ehoud 120 arbeidsplaatsen ernink 'niet uitgesloten' igen monumentenbeleid Het Wedde' geopend rovincie Zuid-Holland wil Werkcentrum Dans boeit LAK-publiek Splien verslikt zich in Sjaalman mm. Onderhandelingen over voortbestaan leidse betonfabriek Nieuwe serie woningwet woningen in Ridderveld II Bazar Stadsgehoorzaal helpt gehandicapte kinderen in India LS AANVULLING OP LANDELIJKE MONUMENTENZORG )>sg Ifeervol' ladrigaal- oor in s barmond ARMOND Nederlands o adrigaalkoor :eft gistera- >nd een sfeer- ttl concert ver- irgd in de Her- >rmde Kerk in Warmond. BBoor en orkest ^Bachten onder ^Biding van diri- ■•feut Henk Brier 'erken van Ne- ha &rlandse com- onisten ten ge- ?n~o it dan met het »g op de voorbe- (idingen voor .stol!a Joegoslavi- zich "e toernee. Het va Adrigaalkoor zal wot uitnodiging ïn de Joegosla- ische regering [ie concerten ge- wg1) sn. Met het en- liJtel imble Madriga- aaa iSCo zal ket koor pt requiem van erman Strate- r uitvoeren bij t graf van Tito. ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 PAGINA 3 De heren Holleman en De Groot van de bedreigde Leid se vestiging van Wernink. LEIDEN Werkcëntrum Dans was gisteravond in het Lak aanwezig met een sterke voorstelling. Gebracht werden Trein van Hans Tuerlings, Kollektie van Bianca van Dil len, en Kiezelstenen van Mel Wong. De eerste twee stukken waren al eerder te zien geweest bij Werkcentrum Dans: Trein, al weer vier jaar oud, nog vorig jaar tijdens een op treden. De hernieuwde kennismaking met het stuk was boeiend. Op een uitvergroot schilderij van Mondriaan speel den de dansers een spel met beweging, ruimte en ritmiek. De technische uitwerking van de dansers was zeer goed. Kollektie, waarvan de première begin dit jaar plaatsvond, be staat uit negen delen. Evenals in het eerste ballet was aan de aankleding veel zqrg besteed. Alle negen delen werden gedanst in zwart basiskostuum waarop met fantasie variaties waren ge maakt. Ook dit ballet vergde veel van het technisch kunnen van de dansers. Enkele basisthema's bleven in de delen terugkomen, elke keer meer of minder uitgewerkt. Het achtste deel was met name bijzonder, omdat daarin op aparte wijze de vermoeidheid van de dansers tot essentieel onderdeel van het ballet was ge maakt. Mel Wongs „Kiezelstenen" is vorige week in première gegaan. Uitgangspunt voor de choreografie waren kinderspelletjes, die in allerlei vormen terugkwamen. Er was uitgebreid gebruik ge maakt van attributen als ballen, jojo's, een marionet en een speelgoedauto. De maskers in het begin waren zeer humoris tisch. Daar het dierenmaskers betrof, werd eerst de indruk ge wekt dat het ballen op dierenfiguren geënt was. Ook de danspa tronen deden dit vermoeden. Ik vond het jammer dat op het dierenthema niet werd doorgegaan. De kinderspelletjes die daarop volgden waren weliswaar geslaagd, maar vormden ei genlijk een ballet apart. Bovendien is volgens mij het eerste ge deelte voor kinderen, voor wie dit ballet onder andere gemaakt is, interessanter. Werkcentrum Dans liet gisteravond een even wichtig opgebouwd programma zien, met vele boeiende momen ten en hoogtepunten. LEIDEN Splien is een kleine theatergroep uit Zoeter- meer dje haar inspiratie de laatste jaren vooral in de litera tuur heeft gezocht. Op zich is het een knappe prestatie dat gisteravond in de Schouwburg slechts vijf spelers ruim tien jaren uit het woelige leven van Eduard Douwers Dekker (1820—1887) op de planken brachten plus nog een tiental ro manfiguren. Dit alles in het programma „Sjaalman". Het betekende vele dubbelrollen. Zoiets heeft consequenties voor het gebrachte. In plaats van in de diepte, moet