Komst Den Uyl verhit Alkemadese gemoederen Voortbestaan Alphense Jeugdraad niet zeker Overlegorgaan gezondheidszorg in Alphen Raad Hazerswoude bekijkt woningbouw- mogelijkheid opnieuw SOCIALISTEN BESCHULDIGEN TOP AMBTENAREN VAN BOYCOT Milieubeheer pleit voor kleinschaliger omleidings[ weg rond Hoogmade REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 PAG ongenoegen blijken en sprak van een onzorgvuldige stap waarbij niet of onvoldoende aan de eventuele consequen ties was gedacht. Bekend is dat tijdens de genoemde vergade ring het dagelijks bestuur van de Jeugdraad de overige leden het advies gaf om de hele Jeugdraad maar op te heffen. Bij de consternatie die daarop volgde werd het echter niet duidelijk of alle leden het hiermee eens waren. Wethouder Haanstra maakte reeds tijdens de bewuste ver gadering duidelijk dat deze wijze van handelen in strijd was met de bestaande verorde ningen. Ook gisteravond merkte de heer Haanstra op dat de Jeugdraad zichzelf niet kan opheffen. Als adviserend orgaan van het gemeentebe stuur dient het eerst haar onts lag in te dienen waarna het gemeentebestuur dan kan be zien of opvolging dan wel op heffen de voorkeur geniet. De Wethouder vroeg zich af welk juridisch steekspel zou kunnen ontstaan indien één der Alp- hense instellingen door het voorbarig besluit van de Jeug draad tussen wal en schip zou geraken.. ALKEMADE ..Enige hoofden van dienst maken het onmogelijk, dat de ge plande raadsvergadering van 27 oktober, de avond waarop Joop den Uyl in Roelofarendsveen een spreekbeurt houdt, wordt verschoven". Dit zegt de Al kemadese PvdA-afdeling uit betrouwbare bron te hebben vernomen. „Een pertinente leugen", stelt gemeente-se cretaris P.T.M. Brama. „De raadsvergadering waarin de algemene beschouwingen over de begroting '81 gehou den worden, wordt inder daad niet naar een latere da tum verschoven. De fractie Progressief Alkemade had hierom gevraagd. Maar dit verzoek is niet ingewilligd, omdat er vanuit de raad be zwaren tegen bestonden. Een aantal leden van raad en college had moeite met de voorgestelde verdaging. Het is beslist niet zo, dat door een boycot van top-ambtena- ren de vergadering niet kan worden verschoven", aldus de gemeente-secretaris. Het verzoek van Progressief Alkemade om de algemene be schouwingen een dag later te houden, dan in het vergader schema was vastgesteld, werd tijdens de onlangs gehouden raadsvergadering uitgebreid behandeld. De raadsleden had den weinig problemen met het voorgestelde uitstel van één dag. Mevrouw Van Aken (VVD) stribbelde wat tegen, omdat ze eerst om negen uur beschikbaar kon zijn. Maar toen bleek, dat de vergadering best om negen uur kon begin nen, ging ook zij akkoord. Burgemeester Bolten was ver hinderd op de voorgestelde vergaderdag, 28 oktober, maar liet weten in loco-burgemees ter Verhaar een uitstekende vervanger te hebben. Ook ge meente-secretaris Brama was op de 28-ste verhinderd maar kon worden vervangen. Alge mene beeld van de raadsver gadering: laten we ons colle giaal opstellen en de progres sieven in de gelegenheid stel len de spreekbeurt van de so cialistische lijsttrekker Den Uyl bij te wonen. Progressief Alkemade ging er na de raadsvergadering van uit, dat er geen bezwaren meer bestonden tegen de voorgestel de verdaging. Burgemeester Bolten had echter aan het eind van de discussie laten weten, dat hij de beslissing nog moest nemen. De burgemeester is immers de man, die blijkens de gemeentewet geheel zelf standig moet beslissen over wijzigingen van het vergader schema. Burgemeester Bolten heeft inmiddels die beslissing genomen: er is geen sprake van een verdaging en het ver gaderschema wordt uitgevoerd zoals dat in het begin van het jaar is vastgesteld. Progressief Alkemade zegt door dit besluit te zijn teleur-, gesteld en is verontwaardigd. Men heeft geen bevredigend antwoord gekregen op de- Gemeente secretaris Brama pertinente leugens- vraag, waarom die beslissing zo is uitgevallen, terwijl de