onge Nederlandse rok zes maanden ildernis in om unst te verzamelen Is u 30% korting te weinig vindt kunt u zelfs 40% krijgen.... Larven zijn verzot op uien \MSTERDAM HEEFT EERSTE BRAZILIAANSE GALERIE IN EUROPA 13.950,- Laarzen en schoenen krijgen versiering... OM DE TUIN GELEID Vakbeurs elektrotechniek in teken van energiebesparing JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 PAGINA 17 iderncmende 19-jarige Renée Padt trok een half jaar door Braziliaanse wildernis met als resultaat de onlangs geo- ide eerste Braziliaanse galerie in Europa „Bonfim" (ge- :md naar Scnhor do Bonfim, Braziliaanse heilige van het luk) midden in de Jordaan: le Tuindwarsstraat 17. Ze runt zaakje samen met zuster Jessica om de inheemse kunst- ken, die ze op haar reis opscharrelde, te tonen en... als het kan te verkopen. Later zou ze gezelschap krij gen van een Franse student die ze in Salvador bij de gast- familie had leren kennen. Ze sliep in hangmatten bij in heemsen, waar ze weer inte ressante lui ontmoette, die een daar is het allemaal be- of andere kunstvorm beoefen den: snijwerk, wandkleden, vlechten. Ze ging oude kolo niale huizen binnen, die toch werden gesloopt en sleepte er Renée Padt: overdag gi- ïa mijn eindexamen VWO ld ik helemaal geen zin om een kantoor te gaan zitten |te studeren. Toen ben ik als i pair naar Brazilië gegaan a op de kinderen van vrien- te passen in Salvador" i moet wel gezegd worden, l Renée de halve wereld al afgereisd met haar ou Plaatsnamen als New met kunstzinnige lieden foor cr»p|pn 'c flvnnds Hp Tinnrlpn T...PA- nrarhtipe voor de schroothoOD *3ar sPe,en» S aVOnQS ae ik wakker met een stel grijn zende Brazilianen om me heen die even kwamen kijken wat daar voor rare vogels wa ren binnengevlogen". Moeilijkheden heeft Renée op haar tochten echter nooit ge had, ondanks het feit dat ze doordrong tot gehuchten die niet eens op de kaart staan: Canar of het woestijnplaatsje Mossoro. Wie heeft er ooit van gehoord? „Een schema had ik niet. Zo kwam ik op een gegeven mo ment terecht in Canoia Que- dreda, een vissersdorpje zon der elektriciteit of waterlei ding. Daar braadde ik de vis die 's middags om vier uur binnenkwam op een vuurtje, gestookt op stenen. Ik sliep in een cabana, een hut met een gat erin in plaats van een Braziliaanse galerie waar een deel van de collectie van daan Komt. Op de voorgrond twee typische „Baia- na's". rachtige voor de schroothoop 3 lestemde deuren weg, waar loro dansen, maar Wel uit haar mond of ze het inheemse kunstenaars pane- tussendoor inheemSG deur. Die cabana s staan ge- over Lutjebroek of Al- len of bewerkte gebruiksvoor- kunst verzamelen... w°on °P he* strand. Er wonen rdam. Voor haar was werpen van maakten. inheemsen in, maar er zijn er „De mensen die ik ontmoette de grond; verder geen meubi- altijd een paar onbezet waarin waren de allerarmsten! U lair. Als ik daar logeerde, hin- je dan als bezoeker kunt over hebt er geen idee van, hoe gen ze er gewoon een hang- nachten. Een verrukkelijk le- ■^t dus niet eens zo'n indruk- (ekkend avontuur om, zoals I vertelt, in haar eentje lif- [nd en lopend, bussend en armzalig sommige mensen le- mat bij. Philipe (de Franse ventje! Vrij als een vogel in et kleine treintjes puffend ven in de woestijn. Daar wo- student) sliep op een opblaas- de lucht, overdag zwemmen por de binnenlanden van het nen hele families in optrekjes bed. Ik was soms wel blij dat en gitaar spelen, s avonds de indeloze Brazilië te trekken, van vier muren met zand op hij erbij was! Eén keer werd foro dansen in een vertrek, dat meer weg had van een ga- rage". Met dit alles heeft Renee een aardige verzameling kunst uit Brazilië bijeengeschraapt