rijvingen in Kamer litgesteld tot dinsdag s§de e: „Ik doe niets om blokkade te breken litensteBinnenhofb hofb ■litensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne'n] Politiek Partij Parlement ttlitie- LID MOBIELE EENHEID OVER DODEWAARD: ensen Berkel: „Dode- T~H "I 111*11 1 1 ►or IE-werk -ÜNENLAND INA -- LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 PAGINA 9 IK 1 is ziek, hè? 3T*:toch! Ik hèd het dit'en? weten- Wat Igpijn en buikgriep. Tbroekhoest zoge- ofj'j het? 77 lopend vuurtje woensdagmorgen richt over Van ziekte door de yjgangen der je Kamer. De pre- was niet in staat Qfltamer te antwoor- ip de algemene be- wingen over de groting voor ir was 's morgens ti-f vroeg door zijn chauf feur naar huis, in Groesbeek, gebracht waar de inmiddels al door echtgenote Euge nie ontboden huisarts gereed stond om behan delend op te treden. De gissingen van velen in de Tweede Kamer of het hier om een echte of een ingebeelde ziekte ging werden door een mededeling van de Rijksvoorlich tingsdienst de kop ingedrukt. Van Agt was echt ziek. De avond tevoren had hij rillerig met z'n jas aan het kabinetsberaad over de algemene beschou wingen geleid en was daarna vroeg naar bed gegaan in zijn Haagse optrekje aan het Smids water, een grachtje op nog geen vijf minuten lopen van de Tweede Kamer. Hij verkeerde, aldus de R VD, toen nog in de veronderstelling dat zijn ontregelde inge wanden woensdagmor gen wel weer naar be horen zouden functio neren. Dat bleek dus niet het geval te zijn ge weest. ZIEK 2 In de Tweede Kamer heerste ondanks de ver velénde gevolgen van Van Agts afwezigheid een lacherige stemming. Grappen als „Gansch het raderwerk staat stil, als uw machtige darm dat wil" deden razends nel de ronde. Zo ook het verhaal dat 's rijks opperscha tbe waarder minister Van der Stee eveneens aan inge wandstoornissen leed, althans had geleden, want hij was er alweer bovenop. Hij zou zich de avond tevoren sa men met Van Agt in een gerenommeerd Haags restaurant te goed hebben gedaan aan een visgerecht waarin zich kennelijk een kwalijke bacterie had genesteld. „Dan zouden Van Aar- denne, Wiegel en Albe- da ook ziek moeten zijn geworden, want die aten ook mee", wierp later de RVD tegen. „Ja, maar ze hoeven toch niet allemaal het zelfde besteld te heb ben?", luidde dë logi sche tegenvraag onzer zijds. Daar moest men het antwoord op schul dig blijven. Wel werd in alle toonaarden ont kend dat er sprake zou zijn geweest van voed selvergiftiging of iets van dien aard. Van Agt was gewoon uit zichzelf ziek geworden, punt uit. ZIEK 3 Om twee uur was de Kamer vrijwej voltallig aanwezig en hoorde minzaam lachend de mededeling van voor zitter Dolman aan, dat Van Agt ziek was en derhalve de Kamer niet te woord kon staan. Er zat niets anders op, dan de vergadering 24 uur uit te stellen en af te spreken, ook vrijdag bijeen te komen, zo bleek uit Dolmans woorden. „Dan zijn wij ziek", riep het CDA-ka- merlid Jan Buikema. PvdA-fractieleider Den Uyl vroeg het woord en beende met vaste tred naar de katheder. „Ze ker om voor te stellen, een controleur van het GAK naar Van Agt te sturengrapte de CDA 'er. Zijn collega Steef Weijers herinner de zijn fractiegenoten grijnzend aan het VVD- voorstel om de eerste ziektedag niet meer te vergoeden. „Dat geldt toch voor iedereen?", aldus Weijers. Enkele VVD'ers, die de woor den hadden opgevan gen, reageerden instem mend. CDA-minister De Ko ning (Ontwikkelingssa menwerking) stelde achter de groene gordij nen tegenover enkele partijgenoten opge- niimd vast. dat hij er geen bezwaar tegen zou hebben ais de Kamer de hele vrijdagnacht zou wijlen doorvergaderen. „Dan kunnen we met een door naar het CDA- congres", aldus De Ko ning. Lachend vertelde de bewindsman dat zijn collega Van der Klaauw hem zojuist had voorge- steld het er maar eens lekker van te nemen en samen naar de film