„Hier ligt Michele Chierico 13 jaar omgekomen tijdens het werk" Les enlants ie Naples Dagelijks 55 miljoen kinderen aan de slag. Kinderarbeid is in vrijwel alle landen bij de wet ver boden. Niettemin zijn in al die landen dagelijks bijna 55 miljoen kinderen aan de slag. De meeste kinderen werken in Azië, maar ook ontwikkelde landen kennen nog steeds kinderarbeid. De VN-commissie tegen sla vernij maakte onlangs in een rapport bekend, dat in Europa, met name In Italië en Spanje nog op grote schaal kinderarbeid voorkomt. Armoede dwingt daartoe, een om standigheid die ook in het Nederland van de 19e eeuw mede oorzaak was van veelvuldige kinderar beid. Overigens, ook thans duikt in Nederland kinderarbeid weer op. Het zijn vrijwel uitsluitend kinderen van Turkse en Marokkaanse arbeiders die in ons land een steen tje bijdragen aan het ar beidsproces. Hun ouders zetten hier de gewoonte uit hun geboorteland voort. Ze begrijpen niets van het verbod hier, waardoor het ook niet eenvoudig is er tegen op te treden. Zoals gezegd spant Italië in Europa de kroon wat kinderarbeid betreft. Sinds mensen heugenis is tn veel Zui'd- Italiaanse steden Maria Hemelvaart de <jag waar op ouders hun kinderen aanbieden voor arbeid waarvoor ze nog niet rijp zijn. Op de korte-broe- kenmarkt". Bijgaand een impressie van onze Ro meinse correspondent rond dit gebeuren. Het Frans» weekblad l'Express bracht onlangs deze foto van een 8-jarig jongetje in Napels, dat koffie uit een koffiebar bezorgt bij omliggende winkelbedrijven. Zulke kinderen maken vaak werkdagen van zes tot acht uur, gedurende zes dagen per week. Schoolgaan is er niet bij. Beide kinderen, die aan de voor avond van Maria Hemelvaart hele maal alleen de koffiebar runnen, zijn er twee uit het leger van een half miljoen die Italië In Europa een eer ste plaats bezorgen op de lijst van landen waar veelvuldig klandestiene kinderarbeid wordt verricht. Deze avond is het druk in de midde leeuwse hoofdstraat van Altamura. Vanwege het hoogfeest van de vol gende dag en de daaropvolgende patroondag van San Rocco zijn de straten met Zuid-Italiaanse uitbun digheid geïllumineerd. Naast de Dom speelt de muziekkapel uit Nar- dó de triomfmars uit Aïda in een kiosk, die iets heeft van een openge werkte oosterse moskee. De vergelijking is niet toevallig. Oriëntaalse invloeden zijn in deze zuidpunt van Italië in overvloed aan wezig. In Brindisi, Bari en Taranto scheepten de kruisvaarders zich in en als ze niet in de pan werden ge hakt. keerden ze terug met nieuwe Levantijnse indrukken. Als paus Johannes Paulus II bin nenkort Otranto bezoekt, zal hij er zeker worder herinnerd aan de holo caust die de Turks-islamietische grootvizier Achmed Breche Deute Pasja er in 1383 aanrichtte en waar bij 813 christenen gruwelijk werden afgemaakt.' Een holocaust die moge lijk werd doordat Venetië beloofd had zich afzijdig te zullen houden. De oude stadsgedeelten met hun sloppen en steegjes In deze hoek van Italië, Altamura niet uitgezon derd, lijken op de witte kashbahs uit de landen aan de overkant van de Middellandse Zee. Onder de mannen die deze warme zomeravond in de straten van Alta mura krioelen vrouwen zijn er bij na niet te zien zijn er veel met Le vantijnse en Griekse koppen. Opval lend is ook dat de kleding veel be scheidener van snit en kwaliteit is dan in Rome, 700 kilometer hier vandaan, of in Milaan en Turijn. Ge legen op de grens tussen het on vruchtbare gedeelte van Apuliën en Italië's armste regio, de Basilicata, vormt Altamura niet alleen het epi centrum van het belangrijkste emi- gratiegebied van het land, maar met Napels ook dat van de klandestiene kinderarbeid. Lavoro infantile Een vakbondsman die al jaren strijd levert tegen de „lavoro nero infanti le", de zwarte kinderarbeid en de daarmee gepaard gaande onderbe taling en ontduiking der sociale wet ten, maakt ons opmerkzaam op een zwaargebouwde besnorde man met een jongetje van een jaar of