egstgeestenaartjes akten hun eigen taart :pp Dag van het Brood Universiteitsraadslid Van Gelder wordt geen spreekverbod opgelegd ^Pinocchio'vertroetelt gasten met la cucclna Italiana,rozen en gitaarspel verleg FNV n Leidse olitieke artijen estart Langs slinkse wegen nog in opbouw 'aginI--—TTTrrrr AP/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 PAGINA 5 make aam j 'aarou eren.j jubliei tsen a )or hl cht a Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. een inventarisatie van de on derwerpen waar de vakbond en de partijen, wat dit betreft mee te maken hebben, bleek in eerste instantie dat het niet eenvoudig is om op gemeente lijk niveau invloed uit te oefe nen op zaken zoals het inko mensbeleid en de ontwikkelin gen van de huren. VVD-raads- lid de heer K. Van Duijn: „Wezenlijke invloed kunnen we hierop niet uitoefenen, daarvoor wordt er teveel in Den Haag bepaald." Waar de gemeente wel invloed op heeft, zijn de gemeentelijke belastingen, zoals de onroe- rendgoedbelasting en de reini gingsrechten. Ook de ervarin gen van de sociale dienst zou den een rol kunnen spelen. Met behulp van deze instantie wil de commissie bezien in hoeverre de problemen groter worden. De commissie zou alert moeten zijn op ontwikke lingen met betrekking tot de werkgelegenheid in de regio Leiden. Dit zou de kans moe ten verkleinen dat de gemeen te met bedrijfssluitingen ge confronteerd wordt op het mo ment dat daar niets meer aan te doen is. Op initiatief van PvdA-raadsleden de heren J. Maat en W. van der Pluijm wil de commissie zich in het kader van de komende begrotingsbe handeling vooral gaan bezig houden met de hoogte van de gemeentelijke tarieven. LEIDEN Het college van bestuur van de Rijksuniversiteit heeft verklaard, dat het raads lid J.D. van Gelder even als andere raadsleden, vrijuit mag spreken over veiligheidsvraag stukken binnen de uni versiteit. Van Gelder had aanvankelijk van de directeur van de Gor- laeus Laboratoria een spreekverbod opgelegd gekregen na uitlatingen over onvoldoende veilig heidsmaatregelen in de laboratoria. Met vier andere leden van de universiteitsraad heeft Van Gelder een concept-motie in gediend over kankerverwek kende stoffen. Vervolgens heeft het raadslid zich aan derden over de zaak uitgela ten. „Omdat dit spreekverbod mij verhindert mijn werk als raadslid te verrichten veel inbreng van de raadsleden wordt geïnspireerd door de werksituatie van het betref fende raadslid en omdat het mij onduidelijk is waarom slecht één van de onderteke naars van de motie (ten on- LEIDEN „Langsslink- sewegen" van de twee broers Van de Meeberg, en Marius Monkau, gis teravond gespeeld in het Lak, was een mengeling van nummers uit het oude programma en nummers die bestemd zijn voor het nieuwe programma dat januari 1981 van start gaat. De voorstelling was dus een try-out. Voor de toe schouwer een kans om een kijkje te nemen in de keuken van het caba ret. Want in deze nog ex perimentele fase is goed zichtbaar hoe de groep haar programma opbouwt. De voorstelling van gistera vond was gestructureerd vol gens het liedje-sketchjepa- troon. De liedjes hadden de overhand, maar dit zegt nog rechte) een spreekverbod krijgt opgelegd, schort ik mijn werk als raadslid tot nader be richt op," aldus Van Gelder aan de voorzitter van de uni versiteitsraad. Over de moti vatie van directeur dr. S.J. Roorda van de Gorlaeus labo ratoria, was Van Gelder ver ontwaardigd. Roorda