op wegnaar het grote geld lavium: nationalebluesgroep Jan het tweede uur Nederlandse muziek voor emanciperende saxofoons PLATEN Concertagenda SUCCES GECONTINUEERD MET„BLACK SEA yeJjJoom „We hadden k gewoon Nederlands oeten leren voordat we er naar toe kwamen" zegt TC's drummer Terry limbers. „Wat is het Ne- rlandse woord voor „po- toes". Hij probeert aard- pels te zeggen, maar het at hem niet zo best af. >t komt ook eigenlijk al- naai door die niets begrij- nde kelner waarschijn- k in een rotbui die 'fs wanneer er om „wa- wordt gevraagd, nog et alsof hij niet weet iar het over gaat Terry eft geen zin om op zijn laltijd te wachten en idt dat het interview iar moet beginnen. t is XTC, het groepje uit ■indon (Engeland), voor de nd gegaan na het succes de single „Makin' plans Nigel" van de elpee rums Wires". Het album rd goud in* Canada en uw-Zeelanddeed het erg id in Australië, Amerika, betekende de door voor XTC. In Canada Colin Moulding, ve Gregory, Andy Partrid- en Terry Chambers voor eerst wat het betekent be- ?md te zijn. „We werden er warenhuizen uitgeno od om onze elpees te signe- Daar spraken we honder mensen, die precies op de jfe waren van onze mu- en dat was een leuke te- e/, istelling met een paar inden daarvoor. Toen wist mand wie XTC was in Swindon niet en 9den we voor een handjevol itisen op". XTC met v.l.n.r. Dave Gregory, Andy Partridge, Colin Moulding en Terry Chambers. Muntje opvolger van Drums 'res" is „Black Sea", die in en juli van dit jaar werd genomen. Het succes van \kin' plans for Nigel" is gevoerd op deze plaat en teert in een elftal com- twee weken de Phonogram- studio in Londen gehuurd, maar na een week zijn ive daar Bijna huilend weggelo pen. De technicus en tape- operator waren niet snel ge noeg en als je tweehonderd- vijftig gulden per uur betaald, mag je toch een eerste klas service verwachten. Die was echter ver te zoeken. Daarbij waren er ook allerlei techni sche problemen en werkte een aantal apparaten niet. We zijn daarom maar weer terug gekeerd naar „Townhouse" (de Virgin studio in Shep herd's Bush, Londen waar XTC ook „Drums Wires opnam) waar we met dezelfde technicus en producer Steve Lillywhite hebben gewerkt. De nummers stonden binnen de kortste keren op de band waardoor de spontaniteit bewaard bleef. Als je namelijk te lang in de studio rond hangt, gaat die verloren". Ste ve Lillywhite één .van de meest gevraagde producers van dit moment had ook de próductionële leiding tijdens „Drums Wires" en het was dan ook logisch, dat hij weer werd gevraagd. „Je gaat een succesvol compagnonschap toch niet zomaar opbreken,' zegt Terry. XTC heeft echter, voordat ze opnieuw met Lillywhite in zee gingen, met Chris Tjiomas en Nick Lowe onderhandeld. vorig jaar) had ik helemaal geen inspiratie. Ik wilde hele maal 'geen muziek horen of er ook maar aan denken. Geluk kig had Andy al genoeg ge schreven, zodat ik me geen zorgen hoefde te maken". Colin Moulding is nog vol van zijn solo-project dat hij net achter de rug heeft. „Ik noem geen naam en ook geen titel van de plaat" zegt hij. „Ik 'breng de single ook niet on der mijn eigen naam uit, om dat de mensen veel te snel de verkeerde conclusies trekken, zo van: „oh, Colin heeft een solo-single gemaakt, XTC zal nu wel uit elkaar gaan" en dat is helemaal niet het ge val". Eten De nummers die op de single komen te staan, waren vol gens Colin niet geschikt voor XTC: „Het zijn Ultra-pop nummers. Ze hebben een an dere .structuur dan het XTC- werk. Ik ben met Terry de studio ingegaan en heb eerst