act en \SH1NGT0N „Geld, drank en sex" Is volgens led bur- gerlijke begrippen een onheilspellende na: nbinatie, die per traditie slechts tot eindbe- viimmingen kan leiden als goot, hel of verdoeme- Onder minder dramatische omstandigheden ingu de combinatie wel eens zijn aangehaald door ik voorzitter van een buurtvereniging na een uit hand gelopen uitstapje naar Hamburg of door voetbaltrainer, wiens verwende sterren on- ïks zijn perfecte trainingsarbeid opnieuw heb- verloren... Maar „corruptie en/of hebzucht, al- lolisme en buitenechtelijk gerommel", want dat rdt er in feite mee bedoeld, breng je nou niet in eerste plaats in verband met een democratisch ïjkozen volksvertegenwoordiging. Toch zijn er eds meer Amerikanen, die nog slechts in de i genoemde termen spreken als het gaat om Congres, het uit 435 leden bestaande Huis van v||jevaardigden en de honderdkoppige Senaat, die Karnen de wetgevende Amerikaanse macht vor en Senaat zijn de laatste tijd overstelpt met indalen en de vraag rijst dan natuurlijk wat de ïrikanen bij de verkiezingen van november f8 (het Huis wordt elke twee jaar gekozen) in hebben gehaald. De meeste insiders zijn het ïr eens dat de 435 volksvertegenwoordigers, i thans aan hun laatste dagen bezig zijn, globaal welfde eigenschappen hebben als de club, die 4 november aanstaande wordt gekozen dan herkozen, en als de voorafgaande of die van itig, vijftig of honderdvijftig jaar geleden, angrijkste reden voor een aanzwellende golf ongeregeldheden zou domweg zijn, dat er veel in de openbaarheid, komt. Taboes rond za- i als alcoholisme en homosexualiteit zijn voor jroot deel verdwenen. In het algemeen is van vaak als vanzelfsprekend ervaren terughou- Iheid rond het privéleven van hoogwaardig- ?bekleders niet zo gek veel meer overgeble? Het aloude gezegde, dat hoge bomen veel vangen begint eigenlijk pas de laatste jaren irheid te worden. Anderzijds vindt er natuur- [ook een aanpassing van de normen plaats. Tot i tien, vijftien jaar geleden kon een politieke ière in de Verenigde Staten nog worden ver- tigd door een echtscheiding. Thans is het zo dat verkeren met de eerste vrouw steeds meer Jt gezien als een-gebrek aan flexibiliteit, aldus hier nogal eens gehoorde opmerking. itergate is er een gebeurtenis, die meer dan welke re van invloed is geweest op de blootlegging i ongeregeldheden in de Amerikaanse politiek: lergate. Het schandaal, dat uiteindelijk leidde [de politieke ondergang van president Nixon en i groot deel van zijn staf, heeft een hausse aan tieke schandalen teweeg gebracht. Watergate ikte de Washington Post, een tot dan interes- ite, maar nauwelijks aan de weg timmerende lo- krant tot de wellicht bekendste periodiek in wereld. Het bracht de Postverslaggevers H odward en Bernstein roem en rijkdom en zorg- voor nerveuze opgewondenheid bij journalisten ir de hele wereld. Journalistieke vasthoudend- d bleek ook in staat de beerput te openen en het wellicht machtigste politieke apparaat in democratische deel van de wereld, i nieuw soort journalist ontstond, de onder- kverslaggever. Het hinderlijk volgen van politie- ambstdragers werd zeker in de Verenigde Sta- gemeengoed. Nieuwsjagers van de grote Ame- ianse kranten en televisiemaatschappijen vol- <l i de gebeurtenissen in instituten als het Witte n5 s en het Congres en de voornaamste verkie- '9 iscampagnes onafgebroken vierentwintig uur s dag. Watergate werd een syndroom en is dat eite nog steeds. Per saldo beoordelen de mees betrokkenen de gevolgen positief. De slechtste nier om een geheim te beschermen is het te be- en, aldus een vrij algemeen gebruikte slogan >r Amerikaanse politici. Feit is dat de Verenigde ten aan Watergate de meest vergaande vorm i openbaarheid van bestuur in de wereld heb- I J overgehouden. Dat wordt gezien als een ver- venheid, maar ook als een gevaar. „Als de B in Moskou zou kunnen beschikken over alle erikaanse kranten, tijdschriften, radio- en irogramma's zouden ze geen agent meer naar Verenigde Staten hoeven te sturen", wordt in I-kringen wel eens verzucht. Een van de gevolgen van Watergate was een wet telijke regeling