Koster Henk van der Hoeven van de Meerburg laat „O.L.Heer na 56 jaar aan z'n lot over...." ;,K Boris houdt van biefstuk Aad Blom bowlt 35 uur achtereen voor het K.W.F. hond zoekt; huis ïlNAg' TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 PAGINA NOG EEN PAAR VAN DIE BEDIENAREN EN JE KUNT HET WEL VERGETEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Oktobermaand... Rozenkransmaand! Jawel; en in de Meerburgkerk aan de Zoeterwoudse Rijndijk is het Maria-altaar versierd met hoge ritsen witte chrysanthen. Die kwamen van het hoogaltaar, maar voor •Maria's beeldtenis deed hun najaarspracht het ook uitstekend. Op het priesterkoor zelf is de laatste compositie van Henk van der Hoeven te zien: kronkelende anthyriums; op de veiling niet te verkopen, maar voor een stuk zo wonderwel geschikt omdat de fantasie hier aan haar trekken komt. De koorwanden, achterin, zijn verticaal opgesmukt met eveneens lichtgele chrysanthen, met die lange pikkels, weet u wel. Henk van der Hoeven, zonder extra te blozen, want zijn blos doet al denken aan de maand waarin de rozen het duurst zijn: „Ik ben wel tevreden over die versiering; zeker Voor het laatst had Henk, de enig echte koster van de Meerburg en nu hekkesluiter, in de kerk „met bloemen gewerkt". „Misschien ben ik nu een beetje verwaand", zo tastte Van der Hoeven het „forum" dat uit een verslaggever bestond af. Mag best, Henk, mag best l Je hebt er nu de leeftijd voor en een bloemrijke ervaring in je Vrolijke hart en nog gezonde nieren. Die versiering is er nu, en nog een kostelijke plantenbak, die voor het altaar komt te staan. Ze zijn Henks geschenk aan de kerk en de parochiegemeenschap. Daar heeft hij zich 56 jaar lang voor ingespannen, en trouwens die plantenbak wilde hij al langer bij dat altaar hebben. Zondag, morgen, mag iedereen die afsluitende schikking Zien. Weet je; ik heb zo het idee, dat Henk van der Hoeven bijna net zoveel van bloemen houdt als van Onze Lieve Heer... Kijk maar eens in z'n achtertuin; een smal lustoord dat afloopt naar de Oude Rijn. De borders gaan schuil onder de meest sprekende kleuren; van felle afrikanen tot geelhartige giftigpaarse herfstanjers. Met wat kleingoed daaronder. En dan die lange grasmat: glad en zo brutaal groen als een biljartlaken. Punctueel onderhouden. Gemaaid Nee, dat is geen woord daarvoor. Dat is „geknipt". En Henk heeft in de loop der jaren een dermate hoge knipsnelheid ontwikkeld, dat hij nu zou willen meedingen naar de wereldtitel grasknippen. Je denkt (als je hem niet kent) nog steeds, dat de koster bloost, maar dat heeft deze geboren Rijndijker voor mij een ere-burger van de Meerburg hooguit in zijn jeugd gedaan: de kleur van wangen en konen is gemeengoed van de hele parochie geworden. Dat hoeven ze daar nog niet te missen, maar 's Meerburgs authentieke koster is morgen „buitenkerkelijk" - geworden. Nog even vraag ik: "koster, heer Henk, hoe hou je die grasmat nou zo prachtig geschoren en frisgroen En Henk van der Hoeven beantwoordt wederom aan zijn faam, waarbij geloof. Koster Henk vam der Hoeven is bezig met zijn laatste „kerkelijke" versiering; en ditmaal bestemd voor hemzelf hoop en liefde, twijfel, vreugde en verdriet, maar vooral vertrouwen om de voorrang strijden, en hij voegt me, fluisterend, achter een hand bij de mond toe: „Knippen,...en veel bidden Dit is nou een facet van Henk van der Hoeven, die morgen afscheid neemt van zijn kostersloopbaan. Iedereen, en niet alleen „bij ons aan de Meerburg", heeft zien aankomen, dat koster Henk aan z'n „natijdig uittreden" toe zou zijn. Een VUT-regeling zou bij hem in zeer slechte aarde gevallen zijn. Bij hem was het veel eerder: eens koster, altijd koster. En begrafenisondernemer, en tuinman, en verzekeringsagent. Morgen en iedereen is daarbij uitgenodigd gaat koster Henk z'n laatste functionele gang. Die begint met een Hoogmis om 10 uur, want Henk wil God en de hem omringende menselijke genegenheid bedanken voor zoveel vertrouwen en aanmoediging. Henk op zijn beurt, maar dat