raadsvergadering een ander beeld ademde. In een persbe richt zeggen de progressieven te hebben vernomen dat top ambtenaren de verdaging heb ben gedwarsboomd. „In de raadsvergadering bleek dat zo wel de burgemeester als de ge meente-secretaris zich wilden laten vervangen. Dit was niet mogelijk voor de gemeente-se cretaris, aangezien de in aan merking komende hoofden van dienst 'toevallig' die avond verhinderd waren". Tot zover het persbericht van de PvdA. Gemeente-secretaris Brama: „Hoe komen ze er bij. Dit is niet een gemeente als het so cialistisch bestuurde Amster dam. Hier is het bestuur nog de baas. Ik kan door drie waarnemend secretarissen vervangen worden. Eén daar van was verhinderd, maar bei de anderen konden best. Toch heeft de burgemeester beslo ten het vergaderschema niet aan te passen aan de komst van Den Uyl. Dit omdat er binnen raad en college wat be zwaren rezen. En daarbij kan natuurlijk ook het publiek ge dupeerd worden door een on verwachte verandering van de datum". Voorzitter J. Castelein van de PvdA-Alkemade. „Wij hebben met het persbericht onze twij fels geuit. Meer niet. De twee vertegenwoordigers van de fractie zullen op de 27-ste Octo ber nu wel naar de algemene beschouwingen gaan. Ook al spreekt Den Uyl elders in de gemeente. Wij zullen die ver gadering uiteraard niet boy cotten, want per slot van reke ning zijn we hiervoor in de raad gekozen. Wel zouden we graag meer duidelijkheid wil len hebben over de achterlig gende reden van dit besluit". De Kerkstraat in Hoogmade, totaal niet geschikt voor het doorgaand verkeer i tot nog toe gedwongen is doorheen te rijden. bm Milieubeheer Leiden heeft het college en w van Woubrugge verzocht de plannen voor een omleidingsweg rond Hoogmade te herzien. De weg, die er moet komen om de Kerkstraat binnen de bebouwde kom van Hoogmade te ontlasten, is volgens de werk groep te grootschalig van opzet. Niet alleen de werkgroep Milieubeheer is die mening toegedaan, maar ook de provinch uitvoering van het project zou bovendieL rijk financieel moeten bijspringen, waartc gezien de landelijke economische situatii. bereid zal blijken te zijn. De werkgroep t - het college om terug te komen op het eertL genomen standpunt en samen met de proi ee"n veel kleinschaliger ontwerp nader L werken, gecombineerd met een smalle on tingsweg voor de boerderijen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense gemeente bestuur heeft nog geen be sluit kunnen nemen inzake de eventuele opvolging van de afgetreden jeugdraadsle den. Oorzaak is de zeer on doorzichtige situatie die na de roerige vergadering van eind augustus is ontstaan. De mist omtrent deze zaak is thans nog steeds zo dik dat wethouder Haanstra zich gisteravond tijdens een vergadering van de commis sie algemene zaken afvroeg, of er nu nog wel of geen Jeugdraad meer is. De Wethouder ging diep in op de juridische gevolgen van het aftreden van de Jeugdraad en de daarbij gevolgde procedure. Duidelijk liet hij hierover zijn Daarbij betwistte hij het voltallig aftreden van de Jeugdraad en deelde mede dat nog steeds geen ontslagbrieven waren ontvangen van zes van de dertien leden. Zes jeug draadsleden zijn kennelijk he lemaal niet zo blij met het ad vies van het dagelijks bestuur, aldus de heer Haanstra die nog opmerkte dat Alphen formeel nog beschikt over een Jeug draad. Wel gaf hij toe dat functioneren ervan uiterst moeilijk zou zijn. Ook de com missieleden waren deze me ning toegedaan. De commissie vroeg zich daarbij af of het wel zin heeft om in de opvol ging van de afgetreden leden te voorzien of een geheel nieu we raad op te richten. Het col lege van burgemeester en wet houders komt op zeer korte termijn met nieuwe voorstel len inzake deze materie. Eerste elpee King's combo Woubrugge/Roelofarendsveen Eén dezer dagen is de eerste langspeelplaat van het „King's Combo" verschenen, onder de titel „De boodschap van een kind". Op deze plaat is een kerstmusical te horen, onderverdeeld in dertien lie deren