rees voor Albeda deed VVD nstemmen met CD A-plannen Menten wil onmiddellijk vrij og geen oplossing voor gat van 265 miljoen weer FNV en CNV reageren verschillend op matigings plannen iwettig optreden isterdamse politie Ij metro-rellen' ARISKORTING ONDERWIJS VAN DE BAAN ÊeidaeSou/ia/nt Regering gesterkt naar sociale partners W erkonderbreking verkeersvliegers dreigt bij KLM Collega's komen op voor Eindhovense neuroloog ffNENLAND LEIDSE COURANT' WOENSDAG 15 OKTOBER 1980 PAGINA 13 onze parlementaire re dactie) V HAAG Het is de s voor minister Albeda, iale zaken) geweest,! de WD er uiteindelijk gebracht heeft in te jmen met het- sociaal- lomisch beleid, zoals door het CDA was ont- wd. Hadden de libera- hun steun aan de be- rijkste motie van Lub- onthouden, dan zou de ede Kamer geen stand- t hebben ingenomen aanzien van het te voe- sociaal-economisch be- Onder die omstandig- n zou Albeda te bevat te geweest zijn voor de sen van de vakbonden ou de kans op de ge ste flinke loonmati- vrijwel verkeken zijn, ad de VVD uit het ka- phoord. iankondiging van Riet- dat de bezwaren tegen notie-Lubbers voor zijn ie niet doorslaggevend n, was des te verrassen- omdat hij tijdens een i overleg met de CDA- ieleider een zeer krach- neen" had laten horen. VD vond het aanvanke- iet te accepteren dat het streefde naar gerichte aan de industrie (in van alleen een algeme- astenverlichting), naar uper-btw van 28 procent aar wettelijke inspraak le vakbonden op het ni- van de bedrijfstakken et overleg over investe- jn ten behoeve van meer jelegenheid. Maar deze iren werden al wat ge- :rd door de mededeling it kabinet dat die super- ir toch (voorlopig) niet ;omen en dat het ook jeruime tijd zou duren lat die inspraak gere- :ou zijn. Daar kwam nog it het CDA in de motie :en verdere bezuiniging B sociale voorzieningen 1 opgenomen, wat een iwens is van de VVD. oen men zich ook nog seerde dat tegenstem- neerkwam op het geven irrij spel aan Albeda, was pleit beslecht. De op- jit aan de regering voor (eisen van een verder- le loonmatiging (meer [twee procent dus) von-' le liberalen belangrijker iet berijden van de ei- kpaarden. ]D'66 jde loon- en inkomsten- jting ïn ruil voor het niet zaan van de prijscom- "ie. De meerderheid feite nog groter dan de regeringsfracties, [t ook D'66 zich nadruk- voorstander had ge- van een flinke loon ma- Premier Van Agt neemt een snelle slok tijdens zijn antwoord aan de Kamer. Ook fractieleider Rietkerk van de WD neemt even tijd voor een kop kóffie. (Foto's Milan Korivallnka) UTRECHT De vakcentrales FNV en CNV hebben verdeeld gereageerd op de plannen van het kabinet om in ruil voor. een inkomensmatiging van twee procent de loonbelasting te verlagen. De FNV herhaal de de argumenten van loondeskundige Frans Drabbe, die in belastingverlaging geen aanleiding ziet om af te stappen van de automatische prijscompensatie. Het CNV constateerde „met voldoening" dat het kabi net een weg inslaat die door het CNV ge wenst wordt. De CNV-verbondsraad heeft zich maandag al be reid verklaard de leden voor te leggen de automa tische prijscompensatie voor één jaar in de ijskast te zetten, als daarvoor belastingverlichting in de plaats komt en het vrijgekomen geld besteed wordt aan het scheppen van arbeidsplaatsen. „Het kabinet moet een uiterste poging doen de laagste inkomens te sparen, maar daarover heb ik Van Agt helaas niets horen zeggen", aldus CNV-voor- zitter Van der Meulen. Het CNV wil dat mensen met eèn inkomen van ongeveer honderddertig duizend gulden er in 1981 vijf procent in koop kracht op achteruit gaan. FNV-loondeskundige Frans Drabbe zei vorige week al geen heil te zien in vervanging van prijs compensatie door belastingverlaging omdat hij be twijfelt of zo'n verlaging de prijsstijgingen vol doende kan compenseren. Daarbij komt volgens Drabbe nog dat het kabinet weigert in te grijpen in de economische structuur, zodat werknemers wel een stuk inkomenszekerheid mogen inleve ren, terwijl ze maar moeten afwachten of ze daar ooit nog iets van terugzien in de vorm van werk gelegenheid. tiging (vier procent). Premier Van Agt deelde mee dat het CDA-plan de regering „zeer aansprak" en ook minister Van der Stee (financiën) slik te zijn aanvankelijke bezwa ren („te duur") grotendeels in. I Het CDA kon nóg meer te vreden zijn, omdat ook zijn motie op het punt van een rechtvaardig inkomensbeleid