Brons voor bridgers T ormatie Zwartkruis oept vele vragen op John Metgod maakt zich voortaan geen illusies meer Brazilië en Amerika kandidaten WK 1986 NMB schort schorsing vijf bezetters op Goede start Bongers bij biljarten Waslander naar NAC Sportwereld Oefenpartner gezocht voor Oranje ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 PAGINA 11 VALKENBURG Op het nippertje heeft het Nederlandse bridgeteam gisteren in Valkenburg tijdens de zesde Olym piade in het open toernooi een bronzen plak veroverd. Dank zij twee strafpunten voor Denemarken wegens traag spel, eindigde Nederland ongedeeld als tweede in groep A van de halve finales met 122 punten. De Denen behaalden 2 punten minder en Indonesië moest 12 strafpunten incasseren. In de laatste wedstrijd ging Nederland met gering verschil ten- onder tegen de ploeg van de Verenigde Staten. Tot het 25e spel stond Nederland nog voor (59-56). Twee missers van het duo Maas/Zwaan, die gesloten speelden tegen Hamman en Wolff, konden in de open kamer (met Kreyns/Vergoed tegen Passal- /Hamilton) niet meer worden goed gemaakt. Via 60-64 werd het uiteindelijk 62-64. In wedstrijdpunten uitgedrukt: 110-10 voor de Verenigde Staten. Het wachten was toen nog op de uitslag van Denemarken-Indo- nesië. Luid gejuich ging er op toen bleek dat de Denen met 93-62 hadden gewonnen, waardoor Nederland net tweede was gewor den. De Verenigde Staten en Frankrijk, dat de laatste wedstrijd met maximaal verschil van het dit keer uit de toon vallende Brazilië (in 1976 te Monte Carlo nog winnaar) won, bereikten de finale. Naast Nederland verwierf ook Noorwegen als nummer twee in poule B brons. BOGOTA Nu de Columbiaanse regering heeft verklaard geen financiële bijdrage te kunnen leveren aan de organis- tie van het wereldkampioenschap 1986 heeft secretaris-gene raal Helmut Kaiser van de internationale voetbalfederatie het plan geopperd de titelstrijd onder te brengen in Brazilië of de Verenigde Staten. Kaiser wil echter geen stappen in die richting doen alvorens ge heel duidelijk is dat Columbia daadwerkelijk afstand doet van de organistie. De volksvertegenwoordiging moet volgende week uitspraak doen. Volgens Alfonso senior, de voorzitter van de Co lumbiaanse voetbalbond zijn er genoeg sponsors te vinden in het bedrijfsleven, die het regeringsaandeel in de organisatie willen overnemen. DEN BOSCH De Nederlandse Motorsport Bond heeft de schorsing van de vijf bezetters van het bondsbureau opgeschort. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een bemidde lingspoging van de Nederlandse Katholieke Sport Federatie om aan de interne moeilijkheden in de Nederlandse Motorsport Bond (NMB) een eind te maken. Ad van Eeden, bestuurslid van de NMB, zegt blij te zijn met deze opschorting: „Het voltallige hoofdbestuur toont de rijpheid om te onderhandelen. Ik ben blij dat het zo ver is. Hopelijk kun nen we tot een bevredigende oplossing komen". DORDRECHT - Jos Bongers heeft de beste start gemaakt in het toernooi om de Nederlandse biljarttitel anker kader 47/2 in Dordrecht. Bongers, die in de eerste ronde vrij was, won in de tweede ronde het duel tegen Piet Adrichem in één beurt. Uitslagen eerste ronde poule A: Ha vermans-Adrichem 400- 399/16; Steures-Van Deventer 400-36/8; tweede ronde: Bongers- Adrichem 400-0/1; Havermans-Steures 400-387/8; poule B eer ste ronde: Vul tink-Arnouts 400-246/7; Velthuis-Sundquest 400- 387/9; tweede ronde; Vultink-Vet 277-400/6; Sundquest-Arnouts 342-400/8. Heerenveen in tweede ronde LEEUWARDEN De Nederlandse ijshockeykampioen Heer enveen heeft gisteravond ook de tweede wedstrijd voor de eer ste ronde van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen tegen Levski Spartak Sofia met grote cijfers ge wonnen. Voor 1700 toeschouwers in de Frieslandhal te Leeu warden werd het 112. Woensdag zegevierde Heerenveen in de thuiswedstrijd met 121. In de tweede ronde van het toernooi ontmoet Heerenveen op 5 en 20 november de Zwitserse kam pioen Arosa. In deze ploeg speelt de vroegere ster van de Frie zen en het Nederlandse team, Jack de Heer. Eric Wilborts