te gaan in het Passage- theater, schuin tegeno ver het Binnenhof. Welke film draait daar?", had De Koning gevraagd. „Een heel toepasselijke", luidde het antwoord van Van der Klaauw. Being there", ofwel „Aanwe zig". BESTE Het Van Agtiaanse taal gebruik heeft tijdens de debatten van deze week weer uitbundig hoogtij gevierd. Begon de 'pre mier donderdagmiddag al met het aanbieden van zijn verontschuldi gingen voor de „biologi sche recessie van louter conjuncturele aard" die hij de dag ervoor had doorgemaakt, ook in het verdere verloop van zijn redevoering waren de typische Van Agt- uitdrukkingen niet van de lucht. Al na enige minuten had hij een kleine woordenwisse ling met PvdA-fractie leider Den Uyl over de verschillen tussen het kabinet-Van Agt en het kabinet-Den Uyl. De premier duidde daarbij de beide kabinetten aan met „het kabinet nu" en „het kabinet u". Zo richtte hij zich ook na het opsommen van de verschillende wensen en voorstellen die de Kamer had geuit in welhaast yaderlijke be woordingen tot zijn ge hoor met de medede ling: „Beste mensen, zo komen we er niet uit". Even later stipte de pre mier de problemen op de woningmarkt aan. Volgens PvdA-wohing- bouwspecialist (en ex- staatssecretaris) Marcel van Dam liep Van Agt daar wat te gemakke lijk overheen, zodat en kele nadere verduidelij kingen noodzakelijk waren. De minister-pre sident wist het ant woord niet direct en boog zich met de op merking „even naar mijn souffleur luiste ren zijwaarts naar staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting. Deze souffleerde echter zo hard, dat Van Dam de bemiddelaarsrol van Van Agt kennelijk niet meer nodig vond en in rechtstreeks debat met Brokx ging. „Zo, de spe cialisten zijn weer be zig", verzuchtte Van Agt. Hoofschuddend hoorde Van Dam het verweer van Brokx aan en riep toen, tot grote hilariteit der aanwezi gen, in navolging van Van Agt: „Beste man, zo komen we er niet uit.'". Hoofdagent Van duif [^„asteren openbaarde lui- r wpt Hopmans van de ^litifpolitie dat hij als nneP commandant van de bu,{ele Eenheid niet mee naar Dodewaard. Giste- igetuigde de Vaassense dagent Aad van Berkel van zijn voornemen om poot uit te steken als lp 18 oktober het bevel ft de aangekondigde kade van de kerncentra- lodewaard te breken. Berkel gaat dus wel als ME'er, maar alleen at hij vindt dat zijn aan- feheid daar deel uit eet van zijn politietaak. \Vaassende hoofdagent, al eerder openbare ftekens bij het optreden de ME zette, ziet atoom- fie alseen bedreiging "onze samenleving. Hij EO zegt hij, zichzelf niet gen tot werktuig van ir 2 (verheid die op het ver- le spoor zit. Gisteren de hij burgemeester ;e van de gemeente Epe brief waarin hij zijn rei* nemen kenbaar maakte. ers kochten Van Berkel op em naar zijn beweegre- ifc vragen. VAASSEN Hoofdagent Aad van Berkel is net bezig met de brief aan de burgemeester als ik binnenval. Welwil lend leest hij het klac^oor. Kort en Soed: ME'er Van Berkel wenst niet eel te nemen aan de opheffing vin de mogelijke blokkade rond Dodewaard. Hij gaat er wel heen als politieman, maar houdt zijn handen thuis. In mijn onnozelheid vraag ik hem wat hij dan in Dodewaard te zoeken heeft. „Ik ben er als politieman. Zolang de ME nog deel uitmaakt van de politie, hoor ik er bij, hoewel ik tegen de ME als zodanig ben. Kijk, de ME bestaat uit mensen die door hun specialiteit het gezicht dreigen te verliezen op wat ze nu eigenlijk aan het doen zijn. Je wordt apart gezet van de sa menleving waarvan je toch deel uitmaakt. Er wordt nu al tien jaar gedemonstreerd tegen kernenergie. Met geen enkel gevolg. Integendeel. De overheid doet alsof haar neus bloedt. De Nederlanders hebben zich in meerderheid uitgesproken tegen kerne nergie. Maar wat gebeurt er? Er komen weer drie nieuwe centrales bij. Van de BMD, de brede maatschappelijke discus sie, komt niets terecht. Dat is