Synode: Nieuwe argumenten nodig ter erklaring kerkelijke huwelijksleer eagan >egint met :leine oorsprong tan laatste fase iresidentsverkiezingen Nieuwe koude oorlog tussen Bonn-O.-Berlijn 'Ambtenmarkt'bij priester wijding in Amersfoort Belgische fascisten voor rechter Russell- tribunaal over Indianen lORTE METTEN IITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 PAGINA 17 t 1HH De Republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan draagt de traditionele joodse keppel wanneer hij een gehoor van Amerikaanse joden toespreekt in een synagoge in Los Angeles. (Van onze correspondent Dick Toet) IASHINGTON - Alle aanwijzingen in de strijd n het Amerikaanse presidentschap blijven dui- in op een spannende race tussen president Car- ir en zijn republikeinse rivaal Ronald Reagan, et nog zo'n drie weken te gaan heeft Reagan in üittMiïijwel alle opiniepeilingen een kleine voor- jrong. Vooral waar het gaat om het aantal te xwerven „kiesmannen" (in elke staat krijgt de innaar zoveel „electoral votes" als die staat ver- '*Iia,jgenwoordigers heeft in het congres), heeft Rea- n zijn positie de laatste weken langzaam maar staag verbeterd. jewel bij de op dit moment voorspelde geschillen feite elke staat de doorslag zou kunnen geven, "V :hten de campagnes van Carter en Reagan zich op moment vooral op zeven grote staten, waar in to- il 159 „kiesmannen" van de voor een meerderheid nodigde 270 te verdienen zijn. Daar wordt dan bij n uitgegaan, dat de buit in de twee grootste staten, ilifornie (45 „kiesmannen" voor Reagan) en New jrk (41 voor Carter) al vrijwel zeker verdeeld is. In f van de zeven andere grote staten (Pennsylvania, inois, Ohio, New Jersey en Florida) zou Reqgan öp t moment lichte, maar een nog allesbehalve beslis- v j ide voorsprong hebben. In de resterende twee 9A exas en Michigan) is van enig licht tussen beide m ndidaten nog geen sprake. I'huidige stand van zaken betekent voor het Car- -kamp een tegenvaller. Reagan startte zijn officië- 'I campagne begin september met een opmerkelijke ie blunders. Achtereenvolgens zette hij ondermeer aagtekens bij de waarde van de evolutieleer, beju- faadlde hij de Amerikaanse verrichtingen in Vietnam, ichtte hij Carter op een onwijze manier Klu Klux man-sympathieën in de schoenen te schuiven, leek op weg een politiek wereldrecord te verbeteren lor minstens een keer per twee dagen een stevige ■ik te schieten. war Reagans leger van adviseurs blijkt op tijd te nbben ingegrepen. Reagan werd te verstaan gege- n, dat als hij president van de Verenigde Staten llde worden, hij zich onvoorwaardelijk aan de hem orgelegde teksten diende te houden. Hij wordt idsdien altijd vergezeld door een aantal medeWer- (rs, die als enige taak. hebben Reagan te bescher- pn tegen sluw naar voren gestoken microfoons en itige vragen. x - elfvertrouwen struikelende start van Reagan zorgde voor een jnzwellend zelfvertrouwen in de Carter-gelederen, ik al omdat de missers kwamen op het moment dat irter in de opiniepeilingen bezig was een aanzien- k achterstand op Reagan om te buigen in een klei- voorsprong. Carter, zo was de mening bij zijn staf, ^ffde niet veel meer te doen dan te zorgen voor ■t „presidentiële plaatjes en praatjes" en samen met Bit minder alarmerend nieuws over de economie en |n niefverder uit de hand lopende situatie rond de rzische Golf zou Reagan de poten onder zijn eigen >el wegzagen. agans strenge bewaking blijkt echter te werken, ging door op zijn beproefde recept van strijdlustig tionalisme en krachtig militarisme en hij bleef de nerikanen paaien met zijn mening, dat ze in dit laie grondstofrijke land zijn samengebracht door n „van hogerhand" opgesteld plan. Met Reagans grante missers verdwenen ook de kritische verha- in de Amerikaanse pers. Bovendien deed Reagan If alle mogelijke moeite zijn aardsconservatieve lage wat meer in gematigde zin te wijzigen. En ook t bleek te werken. Reagan