Nederland 3'blaast Noordwijkerhoutse Stichting Lokale Omroep nieuw leven in LASTENVERZWARING IS ONVERMIJDELIJK Derde dinsdag in oktober WereldspaaTdag Lisse is de dupe van provinciale blunders *eszö Ranki meesterlijk concert LEGALE PARTNER IN STRIJD TEGEN OMROEPBESTEL >u amer van Koophandel „set tevreden over ^uitregeling bedrijven "AD LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 PAGINA 3 ORDWIJKERHOUT/LEIDEN ten het onmiskenbaar groeiend jital etherpiraten, die niet voor el- ir onderdoen in kritiek op het om- pbestel en wedijveren om de gunst ji de late televisiekijker, is nu plot ting een legale stichting opgedoken. Stichting Lokale Omroep (SLO) Noordwijkerhout vormt sinds eni- tijd de legale poot van de 'Neder- pd Drie'-piraten die in het begin j deze maand het Leidse kabeltele- tfenet 'kraakten', een 50 minuten rende uitzending verzorgden, dit in fctermeer herhaalden en vervolgens ^kondigden als een reizend circus or het land te zullen trekken. Doel- jlling van de Nederland 3 uitzendin- is te protesteren tegen het Hilver- televisiemonopolie en aan te Jen dat Nederland rijp is voor com- ■ciële televisie, maar alle moge heden hiertoe ongebruikt laat lig- Een doelstelling die in geloof- rdigheid beslist niet onderdoet Sr de Leidse PTV die zegt met het tenden van onder meer pornofilms gillen waarschuwen voor de slech tje veiliging van kabeltelevisienet- I in den lande tegen piraterij. I Stichting Lokale Omroep die als postbus 99 in Noordwijkerhout op- onderschrijft de doelstelling van Ierland 3. Dat is dan ook de reden «Sr de stichting die tot nu toe een sla- Id bestaan leidde, om mee te werken het legale gedeelte van de etherbe- ning. Via het postbusnummer wor- i reacties verzameld, terwijl de SLO i parlementaire wegen de zaak zo- jjfig zal toelichten en verdedigen, 'ït ijzer is nu heet genoeg om het te iden", zo vindt stichtingsvoorzitter ?pn Keezer die de suggestie als zou de Ihting het resultaat zijn van een rijke- overgoten borrelavondje, enigszins priteerd van de hand wijst, i, het is allemaal bloedserieus en voor t er nog niet aan wil, zijn er dan ook eens de statuten met iets vanEen ^er te scheppen waarbinnen onafhan- <ïjke rechtspersonen omroepstations „Drie jaar geleden wilde er niemand naar ons luisteren. Toen was iedereen nog tevreden met het omroepbestel en wilde er niemand geloven aan de nood zaak om lokale en commerciële televi siestations te stichten. Argumenten wa ren altijd: etherschaarste en geldgebrek. Het eerste is in ieder geval onjuist. Het op dit moment zelfs zo dat Nederland een groot gedeelte van de toegewezen frequenties ongebruikt laat. Geldgebrek is er natuurlijk wel, maar wij willen ook juist dat de lokale omroepstations gaan werken zonder een beroep te doen op al gemene middelen; commerciële radio- en televisiestations dus, die zendtijd ver kopen aan adverteerders. Dat hoeft dan nog niet te betekenen dat adverteerders de inhoud van de programma's kunnen bepalen. Dat is toch met het STER-sy- steem op Nederland 1 en 2 ook niet het geval. Hilversum is gewoon net zo com- merciëel als commerciële omroepsta tions. Het enige verschil is dat die er openlijk voor uitkomen". Datzelfde kan niet gezegd worden van de bestuursleden van de Stichting Loka le Omroep die ogenschijnlijk toch meer belang bij commerciële televisie hebben, dan de argeloze Burger die in het televi sie-utopia van de SLO onbegrensde con sumptiemogelijkheden zou krijgen. Daarnaast stapt de stichting wel erg makkelijk over de gevaren van wild groei en vervlakking naar Italiaans mo del heen. In het door de SLO gepropa geerde systeem van 'zendtijd voor ieder een' komt de etherpiraat gewoonweg niet voor. Net zomin voorziet het stich tingsbestuur een misbruik van het sy steem. „Iedereen kan