Zaalvoetbal op tweede plaats bij binnensporten goochelt met atum en plaats oor duel om wereldtitel ER IS BEHOEFTE AAN EEN VORM VAN GEZELLIGHEID Jiii LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 PAGINA 11 'agina E®}' ^3 3 ll< racht ha-di ham haalba n van IVARDEN Meer dan 000 officieel geregistreerde jvoetbalicrs. alsmede een lot aantal onbekende -gespro- 1 wordt over tienduizenden - jeanten die min of meer regel- itig in een overdekte (sport)ac- jimodatie tegen een balletje ippcn, zijn in ons land actief, j het vaststellen van deze cij- s is het duidelijk, dat de voet- Isport aan populariteit weinig ,ft ingeboet. Toch mag deze [wikkeling verbazingwekkend rden genoemd. Enerzijds om- andere zaalsportbonden niet opvallende toeloop kunnen istreren, anderzijds omdat de iw van nieuwe sportaccommo- ;ies geen gelijke tred houdt met toenemende belangstelling gr het zaalvoetbal. Hoe het ook de KNVB, met ruim een mil- ii leden de grootste cn machtig- sportbond van Nederland, ft zich bij de zaalsporten in- lai hif i 5 op de tweede plaats ge- n m ricuri them evenv hebl Jstrijd ereid erwa< oeg van 5 moe Rij ldtte1d. noemt de .in Enschede woonachtige van der Hulst, lid van het bestuur de afiie amateurvoetbal, een verheugende invent Deze 43-jarige official, die momen als beroepsmilitair de meeste uren op diegbasis Leeuwarden doorbrengt - hij ocent in de vliegtuigtechniek en op de gte van alle aangelegenheden de F-16 ■r( effend - weet overigens niet precies ,e raan de KNVB de voorspoedige groei ;ei anken heeft. „Ik vermoed dat het een ig is van zoeken naar intimiteit. Men elkaar weer ontmoeten. Misschien ft het ook te maken met het feit, dat ,|j voetbal betrekkelijk nieuw is. Wel- u raakt men ook een beetje uitgekeken tea 'e dikwijls wat hardere veldsporten. S in ieder geval wel sprake van een i behoefte naar gezelligheid", indrukwekkend de ontwikkeling is, >n de volgende cijfers aan. Een 15-tal geleden is in Den Helder met zaal- >al een voorzichtig begin gemaakt. In werd het 44.000ste KNVB-lid inge- jven. Nu, vier jaar later, zijn er al r dan 102.000 zaalvoetballers! Ton van Hulst die in het amateurbestuur voor- belangen van deze categorie behar- <e inï PrÖst gelukkig dat de KNVB het noodzakelijke bestuursapparaat likt om de met de evolutie gepaard s'j" ide problemen op te lossen. „We heb- er op kunnen inspelen door de aan- jy gheid van de twintig afdelingsbu- 5 waar deskundig personeel zit met ïiliiki 8rote kennis van zaken. Daarnaast is ^natuurlijk een voordeel, dat er via persoontje in het amateurbestuur It meegedacht over het te voeren be- telige kwesties anisatorisch lijken de zaken dan ook voor elkaar, mede door de ingestelde Het zaalvoetbal heeft zich op spectaculaire wijze ontwikkeld. Zonder remmingen zou de toeloop van teams nog groter zijn. zogenaamde landelijke commissie met di- zaalvoetbal via de jeugd op te bouwen, de zaalvoetballeider te verbeteren en aan- den thans proeven genomen met een in- strictsvertegenwoordigers. Toch zijn er terwijl elders in ons land vooral wordt ge- dacht te schenken aan coaching en trai- terregionale competitie in de districten nog de nodige netelige kwesties. Het reali- mikt op senioren. Er zijn nog meer voor- ning. West I en West II. Als de ervaringen posi- seren van een uniform optreden is soms beelden, waaruit blijkt dat het zaalvoetbal tief zijn, is het wellicht de aanloop naar moeilijk. De afdelingen zijn autonoom en de „kinderkicksen" nog maar amper is Het zijn overigens slechts'enkele activitei- een districtscompetitie. Eenvoudig zal het hebben dikwijls een eigen filosofie. In ontgroeid. Er wordt daarom hard gewerkt ten waarmee de KNVB zich momenteel allemaal wel niet zijn want de districten Drente bijvoorbeeld wordt geprobeerd het om door speciale cursussen het niveau van bezig houdt. Ton van der Hulst: „Er wor- zijn groot en de te overbruggen afstanden het duel om de wereldtitel op een latere datum dan 28 november zou worden gehouden, komt lie Koopmans in de knel met de kalender. 