reen rellen an betekenis, rel 163 Vrouwen in beloning 2 lA procent achterop Lubbers legt zijn wensen vast in uitvoerige motie BOVAG wil stappen tegen koperstrucs anhoudingen nnenland/buitenland OELTREFFEND OPTREDEN J OPENING METRO obelprijs ïneeskunde Dor Fransman Jp) Amerikanen Ongehuwde bejaarde krijgt voordeeltje Vonhoff mogelijk naar Groningen NA VRIJBLIJVENDE HOUDING KABINET Nederlander is zuinig met water Openbaar vervoer in Amsterdam moet veel vlotter LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 PAGINA 7 OCKHOLM De Nobel- js voor de geneeskunde is jaar toegekend aan drie lerzoekers op het gebied de genetica en de immu- ogie, de Amerikanen Ba- Benacerraf en George ill en de Fransman Jean - osset, voor ontdekkingen reffende „genetisch bepaal- structuren op het celopper- die immunologische cties reguleren". Aan de belprijs is een bedrag ver- ïden van ruim 400.000 gul- i. 59-jarige Benaccerraf is ge- De drie prijswinnaars: Jean Dausset, Barul Benacerraf en George Snell. boren in Caracas, Venezuela, maar heeft sinds 1943 de Ame rikaanse nationaliteit. Hij werkt op de afdeling patholo gie van de medische faculteit aan de universiteit van Har vard. Zijn landgenoot Snell, 76 jaar oud, is werkzaam op het Jackson-laboratorium in Bar Harbor, Maine. De 63-jarige Fransman Dausset is verbon den aan de universiteit van Parijs op het laboratorium voor immuno-hematologie. Volgens het jury-rapport heeft hun werk de kennis vergroot van de genetische werking van de immunologische reactie van het lichaam, waardoor het mogelijk is geworden uit te leggen waarom de ene persoon beter bestand is tegen infecties dan de ander. Maar het be langrijkste is dat hun onder zoek een bijdrage heeft gele verd aan het antwoord op de vraag, waarom in sommige ge vallen een kankercel wordt vernietigd maar zich in andere gevallen kan ontwikkelen tot een tumor. Snel heeft genetische factoren ontdekt, die de mogelijkheid bepalen voor transplantatie van weefsel van de ene per soon op de andere. Dausset heeft het bestaan aangetoond van unieke eigenschappen die worden bepaald door genen, die de vorming van eiwit- koolwaterstofcomplexen rege len. Benacerraf heeft aange toond hoe genetische factoren nauw verbonden zijn met de genen, die de interactie tussen cellen helpen regelen en daar mee de immunologische reac tie van het lichaam. DEN HAAG Het loon van vrouwen die praktisch hetzelfde werk verrichten als mannen ligt in ons land gemiddeld 21/* pro cent achter bij dat van hun mannelijke col lega's. Dit betekent dat er de laatste jaren in dit opzicht niets is verbeterd, aldus de uit komst van een onderzoek door de Loontech- nische dienst van het ministerie van sociale zaken. Naast nadelige zijn er ook voordelige verschil len voor de vrouw. Maar in ongeveer 50. pro cent van de gevallen is er een duidelijk verschil in hun nadeel, tegenover in 29 procent een voordelige situatie. Is bij verzorgde beroepen het verschil gemiddeld 1,3 procent in het na deel van de vrouw, in commerciële functies loopt dit op tot 5,5 procent. Het onderzoek toont ook aan dat vrouwen nog steeds erg langzaam doordringen tot de hogere inkomensgroepen. Slechts twee procent van de werkende vrouwen is terug te vinden bij het hogere kader en niet meer dan 0.3 procent werkt op academisch niveau (bij de mannen zijn die cijfers resp. 10,2 en 3,4 procent). DEN HAAG Op verzoek van twaalf Kamerleden heeft staatssecretaris Van Amels- voort van financiën besloten tot een belastingvoordeel aan ongehuwde bejaarden, dat de schatkist ongeveer vijftien miljoen gulden gaat kosten. Hij corrigeert hiermee de