toch zelf bepalen waar hij naar wil kijken. Daarom hebben we he lemaal geen bezwaar tegen een porno- zender. Wie zoiets niet wil zien, draait gewoon de knop om". Ook over een te verwachten vervlakking in de program mering, kan de Stichting Lokale Omroep zich geen zorgen maken. Door middel van een advertentiepotje, zouden com merciële televisiezenders een bijdrage s^neuze progrlmm^OndeTOer^lnX Leon Keezer, niet langer de stem van de roepende in de woestijn. niet de belangstelling genieten van een massaal kijkerspubliek en waaraan een commerciële televisiezender derhalve niet de vingers zou willen branden. Een aardig voorbeeld hiervan bracht 'Neder land 3' tijdens de illegale uitzending op het Leidse kabeltelevisienet. Er wordt door de omroeper een docu mentaire over de Delta-werken aange kondigd. Bij wijze van grap'komt daarna programmamedewerker 'Koos' in beeld. Hij gooit de 'saaie' film weg en stelt de nachtelijke kijkers een tekenfilm en een muziekfilm in het vooruitzicht. Doorbraak De Stichting Lokale Omroep beschouwt de komst van satelliettelevisie als de gro te doorbraak. Dat er binnen drie jaar commerciële televisieprogramma's uit het buitenland op de Nederlandse buis te zien zijn, lijkt hen onvermijdelijk. „Nu ook etherpiraten de weg naar het televi sietoestel gevonden hebben, komt er weer een opening in de discussie rond lokale televisie. Daarvoor hoef je in de Tweede Kamer alleen maar te luisteren naar Aad Kosto. (etherspecialist van de Partij van de Arbeid) Als hij zelfs goede woorden overheeft voor commerciële te levisie, is de wind in 'Den Haag' wel dui delijk aan het draaien". „Het grappige is dat iedereen bang is voor de commercie die invloed uit zou kunnen oefenen op de uitzendingen. Ik vind de bindingen die de bestaande om roepen hebben met de overheid en de politieke partijen net zo eng. Dat is alle maal niet zo'n probleem, maar je moet je wel realiseren dat de Nederlandse televi siekijker niet meer dan twee keuzemo gelijkheden heeft. En dat is nou juist het element waar de stichting bezwaar tegen maakt. Je mag in Nederland niet naar commerciële televisie kijken, maar op de middengolf kun je wel naar Nederland stalige uitzendingen van Radio Moskou luisteren. De Stichting Lokale Omroep vindt dat het tijd wordt dat we in Neder land zelf mogen bepalen waar we naar willen kijken en luisteren. Dat paterna listische gedoe irriteert steeds meer men sen. Ja, dat klinkt inderdaad wel een beetje liberaalaldus de stichtings voorzitter, in het dagelijkse leven publi citeitsmedewerker van een platenmaat schappij. „Kijk nou eens naar Engeland", zo be toogt Keezer met een uitnodigend ge baar. „Daar gaat het toch prima. Je hebt er de BBC als staatsomroep en dan nog een aantal commerciële en lokale om roepstations. Engeland is eigenlijk een beetje het schoolvoorbeeld van hoe het eigenlijk zou moeten zijn. Er is zendtijd voor iedereen en een gezonde vorm van commercie. Etherpiraten kennen ze daar niet eens. In dat ODzicht staat Nederland toch alleen. In de overige Europese lan den is er gewoon geen belangstelling voor etherpiraterij." Satelliet Nederland 3 heeft de Noordwijkerhoutse stichting nieuw leven ingeblazen. De tijd is rijp om de idealen weer eens ^f te stof fen. Buitengewoon veel reacties1 heeft de Stichting Lokale Omroep nog niet mo gen ontvangen voor Nederland 3. De postbus puilt nog altijd niet uit van de adhesiebetuigingen. Eigenlijk alleen wat op- en aanmerkingen op het uitgezonden programma. De stichting waarin verder nog een parlementair journalist en de hoofdredakteur van een omroepgids par ticiperen, wil nu een beleidsnota die drie jaar geleden wegens gebrek aan belang stelling roemloos ten onder ging, afma ken en opnieuw als discussiestuk lance ren. Daarnaast zal de