In Engeland zagen ze niet dat ik briljant ben *arsons stoeit met kaarten 'ien nieuwe-oude platen van Concertagenda PLATEN (ARK FOGGO: IVERSUM HU olijke ogen, dynamische praat en lacht Grappen hdt bij per dozijn I de mouw van tamelijk geba lde, gewatteerde en spontaan I hij mensen op ïchouder om ken- fmet ze te maken. brok uitbundig- levenslust en moedigheid jalt hij uit, deze Jir Foggo die met single „New Ie Neder- tipparade Openschoot Maar üng met ibuutelpee !ing My Life iy waarvoor hij i de teksten als muziek schreef, een andere kennen. Hij 1-36 floedserieus, op- 16-41 fdig, geënga- en hanteert 1-27 pen op een som soms zelfs 7-31 irtgallige, it c<r. ingzj n.paf zo?", roept hij lasd uit, terwijl wenkbrauwen de inplant van gemillimeterde 3-33 I" klimmen. „Nooit L Voflefen, ik moet Tsjegr weer eens snel :ellinjr de psychiater fi". Mark kan het f-43 j laten: hij moet de k22 iiiek uithangen. 17x1 V niet voor lang, m leeP hij beseft zelf en, I dat teksten als :35 3ry day in every 27-27, things get a little rse (Political i The good ti ne" (Memory j niet bepaald turend zijn. „Maar betekent niet", t hij ter verdedi- „dat ik het i niet zie zitten of simist kunt la ten doorgaan. Juist nü vind ik allés tof. Het gaat me toch voor de wind. Een prima be geleidingsgroep, een uitstekende platen maatschappij en al een beetje bekend heid als zanger. Wat wil je nog meer?". liet oude liedje Mark Foggo in ieder geval niets meer. Al de wensen die op zijn verlanglijstje stonden toen hij op vijftienja rige leeftijd zijn ge boortestad Liverpool verliet, zijn nu uitge komen. Gelukkig maar", constateert hij, „want ik raakte er knap down door, dat het allemaal maar niet wilde lukken. In Londen, waar ik toen naar toe trok en dat het paradijs heette te zijn voor talentvolle muzikanten, kreeg ik geen voet aan de grond. Daar zag men maar niet in, dat ene Mark Foggo een bril jante vent was. Met muziek maken kon ik er dus niet m 'n kostje verdienen, vooral om dat daar duizenden groepen waren die aan de bak wilden komen. Met borden wassen, achter een lo pende band staan en straten vegen wèl, maar dat waren zulke rotklussen dat ik het snel had bekeken. Ik heb toen m'n biezen gepakt en ben naar Noorwegen gegaan. Maar daar stond me nog meer ellende te wachten, omdat daar op muzikaal gebied doodgewoon niets te doen is. Van een vriend hoorde ik dat Nederland een land was, waar je als "ar tiest goed kpn opere ren. Waar je boven dien slokken geld kon verdienen, wanneer je zeven avonden per week wilde werken. Nou, dat wilde ik wel. Hoe meer werk, des te liever". Anderhalf jaar gele den toog Mark naar Nederland, nestelde zich in Leeuwarden en sloot zich aan bij de Friese jazzrock- band Pavone. Maar al snel hield hij deze groep voor gezien, omdat hij meer voor New Wave/Ska-songs voelde. Hij formeerde de van-alles-wat-for- matie „The Secret Meeting" en won deze groep de tweede plaats op het Talen tenjacht dat in het voorjaar door o.a. Mu ziek Expres, Mars Ariola wérd georgani seerd. Van laatstge noemde platenmaat schappij kreeg hij overigens geen tract aangeboden, wèl van Polydor waarbij hij dan ook zijn de buutelpee maakte. Vol trots wil Mark, die geen Nederlands spreekt omdat ieder een in het Engels met hem wil converseren, iets kwijt over de be zetting van The Se cret Meeting, die be staat uit toetsenspeler Willy Huisman (van Pavone), bassist Mei vin van Dijk, gitarist Simon van Veen (bei den van de funkband Deuce) en de Britse drummer Steve Keen, die op het punt stond weer naar zijn ge boorteland te vertrek ken. „Een formidabe le groep", stelt hij iet wat zelfgenoegzaam vast. We hebben van alles wat in huis. Reg-, gae, funk, jazz, rock en new wave. Onze muziek is daarom ook moeilijk te omschrij ven. Heel algemeen zou je kunnen zeggen dat we lekker harde, energieke muziek maken in de trant van The Cure en Eric Burdon die