Amerikanen en Russen lijnrecht tegenover elkaar in kernwapenoverleg »g Publiek hielp Fons Jansen aan goede voorstelling Kardinaal Willebrands:belangrijke rapporten op komst over contacten met kopten en anglicanen kerk wereld Hoge kosten van pauselijk bezoek roepen in Duitsland reacties op Korte metten BUITENLAND/KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 PAGIN In Geneve zijn deze week met een nauwe lijks verhuld gebrek aan enthousiasme door Amerikanen en Russen de onderhan delingen geopend over de zogenaamde Eu- rostrategische kernwapens. In onder staande beschouwing wordt op deze be langrijke besprekingen nader ingegaan. Ze beloven in ieder geval zeer langdurig te worden en de kans op succes lijkt voor alsnog bijzonder klein DEN HAAG In gesprekken die de Amerikaanse onderhan delaar Paul Warnke had met zijn Russische tegenspeler wladimir Semyonov voor de afsluiting van de onderhande lingen voor het tweede SALT- akkoord (sinds 1969 lopende besprekingen voor de beper king van de grotere kernwa pens) verklaarde de laatste dat ook, wanneer in de komende SALT-akkoorden de beide grootmachten ooit overeen stemming zouden kunnen be reiken over de afschaffing van de intercontinentale raketsys temen het Westen nog genoeg hypermodern wapentuig over zou hebben om de Sovjet-Unie op te blazen. De Russische on derhandelaar doelde daartiij op de zogenaamde vooruitgescho ven Amerikaanse wapensyste men (Forward-Based Systems, FBS) die her en der in de NAVO-landen staan opgesteld: Amerikaanse bommenwerpers die zowel kernraketten als conventionele wapens kunnen vervoeren, vliegtuigen die ge stationeerd kunnen worden op vliegdekschepen enzovoort. Ook andere Russische defen siespecialisten hebben in de periode voordat het moderni- seringsbesluit van de NAVO in december vorig jaar van kracht werd, in gesprekken met westerse media laten blij ken hoe groot hun afkeer is van deze zogenaamde vooruit geschoven Amerikaanse wa pensystemen. De aanwezig heid daarvan in Europa vormt voor hen de rechtvaardiging voor de productie en statione ring van de SS-20 die in 1977 in productie werd genomen en waarvan er op dit ogenblik ruim 100 op West-Europa ge- vechtsklaar staan afgericht. In kringen van de NAVO is men echter van de gelijkwaar digheid, laat staan van de su perioriteit van de vooruitge schoven Amerikaanse wa pensystemen bij lange na niet meer overtuigd. Zij kunnen, zo menen militaire strategen, bij voorbeeld gemakkelijk het doelwit vormen van Russisch afweergeschut. In de NAVO werd dan ook spoedig nadat van het bestaan van de SS-20 raket werd vernomen, gepleit voor een aangepast antwoord. De westerse militaire techno logie bleek volop in staat een dergelijk aangepast „ant woord" te kunnen leveren. Het waren de kruisraket, die al tien jaar geleden in Ameri ka is ontwikkeld en de Pers- hing II waarvan de ontwikke ling ook in het begin van de jaren zeventig lag. In reikwijd te en effectiviteit werden ze tezamen van dezelfde capaci teit beschouwd als de Russi sche SS-20. De opstelling er van zou op het Europese to neel zorgen voor het zo ge wenste evenwicht, aldus de NAVO. Afkeer Hoe groot de Russische afkeer van de nieuwe wapens was als antwoord op de Russische SS- 20 bleek wel uit de reacties van de Russische leiders op de mogelijke plaatsing van deze raketten, nog voordat hiertoe officieel was besloten. Indien de NAVO zou besluiten tot plaatsing van de nieuwe raket ten over te gaan, zou de Sov jet-Unie überhaupt niet meer bereid zijn gesprekken over de wapenbeheersing te voeren. Minister Gromyko over het NAVO-standpunt op 23 no vember 1979: „De huidige po sitie van de NAVO-landen waaronder de Bondssrepubliek zoals die er momenteel uitziet, vernietigt de grondslag voor onderhandelingen." Daarmee werd impliciet dét deel van de westerse opinie, dat allang zijn bekomst had van een nieuwe ronde in de