mededelingen gemeentebestuur leiden 13tm17 okt."80 Nobelprijs Literatuur voor Pool Czeslaw Milosit AZC mede-favoriet voor landstitel Het Spaanse lied in Duivenvoorde leiden BUITENLAND /SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 PAGINA -SF STOCKHOLM De Nobelprijs voor Literatuur is dit jaar toegekend aan de 69-jarige verbannen Poolse schrij ver Czeslaw Milosz. De achttien leden van de Zweedse Academie der Lette ren besloot na een geheime stemming de keuze te laten vallen op Milosz, omdat „die met recht door zee gaande helderheid de naakte positie van de mens in een weréld van ernstige conf licten onder woorden brengt". De prijs, waaraan een recordbedrag van 880.000 Zweedse kronen (430.000 gul den) is verbonden, wordt op 10 decem ber door de koning van Zweden in Stockholm uitgereikt voor Literatuur is toegekend (na Henryk Sienkiewicz In 1905 en Wladyslaw Red- mont in 1924) werd in 1911 in Litouwen geboren en woont sinds 1960 in ballings chap in de Verenigde Staten waar hij Poolse literatuur doceert aan de Berke ley universiteit in Californië. Hij ging naar school in Vilna en debuteerde als dichter in een universiteitstijdschrift. Hij stond daarmee aan de wieg van de lite raire groep „Zagary", die een belangrijke rol speelde in een politiek radicale, avantgardistische beweging, de „Cata strofale school". Zijn eerste dichtwerken werden in 1933 gepubliceerd. Hij kreeg daar een prijs voor en kon daardoor in '34 en '35 in Pa rijs studeren. Terug in Vilna moest hij echter deze stad verlaten als gevolg van se radio. Tijdens de Tweede Wereldoor log was hij actief in de Poolse verzetsbe weging tegen de nazi-bezetter en schreef veel van zijn gedichten. Na 1945 pro beerde hij zijn draai te vinden in de nieuwe socialistische volksrepubliek van Polen. Dit lukte hem niet. In 1951 brak hij met het communistisch regime en de volgende tien jaar was hii werkzaam voor een uitgeverij van Poolse emigran ten in de Franse hoofdstad. Daarna ver trok hij naar de Verenigde Staten. Ziin eerste belangrijke literaire onder scheiding, La prix litteraire Europeen, ontving Milozs in 1953 voor zijn novelle „Zdobycie Wladzy". Vanaf die tijd begon i veel landen te verta- Milosz zelf was verbaasd over zijn uit verkiezing. Op de lijst van mogelijke kandidaten kwam hij immers niet voor, wèl de Brit Graham Greene, de West duitser Günther Grass en de Amerikaan Norman Mailer. Milosz veronderstelt dat zijn uitverkiezing is te danken aan zijn in Pools geschreven werk. Tot een Zweeds persbureau zei hij door de tele foon „vereerd en ontroerd te zijn dat een Poolse dichter de Nobelprijs krijgt". In Polen, waar de nieuwe Nobelprijs winnaar als „anticommunist" buiten de wet is verklaard en waar zijn werken sinds zijn emigratie niet meer gepubli ceerd mogen worden, is de toekenning van de Nobelprijs aan Milosz met „groot genoegen" ontvangen. President Ja- blonski heeft inmiddels Milosz gelukge wenst en ziet in de erkenning van zijn werk een uiting van eerbied voor de Poolse dichtkunst. De voorzitter van de Poolse schrijversbond, Jerzy Putrament, zei in een interview „hoewel de ideolo gie van Milosz ver af staat van die van Polen, moeten we allen erkennen dat de dichter een groot talent is. Dat hem de onderscheiding is toegekend, is een grote eer voor het Poolse volk". Een negatieve reactie kan er echter ook vanuit Polen, namelijk die van de bekende literair cri ticus Arthur Sandauer. Hij verklaarde dat de toekenning van de Nobelprijs aan Milosz een politiek besluit van het Wes ten is. czeslaw Milosz verklaarde vooral be gen te zijn door,deze omschelding, dat zijn gedichten veel van de versct kingen van de twintigste eeuw gelen. DE ZUL/LGB ZIET VIERDE PLAATS NIET ALS EINDPUNT LEIDEN Van de drie „Leidse" waterpoloploegen die zich komend seizoen weer op het hoogste (hoofd- klasse)niveau zullen presen teren, lijkt AZC/Microlife uit Alphen opnieuw de be langrijkste kandidaat voor (minimaal) een plaats bij de eerste drie. Met HZC/De Bobben en ZIAN/Vitesse vormen de Alphenaren al ja ren de nationale waterpolo- top en het ziet er niet naar uit dat er in de krachtsver houdingen echt veel veran derd is. Het Leidse De Zijl/LGB bezit als enige van de andere teams de moge lijkheden om zich tussen die drie genoemde toppers in te spelen. Of de jeugdige Leid se ploeg er dit jaar al in slaagt de huidige suprema tie van de top-drie te onder- graven, dient echter voorals nog te worden betwijfeld. i tenslotte, vierde vorig i haar rentree in de hoogste afdeling met een knappe zesde plaats. Met een zelfde eindklassering dit jaar zullen de Leidenaars ongetwij feld tevreden zijn. den aangetreden tegen HZC/De Robben. „Een onbe grijpelijke indeling van de Bond", meent Domburg, die overigens zondag weer wel kan beschikken over volledig fitte Frank van den Akker, maar geblesseerde Arco Ver boom zal moeten missen. De Zijl/LGB AZC AZC opent het seizoen zondag met een uitwedstrijd tegen ZIAN/Vitesse. Een lastige ope ning, zeker gezien de 4-8 ne derlaag die de Alphenaren re centelijk leden in de bekerfi nale. Arie Domburg, coach van AZC, onderkent de kracht van ZIAN, maar wil dat ver lies niet als maatgevend zien. „We hadden toen net met 5-4 van De Robben gewonnen, de ploeg dacht dat die beker al binnen was. Een stuk onder schatting speelde bij die forse nederlaag naar mijn idee een grote rol." Toch verwacht Domburg een erg moeilijke partij. „Het thuisvoordeel van ZIAN is in deze erg belangrijk, daarbij vormen de combinaties tussen Mil en Veer een con stante dreiging, waartegen ac curaat moet worden opgetre den." Domburg verwacht overigens dat de strijd dit seizoen zich zeker weer tussen ZIAN, De Robben en AZC zal toespitsen. „De onderlinge uitslagen tus sen die drie en het doelsaldo worden weer erg belangrijk. Misschien wel van doorslagge vende betekenis." In dit ver band is Domburg ook niet zo enthousiast over het feit dat volgende week al moet wor- De vierde plaats die De Zijl/LGB vorig jaar bereikte, wordt door trainer/coach Rob Schouten beslist niet als het eindpunt gezien. En hoewel de resultaten in het voorseizoen - onder meer een vierde plaats in de bekerstrijd - overtuigend wijzen op consolidatie als hoogst bereikbare, wil Schou ten daar niet aan. „We hebben inderdaad een matig beker toernooi gespeeld", aldus Schouten, „persoonlijk had ik er hogere verwachtingen van. Maar dat neemt niet weg dat er uit die nederlagen toch weer positieve aspecten te des tilleren waren." Schouten, nog eens nadrukke lijk wijzend op de „eigen kweek" waarmee het nog jeugdige De Zijl/LGB weke lijks in het water komt, hoopt ieder geval tegen de drie tot betere prestaties dan vorig seizoen. „Toen wonnen we slechts een maal, van HZC/De Robben. Dit seizoen moeten er meer overwinningen op toppers kunnen worden geboekt.Het Y vormt zaterdag in Amster dam de eerste tegenstander van de Leidenaars. LZ '86 LZ '86 komt zaterdag tegen debutant Nereus in het water. Een lastige opponent voor de ploeg van Gijs van der Leede, hoewel er afgelopen weekein de wel met 4-1 van werd ge wonnen. Toch wil Van der Leeden vooraf voor een punt tekenen. „Nereus is nu een maal een sterk gemotiveerde ploeg. En met dat fanatieke Zaanse publiek is het daar al tijd lastig." Consolideren vormt overigens dit seizoen het hoofdthema voor het met Wilco van der Zeeuw en Katwijk-aanvaller Hans Parlevliet versterkte LZ. De Leidenaars dankten de zes de positie van vorig jaar mede aan het teleurstellend preste ren van Neptunus Arnhem. En het is natuurlijk de vraag of de Arnhemmers ook dit jaar die plaats in de subtop zo sim pel aan LZ zullen laten. Gijs van der Leede vraagt zich hetzelfde af, maar verwacht in ieder geval niet dat LZ '86 dit seizoen in de hoek terecht zal komen waar de klappen gaan vallen. „Maar dat hangt voor een gedeelte wel af van de scheidsrechters die in de sleu telwedstrijden tegen