Dodewaard rolt het prikkeldraad Werkloosheidsregeling uiterlijk '84 gelijk lokkade nieuwe 'testcase' kernenergie Tachtig procent bejaagde dieren is onschadelijk Ïnnenland EG JAAGT SOCIALE ZAKEN OP: Kans op zwijgplicht voor Tweede Kamerleden Onderscheid bij hoger onderwijs moet verdwijnen LER Ml LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 PAGINA 15- BURGEMEESTER J. BERGH „DEMONSTRANT DIE HET TERREIN OPKOMT EEN BUNA-TERRORIST1 - (Van een onzer verslaggevers) DEW AARD Het handhaven i de openbare orde in en om Do- raard krijgt het komende wee lde een duidelijk hogere priori- dan het arresteren van wetso- reders. In principe zal de poli pas tot aanhouding overgaan, ineer ze misdrijven constateert, een voorlopige hechtenis recht- rdigen. Dat zei gisteren mr rwinkel. officier van Justitie arrondissement Arnhem, die jktns de verwachte acties in het Udscentrum van Dodewaard prezig zal zijn. maken. „Het zullen er veel zijn", zei hij. Op de vraag hoeveel dan precies, was het antwoord: „Zeer veel". tijd is de blokkades op te heffen. Als het antwoord daarop is: „We blijven zitten", dan begraaf je op dat moment je vaandel van geweldloosheid. Dan zul je de verantwoordelijkheid van je daden moeten aanvaarden en kun je niet zeggen, dat „de politie" begon nen is". Hoeveel politiemensen beschikbaar zullen zijn, om zaterdag en zondag en eventueel nog volgende dagen de ac ties tegen de kerncentrale te begelei den, wilde kolonel G. Feijlbrief, di strictscommandant van het korps rijkspolitie in Nijmegen, niet bekend Voor de opvang en verzorging ma ken de politie-eenheden gebruik van militaire accommodatie in de omge ving. Voor de verzorging van eventu ele gewonden heeft de politie de be schikking over zowel civiele als poli tiële en militaire EHBO'ers en artsen. Voor de opvang zijn afspraken ge maakt met ziekenhuizen en ambu lance-diensten in de wijde omgeving. Eventueel is ook gewondenvervoer door de lucht mogelijk. PRIKKELDRAAD Een gebied van een aantal vierkante kilometers rondom de GKN, de Ge meenschappelijke Kernenergiecen trale Nederland, is en wordt afgezet met een zogenaamde concertina-ring, ofwel een uitgetrokken rol prikkel draad van een meter in doorsnee. Binnen die prikkeldraadring zullen geen demonstranten worden ge doogd. Buiten de ring wordt nog een verkeersvrije zóne ingesteld. Bewo- Q zijn van plan een selectief aan- dingsbeleid te gaan voeren", ver- lelijkte de officier, „daar waai ake is van ernstige strafbare fei- van duidelijke raddraaierij, ïdt opdracht aan de politie gege- n, tot actie over te gaan. Te denken |t dan bijvoorbeeld aan feiten als nlijke geweldpleging en vernie- g. Als er sprake is van aanhouding procesverbaal, is het de bedoeling verdachten zo spoedig mogelijk op pitting te doen berechten. waarnemend burgemeester van ;waard, j.H. Bergh gaf toe dat ala van voorbereidende maatre- tn dat inmiddels is en nog zal n getroffen in en om de kern- itrale van Dodewaard stellig pro- trend zal werken om de actie- rders, die in aantal wordt geschat lissen de 4 en 15.000. „Maar laten nuchter blijven", zei hij. „Ik heb wel geloof in het streven naar eldloosheid van de actievoerders. we moeten ons van onze ver- ivoordelijkheid bewust blijven. Op gegeven moment zal de actie- rders te verstaan moeten worden ïven, dat de vrijheid van de bur- genoeg belemmerd is en dat het In het buurthuis van Dodewaard is gisteren een persconferentie gehouden door de autoriteiten die rechtstreeks betrokken zijn bij de geplande blokkade van de kerncentrale in die plaats. V.l.n.r. G.J. Feijlbrief. di strictscomman dant van de Rijkspolitie. J.H. Bergh. waarne mend burge meester van Do dewaard en mr. F.Th. Boerwinkel, perscontactoffi cier van Justitie. DEWAARD - De Be- gemeente Dode- ard telt 3000 inwoners. bijna twaalf jaar tait" in hun omgeving lerlands eerste en oor- >nkelijk experimentele «centrale, maar nog was er zo veel langstelling" voor de tkkelijk kleine instal- c als het afgelopen tegenstanders van nenergie beschouwen Voorgenomen blokkade, te voeren door de af- iting van de drie smalle gangswegen, als een uwe testcase. De over- üjkt daar, gezien de gebreide veiligheids maatregelen, niet veel