deTijd abour stuurloos na aftreden an partijleider Callaghan m m m Ik wé teeds ombe •ver Li „Oplossing op handen voor gijzelaarscrisis" p HP eismn-rs TEN LAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 PAGINA 9 correspondent Roger Si- daaropvolgende winter was lang, hard mons) f Sinds James Callaghan liddag zijn ontslag als beider officieel gemaakt ijft de Britse Labourpartij op de woelige baren politiek. Callaghan vond het en gevuld met stakingen. Callaghan maakte in die tijd veel vakbondsleden tot vijand. De socialistische linkervleu gel schreef hem volledig af. De klap op de vuurpijl kwam in april 1979, toen Labour in het parlement verslagen werd over de kwestie van Schotse decentralisatie. De daaropvol- i nodig te wachten tot zijn I's van de Labourfractie een |ke nieuwe leider gekozen zou- gende algemene verkiezingen eindig- |bben; zijn ontslag is onmid- ingegaan. „Oorspronkelijk J van mening er de brui aan te na onze verkiezingsnederlaag »i 1979", zei.zonnige Jim" Cal- gisteravond in radio- en tv.- ews, „maar uiteindelijk vond beter de storm nog een poosje leren". Callaghan blijft Lager- revaardigde, wat hij trouwens van James Callaghan is pas in Iginnen te verbleken tengevolge Isingen met de vakbonden, die den voor de socialisten in een bittere nederlaag. Volgens de linkervleugel was dat Callaghans schuld. De partij die hij nu leiderloos gemaakt heeft, is het drama van mei '79 nog niet te bo ven gekomen. Labour wordt verscheurd door diverse strekkingen, gaande van gematigd rechts tot centrum en extreem links. De eenheid is ver zoek. Elke strekking heeft een aantal mannetjes, die Callag han willen opvolgen. Maar de linker vleugel heeft een groot probleem ge schapen, door op het recente partijcon- D© afgetreden leider van de Britse La- Maar het is onwaarschijnlijk dat hun 1 11ihmirrtopfil llm i i_iJ een plan, ontsproten uit het brein van de marxistische salon-socialist Tony Benn, om de verkiezing van nieuwe partijleiders te „democratiseren" door zowel de vakbonden als de plaatselijke afdelingen van de partij als de socialis tische Lagerhuisleden erin te betrek ken. Omdat men het echter nog niet eens is kunnen worden over de te gebruiken procedure, zit er nu voor de partij niets anders op dan in de vacature, ontstaan door het vertrek van James Callaghan, te voorzien door de keuze van een tij delijke nieuwe leider. Die kan enkel op de oude manier gekozen worden, na melijk door de socialistische Kamer fractie alleen. De belangrijkste kandi daat is dan de rechts georiënteerde Dennis Healey (62). Prominente leden van de linkervleugel, onder wie Tony Benn, zullen nog proberen te beletten dat deze verkiezing doorgang vindt. :nd ernstiger werden. De gres de goedkeuring te voorkomen van bourpartij, Jim Callaghan. opzet zal lukken. ]avrouwen en kinderen -ijiin de tenten onderdak dïn ZÜ bleken het amei^wets voor de le Algerijnse man is ge- ijn vertier op straat te de vrouwen blijven Foor hen was het dan |1 moeilijker om na de schokken een goed men te zoeken. Onder den de meeste gewon- e kregen voorrang bij (sing in de tentenkam- Itzelfde gebeurde met oeders: dinsdagavond j zevende „kamp-baby" feerd. Dat zullen er-in- Lel meer zijn. Dit kleine meisje, slachtoffertje van de aardbevingsramp in Alge rije is diep bedroefd en wil niet getroost worden, ondanks appel Men wat snoepgoed. m kunnen gebeuren, en ik heb in gesprekken met autoriteiten daarvoor gewaarschuwd. Maar de stad breidde zich voortdu rend uit, van 25.000 in 1954 tot 125.000 nu. Mijn bange ver moedens zijn bevestigd". Maar de Algerijnse dokter staat niet alleen in zijn kritiek. De Franse overheid nad het in 1954, na de verwoesting van Orléansville, in Algerije voor het zeggen. En die besloot dat de stad, die door de aardbe ving in dat jaar ook al voor tachtig procent was ingestort, waarbij rond 1500 mensen het leven lieten, op dezelfde plaats Zesduizend slachtoffers geborgen