bas en drums vastgelegd zodat de basis er was. Met producer Nick Glosser hebben we de rest van de arrangementen uitgewerkt, een gitarist en pianist gehuurd en de num mers afgemaakt". Terwijl de kelner het eten op tafel zet, vertelt Terry over de grote druk waaronder ze „Black Sea" hebben opgeno men. Met die gouden platen len we terug op Steve, die het moesten we nu met een nog voor het geld, dat we voor de beter produkt voor de dag ko- men. Dat is ons dacht ik wel gelukt. Terry heeft bin nen de groep duidelijk meer werk gekregen, want de drums zijn op de nieuwe elpee nadrukkelijker dan ooit aan wezig. Bassist Colin Moulding één van de twee schrijvers in de band heeft meer moeite ge had om de kelner duidelijk t'e maken wat hij wil eten, maar Het eten staat inmiddels koud mengt zich ook in het gesprek als de tekstuele kant van de nieuwe elpee „Black Sea" ter te worden. Terry kijkt wat verbaasd naar zijn bord. Hoofdschuddend: „Dat had ik sprake komt. Colin schreef niet besteld. Nou ja, het is m'n eigen schuld, had ik maar Ne- hamelijk maar twee num mers, een mager aantal als je bedenkt dat hij meestal de helft van de songs voor zijn rekening neemt. „Na de Ame- derlands moeten leren". Het leven van een popster in wor ding is hard. HANS PIëT. -31LVERSUM Nog geen jaar gele- •>n kon je op ons muzikale front 'm Ksgroepen op de vingers van mis- Pri hien twee handen tellen. Blues was r,m M meer „in Eigenlijk al vanaf het 3j idden van de jaren zeventig, toen ioverstroomd werden door allerlei ïko tuwe muzikale stromingen als hard w tk, teenybopmuziek, new wave en 21 wk. Maar daarvoor, halverwege de Du tn zestig en begin zeventiger jaren, 'x1 is bijna iedereen blues-minded en idden we ettelijke nationale blues- at iepen, onder andere Li vin' Blues, 65, Oscar Benton Blues Band, John ie Revelator en... Flavium die tot 1 ndaag de dag, met keihard vallen i voorzichtig opstaan, de blues trouw gebleven. Begin dit jaar, toen er er een opleving van de blues viel te ej speuren, werd de loyaliteit van deze g;0ep uit Apeldoorn eindelijk be- ondWant de Flavium-leden, voor- oc in Hans Driesten (zang, piano, gi- jx t, mondharmonica), gitarist Anne- ert Bonder, bassist Eric Bagchus en j gwerker Nico Groen konden voor 0n ft eerst sinds hun tienjarig bestaan niI contract aftroggelen bij een heuse va| iïenmaatsehappij. Gevolg daarvan sc)» hun eerste „echte" album „No ll jddin", dat het alom in den lande ljn, lelijk goed deed. Vorige week werd 3e t verschijnen van hun tweede (live). 'ee, getiteld „A night live", gevierd Q^t een feestje in Hilversum. Daar an raken we me( Hans, de Flavium- jj m van het eerste uur, over het 'uwste produkt van deze blues-v rkgroep. „A night live", vertelt Hans, die een introvert figuur blijkt te zijn, „is live opgenomen in Gorkum en in Apel doorn omdat we op z'n best zijn als we jsoor een publiek spelen. We heb- ben respons nodig en daar hebben we tijdens ons optreden nooit over te kla gen gehad. De zaal gaat altijd plat. Waarschijnlijk komt dat, doordat onze sound iets weg heeft van oude Stones- nummers. Je kent dat wel: stevige gi taar- en slagpartijen en soms melanj cholieke beat. The Stones zijn echter niet degenen geweest die ons het meest inspireerden. Dat was John Mayall! Zijn sound sprak ons geweldig aan en we kozen meteen en voor al- tijd voor zijn muziek. „Altijd" is wel een beetje te veel ge zegd. Hun nieuwste album laat im mers duidelijk horen, dat zij deze aartsvader van de witte blues wat hebben losgelaten. „A night live" is weliswaar nog wel