vermeldde ik al wil dan iets terugdoen. Daarna wordt hij in een open landauer gereden naar de Eendenkooi, het Rijndijkse trotse multifunctionele centrum, annex dorpshuis, om daar nog eens op handen gedragen te worden. En in de bloemetjes gezet. Misschien, dat je je dan kunt afvragen of Henk van der Hoeven nog wel bloemen kan zien Meerburgers en andere buitenlui, tot in Leiden toe, zullen moeten weten, dat bloemen-Henk, mitsgaders koster, z'n attributen erbij neerlegt. Men kent hem zelfs nationaal, sinds hij op 10 juni op de beeldbuis kwam in de KRO- uitzending „Heel de mens", in gesprek met Harry Mourits. Koster Henk deed zich toen kennen als iemand die de vernieuwingen in de Kerk van dichtbij meemaakte en als positief ervaarde. Ik hoef daar niet al te diep op in te gaan, want de mensen die Henk van der Hoeven een warm hart toedragen en die zijn niet te tellen hebben zijn uitspraken gehoord. Vanaf de prille ervaringen bij pastoor Meijer, die ook al gek op bloemen was, begin '20. Als je alles zou moeten registreren wat een koster in de roomse moederkerk heeft meegemaakt, vanaf '20 tot '80, zou iedereen kunnen opveren, glimlachen of briesen. Van der Hoeven werd in het t.v.-interview bijvoorbeeld de vraag gesteld: wat moet je doen als je koster bent De Meerburgse koster antwoordde toen, in een eerste opwelling: „versieren". Inderdaad, dat heeft Henk tenslotte 56 jaar lang volgehouden. En dan moest ie nog zorgen, dat de kussentjes goed lagen na de mis. En vervolgens, we kennen dat: geld ophalen. Zo voldeed vroeger een koster aan zijn zondagsplicht. Heeft u zich ooit weieens afgevraagd, hoe een gebakken roomse koster, dag en bijna nacht in touw voor het kerkelijke gebeuren, z'n zondagsplicht vervulde Nee; dat heeft nog nooit iemand gedaan Maar de koster deed het: met eerst kaarsengeld ophalen, tot zowat de preek,, en daarna het plaatsengeld, tot na de consecratie en dan knielde de koster even tussen de gelovigen door, op een vrij knielbankje, om na de laatste schel weer door te gaan met innen. En verder rooide hij het ook wel, tot na de communie-uitreiking. Een koster die een hele mis uitzat Daar zijn zeer schaarse voorbeelden van bekend. Kbster Henk is in zijn vak een kleinood geworden. Een mens, zonder een gewijd ambt in de bloeiende wijngaard des Heren, die een levend voorbeeld van de tweede partij in „God met ons" is geworden. Natuurlijk kun je de notulen van die uitzending „Heel de mens" wel doorlopen, en dan lees-je: „er zijn zoveel dingen". Henk van der Hoeven kwam op het scherm als een eerlijk mens. Hij beleefde „de Kerk" vanaf „vanouds" tot aan de (zegt hij zelf: geconsolideerde) toestand van vandaag. „Meer vertrouwen op God", heeft koster Henkdestjds gezegd. En na z'n pensioen (en daar is hij nu aan toe): „ik heb kippen, dat is een hobby". Voor de Meerburgparochie en dan heb ik het maar niet over de nasleep voor pastoor-deken Schlatmann, met al z'n zorgen is het tijdperk Van der Hoeven voorbij. Koster Henk heeft zijn parochie gediend en hij komt nu nog in de kerk als, ambtloze gelovige, met een glimlach, en een warm kloppend hart. Voor de rest heb ik het verleden maar laten rusten. Daar zijn aanmerkelijke geluiden te registreren, maar dat weten de ouderen onder ons ook wel: let by gone's be by gone's, for ever Dat zongen we eens, met het oog op de toekomst. Laten we het maar vergeten. Voor het post-Henkse tijdperk zijn oplossingen gevonden. Van der Hoeven, dat was vrijheid in gebondenheid. Ik signaleer nog-even wat Henk zei, zes jaar geleden: „Ik heb mijn vreugde gehad in wat vroeger was, maar ik beleef nog steeds m'n vreugden in de vieringen van vandaag". Daar neemt hij nog geen wwoord van terug. Maar nu zijn er de vrijwilligers, die Henks taak overnemen. Goddank. Er zijn vrijwilligers, die het aanzien van de Meerburg, van binnen en buiten goed en hoog houden. Henk zegt nu: „dat is fijn, dat wilde ik ook zo". Voor het schoonhouden van het kerkgebouw is er een Aad Blom, 31-jarige monteur van Hans Menken Bowling in Leiden