¥/ereldspaardag: een gebaar voor elkaar. LEIDSE SPAARBANK 'ommel en Tom Poes in 1982 als avondvullende tekenfilm voering betaald etbal betekende ommekeer bi j Oran je MARTEN TOONDER EN ROB HOUWER VOOR EEN FILM VAN STAND 75' .5$ 59 (Van een medewerker) )EN HAAG De enorme mmezwaai die zich een wart eeuw geleden in oze voetbalconstellatie oltrok veroorzaakte nogal Va t beroering onder dege- en die met alle middelen et zuivere amateurisme rensten te handhaven. Hoe oed bedoeld ook, de erbar melijke resultaten van het (ederlands elftal, dat in de eriode 1950-1954 van de 25 tndenwedstrijden er 19 erloor, schreeuwden om en koerswijziging op zo ort mogelijke termijn. Vrijwel niemand liep im mers meer warm voor een oetbalinterland, er moest is wat gebeuren wilden ij internationaal blijven eetellen. Legio waren de ■rgaderingen, waar ver- itte koppen botsten, en t gevolg was dat uitein- lijk het betaalde voetbal an de grond kwam. ran die betaling profiteerden ize Oranjemannen voor het 'rst op 13 maart 1955, toen Denen naar Amsterdam wamen. De loop naar het adion zat er meteen in, ant de verwachtingen wa- 'n hoog gespannen. Neder- nd beschikte immers weer i'er onze buitenlandse profs dus lag een rui/ne zege in lijn der verwachtingen, e eerste „betaalde" infor atie bestond uit: De Munck ortuna'54Wiersma (DO- AR) en Kuijs (Haarlem); 'haap ('t Gooi). Van der art (Fortuna'54) en Van ghijndel (SVV); Dillen *SV), Timmermans (ADO), 'ilkes (Valencia). Lenstra ieeren veen) en De Harder hlland Sport).*. Groot was teleurstelling toen na 1 '2 uur voetbal de stand 11 het scorebord prijkte. Er as op meer gehoopt, maar e stevige Scandinaviërs adden zich van de faam van Jze profs niets azngetrok- Lenstra redde de eer, 'an Schijndel was aanvoer- ■r, Kuijs en Van der Hart ■but eerden en good-old ertus de Harder was na een wezigheid van vijftien jaar 'eer in Oranje terug. Onge- vijfeld een persoonlijk re- ->rd. - met lag voor de hand dat er «enen van vooruitgang Joesfen komen. De zege van 9 op België door een won dermooi doelpunt van Coen 'Hen loog er althans niet Over de nederlaag van 0 in Dublin tegen de Ieren ferd niet te lang nagekaart, imdat op dit dieptepunt een fagnifieke zege van 41 op echo Jft uit CZlJ het voetbaiuerleden de Zwitsers in de Kuip volg de. In deze ontmoeting was het spel van onze rechter vleugel Timmermans- Wilkes een openbaring. De 22 in het tweede treffen tegen de Belgen dankzij twee vol treffers van Bram Appel mocht redelijk heten en het was bijzonder plezierig dat deze opgaande lijn werd ge continueerd. Noorwegen werd in het stadion met 3—0 en Saarland in Saarbrücken met 21 verslagen. Van de zeven ontmoetingen die in 1955 werden gespeeld wer den er vier gewonnen, een prestatie die slechts voor de tweede wereldoorlog was ge leverd. Naast Kuijs en Van der Hart debuteerden in 1955 Brooijmans (Willem II), Bos- selaar FeyenoordBrusse- lers (PSV), Carlier (Fortu na'54), Geel (SVV) en Schou ten (Hólland Sport). Maar lang niet alle debutanten ble ken blijvertjes. Opmerkelijk in 1955 was de Brabantse inbreng. Eindho ven. NAC, PSV en Willem II werden afdelingskampioen en dus werd het spelen om de landstitel een volledig Brabantse aangelegenheid. Voorwaar een unicum in onze voetbalgeschiedenis. Willem II werd tenslotte met groot machtsvertoon voor de derde maal kampioen van Nederland en telde in Jan van Roessel een schutter van groot formaat. Tot Neerlands' topscorers behoorden voorts t.Dillen (PSV), Ehlen (Sittar- cfia) en De Jong (Willem II). Het zag er even naar uit dat het Haagse Holland Sport middels spectaculair voetbal kampioen ging worden en met name Landman, Van Geen, De Harder, Clavan, Schouten en de gebroeders