vooral „dansbaar" moet zijn. Want elk optreden van ons moet één groot feest zijn. De hele zaal moet swin gen, dansen, klappen en zingen". Contact met het publiek noemt Mark belang rijk. Hij hield zijn hart dan ook vast, toen hij afgelopen september moest op treden op het Rotter damse New Pop Fes tival. „Maar dat viel gelukkig ontzettend mee. Na ons eersfe nummer al raakte ons publiek in een feest stemming". „Mijn tekstengeeft hij uiteindelijk toch toe, „zijn inderdaad niet zo vrolijk. Maar heel de wereld is er toch niet naar om joli ge nummers te schrij ven. Overal om ie heen zie je ellende, armoede, gebroken relaties en schijnhei ligheid en dat zit me geweldig dwars. Ove rigens heb ik met mijn schrijverij niet de bedoeling om te wereld te veranderen. Ik ben geen hervor mer en ook geen idea list. Bovendien herin ner ik me uit de ge schiedenisboekjes van vroeger, dat er in de prehistorie ook al zo veel narigheid was. Aan onze wereld valt dus niet te sleutelen LUDUINA SALTERS ^VERSUM —r „De tweede plaatxijdc een zekere continuïteit Het begint het titelnummer The Turn of a fy Card, dat aan bet eind nog eens herhaald". Ja maar Alan, dat wil j niet zeggen, dat het een project is zoals les of Mystery and Imagination en I Ro- i Alan Parsons kijkt wat beteuterd. „Ik de eerste die toegaf, dat Eve gewoon Icollectie nummers was en als „project" 'j niet zo geslaagd was. Deze plaat gaat al over het gokken met kaarten". Parsons en compagnon Eric Woolfson m vorige week even in ons land om hun ■e elpee The Turn of a Friendly Card te interen. Hiervoor hadden ze de Wisse- ■studio, gelegen in het bosrijke Gooi, uit- 'ht. In gezelschap van gitarist Ian Bairn- 77 zanger Elmer Gantry reist het duo mo- IfeeV door Europa om de plaat onder de lacht te brengen. Promotie is óh zo belang- niet waar? Op tijd komen is er echter niet let gezelschap arriveert twee uur later dan heling is en mist de „lekkere hapjes". Niets nieuws In de riante studio 1 klinken de eerste tonen van de nieuwe plaat. Anderhalf uur later is het duidelijk. Bij Parsons niets nieuws onder de zon. The Turn of a Friendly Card is een per fect geproduceerde langspeler, die muzikaal gezien geen haar afwijkt van I Robot of Pyra mid. Na het beluisteren moet er wat aan de promo tie gedaan worden. Dat is tenslotte het doel van de komst naar Nederland. In een rustig hoekje van het gigantische Wisseloord-com plex zegt Alan: „De basis van de elpee hebben we in Engeland opgenomen; daarna zijn we naar Miinchen vertrokken om de orkestpar tijen op de band vast te leggen. Daarvoor heb ben we het orkest van Eberhard Schoener ge bruikt. Alan en Eric werken in stukjes en beetjes. „Eric komt bij me met een band vol geluiden en ideeën en daaruit komt op een gegeven mo ment een elpee tevoorschijn". The Turn of a Friendly Card is inmiddels een jaar oud en voor Erie Woolfson en Alan Parsons alweer verleden tijd. In november gaan ze aan een nieuwe elpee beginnen. We willen de eersten zijn die met een video-disc op de markt ko men, maar het moet geen opgenomen concert worden zoals bij de Blondie- en Gary Numan- video's. We schrijven een verhaal maken er muziek bij en gebruiken acteurs om het project uit te werken". Werkwijze Ian Bairnson (ex-Pilot), die niet alleen als stu dio-muzikant met Alan Parsons heeft gewerkt, maar ook met grootheden als Kate Bush, Steve Harley en Chris Rainbow, wil best wat over Parson's werkwijze vertellen. Hij heeft bij de presentatie van de langspeler met een gezicht van „wat doe ik hier eigenlijk" een beetje ach teraf gestaan. „Je hebt veel vrijheid bh Alan zegt hij. „Er staat niets op papier. In de studio luister je naar wat er al op de band staat en je speelt dan, in de sfeer die inmiddels is ont staan, een solo. Als Alan die goed vindt, wordt hij onveranderd opgenomen. De grootste uitda ging is zonder bijgeluiden te spelen. Zodra hij