tien, elf aan de hand. Het lijkt een vader die zijn zoontje mee laat genieten van het feest van. Maria Hemelvaart en Sint Rochus, maar het kennersoog van de vakbondsman heeft nog iets anders ontdekt. Vader en zoon wor den in de drukte staande gehouden door een keurig geklede man. Er volgt een praatje van enkele minu ten en dan begeeft het drietal zich naar een zijstraat waar het gesprek wordt voortgezet. „Zo gaat dat hier nu al sinds men senheugenis", zegt onze man. „Ma ria Hemelvaart is in Altamura van oudsher de dag waarop ouders hun v kinderen aanbieden voor arbeid waarvoor ze nog lang niet rijp zijn. ALTAMURAHet meisje dat in de koffiebar aan de Corso Federico II dr Svevia in Altamura de koffiemachine be dient, zal amper veertien jaar zijn. De cappuccino die ze wat onhandig heeft gebrouwen wordt ons door een joch van twee turven hoog overhandigd en bij dit manuaal voor zien van een voetbad. Hoe kan het anders. Het loopt tegen elf uur in de avond en de jongen valt bijna om van de slaap. Nadat we tweemaal hebben geïnformeerd naar zijn leef tijd lispelt hij bijna onhoorbaar dat hij elf jaar oud is. Het komt ons voor dat hij overdrijft. ivec leur visage grave ait regard de vieux rosé sur un corps gracile, ik sant les milliers ajlairés dans les ruelles de Naples. [20, 8 ans, peul'être, >t déjil au travaillis transportenI les cageotx de Jruits ou de tégumes, ■amassrnt les vieux cartons, set-vent Ie café. "Is vendetu dés cigarettes de ctrntrebande. iu savim, des iacets. A mains qu'ih je travaitlefil dans un garage nt fun de ces ateliers d'oit sortetit touvettirs pour touristes. chaussun-s au gants ie luxe. Les plus leunen fabriquent des jlrttrs m papier. Urte lire piéce. ióit. a Ia fin d'tttte bonne - et longue mtrnée, mille fleurs acltevées. Et cinq Francs de solaire. Reportage phoio i Jacques Hail lof. jfef82 Mini tfjig i lp lp fft 1''WWW Britse armoede is kindermoordenaar LONDEN Armoede dwingt heden ten dage in vele landen niet alleen nog tot kinderarbeid, armoede is ook nog steeds een kindermoordenaar. Dit laatste blijkt uit een'onlangs versche nen rapport dat is uitgebracht door topfiguren in de Britse medische we reld. Volgens een analyse van sterfte cijfers in 1978-72 zouden toen bijna tienduizend kinderen alleen maar zijn gestorven, omdat zij in een arme wieg terecht zijn gekomen. Engeland, Schotland en Wales tonen kindersterfte-statistieken die tot de hoogste in het Westen behoren. Uit het onderzoek is gebleken dat bij de ge boorte en in de eerste levensmaand de kinderen van ongeschoolde arbeiders een tweemaal zo grote kans hebben om te sterven dan kinderen van ou ders die er maatschappelijk beter aan toe zijn. Armoede is ook de oorzaak van de voortijdige dood van volwassenen. Het blijkt dat chronische ziekten onder de" „lagere standen" tweemaal zoveel slachtoffers maken dan in de beter be schermde delen van de Britse maat schappij. De opdracht tot het onderzoek werd gegeven door de voormalige regering- -Callaghan. De huidige minister voor sociale zaken, Patrick Jenkin, zegt dat er niets aan het probleem kan worden gedaan. De aanbevelingen die door de onderzoekscommissie worden gedaan, zouden volgens hem negen miljard gulden per jaar kosten en dat kan de Britse economie niet trekken. De Italiaanse wet verbiedt dat, maar u weet hoe het met de toepassing van veel wetten in dit land gaat. Ze worcfen ontdoken bij het leven. U heeft die kinderen in de koffiebar aan het werk gezien? Dat zijn nog slechts onschuldige gevallen van kinderen die licht werk verrichten, al zijn zes uren per dag en zes werkda gen in de week erg lang. Er zijn ook jongetjes van tien, elf, twaalf jaar die van school worden gehaald om te gaan werken op bouwwerken of in fabrieken en kleine ateliers. Naast de legale grootindustrie bestaan er in Italië en voornamelijk in de Mez- zogiorno ten zuiden van Rome dui zenden niet-geregistreerde bedrijf jes. Daar worden de namaak- merk