10 f Voor het geld hoeft de Europese kampioen het niet te doen Hocine Tater (midden) wil nog wel eens proberen of hij Rudi i STERDAM Met enige wrevel '«en in Nederlandse bokskringen de nolen gevolgd van de mannen van Muhammad^ Ali Sports Organisa- die op vreemde wijze doende zijn gevecht om het wereldkampioen- aP halfzwaargewicht tussen Rudie 'Pmans en titelhouder Eddie Gre- y. zich noemend Eddit Mustafa Mu- imed, op poten te zetten. Er wordt 'ocheld met de datum en de lokatie 10 het lage land aan de zee moeten •Pmans en matchmaker Henk Ruh- lijdzaam afwachten wat de mosli- ganisatie in de States uitdoktert en U" tenslotte de Europese kampioen t het luttele bedrag van 65.000 dol- iau16' eenzelfde gage opgezadelde «klkampioen mag ontmoeten. Weer 'erschuiving van de datum zou bo uten Rudie Koopmans in moeilijk en brengen omdat hij dan in tijd- komt met het verdedigen van zijn titel. 'lijkt steeds grotere verwarring te ont- J over de plaats waar het gevecht zal t®n plaats vinden. Nadat Philadelphia' was aangewezen (voor 22 november), kwamen achtereenvolgens Atlantic City en Oakland uit de bus. De détum was in middels gewijzigd in 28 november. Een dezer dagen kreeg Ruhling de mededeling dat de organisatie was uitgeweken naar San Diego. Ongeveer tezelfdertijd meldde de heer Prakke, dié op Curacao manager is van een luxueus hotel en aldaar de be langen van de Nederlandse Boks Bond be hartigt, dat in deze contreien het titelge vecht was gepland. Ruhling klom onmid dellijk in de telefoon en hoorde van de se cretaresse van de Muhammad Ali Sports Organisation dat het wel degelijk San Diego was. Zij althans wist niet anders. Het plannetje van Jan Leupe, sinds kort hoofd van de afdeling voorlichting van „Ahoy" als opvolger van de vertrokken Harm Scheepbouwer, kwam daardoor ook op zeer losse schroeven te staan. Hij had zich voorgenomen in de nachtelijke .uren, als vanwege het tijdverschil het gevecht in Nederland kan worden gevolgd, op een scherm van acht bij twaalf meter een rechtstreekse uitzending te verzorgen. Daarvoor kwam 22 november uitstekend gelegen want dan was de grootste hal van het Ahoycomplex vrij, wat op 28 novem ber niet het geval is. „En ik moet nu lang zamerhand toch wel weten of de datum gehandhaafd blijft en tot welke t.v.-maat- schappij, die in Amerika de rechten heeft verworven voor uitzending, ik me moet wenden om alles nog voor elkaar te kun nen krijgen, zeker nu ik op zoek zal moe ten naar een andere zaal of hal". Repliek van Ruhling: „We kunnen aannemen dat de datum niet meer wordt gewijzigd maar met de plaats weet je het nooit. Oakland, zo is me bekend, is de slechtste lokatie in de Verenigde Staten om een bokswed strijd te organiseren. Atlantic City met zijn casino's en andere vermaaksoorden zou geweldig geweest zijn, ook al is daar een zaal die slechts aan 1600 toeschouwers plaats biedt. Terwille van de reclame die van zo'n gevecht uitgaat, zijn de casino's graag bereid het verlies bij te spijkeren. Maar Oakland bood waarschijnlijk meer en San Diego is daar kennelijk nog boven uit gegaan." Teer punt De datum, waarop het duel zijn beslag moet krijgen, is voor beide boksers een teer punt. Eddie Gregory moet vóór 30 de cember verplicht zijn titel hebben verde digd. Zo niet dan wordt het kampioen schap hem ontnomen door de World Boxing Association, overigens veel kleiner van omvang en invloed dan de „concurre rende" World Boxing Council, waarbij vrijwel alle landelijke boksbonden ter we reld zijn aangesloten. Op de lijst van die organisatie komt Koopmans overigens ook voor, als uitdager nummer 2, achter de Zambiaan Lotte Mwale, van wereldkam pioen Matthew Saad Muhammad. Mocht de datum van het duel om de WBA-titel toch naar het eind van dit jaar worden verschoven - en daarover blijkt alleen de moslimorganisatie te kunnen be slissen - dan komt Rudie Koopmans Euro pese titel in gevaar. Hocine Tafer, die al eens een vergeefse greep naar Koopmans' kroon deed, heeft zich weer gemeld bij de Europese Boks Unie als uitdager. Ruh ling: „Een belachelijke toestand. Tafer wil in Frankrijk boksen maar de gage die Koopmans zou krijgen is minder dan het- feen Tafer kan worden geboden als hij in lotterdam wil aantreden. Dat kan na tuurlijk niet." Inmiddels is de termijn, waarbinnen een aanbod aan de Europese kampioen kon worden gedaan op 12 okto ber verstreken zodat er een beursbieding bij de EBU zal moeten komen en de meestbiedende de organisatie krijgt toege wezen. Dat zal dan wel „Ahoy" zijn, wel licht in samenwerking met de promotors Ruhling en Westerlaken. Indien evénwel het gevecht om de'wereldtitel laat in dit jaar pas doorgang zou vinden, komt Koop mans in tijdnood omdat tussen de States en zijn Europees titelduel ten minste een maand moet zitten. En eer die verstreken is, is Koopmans al van zijn titel ontheven omdat die vóór februari moet worden ver