&CDA krijgt zijn zin ELASTINGVERLAGING, GEEN PRIJSCOMPENSATIE BELASTING1 erhoging minima wellicht il in lecember Hasj- vangst in Lisse Bejaarden met mes bedreigd DODENTAL ALGERIJE MINDER DAN GEVREESD Geen medisch onderzoek in Haags gifgebied Iran dreigt met afsluiting Straat van Hormuz Zeldóa (Bowtant lekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - «dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezoraina: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 15 oktober 1980, 71e jaargang no. 21786 DAGBLAD VO0R ZUID-HOLLAND Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk een bui. Minima rond 4 graden met in het binnenland nog een kleine kans op nachtvorst. Middagtemperatuur rond 11 graden. Vannacht weinig wind, morgen overdag tot ma tig toenemende noordoosten wind. Morgen zon: 7.04 - 17.42. Schev. hoogw.: 6.59 en 19.10. Laagw.: 2.12 en 14.41. DNA-onderzoek Informatierubriek „Kenmerk" over gevaren van DNA-onder zoek om 19.25 uur op Ned. II en om 21.00 uur documentaire „Nederland ontwaak(t)". Op Ned. I om 18.59 uur tv- reeks „Van gewest tot gewest" en om 20.40 uur dramaserie „Will Shakespeare". |00D VIER NTDUURDER HAAG Een heel brood binnenkort vier cent duur- at is volgens een woordvoer- i het ministerie van econo- zaken te verwachten nu artement in overleg met de indse Bakkerijstichting' ingestemd met een verho- an de prijs „af fabriek" met int. Waarschijnlijk gaat de e prijs aanstaande maandag toegestane prijsverhoging nt overigens niet dat hij zal worden berekend. Er irinkels waar brood wordt oor minimumprijzen. In nkels wordt het brood drie uurder. Vaandel voor Intendance Koningin Beatrix heeft gistermiddag in Bus- sum de commandant van het regiment Inten- dance, overste De Jon ge, een regimentsvaan del overgereikt. Dit ge beurde ter gelegenheid van het 75-jarige be staan van de Intendan ce-troepen. In het vaandel staat nog de gekroonde J (van Juliana), omdat het ko ninklijk besluit waarbij het vaandel werd toe gekend, nog door de vorige vorstin is onder tekend. Afrikaans monster van Loch Ness WASHINGTON Een dier zo groot als een olifant, met lange nek en staart, dat in de moe rasbossen van Afrika is gezien, moet volgens twee Amerikaanse geleerden een dinosaurus zijn, een dier waarvan men dacht, dat het tien tallen miljoenen jaren geleden was uitgestor ven. In het tijdschrift „Science 80" van gisteren ver tellen zij van de bewoners van een gebied van de Kongorivier te hebben gehoord, dat de. die ren een grijsbruine huid hebben, een lange buigzame nek en een zeer lange staart. De drier tenige poten zijn zo groot als braadpannen. De diern voeden zich met op noten lijkende vruch ten van een plant die aan de rivieroevers groeit. Zij houden zich alleen op in diepe plas sen en onder water staande grotten. ALGIERS Volgens woord voerders van hulporganisa ties in Algerije zal het aantal doden van de aardbeving van verleden week vrijdag aan zienlijk lager zijn dan in eer ste instantie werd gevreesd. Men houdt nu rekening met om en nabij de 10.000 slacht offers, waarvan er inmiddels 3.000 zijn geborgen. DEN HAAG Er komt vooralsnog geen medisch bevol kingsonderzoek voor bewoners in de omgeving van de Haagse Gaslaan. De noodzaak van zo'n onderzoek, voor ie dereen die daar behoefte aan heeft, vindt de Haagse wethou der Nyqvist op dit moment nog niet aangetoond. Bovendien acht hij de kans erg klein dat de gewraakte zwa re industrie op het terrein aan de Gaslaan in de toekomst uit deze wijk verdwijnt. Hij zei dit gisteravond in antwoord op twee van de vier eisen die de bewonersorganisatie Re- gentesse-/ Laakkwartier de gemeente gisteravond op een bijeenkomst in het wijk- en dienstencentrum „De Regen valk" stelde. iomb^ dyvcx dekte (Van onze parlementaire redactie) MauwpEN HAAG Uit vrees dat Kamer het op geen enkele manier eens zou worden over iet voor volgend jaar te voe- en sociaal-economisch beleid leeft de WD vannacht tegen (Van onze parlementaire redactie) t)EN HAAG De laagste sociale uitke ringen en het minimumloon gaan waar- tchijnlijk al op 1 december met één pro lent en 47 gulden bruto omhoog. Het ka binet heeft zich gisteren bereid ver klaard deze verhoging, die aanvankelijk )as op 1 januari zou