Zuid- West, gaat zich op een bijzondere wijze inzetten voor de kankerbestrijding. Hij wil 35 uur achtereen in z'n dooie eentje aan een baan gaan staan gooien. Single bowling, heet dat, en vorig jaar werd door het Oegstgeestse meisje Paola de Leeuw in die categorie bowlen het record op 24 uur gebracht, met een fraai gemiddelde van 172. U begrijpt, dat dit gegevens zijn die aan me zijn doorgespeeld, .want m'n eigen kennis omtrent deze binnensport die zich in toenemende mate in de volksgunst mag verheugen is miniem. Er moet een Amerikaan zijn die 140 uur lang gebowld heeft, maar men mag aannemen dat hij nu enkele vingers zal moeten missen, „want", zo zegt men t>p de sportredactie, „zoiets is niet vol te houden !"'Aad gaat het anders aanpakken, met een-heel feest eromheen. Dat wordt 35 uur mikken op RECORDPOGING TEN BATE VAN DE KANKERBESTRIJDING de pins en op de solidariteit van velen en Aad Blom streeft daarbij een gemiddelde van boven de. 175 na. Allemaal ten bate van het K.W.F., het Koningin Wilhelmina Fonds. Tot aan zijn nek zit Aad Blom in de bowlerii. Niet alleen als monteur die de machinerieën feilloos doet functioneren (en zich vaak ergert aan mensen die niet weten hoe ze zich op de bowling moeten gedragen, tot aan het gevaarlijke toe), hij traint ook huisvrouwen die de bal willen laten rollen en is bestuurslid van de Bowling Bond Leiden Zuid- WEst. En dan bowlt hij vanzelfsprekend zélf regelmatig. Vorig jaar kon hij niet meedoen aan het Hans Menken Vijfmans- toérnooi, omdat hij het te druk met de machines had. „Dat heb ik moeten laten lopen", vertelt hij, „maar ik wil er alles aan doen om meer mensen met deze sport in aanraking te brengen. En niet alleen dat, men moet ook met een bowling om weten te gaan. Het is een olympische sport géwordén en een steeds populairder wordende tak van recreatie. Daar kun je nooit genoeg propaganda voor maken. Zo ga ik nu spectaculair bowlen, voor een goed doel Toen Aad daar zo over zat te denken, kwam eigenlijk meteen al dat K.W.F. op de proppen. „Ik heb al een paar keer goede kennissen verloren aan deze ziekte. Dat was verschrikkelijk. Ik ben blij, dat ik zelf iets kan gaan doen om mee te helpen deze volksvijand te bestrijden". Op zaterdag 15 en zondag 16 november wordt het bij Hans Menken bowlen voor Aad, van zaterdagmorgen 9 uur tot zondagavond 7 uur. Single, in z'n eentje dus en 35 uur achterelkaar. Rondom komt er een heel gebeuren, met een dag- en nachttoernooi voor leden van de bowling bond. Verder worden er loterijen georganiseerd en verschillende instanties gaan voor de prijzen zorgen. Zesduizend brieven met stencils gaan er naar bedrijven en verenigingen in den lande. Pers, radio en teevee zullen „bewerkt" worden. Ook zal de organisatie van dit bowling evenement proberen de brandweer in het zwembad te krijgen met allerlei demonstraties op reddingsgebied. Aad Blom: „Een beetje goed bqwlen gaat wel in de armen en benen zitten. Vorig jaar hebben we nog met z'n vijfen 60 uur aan een stuk gebowld, dus die 35 uur red ik wel. Alleen dat gemiddelde moet fors omhoog. Het Guinness Book of Records is al gewaarschuwd, want daar moet dat record in •natuurlijk. Drie keer in de week doe ik een uurtje of twee aan conditietraining, ■het bowlen zelf zal op rolletjes lopen, dat zie ik wel zitten. Men zal er nog wel meer van horen mevrouw die vrijwilligers werft, en in het weekeinde komt Adri van der Zon uit Zoeterwoude-Dorp die de kostersactiviteiten gaat overnemen. Henk: „Hij doet dat goed, dat weet ik nu al. Pastoor Schlatmann moet ook weten, dat dit goed zit, want die heeft al genoeg zorgen. Ik ben bang, dat meneer Schlatmann (en ik heb zo geweldig goed met hem kunnen samenwerken) er meer zorgen bij krijgt. Het versieren van de kerk Ja, daar is een bloemenfirma voor gevonden, voor Pasen en Kerstmis, en voor de verdere toekomst hopen we ook op vrijwilligers. Voor trouwtjes en zo. Zie je: tijd was voor mij geen geld, maar voor die vaklui wel En dan is er het groepje „gastvrouwen"; een stuk of vier