bewapeningswed loop, aangespoord om alsnog zijn invloed aan te wenden om het NAVO-voornemen te voorkomen. De druk mocht niet baten. De NAVO besloot in december toch tot moderni sering van de kernwapens over te gaan, ook al hielden Nederland en België een flin ke slag-om de arm. De kruisraket, die door de NAVO als een tegenwicht tegen de Russische SS-20 wordt beschouwd. onderhandelen. De Sovjet- Unie maakte wel duidelijk dat haar er alles aan gelegen was de opstelling van nieuwe Amerikaanse kernwapens te verhinderen en dat zij ook zou vasthouden aan de SS-20-ra- ket Maar nadat het middel van het weigeren van overleg had gefaald, werd nu alsnog het overleg aangegrepen om dit doel te kunnen bereiken. Ruim zes maanden na het NAVO-besluit, bleek het Rus- Afstand sische standpunt toch niet zo categorisch afwijzend als haar leiders het in het'najaar van 1979 hadden geformuleerd. Helmut Schmidt kon na zijn bezoek eind juni aan Moskou terugkeren met de vreugdevol onthaalde boodschap dat het Kremlin alsnog bereid was te Dit minieme overzicht van de voorgeschiedenis van de on derhandelingen welke dezer dagen nu heel traag in Genève van start gaan, maakt duide lijk hoe groot de afstand tus sen de standpunten van de. Russen en Amerikanen wel is. De Amerikanen hebben im mers helemaal geen oren meer naar de Russische wens om de vooruitgeschoven Amerikaan se wapensystemen te ontman telen in ruil voor verwijdering van de SS-20 raketten. De laatste wapens zijn immers in de ogen van de Amerikaanse strategen eenvoudig „geen partij" voor de SS-20 raketten. Om het evenwicht te herstel len eisen de Amerikanen hoe dan ook de invoering van mo derne kernwapens voor de middellange afstand. Het is verder duidelijk dat de Amerikanen in het kader van de nucleaire wapenbeheersing over zeer veel zaken willen onderhandelen, maar nu uit gerekend niet op dat terrein waar zij in productie-opzicht een achterstand hebben. Het gebrek aan Amerikaanse be reidheid om serieus te onder handelen (verliepen er sinds het uitspreken van de Russi sche bereidheid tot onderhan delen al niet al meer dan drie maanden?) heeft eveneens te maken met de Amerikaanse prioriteiten binnen het SALT- overleg. In het kader van de twee. Stilgestaan SALT-overeenkomsten die in de jaren zeventig zijn uitge werkt en waarvan het tweede nog altijd door de Amerikaan se senaat moet worden goedge keurd, is een vermindering bepleit van de aantallen zoge naamde intercontinentale ra ketten. Dat zijn de wapens die sinds het begin van de jaren zestig de strategie van de we derzijdse afschrikking hebben gediend: het gebruik ervan (op eikaars steden) zou zelfmoord betekenen. Aan dit soort wa pens bestaat zo'n enorme over daad dat de beide grootmach ten wat dat betreft best onder speciale voorwaarden een stapje terug zouden kunnen. De kernwapentechnologie heeft sinds de jaren zestig ech ter niet stilgestaan. En daar- 'mee veranderde ook de strate gie. Ter aanvulling van de in tercontinentale kernvernieti- gingsmacht is door de Russen een regionale kernmacht ont wikkeld waarvan de voor naamste wapens de SS-20 en de zeer geavanceerde Russi sche bommenwerper Backfire vormen. Ook de Amerikanen hebben deze wapens ontwik keld. Het verschil met Ameri ka is evenwel dat deze wapens door de Sovjet-leiding politiek operationeel zijn gemaakt. Hun voornaamste doelwit zijn de militaire centra in westelijk Europa. De meeste militaire en politie ke leiders in Europa hebben daarom dan ook aangedrongen op een gelijkwaardig ant woord. Daarbij wijst men erop dat de wederzijdse vernieti- gingsstrategie door de Sovjet- Unie is verlaten. Men wijst op Russische theorieën waarin een beperkte kernoorlog als haalbaar wordt aangemerkt. Als het meest ter zake in dat verband wordt dan beschouwd het feit dat deze beperkte kernmacht door de Sovjet- Unie in b e d r i j f is gesteld. Soortgelijke