en veel gezien. Een van de leuk ste herinneringen: in januari van dit jaar maakte ze het carnaval mee in Salvador. „Dan komt een processie vrouwen met bloemvazen op het hoofd zeven kilometer lo- pén om er de trappen van de Bonfinkerk te wassen. Een aandoenlijk gezicht". Naast het galerie werk is Re née nu tijdelijk gids in Am sterdam, waar ze honderd maal de grachten doorvaart, expliceert en vragen beant woordt. „De gekste vragen krijg je van buitenlanders", vertelt ze. Bij de haven: „Is dat de Rijn?" En laatst een Amerikaanse bij het Noord- zeekanaal: „Oh zeg kijk eens, is dit nu de Baltische Zee...?" Toekomstplannen: „Een reis dwars door Afrika, ik wil de hele wereld zien". n mooie, strakke kunststofkeuken niet ir hoeft te zijn bewijzen wij met deze kwaliteits- in-aanbieding. Een keuken die cachet krijgt >r zijn eiken schelphandgrepen. U kunt kiezen kleuren groen, zand en bruin. Een gaskook- at, afzuigkap, kunststof afdekblad en mocca >elbak maken deze keuken "af". De normale !lSus«ch,s 1.690,. Deze zwaar massief eiken hoekopstelling van 260 x 160 cm. heeft alles wat een keuken compleet maakt: zoals een ruime koelkast, gaskookplaat, oven en afzuigkap. De compleetheid wordt nog extra geaccentueerd door het kunststof afdekblad met ronde mocca spoelbakken. De normale en gangbare prijs voor deze keuken is 8.580,— bij ons betaalt u slechts 4.995,- Een keuken van 270 cm kan prachtig worden in deze kunststof-eiken uitvoering met een afwer king van massief eiken-lijsten. Deze zéér complete keuken wordt geleverd met een afzuigkap, gaskookplaat en koelkast terwijl het kunststof afdekblad met groen en mocca spoel bak zorgt voor de verfijning. De gangbare prijs voor deze keuken is f5.951,- O 4 C ft bij ons kost hij slechts Wilvwj" >eze fantastische keuken van massief rans eiken, afgewerkt met fraai Frans leutelbeslag, heeft de afmetingen van iaar liefst 410 x.330 cm. 1 koopt daarmee een ongekend leef-en ooncomfort. Kijkt u maar wat u er llemaal bij krijgt: een fraaie keramische kookplaat schakelpaneel (ter waarde van f1874,—) een luxueuze combinatie-oven, bestaande uit een conventionele oven plus een heteluchtoven (ter waarde van f3495,— een geïntegreerde koelïdiepvries- combinatiekast (tér waarde van i f2320,—). plus nog i een inbouw-afzuigunit (ter waarde van f498,—). Totaal dus een waarde van f8187,— lari inbouwapparatuurvan Philips. i C>eze fantastische keuken, compleet Tiet kunststofblad en ronde spoelbak, zou moeten kosten f25.890 bij ons Op de meeste keukens in de showrooms van Brugman krijgt u zomaar zonder meer 30% korting. Vaak zelfs nog een paar procentjes méér. Maar als u dat nog te weinig zou vinden, dan hebben we zelfs keukens staan waar we u 40% op kunnen geven. Omdat we die extra voordelig hebben ingekocht. En omdat we gewend zijn al onze inkoop voordeeltjes meteen door te geven aan de klant. Dus u ziet maar, als u straks in een van onze showrooms bent.... Uw dichtstbijzijnde Brugman Keukens vestiging kunt U vinden te: 'S-GRAVENHAGE RIJSWIJKSEWEG 33, TEL. 070-895519 DONDERDAG KOOPAVOND Onze vestiging te Baarie-Nassau is 's-zondags geopend. Grens 28, tel. 04257-9948. Koopavond dinsdag en vrijdag. Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag 9.00- 18.00 uur. Koopavond 18.00-21.00 uur. Zaterdag 9.00-17.00 uur. Rotterdam-C Meent 7a-9a Rotterdam-Z Plompertstraat 24, Soesterberg Ster renbergweg 46, Eindhoven Woenselsestraat 333- 335, Dordrecht Brouwersdijk 30, Hoofddorp Kruis weg 785, Numansdorp Industriestraat 1, Ochten (bij Tiel) Mercuriusweg 20 Industrieterrein de Heu- ning. Schoenen met spijkers zijn nog geen spijkerschoenen... Dat zullen we van de winter ervaren! Veel korte laarsjes en de hele voet hoog omsluitende schoenmodellen zijn versierd met gekleurde spijkers langs de randen en rond de instap. Dit soort schoenen past goed bij de lange wol len maillots die ongetwijfeld door het straatbeeld gaan wandelen. Door de kortere rokken hebben het been en de schoen meer aandacht gekregen. In vogelvlucht over de nieuwe schoenenmode scherend: laarzen zijn halflang of enkellang, vaak getooid met een satijnen strik om de vrouwelijkheid die in de mode zit door te voeren. Bij lange laarzen, die nog heus meedoen (vorig jaar heetten ze „uit de mode", maar iedereen liep ermee) is de schacht breed, maar de leest spits. Die brede schacht staat echter vrouwen met erg slanke (zeg maar dunne) benen niet. Zij doen beter een der andere model len te kiezen en die zijn er volop. Het was nog maar één stap van de laars zonder kuitvorm naar de luxe modellen van satijn. En die stap is gezet! Sportief, de stoffen laarzen van Schotse ruit, pied de poule- of Prince de Galles-dessin in combinatie met leer. Veterschoenen zullen echter deze winter winnaar zijn met hun hoge front. Sommige vormen als het ware een verbinding tussen de pump en het enkellaarsje. Voor de avond zijn er spectaculaire nieuwtjes: sierlijke schoentjes van satijn en goudbrocaat, versierd met strik ken, gespen, strasz en veren. Zwart blijft de favoriete kleur. Maar bruin is niet weg te denken evenmin als wijnrood, oxblood of grijs. Jong zijn beige, oker en goud. door Tiny Francis en Gerard Croné Verschillende lezers van deze rubriek hebben vragen gesteld over het zelf winnen van zaden uit gewassen die dan gebruikt worden voor de tuin van het volgend jaar. Alle zaden die ge wonnen worden moeten zo droog mogelijk zijn, de zaadhuizen of peulen moeten door de droogte uit zichzelf opengaan. De za den kunnen dan gewonnen worden door de stengels met de zaadhuizen over de rand van een bak te slaan. Als het zaad droog genoeg is valt het vanzelf in de bak. Die zaden (uiteraard de soorten afzonderlijk) bewaren in een zak van grof katoen of in een oude nylonkous op een donkere en droge plaats. Ophan gen aan een balk op een zolder waar een raampje openstaat is een van de beste methoden. Verschillende plantensoorten kunnen ook heel goed zonder zaad vermeerderd worden. Het beste voorbeeld daarvan is wel de aardappel waatbij vrijwel niemand het in zijn hoofd zal ha len om zaad te winnen en daar dan nieuwe aardappelplanten uit te kweken. Een aardappelplant groeit uitstekend als er een gewone knol van de vorige oogst in de grond wordt gestopt Beter is het natuurlijk elk jaar uitgezochte en goedgekeurde pootaardappelen te gebruiken. Dat ook uien en sjalotten heel goed uit vruchten van de vorige oogst gekweekt kunnen worden weten minder mensen. Toch kan dat. Wel loopt u dan een groter risico met ziekten. Een van onze lezers heeft dat dit jaar aan den lijve ondervon den. Hij heeft sjalotten van de vorige oogst gepoot in het voor jaar en die groeiden voorspoedig. Tot de groei op een kwade dag deze zomer stopte. Onderzoek wees uit dat bij heel veel plantjes aan de onderkant tientallen witte wormpjes zich te goed deden aan de vruchten. Gelukkig was niet de hele aanplant het slachtoffer van de vraatzucht van de wormpjes zodat de oogst nog redelijk bleek. Wel wil de lezer nu weten of er iets tegen deze wormpjes te doen is om volgend jaar zeker te zijn van een betere oogst De wormpjes die zo dol zijn op vooral jonge uien- en sjalotten plantjes zijn de larven van de uien vlieg (Hylemya antiqua is de zondagse naam). Die vlieg lijkt veel op onze gewone huisvlieg en legt haar eieren aan de voet van jonge uienplantjes. De uit komende larven tasten de