het pakken van een akkoord hoort of het plec trum op de snaren moet het over. Je kunt ook niet zomaar even je gitaar stemmen en spelen zoals bijvoorbeeld bij Kate Bush. Alan ver trouwt op niemands gehoor. Alles wordt met een apparaat gesteipd. Daardoor klinkt alles zo zuiver en krijg je een perfect, bijna een té per fect produkt Ian heeft, evenals Alan Parsons en Eric Woolfson, veel bewondering voor Chris Rain bow, die veelvuldig op het album te horen is. „Zonder dat er één noot op papier staat, zingt hij de mooiste harmonieën. Die man is wat dat betreft een genie". De elpee ligt inmiddels in de winkel en zal in Nederland goed zijn voor een verkoop van naar schatting 20.000 exemplaren. Dat bete kent dus weer geen goud voor Parsons. Wat dat betreft zou hij beter naar Amerika kunnen verhuizen, want daar wordt hij aanbeden. Daar zal ook The Turn of a Friendly Card wel weer een gigantisch succes worden. HANS PIëT. 18 oktober Girlscbool, Paradiso in Amsterdam 18 oktober The Photos, Exit in Rotterdam 18 oktober The Health Band, Paard van Trqje in Den Haag. 19 oktober Robert Palmer, Congresgebouw in Den Haag. 19 oktober Weather Report, Jaap Edenhal in Amster dam. 24 oktober Rex Rea Son Bluesband, Paard van Troje in Den Haag. 24 oktober Matchbox, Paradiso in Amsterdam. 25 oktober Poison Ivy, Paard van Troje in Den Haag. Voorprogramma: Fresh. 30 oktober Leonard Cohen, Concertgebouw in Amster dam. 31 oktober Skids, Paard van Troje in Den Haag. 999, Paard van Troje in Den Haag. 31 oktober Mitch Ryder, Paradiso in Amsterdam. The Specials More Specials (2 Tone) Met „Gangsters" op hun eigen 0 Tone-label keerden The Specials zich begin '79 tegen de grote platenmaatschappijen en de managers. De aanstekelijke ska-klanken luidden een trits hits in en groepen als Madness en The Selecter deel den op hetzelfde label mee in het succes. Plotseling brak echter het besef door dat het gevaar dreigde ingekapseld te worden in de vermaledijde muziekindustrie. De leider van The Specials, Jerry Dammers, vond dan ook dat 2 Tone een grote verantwoordelijkheid was geworden. „We beïn vloeden de mensen door onze keuze en dat is niet de be doeling. Maar ik denk dat het nu rustiger wordt. Ik geloof niet dat al onze platen hits zullen worden". De tweede elpee „More Specials" lijkt deze bewering van Jerry Dammers te bevestigen. Minder tot de verbeelding sprekende muziek met op kant 1 een mengeling van ska, blue beat en regelrechte soul. Kant 2 lijkt uitsluitend een uit de hand gelopen grap te bevatten. Een ritmebox, een achtergrondkoortje en Mexicaanse trompetjes vormen hier de hoofdbestanddelen. De van „More Specials" afkomstige en op single uitgebrachte „Stereotypes" kan nog wel een hit worden, maar na een paar nummers weten we wel dat The Specials de muzak (muziekbehang) op de hak willen nemen. Om daarvoor een hele plaatkant vol te spelen, is wat teveel van het goede. De titel van deze elpee had beter kunnen luiden: „No More Specials". TvR The Meteors Hunger (EMI) Na de opnamen van de debuut-LP Teenage Heart is er bij de Meteors flink de bezem door gehaald. Zo zette de sterk do minerende zanger van de groep, Hugo Sinzheimer, de hele ritme-sec tie aan de kant. In de nieuwe sa menstelling met één gitarist min der trok het ge zelschap in april van dit jaar naar de studio van de Dui tse prod ucer Conny Plank in Keulen voor de opnamen van Hunger. Deze oosterbuur maak te naam als pro ducer met platen van Brian Eno, UI tra vox en DEVO. De nieu we Meteors-LP is in vergelijking met Teenage Heart een duide lijke stap vooruit. Plank zorgde voor een gladde productie en Der Sinz en Co voor composities waar eigenlijk maar weinig mee mis is. Met uitzonde ring misschien van een minku kel als Cindy. De Sinz-Band" In, die uitermate geschikt is voor een donkere, re genachtige na middag in okto ber. Together Too Long tenslotte is een voor