werd aangenomen. Omdat de VVD dit veel te nivellerend vond, was daarvoor de steun nodig van de PvdA. Dezè fractie vond een inkomensof fer van meer dan twee pro cent, zoals het CDA had be pleit, veel te ver gaan, maar kon zich wel vinden in het voorstel van Lubbers de laagste inkomens zoveel mo gelijk te ontzien. De koop kracht voor 'die groep zou hooguit met één prpcent mo gen dalen, terwijl de inko mens van vier keer modaal (125.000 gulden bruto) er wel meer dan de 3,5 procent van de regering op achteruit mo gen. Het CDA wil dat berei ken door af te zien van ver hoging van het lage btw-ta- rief van vier procent, door het verhogen van het bedrag aan salaris waarover geen WAO-premie behoeft te wor den betaald en door het af toppen van de prijscompensa tie dan wel door een maxi mum te stellen aan de va kantietoeslag. Bovendien wil Lubbers dat de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ophoudt bij een bepaalde grens, bij voorbeeld bij anderhalf keer modaal (45.000 gulden bruto). Minister Van der Stee is daar zeer op tegen, omdat zijns in ziens de progressie in deze belasting niet nog steiler mag worden. Dat sluit aan bij de opvattingen, die daarover bij de VVD leven. Controle op misbruik De VVD toonde zich na af loop van het debat eveneens tevreden. De regering bleef namelijk bij haar toezegging dat de ideeën van de libera len voor een verdere bezuini ging op de sociale voorzienin gen, ten bedrage van in to taal 1,3 miljarcf gulden, zeer serieus bestudeerd zouden worden. Premier Van Agt ging dan wel niet zover als zijn collega Van der Stee vo rige week, maar ook hij vond het invoeren van een wacht- dag bij ziekteverzuim alles zins het overwegen waard. Wat betreft het misbruik van sociale verzekeringen beloof de de minister-president dat de gemeenten vijfhonderd extra ambtenaren zouden krijgen teneinde de controle te verbeteren. Ook werd de toezegging gehandhaafd dat de extra opbrengst uit de ex port van aardgas volledig be steed zou worden aan lasten verlichtingen voor het be drijfsleven en dat het finan cieringstekort niet verder zou worden „opgerekt" dan met één miljard. Alle genoemde voorstellen de alternatieven van de op positie, met name die van de PvdA waren naar de prulle- mand verwezen zal de re gering meenemen naar het overleg met werknemers en werkgevers, dat volgende week dinsdag wordt hervat. Ook zal daar het streven van het kabinet naar een nog verder gaande verhoging van de aardgastarieven voor kleinverbruikers op tafel worden gelegd. Ingewijden voorspellen dat het overleg in de Stichting van de Arbeid i desondanks weinig kans van slagen heeft. rplanj- RDAM Het politie-optreden in de hoofdstad Iweek vrijdag, waarbij 163 anti-jnetrobetogers. gearresteerd, staat volgens de Amsterdamse ïep Sociale Advocatuur op gespannen voet met irlandse wet |it slechts in een officiële noodtoestand de mogelijkheid ►en in hun geheel te arresteren, aldus deze advocaten, i erop dat in de verwarring ook mensen zijn gearres- niets met de rellen te maken hadden en dus weder- van hun vrijheid zijn beroofd. .feit dat talloze rechercheurs vanaf het begin in de beto- geïnfiltreerd zit de advocaten niet lekker, omdat niet i is in hoeverre deze rechercheurs de betogers hebben [kt Van de nog zestien resterende arrestanten blijven er trlopige hechtenis, vier minderjarigen zijn doorge- r de kinderrechter en de rest is vrijgelaten. DEN HAAG De gevan genhouding van Pieter Men- ten berust op een onbevoegd gegeven ambtelijk bevel. Bovendien is de bejaarde Blaricummer „geestelijke en lichamelijk een wrak". In het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen waar hij thans verblijft kan hij niet die medische verzorging ont vangen die hij nodig heeft Aldus de strekking van het pleidooi van Mentens advocaat mr. L. van Heijningen, die vanmorgen voor de Haagse rechtbank de onmiddellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt eiste. Mr. van Heijningen voerde tal van juridische argu menten aan op grond waarvan naar zijn oordeel de gevangen neming van Menten na zijn veroordeling door de Rotter damse rechtbank, een ver keerde beslissing is geweest. Daarbij wees hij er ondermeer dat hij nog in beroep moet gaan bij de Hoge Raad en ook daarna nog beroepsmogelijk heden heeft, waarvan hij ze ker gebruik zal maken. Ge- Advocaat: bejaarde gedetineerde is doodziek vangenhouding