stichting met frisse moed de zaak van de commerciële (loka le) omroep onder de aandacht brengen. Tenslotte wil het drietal erop toezien dat kabeltelevisie-exploitanten hun abon nees de satellietprogramma's niet zullen onthouden. Dit zal de SLO eventueel door middel van een proces trachten af te dwingen. De Nederland 3-piraten heb ben inmiddels aangekondigd de kabelex- ploiterende (semi-overheids) bedrijven desnoods 'een handje te zullen helpen' bij het uitzenden van satellietprogram ma's. ED OLIVIER ADVERTENTIE. J Met sparen, altijd geld achter de hand! 21 oktober is het weer Wereldspaardag. Kom langs bij een van Onze kantoren, want daar ligt de gloed nieuwe kalender 1981 die in het teken I1sm staat van de „Kinderen in de Wereld". Voor de jeugd hebben we een knaller van een kalenderposter. En, Nutsspaarders, de kalender kost u niets, id Over sparen gesproken LEIDSE SPAARBANK De Kamer Van Koophandel toont zich in haar fdelijks periodiek niet erg tevreden over het ontwerp dening Steun Bedrijven Stadsvernieuwing 1980. In commentaar zegt de Kamer van mening te zijn dat het jjtief en uitvoering van de steunregeling wel zeer een- Laf gemeente is gelegd. Fesle maanden geleden maakte het gemeentebestuur de ont- ^fregeling bekend en vroeg diverse instanties, waaronder de iktakir Van Koophandel, om commentaar. In de regeling is welke bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden voor in aanmerking komen. De Kamer spreekt haar teleurstel- Klit over het feit dat de verordening slechts een mogelijk- biedt voor inspraak achteraf. Bovendien is zij van mening |-|gtn groot aantal bedrijven ten onrechte van de regeling i uitgesloten. Het gaat hier ondermeer om de volgende be- k ïn: bemiddeling roerend en onroerend goed, dienstveFle- op het gebied van accountancy en onderwijs alsmede op ju li, economisch of fiscaal gebied. De Kamer vraagt zich af De^ verdeelsleutel zal worden gehanteerd voor het omslaan ;ft let jaarlijkse bedrag (400.000 gulden) dat door de minister ■chikking wordt gesteld. CDA—RAADSLID H. SMITH: 99 99 LISSE „De gemeente Lisse wordt gedu- de slotvergadering over de begroting voor peerd door grove financiële blunders die de het volgende jaar. Prov 'rovincie elders heeft gemaakt. De tunnel bij Dordrecht is vele tientallen miljoenen duurder uitgevallen dan verwacht en ook in Woerden is een tunnel aangelegd voor veel geld. Dat geld had beter besteed kunnen worden aan de oplossing van nijpende ver keersproblemen van Lisse door de aanleg van de omleidingsweg." Aldus gisteravond H. Smith fractieleider van het CDA tijdens De CDA-fractie had een motie aangekondigd, waarin het gemeentebestuur werd gevraagd met klem de wenselijkheid van de omleidings weg rond Lisse bij het provinciaal bestuur te bepleiten. Burgemeester Behrends meende, dat de motie overbodig zou zijn. De raad en het col lege was immers eenstemmig van mening, dat die noodzaak benadrukt dient te worden. Van daar dat de motie niet meer werd ingediend. De begroting werd overigens goedgekeurd, waarbij men rekent op een post voor onvoorzie ne uitgaven van ongeveer honderdduizend gul den. Kritische kanttekeningen werden ook gis teren weer door de raadsleden gemaakt. Zo sprak raadslid Rosdorff (PvdA) zijn verontrus ting uit over de woningbouw in de Poelpolder- West. Wethouder De Kort (CDA) was wat opti mistischer ten aanzien van de woningbouw in Lisse. Van groot belang noemde hij het, dat de bouwstroom niet stagneert (Meerenburgh). Wethouder mevr. Meulemans deelde mee, dat de aanleg van het tennispark later aan bod zal komen dan oorspronkelijk werd verwacht, hoe wel de wachtlijst met 400 personen een reëel gegeven is. De atletiekbaan voor De Spartaan staat wel op het programma, maar wordt van wege de financiële krapte doorgeschoven