zei, dat niets over de uiteindelijke pro gramma. In de liedjes werd, of direct of indirect door middel van ironie een standpunt inge nomen. Van Agt en CDA, maar ook Den Uyl werden op de korrel genomen. Het drietal sprak en zong zijn sympathie uit voor de onderdrukte mede mens, met nanje de zwarten in Zuid-Afrika, en de bevolking van Chili. Bij de sketches maakte men een enkele keer gebruik van het feit dat Mon kau tot de gekleurde mede mens, behoort. In de sketch van de theaterproducent wer- de mededelingen tendentieus onjuist en als schadelijk voor de universiteit en voor de ge meenschap moeten worden be schouwd. De universiteitsraad trok tenslotte partij voor de be schuldigde. Het spreek- den de vooroordelen van de blanke (alle negers kunnen zingen en dansen) fraai op de hak genomen. De spelers ver toonden goed samenspel en konden elkaar ook in hun sa menzang vinden. Maar men bleef erg verbaal. Alle bood schappen en meningen die het drietal te verkondigen had, werden hoofdzakelijk via woorden aan het publiek over gebracht. Bijna alles lag in de tekst: het theatrale aspect had weinig aandacht gekregen. En dat, terwijl de slungelachtige Monkku en de dikke prop Van verbod werd ingetrokken. „Van Gelder kan zich als andere raadsleden gedra gen, die zich ook in het o- penbaar over dergelijke zaken uitlaten," aldus de universiteitsraad. de Meeberg zo'n prachtig paar apart vormen. Met deze fysie ke tegenstelling was weinig gedaan. Het spelelement had de tekst zeker kracht bij kun nen zetten, en de soms ondui delijke clous kunnen verhel deren. De ironie zou daardoor ook meer aangescherpt zijn. Alle drie de spelers hebben een eigen uitstraling. Wanneer men die als uitgangspunt neemt, zodat elk een eigen plaats en funktie binnen het programma heeft, kan het re sultaat heel boeiend zijn. .Tarnuplinp Mahitwï ADVERTENTIE TOM MENKEN IJSBAAN GEZINSSCHAATSEN Zaterdag- en zondagmorgen van 9.00 tot 11.30 uur Kunnen alle kinderen uit èèn gezin onder leiding van een of beide ouders schaatsen (trimmen) voor de totaalprijs van 10.-. Legitimatie noodzakelijk. Niet schaatsende ouders kunnen vanuit het restaurant toezien. VONDELLAAN 41 - LEIDEN - TELEFOON 071-769344 want de hele avond verkeert hij met z'n medewerkers in Appenijnse sferen en daar is geen woord Hollands bij): „Tien jaar Italiaanse traditie in Leiden, met een Napolitaanse nasmaak en de eerste hier ter stede". Dat zegt hij uiteraard niet letterlijk zo, maar het komt er op neer. Toch denk ik even: ai, ai, ai, had je dat nou niet beter kunnen weglaten, dat van die Napolitaanse nasmaak. Want Napolitaans schijnt bij de kenners minder gunstig te liggen dan n' importe welke Italiaanse keukensector ook. Maar, aspirant eetganger bij „Pinocchio", wees gerust: Enzo Amato laat ze door Dom Goedhart bruinbakken, op een uitnemende wijze en op het houtvuur. Ik heb die tong divino, goddelijk mogen smaken en ben er nog weg van. Maar ik kom terug, wat Enzo me bromt ■Li TIEN JAAR ITALIAANSE TRADITIE IN LEIDEN Amato, krachtige Italiaan amper 40, liet ze gen. Op 3 oktober •g een tweedekkertje jen een blauwe hemel een uurtarief van izend gulden met een ileept bovenkast (dat apitaal, sorry, in fdletters) tekstje en feestend Leiden, sleep verkondigde, er een Pinocchio op t Noordeinde was. is dan het „houten oog" f» Enzo. Het is geen ookje en ook geen wassen jus gebleken, want de treffende pizzeria bestaat tien jaar. Tijd om er een liepje bovenop te