Heyster blonken in deze Hou trust formatie uit. Maar een inzinking aan het eind van de rit maakte dat op de valreep de titel bij NAC te recht kwam. Feyenoord-stadion Partizan met 32 van Rapid winnen en in Haarlem won de „oude glorie" met 51 van HFC. Spangen moest het na vele jaren zonder Zilveten Bal stellen en in Amsterdam won HBS voor de derde maal de AROL-beker. Ook in 1955 al rolde de voetbal raar. Op het Apeldoornse Berg en Bos won AGOVV met 100 van DFC. DFC werd hoofdklas ser, AGOVV niet.' Sparta was zestig jaar eerste klasser, UD werd 80, Concordia en PW 70. AFC, LSC en VOC 65 en ADO en 't Gooi 50 jaar. Oud- bondsvoorzitter Ir. J. W. Kips (HBS) werd 75, de Haarlemse rector Dr. C. Spoel der (HFC) 70 en de oud- international Vermetten 60 jaar. En in Breda weerleefde het verleden door de herop richting van de kadettenclub Vel oei tas. Buitenland In de landenwedstrijd Enge landSchotland (72) was de 40-jarige Stanley Mat thews nog steeds de grote uit blinker, New Castle United won met 31 van Manches ter City en daarmee voor de zesde maal de Engelse Cup en het 50-jarige Chelsea werd voor de eerste maal kam pioen van Engeland. Andere kampioenen waren Ander- lecht (België), Dynamo (Rus land). Vienna Oostenrijk Rot Weiss (Duitsland), Djur- garden (Zweden), Chaux de Fonds (Frankrijk), Real Ma drid (Spanje), Milano (Italië) en Aberdeen (Schotland). Het Britse voetbalaanzien kreeg een geduchte deuk door de nederlaag met 41 op eigen bodem tegen het Continent en ook de neder laag van 10 tégen Frank rijk zat Albion hoog. Honga rije bleek nog even sterk als voorheen. Zeer succesvol was een trip door Scandinavië, waar de Magyaren achter eenvolgens wonnen van Noorweggen 50, Finland 91, Zweden 73 en Dene marken 60. In Wenen werd met 22 tegen Oosten rijk gespeeld, maar in de re turn in Boedapest de 100e interland tussen beide landen i— zegevierde Hongarije met 61. In deze ontmoeting speelde Puskas zijn 75e inter land. In België werd Fons van Brandt en in Frankrijk Raymond Kopa gekozen tot de voetballer van het jaar. Dat was allemaal 25 jaar ge leden. Het is of het allemaal gisteren is gebeurd. LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 NEDERHORST den BERG Gerechtigheid. Jederland krijgt eindelijk zijn getekende avondvullende hoofdfilm gewijd aan de avon duren van Heer Bommel en Tom Poes. Neer- Jands populairste stripfiguren, tussen 1939 en 1941 door breinbaas Marten Toonder bedacht, ^aan met Kerstmis 1982 in 75 bioscopen (een absoluut record) in ons land een nieuwe car rière beginnen als filmster. Producent wordt Rob Houwer, die dan ook meteen laat weten' dat de film „van Disney-kwaliteit" wordt Een Film van Stand dus. Marten Toonder, overgekomen uit zijn woonplaats n Ierland, was gisteren samen met producent flouwer aanwezig op het kleine kasteeltje in Ne- ierhorst den Berg waar de Toonder Studio's ge vestigd zijn. De 68-jarige Toonder: „Van m'n pril ste jeugd af aan heb ik tekenfilms willen maken. 3e strips waren bedoeld als een opstapje naar de 'ilm. Maar het is er uiteindelijk nooit van geko- nen. Ik had er het talent waarschijnlijk niet voor, >f ik was niet commercieel genoeg." In producent tob Houwer, zelf een Tom Poes-Heer Bommel fa- ïaat van het eerste uur, heeft hii wat dat betreft jen goede. Houwer, die de prikkel verschafte voor jen opleving in de Nederlandse filmindustrie en jie voor 1981 twee films op stapel heeft staan Adriaan en Olivier, in stijl en sfeer van de derti en Dimitri Frenkel Franks Hoge hakken, Liefde): „Na de spanning, voldoening maar ellende van vijf opeenvolgende succesvolle speelfilmprodukties, waarbij lieve lie- stellig op wachten, dat je eindelijk eens ga je - dankbaar