Minder prijscompensatie en lager vakantiegeld Een zeer bijzondere figuur Hoofdagent uit Epe hoeft niet naar Dodewaard Iraanse premier: VS steunen Irak Den Uyhlk moet nog zien dat Van Agt lijsttrekker wordt NIEUWE VOORSTELLEN VAN KABINET: EG telt meer dan 7 miljoen werklozen MATEH ccldóc Commit hekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071*122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - .redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 18 oktober 1980, 71e jaargang na 21789 Vrou wenmagazine Morgen nieuw vrouwenprb- gramma „Kijk haar" om 20.35 uur op Ned. I en om 22.40 uur discussieprogramma „De ach terkant van het gelijk". Op Ned. II om 21.55 uur dramase rie „Berlin Alexanderplatz". Enkele buien Zonnige perioden, ma^r eerst nog kans op een bui. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Zon op 07.09, onder 17.35 uur. Scheveningen hoogwater 12.32, laagwater 07.37 en 20.15 ,We moeten rant van vandaag omvat In totaal 24 pagina's en rekening jat uit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- nOUOGn mGt ijtenland. stad. regio en sport vindt u zoals ge- allororncto' eiijk in het eerste deel. De wekelijkse bijlage Fi- aliererybie bevat onder meer reportages over: ssassss idewaard: „We moeten rekening houden met het llerergste". pgg jrview met dodelijk vermoeide Poolse stakingslei- er Lech Walesa. uk, geld en sex in Amerikaans Congres wereld wil met fantasie bedrogen worden. js met negen geamputeerde tenen slachtoffer ei- en wilskracht. I, Lady Prinsendam Duitsers verliezen 195ste Starfighter BONN Een Starfighter van de Westduitse lucht macht is gisteren in een bos rijke omgeving tussen Kue- len en Brühl neergestort, waardoor een belangrijke Autobahn voor het verkeer moest worden afgesloten. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid bren gen. Het ministerie van De fensie deelde mee dat vlak voor het ongeluk brand was ontstaan in de cockpit. Het verongelukte toestel is de 195ste Starfighter die de Westduitse luchtmacht heeft verloren. Kosmonauten werden zwaarder en langer MOSKOU De twee Russi sche kosmonauten die onlangs na een verblijf van 185 dagen in de ruimte op aarde terug keerden, zijn tijdens hun vlucht niet alleen zwaarder maar ook langer geworden meldt het Russiche persbureau Tass. De twee ruimtevaarders bleken door het ontbreken van de zwaartekracht drie centimeter gegroeid. Sovjet geleerden zeggen dat deze „groei" door de zwaartekracht op aarde vanzelf zal verdwij nen. Met de gewichtstoename zal dit niet het geval zijn. Koninklijk gezin op herfstvakantie DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zijn gis termiddag met hun drie zoons naar Italië vertrokken voor een korte herfstvakantie. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Het ligt in de bedoeling van de koningin haar vakantie maandag te on derbreken in verband met de viering in de Nieuwe Kerk in Amsterdam van de honderste dies natalis van de Vrije Uni versiteit. Zij zal zich dinsdag weer bij haar gezin voegen. De bekende Brazi- laanse bisschop Dom Helder Ca ma- ra is gisteravond op Schiphol aangeko men. Hij kwam naar Nederland op uitno diging van de Vrije Universiteit in Am sterdam waar hij, ter gelegenheid van het 100-jarig be staan. een lezing zal houden. Naast de bisschop de rector- magnificus van de VU, prof. mr. Ver heul. BHSHHI DEN HAAG Minister Albeda van Sociale Zaken wil dinsdag na mens het kabinet praten met werk gevers en vakbeweging over een loonmatiging met 2,5 procent, te weten 2 pet verlaging van de prijs compensatie per 1 januari