gooien. ét met een „Italiaanse eek"; ook niet door er Bghetti bereidende „la h imma" bij te slepen. „Niks La Madreën, niks geen jnilie, ook geen nonna, ootmoeder of oma, jlemaal niks pathetisch", irzekert me de Napolitaan tnato in herkenbaar ije doiderlands. „Wij gaan hier re j Italiaanse keuken e ^ger>|oghouden: toujours, tutti i houdhmi, alle dagen, maar en êtoit op maandag,want dan preektL we dicht", minutl h, op een tafeltje staat al n vaas met lichtroze rozen, len va. Enzo Amato en meesterlijke Sorrento-kok Domenico Buonocore bij het hout vuur van „Pinocchio". Iedere donna die voldaan vertrekt, na een avondje excellent verorberen, krijgt zo'n roos met een nog vrij vurig rood randje. Maar Enzo Amato gaat onderwijl smaakmakend verder. „Ter gelegenheid van ons tweede lustrum en in verband met de Leidse feesten (maar Enzo, dat was op 3 oktober en dat is voorbij; "niks mee te maken", aldus Enzo, „ik hou het op de Leidse feesten") en vanwege het succes, hebben wij hier een grootse Italiaanse kok gecontracteerd. De maestro die kwam, blijft nog drie maanden. Het is signor Domenico Buonocore uit Sorrento". Sorrento: waar de meeuwen sinds 's mensen heugenis al boven vliegen en waar nu ook Dom Goedhart vandaan komt. Domenico moet het in Leiden, volgens overeenkomst, zien uit te houden tot eind januari en daarna kan hij weer bijkomen in de Italiaanse zon. Inmiddels krijgt „Pinocchio" ook een guitarist aan boord. Dat is signor Dino da Capri, van het vroeger veelgeprezen eilandje Capri dus. Vanaf eind oktober zal hij de voortbrengselen van de Italiaanse keuken aan het Noordeinde verluchten met zijn aangetokkeld spel; van 5 tot 11 uur, tot bij het krieken van de nacht. Nu en dan speelde Dino van Capri in zijn geboorteland voor radio en teevee van de RAI. Maar daar heeft hij bijgeval nu geen tijd meer voor, moet je maar denken. Als je eenmaal aan het Leidse Noordeinde zit, kun je de rest wel vergeten. En wat doen we verder met de pizza, hè „Natuurlijk, de pizza blijft", en Enzo heft beide handen; „maar pizza solo alleen Kom nou. De nieuwe kok bereidt een nieuw menu, vers en a la minute. Lasagna, okee, ook Lasagna, maar de kaart breidt zich uit. Er is veel meer te beleven dan pizza en spaghetti en Lasagna. Ook voor de Leidse mens. Nieuwe gerechten als paradepaardjes van „Pinocchio". Domenico is één van de beste koks in Zuid-Italië;' hij kostte in Sorrento een kapitaal in lires". Ach, en wat-ie doet: Fettuccine al Gorgonzala, een soort dikke spaghetti, serpentine-achtig groen en heel lang; Tortellini alla crema, kussentjes gevuld met vlees, dat is kalfsvlees gevuld met knoflook, ham en kaas en peterselie. En dan de exquise Tournedos Rossini: haasbiefstuk met paté en champignons. „Wat betreft de vissen"; Les poissons: schrijven ze op de kaart in elk aanvaardbaar restaurant in de lage landse provincies. Enfin, Domenico Buonocore maakt een heerlijke Sogliola alla Mugnaia, een meer dan voortreffelijk gebakken tong met mosselen en garnalen, geflambeerd met cognac. Dan de Scampi Veneziana, grote garnalen in tomatensaus. Evenmin Napolitaans is de Zuppa di pesce: grote schalen met verschillende soorten vis. Tussen twee haakjes (bij ieder vis- of vleesgerecht drie „diverse" soorten groenten, zoals Broccoli; smelt op je tong). Aangaande de wijnen: een Gattinara of Brunello di Montalcino, Lacrima Christi ook; Chianti, nou ja, waarom ook niet Maar die vergeet je wel, als je de gerijpte