Kort Rapenburg wordt geen gracht Erepenning bouwbedrijf voor Coster schenkt gemeente 11000 gulden Kamerlid eist duidelijkheid over vangst Leidse piraten eidse sociale dienst doet hiet mee aan staking Bedrijf aan Uiterstegracht mag woningbouw niet remmen W inkel wagentjes niet op straat ongetjes Achter volgen dievegge riaduct 'Maredijk' ifgesloten Groeien en bloeien in de Waag paTtad LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 PAGINA 3 siXEIDEN De Leidse studentenvereniging Minerva "edieeft de gemeente drieduizend gulden geschonken. Tij- Ge«Jiens het lustrum heeft de studentenvereniging zoveel ,e 1 remeentelijke medewerking gehad, dat het financiële roordeel van de viering aan de gemeente wordt ge- ghonkm. >ag. 15 ©e studenten verzochten de gemeente iets 'tastbaars' 22 net de gift te doen. Zij dachten aan bijvoorkeur een in een park. De plantsoenendienst heeft inmid- Iels laten weten iets met het geld te kunnen doen in Jiet nieuw aan te leggen park langs de Zijlsingel, nabij 19.i le Oosterkerkstraat. De leden van de commissie ruim- 19. elijke ordening besloten gisteravond de schenking in urn lank te accepteren. 0 LEIDEN/DEN HAAG Staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) moet de Kamer zo snel moge lijk duidelijkheid verschaffen over het al dan niet aan pakken van illegale zenders in Leiden. Belangrijkste punten daarbij zijn de tegenstrijdige uit latingen van een woordvoerder van de PTT en een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat Volgens de PTT zijn geen zenders in Leiden aangepakt, volgens Verkeer en Waterstaat heeft de PTT hen bericht, dat dit wel zo is. Het CDA-Kamerlid Van der Sanden heeft inmiddels op basis van publika- ties in de L.C. van gisteren nadere vragen aan Smit- Kroes gesteld. wijzigd, zodat het in de toekomst strafbaar is om i na het boodschappen doen met het winkelwagentje op straat te begeven. De verkeerscommissie ging gistera vond accoord met het wijzigen van de politieverorde ning. De maatregel is het resultaat van een motie van het ex-raadslid L. Beijen (PPR). Beijen stelde indertijd, dat de gewoonte om winkelkarretjes mee naar buiten te nemen dikwijls leidt tot overlast voor voetgangers en ander verkeer op de openbare weg. Beijen verzocht het college te onderzoeken of het mogelijk is om win kelbedrijven te verplichten de karretjes 'binnenswin- kels' te houden. Dit onderzoek leidde tot het voorstel van het college om de algemene verordening te wijzi gen. De gewijzigde verordening verbiedt de winkelier zijn boodschappenwagentjes in gebruik te geven voor ver voer op de openbare weg. Tevens wordt in de verorde ning aan winkelende Leidenaars verboden om een kar retje mee naar buiten te nemen. Afl.| VLEIDEN Dankzij het tros-noedige optreden van de sR2-jarige Marco heeft de weidse politie enkele nadat zij een dief- al had gepleegd, een 24- irige Alphense kunnen inhouden. De Alphense ,1 gistermiddag in V D een tas van een 27- rige Leidse vrouw. In |e tas bevond zich een rtemonnee met 110 ilden en twee girobe- 55aalkaarten met pas. De lestolen Leidse deed liervan aangifte bij de Ijjolitie. ind half zes zag zij de die zij van de dief- il verdacht, bij een bus- lte aan het Levendaal tan. Toen zij de vrouw ferzocht de inhoud van laar tas te tonen, gooide Ie Alphense de tas op de [rond en nam de benen, .anvankelijk probeerde |e Leidse haar te volgen, inbaar zij moest het opge lezen. De 12-jarige Marco en ie. »en 8-jarig vriendje, die op iet hulpgeroep van de kwamen aanlopen, de achtervolging ij volgden de vrouw over Cronesteinkade, de Lo- inzkade de Kanaalweg lar de Hoge Rijndijk, lier verhinderden zij de 22.jrouw de bus naar Alphen e pakken. Zij waarschuw- len vervolgens de beman- iing van een voorbijko mende politiewagen, die Je vrouw vervolgens ar resteerde. EIDEN Het fiets- en °°iroetgangersviaduct 'Ma- .o<Jtedijk, over de Oegst- ^teesterweg wordt vanaf maandag 13 oktober ge- lurende drie of vier we ten afgesloten voor alle' 'erkeer. 