waarbij voor elke beschuldiging in de richting van de president of zijn staf, hoe on waarschijnlijk ook, de benoeming van een speciale aanklager verplicht werd gesteld. Hamilton Jordan, de naaste medewerker van president Carter, werd daar al eens het slachtoffer van, doordat de in fis cale problemen verkerende eigenaren van een New Yorkse disco in de hoop hun eigen hachje te redden beweerden dat zij Jordan ooit in hun etablissement cocaïne hadden zien gebruiken. Het duurde maanden voordat Jordan van alle blaam was gezuiverd. Inmiddels is Carters media-adviseur Rafshoon slachtoffer geworden van eenzelfde beschuldiging, ditmaal afkomstig van een oud-medewerker, met !i week maakte de ri BI de video-banden p openbaar, die t maakt werden toen Arabier vermomde enten congresleden omgekochten. Op deze foto staat het congreelid Michael Mfera, die door het Abaam-schandaal moest aftredsn, tweede van links. Nieuwsjagers van do grote Amerikaanse kranten en televisie* maatschappijen volgen de gebeurtenissen in instituten els het Witte Huis en het Congros onafgebroken vierentwintig uur per dag- wie Rafshoon een zakelijke ruzie had gekregen. Carters „media-tovenaar", die voor een belangrijk deel verantwoordelijk wordt geacht voor Carters verrassende verkiezing in 1976, heeft onder druk van de naderende verkiezingen zijn functie tijdelijk neergelegd. Veel waarnemers zijn ervan overtuigd, dat andere „schandalen" die president Carter parten hebben gespeeld (Bert Lance, adviseur Peter Byrne en ook de affaire met broer Billy), nooit die effecten zou den hebben gehad zonder de Watergate-geschie- denis. In geen van^deze gevallen is tot nu toe een justitiële veroordeling gevolgd. Tekenend voor het syndroomachtige karakter was het feit, dat de af faire rond Billy Carter in vrijwel de gehele Ameri kaanse pers werd betiteld als Billygate. Norman J. Ornstein, een politicoloog van de Kath olieke Universiteit van Washington DC, zegt ervan overtuigd te zijn, dat er in de vorige eeuw en de eerste helft van deze eeuw veel meer dubieuze fi guren in het congres zaten dan thans. „Hun privé- activiteiten kwamen alleen niet aan het licht", al dus Ornstein. Vergevensgezind De congresleden zelf hebben zich in het verleden bijna altijd opmerkelijk vergevensgezind getoond. In 1971 werd afgevaardigde John Dowdy (een De mocraat uit Texas) veroordeeld wegens het aanne men van een halve ton aan „smeergeld". Het Con gres overwoog diverse strafmaatregelen tegen Dowdy, maar kwam nooit tot enige actie. Senator Herman Talmadge uit Georgia, die ooit beweerde de grens van zijn staat niet te kunnen overschrij den zonder dat alle vriendelijke mensen bankbil jetten in zijn Jasje propten, heeft een zware voor verkiezing inmiddels succesvol afgesloten. Afge vaardigde Wayne Hays (Ohio) trad in 1976 af nadat bekend was geworden dat Elizabeth Ray, zijn oog verblindende secretaresse, in werkelijkheid een met belastinggeld betaalde maitresse was. Hays werd daarna gekozen In het Huis van Afgevaardig den van zijn staat en is thans bezig met een come back in Washington. Toch lijkt het erop dat de m^at voor het publiek en het Congres zo ongeveer vol is. „We moeten pro beren een halt toe te roepen aan alle schandalen. Het vertrouwen in de politiek gaat er volledig ka pot aan", zei vorige week afgevaardigde Charles Bennett, voorzitter van de congrescommissie voor ethische aangelegenheden. Voor het eerst sedert de Amerikaanse Burgeroorlog was namelijk een lid van het Huis van Afgevaardigden geroyeerd. Het betrof afgevaardigde Michael Myers, die daarmee tevens het eerste slachtoffer werd van het gerucht makende Abscam-schandaal. Abscam is de code naam voor een actie van de FBI, waarbij als Arabi sche sjeiks verklede FBI-agenten een aantal con gresleden het vuur na aan de schenen hebben ge legd. Tè na voor zeven afgevaardigden en een se nator, wier happigheid voor het aanvaarden van „smeergeld" op video onbarmhartig is vastgelegd. De FBI kwam tot deze opmerkelijke operatie, na dat bij een onderzoek in een gokschandaal enkele betrokkenen hadden gezegd zo enige congresle den te weten, die voor