as. en i half procent verlaging van de rantietoeslag. Bovendien wil bij lie toeslag aan een maximum bin den en wel op het niveau van 7,5 I pet van circa 84.000 gulden (2,5 maal modaal). Hij wil daar het volgende tegenover stellen: verhoging van de premievrije voet voor de wao met gelijktijdige verhoging van de wao-premie; loon- en inkomstenbelastingVerlaging door verhoging van de belastingvrije som men met 4 pet; verhoging van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind; achterwege laten van de voorgenomen verhoging van het lage btw-tarief (van 4 naar 4,5 pet), maar wel een selectieve ver hoging van de indirecte belastingen. Door deze combinatie van maatregelen mikt het kabinet op een zoveel mogelijke beper king van het koopkrachtverlies voor de mi nimumlonen; dit verlies mag in geen geval boven de één procent uitkomen. Voor de modale werknemer zal een koopkrachtver lies optreden van twee procent en vier maal modaal (dat is vier maal circa 33,500 gulden) zal een koopkracht-achteruitgang van rond 3,5 pet voor lifef moeten nemen. Dit „koop krachtplaatje" wijkt niet sterk af van dat in de miljoenennota; voor het minimumloon was daarin een teruggang met 1,25 aan gegeven, de overige percentages waren de zelfde. Over het beperken van de prijscompensatie zegt de bewindsman nog dat hiermee niets wordt afgedaan aan het thans geldend sy steem van volledige automatische prijscom pensatie. Dit neemt niet weg, dat hij een studie over het systeem noodzakelijk blijft vinden. De verlaging van de vakantietoes lag geldt alleen voor de actieven; de in cao's voorkomende vloeren voor deze toeslag (dus het minimale vakantiegeld) mogen in het nieuwe jaar niet verhoogd worden. Ten slotte zal 1,5 pet van de per 1 januari a.s. voorziene verhoging van het minimumloon worden uitgesteld m 1 juli. Een dergelijke *-yl- ^*'3peratie" is al eerder uitgevoerd. Pag. 7 Groeiend begrip voor economische situatie ;en in gerijns dbevings- :bied ASNAM Het gebied ■i Al Asnam is gisteren ^isterd door zware regen- De provisorische onder- nens van de meer dan 000 daklozen waren daar tegen bestand. Een me- erker van het Bode lis zei: „Als er niet snel r tenten komen is het niet te overzien". roo iderdag en gisteren is er nand meer levend onder puin vandaag gehaald en (machines en bulldozers iben opdracht gekregen het n nu snel te ruimen. Er lig- nog 12.000 lijken onder be ven. De overheid heeft op- tht gegeven alle dieren in rampgebied af te schieten de kans op epidemiën te kleinen. Plunderaars die den betrapt krijgen de ko- ook de bijlage Finale. Israël moet zijn epen terugtrekken lAATSBUBG De ne- landen van de Eurpose 'eenschap hebben zich r het eerst onomwonden 'esproken voor een volle- - terugtrekking van de «lische troepen uit alle *te gebieden. Dit gebeur- Q Straatsburg bij monde de voorzitter van de EG- dsterraad Thorn. Dm gaf de ministerraad een inzetting over het beleid aanzien van het Midden ten en over de voorlopige "taten van zijn reis daar- n- De mogelijkheid van een opees vredes-initiatief zal te Europse top, 1 en 2 de- 'ber in Luxemburg worden 01&en. „Reeds thans zijn de 'en van oordeel", aldus 'm .,dat Israël duidelijk voornemen moet laten ken om een einde te maken de bezetting van de gebie- die het sinds 1967 in zijn heeft". ',1*$%.iissC-V'-.