'it viaduct vormt een inelle verbinding voor de 'flerenwijk-bewoners met Ie binnenstad van Leiden. Iet viaduct wordt tijdelijk omdat de eige- nhaar, de Nederlandse ziifcpoorwegen gaat onder- toeken wat de oorzaak is /an de verzakking van het oi 'iaduct. xjELANG CLIENTEN GAAT VOOR LEIDEN Het idee om het Kort Rapenburg open te graven en het water voor de helft te overkluizen, is gisteren door de commissie ruimtelijke orde- zaken van de gemeente hebben de mo- miljoen). De laatste mogelijkheid wordt keerscirculatieplan moet worden beke- gelijkheden bestudeerd, die wat betreft op papier niet uitgesloten geacht. Re- ken. Wat betreft de verkeersafwikke- het eerherstel van de voormalige sultaat van deze voor het oog en uit ling hebben ambtenaren van de afde- gracht (Kort Rapenburg) voorhanden overwegingen van stadsschoon bijzon- ling verkeerszaken verscheidene va- zijn. Het idee werd naar voren ge- der fraaie oplossing is, dat het verkeer rianten opgesteld. Veel varianten heb- bracht, omdat het Kort Rapenburg door de grote mate van filevorming en ben echter het nadeel, dat het probleem ning, openbare werken en ver- toch, vanwege rioleringswerkzaamhe- vertraging sluipwegen gaat zoeken, naar elders in de stad wordt verplaatst keer verworpen. Deze mogelijk- den- wordt opengegraven. Er zijn vier Wanneer er geen plannen met betrek- Een vrij rigoreuze suggestie is om de heid wordt niet verder in de in- m°gelijkheden geschetst. Ten eerste het king tot de verandering van de ver- bussen via een of beide richtingen over handhaven van de bestaande situatie, keerscirculatie gekoppeld worden aan de marktenroute te laten rijden. Me- Vervolgens wordt geopperd, dat het de aanleg van de gracht, worden de vrouw M. Koning (PvdA) was het per- vnnn.T;;!. I* 1„_ uvT>vertragingen voor het openbaar ver- tinent oneens met deze variant. F. van voer ontoelaatbaar groot, zo is de ver- Oosten (PPR) was de tegenovergestelde wachting. mening toegedaan. Hij pleitte voor zo De commissie is van mening, dat het min mogelijk auto's in de binnenstad spraakprocedure betrokken. Ook het idee om het Kort Ra- mogelijk wordt, dat onder het Kort Ra penburg helemaal open te leg- penburg met (rondvaart)boten wordt gen, werd door het grootste deel gevaren. Dan komt er een zogenaamde' van de commissieleden als wei- hele overkluizing (kosten 1,4 miljoen). o,w nip- realistisch omschreven Dit De huidige afwikkeling van het ver- geheel gekoppeld moet worden aan het en voor stimulering van het openbaar rnït het™! A»WwSJaf keer Z£Ü daardoor ™et verslechteren, verkeerscirculatieplan (VCP), omdat de vervoer. Ook B. Glaubitz (D'66) pleitte wet ii» we ou ue verKeersai- jjet nadeel van deze oplossing is echter, maatregelen grote invloed op de ver- voor de alternatieve busroute. dat de maatregel ten koste gaat het van keersafwikkeling hebben. „We moeten de breedte van het trottoir. De derde eerst duidelijkheid hebben over het H. Driessen (CDA) haalde veel commis- met het oog op de verkeersaf wikkeling. Maar