fjtop alle werknemers n medische computer Weer blijft onbestendig engelo ontsnapt aan gasramp Handel in dienst van de kunst die steeds schaarser wordt JIJMEEGSE HOOGLERAAR: L» :es ns! Willem Ruis wint geding tegen Privé Nieuw systeem voor betalen van reizen Heffing van 25 cent op elke liter melk te veel Registratie brengt dubbele verstrekking methadon aan 't licht ierüNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 PAGINA 15. ??JL' hh)gl ïli| rd( ,EEN De Nijmeegse jleraar in de sociale ge- eskunde, prof. F. Stur- ns, heeft vandaag in Ge- d gepleit voor de oprich- g van regionale compu- ofcentra, waar de medische ivens van alle werkne- in ons land kunnen [en opgeslagen. Door werknemer een eigen rani^0l gini eft te Ui e acid istoejn, Irage i: toudt identificatienummer te ge ven, kunnen medische gege vens uit verschillende bron nen worden gekoppeld. Stur- mans zei dit bij de officiële opening door prins Claus van het nieuwe gebouw van de gezondheidsdienst van DSM in Limburg. De vestiging van de computer centra voor de medische gege vens van personeel, noemde de Nijmeegse hoogleraar wel „een offer in de strijd om de steeds luider wordende roep om de bescherming van de persooonlijke levenssfeer". Privacy móét volgens hem geen „heiige koe" worden, ge beurt dat toch dan is volgens de hoogleraar bijvoorbneeld de vaststelling van schadelijke stoffen in het arbeidsmilieu bij voorbaat onmogelijk. Sturmans lanceerde zijn voor stel in het kader van een bete re opzet van de bedrijfsge zondheidszorg. Volgens hem mag die niet ophouden bij de poort van het bedrijf. Werkne mers dienen ook buiten het bedrijf medisch gevolgd te worden. Bij het werken met schadelijke stoffen bijvoor beeld, kunnen de gevolgen pas vele jaren later optreden. Volgt men die werknemers per computer, kan het arbeids- mileu worden verbeterd, aldus Sturmans. pesterijen gens liefde i door Oranje Ie voor het koningshuis je in het Brabantse Budel ïlijk niet in dank afgeno- i. Dat heeft mevrouw Baay die plaats ondervonden, rode auto werd door on- inden blauw gespoten, zo- hij nu meer op de Neder- liljoqjse vlag gaat lijken. Om laling van dit soort peste- te voorkomen, parkeert lar auto steeds op andere atsen. Inmiddels heeft zij haar geheime telefoon- imer voor de vijfde keer anderd, zodat ze niet eds in het holst van de ;ht wordt gestoord met vra- of „Hare Majesteit al aot?". >g< fGELO Hengelo is de dopen winter aan een ip ontsnapt. Door een Imitieve gasaansluiting :ft maandenlang de kans staan dat een heel flatge- iw de lucht in zou vlie- Dit schokkende feit trd gisteren bekend tij enj een rechtzitting tegen >B 30-jarige huisvrouw die Wegens het niet betalen van de nota's had het gasbedrijf in oktober de gasmeter uit de flat van de vrouw verwijderd en de toevoer afgesloten. Pas eind mei vroegen de ambtenaren zich verbaasd af waarom de rekeningen nog steeds niet waren betaald en hoe de vrouw en haar gezin (man en drie kinderen) de winter had den kunnen doorkomen. Bij controle schrok men zich een ongeluk. De vrouw had zelf een primitieve verbinding ge maakt met de buitenleiding. Daarvoor had ze een rtibberen slang gebruikt die eigenlijk helemaal niet tegen de" druk bestand was. Overigens was geldgebrek niet de reden voor het niet betalen van de gasre- kening. Dat kwam door haar vergeetachtigheid, verklaarde ze gisteren voor de rechtbank. „Mijn man weet er niets van. Die bemoeit zich nooit met zulke dingen". GURREDIJK Het oktoberweer blijft onbestendig, al zal er een tijdelijke lichte verbetering optreden. Omdat ons land morgen tussen twee depressies in zit, wordt het weer wat rustiger. De wind kan dan niet zo uithalen, aldus weerman Hans de Jong uit Gorredijk. Zondag zal er, vooral in de kustgebieden, regen of hagel vallen. De dag erop zal het weer standvastiger worden on der invloed van een Atlantische rug van hoge luchtdruk, die voorafgegaan wordt door een depressie die van Schot land naar Zuid-Scandinavië trekt. Dinsdag en woensdag wordt het weer opnieuw onbestendig met wind uit het zui den en zuidwesten. De vroegste matige vorst die deze eeuw in oktober werd gemeten deed zich voor in 1912. Toen werd in Winterswijk een temperatuur gemeten van zes