naar 1982, welke datum door burgemeester Behrends nog eens werd benadrukt. Gedeputeerde bekijkt situatie Alphens zieken en verpleeghuis ALPHEN AAN DEN RIJN De heer W.H.M. Aalbers, gedeputeerde van volksge zondheid bracht gisteren in gezelschap van mr. Th. Vroon, van het hoofdbureau volksgezondheid van de Pro vinciale Griffie, en burge meester M. Paats van Alp hen een bezoek aan het Alp- hense ziekenhuis Rijnoord en het verpleeghuis Ouds hoorn. De gedeputeerde bezocht beide instellingen om zich te orieft- teren inzake een uitbreiding van het Alphense ziekenhuis. Het gezelschap werd rondge leid door een bestuursdelega- tie. De voorzitter van het be stuur, de heer F.H. Nauta, bracht het belang van uitbrei ding van Rijnoord en de inge bruikneming van de vierde verdieping van het verpleeg huis Oudshoorn onder de aan dacht van de gedeputeerde. Voor uitbreiding van het ver pleeghuis is het van belang dat er een onderzoek gedaan wordt naar de behoefte aan verpleegplaatsen in de regio. Eerdere aanvragen voor uit breiding zijn afgewezen van wege het overschot aan bed den. Wethouder Bezemer naar aanleiding begroting Leiderdorp: LEIDERDORP - „Wil er in het komende jaar iets van het beleidsprogramma dat de gemeenteraad heeft opge steld worden uitgevoerd dan valt er aan lastenverzwa ring voor de burger niet te ontkomen". Dit stelt wet houder J. Bezemer (PvdA) naar aanleiding van de gis teren gepresenteerde begro ting 1981. De wethouder, die de ondankbare portefeuille van Financiën beheert, heeft ook flink het snoeimes moe ten hanteren om de gemeen telijke inkomsten en uitga ven een klein beetje in even wicht te houden. Voortzetting van het huidige beleid - in het bestuurlijke jar gon „ongewijzigd beleid" ge noemd - zou .een begrotingste kort van 2,2 miljoen gulden hebben opgeleverd. Door een tweetal bezuinigingsoperaties kon dit tot 200.000 gulden wor den teruggebracht. Volgens wethouder Bezemer betekent dit voornamelijk minder on derhoud aan scholen, plantsoe nen, wegen en dergelijke. Ook in het eigen apparaat wordt Wethouder Bezemer bij de maquette van Winkelhof, het centrum dat deze week wordt geopend. sterk bezuinigd. Posten als pa- pierverbruik, schoonmaken en energie zijn flink omlaag ge gaan. Als de raad het voorstel tót de invoering van een heffing op de afvoer van rioolwater aan vaardt ontstaat zelfs een vrij pen van een aantal welzijns voorzieningen of lastenverho- besteedbare ruimte van ging kies ik voor hët laatste' 250.000 gulden. Is een lasten verzwaring voor de burger in een tijd waarin iedereen een EN - In het kader van de Mees- gen: een exacte, sterke toonvorming Eén bezwaar dat ik in dit fantastische verture „Der Freischtltz" van Von We- trad gisteren het Residentie ging gepaard met een grote zeggings- 1 »j-i-i-j1 kj{£°P o.l.v. de Franse dirigent Mi- yabachnik. Het meesterlijke ele- kracht die ook in de lyrische passages aanwezig was en waaraan de benodigde spel kon ontdekken, betrof de veelzeg- ber. gende kleuring van het passagewerk. In de Hiller—variaties van Max Reger Dit ging Ranki in een iets te gemakke- trof me de overeenkomst met Brahms. vond ik vooral vertegenwoordigd rust en overgave werd gegeven. De ca- lijk tempo af waardoor de nuance wat Instrumentatie, structuur en ritmiek 1spel van de jonge Hongaar Deszö dens van het eerste deel, naar ik ver- Hij was solist in het le piano- pj' van Beethoven. Vgntrast met de wat voorzichtige van het orkest was de inzet van J een inspirerende ervaring. Van- uKjeerste noot klonk allgs helder om- 'en met een levenslust en bravour theel paste bij de jonge Beethoven. ii was de kracht van het spel gele- moed van de pianist zelf, was exempla risch voor het karakter dat Ranki aan dezelfde pianist weer te horen, dan in vervaagde. Op het