an ders over te denken. Zon dag 19 oktober begint de confrontatie. De vele duizenden demon stranten worden rond 11.00 uur 's- morgens verwacht bij de centrale, die gemeen schappelijk eigendom is van de Nederlandse Electrici- teitsbedrijven. Doel van hun actie is de sluiting van de centrale, maar dat het zover niet zal komen realiseren ze zich ter dege. „Maar", rede neren de actievoerders, „als we nu niet doorzetten, dooft ons protest onmiddellijk uit". De anti-kernenergiebewe- ging poogt al ruim een jaar lang de centrale langs legale weg dicht te krijgen. Groot was de verontwaardiging bij actiegroepen en andere or ganisaties, toen minister van- Aardenne (Economische Za ken) begin dit jaar geheel onverwacht besloot om de vergunningen voor de op slag van al bestraalde splijt stofelementen bij de.centrale te verruimen. Dat gebeurde enige maanden nadat de ac tievoerders hadden ontdekt dat er te veel elementen bij Dodewaard lagen opgeslagen en meenden met succes te kunnen aantonen dat de centrale daarom in overtre ding was. Het besluit van de minister viel nog voordat de Raad van State de beroepschriften over deze zaken had behan deld. Achteraf gezien hoefde de minister ook niet te wachten, want de Kroon be schikte in juni toch afwij zend op het verzoek tot slui ting van de centrale en tot schorsing van de nieuwe op slagvergunningen. Voor een aantal actievoerders eindig de toen al de brede maat schappelijke discussie over kernenergie, nog voordat zij begonnen is. De kerncentrale Dodewaard kent al van voor haar op richting tegenstanders. Werd de centrale aanvankelijk „bestreden" door enige over koepelende milieuorganisa ties en plaatselijke actiegroe pen, aan de wieg van de nu op handen zijnde blokkade staan niet minder dan 175 basisgroepen in het hele land. Een kleine 3000 (jonge) mensen zijn actief bezig met de voorbereiding" van de ac tie, die uiteindelijke een ini tiatief genoemd kan worden van de Gelderse stroomgroe- pen stop kernenergie. De bewoners zien de demon stratie van aanstaand week einde over het algemeen met angst vreze tegemoet. „Wat gaat er met ons gebeuren?", zo vragen velen zich af. „Kijk eens naar Amsterdam, daar gooien ze toch ook alles kapot? Geweldloosheid, laat me niet lachen. De jongeren zijn toch pas gelukkig als ze kunnen vernielen". ners van de afgezette gebieden en mensen die daarbinnen werken krij gen van gemeentewege pasjes uitge reikt. Demonstranten die er toch in slagen door alle afzettingen heen op het terrein van de GKN te komen, zullen hard worden aangepakt. „Ho pelijk komt het dan niet tot schie ten", aldus burgemeester Bergh, „maar het kon dan echt wel eens gaan tussen die ene man en de veilig heid van velen. Dan benadert zo'n ie mand de status van een terrorist". Tijdens de acties in en om Dode waard zal de kerncentrale gewoon door blijven draaien. GKN-directeur Bakker zei, dat er voldoende ploegen a zes man op het terrein van de cen trale aanwezig zullen zijn, om het be drijf aan de gang te houden. Zonodig kan met behulp van de politie bij een langdurige „beleg" een wisseling worden doorgevoerd. BRIEVEN Burgemeester Bergh heeft gisteren twee officiële brieven doen uitgaan: een aan de inwoners van de gemeen te en een in de vorm van een open brief aan de actievoerders. De inwo ners krijgen in hun brief informatie over de maatregelen waarmee ze straks worden geconfronteerd. In de andere brief doet Bergh uit de doe ken, waarom ondanks de toezegging van geweldloosheid van de kant van de actievoerders, verregaande veilig heidsmaatregelen worden getroffen. „De aanleg van een prikkeldraadver sperring op enige afstand van de cen trale en het tot verboden gebied ver klaren van de omgeving zijn wel de meest aanstootgevende maatregelen, zeker niet in de laatste plaats voor de aldaar wonende burgers en gevestig de bedrijven. Laten wij hopen, dat wij later kunnen zeggen, dat wij het allemaal voor niets gedaan hebben", schrijft de burgemeester. Omdat wel vaststaat, dat het binnen de gemeente Dodewaard het komen de weekend een drukte van belang wordt, („we verwachten wat be zoek"), aldus Bergh, treedt de buur gemeente Valburg op als opvangge- meente voor zowel de actievoerders