in halve finales BERGEN OP ZOOM Eric Wilborts heeft zich gisteren in Bergen op Zoom geplaatst voor de halve finales van het sa telliet-tennistoernooi. Wilborts won met 63, 7—6 van de Amerikaan Bob Deller. In de halve eindstrijd komt de jonge Brabander uit tegen de En gelsman Jeremy Bates, die Dusan Kulhai uit TsjechosLowakije versloeg. De Zweed Jörgen Windahl ontmoet in de halve eind strijd de Brit Whiteford. Tweede nederlaag tafeltennissers SOFIA In de eerste divisie van het Europees teamkam pioenschap tafeltennis heeft Nederland donderdagavond met 6—1 verloren van Bulgarije. Het was de tweede nederlaag voor het Nederlands team. Eerder werd met 43 van Polen verloren. In dezelfde afdeling won Oostenrijk in Luxemburg met 52 van de afvaardiging van het Groothertogdom. De andere deelnemende ploegen zijn Finland, Italië en Griekenland. ROTTERDAM Koos Waslander heeft zich voor twee sei zoenen verbonden aan NAC. De 23-jarige spits kwam de af gelopen competitie in Amerika uit voor Fort Lauderdale Strikers. Ook Excelsior, de oude werkgever van Waslander, joeg op de de spits. De Rotterdamse club kon echter niet het benodigde bedrag bijeen brengen om Waslander van de Strikers los te krijgen. ADELAIDE De Australiër Geoff Hunt is gisteren open wereldkampioen squash gewonden. Hij versloeg Quaman Zaman uit Pakistan. BUENOS AIRES Het Argentijnse voetbalelftal heeft donder dag met 2-0 gewonnen van Bulgarije. MEXICO-CITY De Canadese baanrenner Gordon Singleton heeft gisteren het wereldrecond op de kilometer staande start veroverd. Zijn tijd was 1.3,82 min. AMSTERDAM Jan Hein Donner en Gert Ligterink zijn giste ren in de vijfde partij van de driekamp om een plaats in de Ne derlandse ploeg voor de schaakolympiade remise overeen geko men. Donner heeft nog steeds de leiding. NIJMEGEN Het ijshockeyteam van Nijmegen heeft gistera vond op de eigen baan met 9-1 van Assen gewonnen. ^jPORT «ie» BONDSCOACH GEEFT BLIJK .O» VAN CHAOTISCHE AANPAK b« n waj >nd c ichim LEIDSE COURANT {EIST Jan Zwartkruis eageerde narrig op de sim ple vragen die op de tradi- ionele persconferentie aan Ie vooravond van de oefe ninterland tegen West- Duitsland werden gesteld. De bondscoach van Oranje is nog altijd verongelijkt na de bijtende kritiek die hij te verwerken kreeg na de door hem ruimschoots verloren confrontatie met de hofleveranciers van het Nederlands elftal. Zwartkruis sikkeneurig: „Vier jaar lang heb ik me uitgesloofd voor de pers. Heb ik van mijn kant alles gedaan om tot een goede samenwer king te komen. Na de bijeen komst in Utrecht met de clubs die spelers afstaan aan Oranje, is de kraan vol kri tiek voluit opengedraaid. Dat heeft me teleurgesteld. Vanaf heden stel ik me gereser veerd op. Ik ben niet van plan om de liefde van een kant te laten komen". Daardoor was er gisteren op het KNVB-centrum te Zeist een Zwartkruis die eigenlijk niets te vertellen had. Zelfs de zo bij hem horende emo- tionaliteit viel volkomen weg. Mede door perschef Evert Grifhorst die elke vraag die betrekking had op die gedenkwaardige avond in Utrecht, bliksemsnel afkapte. Dat hij daarmee Zwartkruis de rol dpdrong van een on mondig schooljongetje, viel de bondscoach kennelijk niet eens op. Moeiteloos aan vaardde de legerofficier de even vermakelijke als mis plaatste bescherming van Grifhorst. Slechts op zuiver technische vragen was Jan Zwartkruis bereid antwoord te geven. En die vragen waren er in over vloed, omdat Jan Zwartkruis voor het duel tegen de Duit sers een formatie uit zijn hoed toverde, die de nodige vragen oproept. Oordeelt u zelf: Hans van Breukelen, Bennie Wijnstekers, Willy van de Kerkhof, Ronald Spelbos, Ernie Brands, Jan Peters, Martin Jol, Piet Wild schut, Jos Jonker, Toine van Mierlo en Pierre Vermeulen. Opvallend is vooral de keuze van Willy van de Kerkhof als laatste man. Opvallend, omdat Van de Kerkhof op die stek bij PSV allerminst de sterren van de hemel speelt en omdat Zwartkruis nog geen maand geleden in Ierland keihard stelde dat Van de Kerkhof in zijn ogen allerminst geschikt is voor die plek. hoewel Metgod inmiddels al