een zoethou der van de regering, een lolly waar we op mogen sabbelen. Onderwijl gaat ze ge woon door met kernenergie. Er is nog maar één conclusie mogelijk: die centrale in Dodewaard moet dicht. Dat is ook de beste manier om de blokkade op te hef fen". Maar nu weet ik nog niet precies wat u in Dodewaard zoekt? „Niets bijzonders. Ik vind alleen: daar waar grote concentraties van mensen zijn, hoort ook politie te zijn. Daar heben de mensen behoefte aan. Dat zie je in het voetbalstadion ook. Nou, hier komen ook duizenden mensen bij elkaar voor die blokkade. Daar hoor ik als politieman ook te zijn. Het kan heel goed in ket kader van de bijstandsverlening aan het korps in Dodewaard". En als u het bevel krijgt die blokkade te breken? „Dan doe ik niet mee. Ik ga geen mensen wegslepen, laat staan dat ik er met de wa penstok op af ga. Nee, ik doe geen enkele daad om die blokkade te doen ophouden". Denken de collega's er ook zo over? „Dat mag ik niet beweren. We praten er wel samen over, ik ben echt geen uitge stotene, maar ik mag niet zeggen dat ze er net zo over denken. Gelukkig zijn er overal in het land steeds meer verontruste politiemensen. We zijn nu met een drietal bezig: Jan de Goede uit Renkum, Paul Speet uit Amsterdam en mijn persoontje. We hebben zo'n beetje een werkgroep ge vormd. Ja, we zijn alledrie lid van de PSP". U ziet het liefst dat uw collega's wapen stok, helm, en schild aan de Dodewaardse wilgen hangen? „Precies. Ik sta er zelf ook het liefst zon der al die attributen. Gewoon in uniform, meer niet. En als al die politiemannen dat doen, is het een flinke vent, die een steen gooit. Ik doe eigenlijk aan alle collega's de oproep dit in vredesnaam ook maar te doen. Want Dodewaard is mij geen doden waard". Is dat niet een wat al te lieve opvatting van de menselijke natuur? Je hebt er toch ook mensen tussen zitten die hun onlust graag botvieren op de politie? „Ja, op de politie als uitlokker, als werk tuig van de bezittende klasse. Dat zag je ook op 30 april in Amsterdam. Daar voel de ik me net een circusartiest, die mocht optreden zodat de mensen hun onlustge voelens op het politieapparaat konden botvieren. Daardoor kon het sprookje on gestoord doorgaan. Toen wij weg waren, waren de rellen nagenoeg over. Nee, ik geloof niet aan relschoppers iri Dode waard. Het zijn gewoon burgers die ont zettend ongerust zijn over hun toekomst en die van hun kinderen. Een kinderen heb ik ook". Waar moet dat heen, zullen sommige mensen zeggen, als de wetsdienaar nu ook al ongehoorzaam wordt aan het wettig ge zag? „Het publiek moet weten waar de politie nu eigenlijk staat. Ze is er niet ter be scherming van de belangen van de bezit tende klasse. Ik ben niet ongehoorzaam aan het wettig gezag, maar ik ben ook geen stoottroeper van een verkeerd, onde mocratisch beleid. Neem Borssele bijvoor beeld. Dat was een ontzettend geweldloze actie, die in grof geweld is geëindigd. Uit gelokt door de ME. Zo van: gooi maar, want het deert ons niet. Nou, het deert mij wel. Ik sta niet apart van dé samenleving. Kernenergie raakt mij ook als politieman. In de Tweede Kamer wordt de discussie erover gemeden. Volkomen illegaal wordt atoomafval opgeslagen. Daar word je toch onzettend ongerust over. Dat de overheid zich die macht toeëigent. Verder zie je dat de politie steeds beter voor geweld wordt uitgerust. Scherpschutters in containers, nieuw getrainde eenheden. En nu rond de centrale in Dodewaard al een complete traangasleiding. Het is gewoon een ves ting. Zo'n optreden lokt escalatie uit ben ik bang". Zo te horen maakt u een goeie kans niet als ME'er naar Dodewaard te gaan? „Maar als ik niet mee mag, zal ik wel pro testeren. Tenzij onze eigen groep van tien collega's zegt: met die vent kunnen we niet werken. Ja, dan wordt de bodem on der je voeten weggeslagen. Maar dat ver wacht ik niet". HOMME KROL HAAG Grote