situatie dat ongehuwde bejaarden met een extra pensioentje of een rentezegeluitkering van enke le tientallen guldens per jaar belastingplichtig worden en door de inhouding op hun va kantieuitkering minder netto inkomsten ontvangen dan de genen die alleen een aow-uit- kering hebben. Al bij een maandelijks extra pensioen van 7,27 gulden is een bejaarde alleenstaande on derworpen aan een belasting heffing van 158 gulden, waar door zijn netto-inkomen ze ventig gulden minder wordt dan van iemand met alleen aow. Over 1980 zal de belas ting over de vakantieuitkering (136,18 gulden) bij zeer be scheiden neveninkomsten aan de bejaarden geheel of gedeel telijk worden teruggegeven. Dit zal naar verwachting in nvjart plaats hebben. Volgend jaar ontstaat een andere situa tie. UTRECHT Burgemeester H. J. L. Vonhoff van Utrecht wordt genoemd als opvolger van mr. E. H. Toxopeus als commissaris van de koningin in Groningen. Hij bracht don derdag een kort bezoek aan de provincie, vergezeld door zijn vrouw. Minister Wiegel van binnen landse zaken heeft laten we ten, waarschijnlijk volgende week een beslissing over de opvolging van mr. Toxopeus te nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle fracties die de re gering deze week bouwstenen hebben aangedragen voor het volgend jaar te voeren sociaal-economisch beleid heb ben zich na het tamelijk vrijblijvende antwoord van het kabinet genoodzaakt gezien hun wensen in concrete Kame ruitspraken om te zetten. PvdA, CDA, D'66 en VVD legden hun verlangens vast in moties, zij het de liberalen in zeer bescheiden mate omdat zij eerder al op vrijwel alle punten door het kabi net tevreden waren gesteld. Om die re den zag de financiële specialist van de VVD-fractie, Th. Joekes, in het debat van gisteren er zelfs geheel van af het woord te voeren. CDA-leider Lubbers, wiens wensen door ministers Van der Stee van wat kantteke ningen waren voorzien, heeft de Kamer een uitvoerige motie voorgelegd waarin zijn idee om af te zien van een loonsver hoging en die te vervangen door belas tingverlaging nader wordt uitgewerkt. In die motie zijn ook enkele VVD-wensen opgenomen, zoals het verzoek om meer inspanningen om de sociale verzekerings premies te beheersen. Anderzijds bevat zij ook verlangens die volgende week voor politieke spanningen met de VVD kunnen zorgen, zoals meer gerichte besteding van de aardgasbaten en de WIR-gelden, het bevorderen van verkgelegenheidsoverleg per sector en het wettelijk ondersteunen daarvan en het onderzoeken van de mogelijkheid werknemers in de onderneming meer te betrekken bij maatregelen ter versterking van de werkgelegenheid. aan banden te leggen. De CDA'er Van Dijk eist dat er op dat moment wetsont werpen op tafel moeten liggen. Onderwijs Ombuigingen De leiders van de regeringsfracties, Lub bers en Rietkerk, hebben de Kamer een uitspraak gevraagd over het terugdraaien van de bezuinigingen op de onderwijssala- rissen. Die zijn in hun huidige vorm niet aanvaardbaar en het kabinet moet zijn huiswerk op dit punt maar overdoen, vin den zij. Er zou snel met de onderwijsbon den gepraat moeten worden over een her ziening van de totale salarisstructuur bin nen het onderwijs. Rietkerk en Lubbers vragen de regering in een motie ook een voortvarender indu strie-versterkend beleid te ontwikkelen overeenkomstig de aanbevelingen die de Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid daar onlangs over heeft opge steld. In twee eigen CDA-moties vraagt Lubbers tenslotte nog om het opvoeren van het woningbouwprogramma tot 60.000 in de eerste helft van volgend jaar en om het schrappen van