ingaan, een maand ie vervroegen. Op voorstel van het CDA iras hier door de Tweede Kamer om ge- rraagd, omdat de laagstbetaalden anders lit jaar aan koopkracht zouden inboeten, foor 1980 was hun koopkracht, in tegen- 'lelling tot wat nu voor 1981 gebeurt, nog ligszins gegarandeerd. "Dit de woorden van premier Van Agt nel gisteren op te maken dat gekozen al worden voor een eerdere verhoging, loven een uitkering van 50 gulden netto a eens. Van Agt verbond hier wel de uit- ukkelijke voorwaarde aan dat het ka- net deze maatregel volgend jaar niet or de voeten mag worden geworpen de minima dan door de nullijn zak- Een debatje in het klein tijdens de algemene be schouwingen: Lubbers lijkt Den Uyl te willen overtuigen, maar de laat ste kijkt onaangedaan. wil en dank voor een CDA- motie moeten stemmen om de kansen op een behoorlijke loonmatiging zo groot moge lijk te houden. Als gevolg daarvan zal het kabinet de werkgevers en werknemers volgende week voorstellen per 1 januari af te zien van de prijscompensatie en in plaats daarvan genoegen te nemen met een belastingverlaging. Hierdoor kan de verwachte loonsomstijging volgend jaar met ongeveer drie procent (dus tot 5 pet) gedrukt wor den. Dat is nog één procent matiging méér dan het kabi net voor ogen heeft gehad. Verder betekent dit kamerbesluit dat de in directe belastingen verhoogd zullen moeten worden. De opbrengst hiervan moet worden aangewend om de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting te helpen betalen die in de plaats komt van de prijscompensatie. Een aantal goederen zal hierdoor van het lage btw-tarief (4 procent) naar het hoge (18 pro cent) worden overgeheveld. Wellicht zal dit 18-procentstarief in z'n geheel moeten wor den opgetrokken en zal bovendien een aan tal accijnzen moeten worden verhoogd. Met name zaken die onder luxe vallen, energieverslindend en slecht voor de volks gezondheid zijn zullen waarschijnlijk al op 1 januari duurder worden. Op de mogelijkhe den van een super-btw voor luxe goederen zal worden gestudeerd. Op korte termijn is zo'n maatregel onuitvoerbaar. Uit de stemmingen in de Tweede Kamer is vannacht verder gebleken: over een beperking van de aftrekbaarheid dat ook de laagstbetaalden volgend jaar 'boven 540.000 gulden); niet zullen ontkomen aan inleveren. Veel meer dan een achteruitgang met één pro cent zal dat niét mogen zijn. De hogere in komens zullen waarschijnlijk meer moeten inleveren dan de aanvankelijk voorgestelde 3,5 procent. dat volgend jaar al een beperking van de hypotheekrenteaftrek moet ingaan (het ka binet komt over zes weken met voorstellen dat een algehele verhoging van het laag ste btw-tarief met 0,5 procent door de Ka mer wordt afgewezen; dat het woningbouwprogramma zo moet worden verhoogd dat medio volgend jaar 60.000 vergunningen voor nieuwbouwwo ningen zijn afgegeven; dat de aftrekbaarheid van aow-premie door de werkende gehuwde vrouw alleen dat de staat een groter aandeel van de mag worden geschrapt als zij gelijktijdig het winst uit de kleine aardgasvelden moet op recht op een aow-uitketing krijgt; strijken; dat een eenzijdige beperking van de on- dat de Kamer er niets voor voelt haar ei derwijssalarissen ad 265 miljoen wordt afge- gen salaris extra te verlagen. wezen. Het kabinet heeft toegezegd met an dere voorstellen te zullen komen; dat de mogelijkheid onderzocht moet wor den bedrijven te verplichten tot het hebben van een bepaald percentage deeltijdbanen; zien v I ïxcL4 Minister praat met actiegroep Dodewaard DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische za ken heeft van daag een gesprek gehad met verte genwoordigers van de actiegroep „Stop Dode waard" over de voor dit weekein de aangekondig de blokkade van deze Gelderse kerncentrale. Een verslag van dit gesprek is van middag uitgezon den door VAR A's Dingen van de Dag. Uitzending was een voor waarde van de actievoerders. (zie verder pagina 15) Werkloosheid Zuid-Holland blijft stijgen DEN HAAG De werkloosheid in Zuid-Holland is in september met 3,1 procent gestegen vergeleken met augustus. De vraag naar werk nemers nam af met zestien pro cent. Alleen onder de jongeren onder 19 jaar daalde de werkloosheid. Ver geleken met sep tember vorig