graden onder nul. De allerlaagste temperatuur die in ons land in de wijnmaand ooit gemeten werd, is min 8,5 graden Celcius. EWONDE VROUW TERUG N NEDERLAND RUNSSUM De Nederlandse vrouw die afgelopen zon- ig bij een bomaanslag in Parijs die waarschijnlijk door tar man is gepleegd zo zwaar gewond raakte dat haar tide benen moesten worden afgezet, is naar Nederland rergebracht en in het ziekenhuis De Wever in Heerlen op- :nomen. Haar man wordt nog steeds door de Franse poii- e vastgehouden. •e politie van Brunssum wilde vanmorgen niet zeggen of de rie Franse politiemannen, die eerder deze week in het kader an het onderzoek naar de aanslag naar Limburg kwamen, nog leeds in Brunssum verblijven. Volgens de Franse krant „Fran- e Soir" zou de van de aanslag verdachte echtgenoot zich in cri- linele kringen hebben opgehouden en onder meer betrokken ijn bij de omvangrijke drugssmokkel naar Amerikaanse militai- en in Zuid-Limburg en West-Duitsland. Hierover wil men ech- er niets zeggegn, evenmin als men iets wil zeggen over berich- en als zou bij een huiszoeking in het huis van de betrokken fa- nilie in Brunssum onder meer en hoeveelheid springstoffen zijn angetroffen. litsslikker dijkt Jrandstichter [RONINGEN De jongen ie deze week tijdens een poli- ieverhoor een rits inslikte, Üjkt een van de brandstich- ers te zijn van de Hema in Toningen. Samen met een •jarige vriend en een even- oude vriendin had hij op 26 september, midden op de dag, een kledingbak in brand ge stoken. De bedoeling was om tijdens de verwarring geld uit de kassa te graaien. Dat lukte echter niet vanwege de enor me rookontwikkeling. De twee jongens, aldus de politie, zijn zwaar aan de drugs verslaafd. Zij hebben al een paar inbra ken, waarvan een met gewel dpleging, op bun naam staan. Regeling voorschotten bij defensie verruimd DEN HAAG Het ministerie van defensie gaat de korpsad ministrateurs van land- en luchtmacht meer ruimte geven yoor het verstrekken van voorschotten aan militairen, die door de betalingsproble men bij het departement in moeilijkheden komen. Zoals bekend veroorzaakt de nieuwe computer van defensie een chaos bij de uitbetaling van de I weddes. Verder zal het ver- j zoek tot terugbetaling van reeds verleende voorschotten worden ingetrokken. Volgens een woordvoerder van het mi- j nisterie is dat verzoek onlangs abusievelijk gedaan. Specialisten j contra Staat UTRECHT De Landelijke I Vereniging van Specialisten (LSV) zal via het college van beroep voor het bedrijfs- j leven ontheffing aanvragen van de prijsbeschikking I voor medische hulp aan par- i ticulieren en op 27 oktober i in Den Haag een proces aan- spannen tegen de staat. Bij de ontheffingsprocedure j gaat het om de vraag of de, I staat wel zorgvuldig genoeg I gehandeld heeft, omdat ver schillende specialisten er tien tot vijfentwintig procent op j achteruit zouden gaan. Van de i rechter wil de LSV weten of de regering inkomensbeleid mag voeren met een prijsbe schikking. Tot de uitslag van deze twee procedures zullen de specialisten de „gedicteerde" tarieven hanteren. Acties bij Philips opgeschort EINDHOVEN De Indu striebond FNV heeft gisteren besloten de aangekondigde ac ties bij de fabriek Professione le Buizen van Philips in Eind hoven op te schorten. De Phi- lips-directie heeft de bonden per brief uitgenodigd om dins dag te komen praten. Volgens de FN V-bond kan er mogelijk iets positiefs uit een gesprek voortkomen. De bewuste Phi- lips-fabriek moet in het kader van de reorganisaties worden gesloten. AMSTERDAM Willem Ruis heeft het kort geding, dat hij tegen het weekblad Privé had aangespannen, ge wonnen. In Privé mag zijn kredietwaardigheid niet meer worden aangetast Henk van der Meijden en Wil lem Smitt, die samen de hoofdredactie voeren, moeten in het eerstkomende nummer het artikel rectificeren waarin de financiële reputatie van Willem Ruis in diskrediet werd gebracht. De Amster damse rechtbank heeft dat gis teren beslist. Begin september publiceerde Privé het bewuste artikel on der de kop „Dwingen hypo- theeklasten Willem Ruis niet tot verkoop, van zijn villa?". Privé moet nu een artikel plaatsen met de kop „Hypo- theeklasten dwingen Willem Ruis niet tot verkoop