de hand liggende single keus. Ondanks speelt op safe aantal teloos meezingba- re stukken als Candy en Mon day Night Exile. Hoogtepunten op Hunger zijn er in de vorm van de swing van Bom- bitta, waarin Sin zheimer zingt als het verlegen broertje van Gra ham Parker en de lichtgevoelige ballad No Way een peperdure re clamecampagne die aan de release van Hunger voor afging, dreigt voor de derde keer in successie een prima hitsin gle van deze „on Nederlands goeie" band te floppen. De Mete ors verdienen meeF' N.M. Police Zenyatta Mondatta (CBS) De verrassing is eraf. De sound bekend. Met deze twee ge gevens dook de Police de Nederlandse Wisseloord-studio's in en werkte dit jaar aan de-opvolger van de1 zeer succes volle elpees Outlando's d'Amour en Regatta de Blanc. El pees die voor het eerst een reggae-rock concept lieten ho ren (Outlando's) en vervolgens de vervolmaking daarvan (Regatta). Wat zou daarop volgen? Het teleurstellende maar niet geheel onverwachte ant woord is te vinden op Zenyatta Mondatta. Het Engelse drietal handhaafde de succesformule en het resultaat is wederom zeer luisterbaar, doch dit keer niets meer. De koude rillingen die Roxanne, The Bed's Too Big Wit: hout You en Walking On The Moori bewerkstelligden, blij ven deze hele plaat lang achterwege. Want de songs zijn vlakker geworden, harmoniëren meer met elkaar. Minder hoogtepunten en minder dieptepunten. Kon je op bepaalde nummers van de vorige twee elpees even bijkomen en adem halen voor de volgende weergaloze fusie van reggae en rock, Zenyatta is een elpee van uitsluitend bijkomen. Zenyatta is een plaat die het als debuutelabum evenwel zeer goed gedaan zou hebben. Want de onmiskenbare rit- mezwendel van Copeland, de dunne en soulvolle stem van Sting blijven apart en vindingrijk. Maar haalt het bij lange na niet bij het meer ongepolijste niveau van weleer. AvdM Herman Krebbers sal sijn ar tistieke leven anders moeten gaan inrichten. Wat er tot nu toe de glorie van uitmaakte: bet optreden als bewonderd rioolsolist, fijnzinnig kamer- muziekspeler, bekwaam con certmeester van een van 'a werelds beroemdste orkesten is definitief herinnering ge worden. Terecht spreekt bij van geluk dat bij desondanks als veelgevraagd en veelei send pedagoog aan de toe komst mag blijven werken, in Amsterdam zowel als in Düs- scldort. Dit neemt natuurlijk niet weg dat het ongeluk bij het afme ren van de zeilboot van deze niet-zeiler in de haven van Durgerdam op 2 augustus 1979 een onverwacht einde maakte aan een wereldcarrière, op de kaart waarvan alleen Austra lië en Indonesië nog witte plekken vormden die echter op korte termijn ook zouden worden ingevuld. Die ontijdig afgesloten carrière was 47 jaar eerder begonnen toen de ne genjarige in de dorpskerk van zijn woonplaats Ede voor het eerst in het openbaar optrad. Had hij toen van een zekere Johan Cruyff kunnen horen, dan was zijn carrière mogelijk al veel eerder beëindigd want ten tijde van zijn debuut vond Herman voetballen wel zo be langrijk als vioolspelen waar hij ook al van zijn vijfde jaar at mee bezig was en wat toen nog betere maatschappelijke perspectieven opende. Overigens heeft Krebbers al eens eerder ernstig moeten overwegen met vioolspelen te stoppen. Dat was in 1973 met in het vooruitzicht een jubi leumseizoen met 85 solocon certen in ons land. Een oog aandoening leek toen een ern stige handicap te worden maar die wist hij gelukkig te over winnen, mede met assistentie van de pianiste Ans Torlau die hij op het Amsterdamse Mu- zieklyceum leerde kennen en die zijn vrouw werd. Zij dien de hem, toen de nood aan de man kwam, niet alleen als chauffeur, maar zij deelde on gevraagd en soms onnodig zijn plankenkoorts, al was het dan in de solistenkamer want zij waagde het niet in de zaal te gaan luisteren uit vrees dat er iets mis zou gaan. Natuurlijk ging er wel eens wat mis maar