dames, die in de week de vieringen „veilig" willen stellen. Ze zijn een halfuurtje vóór aanvang aanwezig, bij een trouwtje bijvoorbeeld, en dan doen ze de lichten aan, doen de deuren open, zetten de klokken aan tot samenspel, en prepareren alle liturgische benodigdheden voor de pastoor. Meerburgse Kerk '80. Bijna oud-koster Henk van der Hoeven heeft er geen enkele moeite mee. Hij heeft de stromingen gekend; van erg nabij. Nog een paar jaar hoopt hij de bode van de Ziekenhuisverpleging Leiderdorp te kunen blijven, want contact met mensen vindt koster Henk erg prettig. Hij is en blijft de man van de humor. Dat gaat bij Van der Hoeven als vanzelf. En ai die bijkomende mensen, dat vindt Van der Hoeven alleen maar waardevol: „hoe meer mensen erbij betrokken zijn, des te rijker het is..." Henk van der Hoeven was steeds een man van de humor. Hij was een koster uit duizenden; laten het er honderden zijn geweest, maar een Van der Hoeven tref je niet meer. Nog niet zo lang geleden moest hij de kerk van eind oktober tot m^art zien warm te stoken, met gruis. Dan zag hij zowat de hele week zwart, ad majorem Dei gloriam. „En dan was je nog blij, dat het wijwatervat, achterin de kerk, niet bevroren was... Dan stond de oven te sidderen en te gloeien. Als dat ding goed brandde, had je daar je voldoening van. Je wist niet beter. Tegenwoordig draai je alleen maar een knopje om. De hele week zag je toen zwart, en dan ging je eenmaal naar het badhuis. Je wist niet beter. En als zo'n ding, die oven, goed brandde, had je daar je voldoening van. Ik wil maar zeggen: vandaag maken we samen de sfeer in de Kerk. En wat die bloemen betreft: ach, ik heb ze eigenlijk de laatste tientallen jaren een beetje verwend i Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vols lagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. LEIDEN Het begint erop te lijken dat een aantal mensen een beetje on doordacht een hond hebben meegeno men, die op de dierenshow 'Beesten spul' werd aangeboden. Werd de hond van vorig week na een paar dagen weer teruggebracht, omdat hij in con stante staat van oorlog verkeerde met de poes des huizes, de hond van deze week, Boris genaamd, werd door zijn nieuwe baas binnen twee weken weer bij het asiel aangeboden. De reden: hij had een biefstuk van bijna een pond verorberd die zijn baas op tafel had gezet, waarna Boris een kwartiertje alleen gelaten werd met het sappige stuk vlees. Dat was niet zo heel erg slim, want wel ke hond houdt niet van vlees? Maar Bo ris moest weer terug naar het asiel. Hij is daar ruim zes maanden geleden terecht gekomen, nadat hij door de politie van Katwijk gevonden was. (De Katwijkse politie schijnt een abonnement te heb ben op het brengen van honden naar het Leidse Dierenasiel: Boris is al de derde hond die gevonden is door deze plaatse lijke Hermandad en in de krant staat.) Boris is een bastaard Hollandse herder. Zijn vacht is verschillend gekleurd. Zijn kop is zwart met hier en daar wat don-, kerbruine haren, zijn romp is zwart, zijn poten zijn lichtbruin en over zijn hele li chaam begint al een behoorlijk aantal zwarte haren de kop op te steken. Dat is niet zo verwonderlijk want Boris is on geveer negen jaar oud. Toen hij een half jaar geleden door de politie gevonden werd, was hij de Billy Turf onder de honden. Hij was zo dik, bijna vierkant. Tijdens het verblijf in het asiel is hij al weer aardig afgeslankt, maar een echt slanke herder zal hij nooit meer worden. Boris is een erg lieve en rustige hond, die eigenlijk alles goed vindt. Tegen autorijden heeft hij geen bezwaar en met kinderen kan hij uitstekend opschieten. Hoe hij op katten reageert is onbekend. Zijn enige negatieve punt is dat hij een beetje in een vechtersbaas verandert, wanneer hij andere honden tegenkomt. Brescar Brescar de bouvier van vorige week is het erg goed vergaan. Hij stond zaterdag vol trots in de krant en dezelfde dag werd hij al opgehaald. Zijn nieuwe te huis is in Rijswijk.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5