gebeurtenissen werpen schaduwen vooruit. Het fusiecongres van DA, dat vandaag in Den Haag wordt ge- ;n, heeft dan ook grote invloed gehad op erloop van de algemene en politieke be- wingen. Niemand die dat beter besefte VdA-leider Den Uyl, toen hij er donder- ond in de Tweede Kamer voor zorgde dat lebat deze week niet meer zou kunnen n afgerond. leed dit in de hoop dat de linkervleugel in DA-fractie volgende week, onder de druk iet congres vandaan, wat meer van zich af te spreken. CDA-woordvoerder Lubbers degene die het Den Uyl mogelijk maakte amervergadering vrijdag pas om één uur ten beginnen. Uit hoffelijkheid, maar ook at het tevens in zijn voordeel kan uitwer- als de CDA-fractie zich niet meer geremd eft te voelen tegenover premier Van Agt. üinister-president zelf was er alles aan ge- i deze week in de Kamer op zo goed moge voet te blijven met het CDA maar ook met 'VD, zodat hij vandaag in het Haagse Con- [ebouw op het schild geheven zou kunnen len als de glorierijke aanvoerder van de irijke coalitie der christen-democraten en alen. Die kans was natuurlijk des te groter, lij deze week niet meer zou behoeven te 'oorden en dus ook niet het risico zou hoe lopen van aanvaringen met één of beide ringsfracties. Het kwam dus niet als een assing dat de minister-president het „on- ilijk" oordeelde om de Kamer vrijdagavond naals aan zijn wijsheid te laven, zoals Den het weieens uitdrukt, en uitstel vroeg tot iningmeester 'esultaat van dit alles is het unieke feit, dat ïrland na drie dagen algemene beschou wen nóg niet precies weet waar het volgend op sociaal-economisch gebied &n toe is. Het antwoord van Van Agt en minister Van der Stee,(financiën) in eerste termijn behelsde immers in feite niet anders dan dat alle ideeën van CDA en VVD werden aanvaard als „bouw stenen" (het woord is een uitvinding van Lub bers) voor het te hernieuwen overleg van het kabinet met werknemers en werkgevers. Jam mer voor Van Agt was dat collega Van der Stee het spelletje minder bekwaam meespeelde en niet kon verhelen dat de suggesties van VVD- woordvoerder Rietkerk hem aanzienlijk sym pathieker en reëler toeschenen dan die van Lubbers. Van der Stee voelde zich kennelijk teveel „de penningmeester van deze club achter de tafel" om net te kunnen doen alsof zijn neus bloedde. De céntrale gedachte van Lubbers, dat de werknemers volgend jaar maar moeten afzien van elke loonsverhoging in ruil voor belasting verlaging, kost de staat twee miljard gulden. En de dekking van dat bedrag was volgens Van der Stee lang niet voldoende aangegeven. Im mers, een invoering van een luxe tarief in de btw (28 procent) is een zeer moeilijke operatie bijvoorbeeld: welke artikelen moeten daar onder vallen? en zou in 1981 op geen stuk ken na een miljard opleveren. Daar komt nog bij dat het CDA ook nog eens een half miljard vraagt om het inkomen van de laagstbetaalden zoveel mogelijk op peil te houden en de pijn van koopkrachtverlaging wat meer naar „bo ven" te spreiden. Niet verwonderlijk dus dat Van der Stee met veel meer plezier keek naar het pakketje, dat de VVD'ers op zijn tafel hadden gelegd. Hoofd onderdeel daarvan is dat de vakantietoeslag volgend jaar wordt gehalveerd en dat er op al lerlei collectieve lasten nog eens voor een mil jard wordt bezuinigd. Het zou helemaal mooi zijn, aldus de minister, als de halvering van het vakahtiegeld permanent zou worden gemaakt. „Dat zou een geweldige steun zijn voor het be drijfsleven". In zijn enthousiasme ging Van der Stee zelfs zover, dat hij op het terrein van Al- beda (sociale zakenterecht kwam. Tot zichtba re woede van deze collega beloofde Van der Stee dat de regering advies zou vragen aan de SER over verdergaande bezuinigingen op de sociale uitkeringen, bijvoorbeeld met betrek king tot het VVD-idee iemand geen geld te ge ven op de eerste dag van afwezigheid wegens ziekte. Broekriem