een bluesy-elpee, maar de de heavy-rocksound daarop is niet te verdonkeremanen. „Inder daad", reageert Hans, „onze nieuwe nummers zijn meer te vergelijken met vrij gemene, rauwe en harde muziek, in de trant zoals Janis Joplin deed. Maar daarnaast hebben we ook een paar pure blues nummers èn lekker swingende maar dan zonder dat die iets weg hebben van soul". Op drie nummers na heeft Flavium de teksten en de muziek voor „A night live" zelf geschreven. Leider Hans had daarin het grootste aandeel, zeker wat de teksten betreft. „Eerst", probeert hij zijn schrijfproces weer te geven, „zoek ik naar sleutelwoorden die iets zeggen over alledaagse zaken als liefde, kapotte auto's, werk en oor log. Daarna ga ik er een verhaaltje bij verzinnen. Ik let dan het meest op de klanken. Want het gaat niet om in houdelijk goede teksten de meesten kunnen die toch niet volgen maar om de klanken die moeten aanspre ken. Zo weet je bijvoorbeeld dat de woorden Babe, Love en To-night het altijd doen en die gebruik je dan ook". Ook voor de muziek draagt Hans de eerste ideeën aan die dan verder wor den uitgewerkt door de overige Flavium-leden. „We gaan uit van een bepaald muzikaal thema en experi menteren dan net zo lang totdat we de juiste sound tè pakken hebben. Meestal vinden we dat allemaal op hetzelfde moment. Artistieke moei lijkheden hebben we daarom zelden". LUDUINA SALTERS Bar bra Streisand Guilty Zuivere, ijle, melo dieuze en soms vlijm scherpe zang. Uitge- bóuwde, harmoni sche meerstemmige vocalen. Symfonisch getinte popbegelei ding. En een onge looflijk fantasievolle, rijkgeschakeerde uit werking van het mu zikale thema. Dat zijn de vier karakte ristieken die je kunt geven van „Guilty", de nieuwste LP van Barbra Streisand die werkelijk in alle op zichten subliem is. Geen wonder trou wens. De bekendste telg van de familie Gibb, Barry, stond daar borg voor. Hij schreef het overgrote deel van de songs (soms met Maurice en/of Robin), arran geerde alle nummers en produceerde de plaat samen met Albhy Gal ut en en Karl Richardson. Daarnaast zingt hij op dit album nog du etten met Barbra, in de soft swingende songs Guilty en What Kind Of Fooi. Vreemd was het dan ook dat Barbra in eerste instantie Barry niet op de hoes wil de. Maar deze knap pe muziekkunstenaar in meer dan één scheppingen en Bar bra door de vertol king daarvan. Met haar soms majestueu ze, soms ijle en altijd zuivere stem doet zij dit geweldig knap en betekenis zette een hoge rug op en tenslotte bezweek zij voor zijn wens. Nu staan ze samen, heel verliefd, op de cover. En zo hoort het ook, want beiden hebben zorg gedragen voor de hoge kwaliteit van dit album. Barry door zijn muzikale veelzijdig. In de in middels wereldbe roemde Woman in Love en in de ballad Love Inside, met zijn harmonisch verfijnde klanken, laat zij zich horen als een chan- sonnière van de eer ste orde. Ook in de dynamische song Live Story en in het blues-achtige num mer Make It Like A Memory, waarin een melancholisch le vensgevoel door klinkt, toont Barbra zich een rasechte toonkunstenares die maar door weinigen overtroffen kan wor den. Een swingende discozangeres is zij in Promise en Never Give Up, die een snelle toonzetting hebben, flitsende rit mes en meerstemmi ge zangpartijen en daardoor goed dans baar zijn. „Guilty" moet het gewoon gaan maken. Niet alleen omdat dit album technisch en muzikaal perfect in elkaar zit en omdat een begaafd musicus heeft samengewerkt met een getalenteer de zangeres, maar vooral ook omdat het een ware verade ming is