dedigd. Koopmans zou dan toch het treffen met Gregory prefereren. Om het gr.ote geld behoeft hij dat niet te doen want zijn gage bedraagt 65.000 dollar of 130.000 gulclcn. Een fors bedrag op het eerste gezicht maar als de belasting is voldaan, het trai ningskamp plus trainer zijn betaald, de verzorgersstaf is meegereisd en de af dracht aan de promotor is geschied, blijft er maar bitter weinig over. De reden van de lage gage in verhouding met bijv. een gevecht in het zwaargewicht, is de impo pulariteit van de halfzwaargewichtklasse. Tussen het gewaardeerde midden- en zwaargewicht zweeft het halfzwaar er een beetje tussen. Vlees noch vis zogezegd. Het wordt identiek gewaardeerd als de zeer, lichte gewichten, waarin de gages ook niet verbluffend zijn. Alleen als Koopmans erin zou slagen wereldkampioen te wor den - en daaraan mag worden getwijfeld - zou hij enig profijt daarvan kunnen heb ben. Hij heeft dan een jaar de tijd om zich een uitdager van het lijf te houden maar kan wel zijn titel vrijwillig op het spel zet ten, wat betekent dat hij zijn tegenstander min of meer kan uitzoeken. Eer hij zo ver is, zal hij eerst en vooral Eddie Gregory moeten verslaan. De vraag is wanneer en waar want er wordt wat af- gescharreld door de Muhammad Ali Sports Organisation, die met dat gevecht kennelijk een grote slag willen slaan, waarvan de baten grotendeels zullen vloeien in de kas van de moslims. Aan de gages wordt het geld in" elk geval niet uit gegeven. HERMAN VAN BERGEM niet gering. Zeker niet wanneer wordt be dacht, dat de wedstrijden op doordeweek se avonden moeten worden gespeeld. Eer werkgroep onderzoekt daarom of de di stricten kunnen worden aangehouden dar wel wat kleiner moeten worden. Pas als dat bekend is, kan weer worden gedacht over de eventueel door te voeren promo tie- en degradatieregeling". Geremd De ontwikkeling van het zaalvoetbal wordt -in feite nog geremd ook. De be schikbare accommodaties zijn beperkt. Het huren van een zaal is beslist niet al tijd eenvoudig en ook de arbitrage zal nog wel eens onderwerp van gesprek worden. Tot nu toe is het volgens Ton van der Hulst mogelijk voldoende scheidsrechters in te zetten maar of dat zo blijft, is een open vraag. „Toch", zo stelt Van der Hulst, „is het volgens mij \yel mogelijk dit probleem het hoofd te bieden. Misschien zal het nodig zijn om, net zoals in de vol- leybalbond, clubs die zaalvoetbal willen spelen te verplichten een zeker aantal scheidsrechters te leveren. In ieder geval kan het zaalvoetbal niet zonder scheids rechter worden gespeeld". Hij heeft het gelijk aan zijn zijde. Door de scheidsrechter kan worden voorkomen dat er te ruw wordt gespeeld. Al is lijfelijk contact volgens de regels verboden, toch zijn botsingen onvermijdelijk. De straf- commissles moeten zich dan ook af en toe eveneens met incidenten in het zaalvoet bal bezig houden. Hoewel het strafbankje bij deze tak van sport beslist preventief werkt, werden in het verleden toch schor singen opgelegd. Ook internationaal gezien gaat het zaal voetbal een nieuwe fase tegemoet. .In Bel gië b.v. zijn de spelregels nagenoeg gelijk aan die in ons land. In West-Duitsland, Engeland en Noorwegen wordt over de regels echter heel verschillend gedacht. Daarin kan verandering komen. Ton van der Hulst: „Op 21 november wordt in Luxemburg een UEFA-congres gehouden waar deze materie ter sprake komt. Dat is 'een grote stap vooruit. In de periode 1975- -. 1977( is er een briefwisseling geweest, - waarin over dit soort zaken is gefiloso feerd. De UEFA onderkent thans echter, dat het zaalvoetbal een grote vlucht neemt en speelt daarop in". De tijd lijkt dan ook niet ver meer, dat een zekere uniformiteit zal worden doorgevoerd. Daarbij kan er van worden uitgegaan, dat er-voor Nederland in dat opzicht een lei dinggevende rol is weggelegd. Al is het al leen al door de grote belangstelling die hier voor zaalvoetbal bestaat. „In Rotter dam staan 500 teams op de wachtlijst om te worden toegelaten. Dat betekent glo baal zo'n 4000 liefhebbers". Tegen die ach tergrond moet ook worden verwezen naar de twee jaar geleden door de NSF gehou den enquete waaruit volgens Van der Hulst naar voren is gekomen, dat er in ons land zo'n 50.000 recreanten zouden zijn. De KNVB houdt er dan ook geducht rekening mee, dat het aantal van 102.000 zaalvoetballers in de nabije toekomst nog een fikse uitbreiding zal ondergaan. PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11