men het zoeken in slechts aanduiden, aanstippen, even een toets ge ven. Het was de bedoeling van Splien en waarschijnlijk dus ook van tekstschrijver Rob Scholten en regisseur Ad van Kempen de meest bewogen jaren uit Dekkers leven op het toneel te zet ten: de periode die ligt tussen het schrijven van Max Havelaar (1859) en de definitieve breuk tussen Dekker en zijn gezin (1870). Dekker doet in die tijd tweemaal een poging in de poli tiek te komen, probeert tevergeefs speelbanken te Homburg, Spa' en Wiesbaden te laten springen met „onfeilbare" roulet tesystemen, heeft diverse liaisons en beproeft een ménage a trois. Een kortstondige flirt met de Vlaamse beweging loopt op niets uit. Het is Dekkers productiefste periode, ondanks (of dankzij) het eeuwige geldgebrek. Het is opvallend dat geen enkel moment die woeligheid op het toneel tot uiting kwam. Er werd keurig en beheerst geacteerd als betrof het een familiefeuilleton naar de boeken van Ina Bou- dier-Bakker. Dat kan misschien moeilijk anders met een kleine bezetting. Toch denk ik dat de Eduard Douwes Dekker, alias Sjaalman, alias Max Havelaar, alias Multatuli van regisseur Van Kempen niet zo'n mislukte, vrijzinnige dominee hoefde te zijn als hij nu was. Dekker was het evenbeeld geworden van zijn be faamde tegenstrevers: Droogstoppel en Wawelaar. Dat kan toch niet de bedoeling zijn geweest. „Sjaalman" zal mogelijk voldoen als een introductieprogramma op middelbare scholen van de schrijver Douwes Dekker. Als avondvullende toneelvoorstelling voldeed het, met name door het gebrek aan eigen visie op de Multatuli-figuur, niet. PAUL VAN DER PLANK >0 LEIDSE COURANT SN HAAG Een eigen pr vin- lal monumentenbeleid als aa.ivul- 1 ig op de landelijke monumenten is 7.3 gDat staat de provincie Zuid- Te d« dland de komende jaren voor SS en. In de nota provinciaal monu- wat« entenbeleid is sprake van een sub- »neM "e van vier miljoen gulden, die n doe arvoor jaarlijks wordt uitgetrok- 1 n. Naast de ongeveer 6700 be- ïermde monumenten in Zuid-Hol- ind (16,7 procent van het landelijke uin1b pG denkt de provincie aan de in- Bring van een provinciale monu- intenlijst, waarop monumenten ei'dVt iden kunnen worden geplaatst, e door hun „jonge" leeftijd nog et op de rijkslijst zijn opgenomen, et provinciale monumentenbeleid il ook ruime aandacht gaan geven '^jkn het behoud van stads- en dorps gezichten. Een in te stellen provin ciale monumentencommissie moet de mogelijkheid van zo'n lijst onder zoeken. De instelling van een provinciale mo numentencommissie wordt beschouwd als een aanzet tot de verdere ontwikke ling van een zelfstandig provinciaal monumentenbeleid. Daarbij zal meer aandacht worden gegeven aan de rela tie tussen monumenten en ruimtelijke ordening, de zorg voor het landschaps behoud, advies aan de rijksoverheid en een goede voorlichting in het alge meen. Alleen particulieren, kerkge nootschappen, stichtingen en dergelijke die gefen winstoogmerk hebben, kun nen voor de provinciale subsidie in aanmerking komen. Een anti-specula- tiebeding zorgt ervoor dat bij verkoop van het monument met grote winst de subsidie weer terugvloeit naar de pro vincie, die deze weer aanwendt voor een andere restauratie. Een zogenaam de hardheidsclausule bepaalt dat bij weinig winst of zelfs verlies, overlijden, overplaatsing, vordering enzovoort de gesubsidieerde restauratiekosten niet behoeven te worden terugbetaald. De provinciale subsidiepercentages in de restauratiekosten van de verschillende categorieën monumenten variëren van twee en een half tot zeven en een half procent tot maxima van 5.000, 10.000 en 15.000 gulden. Bij het