werd meer en meer ge- rtretteerd als een conservatief, die flexibel genoeg irdt geacht om de meerderheid van de Ameri- anse kiezers aan te spreken. Met name in de rich- ig van de vakbonden maakte Reagan een aantal liebuigingen, voldoende om hem de steun op te le ren van de Teamsters, de grote vervoerbond en van de Bond van Zeevarenden. Het zal moeilijk zijn ergens in de wereld meer conservatieve vakbonden te vinden. De Teamsters bijvoorbeeld worden nog steeds beschouwd als vergiftigd door Mafia-invloe- den, maar desondanks lijkt Reagan zijn aantrek kingskracht onder de Amerikaanse arbeiders gestaag te vergroten. Het belangrijkste wat Reagan echter bereikte, was ongerustheid in het Carterkamp en niet in het minst bij de president zelf. Carter begon krachtige persoon lijke aanvallen op Reagan te lanceren. Hij beschul digde Reagan van het inbrengen van „racistische elementen" in de campagne, presenteerde de keuze tussen hem en Reagan als een keuze tussen vrede en oorlog en hield de kiezers voor dat een keuze voor Reagan zou leiden tot een scherpe verdeeldheid tus sen blank en zwart, Noord en Zuid, Christenen en Joden en rijk en arm. Er mag dan wellicht minstens een kern mogelijke waarheid zitten in Carters harde woorden, de Amerikaanse pers bestempelde ze bijna unaniem als stoten onder de gordel. Inmiddels heeft Reagan in een van de schaarse onbe waakte ogenblikken opnieuw de plank royaal misge slagen. Vorige week onthulde hij dat naar zijn me ning de luchtvervuiling in de Verenigde Staten in wezen wel onder controlè is en dat derhalve het Na tionale Bureau voor de milieuhygiëne en de wet op de luchtverontreiniging wel opgedoekt kunnen wor den. De natuur, zo diepte Reagan een bijna ongeloof lijke anecdote uit zijn verleden op, is de grootste luchtvervuiler. Mount St. Helens, de vulkaan in de staat Washington, die eerder dit jaar tot een uitbar sting kwam heeft volgens Reagan meer zwaveldy- oxide uitgestoten dan Amerikaanse automobielen in tien jaar. Hij zat er wht dat betreft niet to ver naast, want auto's stoten relatief weinig zwaveldioxide uit. Maar de Amerikaanse industrie zorgde ongeveer elke maand voor een zwaveldyoxide-eruptie gelijk aan die van Mount Saint Hellens. De media hebben ruime, maar ook opvallend milde aandacht besteed aan Reagans laatste worsteling met de materie. Net zoals Reagan eerder, nauwelijks last bleek te onder vinden van zijn nauwe betrokkenheid bij „de elec- tronische kerk", het groeiende aantal tv-evangelis- ten, dat voor een steeds groter publiek een uiterst conservatieve boodschap predikt. Uit hun midden is inmiddels een machtige politiek gerichte organisatie ontstaan, de beweging voor een „morele meerder heid", die zich behalve met „aanverwante" kwesties als de strijd tegen abortus en een verplicht gebed op de scholen ook inzet voor zulke zaken als belasting verlaging, een krachtige defensie en de doodstraf, en zich uitspreekt tegen onder meer sociale program ma's van de centrale overheid, SALT II, burgerrech-. ten voor homosexuelen, erkenning van communis tisch China en gelijke rechten voor vrouwen. Negatieve publiciteit Jimmy Carter is zo geschrokken van de negatieve publiciteit over zijn scherpe aanvallen op Reagan, dat hij vorige week in een tv-interview beloofde zich verder te bepalen tot de „issues" en geen persoonlij ke aanvallen op Reagan meer te zullen doen. Veel succes lijkt Carter daarmee tot nu toe niet te hebben. De vraag of een man, die zulke conservatieve denk beelden heeft als Reagan, het leiderschap toever trouwd kan worden van het waarschijnlijk nog steeds machtigste land ter wereld, blijkt als „issue" nauwelijks te vermijden. Toch zal Carter in de laat ste weken waarschijnlijk meer hebben aan het sco ren van positieve punten voor zichzelf dan aan uit bundige aanvallen op zijn rivaal. De indruk bestaat, dat de meeste Amerikanen zo ongeveer lijken te we ten wat ze aan Reagan hebben. Carter daarentegen blijkt voor velen ook na bijna vier jaar nog zoveel raadselachtige aspecten te hebben, dat de uiteindelij ke afweging door een groot aantal Amerikanen waarschijnlijk pas gemaakt zal worden als ze op 4 november in het stemlokaal staan. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Onverwacht is de vorst ingevallen in Bonn en Berlijn. De politieke hoogzomer die het klimaat in de verhoudingen tussen de Bondsre publiek en de DDR bepaalde en die zelfs door de Russische inval in Afghanistan niet te niet kon worden gedaan, is van de ene op de andere dag omgeslagen in een winterse toestand met tempe raturen ver onder nul. De klap kwam in West- -Duitsland daarom ook zo hard aan omdat de po litiek barometer waar de nabuurlanden nau welijks acht op slaan, maar waar van elke tril ling bij de Duitsers zorgvuldig wordt geregi streerd geen enkele aanwijzing voor een der gelijke klimaatsverandering te zien had gegeven. De verontwaardiging over de maatregel om de mini mum verplichte geldomruil bij bezoeken aan de DDR en Oost-Berlijn te vërhogen tot 25 mark per dag was nog nauwelijks weggeëbd of partijleider Erich Honecker hield in het Oostduitse stadje Gera een rede die elke hoop op een spoedig herstel van de ontspanning tussen de beide Duitslanden de grond in boorde. Bij de valutamaatregel die bij zijn volle om vang voor het eerst ook geldt voor kinderen en be jaarden en die daardoor de stroom Duitsers die fami lie en kenissen in de DDR bezoeken danig zal ver minderen, kon men nog vermoeden dat het de Oost duitse partijfunctionarissen er mede omging de rijke buren in het westen harde DMarken uit de zak te kloppen. Uit de toespraak van Honecker bleek ech ter overduidelijk dat het SED-regiem een politieke koerswending is ingeslagen met de nadruk op con frontatie. Honecker kapittelde scherp de pogingen van het Westen om zich in oostelijke zaken te men gen en beschimpte bondskanselier Helmuth Schmidt als, „de uitvinder en opdrijver van het Brusselse ra- kettenbesluit". Bovendien stelde hij als voorwaarden voor een uitbouw van de "betrekkingen tussen Oost en West-Duitsland de erkenning door Bonn van het Oostduitse staatsburgerschap en de uitwisseling van ambassadeurs in plaats van permanente zaakgelastig den. Natuurlijk wist de SED-leider heel goed dat deze eisen voor Bonn volstrekt onaanvaardbaar zijn omdat ze de basis van de Duits-Duitse constellatie zoals die onder anderen in de grondwet van de Bondsrepubliek en in verdragen met de DDR is vast gelegd, zouden ondermijnen. Koude Oorlog Terwijl men zrch in Bonn nog beraadt over mogèlij- ke tegenmaatregelen ten opzichte van de drempel die de DDR aan zijn grenzen heeft gelegd - ook wel de „geldmuur" genoemd - zijn alle politieke waarne mers in de Westduitse hoofdstad het er over eens dat de sfeer van de Koude Oorlog weer bedenkelijk dichtbij is gekomen. Zij weten ook wat de oorzaak is van de Oostduitse ommekeer in zijn gedrag naar het Westen toe: de ontwikkelingen in Polen. Het feit dat de Sovjet-Unie met nadruk de maatregelen van Oost-Berlijn heeft gebillijkt - zo het Kremlin er al niet de initiatiefnemer van is geweest - ondersteunt de hypothese dat de „harde lijn" binnen de SED (de Oostduitse communistische eenheidpartij) de over hand heeft gekregen omdat men ten koste van alles wil voorkomen dat het Poolse proces van liberalise ring naar de DDR zou overslaan. Met gevolgen die voor de interne stabiliteit van het oostblok nauwe lijks zijn te overzien. Hier en daar kan men in Bonn ook wel horen dat wellicht de grenzen van de ontspanningspolitiek tus sen oost en west zijn bereikt. De humanitaire verte deringen die het communistische blok toestond zijn betaald met economische, financiële en technologi sche tegemoetkomingen van de zijde van het Wes ten. Deze zijn alle in verdragen vastgelegd. De staat sideologie van het Kremlin en zijn adepten zal ech ter nooit