Amerikaanse wa pens moeten nu het vacuum dat dreigt te ontstaan, opvul len. Blijft een Amerikaans/Euro pees antwoord op de Russische SS-20 achterwege, dan vrezen politici en militaire deskundi gen dat geleidelijkaan de situa tie zal ontstaan dat de Russi sche greep op het Europese continent zal worden vergroot. Men spreekt dan in navolging van het lot dat Finland na de oorlog heeft ondergaan van de finlandisering van Europa. Met verwijzing naar de expan sieve politiek die de Sovjet- Unie sinds het begin van de ja ren zeventig heeft gevoerd (men denke aan de Hoorn van Afrika, Angola en, heel recent, Afghanistan) is een dergelijk gevaar van finlandisering in* derdaad allerminst denkbeel dig. Kwetsbaar Niettemin zijn er velen die zich afvragen of een verder opvoeren van de kernbewape ning in West-Europa wel aan zijn strategische doel het vermijden van een kernoorlog v beantwoordt. De opstelling van nieuwe kernwapens zou West-Europa volgens bepaalde militaire strategen kwetsbaar ijzc der kunnen maken. N; opvatting van de Ameril SALT-onderhandelaar Warnke dreigt West-Ei met de opstelling van de dellange-afstandsraketten schietschijf te worden neer de Russen om wat reden dan ook tot een nui re aanval zouden besluii een kernoorlog zulllen zijf'^ beren te raken wat zij o' bereik krijgen. West-Ei zou dan vooraan in het veld liggen. Een evei versterking van het w< kernpotentieel zou dan naar zijd mening niet te moeten worden uitgevt maar bij voorkeur op sch» en vliegtuigen, die niet een vaste plaats gebonden jC De voorstanders van de pj sing van de kruisraketteilg. Pershing-II hangen de ojr®" ting aan dat wanneer tot pl i sing van deze raketten wf C overgegaan een vacuüm gedicht en daarmee ook oj lager niveau het afschrikte sevenwicht gehandhaafd Of de uitbreiding van de rikaanse atoomparaplu middel van de nieuwe ten een feit zal worden, zi sterke mate afhangen van 3 5 vraag in hoeverre de Eurc landen van het NAVO tijdens de komende onderfyo delingen zullen optreden zien het feit dat de landi het Atlantisch BondgeifJ^ schap die bij de bewaper tactiek de toon aangevei Verenigde Staten, West land), ervan uitgaan dat zij achterstand "hebben in te 1^ in bewapeningsopzicht di hoe dan ook zullen willen effenen om aan de Russi dreiging het hoofd te bi resteert slechts de vraag gescheiden dan wel gezaii lijk zal gebeuren. Met a4- 1 woorden: het ontstaan be verschillende kernmacfe. binnen het WesteuroHas kamp is op de lange (an. geenszins uitgesloten. Eent d( zamenlijk optreden vanjig t westerse blok lijkt evei d< vooralsnog het beste antwied, om tot het uiteindelijke [asti van de besprekingen in Qeor ve: een evenwichtige ven s< dering van het kernwap stand in Europa, te komei PAUL VAN VELTHO tw bu (on Het nieuwe programma van Fons Jansen „Zullen we handhaven" steekt voortref felijk in elkaar, zowel qua tekst als typeringen en ver schijningen en verdwijnin gen in een toneel op het to neel. Natuurlijk komt de verdienste hiervoor op reke ning van de artiest en zijn medewerkers, maar niet minder mag hiervoor zijn publiek openlijke dank in ontvangst nemen. Dat ver scheen twee maanden lang avond aan avond in het Haagse Diligentia om sa men met Jansen de nieuwe show uit te proberen. Tesa- men en in vereniging schaafden zij aan de teksten en schoven zij met de num mers tot een puntgaaf resul taat was bereikt, dat men in hetzelfde theater nu nog veertien dagen kan bekij ken. Al die tijd mocht op vriende lijk verzoek van Fons Jansen geen publiekelijk oordeel over dit programma gegeven wor den, zodat men zich begon af te vragen wat daar achter de gordijnen van Diligentia voor geheimzinnige zaken zich af speelden. Nu achteraf blijkt was er voor dit verstolen op treden geen enkele grond. Fons Jansen heeft in het ge heel niets te verbergen. De man staat er doodgewoon met een steengoed programma. Jammer, dat de