Spook van overplaatsing waart door provinciehuis TSTICHTIf Gemeente komt zwembadbestuur stapje tegemoet Zevende Strontrace om zilveren brijlepel 't Aardige van die Strippenkaart' Inzake problem en zuiveringsinstalla tie GRIFFIER MR. J. DE VRIES OVER ONRUSTONDER AMBTENA REN ZUID-HOLLAND Flavium irg; Midas Restauratie molen voltooid i anders denken over won Hulshoff Wonen in het hart van Leiden: Nieuwe Rijn KORTWEG HOOGMADE De N.f afdeling Hoogmade morgen een bingoavonl bingo begint om kwart acht in gebouw 'De SI" Hoogmade. Het bestuur f N.K.J.B. heeft voor goe® ners enkele mooie prijzj schikbaar. WOUBRUGGE/BENT ZEN De WoubrugseP stenares Ineke Bochovf* tot en met 9 novembefj werken in het gemeeif van Benthuizen Geëxposeerd worden i ningen, schilderijen enl 1 beeldjes. De tentoonstelt Benthuizen is te zien ie kantoor-uren maar op P dag van elf tot drie uurf- ROELOFARENDSVE< Jeugdsocieleit 'Our Hoy Roelofarendsveen houdtT dag 25 oktober een avorj 'live' muziek. De optri groep heet The Prosj Het 'live' optreden in I bouw van 'Our House' f Stationsweg begint om ZOETERWOUDE houdt zondag een badr toernooi in de Eenden! het Kooikerspad. Deel moeten om uiterlijk voor tien aanwezig zijj deelname is gratis. Na kunnen de foto's die a maakt van de uitwisselij het Westduitse Senden bekeken. keer •f je I REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 PAG LEIMUIDEN Het gemeentebestuur van Leimuiden wil op korte termijn de problemen rond het functioneren van de zuiveringsinstallatie van het zwembad 'De Kleine Oase' oplossen. Deze maand nog wordt een bespreking gehouden met het bestuur van het zwembad, die dan uitgebreid de mogelijkheid krijgen zijn bezwaren tegen de installatie naar voren te brengen. De omstreden installatie maakt deel uit van de in de afgelopen winter uitgevoerde renovatie aan het zwembad. Het bestuur van het zwembad is ontevreden over het functioneren van de zuiveringsin stallatie van het zwembad. Daarom verzocht het het bureau 'Centrilab' uit Zeist een on derzoek in te stellen naar de oorzaken hier van, zonder overleg met de gemeente te ple gen. Het bureau kwam tot de conclusie dat de capaciteit van de zuiveringsinstallatie lang niet voldoende is om goed te kunnen functioneren. De gemeente op haar beurt heeft ook een rapport in handen, samengesteld door de bouwer van de installatie, de firma Eksteen. Hieruit blijkt dat de moeilijkheden met de zuiveringsinstallatie te wijten zijn aan kin derziektes. Ook zijn er in het begin fouten zijn gemaakt met de bediening van de in stallatie. Burgemeester Van der Kroft van Leimuiden wijt het niet optimaal functione ren van de zuiveringsinstallatie dan ook aan deze factoren. Voorts is de eerste burger van mening dat een installateur nooit twee jaar garantie zou geven op een produkt dat niet goed functioneert. Waarmee hij wil aanto nen dat de installatie wel goed moet zijn. Mr. J. de Vries: „Provincie nieuwe stijl is interessanter". DEN HAAG Het is onrustig on der de ambtenaren van de provincie Zuid-Holland. De door minister Wie gel voorgenomen splitsing van Zuid- Holland in „klein" Zuid-Holland en Rijnmond mag dan weliswaar niet tot ontslagen leiden, wel is daar het spook van gedwongen overplaatsing naar een lagere rang in het nieuw op te zetten ambtenarenapparaat van Rijnmond. Rijnmond krijgt in de nieuwe opzet immers 55 gemeenten binnen zijn grenzen, terwijl dat er nu nog maar 16 zijn. Met het opzet ten van een ambtelijk apparaat voor Rijnmond is volgens „hoofdambte naar" griffier mr. J. de Vries ruim 25 procent van de huidige 1750 ambte naren van de provincie Zuid-Hol land gemoeid. Onzekerheid bij hen of Rijnmond niet alvast de vette kluiven weggeeft, voordat de „te veel geworden" ambtenaren van de oude provincie overgeplaatst wor den. Griffier J. de Vries is als voorzitter van