als de gemeente Dodewaard. In het Valburgse gemeentehuis (in Andelst) zetelt tijdens de acties het crisis-cen trum, waarin gemeentelijke verte genwoordigers van Dodewaard, poli tie, justitie, de commissaris der ko ningin, en de GKN-directie te vinden zijn. In dezelfde gemeente is vanaf vrijdag een tentenkamp voor actie voerders ingericht. De voorwaarde die de gemeente Valburg aan de gast vrijheid verbindt is, dat de gasten niet de dorpskernen in die gemeente zullen zoeken, dat ze de inwoners geen overlast zullen aandoen, en dat ze zich zullen onthouden van verf-, kalk-, en plakacties. )lau Kent' rechtelijk rkocht DDELBURG De veer- •.Olau Kent" zal op bevel de Middelburgse recht- 'k worden verkocht om minste een deel van de deringen bp de Deense ei- tear Ole Lauritsen af te los- De reder verhuurde het ip aan de Vlissingse veer- nst Olau Line, die in ernsti- moeilijkheden kwam, toen veerboot op 8 september in |'ag ^werd genomen. De 'au Kent" zal worden inge- voor tien miljoen gulden. DEN HAAG De Pro vinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij (PZEM) kan waar schijnlijk aan de Twee de Kamerleden een zwijgplicht opleggen over de inhoud van het contract tussen de kerncentrale Borssele Opwerkingscontract PZEM- Cogema en Cogema, de Franse opwerkingsmaatschap- pij voor gebruikte splijtstofstaven. De di rectie van de PZEM ontkent dat de maat schappij een boete moet betalen van ruim 22 miljoen gulden in dien zij een importvergunning zou weigeren voor het radio actieve afval dat na opwerking van gebruikte splijtstofsta ven in Frankrijk overblijft Een boetebepaling zou kunnen worden afgeleid uit het contract dat een Zweedse kernenergiemaatschappij met Cogema heeft af gesloten. Er bestaan sterke aanwijzingen staan de door PZEM en Cogema afgesloten overeenkomst identiek is aan het Zweedse contract. De redactie van de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws (VARA) heeft de hand op dit contract kunnen leggen. In het Zweedse contract staat dat Cogema meer radio-actief af val mag retourneren dan de in het contract genoemde, in glas verpakte produkten. De directeur van de kerncentrale Borssele, ir. Tiktak, heeft be richten tegengesproken dat meer afval uit Frankrijk terug komt. Wel moet volgens hem betaald worden voor voorlopige afvalopslag in Frankrijk indien Borssele het afval niet kan te rugnemen. Vakopleiding bouw in moelijkheden DEN HAAG - De overheid moet dusdanige maatregelen treffen, dat de vakopleiding in de bouw niet negatief wordt beïnvloed door de neergaande conjunctuur, zo vindt het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB). Nu het in de bouw slecht gaat blijkt het zeer moeilijk alle schoolverlaters, die een bouwvakopleiding willen volgen, te plaatsen. Dit jaar meldden zich rond 3500 jongeren aan, voor cir ca 540 van hen is nog geen plaats gevonden. Al gaat het op het ogenblik slecht in de bouw, er zal altijd behoefte blijven aan vakmensen, aldus AVBB-voorzitter Van den Bos. „Wij leiden niet op voor toekomstige werkloosheid, maar voor toekomstige werkgelegenheid. KRITISCH FAUNABEHEER BU OPENING JACHTSEIZOEN DEN HAAG Op het ge bied van natuurbescherming en jacht verwijten wij het buitenland misstanden die in ons land ook voorkomen. Dit stelt de Stichting Kri tisch Faunabeheer nog eens naar aanleiding van het feit dat vandaag het jachtsei zoen weer wordt geopend. „Nog steeds wordt als belang rijkste argument voor jacht de bescherming van land- en tuinbouw gebruikt, terwijl meer dan tachtig procent van de dieren waarop wordt gejaagd nooit schade aanricht. Bovendien worden bepaalde dieren, die wel schade veroor zaken, voor de jacht uitgezet (zoals fazant en haas) of kunst matig op peil gehouden (herte soorten en het wilde zwijn)", aldus Kritisch Faunabeheer. Kritisch Faunabeheer waar schuwt ertegen dat de jacht- mogelijkheden op ganzesoor- ten, roek en vooral havik wor den uitgebreid. Van jagerszijde wordt hierop aangedrongen. „Eens te meer", aldus de stich ting, „blijkt hieruit het volsla gen gebrek aan biologische en ecologische kennis van dege nen, aan wie de overheid een deel van onze natuur heeft toevertrouwd". Snel meer apothekers op het platteland