Irak voelt zich beledigd door buitenlandse pers Irak zet Libiërs, Syriërs en Koreanen bui ten dedeur IK BRENG DE KRANT ROND OP M*N ZELFVERDIENDE FIETS. LIDO 4 Thatcher: Engeland opc de goede wej filiaalhouders i echtpaar Russische dissident mag naar buitenland RECTIFICATIE Miljoenen Italianen solidair met Fiat werknemers Zuydtwyck jonge administratieve kracht mnl. LENS CO gj Slager Jan Zandberger Zandbergen zo'n slager g 3UITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 PAGI JOURNALISTEN NAAR JORDANIë „VERBANNEN" De Iraakse regering heeft bijna alle buitenlandse journalisten over de grens met Jordanië gezet, omdat men zich beledigd voelde door de wijze waarop in de westerse media over de strijd met Iran werd ge schreven. Onze speciale verslaggever Hans Toon- en behoorde tot een groep verslaggevers, die donder dag een gratis reis naar de Jordaanse hoofdstad Am man kreeg „aangeboden AMMAN Saddam Hoessein's „blitzkrieg" duurt nu al bijna drie we ken. Iran is nog lang niet uit het slagveld verjaagd. Constateringen als deze hebben ertoe geleid dat de Iraakse regering sinds afgelopen donderdag het merendeel van de buiten landse journalisten het land heeft uitgezet. Slechts een tiental ver slaggevers van uitsluitend vooraanstaande kranten (Le Monde), tijdschriften (Time) en de grote pers bureaus en televisiesta tions mogen in Irak blij- ven. De reden voor deze „verbanning" ligt in het feit dat Irak zich beledigd voelt en teleurgesteld is over de wijze, waarop de oorlog met Iran door de toch met open armen ont vangen westerse pers wordt verslagen. De dagelijkse bulletins van het Iraakse persbu reau vermelden de ene overwinning na de ande re. Ook de journaals van het front zijn een langge rekt lofzang op de over winningen. Toch klinkt van die opgewekte mede delingen weinig door in de buitenlande kranten, tijdschriften, radio en te levisie. Integendeel. Als het Iraakse ministerie van voorlichting een persreis jes organiseert naar de omstreden havenstad Chorramsjar blijken de meeste journalisten vraag tekens te zetten bij de to tale verovering van de stad, omdat niet meer dan een klein deel van de uit gestrekte haven mag wor den bezocht. Wanneer hardop aan deze vraagte kens uiting wordt gege ven, voelt de gastheer zich diep beledigd. Toegegeven, de woede over de westerse bericht geving is niet helemaal onterecht. Er zijn voor beelden te noemen van berichten, die, zo zegt een Nederlandse zakenman in Bagdad, in sterke mate hebben bijgedragen aan de verbanning van de pers naar Jordanië. Zo maakte in de eerste dagen van de oorlog een Britse verslaggever zijn lezers wijs, dat Bagdad één ro kende puinhoop was. Een aperte leugen. En een Duitse collega maakte ge wag van een furieuze strijd binnen de regerende Ba'ath-partij over de te volgen oorlogsdiplomatie, waarbij men elkaar de schedel zou klieven. Voorlichting Maar de fout lag niet alleen bij de verslaggevers. Het diepte punt in de voorlichting van Irak aan de buitenlandse pers werd afgelopen woensdagmid dag bereikt, in het tot perscen trum uitgeroepen Melia Man- sour-hotel. De vier telexen en te zijn gen naar het buitenland kwa men heleiyaal niet of pas na 16 uur wachten tot stand. Enkele uren later kregen de meeste journalisten in het ho tel te verstaan, dat de volgen de morgen een speciale bus voor hen klaar zou staan voor een gratis reis naar Amman, de hoofdstad van Jordanië. „U bent toch al naar het front ge BAGDAD De Iraakse regering heeft alle Libiërs, Syriërs en Noordkoreanen die in Irak verblijven opdracht gege ven, het land binnen drie dagen te ver laten en heeft zijn eigen diplomaten uit de betrokken landen teruggeroepen. Deze mededeling volgt op de bekend making van Libië dat het Iran steunt; de ondertekening van een vriend schapsverdrag tussen de Sovjet-Unie en de Iraakse aartsvijand Syrië, eergiste ren in Moskou én de berichten, als zou den Libië en Noord-Korea, met instem ming van de Sovjet-Unie, Iran van re serve-onderdelen