plantjes aan waardoor ze verwelken en afsterven. De larven zijn niet alleen verzot op uien maar ook op prei. Er zijn verschillende manieren om deze ziekte die tot de ver velendste in de tuin behoort te bestrijden. De grond kan ont smet worden met een deugdelijk ontsmettingsmiddel. Ook zijn er in de handel ontsmette plan tuitjes te koop die niet te lijden hebben onder de vraatzucht van de larven. Jonge aanplant kan ook bestoven worden met zwavelbloem of roet Besprenkelen met een oplossing van 35 cc petroleum op 5 liter water helpt ook. Dat besprenkelen moet dan wel heel re gelmatig gebeuren. Op wetenschappelijk gebied houdt men zich op het ogenblik bezig met de genetische bestrijding van deze ziekte. Daarvoor worden grote hoeveelheden vliegen ge kweekt en de mannetjes daarvan worden door straling steriel (onvruchtbaar) gemaakt. Die onvruchtbare mannetjes worden dan losgelaten en de kans is groot dat een gezond vrouwtje paart met een steriel mannetje. Daar komen dan geen levens vatbare eieren van. Wanneer deze methode (die vooral voor de uienylieg gebruikt wordt in ons land) lang genoeg wordt toege past komt er vanzelf een eind aan deze plaag voor de uienkwe- ker. Daarvan profiteert de amateur-tuinier dan mooi mee. IN UTRECHTSE JAARBEURSHALLEN De vakbeurs Elektrotechniek die van 17 tot en met 22 november in de Utrechtse Jaarbeurs hallen zal worden gehouden, zal voor een groot gedeelte in het teken van de energiebe sparing staan. Niet minder dan drie gloeilam penfabrieken, waarvan een de bekende uit het zuiden des lands, komen met energiebesparen de lampen op de beurs. Een van de fabrieken heeft zelfs uitgerekend dat, als alle in Europese huishoudens gebruikte'gloeilampen zouden worden vervangen door hun nieuwe energie besparende, dit meer dan 100 miljoen kilowatt per uur aan elektriciteit zou besparen. Niet ge ring dus. Daarnaast doen nieuwe energiebron nen hun entree op deze beurs: zonnecellen, windenergie en chemische energie. Uitgangs punt voor de bruikbaarheid van deze bronnen zal moeten zijn dat de huidige mens wil be schikken over energie in grote of minimale hoeveelheden, op die momenten dat het hem past. Twee zaken zullen op de komende beurs de bezoekers zekei» opvaller. Allereerst dat de chip hoe langer hoe meer opdringt in het elek trotechnisch gebeuren er ten tweede, dat men meer aandacht gaat besteden aan het gemak van de consument en de gezondheid van de werknemer, die met beeldschermen moet wer ken. Wat het gemak betreft: enkele firma's ko men met op afstand bedienbare te dimmen verlichting voor de huiskamer. De beeld schermgebruikers kunnen zich er misschien op verheugen, dat hun werkgever zich nu ver lichtingssystemen zal kunnen aanschaffen, die niet meer weerspiegelen op het scherm. De veiligheid in en om het huis met elektrici teit wordt evenmin overgeslagen. De laatste tien jaar zijn in huis of op de camping 74 doden gevallen door ongevallen met elektriciteit. De meeste waren te wijten aan gebreken of fouten in de aansluiting van huishoudelijke appara tuur. Vier kinderen kwamen om het leven, door „gewoon" een spijkertje in een stopcon tact t!e steken. Een noviteit van deze beurs is dan ook een nieuw soort kinderveilig stopcon tact dat misschien een stap kan zijn op de weg naar meer veiligheid. Het is algemeen bekend dat ondanks de voorschriften vele particulie ren reparaties aan hun eigen elektrische instal latie uitvoeren, met alle risico's vandien. Een nieuwè ontwikkeling is nu, dat thans stopcon tacten, schakelaars en dergelijke met volledige installatie-aanwijzingen op de markt worden gebracht en dat was weieens nodig ook.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17