pers dit zo lang in het ongewisse heeft moeten laten. Intussen mag Fons Jansen zijn publiek innig dankbaar zijn. Het liet zich ge bruiken om pointes uit te pro beren, ideeën aan te dragen, te zoeken naar wat de lach los weekte en dit alles tegen beta ling van de volle mep in plaats van geld toe. Maar nu is het dan zover, het volk in de zaak heeft zijn werk goed gedaan, te merken aón de veelheid van vormen, waarin zijn frap- pes zijn gestoken, de figuren die hij neerzet in de dubbele betekenis van dit woord en vooral in zijn zuivere zicht op de verzonnen verhalen, waar aan hij telkens een gortdroge draai weet te geven, zoals in de avontuurlijke belevenissen in zijn prenatale periode, tij dens welke zijn verblijf voor zien was van warm stromend vruchtwater en hij alleen maar last had van zijn broer, die hem voor feut uitschold en van wie zijn moeder soms kotsmisselijk werd. Bij dit alles fungeerde het publiek als in spirator, een normaal ver schijnsel in de kleinkunst, maar Fons Jansen heeft hier een kunst apart van weten te maken. Heel schoorvoettend kwam zelfs „De lachende kerk" nog om de hoek kijken, ten eerste omdat Fons Jansen het niet kan laten de kerk op de korrel te nemen en ten tweede door toedoen van organist-pianist Frans Oudhoff, die religieus getinte leisen de zaal inwerkte. Daar werd dit alles met grote gretigheid ontvangen. Aldus eenzaam, maar niet alleen leg de Fons los van enkele liedjes het zwaartepunt bij de confé rence, volgens hem een vaar digheid met een lange voorge schiedenis. In zijn bedenkin gen tegen het huwelijk, uitge- sprokeen door een ambtenaar van de burgelijke stand, zome de in zijn politieke conférence „Borden in Den Haag" laveert hij tussen je reinste kolder en kernachtige voltreffers. En op muziek van Mozart hem „Als ik macht had" te horen ver woorden, grenst aan het on grijpbaar grandioze in taaitoe passing en woordweelde. Hier voegt zich nog bij het feit, dat hij zich per show energieker gaat bewegen en dat voor een man, die ooit met lezingen achter een katheder begonnen is. Zijn bewegingslessen zijn uitstekend aan hem besteed en zijn mime wint nog aan zeg gingskracht met direct een sterk openingsnummer, waar in hij zonder woorden de on hebbelijkheden van het ge middelde publiek uitstalt. Min der geslaagd mag het nummer genoemd worden, waarin hij de menselijke vrijheid hier vergelijkt met die achter het ijzeren gordijn. Blijkbaar een tekstbijdrage van Jan Blokker, maar die moet hij eerst nog maar eens aan Wolf Biermann ter lezing voorleggen. Van een ongekende scherpte zit „Su permarkt" vol. Wie hem dit heeft zien en horen doen, zal zijn levep lang geen super markt meer kunnen betreden zonder in lachen uit te barsten om de humbug van de indu striële voedselvoorziening. Fons Jansen maakt er geen geheim van, dat van de ht daagse cabaretier engage wordt verwacht. Hij zegt hebben geprobeerd, maai 'f het hiervoor nodig is hel bliek om te scholen, omda de neiging vertoont ni< kunnen lachen om gei geerd cabaret. Misschien om die reden wordt Fons sen meer en meet de nai altijd al in hem heeft gest en die in de vroegste tijd zowel de koning als het g 5. ne volk tot in de pit van ziel tegelijk pijnigde en lm seerde. Noem het grote 1 jg kunst. TON OLIEMUI 1 Kardinaal Willebrands, voorzitter van het secreta riaat voor de eenheid van de christenen, heeft tijdens de algemene bisschop pensynode verslag gedaan van de werkzaamheden van dat secretariaat. Hij herhaalde daarbij de op roep tot de bisschoppencon ferenties van paus Johan nes Paulus II, gedaan in de encycliek „Redemptor Ho- minis", om elke mogelijk heid tot contact met andere kerken en tot gemeen schappelijk getuigenis aan te grijpen. Nog lang niet alle mogelijkheden worden benut. Uitvoerig ging kardinaal Willebrands in op de contac ten, die er de laatste jaren met de andere kerken zijn geweest. In de eerste