Pasje voor mensen met sociale verzekering Aftrekbaarheid lypotheekrente jeperkt vanaf 40.000 gulden legering vraagt lternatief voor xtra korfing op Kritische kanttekeningen bij suggesties van CDA £eidóe(Somcuit Abortus blijft beslissing van vrouw èn arts 'Van Agt: 100.000woningen inl981 Eerder naar de stembus? 10£ LENING 1SSO PER 19S4/10B"7 LülNNENLAND LEIDSE.COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) HAAG De kans is groot dat werk- mers, die zijn aangesloten zijn bij een so- je verzekering, ten bewijze daarvan een art zullen moeten hebben. Doen zij een roep op zo'n verzekering (ziektewet, ar- idsongeschikheidswet of een van de wer- oosheidswetten), dan wordt htm kaart in genomen. Tevens wordt het dan aan onder- gen wil gaan aanpakken. Het ministerie van so- nemers verboden „kaartloze" mensen in ciale zaken is al enige tijd bezig met een studie dienst te nemen. naar de mogelijkheden van zo'n pasje. Dit heeft premier Van Agt gisteren tijdens de Men voelt er in beginsel erg veel voor, omdat algemene beschouwingen meegedeeld in ant- daarmee twee vliegen in één klap zouden wor- woord op vragen naar de manier, waarop de re- den geslagen. Voor mensen met een uitkering gering het misbruik van de sociale voorzienin- wordt het een stuk moeilijker erbij te gaan „schnabbelen" en voor werkgevers wordt het wat minder aantrekkelijk om maar geen sociale premies op bepaalde salarissen in te houden of af te dragen. Dit laatste komt vooral veel voor bij koppelbazen. Dit soort ondernemers werkt het liefst met mensen, die een uitkering genie ten, omdat deze zelf niet willen dat er premie over hun loon wordt geheven. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Wie een hypotheek op zijn huis heeft van er dan 540.000 gulden, mag boven dat bedrag het deel van hypotheekrente dat door de geldontwaarding wordt ver zaakt binnenkort niet meer van de belasting aftrekken. is de kern van het binnen het kabinet vrijwel bereikte ;oord over een beperking van de aftrekbaarheid van hy- tieekrente, waarvan deze krant gisteren al melding akte. kabinet zal bij de behandeling van het dekkingsplan voor de roting van 1981, in november, met een uitgewerkte rente- itregel komen, waar de aftrekbeperking deel van uit zal ma- Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de uitwerking het compromis tussen de CDA en VVD-ministers in het ka- t. die reden wilde minister Van der Stee (financiën) in de eede Kamer geen verdere mededeling doen dan de bevesti- g van het biina-akkoord dat door deze krant gisteren werd ïeld. De strekking van het kabinetcompromis is de excessen le aftrek van hypotheekrente te bestrijden. Alleen onder die irwaarde was een aftrekbeperking voor de VVD aanvaard- grens van 540.000 gulden komt overigens niet uit de lucht len. Ingewijden in het kabinet bevestigen dat in het compro- aansluiting is gezocht bij het maximum in de tabel ter bere- ling van het zogenaamde huurwaardeforfait (het bedrag dat n bij zijn inkomen moet optellen) voor de.inkomenstenbelas- g. De maximale waanje (in bewöonde staat) van de eigen wo- g, die men krachtens deze tabel moet opgeven, bedraagt .000 gulden. Voor alle huizen die meer waard zijn dan dit be- g geldt hetzelfde huurwaardeforfait, namelijk 7020 gulden, nsen met duurdere huizen worden zo dus relatief bevoor- ld boven hen met huizen tot 540.000 gulden. In de huidige si- tie kunnen zij immers bovendien profiteren van ongelimi- •rde aftrek van hypotheekrente. Hier kan derhalve van een ices" gesproken worden en op deze grens hebben de CDA- en Jü-ministers in het kabinet elkaar dan ook weten te vinden !N HAAG Het kabinet lijkt nu wel bereid te zijn om voorgenomen extra korting van de onderwijssalarissen laten vallen. Minister-president Van Agt heeft tijdens de jemene politieke beschouwingen over de begroting 1981 de Tweede Kamer althans een opening geboden door de icties uit te nodigen met alternatieve voorstellen te ko- :n om de bezuiniging van 265 miljoen gulden op de onder- jsbegroting te realiseren. premier zei wel begrip te hebben voor het feit dat vrijwel fracties moeite hebben met de eenzijdige salarismaatregel t>r onderwijsgevenden. „Een salarismaatregel is echter minder nlijk dan de enige andere mogelijkheid, namelijk 4000 ar- dsplaatsen minder in het onderwijs", zo stelde de premier, kele opmerkingen van de premier wezen min of meer in de hting van de suggestie die CDA-fractieleider Lubbers maan- g voorzichtig heeft gedaan: geen eenzijdige salarismaatregel iar althans een deel van het tekort van 265 miljoen gul- n omslaan naar een algemene maatregel die ook de andere