tussen de doorgaans disharmo nieuze, saaie, dreu nende, pompende en keiharde w eg werp- prod uk ten die van daag de dag op de markt worden ge bracht. L.S. UB40 Signing Oft Een nieuwe interpre tatie van reggae komt uit het Engelse Birmingham. Acht werkloze jongelie den, die plechtig ver klaren tot voor een jaar geleden nog nimmer een muziek instrument te hebben beroerd zijn daar on der de naam UB40 veran t woordelijk voor, en worden daar zeer binnenkort stin- zich om de „muziek- sensatie van het jaar" te worden. Nu is de Engelse pers, die het boven staande luid en dui delijk vanaf de pagi na's naar zijn lezers schreeuwde, door gaans nogal vlot met lauwerkransen voor originele debuutel pees, maar UB40 is een origineel debuut. Een debuut dat aan zal slaan bij een zeer grote gemene deler van muziekliefheb bers. Want zowel echte Reggae-fans als degenen die Easy-lis- tening een warm hart toedragen zullen zwichten voor- UB. De muziek van de knapen uit Birming ham houdt namelijk het midden van de zeer verkoopbare reggaeballads van Marley en altijd suc cesvolle top-40 hits van Stevie Wonder. Met dien verstande dat de teksten van UB40 erg fel zijn (I'm a Britsh Subject Not Proud Of It) en als zodanig de wat meer sceptische volgers van popmuziek ook nog aan zullen spre- :en. De hoes en de naam van de groep zijn tenslotte geheel geënt op de Britse staatsvijand nummer 1, de werkloosheid. UB40 betekent Unemployement Be nefit (WW-uitkering) en volgnummer, de hoes is een aanvraag tot zo'n uitkering, ge richt aan het Engelse ministerie van Ar beid. Het gaat iets te ver om deze blanke so- ciaal-geëngaeerde reggae tot sensatie van het jaar te bom barderen, daarvoor heeft de muziek in houdelijk te weinig te bieden, maar een uitstekend debuut is het zonder meer. AvdM Company), olie- schaarste (Last Dri ve) en kerncentrales als die in Harrisburg A torn -Most-Fear Eric Burdon's Fire Department Last Drive Even een geheugen steuntje voor alle le zers die jonger zijn dan dertig jaar. Eric Burdon heeft nog eens in een groep ge speeld die de Ani mals heette, en zij hadden ooit een kan jer van een hit met House Of The Rising Sun. Maar dat is al jaaaren geleden. Na de Animals-periode had Burdon nog even succes met de forma tie War, maar na 1973 ging het snel bergafwaarts met de Blues Booze zanger uit Newcastle. Met zijn nieuwe groep Fire Department maakt hij in alle stil- maken moeder aarde zijn zoveelste voor Burdon tot een class het dan ook he lemaal niet meer zit ten. „Right now I wanna lay down and die", zingt Burdon come-back. De oude meester is er in al die jaren niet vrolijker van geworden. Uit buiting (in Power „mean old world". In het bluesnummer Dry ziet de voormali ge witte neger van de Britse working met minstens zulke aangetaste stemban den als onze Herman Brood. De voorname lijk Duitse begelei dingsband is verant woordelijk voor de meeste composities op Last Drive. Fire Department bestaat uit zes man en één vrouw (Jackie Car ter), die voorname lijk lijkt ingehuurd voor wat onrustige steun- en kreunge- luiden. Last Drive is een vrij overbodige LP geworden. Mu ziek voor moderne dertigers. The Last Poet en een Bob Se- ger-achtige ballad als Bird On The Beach zijn aardig. Power Company tenslotte bevat zelfs wat hitpo tentie en moet maar gauw op single wor den uitgebracht. Maar die paar num mers maken van Last Drive natuurlijk nog geen geslaagde LP. Eric Burdon le vert zelf het bewijs met Fire Depart ment: hij is uitge blust. N.M. 11 oktober The Meteors, Paard van Troje in Den Haag. Steppenwolf, Paradiso in Am sterdam. 