Voor je geluk want talent zal het niet zijn - dan maar s helemaal in Daarbij ben ik een flink stuk in mijn leven ben bij Bambi en Bommel beland, nu is het de tijd, dit zou ik ver- graag willen en dat zal niet alleen ik, Nederland vreselijk leuk vinden. Een, eerste avondvullende tekenfilm: Heer Bommel Tom Poes. Ik hèb Marten Toonder toen meteen briefje geschreven. Ik heb hem uitgelegd, dat zo'n film niet alleen wil produceren maar ook supervisie zou willen hebben, bereid ben alles De 68-jarige Marten Toonder en producent Rob Houwer: Eerste avondvullende speelfilm met 115.200 beeldjes Tom Poes en Heer Bommel. wat ik aan inspiratie en kennis in huis heb te in vesteren. Marten heeft me onmiddellijk terugge schreven, was het er volledig mee eens, ook dat het pertinent géén kinderfilm moest worden, maar voor volwassenen én kinderen". Bikkelhard Rob-Houwer zegt in dezelfde tijd dat hij moeizaam met een 8mm camera aan de gang ging, in de ban geraakt te zijn van Tom Poes en Ollie B. Bommel. ,,Het allereerste stripboekje heb ik ooit eens met Sinterklaas gekregen: Tom Poes en het land van de Blikken Mannen. Een bikkelhard avontuur, futura, vreindschap en dramatiek in één boekje en dat allemaal getekend. Net een film. Ja, nét een film, dat vond ik toen al." Overigens zijn er door Toonder diverse daadwerkelijke pogingen geweest een Tom Poes-film van de grond te krijgen. Tom Poes als hoofpersoon, want de listen verzinnende jongeheer was de eigenlijke drager van d'e avontu ren en ontstond het eerste. Pas later voegde de herebeer zich bij hem, terwijl Bommels naam en zijn filosofieën van een Heer van Stand inmiddels de trekkers geworden zijn van een strip die nog altijd in diverse kranten verschijnt, in tien andere landen bovendien en sinds lang bij uitgever de Bezige Bij een vaste plaats in literatuurland heeft gekregen. Wat die film betreft, is er in de oorlog tussen 1941 en 1944 een poging gedaan tot een filmversie in vier delen te komen van tezamen 80 minuten. Tom Poes en het geheim van de grot heette het vérhaal dat maar voor driekwart ge reed kwam. Daarna zijn er vier korte reclame films geweest, van respectievelijk drie en tien muinuten voor de grote gloeilampen firma in het zuiden des lands, terwijl een serie van negen tele visiefilmpjes van vijf minuten nooit is uitgebracht. Monniken werk In een scenario van Harry Geelen zullen straks alle Rommeldamse bekenden uit de Bommelstrip in film opduiken: Naast Bommel en Tom Poes uit- eaard mert uw welnemen huisbediende Joost, de boeven van het eerste uur Bul Super en Hiep Hie- per, de hatelijke Markies de Cantecler, de sterk vibrerende kunstschilder Terpen Tijn, en latere figuren als Professor Prlwytzkofsky, breinbaas Kwetal en Pee Pastinakel. De film gaat 80 minu-, ten duren en er zal twee jaar aan gewerkt worden door een voor deze gelegenheid stevig uitgebrach te staf van Toonder-tekenaars. Een monniken werk, want tachtig minuten film betekent met de hand tekenen, invullen en kleuren van 24 beeldjes per seconde, in het totaal 115.200 beeldjes. Dat karwei gaat gebeuren onder leiding van Toonder- mensen met o.a. de Deen Björn Frank Jensen (van o.a. „Barbapapa") en de Amerikaan Bob Maxwell die bij Disney-werkte Wat stijl betreft richt het scenario zich op de „middenjaren" van de strip. Toonder: „Vóór de tijd dat ik wat druile rig, volgens sommigen zeurderig, helemaal de lite raire kant op ben gegaan. En" hij zegt het met af schuw in z'n stem „het wordt geen beperkte ani matie. Het wordt een „fully animated" film." Dat wil zeggen geen mager schokkerige of platte figuurtjes, maar werk a la Disney. Zal de inmid dels grijze stripnestor Marten Toonder dan nog laat in z'n