waarvan de teksten ge schreven werden door de Wou- brugse pastoor R. van Sasse van Ysselt. De plaat werd in maart van dit jaar opgenomen in de kerk van Rijpwetering, die zich vanwege haar akoestiek prima leent voor het doel. De vaste bezetting van het combo - de dames Nel Kroone, Marja Schrama, Anneke van Winden en Truus Borst - kregen op de plaat medewerking van een aantal gastmusici, zoals drum mer Fried Elstgeest, organist- /pianist Theo Elstgeest, de gi taristen Peter van Poelje en Pim Verra, de bassist Ruud Gijbeis, waarnaast Marieke van der Horst op de dwarsfluit speelde en Henk Robbers de percussie voor zijn rekening nam. Pater Raymond sprak tenslotte de verbindende tek sten in. „De boodschap van een kind" is vanaf heden verkrijgbaar bij de verschillende Comboleden, tijdens de optredens en daar naast op het adres Van Dorth- straat 2 in Woubrugge. Ook in Roelofarendsveen, Zuideinde 87, is deze plaat voor 18.50 te koop. De oplage is duizend exemplaren. Vechtpartij NOORDWIJK Bij een bushalte aan de Parallelbou levard ontstond een vecht partij tussen drie Marok kaanse gastarbeiders en en kele passerende jongelui. De' Marokkanen waren in de badplaats op stap geweest en stopden op de bus te wachten. Een van hen had wat diep in hét glas gekeken en gaf over en dit was voor een paar jon geren met hun meisjes aanlei ding het gedrag van de Ma rokkaan na te apen. De man nen maakten zich hierover boos en gooiden stenen naar de uitdagers. Deze smeten de projectielen terug en het tref fen liep uit op een knokpartij. Als gevolg van een en ander sneuvelden de ruiten van een woning aan de boulevard. De politie haalde de vechtenden uit elkaar en nam ze mee naar het bureau. Daar werd de zaak uitgepraat en de vrede ge'e- kend. ALPHEN AAN DEN RIJN De raadscom missie Algemene Zaken verleent haar mede werking aan het in het in het leven roepen van een overlegorgaan gezondheidszorg. Hiertoe besloot men gisteravond. Een van de redenen om hiertoe over te gaan is dat de materie van de gezondheidszorg te gespecia liseerd is om gefundeerd te worden bespro ken door gemeenteraadsleden. Tevens vindt men dat de gemeenteraad te weinig inzicht heeft in zaken die deze zorg aangaan. De nieuwe commissie zal derhalve bestaan uit vertegenwoordigers uit de raad (elke fractie zal één vertegenwoordiger zenden) en aangevuld met tenminste vier deskundigen. Vrijwel de ge hele commissie algemene zaken was het eens met het oprichten van dit overlegorgaan dat de gemeenteraad straks zal gaan voorzien van ad vies op het medische vlak. Een mijlpaal voor het gemeentebestuur dat in het verleden nogal eens problemen heeft gehad met het bestuur van het Alphense ziekenhuis Rijnoord. Dit bestuur heeft geruime tijd onze kerheid laten bestaan over de vraag van het ge meentebestuur of inmenging gewenst is. Een vraag die zich jarenlang onbeantwoord liet. Dit terwijl juist het Alphense gemeentebestuur dringend medezeggenschap wenste in het be stuur van Rijnoord. Met name de financiële handel en wandel van het ziekenhuis kon wei nig waardering wegdragen van de gemeente Alphen. Deze financiën vond men weinig door zichtig. Mede gezien de door de gemeente Alp hen verstrekte subsidies ten gunste van het zie kenhuis meende men dat medezeggenschap een rechtvaardige zaak zou zijn. Hierna ontstond een gespannen sfeer waarbij diverse gemeente raadsleden het ziekenhuisbestuur beschuldigen van een halstarrige houding daar waar het om medewerking ging. De nieuwe commissie zal mogelijk in de toe komst bemiddeling kunnen verlenen in derge lijke conflicten en advies kunnen geven op an der gebied binnen de medische sector. Overi gens waarschuwde wethouder Haanstra voor een al te optimistische zienswijze. Hij doelde op de (nog) beperkte bevoegdheden van het ge meentebestuur op het gebied van de gezond heidszorg. Tot nu toe bestaat er geen enkele plicht tot overleg en de gezondheidszorg be weegt zich nog geheel buiten de politiek. De si tuatie waarin naar alle waarschijnlijkheid