de voorgestelde verhoging van het lage btw-tarief, het op trekken van de premievrije voet in de wao en het aftoppen van prijscompensatie of vakantietoeslag. Het CDA neemt ook geen genoegen met de uitspraak van mi nister Van der Stee dat het kabinet in no vember met voorstellen zal komen om buitensporige aftrek van hypotheekrente Door de PvdA zijn de Kamer enkele uit spraken voorgelegd waarin van de rege ring wordt gevraagd terug te komen op alle belangrijke toezeggingen die zij eer der aan de VVD heeft gedaan. Deze had den onder meer betrekking op 1,3 miljard gulden extra ombuigingen en het bestem men van nog eens 700 miljoen extra aard gasbaten voor versterking van het be drijfsleven. D'66 heeft haar alternatief (vier procent loonmatiging en twee mil jard belastingverlichting) ook in moties vastgelegd. Daarnaast vraagt fractieleider Terlouw om het terugdraaien van de voorgestelde stopzetting van teruggaaf van aow-premie aan de gehuwde werken de vrouw. Volgende week dinsdag zal de regering op al deze geconcretiseerde wensen moeten reageren. Premier Van Agt wilde de Ka mer gisteravond niet meer antwoorden. Hij liet blijken het nogal moeilijk te heb ben met de verschillende verlangens die gisteren concreet gemaakt zijn. Hij zei „geruime tijd" nodig te hebben om zijn reactie hierop voor te bereiden. Het ma ken van allerlei berekeningen en ook het noodzakelijke politiek overleg zouden met name nogal wat tijd kosten, zo gaf Van Agt volmondig toe. EMMEN De Bond van Automobiel- en Garage Bedrijven (BOVAG) in Rijswijk gaat stappen ondernemen om aange sloten leden ruim 14.000 in getal te beschermen tegen een nieuwe vorm van oplichting. Een van de maatregelen die wordt onderzocht is het treffen van een andere beta lingsregeling tussen een koper van een auto en een garage houder. De organisatie heeft dit laten weten, nadat vijf ga ragebedrijven in de regio Emmen slachtoffer waren gewor den van praktijken, die de justitie machteloos maakt. Zo gingen twee garagebedrijven voor in totaal 106.000 gulden het schip in door een truc. De kopers deden zich voor als zeer geïntresseerde gegadigden. Ze wisten het vertrouwen te winnen van de garagehouders om bij de kopers thuis de financiële af wikkeling te regelen. Daar aangekomen werd volgens de gedu peerden een bedrag van tienduizenden guldens op tafel gelegd ten teken dat het met de betaling wel goed zat. Toen de kopers in het bezit waren van de bij de auto behorende papieren, vroe gen ze tijdens het tellen van het geld naar de kwitantie. Nadat die was overhandigd werd het geld weer van de tafel gegrist. De garagehouders waren hierbij zonder getuigen, in tegenstelling tot de „kopers". De garagehouders in Emmen wijzen vrijwel al lemaal beschuldigend in de richting van het woonwagenkamp, waar de transacties plaats vonden. RIJSWIJK Ondanks het vele water dat in ons land be schikbaar is, zijn de Nederlan ders in vergelijking met ande re Westeuropese landen be scheiden in het gebruik van water. Dit blijkt uit de water- statistiek van de internationa le organisatie voor watervoor ziening IWSA. De Nederlander gebruikt per dag gemiddeld 137 liter water. Met uitzondering van België, waar slechts 88 liter per dag wordt gebruikt, ligt het water verbruik in de buurlanden ge middeld iets hoger. In de Scandinavische landen wordt veel meer water gebruikt. Daar varieert het tussen de 176 en 279 liter per persoon per dag. In Zwitserland en Ita lië gebruikt men gemiddeld meer dan 200 liter water per dag. Volgens de vereniging van waterleidingbedrijven (VE- WIN) in Rijswijk is men in Nederland het zuinigst met het