collegae gedronken hebt. Alora, la cuccina Italiana, de Italiaanse keuken wordt bij „Pinocchio" verheven tot de eer der culinaire altaren. Iedere zes maanden, zo neemt Enzo Amato zich voor, een nieuwe Italiaanse kok (waar-ie ze ook vandaan haalt) en een nieuwe Italiaanse kaart (hoe-ie het ook voor elkaar speelt). Zo origineel mogelijk en bij gitaarmuziek, voorlopig. Hoor Enzo (die ik al kende toen hij nog veel slechter Nederlands sprak, maar nu begint het er op te lijken; neem het hem niet kwalijk, listeren was het de jaarlijkse fag van het Brood („Ons brood lader bekeken" en „Dat Iroodnodige brood; wat een fariatie", de Commissie Broodgebruik van het Genootschap voor de Bakkerij rijdt daar telkens brooddruftige rochures aan) en zo'n dag pdigt uit tot vieren en lerorberen. Het kan dan geen Iwaad, hét jonge goed, de finderen van 7 tot 12 jaar, bij fet brood te betrekken. Dat is an nog net op tijd, voordat ze uilen weten, dat de mens niet leeft bij brood alleen. foor bakker Hugo de Groot (een Ondernemer die eigenlijk op maken Aldus geschiedde en gistermiddag leefde een stel kinderen zich uit in het bedrijf van de bakker. Daar stonden cake, crème, room en vruchten al klaar en ze konden ermee kliederen naar hartelust. Hugo vond het allemaal best en de kinderen mochten naar eigen believen een slagroom-, mokka- of vruchtentaart maken en helemaal zelf versieren met de spuitzak. Het ging er allemaal in als koek en één meisje zei nog argeloos: „dat is wat anders dan brood, meneer Onder het toeziend oog van Hugo de Groot bakken de Oegstgeestse prijwinnaartjes hun eigen taart. DEN Het voorstel de FNV-afdeling Lei- om met de politieke tijen die in de Leidse leenteraad zitten een imissie te vormen, die op gemeentelijk ni- u moet gaan bezighou- met de gevolgen van economische ontwikke- en en het loon- en sbeleid voor met name mensen met de laagste omens is gisteravond de aanwezige politie- partijen aanvaard. De unissie wil gaan bekij- wat er op gemeente niveau aan deze pro* matiek te doen is. van veel mensen achteruit gaat door het stijgen van de kosten van levensonderhoud en van de vaste lasten (huur, energie, sociale premies). In toenemende mate zou de vak bond geconfronteerd worden met leden die hierdoor in de problemen raken. Het aantal mensen met huurachterstan den zou toenemen. Recht streeks overleg met de ge meentelijke politieke partijen zou hierover moeten plaats vinden. De gisteravond aanwezige par tijen (van de grote partijen ontbrak het CDA; alleen de PvdA en de VVD werden ver tegenwoordigd door raadsle den) vonden het voorstel van het FNV een goede zaak. Re gelmatig overleg tussen de vakbond en de partijen werd als teer nuttig beoordeeld. Bij Loevestein zou moeten wonen en werken) uit Oegstgeest, die al vaker z'n beslag met stunts op smaak heeft gebracht, voor deze Hugo de Groot dan was de brooddag aanleiding om de jeugd naar de bakkerij te halen. Eerder was er een kleurplatenwedstrijd geweest, met als onderwerp „bakkers die. met brood bezig zijn". Nou en de winnaartjes (in twee groepen) daarvan moesten beloond worden. Dat waren er zes, maar slechts vijf waren bereikbaar na de uitslag. Door de actievoering werd gesuggereerd om de winnaars te voorzien van een taart ter waarde van ongeveer 25 gulden, maar Hugo de Groot zei: „nonsens, dat doe ik niet; het is veel aardiger als die kinderen zelf hun taart kunnen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5