DEN HAAG Binnen afzienbare tijd kunnen apotheken gevestigd worden in gebieden waarin, binnen een straal van vijf kilometer om de apotheek, minstens achtduizend men sen wonen. Dit zei vanochtend de voorzitter van de konink lijke Nederlandse maatschappij ter bevordering van de pharraacie (KNMP), drs. Nieuwenhuis. Nieuwenhuiis zei op de algemene vergadering in Scheveningen dat hij zijn uitlating baseerde op de discussies in de vaste kamer commissie voor de volksgezondheid. Hij zei ook dat in het ko mende vestigingsbesluit het bezit van meer apotheken door één apotheker aan banden wordt gelegd. HBO GELIJK AAN EERSTE FASE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het onderscheid tussen wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs dient geheel te verdwijnen. Bij de gewenste spoedige invoering van de twee-fasenstructuur in het hoger onderwijs verdienen alle eerste fase-opleidin gen een gelijknamig diploma. Toelating tot deze eerste fase dient af te hangen van gebleken voorkennis en vaardighe den en van „voldoende leervermogen". De toelating tot het open hoger onderwijs (Open Universiteit) mag echter niet aan diploma's gebonden zijn. Dit staat in het negende en laatste rapport dat de Commissie ontwikkeling hoger onderwijs (COHO) gisteren aan minister Pais heeft aangeboden. De commissie is van oordeel dat in het toekomstige hoger onderwijs de rang van hoogleraar alleen nog weggelegd moet zijn voor personen die „aanmerkelijke weten schappelijke prestaties hebben geleverd". Bij de integratie van hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs moet een uniforme rechtspositieregeling worden geschapen, waar alle do centen in dezelfde rang worden aangesteld. Daarbij speelt geen rol meer of zij een onderwijstaak hebben of daarnaast onderzoek verrichten. (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT Het ministerie van sociale zaken wordt opgejaagd door de Europese Gemeenschap, die heeft voorgeschreven dat in de werkloosheidsvoorzieningen mannen en vrouwen gelijk moeten wor den behandeld, uiterlijk ingaande 1984. Het ministerie wil die gelijkstelling rea liseren in de nieuwe wet, die alle drie de uitkeringsregelingen voor werklozen tot één regeling wil samenvoegen. Die nieu we wet moet dus uiterlijk in 1984 in wer king treden. Dit bleek vanmorgen uit een voordracht van drs. L. Lamers, directeur-generaal voor de sociale voorzieningen van het ministerie, tijdens de jaarvergadering van de Federatie van Bedrijfsverenigingen. De nieuwe rege ling voor een werkloosheidsuitkering zal een basisvoorziening plus een aanvullende regeling gaan kennen. Voor een basisvoor ziening komt men volgens het thans heer sende plan in aanmerking als men in het jaar voorafgaande aan de werkloosheid ten minste 65 dagen in totaal of zes weken ach tereen heeft gewerkt en daarbij tenminste 3700 gulden inkomsten uit arbeid heeft ver worven. Men krijgt dan een uitkering op het niveau van het minimumloon. Voor een hoogte van de aanvulling wordt rekening gehouden met het arbeidsverleden van de werkloze: de tijd, die hij heeft gewerkt en de hoogte van het verdiende loon. De aan vulling wordt echter geleidelijk afgebouwd tot het peil van de basisuitkering. Hoewel mannen en vrouwen in beginsel op aanvullende uitkering komt men in aan- gelijke wijze zullen worden behandeld merking als men tenminste 130 dagen heeft gewerkt in het jaar voorafgaande aan de werkloosheid en toen minimaal 3700 gulden heeft verdiend. Bij het vaststellen van ie komt er toch een uitzondering voor gehuw den, zo zei de heer Lamers. De som van de uitkering, die gehuwden tesamen uit hoofde van de basisvoorziening ontvangen, zal be perkt worden tot het bedrag van het netto sociaal minimum voor een gehuwde. Ook zal voor gehuwden een maximum-uitke ringsbedrag worden vastgesteld in de aan vullende regeling als door samenloop van uitkeringen of samenloop van uitkering en inkomsten binnen één economische eenheid meer inkomsten worden verkregen dan dit maximum-bedrag. Over de hele materie is advies gevraagd aan de Sociaal-Economi sche Raad, waarna een wetsontwerp kan worden ingediend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15