We moeten 'ekening ïouden met allerergste' WAARNEMEND BURGEMEESTER .H.BERGHVANDODEWAARD: Begrijpelijk De heer Bergh vindt het weliswaar niet terecht, maar wel begrijpelijk dat de actievoerders niet massaal naar Den Haag maar naar Dodewaard zijn gekomen. „Alle partijen, ook de actievoerders, zijn er van doordrongen dat dit weekeinde niet wordt overgegaan tot sluiting van de kerncentrale. Tot sluiting kan het pas komen, wanneer het parlement daartoe de beslissing neemt. Wil je die be slissing versnellen, dan moet je de aandacht van de Ka merleden trekken. Wel, normaliter gebeurt dat door in Den Haag te demonstreren. Maar omdat daar zo vaak gedemonstreerd wordt, dat deze actie er nauwelijks nog op zal vallen, kan Ik er begrip voor hebben dat in Dode waard wordt gedemonstreerd. Aandacht trekt die actie hier zeker. En Ik geloof dat we ook wel begrip mogen op brengen voor het feit op zich dat er actie wordt gevoerd tegen de kerncentrales. Als overheid moeten we er spijt van hebben dat de brede maatschappelijke discussie over noodzaak en nut van kernenergie niet veel eerder is gehouden. Die discussie had vele jaren eerder op gang moeten zijn gebracht. Trouwens, zelfs als we kijken naar het regeringsschema dan lopen we ook nu flink achter. Volgens de Kamerstukken had de discussie al halverwege moeten zijn, terwijl ze in werkelijkheid nog moet begin nen. Dat is een grote fout van de overheid, waarvan ze nu de nare gevolgen moet slikken". Vraagtekens De vraag dringt zich op, hoe de heer Bergh dan wel per soonlijk tegenover de beweerde noodzaak van kernener gie staat, hoewel het voor hem dit weekeinde uiteraard veel rr\eer om de openbare orde in „zijn" gemeente gaat. „Voor mezelf plaats ik toch wel grote vraagtekens bij dè kernenergie", bekent hij. „Naar mijn smaak is in een te vroeg stadium begonnen met de toepassing ervan. Nu we er al een hele tijd mee werken en sommige landen er niet meer buiten kunnen is het afvalprobleem nog steeds niet opgelost. Dat had opgelost mceten worden voordat men op grote schaal kernenergiecentrales ging bouwen". RINK DROST Bezetting onmogelijk n in wel duidelijk geworden, dat zo'n bezetting tot mmogelijkheden moet worden gerekend. Niet alleen at de regering heeft laten weten dat de centrale pas )ten wordt wanneer het parlement daartoe beslist, r ook omdat de gemeentelijke overheid in samenwer- met Justitie, politie en de directie van de kerncentra- iaatregelen heeft getroffen om de voorgenomen be ng te voorkomen. Rond het complex is een groot al lichtmasten geplaatst, waar in de nachtelijke uur een meetbaar percentage van de stroomproduktie de GKN naar toe lijkt te gaan. De politie houdt rp toezicht dat in dit gebied volstrekt niemand bin- Iringt. Ze wordt daarbij geholpen door een muur van srold prikkeldraad, een barricade die in vakkringen looie naam concertinaring heeft gekregen. Naast die bare grimmigheid hebben politie, Justitie en ge- itelijke overheid nog een aantal minder zichtbare Iregelen getroffen, die moeten voorkomen dat actie- ders ook maar in de buurt komen van het object rtegen ze ten strijde willen trekken. ging er veel waarde aan hechten de hele actie zonder geweld te laten verlopen. En anderzijds zullen wij natuur lijk heel goed opletten dat een eventuele ingreep van de politie bij een ordeverstoring niet veel grotere ordever storingen tot gevolg heeft. Maar laten we nuchter blijven en kijken naar voorbeelden van demonstraties die elders in het land hebben plaats gehad". Rellenschoppers „Kijk eens naar Amsterdam, waar de krakers In eerste in stantie wel degelijk de sympathie hadden van grotendelen van de bevolking en van de overheden. Toen ze 'acties gingen voeren, kwamen daar echter allerlei elementen op af die met de kraakbeweging niets te maken hadden en die de demonstraties lieten ontaarden in ernstige rellen. Ook in Dodewaard moeten we er rekening mee houden dat de goedbedoelde acties van goedwillende mensen anderen kunnen aantrekken die het helemaal niet is be gonnen om sluiting van de kerncentrale, maar om de rel die er valt te schoppen. Vandaar al die maatregelen die op het eerste gezicht wat overtrokken lijken. Als achteraf blijkt dat we niets van al