van Menten is volgens zijn advocaat temeer onterecht omdat er geen risico bestaat dat de 82-jarige Blari cummer zal vluchten. De zeer slechte gezondheidstoestand van Menten staafde mr. Van Heijningen met verschillende rapporten van medici. Menten lijdt aan een breed scala vah ouderdomsziekten waaronder ernstige suikerziekte en ader verkalking. Op 9 juli jongstle den raakte hij opnieuw in coma. „Menten is een wrak dat op kunstmatige wijze in le ven wordt gehouden", aldus mr. Van Heijningen. De Blaricummer werd op 9 juli jongstleden door de Rotter damse rechtbank wegens oor logsmisdaden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en 100.000 boete. Op 27 oktober aanstaande behandelt de Hoge Raad Mentens verzoek dit vonnis te vernietigen. larlementaire redactie) Premier Van Agt 'teren in de Tweede Kamer «ld dat het plan voor een je salariskorting in het on- niet zal worden uitge- p welke wijze het daarmee -gat van 265 miljoen gul- de onderwijsbegroting dan [orden opgevuld, kon Van niet zeggen. „Wij kunnen ;r met handen breken" liet ter weten. "Wer kwam daarmee tegemoet aan de wensen die beide regerings fracties CDA en VVD in een motie hadden vastgelegd. In die motie staat echter geen concreet voorstel om het gat van 265 miljoen te dichten. VVD en CDA zeggen wel dat de bezuini gingsvoorstellen in deze vorm niet aanvaardbaar zijn. Van Agt wilde niet verder gaan dan de toezegging dat de onderwijssalarissen niet geheel zullen worden losgekoppeld van de ambtelijke salarissen. Dit kan beteke nen dat een gedeelte van de 265 mil joen voor rekening zal komen voor andere departementen. D'66-fractie- leider Jan Terlouw zei nog steeds te vrezen dat ook in nieuwe voorstellen van het kabinet een deel van ontkop peling zal blijven bestaan. Volgens hem wil de Kamer de onderwijssala rissen in het geheel niét loskoppelen. Een andere mogelijkheid, die ook premier Van Agt liet doorschèmereri, is dat volgend jaar een grotere loon matiging zal plaatsvinden dan de twee procent waarmee is gerekend bij het opstellen van de begroting. „Het probleem van de 265 miljoen komt er geheel anders bij te liggen, naar gelang de uitkomst van het loonmatigingsbeleid voor 1981", zei Van Agt. Indien bijvoorbeeld voor 1981 de prijscompensatie zou worden losgela ten, dan betekent dat een loonmati ging van 3 procent; al één procent méér. Iedere procent loonmatiging houdt voor de onderwijsbegroting een verlichting in van 190 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van onderwijs is een extra loonmatiging van ander half procent dan ook voldoende om de bezuinigingsoperatie op Onderwijs totaal overbodig te maken. Van Agt zegde fractieleider Rietkerk (VVD) toe nog eens 'met de stofkam door de onderwijsbegroting te gaan. Ook zal worden' bekeken in hoeverre de cursus- en collegegelden kunnen worden verhoogd. Van beide moge lijkheden wordt echter betwijfeld dat zij veel zullen opleveren. Zo brengt een verhoging van het collegeld tot negenhonderd gulden slechts 30 mil joen gulden netto binnen. Het kabi net zal waarschijnlijk deze of volgen de week met alternatieve voorstellen komen voor de bezuinigingsoperatie. Het parlement heeft zich vannacht tijdens de verlate af ronding van de algemene beschouwingen niet zo onrpachtig getoond als eind vorige week in deze kolom somber werd verwacht. De Tweede Kamer heeft zich met veel moeite een mening gevormd over 's lands economie. Een mening overi gens met weinig politieke kracht, omdat zij steunt op wisse lende meerderheden in het parlement. Het standpunt van de Tweede Kamer is te herleiden uit de twee belangrijkste moties van CD A-leider Lubbers. In de eerste wordt, naast zowel gericht als globaal beleid ter onder steuning van het bedrijfsleven, gevraagd om een forse loon matiging (3 a 4%) met gelijktijdige forse verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Die motie werd mede ondersteund door de VVD en kreeg dus een kamermeerderheid. De twee de motie vroeg om een reeks maatregelen (onder meer aftop ping en niet doorvoering van het 4,5 procents btw-tarief) om de meest draagkrachtigen meer te laten bijdragen dan de minst-betaalden. Die motie sleepte het CDA er met steun van de oppositie doorheen, waardoor de ideeën van de CDA- fractie vanaf nu model staan voor de kamermeerderheid. DAARMEE heeft het kabinet nu een wat genoemd kan worden „parlementaire