mindere tegenstanders aan de kant staan. Juist in die duels is de arbitrage immers van bijzon der groot belang." Moeilijk Katwijk zou het in de tweede klasse best wel eens moeilijk kunnen gaan krijgen. Parle vliet vertrok naar LZ, Kees Oudshoorn en Hans van Dui venvoorde stopten. En het is de vraag of de weer in actie komende Kees van der Mooi en dat verlies kan opvangen. In de derde klasse lijkt een voorname rol aan het Oegst- geester Vivax te zijn voorbe houden. De ploeg die vorig iaar derde werd, is door de komst van Leo Onderwater sterker geworden. En zal met RZV en WIK ongetwijfeld hoog gaan eindigen. Coach Frits Welling: „Er zit een kampioenschap in." DKD uit Leiderdorp kent niet zulke grote aspiraties. Vandaar ook dat het eerste treffen - za terdag, thuis tegen WIK - nu niet direct met al te hoge ver wachtingen wordt begonnen. Aanvoerder Menno Dhiel: „Vorige competitie verloren we tweemaal van WIK, het zal ook nu erg lastig worden." Rob Schouten van De Zijl/LGB: „Dit seizoen meer overwinningen op toppers." De Stichting Kunstkring Dui venvoorde gaf gisteravond in samenwerking met de vereni ging „vrienden van het lied" een Spaanse avond. Dat hield in dit geval niet in dat er een flamenco zangeres of danseres was uitgenodigd, noch een Spaans gitarist, maar dat onze eigen operazangeres Cora Can- ne Meyer tesamen met gitarist Dick Visser en pianist Thom Bollen liederen van Spaanse componisten en uit het Spaan se liederenboek van Hugo Wolf zong. Cora Canne Meyer, die al een lange carrière' als operazange res achter zich heeft en zich nog steeds veelvuldig in ope ra's doet horen, heeft een goed klinkende mezzo-sopraan die tot in de lage registers zonder hoorbare overgang goed ont wikkeld is. Het diepe keelre- gister dat onontbeerlijk is voor de Spaanse muziek kan zij al leszins aanvaardbaar produce ren, ook al heeft zij daar niet dezelfde mogelijkheid als in de hogere registers om het volu me extra kracht bij te zetten. Dictie en voordracht zijn on berispelijk en de hele presen tatie is op zichzelf al een ple zier voor oog en oor. Thom Bollen kon vooral in de vier Wolf'liederen zijn eigen pianistische gaven prachtig uitspelen, maar gaf ook elders uitstekend op de zangeres af gestemd pianospel te horen. Hetzelfde geldt voor gitarist Dick Visser, wiens evenwich tige en warmklinkende spel uiterst plezierig aandeed. Uiteraard is de muziek van Wolf een hoofdstuk op zich zelf. Bij de overige composities van Da Falla, Louis Gaguer, Granados, Guridi en Valverde viel op dat het onderscheid tussen deze officiële liederen met pianobegeleiding en de andere anonieme volksliedjes met gitaarbegeleiding heel ge ring is. Speciale vermelding verdienen de sefardische lie deren van Saguer, met name het verdroomde „Cancion de cuna". De pianopartij bij deze liederen was in haar zelfstan digheid bijna net zo belangrijk als de zangpartij. Een mooie, zij het niet al te afwisselende avond. BESIER Arbeidsbureau Zutphen stuurt vacatures thuis ZUTPHEN Het gewestelijk arbeidsbureau van Zutphen stuurt sinds twee weken de binnengekomen vacatures naar ingeschreven werkzoe kenden, zodat deze niet meer naar het bureau hoeven te ko men. Door het geringe aantal Zutphense werkzoekenden (maar toch nog veertienhon derd) kan dit experiment, dat een half jaar gaat duren, wor den uitgevoerd. „Als wij per week één man aan werk kun nen helpen, zijn de kosten er al uit", aldus GAB-directeur Van Helden. Grote prijs voor een Brueghel NEW YORK Een schilderij van Pieter Brueghel de jonge re heeft gisteren op een vei ling van zesentwintig oude meesters uit het nalatenschap van Helen Janssen Wetzel 240.000 dollar opgebracht. Het Brueghelschilderij van etende en drinkende boeren voor een herberg gemaakt in 1632 is eigendom geworden van een Zuidafrikaanse kunsthande laar. Gemeenteraad Voortgezette vergadering van de gemeenteraad van Leiden op maandag 13 oktober