het college van directeuren de hoogste ambtenaar in de provincie. Hij vindt de vrees bij de ambtenaren ietwat over trokken, hoewel niet onbegrijpelijk. Relativerend: „Laten we voorop stel len, dat een splitsing in elk geval gun stiger voor de werkgelegenheid is dan een samenvoeging. Daarbij zijn er be sprekingen geweest met Rijnmond, waarin ter sprake is gekomen, dat de Zuidhollandse ambtenaren zo veel mo gelijk voorrang zullen krijgen bij de verdeling van de te creëren functies". Nieuwe diensten De nieuwe provincie Rijnmond krijgt uiteraard een eigen Commissaris van de Koningin en een aantal Gedeputeer den. Ook in Rijnmond moeten een Griffie, een Provinciale Waterstaat en een Provinciale Planologische Dienst worden opgezet. De ambtenaren in de districten van Waterstaat, die in het ge bied van de nieuwe provincie Rijn mond opereren, gaan gewoon over in het bestuurlijke apparaat van Rijn mond. Bij de overkoepelende diensten. zoals de griffie, de directie Waterstaat en de PPD, ligt dat wat moeilijker. Daar moeten nieuwe diensten voor worden opgezet. Nadenken „De minister heeft ons niet bepaald duidelijkheid verschaft", zegt mr. De Vries doelend op de status van de twee nieuwe provincies. „Het is wel leuk om kleine stappen te nemen, maar je moet wel weten waar je heen gaat. Minister Wiegel heeft gezegd, dat hij nog moet nadenken over de kwestie of na de af splitsing van Rijnmond de overgeble ven provincie Zuid-Holland oude of nieuwe stijl gaat worden". Zoals be kend slaat provincie nieuwe stijl op een reeks bevoegdheden op het gebied van welzijn, milieu, recreatie en volksge zondheid, waardoor een provincie „meer te zeggen heeft". Dit past in de plannen van minister Wiegel om de provincies en de gemeenschappelijke regelingen qua bevoegdheden te ver sterken. Interessanter „Een provincie nieuwe stijl is voor de ambtenaren veel interessanter", legt griffier De Vries uit. „Een aantal amb tenaren heeft geen bezwaren om naar Rijnmond te gaan, maar als Rijnmond een afdeling streekplannen opzet, en zelf ambtenaren werft, dan zou inder daad de onrust gerechtvaardigd zijn. Door ons contact met Rijnmond is die angst ongegrond gebleken. Het is daar bij de vraag of er wel zoveel ambtena ren bij Zuid-Holland moeten afvloeien. Dat hangt af van nadere gesprekken met Binnenlandse Zaken". Griffier De Vries geeft toe, dat het ministerie via een beperking van de provinciale uit kering het aantal formatieplaatsen kan beïnvloeden. „Het is noodzakelijk, dat we zo snel mogelijk duidelijkheid krij gen om in te kunnen schatten hoeveel mensen in de nieuwe situatie overbodig zijn en daardoor naar Rijnmond moe ten worden overgeheveld JAN PETER VERSTEEGE Alphen aan den Rijn I en rock, een combinatif uitstekend past bij de bel) popgroep Flavium. De II die voor de echte bluesliJ ber allang geen onbei meer is, treedt morgen I het Alphense jongerenceij Midas. I Flavium bestaat al zo jaar en heeft tal van lan* platen op de markt gel De laatste iaren tracht blues te combineren rock. Iets dat Flavium kend afgaat. Flavium uit gitarist Hans Drieste.,, rist Anne Geert Bonder! sist Eric Bagghus en d Nico Groen. Het optredi gint om negen uur. Expositie rond de Oudshoornse-'l kerk ALPHEN AAN DEN fel 'De kerk van Oudsh zo heet de expositie c en met 6 november bouw Overpost aan d< helminalaan wordt g den. Aanleiding tot de tentoc ling is de restauratie vj Alphense monument. D positie is ingericht door 1 geschiedenis-studenten v Leidse universiteit. Het het ontstaan, de bouwsti interieur van de kerk dt iaren heen, de zeventie brandschilderde ramen fraaie orgel. Leerlinger de christelijke L.T.S. ma een maquette van de kei ook op de tentoonstelli zien is. Voorts wordt e permanente dia-voorst gegeven die de restai werkzaamheden aan de i tonen. De expositie is t< maandag tot en met v