provinciaal bestuur bestaat de indruk dat het aantal restauraties door de verslechterde economische omstan digheden terugloopt. Het élan van het Europees Monumentenjaar 1975 is weg geëbd, zo wordt opgemerkt. Reden te meer, zoals in de nota wordt gesteld, om op provinciaal niveau een actief, stimulerend monumentenbeleid te gaan voeren. De provinciale subsidie wordt dan ook als een ondersteuning van dit nieuwe beleid gezien. Er spelen nog meer belangen mee bij de instandhou ding van monumenten. Genoemd wor den niet alleen de kunsthistorische en architectonische waarden, maar ook de rol bij recreatie en toerisme. Bovendien zijn monumenten belangrijk voor de werkgelegenheid. Vermindering van het aantal restauraties leidt onvermij delijk tot minder werk voor hoog ge kwalificeerde arbeidskrachten, waar door hun vakmanschap en werkgele genheid verloren gaan, zo bestaat de vrees in proviriciale kringen. LEIDERDORP Het Leiderdorpse gemeente bestuur heeft besloten het verstrekken van gra tis consumpties na af loop van raads- en com missievergaderingen af te schaffen. „Het loopt de spuigaten uit", zo vindt het college van burgemeester en wet houders. Met ingang van 1 november moeten de plaatselijke politici 1 gulden voor een drankje neertellen. Het gemeentebe stuur van Leiderdorp zal met de nieuwe regeling ook trach ten het drankgebruik enigs zins in te dammen. Daartoe wordt de gemeentelijke bar na vergaderingen om half twaalf gesloten. Op dit tijdstip moeten ook de vergaderende dames en heren het veld ruimen. Wie na de vergadering nog even wil napraten, zal het dus kort moeten houden. IIDEN De mogelijkheid wordt niet uit sloten dat de betonfabriek Wernink Indu ce en Handelsonderneming bv aan de Idse Morsweg alsnog behouden blijft Agens de woordvoeders A.J.J. de Groot en L. Molleman is er een redelijk kans dat de verhandelingen over het voortbestaan li de firma eind volgende week met goed jrolg afgerond kunnen worden. Wernink is een dochter van VanderVliet-Wer- nink uit Amsterdam. Het faillissement over dit concern werd donderdag 2 oktober door de rechtbank uitgesproken. De Leidse vestiging van Wernink draaide evenwel uitstekend en maakte geen verlies. Het concern is in de pro blemen geraakt door het instorten van de wo ningbouwmarkt. Het bedrijf bouwde woningen voor eigen rekening waarvan de verkoop stag neerde. Dit vormde tenslotte een te grote druk op de liquiditeitspositie van VanderVliet-Wer nink. In Leiden is de werkgelegenheid van 120 mensen in het geding. De woordvoeders wilden niet nader ingaan op de aard van de onderhandelingen: „We willen geen valse verwachtingen wekken. We moeten afwachten wat de curatoren mr. H. Warners en drs. J.S. Verheij kunnen bereiken. We hopen wel dat onze vroegere afnemers en crediteuren vertrouwen in ons blijven houden. De onder handelingen moeten zodanig verlopen, dat er ook op lange termijn hoop voor Wernink-Lei- den is. Het mag niet zo gaan, dat wannneer we kunnen blijven bestaan we over een half jaar weer met dezelfde problemen geconfronteerd worden. Het enige dat we nu kunnen doen is afwachten." De werknemers van Wernink worden maandagochtend nader geïnformeerd over deze stand van zaken. Leiderdorpse gemeenteraad 'drooggelegd' ALPHEN De heer L. van Dijken, plaatsvervangend hoofdingenieur van de directie van Volkshuisvesting heeft gister middag de eerste paal geslagen voor 176 woningwetwoningen in het deelgebied D van Ridderveld II. De woningen worden in opdracht van de woningbouwvereni ging Alphen aan den Rijn gebouwd door het aannemingsbedrijf Wilma BV uit Den Haag. Het gaat om 166 ééngezinswoningen (met drie of vier kamers), 