van zijn villa". In de rectificatie moet staan dat het blad „deugdelijke grond miste om tot de onjuiste publikatie over te gaan". STAATSSECRETARIS HAZEKAMP: (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken) wil op korte termijn met de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureau's (ANVR) gaan praten over een systeem waarbij .reisbureaus's het door de klant betaalde bedrag voor een reis pas ontvangen nadat de reis is afgelo pen. Op basis van dit overleg wil de staatssecretaris bezien of het sy steem voor alle reisbureau's moet worden ingevoerd. Belangrijk ste aanleiding voor het overleg vormt het recente faillissement van een der grootste reisbureau's van ons land Christoffel Rei zen. Via het Garantiefonds van de ANVR is inmiddels 4 mil joen uitgekeerd aan gedupeerde reizigers. Daarnaast namen an der reisbureau's 14.000 reeds bij Christoffel geboekte reizen over. Het systeem dat Hazekamp nu met de ANVR wil bespreken wordt al jaren door de Consumentenbond bepleit. EUROPESE BOEREN AKKOORD (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De overkoepelende organisatie van boeren bonden in de EG, de COPA, is in een vergadering van 19 september akkoord gegaan met de invoering van een super heffing op melk in de EG. Dit zou gaan betekenen dat de boer over iedere liter melk die er in de EG teveel wordt ge produceerd een kwartje aan de EG zou moeten gaan afdra gen. Binnen de COPA is in de vergadering een voorstel verworpen de superheffing zelfs tot ruim 40 cent op te trekken. Het besluit van het presidium van de CPOA betekent een belangrijke koerswijziging ten opzichte van begin van dit jaar. Toen wees men het instellen van een superheffing, zoals voorgesteld door EG-landbou\frcomrriissaris Gundelach, nog af. E.e.a. blijkt uit een artikel in het vandaag verschenen blad Landbouwmaand, van de studenten aan de Landbouw Hogeschool in»Wageningen. AMSTERDAM Uit de begin dit jaar gestarte Centrale Registratie Methadonverstrekking aan heroineverslaafden in Amsterdam is gebleken dat verschillende gebruikers op meer dan één adres methadon krijgen. Op een moment dat nog maar twaalf van de veertig methadonvoorschrijvende huisartsen aan de registratie deelnemen, zijn al 33 dubbel- verstrekkingen geconstateerd. Overigens is de verwachting dat de registratie binnenkort volle dig zal zijn doorgevoerd. Volgens psychiater W. Mulder, hoofd van de afdeling GG en GD in Amsterdam, is dat bij een medica ment als methadon, een volstrekte noodzaak. Hij vroeg zich vandaag op het congres van de Maatschappij Geneeskunst in Amsterdam zelfs af, of er geen landelijke registratie moet ko men, nu gebleken is dat viif verslaafden hun methadon ook bui en Amsterdam hebben gehaald. Overdosering kan fatale jen hebben en vergroot de kans dat verslaafden de met dje ze „over hebben" op de zwarte^ markt verkopen. Pieters Claes (1590-1661) Ontbijtje OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS DELFT Voor de 32ste maal de Delftse Kunst en Antiekbeurs, het jaarlijk se grote evenement van in ternationale faam voor al len, die zich serieus bezig houden met kopen en ver kopen van oude kostelijk heden. Het Prinsenhof is net als de voorgaande ja ren letterlijk volgestouwd met wat vroeger tijden aan schoon tevoorschijn hebben gebracht. „Ja", zegt een hedendaagse idealisti sche kunstsschiler, „er zit ten toch wel wat haken en ogen aan vast. Allereerst die handel. Kunst moest eigenlijk niets met handel te maken hebben: winstbe jag en schoonheid, welk 'n enorme tegenstellingen en hoe worden die hier Kauf- mannisch gemixt....". En dan volgen nog vele ande re bezwaren. Een van de standhouders heeft het gehoord: „Meneer ga daar eens even zitten. Ik zal heel eerlijk met u zijn. Soms maken we behoorlijke winsten, soms ook niet, maar als er geen handel was, hoe zouden dé musea bevoorraad worden? Alles bleef op en kele kluitjes zitten. Onze handel is in dienst van de kunst die schaarser wordt, dat is zeker. Maar denkt u dat wij alleen Kaufmannisch zijn? Wat zegt u van de ko per die zin krijgt in iets an ders en doorverkoopt? Ik ken collectioneurs, ze heb ben bij mij gekocht meneer, die na een aantal jaren door verkopen vo9r prijzen waar over