voorzien. >vjet blijft overigens onduidelijk. Vast staat dat, hoewel het Kremlin er voortdurend op aandringt dat andere landen zich niet met de strijd bemoeien, door middel van Noord-Korea en Libië steun wordt ver leend aan Iran. Daarnaast levert Moskou, ondanks ontkenningen door' het officiële persbureau Tass, via de Jordaanse haven stad Akaba wapens aan Irak. Aan onze verslaggever Hans Toonen, die gisteren in Jordanië verbleef, werd te verstaan gege ven dat de aanvoer van goederen voor Irak zich momenteel geheel op Akaba concentreert en bij die goederen, zoals te doen gebruikelijk was vóór het begin van de oorlog, nog steeds wapens zitten. Wel is er van Russische zijde in Moskou verno men, dat de Sovjet-Unie de leveranties van oorlogsmaterieel aan Irak zoveel mo gelijk probeer te beperken. Iran heeft gisteren besloten de oorlog met Irak aan de orde te stellen in de Veilig heidsraad, die maandag opnieuw bijeen komt om het conflict te bespreken. Iran zou bereid zijn aan de discussies deel te nemen, zolang er niet over de Ameri kaanse gijzelaars in Teheran zal worden gesproken. weest. Wat moet u dan nog verder schrijven in Bagdad", kreeg men te horen. Verwij zingen naar de zeker een maand geldige visa werden nors afgewimpeld: „Morgen vroeg 10 uur in de bus. Wie langer blijft is illegaal in ons land". Hoe vastbesloten de Iraakse overheid was de buitenlandse journalisten af te voeren bleek, toen een Mexicaanse verslaggever weigerde naar Amman te vertrekken. Bij een politiepost op een van de uit valswegen van de stad werd de bus tegengehouden. De koppige en verhitte Mexicaan werd alsnog keurig in de bus naar Jordanië gezet, waar de airconditioning hem snel af koelde. Zestien uur later wer- in Amman, waar nog geen zes dagen geleden voor veel van de buitenlandse oorlogsvers laggevers het bezoek aan het Iraans-Iraakse strijdtoneel be gon. HANS TOONEN EX-MINISTER GHOTBZADEH: Gijzelaars moeten onmiddelijk vrij OSLO De Iraanse ex-minis- ter van buitenlandse zaken, Ghotbzadeh, heeft in een in terview met een Noorse krant gezegd dat de Iraanse regering de Amerikaanse gijzelaars on middelijk vrij moet laten. Ver der stelde hij de huidige rege ring verantwoordelijk voor de oorlog met Irak. De ministers ploeg van premier Radjai moet naar zijn oordeel snel aftreden omdat zij niet voor haar taak geschikt blijkt. Zoals bekend trad Ghotbzadeh af als minis ter van buitenlandse zaken, toen de huidige regering van Iran werd gevormd. Ghotbza deh staat bekend als een aan hanger van president Bani- Sadr. „Wij moeten met de vor ming van een nieuwe regering niet wachten tot Khomeiny sterft. Een regering die niet functioneert, dwingt zelf al een verandering af", aldus de Iraanse ex-bewindsman. ADVERTENTIE MOSKOU De Russische dissident en schrijver Lev Ko- pelev heeft toestemming ge kregen om zich een jaar in het buitenland te vestigen. Dit is in Moskou vernomen van een bron uit de naaste omgeving van de schrijver. Hij zou mid den november naar West- Duitsland willen vertrekken. De 67-jarige Kopelev had op 12 september toestemming ge vraagd voor een reis naar de Bondsrepubliek op uitnodiging van twee vrienden, de schrij ver Heinrich Böll en Marion Donhoff, een van de eigenaars van de krant Die Zeit. In de afgelopen jaren is hem her haalde malen toestemming ge weigerd voor een reis naar het buitenland. Kopelev is niet van plan te emigreren en hoopt dat de Russische autori teiten hem in Moskou laten te rugkeren na zijn verblijf in het buitenland. TON MENKEN IJSBAAN IJSHOCKEY BISSCHOP LEIDEN— S.IJ.C. UTRECHT Zondag 12 oktober aanvang 20.00 uur. Normale entreeprijzen. Vondellaan 41, Leiden. 