leven'het beeld van de even grijze, wij len Walt Disney benaderen? Heer van Stand Ollie B.Bommel kan er eindelijk gerust zijn. Zijn spreekwoordelijke goede vader zal het inderdaad allemaal nog een keer beleven. Al zal Rob Hou wer er heel wat listen voor moeten verzinnen. BERT JANSMA 59 llllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllUIIIIIII hij reeds in de eerste ronde werd uitgeschakeld, zo weinig van terecht, dat hij. er niets meer voor voelt zijn voort te zetten. Peter Adelaar stopt met judo HENGELO De Amster damse judoka Peter Adelaar (33) heeft gisteren het hoofdbestuur van de Judo Bond Nederland en bonds coach Peter Snijders meege deeld, dat hij met onmiddel lijke ingang zijn judo-loop- baan zal afsluiten. Adelaar, die in 1978 te Helsin ki het Europees kampioen schap bij de superzwaarge wichten veroverde en in het verleden nog eens vijf bronzen medailles tijdens deze titel strijd in de wacht- sleepte, bracht het er tijdens de Olym pische Spelen in Moskou, waar Bovendien wordt hij nog altijd geplaagd door een schouderblessure, die hem er overigens vermoede lijk niet van weerhoudt in te gaan op een lucratieve aanbie ding als prof-catcher. IIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllUilllllllllllUlllllllllltlllUIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllltll Wereldschaaktoernooi op Malta VALLETTA Van 20 november tot 8 december wordt op Malta een wereld-schaaktoernooi gehouden waaraan wordt deelgenomen door misschien wel 500 spelers en speelsters uit 82 landen. De landentitel werd in 1978, in Buenos Aires, gewonnen door Hongarije. De afvaardiging uit dat land wordt geleid door groot meester Lajos Portisch. De prominentste speler uit de Sovjet- Unie is wereldkampioen Anatoli Karpov. De Russische ploeg zal ongeveer 40 leden sterk zijn - oud wereldkampioen Boris Spassky is een hunner - en behalve uit spelers en speelsters be staan uit tolken, oefenmeesters en een arts. 21 Oktober is 't Wereldspaardag. Rond die dag ontplooit uw spaarbank een aantal belangrijke aktiviteiten. Om precies te zijn: van 15 t/m 29 oktober. Komt u in die periode even langs? Er ligt eenbijzonder fraaie kalender voor u klaar. Een kalender met als thema: "Kinderen in de Wereld". Een gebaar van uw spaarbank naar alle spaarders. Op elk kalenderblad staan treffende kleurenfoto's van kinderen uit alle windstreken. Kinderen zoals ze in die verre landen "betrapt" zijn door reizende fotografen. Uw spaarbank biedt u deze kalender gratis aan, zolang de voorraad strekt. Nederland helpt de kinderen van Egypte. Unicef voert in ons land een nationale aktie voor de kinderen van Egypte. Een aktie die geld bijeen wil brengen voor gezond heidszorg, scholen, watervoorziening en sociale projekten in dit arme land. Uw spaarbank haakt er, hopelijk met u, op in. Daarom vindt u in deze periode bij uw spaarbank een speciale "spaarpot" voor uw bijdrage aan de Unicef-aktie. Voor de kinderen van El Nasr in Zuid Egypte. Een gebaar van onze spaarders hier, naür die jonge mensen daar. Een bijzondere uitnodiging voor een oriëntatiereis naar Egypte. Om hen met eigen ogen te laten zien hoeveel nuttig werk met de Nederlandse bijdragen in Egypte gedaan wordt, ontvanct een tiental deelnemers aan deze aktie een uitnodiging voor een oriëntatiereis naar El Nasr in Zuid Egypte. Als u daarvoor in aanmerking wilt komen, stuur dan de kaart in die u op de gratis kalender van uw spaarbank aantreft. 1 Een gebaar van alle spaarders naar de lönderen van Egypte: een gulle bijdrage aan de Unicef-aktie. Een gebaar van uw spaarbank naar alle spaarders: een gratis kalender "Kinderen in de Wereld".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21