doorspoelen van het toilet. Hier wordt per keer acht liter water doorgetrokken. Boy Edgar-prijs voor Rein de Graaff Amsterdam De Boy Edgar- prijs voor jazz en geïmprovi seerde muziek is toegekend De onderscheiding, een plas tiek van Jan Wolkers en een geldbedrag van 5.000 gulden zal hem op 15 november wor den uitgereikt in het BIM-huis te Amsterdam. Kniktanker definitief doormidden ROTTERDAM De mam moettanker „Energy Concen tration", die al enige tijd bij Verolme in het dok ligt, zal in twee stukken worden „ge hakt", Verolme heeft hiertoe opdracht gekregen van de re der. De twee stukken zullen dinsdag uit het dok worden gehaald en elders bij Verolme worden afgemeerd. Bij RSV, waar de Verolme- weFf op Rozenburg een onder deel van is, weet men nog niet wat de reder uiteindelijk met de beide stukken van plan is. De „Energy Concentration" knikte medio juli in de Zeven de Petroleumhaven doordat de lading niet goed over de ver scheidene tanks verdeeld was. De kapitein en de eerste stuur man werden door de Rotter damse Rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld, het hof in Den Haag hcudt zich momenteel met deze zaak in hoger beroep be zig. niet kunnen worden geduld en die wij principieel zullen blijven bestrijden. Wie de weg van het de mocratisch overleg afwijst en het met de overheid wil uitvechten, moet weten wat hem of haar te wachten staat". Burgemeester Polak rechtvaardigde het achterwe ge blijven van doeltreffende maatregelen tegen or deverstoring gedurende de afgelopen maanden al dus. „Wanneer wij niet zo snel konden optreden als we hadden gewild, dan was dit niet uit slapheid of uit sympathie voor tegen ons gerichte metho den, maar uitsluitend omdat juridische en feitelijke beperkingen aan ons waren gesteld. Maar wij be rusten daar niet in. En gelukkig is het perspectief nu zo dat er een volledig doeltreffend beleid in zicht komt. Er zijn lieden die roepen: Uw recht staat is de onze niet. Welnu zij moeten weten dat wij pal staan voor die rechtstaat die burgers be schermt tegen geweld en initimidatie, en dat wij die rechtstaat en deze stad met alle kracht zullen verdedigen". Klem gezet [STERDAM Geen rellen van bete lis, wel 163 arrestanten waarvan er verspreid over diverse Huizen van varing in het land, vandaag opnieuw hoord worden dit beeld vol tegen- jdigheid weerspiegelt de nieuwe stra- ie die de Amsterdamse politie gaat ren om een eind te maken aan de slo- ide ongeregeldheden in de hoofdstad. optreden gisteren bij de opening van laatste stukje metrolijn tussen Wees plein en Centraal Station was een geroefening voor komende gebeurte- sen waarbij natuurlijk de ontruiming i het krakersbolwerk De Groote Key- een hoofdrol krijgt toebedeeld. gemeester Polak wijzigde zelfs zijn officiële, al >apier gezette toespraak tot de genodigden bij Metro-plechtigheid, om de nieuwe koers eldkundig te maken. Buitengemeen harde taal d het. „Wij zullen ons met geleidelijk meer treffende middelen verzetten tegen anti-demo- ische intimidatiemethoden die door sommigen tnaamde demonstranten worden toegepast", zei „Het zijn methoden die in onze samenleving Burgemeester Polak kondigde de nieuwe, harde lijn aan op 18 meter onder Amsterdams Peil. Oor spronkelijk zou de voltooiing van de hoofdstedelij ke metro bovengronds in het glorieus herbouwde Noord-Zuidhollands Koffiehuis zijn gevierd, maar vanwege de aangekondigde demonstraties bleef de ceremonie beperkt tot de ondergrondse perrons. Een extra treinstel boordevol leden van de Mobiele Eenheid bewees dat het ernst was. Teleurgesteld over de onmogelijkheid om het feest te verstoren, trokken een kleine 200 demonstranten (daaronder middels bivakmutsen vermomde politiemensen) de. stad in. Ze waren gewapend met fietskettingen en stokken. Onderweg sloegen ze met uit het plavekel gerukte verkeersborden vele ruiten in. Bij het hoofdbureau van politie in de Marnixstraat zagen ze zich opeens klem gezet door een 200-koppige po litiemacht. De arrestatie in een naburige parkeer garage was vervolgens een peuleschil. 