zo'n keer of tien in het veld is gekomen, wacht hij nog steeds op de gelegenheid om nu eens niet als invaller op te mogen komen draven. Alle vertrouwen Vraagtekens Zwartkruis nu: „Normaal ge sproken zou mijn voorkeur uitgegaan zijn naar Van de Korput. Nu Michel afvalt heb ik alle vertrouwen in Van de Kerkhof. Met zijn snelheid is hij de meest ideale man om fouten van anderen te corri geren. Van de Kerkhof heeft de zekerheid die ik bij een man als Metgod mis. Laat Metgod zich eerst maar eens met AZ op Europees niveau bewijzen. Misschien raak ik dan overtuigd van zijn moge lijkheden". Een discutabele stelling van Jan Zwartkruis. Te meer, omdat hij nu het vaste AZ- koppel Metgod-Spelbos uit elkaar haalt. Nog vreemder echter is het dan Zwartkruis Metgod inmiddels al twee jaar lang elke keer opnieuw bij de selectie haalt, zonder de jeugdige AZ'er een werke lijke kans te geven. Want al- Vraagtekens mogen ook ge zet worden achter de keuze van Martin Jol als midden velder. Zoals bekend werd Jol pas in Zeist opgetrom meld, nadat duidelijk werd dat Van de Korput moest af haken. Het tekent het lichte lijk chaotische denkpatroon van Zwartkruis dat hij die op het allerlaatste moment opge roepen Jol dan maar meteen tot international bombar deert. Van een bewuste be leidslijn getuigt het in elk ge val niet. Zo mogelijk nog ingewikkel der en chaotischer wordt het denkpatroon van Zwartkruis als hij uiteenzet dat hij met de huidige groep vanavond in Eindhoven tegen West- Duitsland volgens het AZ- concept wil spelen. Waarbij Piet Wildschut de rol van de Deen Kristen Nygaard moet vervullen. Leuk bedacht zo'n stelling, maar op zijn zachtst gezegd lachwekkend, omdat de speelstijl van Wildschut op geen enkele manier te vergelijken valt met die van Nygaard en dat behoort ook Zwartkruis als voetbalkenner te weten. Sterke as Zwartkruis ter verdediging: „Ik zit nu eenmaal met pro blemen. Enerzijds door bles sures, anderzijds doordat di verse in het buitenland spe lende jongens niet mee kun nen doen. Elke coach gaat uit van een sterke as, waarmee ik de doelman, de laatste man en de centrumspits be doel. Op die plekken kan ik tegen Duitsland niet beschik ken over de mensen die ik graag zou willen hebben. Met daarbij de aantekening dat die opmerking waar het de spits betreft inhoudt dat er gewoon op die plaats geen speler van wereldniveau voorradig is. Wanneer die as, zoals nu het geval is, om di verse redenen uit elkaar valt, dan moet je wat anders pro- be'ren. En daarbij dient het spel van A.Z. inderdaad als voorbeeld". Vanavond zal in Eindhoven moeten blijken hoeveel of hoe weinig die filosofie van Jan Zwartkruis precies waard is. Zoals komende pe riode, met als tussenstation Eindhoven en Brussel, waar Oranje op 19 november de WK-kwalifikatieinterland te gen België afwerkt, ook zal moeten blijken hoe sterk of hoe zwak de positie van Zwartkruis in de voetbal bond is. Voorlopig heeft er alle schijn van dat de rol van Jan Zwartkruis er niet sterker op wordt. Teruggefloten door de clubs en vervolgens aan ban den gelegd door een perschef, het zijn duidelijke tekenen van zwakte. Indien daar ook nog eens ne gatieve resultaten tegen West-Duitsland en België overheen komen, dan lijkt de maat vol. Hoe jammer dat ook is voor Jan Zwartkruis persoonlijk. Een reuze aar dige vent, maar die constate ring is in de uiteindelijke af rekening niet maatstafge- vend.... ROB HARTOG Jot Jonker wat stomvtrbaaad bij het horen van de opstel- ling. ZEIST Het sectiebestuur betaald voetbal zoekt een tegen stander voor het Nederlands elftal. De clubs die spelers leve ren aan Oranje hebben toestemming gegeven om op woens dag 12 november een oefenduel te spelen ter voorbereiding op de interland die ten week later in Brussel tegen België op net programma staat Wie als sparring-partner van het Nederlands elftal zal die nen, is nog onbekend. Omdat het duel op korte termijn gerea liseerd dient te worden, is het waarschijnlijk dat de KNVB slechts een sterk clubteam kan contracteren. Bondscoach Jan Zwartkruis: „Het maakt me allemaal niet zo veel uit. Desnoods