toestaan dat deze materiële voordelen de overhand krijgen boven de vereiste betrouwbaarheid en berekenbaarheid van de bevolking. In zoverre bevinden de westerese landen en met name de Bondsrepubliek zich in een dwangsituatie: eventuele repressailles op economisch gebied kunnen de toe stand alleen maar verslechteren en bovendien tref fen zij in eerste instantie altijd meer de gewone be volking dan de werkelijke machthebbers. Dergelijke abstracte theorieën zullen de doorsnee- -mensen die de DDR plachten te bezoeken echter een zorg zijn. Het Westberlijnse renteniersechtpaar dat vroeger elke week naar het oostelijk deel ging om de oude vrienden op te zoeken, bedenkt zich nu wel drie keer voor het DM50 zal betalen voor een eenvoudige koffiebabbel. En het jonge Westduitse gezin met twee opgroeiende kinderen dat tweemaal in de maand de grootouders in de DDR bezocht, zou failliet gaan als het telkens DM 65 (pwe maand DM 130) daarvoor buiten de benzinekosten zou moeten uitgeven. Werkelijk cynisch is dat de DDR met zijn beperken de maatregelen en zijn terugkeer tot het isolement tegenover het westen heeft, gewacht totdat de stem bussen in de Bondsrepubliek waren gesloten. Eerst moest bondskanselier Schmidt, de grote voorvechter van de ontspanningspolitiek, overwinnen voordat men de maatregelen die mogelijk Strauss winnaar hadden gemaakt, durfden aan te kondigen. Een bit tere pil voor Brandt, Schmidt, Bahr, Scheel en al die anderen die geloofden dat er uiteindelijk met Oost- -Berlijn goede betrekkingen zouden kunnen ont staan. En een bevestiging voor de opinie van Willy Brandt dat ontspanningspolitiek altijd wenselijk is ook al gaat die met hoogte- en (zoals nu blijkt) met dieptepunten gepaard. Het aantal bezoekers naar Oost-Berlijn is sterk teruggelopen nu de Westduitsers veel hogere entree gelden *moeten betalen. De grenswachten hebben nu tijd voor anoere Dezigneaen.... BRUSSEL - Voor de Recht bank van Antwerpen zal bin nenkort een zestigtal Belgische neo-fascisten terecht staan. De Raadkamer van de Antwerpse rechtbank heeft deze week tot zo'n massaberechting besloten. De betrokkenen zijn leden en aanhangers van de beruchte Vlaamse Militanten Orde (VMO), die onder leiding staat van de 52-jarige Antwerpe naar Bert Eriksson. De be schuldigingen luiden: deelna me aan paramilitaire oefen kampen in de Ardennen en geweldpleging, onder meer bij betogingen in de Voerstreek. De feiten dateren van maan den geleden. Kennelijk als ge volg van de jongste bomaan slagen door extreem rechts in Europa en de daarop'gevolgde golf van protest, is plotseling vaart gezet achter de vervol ging van de Belgische VMO'ers. Hoofdkwartier van de VMO is het café Odal aan de Ballaer- straat in Zuid-Antwerpen. Eriksson is eigenaar van die zaak, die volhangt met por tretten van Duitse en Vlaamse nazi-kopstukken uit de Twee de Wereldoorlog. De VMO heeft 200 kernleden en naar schatting zo'n zeshonderd sympathiserende leden. Ze hebben het vooral gemunt op DEN HAAG Het vierde Russelltribunaal, dat van 24 tot en met 30 november in de Rotterdamse -Doelen zal plaats hebben, zal zich bui gen over de problematiek van de Indianen van Noord- Midden- en Zuid-Amerika. Een zitting die eveneens in de grote belangstelling staat van vergelijkbare minder heidsgroepen, zoals de Eski mo's, de Papoea's, de Koer den, de Japanse Ainu's en de zogeheten Aborigines in Au stralië. Dit blijkt uit een persconfe rentie, die de Werkgroep In dianen Project in de Haagse Nieuwspoort gisteren gegeven heeft op eèn zelfde tijdstip, dat dit ook in New York is ge beurd. Van de tientallen aan klachten, die zijn ingediend, zijn er twaalf uitgekozen om, volgens het beproefde systeem van hoor, wederhoor en onaf hankelijke jury, behandeld te worden. Deze gevallen betref fen vooral problemen rond landrechten, de aanleg van leefmilieu verstorende water werken en mijnbouwprojec- ten, het met de voeten treden van