met name J. Peters (PvdA) vond het een 'aanval op het democratisch be- «n vierde mogelijkheid is om van het derde VCP. Het zijn misschien best leu- sieleden de woorden uit de mond door stel' om ook die mogelijkheid nu al uit te sluiten. Ambtenaren van de afdeling verkeers- een geheel'open'gTachtTkost^n'f.e^L? Kort Rapenburg weer een gracht te maken. Dat kan door middel van ge deeltelijke overkluizing (kosten 1,5 mil joen) of zonder enige overkluizing; dus ke plannetjes, maar wel moet gekeken zijn bewondering voor de deskundig-' worden hoe die ingepast kunnen wor- heid en creativiteit van de plannenma- den," aldus M. Zonnevylle (VVD). Ve- kers uit te spreken, maar de plannen len waren met Zonnevylle van mening, als 'stedebouwkundig romanticisme' te dat het plan in verband met het ver- kenschetsen. EIDEN De Gemeenteüjke Sociale u ienst van Leiden heeft niet deelgcno- in aan de landelijke stakingsdag n de Nederlandse GSD's. In Leiden :rd gewoon gewerkt om de cliënten iet de dupe van de actie te laten wor- e en. De actie was bedoeld om iets te een aan de krappe personeelsbezet- !i ng, waar bijna alle sociale diensten lee te kampen hebben. Dat de minis- T geld in zijn portefeuille heeft om wandering in de situatie te brengen, hoogst twijfelachtig. tie. De actiedag was georganiseerd door de zo genaamde Landelijke Actie Sociale Dienst (LASD). Het aantal mensen, dat een beroep doet op de sociale dienst groeit voortdurend, terwijl het aantal bijstandsmedewerkers bijna niet toeneemt. De ambtenaren zitten tot de oren in het werk en komen slechts toe aan het invullen van formulieren. Voor de zo nodige persoonlijke aandacht en begeleiding in de vorm van gesprekken hebben de bijstandsme dewerkers tot hun grote ongenoegen geen tijd. Door de grote druk is het ziekteverzuim onder deze ambtenarengroep aanzienlijk. „Ik vraag me af of de actie van gisteren wel de iet belang van de cliënten is, dat we vandaag opèn zijn. Wel volgen we de gebeurtenissen uit- 'rtegenwoordigers van de GSD's van Den eraard nauwlettend," aldus K. van der Moolen, ~g, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Nij- plaatsvervangend directeur van de GSD-Lei- len verzamelden zich gisteren ift-de residen-' den. Burgemeester C. Goekopp opende gisteravond in het Waaggebouw de jaarlijkse tentoonstelling van de Leidse Bond van Amateur tuinders. De tentoonstel ling heeft als titel 'De Weens Waag', omdat het geheel in de Weense sfeer is aangekleed. Amateur tuinders tonen op profes sionele wijze hun kunde wat betreft het groeien en bloeien van bloemen, groenten en fruit. De meeste exposanten zijn lid van een van Leidens turn verenigingen en tonen de komende drie dagen het beste resultaat van hun noeste arbeid. De tentoon stelling is vandaag en mor gen van tien 's morgens tot negen uur 's avonds geopend. Zondag is de Waag van twaalf tot vijf uur toegankelijk. De toe- gang is gratis. LEIDEN De Leidenaar I. Coster heeft gisteren de Ir. J.J. van der Wal-penning ontvangen. De penning werd hem overhandigd tijdens de jaardag van de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, die in Amers foort werd gehouden. De onderscheiding wordt jaarlijks uitgereikt aan personen die zich op een of andere manier verdienstelijk hebben gemaakt voor de vakopleiding bouwberoepen. De heer Coster is als lid van een opleidingscommissie de laatste achttien jaar betrokken geweest bij de opleiding van leerlingen in het bouwbedrijf. „Nooit is er vergeefs een beroep op uw inzet en