basis", waarmee het volgende week kan gaan pogen om de sociale partners ér van te overtuigen dat de verwachte stijging van de loonsom met acht procent te hoog is. Het is in deze algemene beschouwingen immers dui delijk geworden dat de politiek de in reeds afgesloten cao's vastgelegde loonstijging een bedreiging acht voor de zieke economie. Het is nu aan het kabinet de sociale partners met een over tuigend voorstel tegemoet te treden. Het hangt nu met name af van de creativiteit van het kabinet in deze, of er voor vol gend jaar werkelijk ingrijpende maatregelen kunnen worden genomen ter verbetering van de slechte economische situatie. ULTIMATUM OVER COCKPIT AIRBUS SCHIPHOL Als de KLM niet vóór maandag 14.00 uur be reidheid heeft getoond met de verkeersvliegers te praten over een andere indeling van de cockpit van de nieuwe Air- bus-A310, zal de Vereninging van Nederlandse Verkeersvlie gers (VNV) haar leden oproepen tot een werkonderbreking. De fabrikant van het nieuwe vliegtuig wil de cockpit inrichten voor uitsluitend twee piloten. De VNV wil uit veiligheidsover wegingen dat er ook ruimte komt voop een boordwerktuigkun dige. Het conflict hierover loopt al jaren. De werkonderbreking zal worden gehouden tussen 6.00 uur en 10.00 uur op een nog nader te bepalen dag en zal alle uitgaande vluchten van KLM en NLM treffen. KLM-vluchten in het bui tenland en vluchten vanuit het buitenland naar Nederland zul len doorgang vinden, met uitzondering van die uit Duitsland, Oostenrijk en België. De vliegersverenigingen uit die landen zullen op de bewuste dag ook het werk onderbreken, omdat zij met hetzelfde probleem zitten; ook hun maatschappijen hebben de Airbus besteld. De Franse vliegers hebben eerder al voor een andere cockpit-indeling gestreden en Air France heeft hun wensen inmiddels ingewilligd. EINDHOVEN De medisch-directeur van het Eindhovens Catharinaziekenhuis, dr. Q. Eijsbouts, en de voorzitter van de medische staf, dr. H. Sanders, hebben het opgenomen voor hun collega, de neuroloog dr. J. Berendes. Deze kwam vorige week in opspraak doordat zijn promotie, die van daag aan de Leidse uriiversiteit zou plaatsvinden, een maand werd uitgesteld. Dr. Berendes wilde promoveren op een nieuwe theorie over de bewaking bij operaties van slagaders. Daarvoor had hij zeven gevallen beschreven. Toen zijn proefschrift af was deed zich een achtste geval voor dat verkeerd afliep. De patiënt hield er een verlamming aan over. De advocaat van de patiënt beschuldigde Berendes ervan Opzettelijk gegevens te hebben achtergehouden. De twee artsen van het Catharinaziekenhuis nu hebben laten weten dat daarvan geen sprake is. Het niet aanvullen van het proefschrift, dat al in Leiden was, is uitgebreid besproken door Berendes en zijn promotors en is dus in gezamenlijk overleg ge nomen. VEEL BEWOLKING DE BILT - Ons land bevindt zich in een rustig gebied tus sen twee depressies. De ene trekt over de Oostzee naar het noorden, de andere koerst over de Golf van Biskaje naar Frankrijk. Vannacht was er weinig wind en bij flinke opklaringen daal de de temperatuur in het bin nenland weer tot even onder het vriespunt. Op veel plaat sen kwam nachtvorst voor en y ontstonden mistbanken. In het noorden van het land en aan de kust werd het minder koud en vielen enkele buien. Er komt nu geleidelijk meer be wolking waaruit plaatselijk een bui valt. Vannacht \frordt het door de bewolking wat minder koud. Ook morgen overdag is er veel bewolking met mogelijk een bui. In de middagtemperatu- ren komt niet veel verande ring. Vooruitzichten voor vrijdag: Wolkenvelden en nu en dan wat regen. Middagtemperatu- ren ongeveer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4^ Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mc ter Amsterdam regenbul 1 De Bilt mist 1 Eelde regenbul 1; Eindhoven mist 1; Den Helder zw.bew. 1: luchth. R'dam mist 1; Twente mist 1 Vlissingen mist 1; Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Galerie Floemp" Oude Delft 140 Delft, houdt van 18 okto ber tot 7 november een jubi leumexpositie t.g.v. het 5-jarig bestaan. Geëxposeerd worden schilderijen van Jan Radersma en Peter Willemse, aquarellen van Jan Onnekes, miniaturen van Marijke Hek, keramiek van Bien Koekebakker, stenen en bronzen plastieken van Marja Proper en sieraden van Willy Tijsen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13