eens gesloten overeen komsten en het met geweld onderdrukken van eigen cul tuur er. levenswijze. De aanklachten zijn afkomstig van Indianenpopulaties in Ca nada, de V.S., Guatemala, Co lumbia, Brazilië en Peru It huweliik dient vruchtbaar te ziin. maar lende taalgroepen waarin de bisschoppen zich hebben, zondheid, een derde op het recht op beslissingsvrijheid van externe machten, die het op het gezin hebben ge -J J ,i,, „—ei,,,.,c... aangaande de opvoeding van de kinderen. munt. overwonnen moet worden In het mnnnrt „er t IS nodig nieuwe argumenten aan te dra- beziggehouden met de problemen van het hedendaags i nm de leer van de Irerk in deve kwestie Sezln- Het gaat hierbij om drie Engelstalige werkgroe- i om de leer van ae kctk in aeze uwestie [wee j-ranstailge een Duitse'en een Spaans-Por- er te doen begrijpen. Dat vindt de meer- [ugese. rheid van de meer dan tweehonderd bis- hoppen, die deelnemen aan de algemene In deze zeven rapporten wordt zonder uitzondering ge- /V" rw'i rept van de encycliek van paus Paulus VI, die veel ge- ^5- over taken van het gezin. Zij be- iovfgen en priesters hoofdbrekens heeft bezorgd. In "chtlgen hiermee Q© Strekking van de aiie rapporten wordt gepleit voor een duidelijke stel- ycliek „Humanae Vitae" van Paulus VI lingname van de huidige paus, vooral over de geboor- I 1968, die kunstmatige voorbehoedsmid- teregeling. De meeste groepen zijn het ook eens over len afwijst, no°dzaak van een manifest van de rechten van het gezin. De ene groep legt de nadruk op het recht op sta- i en ander blijkt uit de rapporten van de verschil- biliteit van het gezin, de andere op het recht op ge- aangaande de opvoeding Alle taalgroepen hebben de kinderen. over het probleem munt, overwonnen moet worden. In het rapport van de groep staat, dat deze machten deel zijn van de socio- van de Afrikaanse huwelijksgebruiken. Een van de economische structuur, die veranderd zou moeten wor twee Franse groepen, waarin bijna uitsluitend Afri- den. Volgens de groep mogen de ontwikkeling en de kaanse geestelijken zitting hadden met als voorzitter ontwikkelingshulp de spirituele en zedelijke waarden kardinaal Zougrana, benadrukt de gelijkwaardigheid niet aantasten. Sommige bisschoppen uit Latijns-Ame- van man en vrouw, de verantwoordelijkheid van de rika hebben hulporganisaties uit de eerste wereld ge- mens inzake geboorteregeling met natuurlijke metho- kritiseerd, omdat zij geboortebeperking als voorwaarde den, de eerbied voor zedelijke waarden binnen de eco- stellen voor hun hulp. nomische en sociale ontwikkeling en de integratie van De meeste rapporten van de taalgroepen vermelden, de culturele waarden van het traditionele huwelijk dat gescheiden katholieken die hertrouwd zijn met volgens de beslissingen van de plaatselijke bisschop- barmhartigheid tegemoet moeten worden getreden. penconferenties. Tot nu De Spaans-Portugese taalgroep vindt, dat de agressie ristie. Tot nu toe weigert de katholieke kerk hen de eucha- gelegenheid van het >1 dat de Kanunnikessen i het Heilig Graf zich fhonderd jaar geleden in Lage Landen vestigden rdt zaterdag 8 november Priorij Emmaus in larssen een ontmoetings- georganiseerd, vooral •temd voor de inwoners i Maarssen. Om drie uur een eucharistieviering 't kardinaal Alfrink. Om 'ft over vier is er een fcptie, waarbij in enkele "praken wordt ingegaan Ie geschiedenis van de te en de huidige situatie, fk kunnen de gasten ken- :eP' nismaken met de bewoners van de priorij, haar ge schiedenis en de activitei ten. Het is de bedoeling, dat op zondag 5 april een open dag wordt belegd voor alle belangstellenden. Binnen een jaar zal een door het Humanistisch Verbond en de Raad van Kerken inge stelde paritaire commissie een advies uitbrengen over mogelijke vormen van sa menwerking. Het advies van de commissie zal onder meer betrekking hebben op het standpunt van beide organi saties inzake nihilisme en