spelen we weer tegen een Nederlandse club, hoewel mijn voorkeur uitgaat naar een sterke buiten landse tegenstander". (Van onze verslaggever) ZEIST In hei oefenduel vanavond tegen West- Duitsland blijft John Met god dus gewoon op de plaats zitten waar hij*1n zijn zeven voorgaande in terlands ook is gestart. An dermaal geen basisplaats voor de Alkmaarse libero, die zich zo langzamerhand het vijfde wiel aan de wa gen is gaan voelen. Toen hij voor de thuisinter- land tegen de DDR in 1978 voor de eerste maal werd op getrommeld voor het Neder lands elftal, kon de Alkmaar- der vrede hebben met zijn positie in de nationale selec tie. Ruud Krol was immers zijn concurrent en tegen hem kon Metgod niet opboksen. Het vertrek van Krol naar Vancouver White Caps leek voor Metgod de deur te ope nen naar een wat stabielere interlandcarrière. Die hoop van de Alkmaarse libero is na gisteren voorlopig de kop ingedrukt. Voor het eerste kwalifikatieduel in het kader van het WK in 1982 tegen Ierland, kon Metgod al enigszins opmaken, dat Jan Zwartkruis geen groot ver trouwen in hem heeft. Toen 'al passeerde de bondscoach de AZ'er ten gunste van Mi chel van de Korput. De thans bij het Italiaanse Torino onder contract staan de Nederlander blesseerde zich in die wedstrijd en Met- ?od werd zijn vervanger, 'oen donderdag bekend werd, dat Van de Korput we gens die blessure vandaag ook tegen West-Duitsland niet in actie kan komen maakte Metgod zich al op voor zijn echte Oranjedebuut in het PSV-stadion tegen West-Duitsland. De mededeling van Zwart kruis om Willy van de Kerk hof als laatste man te poste ren tegen de Westduitsers kwam voor Metgod als een donderslag bij heldere hemel. „Ik was er volledig van uit gegaan, dat ik nu eindelijk eens een keer mijn kans zou krijgen", aldus de duidelijk teleurgestelde Metgod. „Ik begreep er dan ook niets van dat Zwartkruis niet mij, maar ■MNHsfiMaSSB John Metgod is er aan gewend geraakt naast de basis van Oranje te staan. Ervaring Zwartkruis koos voor de PSV'er, omdat hij een brok ervaring in de laatste linie wenste. „Wat heet erva ring?", zo dacht Metgod giste ren in het KNVB-sportcen- trum van Zeist daarover hardop na. „Iedere wedstrijd is van zo veel belang, dat je iedere keer geconcentreerd aan de start moet verschij nen. Bij AZ maak ik duide lijk, dat enig vertrouwen in mijn kunnen gerechtvaar digd is. Dus vraag ik mij af wat ervaring precies in houdt". Erg zwaar lijkt Metgod niet' te tillen aan het besluit van Zwartkruis om hem vana vond te passeren. „Tot nu toe is mijn interlandcarrière één grote teleurstelling geweest. Voor zover ik me het kan herinneren, blijken die erva ringen geen weerslag te heb ben gehad op mijn spel bij AZ. Ook dit keer zal ik er voor zorgen, dat deze teleur stelling mij geen mentale klap zal bezorgen". Konsekwenties wil Metgod niet verbinden aan het war rige beleid van Zwartkruis ten aanzien van hem. „Ik zal wel zien wat er met mij ge beurt in het Nederlands elf tal. Ik maak me in het ver volg geen illusies meer. Dan valt het tenminste mee wan neer ik er wel een keer bij zit". Tevreden In de groep van AZ-spelers in het Nederlands elftal ook een tevreden gezicht. Dat hij tot de selectie van het A- team was gekozen, verbaasde Jos Jonker al in hoge mate. Nu hij ook nog eens een ba sisplaats heeft toegewezen gekregen, maakt dat de toch al niet praatgrage Jonker sprakeloos. „Ik hoopte een beetje op een plaatsje bij de B-selectie. Dat je dan je Oranjedebuut gaat maken te gen West-Duitsland, heeft veel weg van een jongens droom". Die tijd is Jonker al lang ont groeid, want hij nadert met rasse schreden de 30. Zijn plaats in het Nederlands elf tal geeft Jonker een zekere mate van voldoening. „Nu pas krijg ik erkenning. Ik speel al lange tijd betaald voetbal en in die periode heb ik me altijd ondergewaar deerd gevoeld. Klaas Mole naar zei laatst nog tegen me dat hij me eigenlijk al drie jaar geleden had moeten ko pen. Dat was voor mij weer een bevestiging hoe er over mij als voetballer werd ge dacht".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11