071-76.93.44. Bonn boos over verhoging entreegeld DDR BONN De Westduitse re gering heeft gisteren de nieuwe Oostduitse regeling met betrekking tot het toe risme uit het Westen naar de DDR veroordeeld als een „ernstige teruggang" in de samenwerking tussen beide landen. Zoals bekend besloot de DDR eergisteren het bedrag dat westerlingen in Oost-Duits- land dagelijks moeten beste den van 13 naar 25 mark te verhogen. Volgens regerings kringen in Bonn is men niet bereid zich te „onderwerpen" aan de maatregel, die in strijd wordt genoemd met de Ak koorden van Helsinki van 1975. Westduitse en Westber- lijnse leiders zien de Oostduit se maatregelen overigens als een poging het groeiend aantal bezoeken vanuit het Westen aan de DDR te verminderen. ADVERTENTIE IK L- ln de advertentie van het Lido/Studio theater van woensdag J.I. stond ver-'iS meld, dat Lido 3 in aanbouw was, dit[ü"? moest natuurlijk zijn Door de verbouwing komen de mati nees in Lido I, ma., d., wo., do. enk; vrijdag te vervallen. Avondvoorstellingen gaan gewoon door BRIGHTON Alleen voortzetting van de huidige me re politiek, waarbij de geldhoeveelheid krap wordt j den om de inflatie te beteugelen, biedt Engeland r~ economisch herstel. Dat was de strekking van de i ring van de Britse premier Margaret Thatcher, i gisteren het congres van de Britse Conservatieve I Brighton werd besloten. De Conservatieve Partij zal voorts trouw blijven aan het 1 genootschap met de Verenigde Staten, de NAVO Gemeenschap t i krachtige defensie-i de Eur< tanning 1 >ovjet-Unie uitg De 2.000 afgevaardigden 1 ovatie. Voor het conferentiegebouw betoogden intussen enkele duii den mensen tegen de werkloosheid, die tot boven de twee t joen is gestegen. Sommige demonstranten waren lopend en1 tend een week onder weg geweest vanuit het zwaar door wf loosheid geteisterde Zuid-Wales. Ondanks de strenge politif waking wisten enkele betogers het conferentiegebouw binnet komen. Maar de ordedienst werkte hen snel weer naar buil TURIJN Naar schatting negen miljoen werknemers a ben gisteren in Italië vier uur het werk neergelegd i steun te betuigen aan het personeel van Fiat, dat in een J ter conflict met de bedrijfsleiding is verwikkeld naar s leiding van aangekondigde massa-ontslagen. De drie grootste Italiaanse vakbonden hadden tot deze solid teitsstaking opgeroepen. Fiat wil bijna 23.000 arbeiders ontslij De vakbonden zijn nu van plan een tocht naar Rome te orgi seren, wanneer er niet gauw overeenstemming wordt bereik het arbeidsconflict. In Turijn verklaarden vakbondsleiders! de komende week van doorslaggevend belang is. t Volgens de minister van arbeid van het demissionaire kab^ van Cossiga, Franco Foschi, die de besprekingen tussen de l den en Fiat in Rome heeft geleid, is er kans op een oven komst. De staat wil mogelijk de omscholing financieren 10.000 man die Fiat niet meer kan plaatsen, aldus de minis Fiat heeft er daarnaast mee ingestemd, een rouleringssysteenj te stellen wat inhoudt dat de werknemers beurtelings voor periode naar huis gestuurd worden. Ervaren secretaresse voor THUISWERK, in de moderne ta len, bijv. scriptie e.d. Brieven o. nr. 8180 bur. v.d. bl. Ingenieur en onderwijzeres zoe ken dringend ETAGE o.i.d. in Leiden of omgeving. Tel. 043- 62.19.88. Goed idee....voor bont eerst kij ken bij de Bontkoning!! Enorme sortering korte en lange BONT MANTELS. nu nog lage prijzen!! Met garantie. Desgew. zeer soe pele kredietservice. De Bontko ning. Hoogstraat 97. Rotter dam-C. Tel. 010-117.117. Bij koop reisgeld binnen geh. Ned. v. 2 pers. terug. Koopavond tot 21 uur geopend. BONTAANBIEDING!! Het Bontpaleis gaat ook in ok tober nog door met prijzen waarvan U zult zeggen: 20% 25% beneden de normale waar del! Volle garantie, credietscer- i mogelijk. Het Bontpaleis, _3.37. Reisgeld v. 2 pers. vanuit geh. Nederland bij koop terug. Koopavond tot 21 uur ge opend. I KUNST EN ANTIEK aluminium lijsten In verschillen- i leuk inruilprljsje voor"UW OUDE FIETS bij aan koop van een nieuwe Batavus - Gazelle - Sparta - Peugeot fiet- sen„Tweewielerspecialist Pola- nef>;' Haarlemmerstraat 201, 5 Meiplcin 128. Humnnita* GEZINSHUIS een leeftijd vanaf ca. 30 jaar. In een gezinshuis woont een echt paar, met of zonder eigen kinde ren, met vier jongeren, die veelal uit een kinderhuis komen. Deze jongeren, in