plaats noemde hij de betrekkingen met de orthodoxe kerken en de belangrijke theologische dialoog op Patmos en Rho- dos. Uitgangspunt voor dit ge sprek is wat beide kerken ge meenschappelijk hebben, na melijk de sacramentele op vatting over de kerk. Van hier uit. zal worden gepro-. beerd de verschillen tussen de beide kerken ter sprake te brengen. Er zijn al drie sub commissies aan het werk, die in de loop van het volgend jaar verslag zullen uitbren gen. Over de band met de Kopti- sche kerk zei kardinaal Wil lebrands binnenkort de pu- blikatie te verwachten van een belangrijk document, dat een stap kan zetten naar een heid met de Koptische kerk. Dit document is het werk van een gezamenlijke com missie, die in 1979 in Rome bijeengekomen is. Dit docu ment, zo zei de kardinaal, kan een nieuw begin zijn voor samenwerking tussen beide kerken en een klimaat scheppen, dat een theologi sche discussie mogelijk maakt. Kardinaal Willebrands noemde voorts de dialoog met verschillende kerken over eucharistie/avondmaal, de andere sacramenten en het ambt. Er zijn hierover ge sprekken gaande met de an glicanen, de methodisten, de lutheranen en de hervormde wereldfederatie. Ook zijn er contacten met de baptisten en de pinksterbeweging. In de herfst van 1981 wordt het rapport verwacht van de internationale commissie over de eenheid met de an glicaanse kerk. Waarschijn lijk is het voor het eerst in de geschiedenis van de kerk, dat men met een dergelijk rap port wordt geconfronteerd. Hier is namelijk sprake van een gezamenlijke teksl van twee christelijke gemeen schappen, die jarenlang ge scheiden zijn geweest en die verlangen naar eenwording. Tot slot noemde kardinaal Willebrands ook de betrek kingen met de Wereldraad van Kerken en wees op de mogelijkheden van bisschop penconferenties en plaatselij ke kerken soortgelijke con tacten op eigen niveau op te zetten. Het bezoek dat paus Johan nes Paulus II van 15 tot 19 november aan de Duitse Bondsrepubliek zal bren gen zal, naar wordt ge schat, een bedrag vragen van vijftien tot twintig miljoen mark. Tot nu toe was de Russische partijlei der Leonid Breznjev de duurste gast van de Bonds republiek. Zijn staatsbe zoek in 1973 vroeg 1,5 mil joen mark. De hoge kosten hebben in middels al veel kritiek in West-Duitsland opgeroëpen. De verzoeken van kerkelijke zijde aan de overheid om een bijdrage in de kosten heeft bijvoorbeeld de burgemeester van Keulen, Kurt Rossa, aan leiding gegeven zich af te vragen waarom de katholie ke kerk de kosten niet zelf kan betalen. Het weekblad „Der Spiegel" maakte de kanttekening, dat het vooral de regeringen van de door SPD en FDP geregeerde deelstaten moeilijk viel mil joenen uit te trekken voor „de missiereis naar Luthers land, zo kort nadat de Duitse bisschoppen zoveel CDU-slo- tans in nun herderlijke brief adden gedaan". Het hardst kwam tot nu toe de kritiek aan, die de katho lieke theologe prof. Uta Ran- ke-Heinemann, dochter van de voormalige bondspresi dent Heinemann leverde in een commentaar in het B^r- lijnse blad ..Abend". Onder meer vroeg zij zich tegen de achtergrond van de kosten van het bezoek af. of daar mee niet „een vroomheids- spektakel" werd betaald met het leven van velen die hon ger lijden en die met het geld hadden kunnen worden ge red. Het recht van de armen overal op de wereld moet ho- fer worden aangeslagen dan e „vrome nieuwsgierigheid van de verzadigden", zo schreef zij. Het aartsbisdom München reageerde daarop met te stel len, dat het juist de katholie ken en protestanten zijn die binnen de Duitse bevolking hun aandeel leveren in de strijd tegen de armoede, dat ook wanneer van het bezoek van de paus zou worden af gezien geen cent meer naar de armen zou gaan en dat maar eens moest worden ge keken naar de 1,5 miljard mark. die kinderen tussen zes en veertien jaren in Duitsland per jaar aan zak geld