artikelen gemaakt zoals pseudo- Omega-horloges of pseudo-Parker- vulpennen. Ze worden ver onder de prijs van de echte artikelen als „contrabanda" aan toeristen aange boden. Meisjes die nog op de lagere school behoorden te zitten, werken in ach- teraf-atellertjes als hemdenstlksters of ze vervaardigen lederwaren. Er zijn gevallen bekend uit Napels, waar kinderen in ziekenhuizen te recht kwamen omdat hun luchtwe gen in de slecht geventileerde fa- brieksruimten waren aangetast door lijmdampen". We krijgen het advies om de volgen de dag eens op het kerkhof van Al tamura te gaan kijken. Grafschriften Opschrift op een grafsteen: „Hier rust Michele Colonna. 13 jaar; hij pleegde zelfmoord uit eenzaam heid". Het is maar een half verhaal: het kind was verdrietig omdat het niet meer met zijn vriendjes mocht spelen en naar school gaan, maar tussen volwassen mannen aan het werk moest. In een onbewaakt ogenblik drukte het de loop van va ders jachtgeweer tegen de slaap. Een ander grafschrift: „Hier ligt Mi chele Chierico, 13 jaar, omgekomen tijdens het werk". Ook dit is slechts een half verhaal. Het jongetje is op een bouwwerk van een steiger ge vallen. Klandestiene kinderarbeid voltrekt zich in Italië niet alleen in het ver borgene. In de grote steden kan men kinderen openlijk en voor ie dereen zichtbaar aan het werk zien in koffiebars, restaurants, hotels en winkels. Ze verdienen verder de kost als schoenpoetsertjes, sjouwers op markten, bloemenverkopers, leur ders bij stoplichten met papieren zakdoeken of wegwerpaanstekers, verkopers van ongebanderolleerde sigaretten of als bedelaartjes. Som migen zijn zelfs opgeleid tot geraffi neerde straatrovertjes. In de Abruz- zen en op Sardinië brengen kleine kinderen angstige dagen en nachten in eenzaamheid door als schaapher dertjes. Napels is berucht om zijn talrijke niet-geregistreerde fabriek jes van lederwaren met tien tot twin tig minderjarige jongens en meisjes als werknemers. De fabriekjes ver^ anderen voortdurend van naam om zich aan belasting- en sociale con trole te onttrekken. Een artikel in de Britse Observer begon onlangs met de zin: „Als u weer een paar schoe nen koopt met het stempel „Made in Italy", denk dan aan de duizenden kinderen, uit Aversa in de buurt van Napels, die werken in omstandighe den uit de tijd van Charles Dickens". Tijdens zesdaagse werkweken van zes tot tien uren verdienen de kinde ren 7.000 tot 15.000 lire (f 7.50 tot f 17.50). Het minumumloon in Italië bedraagt 75.000 lire per week (f 87,50). Voor de kinderen worden geen sociale premies betaald, laat staan loonbelasting. Worden ze ziek of bereikën ze de leeftijd waarop ze een minimumloon moeten verdie nen, dan kunnen zé ophoepelen. „Rijkdom" Altamura is niet de enige Zuid-Ita liaanse stad die met „ferragosto" (15 augustus) een „Mercato dei Cal- zoni corti" (korte-broekenmarkt) kent. In andere steden van de door de onbarmhartige zon verschroeide Murge tussen Apulië en de Basilica ta, waar weinig wil groeien en weinig legale industrie voorhanden is, ge beurt hetzelfde: in Gravina, in Spi- nazzola, in Minervino. Naar aloude gewoonte trekken ouders, veelal analfabeten die zelf in hun jeugd niet anders gewend waren, er op uit om in de feestelijk versierde maar armelijke straten van de stad een baas te zoeken voor hun kinderen. Niet zelden wordt daarbij een hand geld ineens gevraagd van zo'n 30.000 tot 50.000 lire (f 75 tot f 125), waardoor het idee van kin derslavernij nog wordt versterkt; Zo lang de rijkdom wordt bepaald door het hebben van grote zwermen kinderen en het arbeidsaanbod ge ring is, zullen vaders hun zoontjes en moeders hun dochtertjes met „ferragosto" bij de hand nemen om ze in de kermisdrukte voor een hab- bekrats aan te bieden. Als we Altamura verlaten, stoppen we bij een tankstation. Het hoofd van het manneke dat onze tank vult, reikt amper tot naast het zijraam van de auto.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 26