die middelen nodig zouden heb ben gehad, is dat de kroon op de inspanning van alle be trokkenen". Onder alle betrokkenen wil de heer Bergh nadrukkelijk ook de bevolking van Dodewaard betrekken. „Die. men sen brengen terwille van deze acties echt wel een offer tje", meent hij. „U mag gerust weten dat er zowel mon deling als schriftelijk reacties uit de bevolking zijn geko men waaruit blijkt dat men de hele heisa met zeer ge mengde gevoelens aanziet. Voor hen wordt door een blokkade een stuk democratie tijdelijk buiten werking ge steld. Zij hebben geen vrijheid te gaan en te staan waar ze willen. Ze worden ernstig belemmerd in hun vrijheid van handelen. Ze kunnen niet op visite gaan bij familie of kennissen in de afgesloten gebieden. Ze kunnen niet de inkopen doen die ze wensen. Ze kunnen in bepaalde ge vallen niet eens weg als ze daar zin in hebben. Ik heb de oorlog meegemaakt en weet wat het betekent wanneer Je in je vrijheden wordt" beperkt. Zo'n aanslag op de demo- cratlscne rechten mag niet te lang duren. Wanneer die vrijheidsbeknotting naar ons oordeel onaanvaardbaar lang duurt, zal de politie de actievoerders verzoeken de blokkade op te heffen en de openbare orde te herstellen. Wanneer aan zo'n verzoek geen gehoor wordt gegeven, begraven de actievoerders op hetzelfde moment hun vaandel van geweldloosheid. Door te blijven zitten, ple gen ze in feite geweld". een blokkade heet officlëel een aantasting van de open bare orde. En aangezien de politie het apparaat is dat de openbare orde moet handhaven, mag het geen verwon dering wekken wanneer de politie uiteindelijk zelfs zware middelen zal aangrijpen om een blokkade te breken. Voor de handhaving van de openbare orde in een ge meente is de burgemeester verantwoordelijk. En uitgere kend in het zicht van de acties dit weekeinde kwam Do dewaard zonder burgemeester te zitten, omdat burge meester Patijn een aantrekkelijker functie elders heeft aanvaard. Bij ontstentenis van een burgemester neemt in de regel de loco-burgemeester diens functies waar. Maar in een kleine gemeente als Dodewaard zijn de wethou ders, die voor het loco-burgemeesterschap in aanmer king komen, hard werkende burgers die in hun vrije tijd ook nog even de gemeente moeten besturen. En zo kwam het, dat de Commissaris der Koningin in Gelder land, mr W.J. Geertsema, aan de pas gepensioneerde eerste burger van Epe, J.H. Bergh, verzocht in de roerige dagen voor, tijdens en na de grote anti-Dodewaard-de- monstratie als full-time manager het gemeentelijke roer in handen te nemen. Hoe anders? Aan hem, als verantwoordelijke man voor de openbare orde, de vraag of de door gemeentebestuur, politie en Justitie getrofen maatregelen niet een provocerend en escalerend effect kunnen hebben op het karakter van de actie van dit weekeinde. Dit temeer na de weliswaar wat moeilijk hard te maken aankondiging van de zijde van de actievoerders, dat de stellige opzet van geweld loosheid in alle acties voorop staat. „Natuurlijk werken prikkeldraad en aangekondigde verkeersmaatregelen en het te verwachten machtsvertoon van de politie escale rend op het gedrag van de demonstranten", zegt waarne mend-burgemeester Bergh, „en ik betreur dat ook in hoge mate. Ik hoop werkelijk dat de betogers van de anti-kernbeweging zich daardoor niet in de verleiding la ten brengen toch tot geweld over te gaan. Maar ik zou beslist niet weten op welke andere manier we maatrege len vooraf hadden moeten nemen. Als overheid mèg en kun je de ogen en oren niet sluiten voor de berichten en geluiden die van buitenaf komen over de te verwachten actie. Dan moet je je maatregelen afstemmen op het al lerergste dat er eventueel kan gebeuren. Mij zou terecht nalatigneia woraen verweten ais er wel ernstige dingen gebeuren waar we niet op hadden gerekend. Ik wil direct aannemen dat de actievoerders van de anti-kernbewe- Blokkade ien bezettingsactie wel kan worden vergeten, hebben tetievoerders aangekondigd, dat ze zullen overgaan ten blokkade van de wegen die naar de GKN leiden. t ook met zo'n blokkade komen ze principieel in bot- Imet wat in ons democratische bestel wel en niet is Bestaan. Een demonstratie is een geoorloofd middel Pte proberen