163 verdachten van vernieling en openbare gewel dpleging werden voor verhoor overgebracht naar de schietkelder onder het hoofdbureau. Slechts vijfentwintig van hen mochten later naar huis. De rest zal minimaal twee dagen in verzekerde bewa ring blijven. De politie hoopt hiermee de harde kern van de Amsterdamse ordeverstoorders voor lopig uitgeschakeld te hebben. Wel blijft de Mobie le Eenheid in de hoofdstad paraat omdat er nieuwe ongeregeldheden worden verwacht bij de grote toeloop naar het laatste stukje metro dat vandaag voor het eerst ook publiekelijk toegankelijk is. De nieuwe taktiek van de Amsterdamse politie (opgesteld in nauw overleg met het Openbaar Mi nisterie en de regering) brengt eveneens duidelijk heid in de aanhouding donderdagavond van zes le den van een advocatencollectief in Amsterdam- Noord, dat sympathiseert met de kraakbeweging. Ze werden gearresteerd wegens ophanging van een plakkaat waarin werd aangespoord tot versto ring van de orde bij de opening van de metro. De aanhouding geschiedde op grond van artikel 132 uit het Wetboek van Strafrecht (opruiing) en wekte verbazing omdat dit artikel zelden of nooit meer wordt gehanteerd. Na de politieactie van gis teren echter ligt de veronderstelling voor de hand dat de (inmiddels weer vrijgelaten) leden van het advocatencollectief voornamelijk werden gearres teerd om hun achterban van demonstranten uit de tent te lokken en gemakkelijk grijpbaar te maken. De vier advocaten van het collectief zullen volgens een woordvoerder van justitie binnen afzienbare tijd voor de politierechter moeten verschijnen. De raad van toezicht van de orde van advocaten had zich voor de vrijlating tot de officier van justitie gewend om te wijzen op de belangen van de cliën ten van de arrestanten. De raad van toezicht zal zich ook beraden over het optreden van de gear resteerde advocaten. Het Nederlands juristencomi té vopor de mensenrechten heeft de aanhouding van de advocaten lichtvaardig genoemd. AMSTERDAM Amsterdam moet onderzoeken hoe de verkeerslichten zo kunnen worden afge steld dat het openbaar vervoer vlotter loopt. Het Tijk kan zich niet veroorloven miljoenen te blijven besteden aan het vaker laten rijden van het open baar vervoer als dit zonder effect blijft. Dit heeft secretaris-generaal ir. P. de Man van het ministe rie van verkeer en waterstaat gisteren verklaard bij de opening van het metrotraject Weesper- pleinCentraal Station. Ondanks het investeren van tientallen miljoenen daalt de gemiddelde snelheid van de trams in Am sterdam nog steeds, aldus ir. De Man. Volgens hem is er weinig verschil in kwaliteit tussen metro en sneltram voor de langere afstanden. Dat komt om dat de haltes van de metro zover uit elkaar liggen. De hoge investeringen en exploitatiekosten van dé metro worden niet gerechtvaardigd door kwali teitswinst, aldus ir. De Man. Kraker Henk biedt met een vriendelijk gezicht enkele agenten bij een van de metros tations een rookbom aan. Een jongeman die aan arrestatie heeft trachten te ontkomen door in de Singelgracht in het water te springen wordt door behulpzame ME'ers aan de wal geholpen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7