a.s. om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Verdere behandeling van het voorstel inzake vast stelling van het bestemmingsplan Leiden-Meren- wijk. 1 Voorstel inzake vaststelling van de verordening op subsidie ingezameld Commissie vergaderingen Commissie voor het psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest" c.a. Woensdag 15 oktober a.s. om 17.00 uur in het re creatiegebouw van het psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest" c.a., Endegeesterstraatweg te Oegstgeest. Agenda: Interimrapportage over Voorgeest. Verslag en voortgangsrapportage van de NOK en de Contactgroep. Procedure voor de vaststelling van een definitief beleidsplan. Agendavoorstel voor de COZ-bespreking d.d. 4 no vember 1980. Verslag van het overleg met het lid van-Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, drs. Aalbers op 10 oktober 1980. Mededeling over de toekomstige bestuurstructuur van Endegeest c.a: (eventueel). Commissie voor Financiën. Woensdag 15 oktober a.s. om 20.00 uur in kamer 204 van het stadhuis. In deze vergadering zullen voorstellen worden besproken welke onlangs in diverse vergaderin gen van andere commissies aan de orde zijn ge weest en waarvan nu in hoofdzaak de financiële aspecten zullen worden bezien. En verder: Vervanging kaartenliften voor de berging van het persoons- en het woningregister bij de afd. Be volking c.a. Aanschaf offsetstraat Huisdrukkerij. Eindvoorstellen reorganisatie van de dienst Finan cien. Vakantiegelden niet-ambtelijke leden Kommissies Rijksgroepsregeling, Werkloze Werknemers en Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. Extra vergoeding aan besturen van bijzondere scholen voor moeilijk lerende kinderen e.d. over het vijf-jarig tijdvak 1973 t/m 1977. Commissie voor Economische Aangelegenhe den en Personeelszaken. Donderdag 16 oktober a.s. om 20.00 uur in de koffiekamer van het stadhuis. Agenda: Verordening Steun Bedrijven Stadsvernieuwing 1980 (gezamenlijk met R.O.V.). Herziening overeenkomst verhuur en huur De la Bije. Erfpacht perceel grond aan Jesse. Benoeming nieuwe leden deelcommissie P.Z. Commissie voor Volkshuisvesting, Bouwzaken, Sport en Recreatie. Donderdag 16 oktober a.s. om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: Verzoek van de Westland/Utrecht Projektontwik- keling b.v. tot ontheffing van- woonruimtebepalin gen voor de woningen van het projekt Galgewater/ Noordeinde. Voorfinanciering provinciaal subsidie t.b.v. Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en Stu dentenhuisvesting. Herziening overeenkomst van verhuur en huur tus sen de gemeente Leiden en de la Bije te Leiden. Ruiling pand Leeuwenhoekstraat 1/1a tegen Prins Frederikstraat 12. 1 Aankoop panden Lammermarkt 29-31. 1 Bespreking voortgang renovatieprojekten en de knelpunten hiervan, waaronder herhuisvesting in beschikbare wisselwoningen. Bovenstaande vergaderingen zijn open baar. Wie meer wil weten over de te behan delen agendapunten, kan daarvoor in formatie vragen in het informatie centrum van het Buro Voorlichting op de 4e etage, kamer 407, in het stadhuis. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Hinderwet Tegen het verlenen van de gevraagde vergunning kan iedereen schriftelijk bezwaren indienen bij het College van Burgemeester en Wethouders tot en met 7 november 1980. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingediend tijdens de hierboven genoemde openbare hoorzittingen. De aandacht wordt erop gevestigd dat beroep tegen een eventueel verleende vergunning uitsluitend kan worden ingesteld door degenen a. die persoonlijk of bij gemachtigde op de hierboven aangekondigde zitting zijn verschenen b. die niet wonen in de gemeente Leiden (of in een aangrenzende gemeente waar de aanvraag om vergunning openbaar is gemaakt) en binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren hebben inge diend. Diversen Een verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet is ingediend voor: Warenhuis, zelfbedieningsrestaurant en machinale houtbewerking in de pan den Aalmarkt 22 en Mandemakers- steeg 9-11-13-15. De aanvrage is afkomstig van Vroom Dreesmann Nederland B.V. (afd. Bouw Buro), te Amsterdam, en betreft het uitbreiden en wijzigen van door elektro motoren gedreven installaties ten behoeve van het warenhuis, zelfbedieningsrestaurant en machinale houtbewerking in de percelen Aalmarkt 22 en Mande- makerssteeg 9-11-13-15. Op dinsdag 28 oktober 1980 zal om 14.30 uur een openbare hoorzitting worden gehouden in kamer 104 van het Stadsbouwhuis (Langegracht 72). Ie verdieping. Autoherstelinrichtirig annex showroom exclusief verfspuitinrichting, in het pandVinkweg 5. De aanvrage is afkomstig van J. Verbaan, alhier, en betreft het oprichten van enkele door elektromotoren gedreven installaties ten behoeve van de autoherstel- inrichting annex showroom exclusief verfspuitin richting in het perceel Vinkweg 5. Op dinsdag 28 oktober 1980 zal om 15.00 uur een openbare hoorzitting worden gehouden in kamer 104 van het Stadsbouwhuis (Langegracht 72), Ie verdieping. Autoherstelinrichtirig exclusief verf spuitinrichting alsmede een benzine pompinstallatie voor eigen gebruik in het pand Boommarkt 3. De aanvrage is afkomstig van De Jong Trouw- auto's, alhier, en betreft het oprichten van een auto- herstelinrichting exclusief verfspuitinrichting alsme de een benzinepompinstallatie voor eigen gebruik" in* het perceel Boommarkt 3. Op dinsdag 28 oktober 1980 zal om 15.30 uur een openbare hoorzitting worden gehouden in kamer 104 van het Stadsbouwhuis (Langegracht 72), 1e verdieping. Deze verzoeken liggen tot en met 7 november 1980 met de eventueel ingediende bezwaarschriften ter in zage in kamer 104 van het Stadsbouwhuis, Lange gracht 72. Inleveren van huursubsidie formulieren Huurders, die denken voor de periode van 1 juli 1980 tot 1 juli 1981 voor individuele huursubsidie in aan merking te komen en hun aanvraag niet vóór 1 okto ber hebben ingediend, krijgen hu tot 1 januari 1981 de gelegenheid bij de gemeente een aanvraagformu lier in te leveren. Wanneer u gaat verhuizen, dan geldt de regel, dat u het aanvraagformulier binnen drie maanden na de verhuizing moet inleveren. Hebt u problemen met invullen? Wanneer u zo'n formulier in de bus hebt gekregen of afgehaald, probeer dan in ieder geval zo veel mogelijk de vragen te beantwoorden. Komt u er niet uit. dan gaat u met het formulier naar het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. Doe dat wel 's ochtends tussen 9.00 -12.00 uur, want 's middagi is deze afdeling gesloten. Daar op de 1e etage bij de balie van kamer 102 vindt u ambtenaren die u verder helpen bij het invullen van het formulier. Het formu lier kunt daar tevens achterlaten, zodat deze zo snel mogelijk naar het ministerie van Volkhuisvesting wordt gezonden. U moet er echter wel rekening mee houden, dat de gehele aanvraagprocedure zo'n zes maanden in be slag zal nemen. Dit vanwege de duizenden aanvra gen, die binnenkomen. Ontwerp-bestemmingsplan Pieterswijk In verband met een vormfout bij de bekendmaking van de tervisielegging van het ontwerp-bestemmings plan Pieterswijk zal dit ontwerp opnieuw gedurende een maand voor een ieder ter inzage liggen. Deze nieuwe tervisieligging zal plaats vinden van 13 oktober tot 13 november 1980 in kamer 212 van het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. Het ontwerp heeft betrekking op het gebied dat wordt begrensd door de Rijn, de Nieuwe Rijn, het Gangetje, de Steenschuur, het Rapenburg en het Kort Rapenburg. Gedurende de bovengenoemde termijn kan een ieder schriftelijk bij de Gemeenteraad bezwaren tegen het ontwerp indienen. Grofvuilop- haaldienst Volgende week zijn aan de beurt: Wijk 17 19 maandag 13 oktober Wijk 18 22 woensdag 15 oktober Wijk 21 23 donderdag 16 oktober Wijk 20 26 vrijdag 17 oktober i IC cc D i dj V vj

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18