jaar nam de werkloos heid in Zuid-Hel- land met 21,2 pro cent toe. Vooral mannen die werk ten in algemene dienst, de bouw vak, op kantoor en in de landbouw kwamen zonder baan te zitten. Bij de vrouwen gaat het om personeel op kantoor, in al gemene dienst en in de horeca. '^saurus nmeuen menen dat het hier ,ory in dinosaurus gaat. De is door de inboorlingen vos gesneden en opge- VtA LISSE In een gepar keerde auto in Lisse heeft de rijkspolitie gis teren honderd kilo hasj aangetroffen. De drugs vertegenwoordigen een waarde van ruim vier honderdduizend gulden. De politie vond'de in Lis- se achtergelaten auto na een tip. De eigenaren van de verdovende middelen zijn nog niet achterhaald. Prins Bernard bij Flora Rijnsburg RIJNSBURG Prins Ber- nard zal op vrijdag 14 no vember de officiële opening van de, Flora-veilinghallen in Rijnsburg bijwonen. Prins Bernard zal op de avond van de opening geld in ont vangst nemen dat wortjt inge zameld ten behoeve van het walvisproject van het Wereld Natuurfonds. De stijl van Capitol meubelen is van een verbijsterende schoonheid BAGDAD, TEHERAN Iran beeft gisteravond ge dreigd in de Perzische Golf en de Straat van Hormuz mijnen te leggen als de staatjes aan de Golf hun steun aan Irak niet staken. Indien Iran daartoe over gaat, zullen helicopters aan boord van Amerikaanse ma rineschepen in het gebied van de Golf de mijnen ver wijderd. Het Amerikaanse ministerie van defensie vroeg zich echter af of Iran dit dreigement wel kan uit- Iraanse gevechtsbommenwer pers hebben gisteren voor het eerst in tien dagen tijd weer een bombardement uitgevoerd op Bagdad terwijl Iraakse troepen aan het zuidelijk front zich schijnen op te maken voor een definitieve aanval op de zuidwestelijk gelegen Iraanse havenstad Abadan, het belangrijkste oliecentrum van Iran en het Midden-Oosten. Rond de stad vinden hevige gevechten plaats. Het Iraanse opperbevel maakte melding van het neerschieten van zes Iraakse Migs boven Abadan en de nabijgelegen olieopslag plaats op het eiland Kharg. Irak bestookte Abadan en haar grote raffinaderij met he vig artillerievuur en voerde meer manschappen en tanks aan over de rivier de Karoen in zijn opmars naar Abadan. Vanavond komt opnieuw de Veiligheidsraad bijeen om zich over de oorlog te beraden. Bei de partijen hebben delegaties naar New York gestuurd. LEIDEN Twee bejaarde vrouwen zijn gistermiddag in het bejaardenhuis 'De Pa relvissers' aan het Bizetpad door een met een slagersmes gewapende jongeman be dreigd. De naar schatting negentienjarige jongen, die een witte helm droeg, eiste geld van beide vrouwen. Eén van hen wist echter met haar wandelstok de alarm knop in werking te stellen. De 62-jarige zus van een be woonster van de vierde etage van de flat wilde de kamer verlaten. Zij werd echter door de jongeman gedwongen weer naar binnen te gaan. De jon gen hield het mes op korte af stand van de vrouw en eiste geld. Aanvankelijk dacht de bejaarde, dat ze met een van haar neven te doen had, die een grapje wilde uithalen. Op een gegeven moment wilde zij naar de telefoon lopen om te bellen, maar werd door de be dreiger tegen gehouden. Ver volgens verscheen de bewoon ster van de kamer.. Ook zij werd door de overvaller be dreigd. De dame zag echter kans met haar wandelstok het alarmsysteem in werking te stellen. Toen de jongen be merkte, dat het alarmlicht brandde, nam hij via het trap penhuis van de flat ijlings de benen. Het mes werd in de gang terug gevonden. Kampioen-zwartwerker NAPELS Een Napolitaanse politieman is aangehouden, om dat hij bijna twintig jaar lang zijn functie van politieagent heeft gecombineerd met die van arts. Na het behalen van zijn artsen diploma bleef politieman Amanto in dienst van de politie, maar meldde zich voortdurend ziek. Zo werkte hij slechts vijftig da gen per jaar, terwijl welwillende collega-artsen op het ziek te for mulier steevast invulden dat hij leed aan zware depressies. Maar terwijl hij ziektegeld genoot als werknemer bij de politie, had Amanto een full-time baan op een laboratorium. De weinige da gen dat deze kampioen-zwartwerker wel politiewerk deed, meldde hij zich ziek bij het laboratorium.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1