de publieke opinie te beïnvloeden en het "ment een bepaalde oesiissing te laten nemen. Maar Ervaring opdoen met kernenergie De Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Ne derland, waartegen zich dit weekeinde de massale protesten richten van dui zenden in Dodewaard sa mengestroomde tegen standers van kernenergie, is een van de twee kern centrales in ons land die elektriciteit leveren aan het openbare net. Andere kernreactoren, in Petten en in Delft, hebben een zuiver experimenteel ka rakter. Anders dan de kerncen trale van de Zeeuwse Elektriciteits Maatschap pij in Borssele, is de kern centrale in Dodewaard niet uitsluitend gebouwd om elektriciteit voor het openbare net op te wek ken. Het belangrijkste doel is de elektriciteits maatschappijen in ons land via deze centrale er varing op te laten doen met het verschijnsel kernenergie, met de mo gelijkheden en problemen ervan. De elektriciteitsproduktie van Dodewaard stelt niet veel voor. De capaciteit bedraagt 54 Megawatt. Ter vergelijking moge dienen het capaciteitscij- fer van de in aanbouw zijnde kolencentrale in het vlak bij Dodewaard gelegen Nijmegen: 600 Megawatt. Aangezien alle centrales in ons land zijn aangeslo ten op een koppelnet, zal uitvallen van de produktie in Dodewaard voor de o- penbare stroomvoorzie ning geen gevolgen heb ben. De andere centrales hebben namelijk samen een redelijke overcapaci teit. Dat de centrale in Dodewaard tegen de druk van actievoerders in blijft draaien, gebeurt om twee redenen: de al genoemde ervaring die de eigenaren (de gezamenlijke elektri citeitsbedrijven in ons land) er mee willen op doen en het terugwinnen van de investering die in deze centrale is gestoken. Tot de bouw van Dode waard werd in het begin van de jaren '60 besloten. In 1968 leverde de centra le voor het eerst stroom aan het openbare net. In maart 1969 verrichtte ko ningin Juliana met feeste lijk vertoon de officiële o- pening. Van een beveili ging was toen nog nau welijks sprake, want weerzin en weerstand te gen kernenergie waren destijds zeldzaam. De eerste acties tegen Dode waard werden halverwege de jaren 70 genoteerd. Sindsdien zijn ze zowel in aantai ais in grimmigheid sterk toegenomen. )DEWAARD Niet meer dan ongeveer 4.000 /oners telt de hele gemeente Dodewaard, ver- eld over de dorpen Dodewaard en Wely en en- Ie buurtschappen. In die dorpen en buurtschap- (i gebeurt eigenlijk zelden iets dat uitsteekt bo de gebeurtenissen van een gemiddelde Be- zse gemeente langs de Waal. Er is ook nauwe- s aanleiding toe. Goed, in de hoofdplaats Do- waard staat de kerk niet helemaal in het mid- maar het winkelgebied doet dat wel en de voorname voorwaarden Qm het dagelijk- zijn gewone gangetje te laten gaan. De willen in grote meerderheid niets an met rust gelaten worden. «daag en morgen en misschien.ook nog enkele volgen- Hagen, komt er van die rust volstrekt niets terecht. De piking van Dodewaard zal die dagen mogelijk vervijf- ■igd zijn. Op zo'n invasie zijn de voorzieningen in Do- ftard natuurlijk op geen stukken na berekend. En dan ook nog vast, dat al die mensen beslist niet naar iewaard komen om er gezellig te winkelen en van het iiwse landschap in de omgeving te genieten. Nee, hun leden zal. hoe goed bedoeld en hoe goed bewaakt ft, de Dodewaarders nadrukkelijk hinderen in hun ge- ikelijke bewegingsvrijheid. De bakker en de melkboer en het moeilijk krijgen hun ronde te doen. En de Do- raarders kunnen maar beter niet naar het centrum n om er snel even hun gebruikelijke weekendinkopen Joen. aanleiding voor al die drukte is niet eens te vinden in vreedzame dorpje Dodewaard zelf, maar op luttele ki- ieters afstand daarvan aan de Waaloever. Het is de N, ofwel de Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Ierland. centrale moet gesloten worden, vinden de actievoer- s uit binnen- en buitenland, die vandaag in zo grote itallen naar Dodewaard zijn gekomen. Ze gaan hun langen niet alleen bekrachtigèn met woorden, maar met daden, zo hebben ze aangekondigd. Het liefst en ze overgegaan tot een bezetting van het centrale nplex, om meteen maar even hun wens tot sluiting te wezenlijken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15