omkoperij spoorslag door de knieën zouden gaan. Dergelijke „undercover"- operaties zijn in de Verenigde Staten genoegzaam zaam bekend in de niet aflatende strijd van de FBI tegen de georganiseerde misdaad. Het was tot in het begin van de zeventiger jaren ook een gelief koosde methode om subversieve activiteiten van als links aangemerkte groeperingen aan het licht te brengen. In de strijd tegen politieke corruptie was de me thode echter nog niet eerder gebruikt. De discus sie over het al of niet geoorloofd zijn van de FBI- methode is nog steeds in volle gang, maar daar zijn de betrapte congresleden in het geheel niet mee geholpen. Zij staan immers in woord en beeld in hun criminele hemd. Zowel Myers als afgevaar digde John Jenrette uit South Carolina, wiens zaak na die van Myers het verst gevorderd is, beweren dat de FBI hen eerst dronken heeft gevoerd. Bei den maken gewag van een drankprobleem dat hen extra kwetsbaar maakte voor de verleidelijke „Arabische" FBI-voorstellen. Kortom: Ze beweren met een zatte kop in een duivels opgezette val te zijn gelopen. Wat de publieke opinie echter vooral In het geweer bracht, was het feit dat op dezelfde dag dat Mi chael Myers via een historische beslissing uit het Huis werd gezet, nog een in het oog springend schandaal aan het licht trad. Afgevaardigde Ro bert Bauman, zo werd die dag bekend, had homo- sexuele diensten gekocht van minderjarigen. Dèt nieuws sloeg vooral in als een bom omdat Bau man, getrouwd en vader van vier kinderen, te boek stond als de gezaghebbende woordvoerder van een nieuwe, zeer conservatieve groepering binnen de Republikeinse partij. In die hoedanigheid heeft hij zich onder meer altijd krachtig verzet tegen het wettelijk verlenen van gelijkberechtiging aan ho- mosexuelen. Ook Bauman wierp de ontsporingen op de gevolgen van wat hij zelf noemde „acuut al coholisme". Hoewel Bauman kan bog^n op talrijke sympathiebetuigingen, waarin medeleven met zijn probleem wordt betoond, hebben intussen vier conservatieve groeperingen, de lokale krant in zijn district in Maryland en een aantal grote kranten op zijn onverwijld aftreden aangedrongen. Lobbygroepen Het congres toont vooralsnog weinig animo de hand steeds in eigen boezem te steken. Toch is daar volgens veel waarnemers alle aanleiding toe. Een afgevaardigde verdient relatief weinig, gemid deld beneden de ton, veel minder in elk geval dan in vergelijkbare functies in het bedrijfs- leven. An ders dan de senatoren, die voor zes jaar worden gekozen, duurt hun termijn slechts twee jaar. Het leven in Washington, voor de meesten ver van huls, is mede door de sociale circuits zeer kost baar. Bovendien staan zij bij voortduring bloot aan de vaak zeer geraffineerde beïnvloedingstechnie ken van lobbygroepen waarvan Washington er naar schatting meer dan duizend telt. Elke twee jaar dienen ze zich te storten in energie- en geld vretende verkiezingscampagnes, waarbij talrijke lokale lobbygroepen zich voegen bij het Washing- tonse lobbyleger. „Een nieuwe afgevaardigde heeft minstens een half jaar nodig om zich een beetje in te werken. Dan volgt een jaar waarin hij wat kan doen, maar waarin hij ook voortdurend contact moet houden met zijn district en dan is het al weer tijd voor een nieuwe slopende verkiezings campagne". aldus een Congres-veteraan. De nog immer groeiende invloed van de tv in de campagnes lijkt ook steeds meer een nieuw soort afgevaardigde te creëren. Bladerend door„The Al manac of American Politics" heb je soms de in druk in de catalogus te kijken van een uitzendbu reau voor „dressboys". Een aanminnige aanblik strekt onmiskenbaar tot aanbeveling en verder lij ken een vlotte babbel, het vermijden van ideologi sche standpunten en het vermogen zonder scrupu les beloftes rond te strooien absolute voorwaarden om het in een tv-campagne te maken. Politicoloog Ornstein: „In een instituut, dat onder zo grote druk werkt en dat wordt bevolkt door zulke ambitieuze figuren, is het misschien het meest verwonderlijk dat er niet nog meer bezwijken voor de vele verlei dingen".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17