ver andering zal worden gebracht op korte termijn. Weissman over Holland De kleinkunstgroep 'Weis sman' brengt zaterdagavond het programma 'Over Hol land' in het Alphense Hoofd straattheater. Het program ma bestaat uit muziek, zang en sketches. Na de pauze voert 'Weissman' onder de noemer „luchtig en licht ver teerbaar", een kleinkunsto- pera op. Het optreden begint om half negen. Toegangs kaarten zijn telefonisch te be stellen: 01720-93737. Ledenstop senioren Woubrugge WOUBRUGGE In ,fi1! ting van de uitbreiding11^1 accommodatie van voetbz eniging Woubrugge heer vereniging zich genood gezien een ledenstop vo< nioren in te voeren. Sinds jaren heeft de vj ging zes senioren-elftalii men met de A-junioren len zij het enige veld mi ciële maten dat die verei heeft. In de afgelopen hebben zich onverwacl flink aantal senioren secretariaat gemeld. Zol; geen velden bij komei echter geen zevende 'worden samengesteld, ziet de toekomst voor d< balvereniging er roosl uit. De gemeente heeft 1.7 ha. ten noorden va huidige veld aangekocht bezig met de voorbereii' Wanneer de weide van f, een daadwerkelijk voetb herschapen wordt, zeker. Slachting offerdieren in Leids slachthuis LEIDEN Het slacht»8 Leiden heeft na druki verscheidene instantie^nge sloten het abattoir zott ga open te stellen vootntee slachting van dieren tebor hoeve van het jaarlijklrt T lamitische offerfeest J s va Laai fuigc Omdat het Islamitische feest dit jaar op een valt, wilde het personees het slachthuis de slach - leiden. Slachters elders derland waren echter hun deskundigheid in van de ter slachting te dieren te stellen. De ve re hoofdinspectie is v; ning, dat alles in het w> steld moest worden slacht in een slachthuis ten gebeuren. De dieren vlees kunnen zodoendefli de slacht gekeurd tune zfcorte kis men ien, fefga; t< ne atisch, e nd. 0 oetir resta rde lems wlïebrc er ai Ook de dierenbesche zette het slachthuis druk. Als het slachthuis ten zou blijven, zou slachting plaats hebbel ren zouden onnnodig Ook de college's van I van gemeenten uit de Leiden en moslimorgan lt Eleitten voor openstellir e] het abattoir. Zondagmorgen om wordt met de slachting Pasteurstraat (tel. 21 T~ gonnen. Voor vrijdag worden degenen, die a feest willen deelnemen, de directie laten weten veel dieren zij ter sla willen aanvoeren. de, 1 len, s hoo rhou onta ennii okkt idvis ibodi r; „v it jaa ;1 tij apper iworj HAZERSWOUDE De gemeenteraad van Hazerswoude buigt zich in de komende raadsvergadering over de woningbouwmo- gelijkheden op de plaats van de Zwaantjes- kerk. Een inwoner van deze gemeente, de heer Van Arkel, heeft een plan ingediend waarin hij voorstelt twee woningen in de prijsklasse 400.000 tot 500.000 gulden te bou wen op de plaats waar de kerk nu staat. De gemeente heeft al eerder geweigerd het be stemmingsplan te wijzigen om de heer Van Ar kel, die eigenaar is van het niet meer voor ere diensten gebruikte gebouw, gelegenheid te ge ven zijn plannen uit te voeren. Nu gaat de ge meenteraad zich wederom over de zaak buigen' omdat er nieuwe ontwikkelingen zijn. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben de ge meente Hazerswoude namelijk over deze han delswijze gekapitteld. De brief van G.S. is bij de gemeente bijzonder slecht gevallen. Volgens ge meentesecretaris J. Verlare is de provincie wil lekeurig te werk gegaan en heeft zij zich wei nig aan gelijkheidsbeginselen gelegen laten lig gen. De heer Van Arkel op zijn beurt vindt de brief van de provincie heel belangrijk. Voorts wijst hij erop dat het de gemeente is die hem heeft aangeraden G.S. in te schakelen. Ambte naren van de Rijks Planologische dienst zijn zelfs al poolshoogte komen nemen. De heer Van Arkel is inmiddels ook door de Hazerswoudse commissie planologie en ruimte lijke ordening gehoord. Gesteund door zijn ad vocaat pleitte hij daar voor de bouw van de wo ningen. De Zwaantjeskerk, die vorig jaar onder de slopershamer viel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4