van negen tot vier uur ei dag van twee tot vier uu HAZERSWOUDE Hoewel hij al een week of wat met succes proef heeft ge draaid gaat de Rhynenburchermolen vanaf morgen officieel als gerestau reerd door het leven. Het bestuur van de gemeente Hazerswoude, al een jaar of veertien eigenaar, belegt om half elf 's morgens in de molen, die uit het jaar ,1722 dateert, een bijeenkomst voor ge nodigden, voordat de molen opnieuw in gebruik wordt gesteld. De molen houdt de waterhuishouding in de wijk Rhynenburch, waar de waterlo pen een circuit vormen, op peil. Het pu bliek kan zich 's middags een idee vor men op welke wijze alles verloopt, daar in en bij dp molen aan de spoorlijn Leiden- Utrecht. Willem Rademaker, als bode in dienst bij de gemeente, geeft de nodige uitleg. En...deskundig, want hij is de vaste molenaar van deze molenparel in de Rijn streek. Vijftig jaar woonde Willem in de Benthuizer Bovenmolen, voordat hij vijfe- neenhalf jaar néast de Rhynenburchermo len in het molenaarshuisje met zijn gezin een onderkomen vond. Zodoende stond hij er als het ware met de neus bovenop toen De Waalpaal uit Amsterdam en Van Beek BV uit Rijnsaterwoude de restaura tie uitvoerden. In september 1977 meende de dienst ge meentewerken dat de kosten van de mo lenrestauratie konden worden geraamd op 520.000.-. Het ministerie van CRM zegde een subsidie van veertig percent van dit bedrag toe; de provincie volgde met een bijdrage van vijftien percent. Intussen mag worden aangenomen dat de restaura tiekosten het bedrag van 520.000.- ruim schoots zullen overschrijder SCHIPPERS KRIJGEN DIT KEER TIJD OM OP ADEM TE KOMEN Hulshoff wonen presente^gp nieuwe kollekties vatfo w Neerlands toonaangeve^ ee| meubelindustneeën|aar GELDERLAND O LEOF»1 ARTIFORT O PASTOE IJIJ; PLOEGSTOFFEN O AUr Opbrengst Alkemadese „Nacht van het Hartofficieel overhandigd ALKEMADE De opbrengst van de „Nacht voor het Hart" is gisteren officieel overhan digd aan de Nederlandse Hartstichting. In de kantine van „Jipi's Tweesprong" gaf burgemees ter Drs. J. Bolten, het geld, te weten 6.850.- tesamen met de financiële afrekening aan de plaatselijk vertegenwoor digster van de Nederlandse Hartstichting, mevrouw Van der Grind. De burgemeester prees Zaalvoetbalvereniging „Jipi's Tweesprong" voor haar enthousiaste en tevens serieu ze aanpak van de sportmani festatie „Nacht voor het Hart". Het moest hem nog van het hart dat het vooral de sponsor bijdragen, totaal 7.200.- wa ren die het evenement finan cieel haalbaar gemaakt had den. Mevrouw van der Grind WARMOND Voor dc zeven de achtereenvolgende keer wordt in Warmond de „Stron trace" uit Friesland verwacht. De strontrace herinnert aan het vroegere vervoer per zeil schip van koemest en terp- aarde uit Friesland naar de bollenvelden. TegenvVoordig wordt de mest gedroogd over de weg vervoerd, maar archi tect Reid uit Workum beijvert zich al jaren voor het instand houden van oude zeilschepen en hij is de stuwende kracht achter verschillende wedstrij den met grote zeilschepen. Zo worden er ook wedstrijden gevaren Workum-Amsterdam met vracht en op het IJssel- meer wordt met oude vissers schepen gevist. De wedstrijd die de „Stroritrace" wordt ge noemd, start op maandag 20 oktober in Workum. Twintig oude zeilschepen worden dan, afhankelijk van de weersom standigheden, op dinsdag in de loop van de middag in War mond aan de gemeentehaven verwacht. Voorheen laadden de schippers dan razendsnel de zakken koemest op de kade en verdwenen direkt weer rich ting Workum. Om het publiek meer de gelegenheid te geven deze unieke schepen te bewon deren en de schippers met hun bemanning enige rust te gun nen, zal er nu in Warmond een tijdwaarnemer aanwezig zijn, die nauwkeurig de aan komsttijden noteert en de schepen zullen de andere mor gen tegelijk vertrekken. Op dinsdagavond