&S Een haven aan de achterzijde van de kerncentrale Dodewaard is met pontons afgesloten in ver band met de demonstraties dit weekeinde. EPE De burgemeester van Epe heeft de hoefagent Van Berkel uit die plaats voor drie maanden ontheven van zijn taak bij de Mobiele Eenheid. De agent, tegenstander van kernenergie weigerde oorspronkelijk dienst te doen bij Dodewaard. dit Weekein de. Wel wilde hij bij de ME blijven. Later vroeg hij de burgemeester van Epe of deze rekening wilde houden met zijn opvattingen over kernenergie. Een van de voorwaarden die de burgemeester heeft gesteld, is dat Van Berkel in diensttijd niet meer over Do dewaard mag praten. Vlak bij Dodewaard, in Valburg, is de actie groep „Dodewaard gaat dicht" gistermiddag be gonnen met de inrichting van een tentenkamp. De eerste demonstranten worden daar vanmid dag verwacht. Na een discussie vanavond, over het verloop van de blokkade, zullen de naar verwachting vele duizenden betogers morgen ochtend rond acht uur naar de negen kilometer verder gelegen kerncentrale lopen. De actielei ding sprak gisteren het plan tegen dat, gezien de overheidsmaatregelen rond de centrale, be sloten is tot afgelasting van de blokkade. In Borsele hebben gisteravond dertig tot veer tig leden van de actiegroep „Stop Borsele" de hekken rond de kerncentrale met kettingen af gesloten. Er kwam geen geweld aan te pas. Zie ook onze bijlage Finale Twintig maal gesnapt zonder rijbewijs GRONINGEN Een acht- tienjarige Groninger is giste ren door de politie voor de twintigste maal aangehouden wegens het rijden zonder rij bewijs. De jongeman maakte er de afgelopen twee jaar een gewoonte van om onbevoegd achter het stuur van een auto te gaan zitten. Verschillende van de wagens waarin hij reed zijn door justitie in beslag ge nomen. Of dat met het busje waarin hij gisteren reed ook zal gebeuren, wordt nog in be raad gehouden. NEW VORK De Iraanse premier Mohammed All Raj ai heeft gisteravond in de Veiligheidsraad de Verenigde Sta ten ervan beschuldigd dat zij hun speciale radarvliegtuigen in Saoedie-Arabië gebruiken om „Irak te steunen in rijn agressie-oorlog tegen Iran". In zijn toespraak zei Radjai ondermeer dat zijn land bereid is een langdurige oorlog te voeren om de Iraakse troepen te ver drijven en „het Amerikaans imperialisme een dodelijke slag toe te brengen". De Iraanse premier zei ook dat de Amerikaanse re gering „probeert een nieuw Israël te scheppen onder de vlag van het Arabisch nationalisme". Radjai heeft gisteravond ook nog anderhalf uur gesproken met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. Algemeen wordt aangenomen dat Waldheim de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars aan de orde heeft gersteld. Een mede werker van Radjai zei „weinig optimistisch te zijn" over de kan sen op een gesprek tussen president Carter en de Iraanse pre mier over de zaak van de gijzelaars. Hij sprak de berichten te gen als zouden de gijzleaars worden vrijgelaten in ruil voor Amerikaanse wapenhulp. Pag 7: Kroonprins Reza deze maand nieuwe sjah BRUSSEL Voor heft eerst in de geschiedenis van de Euro pese Gemeenschap is heft aantal werklozen in de negen lid staten gestegen boven de zeven miljoen. Volgens „Brussel" zijn er in de afgelopen vipr maanden ruim een miljoen wer klozen bijgekomen, tot een aantal van 7.092.000. De grootste toename van het aantal werklozen vond plaats in Engeland, de stijging was daar 46,2 procent. In een jaar tijd is in Nederland volgens de EG de werkloosheid met 26,6 procent ge groeid. Een en ander betekent dat nu gemiddeld 6,5 procent van de Europese beroepsbevolking zonder werk is. DR. DREES OVER ROMME: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Romme was een zeer bijzondere figuur, die het ongetwij feld waard is herdacht te worden", zegt dr. Willem Drees, wanneer hij op de