Kunnen er riu nog in het geheel geen conclu sies worden getrokken uit al die uren praten in de Tweede Kamer? Het antwoord op die vraag is ja en nee. Want weliswaar mag het dan nog niet vast staan op welke wijze de broekriem volgend jaar wordt aangehaald, het is wel zeker dat de gesp een paar gaatjes verder zal komen, doordat de sociale premies worden verhoogd of door middel van een loonmaatregel. Vrijwel alle politieke partijen delen immers de mening van de regering, dat de loonontwikkelingen in het bedrijfsleven, met hun effecten op de sala rissen van ambtenaren en trendvolgers en op de sociale uitkeringen, niet ongemoeid mogen worden gelaten. Opmerkelijk hierbij is dat D'66 een lijn volgt (halvering van de verwachte loonstijging van acht procent), die zeer dicht ligt bij die van de VVD.' De PvdA daarentegen wil een daling van gemiddeld slechts twee pro cent. Dat brengt ons op de partijpolitiek in het debat. Naast de inmiddels al vertrouwde onafhankelij ke opstelling van D'66, was er de verrassend pinnige houding van Lubbers tegenover de VVD. Hij verweet de liberalen ervan „stille bondgenoten" te zijn van de PvdA, doordat ook zij naar een tweedeling in de politiek zouden streven, waardoor er geen plaats meer zou zijn voor een centrumpartij als het CDA. Ook meende Lubbers dat het de VVD was geweest, die ervoor had gezorgd dat de inflatieneutrale belastingheffing niet door was gegaan, „ten koste van het bedrijfsleven". Tenslotte deelde Lubbers, in tweede termijn, een sneer uit naar VV$)-leider Wiegel. Deze kreeg het advies wat Uit dat streven mag in elk geval worden afge leid dat een sterke stroming binnen het CDA zeker wil proberen weer tot een coalitie met de PvdA te komen. Zo'n beslissing voor de chris ten-democraten, die in wezen neerkomt op het kiezen tussen de lijn-Van Agt en de lijn-Lub- bers, zou sneller aan de orde kunnen komen dan men denkt. Niet alleen omdat het progres sievere deel van de CDA-fractie na het congres weer in de verleiding zou kunnen tot een actie tegen het kabinet, maar ook omdat er nogal wat anderen zijn, die het op nuchter zakelijke gronden niet gewenst vinden dat Van Agt en Wiegel de rit voltooien. Bij verkiezingen in mei zou er pas op zijn vroegst eind augüstus een nieuw kabinet kunnen aantreden, is er geen tijd meer voor een echte begroting en kan er dus in 1982 geen echt beleid meer worden ge voerd. Eerst moet echter de begroting voor 1981 worden geregeld („slecht beleid is nog altijd be ter dan geen beleid"), vinden deze leden, zodat een crisis eventueel niet eerder zal plaats heb ben dan kort na de jaarwisseling. RIK INT HOUT meer tijd te besteden aan zijn werk op het mi nisterie dan aan zijn kennelijk nu al begonnen verkiezingscampagne. Bij de VVD werden deze opmerkingen uitge legd als een „zich alvast van ons losmaken". Hiervoor sprak ook het speechje van Lubbers tot de PvdA. Daaruit viel respect af te lezen voor de manier, waarop de socialisten oppositie voeren. En zelfs speculeerde Lubbers al over een terugkeer van Den Uyl en de zijnen in de regering. Die mogelijkheid is er alleen, aldus de CDA-fractieleider, als de PvdA bereid blijkt tot impopulaire maatregelen, zoals koopkrachtver laging voor ook de minimuminkomens en be zuinigen op de sociale voorzieningen. Opmer kelijk was ook de manier, waarop Lubbers en Den Uyl naar elkaar toe probeerden te groeien in de tweede termijn van het debat. Beschouwingen Beelden van de derde dag van de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer: de fractieleiders van de beide regeringspartijen Rietkerk (I) en Lubbers (r) naast maar zonder aandacht voor elkaar (boven); PvdA-frac- tieleider Den Uyl wisselt wat informatie uit met de finan cieel en de sociaal-economisch deskundigen van zijn fractie: Kombrink en Van der Doef (onder). Niet voltooien

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9