de leeftijd van 8-16 jaar, kunnen om uiteenlopende redenen niet thuis wonen. leder gezinshuis wordt intensief begeleid door een van onze maat schappelijk werkers. Zeker overdag komt het werk voor een groot deel neer op de schouders van één der ouders. De ander wordt geacht een eigen werkkring te hebben en zo doende voor het eigen gezinsinko men te zorgen. Het is van belang dat het echtpaar ervaring heeft in de omgang met kinderen. Het echtpaar krijgt de beschikking over een ruime woning in Zoeter- meer. Voorts wordt er met de ge- zinshuisouders een goede finan ciële reqeling getroffen. Na ontvangst van schriftelijke reacties op onderstaand adres worden belangstellenden uitgeno digd voor een informatief gesprek. Telefonisch kunnen inlichtingen ingewonnen wor den bij mevrouw D. Dek, telefoon werk (030) 51 45 94. privé (03404) 1 39 85. Uw reactie kunt U zenden aan de Commissie Gezinstehuizen, p/a Centraal Bureau Humanitas, 'jan Willem Brouwersstraat 16,1071 LJ Amsterdam. OPENBARE VERKOOP krachtens artikel 1223 B.W. Notarissen Mr. W. L. Nolke te Den Ham (Ov.) en C. J. A. van Loenhoud te Leiden zijn voornemens na te melden perceel I en notaris C. J. A. van Loenhoud te Leiden Is voornemens na te melden perceel II op maandagen 20 en 27 oktober 1980 telkens 's mid dags om 16.00 uur In het Notarishuis te Leiden, Hoge- woerd 144, publiek te verkopen: I. Het winkelpand met afz. bovenwoning, verdere aanhorigheden en grond te Leiden, Hooigracht 52/52A kad. bekend gem. Leiden sectie I no. 2801, groot 2.35 are, m.u.v. een onbep. ged. uit oud no. 2124. Lasten ongeveer 4.000,- Huur nummer 52 ongeveer 510,-p.m. II. Het woonhuis met garage, schuur, verdere aan horigheden, erf en tuin te Oegstgeest, Dahlialaan 76. kad. bekend gem. Oegstgeest sectie C no. 5954, groot 2.55 are. Lasten ongeveer 250,- Executle- en roiementskosten, trekgeld, achterstallige lasten en rangregelingskosten zijn voor rekening van koper. Betaling kooppenningen 27 nov. 1980. Koper kan de ontruiming bewerkstelligen d.m.v. de grosse der vei lingsakte voor wat betreft perceel l de bovenwoning b2A en voor wat betreft perceel II geheel. Bezichtiging: dinsdag c 16.00 uur op 14-16-21- Nadere Inlichtingen verstrekken genoemde notarissen resp. Den Ham (Ov.), Grotestraat 52, tel. 05495-1306 en Leiden, Rapenburg 66, tel. 071-133741. Centrale verwarming Technisch Installatiebureau J. J. de Jong b.v. HAVENPLEIN 1, LEIDEN, TEL. 071-149677 centrale verwarming - luchtbehandeling - air conditioning; landelijk erkend: gas- en water- technisch installateur Het verpleeghuis en Reaktiveringscen- trum "ZUYDTW1JCK", Aaltje Noorde- wierlaan 50 te Leiden (ZW); vraagt voor een zo spoedig mogelijke in diensttreding EEN MEDEWERKER VOORDE SCHOONMAAKDIENST voor het verrichten van zwaarder huishou delijk werk, in teamverband op de ver- pleegafdeling, het daghospitaal, de staf afdeling, centrale keuken en de wasserij. Werktijden: 7.30 -16.30 uur; 8 uur per dag. Periodiek werkt men gedurende een aan tal uren op zaterdag, zon- en feestdagen. Salaris en overige arbeidsvoorwaarden, gebaseerd op de CAO voor het Zieken huiswezen kunnen in een persoonlijk onderhoud nader worden toegelicht. Sollicitaties, schriftelijk, te richten aan de Administrateur van het verpleeghuis. Postbus 1212.2302 BE Leiden. verpleeghuis en reaktiveringscentrum Gevraagd voor spoedig voor de boekhouding. Geboden wordt afwisselend en verantwoordelijk werk Voor energiek en creatief persoon ruime mogelijkheden zich in an dere afdelingen verdienstelijk te maken zoals verkoop en presentatie. Minimum opleiding MAVO en typen. Leettijd ca. 22 jaar. Sollicitatie te richten aan: Meubeltoonzalen Nieuwe Rijn 39. Tel. 071-126491. Jan Zandbergen zoekt nog enkele Heeft u interesse in deze job met aan trekkelijk salaris, neemt u dan contact op met Jan Zandbergen vleesverwerken de bedrijven aan de Produktieweg 40 te Zoeterwoude. Telefonisch 071- 899358

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8