hoogte gebracht wordt van het overlijden van de ex-KVP-voorman. HoeVvel hij ook vele problemen met hem gehad heeft, wellen er bij Drees, die Romme vele jaren heeft meegemaakt, voornamelijk goede herinneringen op. De grote verdienste van Romme noemt. Drees, dat hij als „onbetwist politiek lei der" van het katholieke volksdeel de KVP deed samenwerken met de PvdA, wat leidde tot een reeks van rooms-rode kabinetten. Drees aarzelt niet de coalities van KVP en PvdA één van de belangrijkste rede nen te noemen, waarom Nederland de eerste na-oorlogse jaren goed is doorge komen. Naast vruchtbaar noemt Drees de toenmalige samenwerking van so ciaal-democraten en katholieken echter ook „merkwaardig". „Want Romme hul digde natuurlijk zeer specifiek katholie ke opvattingen". Als belangrijkste ge schilpunt noemt Drees de kwestie-Indo- nesië, waarbij KVP en PvdA tamelijk scherp tegenover elkaar stonden. Pag 7: Romme, jarenlang centraal in Nederlandse politiek DEN HAAG PvdA- leider Den Uyl moet nog zien dat premier Van Agt wederom lijsttrek ker wordt van het CDA. In een interview met deze krant wijst hij erop dat de top van het CDA gespleten is in een stro ming-Van Agt, die met de WD wil doorgaan, en een stroming-Lub- bers, die wel weer met de PvdA in zee wil. Hoe die strijd zal aflopen en de betekenis daarvan voor de samenstelling van het volgende kabi net, is alleen een zaak van de christen-demo craten, vindt Den Uyl. Hij zegt er geen behoefte aan te hebben daarover te speculeren. „Ik denk er geen seconde over na". Eén ding staat voor Den Uyl echter wel vast. Er hangt veel vanaf of het kabinet de rit uit zit. Als dat gebeurt, kan het CDA er volgens Den Uyl niet om heen het kabinetsbeleid tenminste gedeeltelijk tot inzet van de verkiezingen te maken. „En dat zou betekenen dat de gehele partiij kiest voor door gaan met de VVD. Als het CDA dat wil, moet het dat vooral doen". Terugblikkend op de algeme ne beschouwingen voorspelt Den Uyl dat de motie-Lubbers over belastingverlaging in plaats van prijscompensatie niet zal worden uitgevoerd. Pagina 8: Ik denk dat we verloren hebben, maar wel snel gelijk krijgen Poolse vakbond dreigt met nieuwe stakingen WARSCHAU - De Pool» vrije vakbond „Solidariteit" heeft gedreigd een nieuwe, algemene staking in Polen af te kondigen, als niet op de kortst mogelijke termijn een einde wordt gemaakt aah het juridisch gehakke tak over de wettelijke regi stratie van de vakbond. Dit is gisteren in Warschau ver nomen. Een definitieve beslissing over het uitroepen van een'nieuwe staking wordt genomen door het „coördinerend comité" dat maandag bijeenkomt in de Zuidpoolse stad Katowice. De registratie laat op zich wach ten omdat de autoriteiten in Polen benauwd zijn voor een exacte defintie van de macht van de vakbond. De Poolse bisschoppen hebben zich giste ren duidelijk vóór „Solidari teit" uitgesproken. Zie ook onze bijlage Finale. VRIENDEN IN NOOD Zimbabwe na de vrijheids strijd: 'Het organiseren van alle diensten die de kerk hier kan bewijzen aan de interne verzoening en de opbouw van het land, zal grote inspanning vragen en veel hulp ook van buiten.' Pakistan, waar men de meeste christenen onder de allerarmsten vindt: 'Onze kerk zou niet veel kunnen doen als we financieel helemaal op onszelf waren aangewezen.' Voor vérre vrienden, die U zó nodig hebben, is er de kerk- kollekte op 19 oktober en GIRO 1S66 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG ZONDAG 19 OKTOBER Aanvang 20.30 uur PLEIJN '68 Hazerswoude Rijndijk Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1