ik m'ri hoofd sta te schuddenEr is een steeds toenemende waarde, zeker, maar weet u wat de voorzit ter van de beurs van twee jaar geleden zei? Dat was toen S.Nystad: „De waarde van het kunstwerk ligt ver borgen in het lichaam van de tijd". Ga nu maar kijken, meneer, en denk niet al te slecht oyer ons....". En hij ging kijken en wij gingen met hem mee, te be ginnen in de hal van de Franse kerk en in de kapit telzaal en dan in de histori sche zaal en zo verder naar boven, de trap op, de dorm- ter en de kleine zalen van dit oude Sint Aegtenklooster binnen Delft dat wel nooit gedroomd zal hebben dat het zulk een schat van schoon heid binnen zijn muren zou bergen. „Zie jij topstukken", vraagt de moderne kunstenaar, „hadden ze vroeger geen Rembrandts te koop of een beeldje van Donatello?". Topstukken? Wat zijn top stukken? Er hangen hier Van Goyens, een Van Mieris en Wouwermans en Salo mon Ruysdael. Bovendien dat begrip topstuk begint zich te wijzigen. De. direc teur van het Prinsenhof, drs.R.A.Leeuw, formuleert het zo: „We gaan dat nu iets anders bekijken, zie je; hier, zo'n eenvoudig zilver kande laartje als daar staat (we staan dan in de stand van Beeling uit Leeuwarden) met zo'n uitgeschulpte voet, is dat geen kunstwerk van de eerste rang? Ik geloof dat wanneer je alles stuk voor stuk gaat bekijken, dat je topstukken ziet. daarbij komt dit: wij denken nu iets eenvoudiger dan voorheen, we verlangen geen briljant stuk barok meer...". Toch zijn zulke dingen op de beurs te vinden voor d^ lief hebbers: in dezelfde stand een zilveren luiermand in 1666 in Den Haag gesmeed door Adriaen van Hoecke, van barok gesproken... een meesterstuk. Natuurlijk heeft drs.Leeuw gelijk, maar de bezoeker speurt uit deze enorme verzameling van collecties toch naar iets wat er „boven uit steekt". Zo zijn we nu eenmaal. En als je dan bij Aalderink 'uit Am sterdam terecht komt, dan hoef je niet lang te zoeken. Hij staat daar midden in dat kleine zaaltje op een hoge Globe van Blauw-Delfts, 18e eeuw piëdestal, angstig eenzaam, behalve als het hier druk wordt; als ze hem dan maar niet omstoten, deze grafka meel uit de Tang-dynastie (7de-8ste eeuw). Tevoor schijn gekomen uit een graf, dus waar hij de dodie meege geven is en zonder een breukje bewaard bleef, dat schitterende stuk: astublieft, wie denkt nog aan Donatel lo? Men denkt niet rneer aan dit of dat, men wil niet den ken aan de problemen die wii rond „kunst" en „han del" weven, het word't alleen maar 'n toezien en genieten van deze oude schoonheid en we prijzen de man of de vrouw gelukkig dat zoiets kopen kan, zo'n ontbijtje van Pieters Cleasz nu nog eigen dom van Robert Noortman Gallery. En wie zal de eige naar worden van de globe uit de collectie Aronson van blauw-Delfts, een vierkant sokkeltje met getorst kolom men, uit de 18de eeuw. Zoiets gun je een verzame laar die niet aan doorverko pen denkt, louter uit liefde voor de antieke kunst. Salomon Stodel uit Amster dam zit naast zijn kunstkabi net uit de 17de eeuw, in feite een kastje met ik weet niet hoeveel laadjes, maar dan in de vorm van een renaissain- ce-barok gebouwtje, schild!- pad, bekleed met marmeren plaquettes en kolommeties, dat is een Residenz-möbel zogezegd, en de mens uit 1980 vraagt: hoe hebben ze het zó kunnen maken. De kunstenaar-vakman: onbe kend... En dat is de antiek beurs, we weten het, van vele vorige jaren. Je zou er aan kunnen wennen maar neen, steeds weer komt de verwondering om een mi niatuurschildering uit Perzië b.v. in de stand van J.Polak, bij de zestiende eeuwste gra fiek die Laurentius uit Zalt- bommel bijeen wit te bren gen of een speeltafeltje van IJmburg, een deelnemer uit Schuddebeurs, dat bij Zie- rikzee ligt. „En", zegt de kunstschilder, want die is er ook nog: „moet ie zien hoe modern ze toen al waren. Deze belich ting van dat landschap met molen. (Johannes Ruischer 1625-1675) en er is nog een Cornelis van Haarlem ook. Misschien vinden we nog meer bekende namen Die zijn er, namen die er zelfs vroeger nooit waren. Monet en Cezanne die de „nieuwe tijd" vertegenwoor digen, maar de beurs toch. geen ander uitzicht geven aren had. IAN VERHEYEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15