl de bijbehorende lagere school kan blijven bestaan. Bovendien is het vol gens mevrouw Van Akkeren pertinent onjuist, dat twee scholen op de nominatie staan om te verdwij nen, aangezien die scholen momenteel onder de zogenaamde experimenteerwet onderwijs vallen. Voor deze scholen gelden andere opheffingsnor men. Tenslotte meent het CDA-raadslid, dat het noemen van namen van scholen, die voor ophef fing in aanmerking komen het toekomstige leèr- lingenbestand kan beïnvloeden. LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 PAGINA 5 Als je het niet heel zeker p*lwist, zou je bij een eerste vaJcorïfrontatie niet ïenlonmiddellijk de zieleherder jin hem zien. Inderdaad: eerder de trainer van een kenwaterpoloploeg of een uis0 voetbalelf tal. Wel een r- p'teamwerker. Willem te'^Hubertus Happel („Willem an |Hub, zeggen ze wel"), 'minderbroeder, vermoedt v'JJd&t hij verre familie is van 1 a?oud-Oranje-trainër Ernst jjHappel. „Hij is dan wel beloosten rijker, maar de 5 ^genealogie heeft mijn Mstamboom teruggevoerd tot "'jin de middeleeuwen en de ejHappels waren allemaal Duitse pottenbakkers en Nee, er geen pastoor bij. Ik ben ■de eerste gewijde Happel en ^■de enige en misschien pok Hde laatste der Mohikanen, wie zal het zeggen; de spoeling wordt steeds (Runner". Pater Willem Happel, volgende maand 45 jaar, zit in z'n nieuwe flat in Leiden Zuid-West nog een beetje u I bij zichzelf op visite. „Het is allemaal nog erg vers, want ik ben hier pas sinds ^•maandag, moetje weten. 'JJ^Maar het is wel aardig aan -> kant, vindt u ook niet Een elektronisch orgeltje in IO-,de hoek, met gevorderde oefeningen van Folk Dean op het standaardje, „Voorlopig zal ik denkelijk niet aan spelen toekomen; mi er is wel wat anders te doen Pastor Happel ofm heeft z'n nieuwe stek gevonden. )Morgen wordt hij door deken Schlatmann van Leiden geïnstalleerd (om 11 uur) als pastoor van de Antoniusparochie in Zuid- West. „Na afloop receptie om handen te kunnen schudden en voor een borrel. In de kerk, ja. Zo gaat dat tegenwoordig. Een i. jhele overgang hè, van de ,erjHeilige Geest naar de u,jheilige Antonius. De Heilige Geest-parochie in het teéAlphense Ridderveld, daar kom ik vandaan. Daar kerkten we in (ontmoetingscentrum De v|Bron, met nog twee andere kerkgenootschappen. In Leiden krijg ik nu een echte eigen kerkruimte. Daar ben ik verdraaid blij mee. Wat je hier ophangt, kun je rustig laten hangen. Wel zonde van die prachtige pastorie, die nu vol zusters zit. Niet jammer voor die zusters, hoor, maar voor mezelf en m'n huiselijke hulp. Misschien, kruipen we er nog weieens in. Kraken bijvoorbeeld. Ik heb nu op de teevee gezien hoe dat moet...!" Als benoemd opvolger van confrater Henk van Eeuwijk, die na 13 Leidse jaren naar Gorcum is vertrokken, heeft pater Willem z'n eerste verkennende gesprek met de mensen van de parochievergadering gehad. Partijen zijn, dacht hij, wel tevreden met elkaar. „Ik weet natuurlijk nog niets van de Antoniusparochie. Ik heb alleen gehoord, dat er een gat in de begroting zit en dat het parochianenbestand voor ongeveer 60 procent boven de 50 jaar oud is. Dat was in Ridderveld wel anders, met die jonge aanwas" Willem Hubertus Happel werd in Gouda geboren en zelfs „gebakerd". „Als u nu van alles wil weten, mag u ook wel m'n gironummer in de krant zetten Protest van de zijde der huiselijke hulp: „Joh, dat kun je niet doen Als aankomend franciscaan ging de jonge Happel op studie in Megen. „In '61 werd ik priester gewijd. Daarna heb ik veel preekwerk