ALGIERS In de Al- gerijnse stad Al As- nam heeft men tot nu toe zesduizend doden, slachtoffers van de aardbeving, geborgen, maar onder het puin moeten nog duizenden lijken liggen. Deskun digen schatten het to tale aantal doden nu op 20.000. Gisteren is er nog een baby le vend onder het puin vandaan gehaald. Men is druk doende de honderdduizenden daklozen tegen chole ra in te enten. Men vreest een epidemie als gevolg van het ontbreken van zuiver drinkwater. Onder de slachtoffers in Al Asnam zijn, voorzover nu bekend, geen Nederlanders. Wel is een in in Utrecht wonende Oos tenrijker bij de aard bevingsramp omgeko men. )ze speciale verslaggever André Horlings) ERS Voor de kinderen lijkt het drama Ij. Vrolijk joelend rennen ze elkaar achterna, i de tenten van het noodkamp dat, 15 kilome- -iten Al Asnam is ingericht langs de kant van een van de vele. Jongens, die een bal heb- ïachtigd, schoppen die wild in de richting vee hoopjes kledingstukken, die het doel ïllen. Als de bal een tent raakt stuift een naar buiten: „Stil, de baby's slapen ondanks alles, de ge- onder de daklozen, 'allei van Chélif", bin- f getrokken cirkel die (0 kilometer voorbij El ikt, zijn nu in totaal mensen beroofd van Alle aandacht is ip de hoofdplaats van idissement, maar ook >ze dorpen, in wijde >g, van de aardbodem ^een tent kon worden acht, heeft geboft, en kon de Algerijnse |l slechts aan een derde de getroffenen zo'n plaats aanbie- jer dan 200.000 mensen h, voor'de vierde keer, it door onder de blote i de nachten in Alge- nnen koud te worden. 1 er echter naar uit, dat "na bootste ellende spoe- 1 eind zal komen. De jet die Algerije tot de [ichtte, heeft succes ge- alle streken van de tenten onderweg fet rampgebied, nadat |le aandacht was ge in aan de allerdrin- f noodzakelijke beno- Jen: bloedplasma, ver- njdqdelen, medicijnen en 3,1 Maar ook wanneer ie- ..onder dak" zal zijn rPit» blijft het een nood- het regenseizoen zal meer op zich laten En ook in Alg - Igerije 'et winter. Al blijft het overdag in vergelij king met Nederland uiterst aangenaam, de nachten kun nen temperaturen rond het vriespunt brengen. „Het is de bedoeling dat er binnenkort geprefabriceerde woningen in het rampgebied worden ingericht", vertelt een woordvoerder van het minis terie van Informatie. „Het normale leven moet zich zo snel mogelijk herstellen. De kinderen moeten naar school en de openbare diensten moe ten weer gaan functioneren". Hoe Algerije echter aan die vele duizenden woningen denkt te komen, weet hij niet te zeggen. „Maar daarna zal Al Asnam worden herbouwd", vervolgt hij in een onstuitbaar enthousiasme. „Op een andere plaats, enkele tientallen kilo meters van het getroffen ge bied. We zullen alles in het werk stellen om dat giganti sche werk binnen enkele jaren te realiseren". Het nieuwe Al Asnam zal geen flatgebouwen meer kennen. Die zijn, dat is wel de belangrijkste les, veel te kwetsbaar gebleken. Pessimisme „Iedere keer als ik de afgelo pen jaren in Al Asnam kwam, werd ik pessimistischer", schrijft dr. Djillali Sari uit Al giers in een ingezonden brief die in de Algerijnse krant El Moujahid werd gepubliceerd. „Ik ken de streek, ik ken zijn geologische geschiedenis, en de enorme uitbreiding die de stad de laatste tijd heeft ondergaan baarde me grote zorgen. Bij de bouw van nieuwe gebouwen gebruikte men bij voorkeur grote, massieve componenten. Dat leek me funest voor het geval er een nieuwe aardbe-, ving zou komen. En die kon naar mijn mening niet uitblij ven. In 1928 werden in dit ge bied vijf schokken gevoeld, in 1934 verschillende en in 1935 een dozijn. Toen volgde, in 1954, de aardbeving die Al As nam voor de eerste keer ver woestte. Ik constateerde, aan de hand van het geologische verleden, dat hetzelfde zo twintig jaar later opnieuw zou zou worden opgebouwd. Dat wordt de Fransen nu uiterst kwalijk genomen. Het feit dat de grote uitbreidingen juist de laatste jaren tot