zullen de schip pers met hun bemanning door het gemeentebestuur worden ontvangen in „De Stad Rome". Daar wordt die avond open huis gehouden. Iedereen kan daar een praatje komen ma ken, de ervaringen van de reis horen, alles over oude zeil-, schepen bespreken en wellicht genieten van een aantal oude „shanties" (zeemansliedjes) die ten gehore zullen worden ge bracht door enkele deelnemers aan het muziekfestival in Workum. Op woensdagmorgen vertrek ken de schepen dus weer naar Workum. Het is de bedoeling dat er zoveel mogelijk wordt gezeild of gejaagd (met een lijn voorttrekken van het schip). Op enkele plaatsen is het toe gestaan de motor te gebruiken en in noodgevallen kan men NEDbHLAniLF' Burgemeester Bolten overh. dankte voor het groot enthou siasme en het ongekend orga nisatorisch talent van de zaal- voetbalvereniging. „Met dit geld kunnen weer veel hartpa tiënten geholpen worden", al dus mevrouw Van der Grind. De heer Van der Leest, offi-, cieel promotor van de Neder- ndigt het geldbedrag. landse Hartstichting, maakte gewag van de grote hoeveel heid vrije tijd die men aan dit goede doel geofferd had en vroeg volgend jaar opnieuw behulpzaam te mogen zijn bij de dan weer te houden „nacht voor het Hart" in Alkemade. Jan Bouwmeester, voorzitter van de zaalvoetbalvereniging „Jippi's Tweesprong,, dankte iedereen voor de medewer king en vertelde dat de sport manifestatie in zijn geheel aan de verwachtingen heeft vol daan. Tot slot kreeg het gezel schap een film te zien over het verloop van de avond. eveneens "op de motor varen, maar daarvoor wordt wel ex tra tijd bij de zeiltijd opgeteld. Inzet van de hele strontrace is de zilveren brijlepel, die in Workum zal worden uitge reikt aan de schipper met de minste vaaruren. Zo'n stron trace is overigens niet altijd een plezierreisje. De deelne mers krijgen te maken met Harre weersomstandigheden. Twee jaar geleden werden zij op het IJsselmeer overvallen door een verschrikkelijke bui. Onderdak zoeken in een ha ven was toen de enige oplos sing. Daarna werd het abso luut windstil. Doodmoe be reikten zij toen de gemeente haven in Warmond, maar rust was er toen niet bij. Direkt de mest op de wal en terug naar Workum, want daar eindigt de wedstrijd pas. Nu is er in ieder geval voor de deelnemers die op dinsdag Warmond al weten te berei ken, enige rust in het vooruit zicht. Voor diegenen die zo veel pech hebben dat zij pas op woensdagmorgen aankomen, is die rust er echter niet. Zij kunnen direkt weer afvaren richting Friesland. Voor be-, langstellenden is er in ieder geval gelegenheid de schepen en de bemanning te ontmoe ten. I Ovcrstahtten brimrt nu tot de categorie betilcschil. Dat zit zo: de Nationale Strippenkaart is een landelijk bus- en tramkaartje. U kunt er overal in Nederland mee terecht. Als u bijvoorbeeld van buiten de stad komt dan hoeft u in de stad geen ander kaartje te kopen* En als u met pakweg de NZH reist, dan stapt u zo over op Centraal Nederland. De strippenkaart is verkrijgbaar in vier versies: als 15-strippenkaart, vol- en reductietarief, als 10-strippenkaart en als 6-strippenkaart. De 15-strippenkaart kost f 5,35 en is uitsluitend in de voorverkoop verkrijgbaar. De 6- en 10-strippenkaart kosten respectievelijk f 2,85 en f 4,75 en zijn alleen op het voertuig te koop. Let wekeen kaartje kost nu dus NATIONALE SJJ'm minimaal f2,85, maar dat is altijd nog voordeliger \STR!PPENJBJJ W dan de prijs die u betaalde voor drie enkeltjes van KAANT U f één zone. //rot 7 m Den Haag kent een bijzóndere regeling. Met de Strippenkaart kom je overal. Openbaar Vervoer, Postbus 55,2501CB Den Haag. 7 De strontrace van vorig jaar. In het midden burgemees ter De Vreeze, op wiens initiatief de race enkele jaren geleden naar Warmond werd gehaald.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4