gedaan. Ik was, zeg maar, één van de laatste rorfdtrekkende „volksmisleiders": je leidde de volksmissen dus. Ook gaf ik veel schoolretraites. Zo ben ik in het bisdom Rotterdam terechtgekomen. Ik ging daar liturgie begeleiding doen. Sinds '70 was ik jongerenpastor in het dekenaat Alphen aan den Rijn en vijf jaar geleden kwam ik in de parochie van de H. Geest. Na m'n free lance-werk kreeg ik toen een vaste betrekking. Leiden wordt nu m'n tweede vaste parochie. Voor de Antonius ben ik gevraagd door de benoemingsadviseur van onze franciscaanse provincie, ook al omdat er nog meer minderbroeders Een gehoorzaamheidstraining is aan te bevelen voor Oscar. DEN HAAG De Bond Tegen Het Vloeken krijgt geen subsidie meer van de provincie Zuid-Holland. De Bond kreeg jaarlijks 250 gulden subsidie. Met ingang van 1980 is deze jaarlijkse subsidie stopgezet. Provinciale Staten volg den gistermiddag met 37 stemmen voor en 23 tegen een voorstel van Gedeputeerde Staten om een tegen deze stop zetting ingediend bezwaarschrift van de Bond ongegrond te verklaren. Provinciale Staten besloten in hun vergadering van december 1979 om de Bond voor het jaar 1980 geen subsidie meer toe te kertnen. Dit op grond van vermeend anti-democratische uitla tingen van een spreker op een jaarvergadering. G.S. zei in de kennisgeving aan de Bond: „Een en ander was het gevolg van de discussie die landelijk is ontstaan over de houding van de bond jegens de democratie". Later bleek het financiële aspect' de Bond zou zichzelf via particuliere giften gemakkelijk kunnen bedruipen een gemakkelijker handvat om de subsidie stop te zetten, want brieven van de Bond, als zouden de uitlatingen van de spreker niet goed begrepen zijn, haalden alle overtuigings kracht weg ui) de bewering, dat de Bond anti-democratisch zou zijn. Een klemmend beroep op de Staten van de Statenleden A. Vlasblom (SGP) en drs. T. Spaan (CDA) vermocht de stemming niet anders te beïnvloeden dan de 37 voor en de 23 tegen, die het voorstel van G.S. uiteindelijk opleverde. is toevertrouwd. Dat verhaal, daar leef ik van, dat moet ik doorgeven en aanpassen; Het is het verhaal van het rijk van God dat op de wereld moet komen. Dat is mijn enige bagage Ik zal niet met de bezem door de parochie gaan. Alleen: ik geloof in dat verhaal. Het is bekend, maar ik verwoord het op mijn manier. Ik zal het handen en voeten geven voor de kerkelijken en onkerkelijken en in de oecumene. De boer op gaan met het verhaal van de Levende dat je levend moet houden". Daar zit en staat de zielzorger voor. Voorlopig is het wennen aan de nieuwe omgeving. De bisschop heeft hem wel vijfmaal verzekerd erg content te zijn met Willem Happels bereidwilligheid naar Leiden te komen om er de kudde te weiden. Er is pastoraal héél wat Werk aan de winkel. „Een mooie kerk, inderdaad, die Antonius, Geweldig, die „waterpartij" opzij, met planten en vissen (heb ik gehoord) en dat stromende water. Daar wil ik best meer werk van maken. Alleen niet de hele dag dat straaltje laten plenzen, anders krijg je het gevoel dat je de hele tijd nodig moet. En dan die drie biechtkamertjes. Ja, niet meer in gebruik, hè. In één ervan staat een drumstel- Ik keek wel even tegen die stoelenopstelling aan: allemaal met honderden in een grote ruimte achter elkaar. In Alphen zitten de mensen in een boog om het „priesterkoor" heen. Als het niet noodzakelijk zou blijken om al die stoelen te handhaven, kon het wellicht wenselijk zijn de zaak wat in te krimpen. In het liturgisch centrum is trouwens al het