stand kwamen speelt in de discussie geen rol. Intussen duurt in het getroffen gebied de onzekerheid voort. Velen weten niet wat het lot is van familie of kennissen. Zijn ze dood, gewond, geëvacueerd, of worden ze nog vermist? El Moujahid begint vandaag met de publicatie van de lijst met gewonden, en waar ze zijn heengebracht. Aan het tellen van de doden is men nog niet toegekomen. Winnaar van de Nobelprijs voor economie, Lawrence R. Klein van de Universiteit van Pennsylvanië. Nobelprijs economie voor Amerikaan Klein STOCKHOLM De Nobelprijs voor econo mische wetenschap pen is gisteren toege kend aan de Ameri kaan Lawrence R. Klein (60), hoogleraar aan de universiteit van Pennsylvanië. Hij kreeg de prijs vanwe ge zijn werk op het ge bied van de ontwikke ling van econometri sche modellen, die hebben bijgedragen tot de analyse van e economische groei en 'het economische be leid. Het door Klein geschapen „Wharton"-model voor de analyse van de conjunctuur wordt op ruime schaal gebruikt. Aan het einde van de jaren zestig zette hij het project „Link" op, waar mee conjunctuurmodellen van diverse landen worden gekop peld om de ontwikkeling van de internationale handel te kun nen ontleden. Prof. Klein trad in de campagne van 1976 voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen op als voornaamste economische advi seur van president Carter. IRAANSE PREMIER RAJAI NAAR NEW YORK NEW YORK, BAGDAD, TE HERAN De Iraanse pre mier All Rajai is vandaag in New York aangekomen om de besprekingen bij te wo nen van de Veiligheidsraad in New York, die gisteren werden hervat. Amerikaanse waarnemers zijn van mening dat tijdens het bezoek van Rajai aan de Verenigde Naties ook de kwestie van de Amerikaan se gijzelaars aan de orde zal komen. Het Witte Huis ont kende overigens gisteravond laat, als zouden de Verenig de Staten en Iran spoedig tot een oplossing komen over het bijna een jaar slepende probleem. President Carter heeft giste ren tijdens verkiezingstoe spraken in Pennsyvania zijn standpunt van strikte neu traliteit laten varen toen hij verschillende malen zei zei dat hij Irak als aanvaller beschouwt in het conflict. Carter kantte zich verder fel Een hoge Amerikaanse func tionaris verklaarde dat de pre sident wilde duidelijk maken dat „de Verenigde Staten voor alles het belang willen onder- Front strepen dat zij hechten aan de waren naar Iran met reserve onderdelen voor gevechts vliegtuigen vanm Amerikaan se makelij. Amerikaanse on derhandelaars zouden al sinds enige tijd in Teheran zijn om de details van de overeen komst te regelen. Het Witte Huis heeft de berichten hiero ver ontkend. Zowel president Carter als zijn voornaamste veiligheidsadvi seur Brezezinski hebben giste ren opnieuw gesteld dat zij al les in het werk zullen stellen om de Straat van Hormuz open te houden. Volgens een studie van het Amerikaanse Congres zou bij sluiting van deze belangrijke olietoevoer- weg de olieprijzen per vat van 159 liter kunnen stijgen tot meer dan 100 dollar per vat. De Amerikaanse krant Was hington Post heeft vanmorgen onthuld dat de Verenigde Sta ten en hun voornaamste bond genoten, Engeland en Frank rijk, in stilte een strijdmacht van ongeveer 60 oorlogssche pen hebben opgebouwd in de nabijheid van de Straat van Hormuz. De Sovjet-Unie heeft de helft van dit aantal schepen in dit gebied, aldus de Ameri kaanse krant de Iraakse troepen de oliestad Abadan en Chorramsjar bele geren. Westerse militaire krin gen menen echter dat het Irak niet gelukt is ondanks de mas sieve aanvallen en offensieven een van de begeerde Khoezes- taanse steden te veroveren. Volgens de militairen is alleen een gedeelte van de havenstad Chorramsjar in handen van het Iraakse leger. territoriale integriteit van Iran". Waarnemers leiden hier opnieuw uit af dat de Verenig de Staten de weg willen vrij maken voor een oplossing van het gijzelaarsprobleem. Een te levisiestation in Chicago