krijgen en die voorna melijk aan snoep worden be steed. Overigens werd het bedrag van twintig miljoen, dat het bezoek van de paus zou vragen „astronomisch" en „onrealistisch" genoemd. Er is nog een scherp kantje aan het komende bezoek en wel aangaande een ontmoe ting tussen de paus en bonds kanselier Schmidt. Als de paus niet bereid is naar de kanselierswoning te komen, gaat deze ontmoeting niet door. Schmidt weigert op een receptie „als gast onder de gasten" even een paar woor den met de paus te mogen wisselen. Hij wil in zijn eigen ambtswoning „een diepgaand gesprek over de bevolkings explosie en de sociale leer van de katholieke kerk", al dus een naaste medewerker van de bondskanselier. Ook de Evangelische Kerk in Duitsland (evenals de katho lieke kerk 26 miljoen leden) neemt geen genoegen met een verloren uurtje. Boven dien wil de EKD als partner en niet als verloren zoon worden behandeld, aldus EKD-woord voerder dr. Die trich Sattler. De voormalige voorzitter van de EKD, bis schop Hermann Dietzfelbin- ger, zou graag eens met de paus praten over de proble men die de oecumene mo menteel kent: de onfeilbaar heid van de paus, de Maria verering, de discriminatie van het gemengde huwelijk en het uitblijven van de we derzijdse erkenning van het huwelijk. m President Sadat van Egypte zal, volgens het dagblad Achbar, paus Johannes Paulus II uitnodigen om op DL veraber deel te nemen aan de viering van de derde jaardag van zijn historische reis naar Jeruzalem. Dat gebeuren aan de-voet van de berg Sinaï, waar zoals kend de Egyptische president een oecumenisch centr wil laten bouwen met een christelijke kerk, een mos en een synagoge. Volgens de Egyptische pers heeft paus, tijdens een recent bezoek van de Egyptische viK president Hosni Moubarak aan Vaticaanstad, laten dot schemeren, dat hij een uitnodiging in welwillende o* weging zou nemen. De regering van de Chinese Volksrepubliek heeft een vo» aanstaand moslim benoemd tot vice-premier. Het is Yang J] gren (75) tot dusver minister voor minderheidsgroepen China. Yang Jingren behoort tot de kort geleden geko moslimraad in China. Men ziet in zijn keuze een teken, dat Chinese Volksrepubliek haar betrekkingen met de islam, v wel in eigen land als ihternationaal, van grote waarde a( De moslimgemeenschap in China telt 75 miljoen volgeling Tijdens de plechtige herdenking van het honderdjarig staan van de Vrije Universiteit in de Nieuwe Kerk Amsterdam op 20 oktober zal aan de zendingsarts F >gQ Kruyt een eredoctoraat worden verleend op grond van les wat zij heeft gedaan voor de bevordering van de zondheidszorg en het sociale werk in Indonesië en voc in Soerabaja. Mevrouw Kruyt (67) is de eerste vrouw q,u de geschiedenis van de VU aan wie deze eer te beurt v Zij bezit sinds 1950 de Indonesische nationaliteit In 1 |g v trad zij in dienst van de zending. Sinds 1957 is zij dir teur van het ziekenhuis „Mardi Santosa". De Bondsrechtbank voor arbeidsconflicten in Kassei h< ook in tweede instantie de eis van een medewerkster van |tuig Westduitse Caritasorganisatie afgewezen, die ontslagen omdat zij na haar scheiding opnieuw was getrouwd. Zij daarmee volgens haar werkgeefster tekort geschoten in b plichten naar kerkelijk arbeidsrecht. Deze ontslagreden volgens de rechtbank maatschappelijk niet onrechtvaardi 1 Een van de fraaiste kerkgebouwen van New York, protestantse Saint-Bartholomew aan Park Avenue, bl te voor de stad behouden. Het kerkbestuur heeft verk 1 van het gebouw eenstemmig afgewezen. Een niet na genoemd bedrijf had voor kerk en grond honderd 1 joen dollar geboden. Men had er een kantoorflat vooi »t vl de plaats willen zetten. Zeer velen waren in het gew »ider gekomen om de kerk, grenzend aan hotel Waldorf A 1 ria en gebouwd in byzantijnse stijl, te behouden als r*n punt aan Park Avenue. tou

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12