12 oktober Kevin Ayers, Paradiso in Amsterdam. 12 oktober Paco Pena, Concertgebouw in Den Haag. 13 oktober Robert Palmer, Carré in Am sterdam. 14 oktober Kevin Ayers, Lantaarn in Rotterdam. Robert Palmer, Vredenburg in Utrecht. 14 oktober Urbanus, Theater Diligentia in Den Haag. 16 en 17 oktober Haagse Popdagen, Paard van Troje in Den Haag, met opname voor live-elpee met o.a. The Brommerz, Igua- no en Sierra. 18 oktober Girlschool, Paradiso in Am sterdam 18 oktober The Photos, Exit in Rotter- 18 oktober The Health Band, Paard van Troje in Den Haag. 19 oktober Robert Palmer Congresge bouw in Den Haag. 24 oktober Rex Rea Son Bluesband, Paard van Troje in Den Haag. 24 oktober Matchbox, Paradiso in Am-. sterdam. 25 oktober Poison Ivy, Paard van Troje in Den Haag. Voorprogramma: Fresh. 30 oktober Leonard Cohen, Concertge bouw in Amsterdam. 31 oktober Skids, Paard van Troje in Den Haag. 999, Paard van Troje in Den Haag. 1 november Captain Beef heart, Paradiso in Amsterdam. 999, Eksit in Rotterdam. 3 november The Stylistics, in De Doelen in Rotterdam. 7 november Skids, Paard van Troje in Den Haag. 13 november Nicolas Peyrac, Vreden burg in Utrecht. 10 november Skids, Paradiso in Amster dam. 14 november Urbanus, Diligentia in Den Haag. Nicolas Peyrac, Doelen in Rotterdam. 18 november Girlschool, Paradiso in Amsterdam. 21 november Frankie Miller, Paradiso in Amsterdam, Stiff Little Fingers, Paard van Troje in Den Haag. 22 november Frankie Miller, Vreden burg in Utrecht, Q Tips, Eksit in Rotterdam. 23 november Stiff Little Fingers, Para diso in Amsterdam. 27 november Queen, Groenoordhal in Leiden. Net als zijn vader met wie hij vaak samenwerkte, was Adolphe Sax niet alleen een vaardig bespeler van blaasinstrumenten maar ook een knappe, inventieve maker ervan. Hij leefde zijn akoestische gaven en zijn klankfantasie uit in vele verbe teringen die de tonen meer kleur en expressie konden geven, en boven dien schiep hij nieuwe instumenten. Ten gevolge van al die aktiviteiten, beschermd door patenten, is het le ven van deze man die in 1814 in Di- nant werd geboren en later in Brus sel en Parijs leefde en werkte, ge vuld geweest met intriges, verdacht makingen, processen en zelfs duels, hem ondanks zijn geldnood aange daan door jaloerse collega 's. Met dat al zal de naam Sax altijd ver bonden blijven aan de saxofoon die hij na jaren van proefnemingen om streeks 1840 kon construeren. Net als collega's wilde hij de Franse militaire kapellen helpen aan de door hen ge wenste schakel tussen houten en ko peren blaasinstrumenten. Je zou kun nen zeggen dat Sax een kruising be proefde van klarinet, hobo en klep- hoorn. De wijde metalen buis met een conisch-parabolische mensuur is meestal als een ouderwets tabakspijp gebogen. In grote trekken leverde de klarinet het mondstuk, de hobo de ap- plicatuur, al is er in de loop van bijna anderhalve eeuw natuurlijk heel wat aan veranderd en verbeterd. In tegenstelling tot de meeste gebrui kelijke muziekinstrumenten verliest de geschiedenis van de saxofoon zich dus niet in de verre oudheid en even min in het nabije of het verre oosten. Overigens heeft hij, net zo min als an dere nieuwe muziekinstrumenten, ge makkelijk ingang gevonden. Voorge gaan door Berlioz waren Donizetti, Auber, Spontini, Rossini, Bizet enthou siast over het ongelooflijk variabele geluid dat kon „lachen en huilen". Daar bleef het voorlopig echter bij. Het instrument mocht enkel- of meer voudig voorgechreven zijn in partitu ren van