meld de dat vijf Amerikaanse vrachtvliegtuigen onder weg Van het Iraaks-Iraanse front komen berichten over zeer he vige gevechten. Zowel Bagdad als Teheran maken melding van zeer hoge aantallen slacht offers. Iran voerde een aantal bombardementen uit op doe len in Irak. In Bagdad is meegedeeld dat Mgr. Descamps verongelukt BRUSSEL Bij een ver- keersongeval in de Belgi sche universiteitsstad Nieuw Leuven is gisteren mgr.Albert Descamps (64) om het leven gekomen. Bi* schop Descamps was hoogle raar theologie en secretaris van de pauselijke bijbelcom missie. In die laatste functie maakte hij deel uit van de jury in het Vaticaans proces tegen de Nederlandse theo loog Schillebeeckx. Descamps vertegenwoordigde bij uitstek de traditionele kerk en botste vaak met vernieu wingsgezinde gelovigen en priesters. In de zestiger jaren speelde hij als rector een hoofdrol in de hevige strijd tussen Vlamingen en Fransta- ligen om de katholieke univer siteit van Leuven. Smit-Tak pakt olievlek in Bahrein aan ROTTERDAM Het Rot- terdamse bergingsbedrijf Smit-Tak gaat bij Bahrein de olievlek bestrijden die is ontstaan door een technisch mankement aan het boorei land „Ron Pattmeyer". Het booreiland dat opereert voor de oliemaatschappij Aramco, staat ruim 200 kilo meter ten noordwesten van Bahrein in zee. Volgens een woordvoerder van Smit-Tak zijn acht man personeel en 20 ton bergingsmateriaal naar Bahrein vertrokken. Curacao heeft bestuurscollege WILLEMSTAD Het ei- landsbestuur van Curagao heeft gisteren zijn vertrouwen uitgesproken in een nieuw be stuurscollege, dat gevormd wordt door het „Movimentu Antijas Nobo" (MAN) onder leiding van Don Martina en de „Democratische Partij" (DP) van Agustin Diaz. Voor het nieuwe bestuurscollege stem den 12 van de 21 leden van de Eilandsraad. Beide partijen le veren drie gedeputeerden voor het bestuur van Curacao. Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalfas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. ELSEVIER over de algemene beschouwingen: „Het CDA bleek het nieuwe realisme van Lubbers te delen. De fractie leek met eén man uitgebreid. Onzichtbaar was daar de geest van mr. Frans Andriessen aanwezig, de afgetreden mi nister van Financiën die geen gelijk kreeg, maar het nu bij bakken tegelijk binnenhaalt". Het blad is bang dat infiltran ten de blokkade van Dode- waard zullen misbruiken. „Deze elementen zouden slechts naar de Betuwe trek ken, teneinde het gevecht met de gevestigde orde aan te gaan. Enige vrees dient ook te worden gekoesterd rond de komst van groepen militante Duitse atoomkracht-bestrij ders". Een gesprek ook met hoofdre dacteur Lewicki van het Pool se partijblad. „De Poolse com munistische partij is zonder meer verantwoordelijk. Zij heeft in de uitoefening van haar functie gefaald. Iemand uit het Centrale Comité had tegen het Poolse volk moeten zeggen: werk harder en effi ciënter. Maar niemand heeft dit aangedurfd, want door zo'n uitspraak wordt je populariteit aangetast". li ilBBglË De HAAGSE POST analyseert de verlamming van de Neder landse politiek in een geblok keerde samenleving. Sympto matisch wordt het slot van de bijdrage van Lubbers aan de algemene beschouwingen ge noemd. „Omwille van het kind moet het roer om, moet er een andere mentaliteit ko men. Als je dan niet wilt mati gen om je-werkloze buurman aan een baan te helpen, doe het dan tenminste voor het schuldeloze kind dat je aan kijkt en toelacht". Met CPN-econoom Boe Thio wordt gepraat over het com munistische heilplan voor Ne derland. „De instrumenten die wij gebruiken, zijn allemaal bedoeld om de economische ruimte te vergroten. Als je zo'n beleid niet voert, dan is de werkgelegenheid per defi nitie het kind van de reke ning. Ons program is gericht op een verhoging van het na tionaal inkomen, mogelijk met vier of vijf miljard gulden". Voorts een gesprek met de zojuist gepensioneerde topdi plomaat Dé Ranitz. „De essen tialia