3 rolstoelwonin gen en 7 woningen voor één of tweeper soonshuishoudens. De huren voor de één gezinswoningen liggen rond de 500 gul den. Het geheel is ontworpen door het ar chitectenbureau Bouwontwerpgroep uit Vlaardingen. Het is het eerste grote bouw project van woningwetwoningen dat sinds lange tijd weer van de grond komt in Alp hen. LEIDEN Een uitgebreidde Indiase bazar in de Stadsge hoorzaal, waarbij het accent op het nuttigen van exquise ge rechten ligt, moet een steun in de rug worden voor (gehan dicapte) kinderen in India. De bazar van zaterdag 25 okto ber wordt georganiseerd door het Mela comité, vrijwilligers uit India die in Nederland wonen en die door het organise ren van allerlei festiviteiten het welzijn van de kinderen in India willen verbeteren. Burgemeester Goekoop maakt tij dens de Mela met de ambassadeur van India bekend, wie een vliegreis naar India heeft verdiend. De drie in Den Haag gehouden 'Mela's' (bazars) waren ongeken de successen. Het is voor de eerste keer, dat een dergelijke Mela in Leiden wordt gehouden. Belangeloos, maar met uiterste inzet probeert het comité geld in te zamelen, dat aan zorgvuldig uitge zochte instellingen voor het goede doel in India wordt overhan digd. Vijftien procent van de opbrengst van de Leidse Mela wordt aan een Nederlandse project geschonken. Tijdens de Mela worden vodr weinig.geld maaltijden met een voor de meeste Ne- derlandsers onbegrijpelijk grote variëteit geserveerd. Voorts zijn 'talloze Indiase produkten te koop, die alle met de hand zijn ge maakt. Een loterij maakt van de Mela deel uit. Tijdens de Mela wordt om half zes de eerste prijs uit de grote ton gehaald. Burgemees ter Goekoop doet dat met de Indiase ambassadeur in Nederland, mevrouw C.B. Muthamma. De eerste prijs is een vliegreis naar India. Voorts zijn vele andere prijzen te winnen. De Mela begint zaterdag 25 oktober om twee uur en duurt tot ongeveer acht uur 's avonds. DORSCHOTEN Met de hand op de knop van de be- egbare vloer waardoor zwemstertjes te water werden ge en, heeft burgemeester P. Cannegieter de officiële ope- ig verricht van zwembad „Het Wedde". De zeer vele gene 's 'dep hoorden daarna van zowel de burgemeester als wet- 1 ider L. Marselis de lange voorgeschiedenis van het huidi- moderne recreatiezwembad. In december 1977 werd een orbereidingskrediet beschikbaar gesteld, in april 1978 gaf gemeenteraad goedkeuring aan een krediet van 7 mil- n gulden. Dat krediet werd in maart 1980 met bijna nog 1 jljoen verhoogd. Wedde" is doelbewust opgezet als een repreatieobjekt voor _r_ en oud en heeft vele voorzieningen voor minder-validen. s ast het recreatiegebeuren is er ook gelegenheid voor sport- emmen. Het buitengebeuren is geheel recreatief gericht. >n en echt diep water, geen grote bassins. Voorschoten meent in het spreidingspatroon in de regio een groot opgezet bui- ibad niet past. Wie wil zwemmen in de zomer, moet dat bin- doen. overdekte bad met speelse vrije vormen heeft een bassin 25x15 meter, waarin 6 wedstrijdbanen kunnen worden uit- egd. Verder een éénmeterspringplank en onderwaterverlich- g. Het bad mist de bassinranden. Er is een instruktiebassin in je vormen met 280 ffi2 wateroppervlakte met massagestralen een whirlpool. Verder is er een peuterbadje, solarium en bub- bad. Het buitengebeuren omvat een wateroppervlakte van m2 met een waterdiepte van 30 tot 145 cm. Verder veel elattributen en een grote ligweide.' In het gebouw is een res- rant en verder zijn er drie bars. In de 55 dagen dat het bad ipend was om „in te werken" kwamen er ruim 40.000 bezoe- Pr%l^,

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3