vrije tijd gedaan als het ging om de controle van opleidings verslagen, de beoordeling van proefwerkstukkenen andere met de opleiding verband houdende zaken, zoals werkzaamheden rond de examens", aldus de voorzitter van de stichting vakoplei ding bouwbedrijf, de heer ing. C. Slingerland bij de overhandi ging van de penning. Sinds 1963 is de heer Coster bestuurslid van de Lagere Tech nische School aan de Haagweg. Tevens is hij tweede voorzit-, ter van woningbouwvereniging „De Eendracht". „De vereni ging is momenteel actief met de renovatie van woningen, dus wellicht biedt dat in de toekomst aanknopingspunten voor een of meer goede leerlingbouwplaatsen", aldus de voorzitter van de stichting. Werkcentrum Dans Het werkcentrum Dons uit Rotterdanm treedt vana- vond op in het LAK aan het Levendaal. Het werkcen trum heeft een weg gevonden tussen de puur klassieke en de moderne dans. Tijdens de voorstelling, die vrij dagavond om half negen begint, worden de volgende dansen uitgevoerd: Trein', het schilderij 'compositie met blauw' van Mondriaan was het uitgangspunt van deze dans; 'Kollektie', een verzameling variaties op een choreografisch thema; en 'Kiezelstenen', dat spe ciaal ten behoeve van het educatieve werk van het Werkcentrum Dans is gemaakt In de laatste dans zijn allerlei kinderspelletjes verwerkt De choreografie is in handen van respectievelijk Hans Thurlings, Bianca van Dillen en Mel Wong. De toegangsprijs bedraagt f 7,50 (leden van LAK en CJP-houders betalen f4,'). Kaarten kunnen telefonisch gereserveerd worden (tus sen 14.00 en 18.00 uur) via nummer 124890. Jazz on sunday Uitsluitend Leidse jazz-musici treden komende zondag op bij „Jazz on sunday" in het bowling-restaurant Menken aan de Boshuizerlaan. Aan het programma werken onder meer het trio van Karei Boelee, drummer Paul Uljee en de tenorsaxofonisten Guup Massaro, Wil Simons en Bob Rig- ter mee. Verder geven altsaxofonist Lerx van Wijken pia nist Cees Schrama acte de presence. De optredens begin nen om drie uur. Burgemeester C. Goekoop zal het eerste exemplaar van een tweede boekje dat de organisatoren van „Jazz on sunday" samenstelden over het vorig seizoen in ontvangst nemen. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt deze maand twee openbare lezingenavonden. Dinsdag 14 oktober wordt een bijeenkomst gehouden met als onderwerp „Het ge heim van ons tijdruimtelijk levensveld". Dinsdag 28 okotber is het thema '„De kosmische omwenteling en het grote spel". Beide lezingen worden gegeven in het zalencentrum ,,'t Parlement", Nieuwe Rijn 52 en begin nen om acht uur. Straatverbetering De Lusthoflaan tussen de Herensingel en de Sophiastraat wordt sinds woensdag onder handen genomen. De rioleJ ring wordt vernieuwd. Tevens wordt de laan heringedeeld. De werkzaamheden nemen naar schatting acht weken in beslag. In deze periode is de laan afgesloten voor door gaand verkeer. Woonfeest Jongerenvereniging Augustinusorganiseert morgen een woonfeest in haar onderkomen aan het Rapenburg 24. Hiermee wil de vereniging zich solidair verklaren met de actie voor beter en betaalbaar wonen, die mor genmiddag door het comité Iedereen Wil Wonen wordt gehouden op het Stadhuisplein, Vanaf negen uur 's a- vonds worden de filmpjes „Te Huur" en „De Dapper- buurt" vertoond. Beide films behandelen buisvestings- problematieken. Daarna treedt het cabaret „Geen be zoek, geen bloemen" op met een deel van zijn program ma dat aansluit op de actie. In het pand aan het Ra penburg is een