voor een Nederlands bui tenlands beleid zijn in de eer ste plaats Europa, dan de vei ligheidssector, de NAVO, de wapenbeheersing, en op de derde plaats de Verenigde Na ties en de ontwikkelingssa menwerking. Maar helaas is het zo, dat er enorm veel tijd verdaan wordt met veel min der essentiële zaken". Het blad heeft een grote re portage uit het Amerika op de drempel van de presidentsver kiezing. In VRIJ NEDERLAND ont hullingen over de windhandel in Béres-druppels die kanker zouden genezen. „Het is een waardeloos middel. Toch blij ken consumenten in Neder land en de rest van Europa be reid tientallen en soms hon derden guldens te betalen voor een flesje druppels. Waarom laten ze zich bedriegen? Dat komt door de macht van het gerucht". Voorts een groot interview met Wim Kok. „Als je praat over inleveren naar draag kracht, dan kun je niet voorbij gaan aan het feit dat er gezin nen zijn waar meerdere inko mens binnenstromen. Steeds klemmender wordt het dilem ma: Wat doen we nou? Bekii- ken we iedereen individueel, of gaan we uit van de stelling: degenen die het meeste heb ben, die kunnen het meeste lij den"? Een gesprek ook met dominee Sipke van der Land. „Ik ben niet het christendom. Anderen houden zich met politieke et hische problemen bezig. Ik heb een heel ander rolletje. Ik praat over eenvoudige begin punten. Ik preek voor begin ners". Bondscoach Zwartkruis ten slotte onthult: „Ik heb Hugo Hovenkamp gestraft, ja. Ik heb hem twee wedstrijden gestraft, maar die straf is nu voorbij. Hij heeft mijn signalen ;n, hij positief en correct op. j speelt goed, stelt tgreper :h poj Voor de eerstvolgende inter land, tegen België, selecteer ik Hugo weer als hij zo blijft spe len Het blad heeft een boekenbij lage. De TIJD houdt „een nare smaak" over aan de opvattin gen van premier Van Agt over het recht op arbeid. „Ze kun nen niet anders betekenen dan dat vrouwen zich beter maar niet voor de arbeidsmarkt kunnen aanmelden omdat ze toch zo veel nuttige en meer te waarderen niet-betaalde ar beid, zoals in het gezin, kun nen doen". Elders deze kritiek op de alge mene beschouwingen in de Kamer. „Men heeft een voor keur voor maatregelen, die op zeer korte termijn al zichtbare effecten laten zien. Dat is een onmogelijke opgave voor de uitvoerders van die maatrege len, en vooral voor de rege ring". Ook angst voor de afloop van Dodewaard komende week. „Een confrontatie van massaal verzet met massaal gezag is nauwelijks te beheersen". Een ander artikel constateert dat rozegeur en maneschijn de geloofwaardigheid van de bis schoppensynode in Rome on dermijnen. „Wat moet je met de verkondiging van de bo vennatuurlijke eigenschappen van het christelijke huwelijk in de barre realiteit van de sloppen"? Een eerste aflevering tenslotte van een serie artikelen over „de verdoktering" van Neder land. „Straks staat op elke straat een arts met een schep net klaar". HERVORMD NEDERLAND over de totstandkoming van het CDA: „De idee voor een linkse en een rechtse christe lijke politieke partij is zo gek nog niet. De eensgezinde tot standkoming van het CDA schijnt dat de logenstrafen, maar de onduidelijkheid waar in het zich nog steeds bevindt, bevestigt het". Elders dit idee van de bankier en Rusland-kenner Van Eeg- hen: „Wij moeten zelf met ae Russen gaan praten en het niet overlaten aan de NAVO of de Amerikanen. Wij moeten zeg gen: we zullen de nieuwe kernraketten niet op ons grondgebied stationeren, als jullie de SS20-raketten niet op Nederland richten. Ik denk dat de Russen daarop in zullen gaan". Ook een gesprek met een ge wezen werknemer van Dode waard. „Ik heb de politiestaat stapje voor stapje naderbij zien komen. Er kwamen honden die werden afgericht op het woord burgers. Mensen in uni form laten ze lopen". Een waarschuwend artikel tenslotte over de versluierende werking van de heksenjacht op religieuze sekten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9