meestal alleen voor de kriti sche oren van de solist zelf. En nu resten dan de herinne ringen aan dit vaak zo grootse spel, groots in zuiver violis- tisch opzicht, mede vanwege de pure, volle, zangrijke, dik wijls ook milde en rijkgescha keerde toon, en verder groots door de sterk doorleefde, maar ook eerlijke en ongekunstelde expressie die werd gevoed door de romantische traditie en die Krebbers in zijn gelief de Italië de bijnaam „il Paga nini olandese' bezorgde. De romantiek heeft Krebbers nooit verloochend, ook niet als het ging om muziek uit andere stijlperioden. Naar zijn opvat ting is romantiek blijkbaar niet alleen een stijl maar een algemeen levensgevoel dat zich altijd en overal beeft ge manifesteerd. Hiermee moet de luisteraar rekening houden die een of meer van de tien platen opzet die CBS bij Kreb bers' afscheid van het concert podium zojuist op de markt bracht. Het gaat om herpersin gen van opnamen die tussen 1964 en 1967 werden gemaakt toen het destijds al een jaar of vijf bestaande Amsterdams Kamerorkest met Krebbers als vioolsolist, concertmeester en incidenteel ook als dirigent voor televisie en radio ging optreden. Op de tien hoezen is telkens een deel van de gevel van het Amsterdamse Con certgebouw afgebeeld (leden van dit orkest waren soms ook lid van het kamerorkest) met daarvoor telkens een ander porcelemen viool-spelend fi guurtje, sierlijke of komische volkskunst, afkomstig uit Krebbers befaamde privé-col- 'ectie. het bij deze technisch gaans zeer acceptabele platen die vrijwel steeds een uitste kende indruk geven van Krebbers' spel, bijna uitslui tend om muziek uit de 18e eeuw, late barok dus, rococo en vroege romantiek. Kreb bers als vioolsolist hoort u vooral op twee aardige Vival- di-platen, een met de „Vier Jaargetijden" (no. 51210) en een met vijf vioolconcerljes en een concerto grosso (no. 51211), en verder op een plaat met twee bekoorlijke vioolcon certen van Haydn (no. 51209). Natuurlijk is er ook een plaat waarop Krebbers samenspeelt met Theo Olof, zijn mede-leer ling bij de legendarische Oskar Back, met wie 'hij bovendien een kwart eeuw een eerste or kestlessenaar deelde, eerst bij het Residentie-Orkest, later bij het Concertgebouworkest Het duo speelt op nr. 51208 een dubbelconcert van Vivaldi, het onvolprezen dubbelconcert van Bach en daaraan voegt Krebbers alleen nog het viool concert in a klein van Bach toe. Op drie platen met uitsluitend Italiaanse meesters hoort u Krebbers afwisselend in solo partijen, concertmeester of als dirigent. Samen met de klave- ciniste Janny van Weering en het kamerorkest speelt hij op nr. 51214 werken van Albino- ni, Locatelli en Pergolesi (Ric- ciotti). Dirigent is Krebbers op nr. 51215 met werken van Be nedetto Marcello, Manfredini, Albinoni en Veracini en dan is er nr. 51216 met negen frag menten uit Italiaanse werken die op de andere platen meest al compleet zijn opgenomen. Krebbers is ook dirigent op plaat 51213 gewijd aan Tele- mann, de grote rivaal van Bach. Op deze aantrekkelijke plaat staat de Don Quichotte- suite, een andere, ongetitelde maar even omvangrijke suite, een sinfonia en een concertje. De hoboïst Han de Vries en de klaveciniste Leny van der Lee zijn hier de solisten. Op plaat 51212 gaat Krebbers als con certmeester schuil achter het kamerorkest dat onder André Rieu twee bekoorlijke symfo- nietjes van Bachs tweede zoon Carl Philipp Emanuel en Mo- zarts de laatste tijd weer popu lair geworden symfonie no. 29 uitvoert. Deteeks wordt gecompleteerd- met een recital-plaat waarop Krebbers samen met de pia niste Danielle Dechenne sona tines voor viool en piano speelt van Valentini (bewer king Respighi), Schubert (opus 137) en Dvorak (opus 100). Voor sommigen wellicht de begeerlijkste plaat uit deze veelzijdige serie. JOHAN KASANDER Herman Krebbers

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23