meubilair verplaatsbaar. Dat zijn dingen waarover je kunt praten met elkaar. Ik voel me in. elk geval ingehuurd in een goed lopend bedrijf". Pastor Happels flat ademt rust. Zoals de hele omgeving de rust zelve is. „Werkelijk, zo heerlijk rustig is het hier. Bijna tè rustig. Het is net een bejaardenhuis, zo stil als het hier is. Toen gistermorgen de krant naar binnen plofte, schrok ik me rot. Het enige wat je nog hoort is de piano van iemand in de buurt; dat is een mevrouw die erbij jodelt of zo, of zingt. I^ee, ik heb geen voorkeur voor een bepaald soort muziek. Folk Dean verschaft me bij tijd en wijle al muzikaal genot, met z'n excercises voor harmonium. En maandag ga ik aan de slag voor de mensen van de Antonius. Ik heb een voorgevoel, dat het best fijn gaat worden Pastor Happel: „Ik voel me ingehuurd in een goedlopend bedrijf. in Leiden zitten, met wie ik goede contacten wil onderhouden. Dat is ook de bedoeling". Pastor Happel heeft wel zin in z'n nieuwe1 herderlijke baan. „Best leuk, lijkt me, na wat ik zoal ontmoet heb. Ik krijg de indruk van een vrij modern opgestelde gemeenschap, waarin veel, door de mensen zelf wordt gedaan. En dan heb ik twee keer in de week assistentie van de redemptoris) Cees van Haasteren, een parttimer. Ik wil nu eerst proberen, zo snel mogelijk contact met de mensen te krijgen, door ze wijksgewijs in groepjes uit te nodigen. Dat noem ik groot huisbezoek. Groot huisbezoek, om er achter te komen wat er nog onder de mensen leeft. Dan heb ik als grote hobby (zonder het hobbyisme te laten worden): liturgie. Liturgie moet je creatief bedrijven; veel meer dan vroeger, toen de Mis „gelezen" en „gehoord" werd. De priester „las" en de leek „hoorde Mis". Vandaag is het weer een gezamenlijk gebeuren van het volk geworden. Dat is door ons als volksmisleiders in de zeep gezet en door het Tweede Vaticaans Concilie bevestigd". Liturgie van de Eucharistie vieren, noemt pater Willem Happel „het hoogste wat je kunt doen". „Maar je moet ook een zekere bekendheid met elkaar hebben, vind ik. Je moet met elkaar iets hebben en met elkaar kunnen vieren, en dat doe je niet met vreemden Kijk, en dan heeft dat groot- huisbezoek nog een andere functie dan kennismaken. Ik denk, dat ik daar ook mensen kan bereiken die ik niet in de kerk zal treffen. Dat zijn de rand- en onkerkelijken, de gemengde huwelijken met hun specifieke problematiek. Dat is de kerk buiten de muren. Of het me zal lukken zoals ik het me voorstel, weet ik niet natuurlijk. Maar het is 't proberen volop waard. Ik ben er voor alle mensen die in deze parochie staan ingeschreven. Het gaat er ook om, contacten te leggen met de christenen uit de zusterkerken. Ik zal ook in de kaartenbakken moeten duiken om <le gegevens op te halen. Maar dat komt nog wel". Het is pastor Happel ter ore gekomen, dat hier en daar gevreesd wordt dat zijn grootste belangstelling in de parochie uit zou gaan naar de jeugd, zodat anderen „in de kou" konden komen te staan. „Het is waar, dat ik veel aandacht aan de jongeren schenk. Ze hebben mijn voorliefde. Aan de jonge mensen, die er nog zo fris en onbevangen tegenover staan, kun je horen wat er in de wereld gaande is. Maar ook niet- jongeren, alle anderen, zullen bij mij niet uit de boot vallen. Daar hoeft niemand bang voor te zijn". Dan komt Willem Hubertus Happel toe aan zijn getuigenis, aan de vooravond van zijn Leidse pastoraat: „Ik heb een verhaal voor iedereen die aan mijn geestelijke zorgen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5