Koffieconcert a.s. deden me sterk denken aan diens zondagochtend in de Stadsgehoorzaal is Haydnvariaties. Reger heeft gelukkig dit concert gaf: dat van een dynami sche, inhoudsvolle virtuositeit. Ook in het 2e deel overheerste de vitale toon die niet, zoals men vaak hoort, diepzin- solist niet altijd te kunnen' bijbenen. zelf voldoende te zeggen om het werk een recital. De begeleiding bood een een boeiend, eigen karakter te geven. voorzichtige, soms zelfs zwakke steun In de zware, soms wat gekunstelde mu- en maakte de indruk de dynamische zikaliteit was het orkest het best op nig of poëtisch klomk, maar wel heel meeslepend en met een treffende ge voeligheid. dreef. Uiterste verzorgdheid en een Onder Tabachnik klonk het orkest met krachtige spanning garandeerden een een zachte, wat wollige toon die mooi zeer aanvaardbare uitvoering. en dramatisch sterk werkte in de ou- DIRK VOOREN aldus de heer Bezemer die het woord rioolbelasting niet wil horen omdat het volgens hem stap terug moet doen dan wel om een dienstverlening gaat. verantwoord? Wethouder Be- Volgens de beleidsvoornemens zemer vindt van wel. „Er kan hoopt het college het volgend echt niet meer bezuinigd wor- jaar de volgende projecten tot den. Wij zijn tot het uiterste stand te brengen: verbreding gegaan. Om het voorzienin- van de Leiderdorpse brug, genpeil in stand te houden is doortrekking van de Maurits- het niet meer mogelijk een aantal diensten van de ge meente voor niets of bijna voor niets te doen. De raad heeft al eerder besloten het singel, restauratie van het pand Bruggestraat, verbou wing van de r.k.Meijegaard- school, opknappen van de be graafplaats Hoogmadeseweg, dekkingspercentage voor het samenvoegen van de kleuter- ophalen van huisvuil (reini- school 't Kwetternest en de o- gingsrechten, red.) in vier jaar penbare lagere school Prins tijd kostendekkend te maken. Willem Alexander en de aan- Voor de afvoer van rioolwater leg van het plein voor de werd tot nu toe niets in reke- Dorpskerk, ning gebracht. Dat kan helaas De begrotingsbehandeling in niet meer. Als er gekozen de raad wor dt gehouden op 13 moet worden tussen het afkap- en 14 november. Nieuwe vuurwapens Leidse politie LEIDEN De gemeente raad neemt maandag een be sluit over de aanschaf van nieuwe vuistvuurwapens voor de politie. De aanschafkosten van de nieuwe Walther P5 bedragen per pistool 900 gulden. De Leidse politie krijgt, verdeeld over de jaren '80 en '81, 101 van deze nieuwe wapens. Met de aanschaf is een bedrag ge moeid van ruim 80.000 gulden daar voor de oude wapens 100 gulden per stuk wordt terug gekregen. De aanschafkosten worden gedeeltelijk door het rijk vergoed. KORTWEG Hazerswoude De gebroe ders Brouwer, die beiden al heel wat grammofoonplaten vol speèlden met hun trompet, l blijken tegenwoordig ook ac- i tief op evangelisatiebijeen komsten. Dinsdag 21 oktober bijvoorbeeld verlenen de broersmuzikanten medewer king aan zo'n evangelisatie avond in Hazerswoude—dorp. De zangvereniging Zang en Vriendschap onder directie van Ger Hovius, de organist Henk van den Bovénkamp en de legcrpredikant ds. J.J. Poort doen eveneens van zich horen in de Nederlands Her vormde kerk. Om 20.00 uur begint de samenkomst. Hazerswoude Het Knaven Sextet uit Eindhoven, bestaan de uit Els en Frans Knaven en hun kinderen Annelies, Ce del, Marjolein en Baptist, geeft op zondag 26 oktober vanaf 12.45 uur in Het Anker te Ha zerswoude een koffieconcert Het optreden van de Knavens, die harp en strijkinstrumene- ten bespelen, stond aanvanke lijk gepland op 28 september, maar kon toen wegens ziekte van een der leden van het zes tal niet doorgaan. Het concert wordt gegeven onder auspici ën van de plaatselijke culture le raad.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3