dogmatisme, verzuiling en neutraliteit, vredesbeweging en scheiding van kerk en staat. De voorzitter van het Humanistisch Verbond, drs. Rob Tielman, schrijft in de „Humanist" onder meer te hopen, dat de verkeerde beeldvorming over en weer kan worden weggenomen bijvoorbeeld dat het Huma nistisch Verbond anti-kerke lijk zou zijn en dat zonder verschillen te verdoezelen waar mogelijk kan worden samengewerkt. Hazrat Khalifatul Masih III, hoofd van de Ahma- diyyaf Beweging in de Is lam, die ook in Den Haag een moskee heeft, heeft in Pedro Abad bij Cordoba in Spanje de eerste steen ge legd voor een moskee. Het is de eerste keer na de val van de islamitische heer schappij, zeven eeuwen ge leden, dat in Spanje een moskee wordt gebouwd. Zoals gemeld heeft de aarts bisschop van Keulen, kardi naal J. Höffner, ook de Ne derlandse katholieken uitge nodigd voor de eucharistie viering met de paus zaterdag 15 november op de Butzweil- ler Hof in Keulen. Men moet daartoe echter wel een toe gangskaart hebben, die aan gevraagd kan worden bij het Bureau voor Nationale Bede vaarten, Seringenstraat 13, 5213 HL Den Bosch of het bureau Caritas Banneux, Hertogsingel 54, 6214 AE Maastricht. Men moet uiter lijk half negen 's ochtends op de Butzweiller Hof zijn. Van tien uur tot kwart over een duurt de plechtigheid en om twee uur kan men het ter rein, een voormalig "liegveld ten noord-westen van de stad, weer verlaten. De priesterwijding van pater Kees de Jong sscc op zaterdag 8 november in de parochie H. Kruis aan de Liendertseweg in Amersfoort is aanleiding geworden tot het organiseren van een „Ambtenmarkt". Onder de titel „Werken in de kerk" zal meer bekendheid worden gegeven aan het werk, dat volledig in dienst zijnde krach ten binnen de katholieke kerk verzetten en aan de vraag wat hen bezielt om zich juist in deze tijd voor het kerkewerk be schikbaar te stellen. In het ontmoetingscentrum „De Vuurvogel" zal 8 november van half elf tot half drie een twintigtal stands worden ingericht en zal een groot aantal pastores, onder meer werkzaam in het dekenaat Amersfoort, informatie ge ven over hun pastorale werk met vier hoofd onderwerpen: liturgie, verkondiging, paro chieopbouw en diaconie. Bovendien zal men kennis kunnen nemen van enkele theologi sche opleidingen. Pater Kees de Jong zelf zal, voorafgaande aan de „èmbtenmarkt", samen met een pasto raal werkster, verscheidene klassen van scholen voor voortgezet onderwijs in Amers foort bezoeken en de leerlingen vertellen over hun motieven om werk in de kerk te ambiëren. Zij zullen de jongeren ook vragen mee te werken aan de samenstelling van de eucha ristieviering op zondag 9 november, waarbij Kees de Jong voor het eerst zal voorgaan. Deze dienst volgt op de priesterwijding van zaterdag 8 november in de H. Kruiskerk door de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Wil- lebrands. Europese kerken bereiden ontmoeting voor Honderd 'vertegenwoordi gers van de belangrijkste christelijke kerken van Oost- en West-Europa uit zesentwintig landen wor den verwacht bij de tweede oecumenische ontmoeting van Europese kerken, die van 16 tot 20 november 1981 in het Logumklooster in Denemarken zal worden gehouden. In St.-Gallen in Zwitserland hebben inmiddels onder lei ding van de katholieke bis schop van Kopenhagen, Hans. L. Martensen, een commissie van de Konferen- tie van Europese Kerken (KEK) en de raad van de Eu ropese bisschoppenconferen tie (CCEE) een voorbereiden de bespreking gehad. Beslo ten is tijdens de ontmoeting volgend jaar november sa men te spreken over het evangelie als hoop voor Eu ropa en na te denken over gezamenlijke activiteiten. Met de bijeenkomst in het Logumklooster wordt het ge sprek voortgezet, dat in april 1978 in Chantilly in Frank rijk is begonnen tijdens een ontmoeting van leidingge vende personen uit de chris telijke kerken in Europa.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17