fototentoonstelling over allerlei aspec ten van de woningnood samengesteld. Macbeth De Australische toneel groep Triad Stage Alliance speelt morgen Shekespea- re's Macbeth in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest 45. Het klassieke to neelstuk wordt door de Australiërs op geheel ei gen wijze opgevoerd. De voorstelling begint om kwart over acht De prij zen variëren van f 7,50 tot 15,- (houders van een CJP en pas 65 betalen 10 gulden, terwijl de toe gangsprijs voor ingeschre venen bij K&O f 4,- of f 11,50 bedraagt). Telefo nisch bespreken van plaatskaarten is mogelijk via de nummers 141141 en 141200. Macbeth en Lady M. Malle Pietje De grote vriend van Swiebertje, Malle Pietje, komt zondag om half drie met zijn jeugdshow naar de Leid-> se Schouwburg aan de Oude Vest. Een show vol dwaze grappen rond Malle Pietje, die zich in zijn winkeltje weer helemaal in zijn element voelt, wordt ten tonele gevoerd. Vijf kinderen worden uitgeloot om met Pietje op de foto te gaan. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden. Kaarten kunnen ook telefonisch besproken worden bij het bureau van K&O aan de Oude Vest (141141 of 141200). COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING: LEIDEN „Voor Leiden bieden wij bouwen. „De Jong heeft ruimte nodig en catie van het bedrijf een gunstige vesti- een goed stuk werkgelegenheid. Het ge- tot op heden hebben we dat altijd gehad, gingsplaats is, omdat het bedrijf daar al tuigt van onzorgvuldig bestuur om ons Maar als we het bestemmingsplan bekij- twintig jaar zit en altijd een goede ontwik zomaar uit de stad te sturen. Indien ken, blijkt, dat de ruimte die wij toegeme- keling heeft doorgemaaakt. De door de wij belemmerd worden, wordt bij hoge- ten krijgen te klein is. Als de bouw door- gemeente geplande bedrijfsruimte staat re instanties protest aangetekend," al- gaat sluiten wij conflictsituaties met de volgens de bezwaarders tot geen enkele dus de vertegenwoordiger van het buurt niet uit," aldus D. Planje, woord- verhouding met de werkelijke omvang Elektrotechnisch ^bureau De Jong en voerder van het bedrijf. Planje zei niet ze- van het bedrijf. ker te weten of het bedrijf wel weg kan. De gemeente echter heeft het bedrijf ver- Ook het buurtcomité Pancras-Oost maakt naar de Merenwijk aangeb Zoon b.v. aan de Uiterstegracht. De di rectie van het bedrijf voorziet moei lijkheden wat betreft de uitbreidings mogelijkheden nu de gemeente op het bezwaar tegen het bedrijf. Het zware ver-' ethouderiD. Tesselaar toonde de nood- keer, dat af en aan rijdt, verslechtert de punt staat om in de buurt een groot zaak van beslissing op korte termijn aan leefbaarheid voor de toekomstige eige- woningbouwproject te realiseren. Eén door kenbaar te maken, dat binnen niet al naars van de woningen, zo vreest het co- ding staat echter vast voor de leden te lange tijd de mogelijkheid vervalt om mité. De commissie was van mening, dat van de raadscommissie: de woning- overheidsgarantie voor het woningbouw- alles in het werk gesteld moet worden om bouw moet doorgaan. project op de kop te tikken. „Goedkop huurwoningen zijn nodig. Ik hoop, dat t De gemeente wil in totaal 87 woningen Jong dat inziet," aldus de wethouder. tus»en de Uiterstegracht en de V es testraat De Jong is van mening, de huidige lo- wordt opgehc^den. zo spoedig mogelijk met het bedrijf tot overeenstemming te komen over vertrek' naar de Merenwijk, zodat de bouw niet

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3