Delibes, D'Indy, Saint-Saëns, Meyerbeer, Florent Schmitt, Debussy en zelfs in Verdi's „Otello" en Ravels „Boléro", dit betekende nog lang niet dat het in alle uitvoeringen van die werken ook conform de wensen van die componisten zou worden toegepast. Milhaud mocht zijn kostelijke Scara- mouche-suite oorspronkelijk voor saxofoon en orkest hebben gemaakt, het stuk werd populair in het arrange ment voor piano-vierhandig; de origi nele versie hoort men nooit. Adolphe Sax heeft van zijn saxofoon- familie van zes typen, van sopranino tot bas, intussen twee versies gemaakt, een vpor symfonieorkest en een voor militair orkest. Toen het Franse leger na veel geharrewar zijn instrument aanvaardde, werd Sax leraar aan het Parijse conservatorium maar in 1870 werd het vak wegens bezuiniging af geschaft en pas 72 jaar later (in 1942) in ere hersteld! Buiten Frankrijk vond de saxofoon dientengevolge in harmonieverband vrij laat toepassing, zij het minder moeizaam dan in de klassieke sector. Wel emigreerde het instrument naar Amerika en daar maakte de jazz zich er verrassenderwijs meester van. In de Verenigde Staten is de sax nu enorm verbreid, er zijn veel voortreffelijke pedagogen voor en er bestaan talloze saxofoonkwartetten, ook met klassiek repertoire. In Nederland stelde het Haagse con servatorium pas in de jaren zestig met Adriaan Bosch de -eerste vakleraar voor saxofoon aan. Deze musicus (in de Koninklijke Militaire Kapelals kla rinettist begonnenheeft voor een ge neratie pedagogen gezorgd. In 1969 richtten al twee van zijn leerlingen: Leo van Oostrom (sopraan) en Adri van Velsen (tenor) samen met Ed Bo gaard (alt) en Jacques Landa (bariton) het eerste Nederlandse Saxofoonkwar tet op, opmerkelijk genoeg in hetzelfde jaar waarin ook het London Saxofone Quartet tot stand kwam. De eerste Polydor-plaat die van het Nederlandse ensemble verscheen, laat horen hoe op radio- en schoolconcer- ten voor de nieuwe klassieke combina tie propaganda werd gemaakt; met ar rangementen naar Bach, Boccherini, Fibich, Chopin en ook met fragmenten uit originele stukken van Glazounow, Ibert, Franpaix, Absil, muziek dus uit de Franse school die door Marcel Mule en zijn ensemble destijds was gestimu leerd. Het Nederlands Saxofoon Kwartet heeft nu in zijn oorspronkelijke sa menstelling zijn 10-jarig bestaan kun nen vieren en wel met een programma van zes originele composities door he dendaagse Nederlandse componisten speciaal voor het viertal geschreven. Het jubileumprogramma is vastgelegd op Donemus-plaat CV 8002 en een ware staalkaart van de klank- en ex pressie-mogelijkheden die een Saxo foonkwartet biedt. Welk een verschil tussen het directe, bijna agressieve ge luid in Pieter-Jan Wagemans kwartet en de overwegend speelse en muzikan- teske klanken in gelijknamige werken van Tristan Keuris en Wim Petersma! Van Robert Heppener is er een pastel- kleurige „Canzona", van Joep Straes- ser de intelligente „Intersections V" en dan zijn er twee heel bijzonder koralen van Klaas dè Vries, de ene in memo- riam Johnny Hodges (een saxofonist van Ellington) en de andere in memo- riam de dirigent en componist Bruno Maderna. Deze boeiende Donemus-plaat demon streert de voortschrijdende emancipa tie van de saxofoon die al kleine maar onmisbare rollen speelt in bij voor beeld Ravels orkestratie van Moes- sorgski 's „Schilderijen ten toonstelling", Bergs opera „Lulu'Penderecki's „Lu- kas Passie", de sinfonia van Berio en ga zo maar door. JOHN KASANDER

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15