ibtenarensalarissen raakt. )A-onderwijsspecialist Deetman kon desgevraagd echter niet [gen op welké wijze de bezuinigingsmaatregel concreet zou )eten worden ingevuld. „Een ding is wel al zeker, de extra rting van de onderwijssalarissen gaat niet dóór", aldus Deet- in. De komende dagen zal naar zijn zeggen overleg over deze 'estie plaatsvinden met de andere regeringsfractie, de VVD. de VVD is namelijk niet akkoord gegaan met deze maatre- B or 1 O Sg< orstellen die vanuit verschillende fracties waren gedaan om andere wijze te bezuinigen op de onderwijsbegroting leveren gens Van Agt te weinig op om op de onderwijsbegroting voor gend jaar een kwart miljard te bezuinigen. Een verhoging n het collegegeld met honderd gulden levert maximaal 9 mil- n op en het andere CDA-voorstel om de schaal van weten- lappelijke hoofdmedewerkers te verlagen v s over een ntal jaren iets gaan opleveren, aldus Va-a*i k. zijn ant- wrd. (Vervolg van de voorpagina) Ook op het punt van de bestemming van de extra aardgasopbrengsten voor het economisch herstel van het bedrijfsleven lijken de liberalen vol ledig hun zin te krijgen. Van der Stee zegde gisteren nog eens toe dat de 700 miljoen gulden extra aardgasopbreng sten, waaraan nog geen bestemming was gegeven, ook voor het oppeppen van het bedrijfsleven zal worden aan gewend. Bij de suggesties van het CDA plaatste Van der Stee nogal wat kritische kantte keningen, ofschoon ook de wensen van Lubbers met een „open mind (geest)" te gemoet wprden getreden en „meegeno men zullen worden naar de onderhande lingstafel met werkgevers en werkne mers". 'De bewindsman zei dat de door het CDA op tafel gelegde ideeën van een forse loonmatiging (zeker drie procent) gekoppeld aan een belastingverlaging om de koopkracht op peil te houden „het kabinet bijzonder aanspraken". Het plan moet alleen wel passen binnen de smalle financiële grenzen, waarmee het kabinet wordt geconfronteerd. In dit verband wees Van der Stee erop dat de invoering van een super-BTW voor luxe goederen (die één van de twee miljard moet goed maken die de belastingverlaging gaat kosten) een tijdrovende zaak is die niet op 1 januari 1981 zijn beslag kan hebben. Voorts drijft zo'n BTW-verhoging het prijspeil met 0,6 procent op. De CDA- voorstellen om meer WAO-premie te in nen betekenen bovendien een aanzienlij ke drukverzwaring. Desondanks toonde Van der Stee zich ook ten aanzien van de CDA-wensen.een en al bereidwillig heid. Dat gold bepaald niet het PvdA-alterna- tief. Premier Van Agt verdedigde het beleid van zijn kabinet tegen de aanval len van de oppositie door erop te wijzén dat onder het kabinet Den Uyl onder heel wat gunstiger economische omstap- digheden de werkloosheid veel sterker was opgelopen dan thans onder zijn ka binet gebeurt, terwijl Nederland er eco nomisch gezien thans aanzienlijk beroer der voorstaat. Van Agt bevestigde dat volgens 't boekje Nederland thans een expansief economisch beleid zou moeten voeren, „maar", zo voegde hij daaraan toe, „daar moeten dan wel de middelen, voor beschikbaar zijn en die hebben we helaas niet meer". Van Agt noemde het overigens opmerkelijk dat in de huidige omstandigheden de economische schade in ons land nog zo beperkt blijft en zag daarin een bewijs van de juistheid van het door zijn kabinet gevoerde beleid. Minister Van der Stee rekende voor dat de socialistische tegenbegroting het fi nancieringstekort met maar liefst drie miljard zou vergroten als gevolg van een nieuwe explosieve groei van de over heidsuitgaven. „Dit plan levert geen en kel antwoord op de huidige en toekom stige problemen", aldus de minister van financiën. Van der Stee toonde zich overigens toch al bijzonder bezorgd over het nog altijd groeiende overheidstekort. „Nu, een maand na Prinsjesdag, levert het finan cieringstekort al weer een heel wat ver ontrustender beeld op dan bij het pre senteren van de miljoenennota", zei hij. Volgens insiders ligt het percentage thans al een stuk boven de zes procent (ongeveer 18 miljard) die voor 1980 als uiterste was geraamd en loopt het eerder naar de zeven procent toe. De deze week in de Tweede Kamer gehouden algemene be schouwingen zijn terecht het startpunt genoemd van de cam pagnes voor de komende verkiezingen. De fracties van de grote partijen hielden zich niet op de eerste plaats bezig met de oplossing van de landsproblemen, maar waren druk in de weer hun eigen posities ten opzichte van elkaar stevig te markeren. Het uitdragen van de eigen identiteit leek voorop te staan. HET gevolg was dat de grote partijen met zeer gedetailleer de en onderling sterk van elkaar afwijkende plannen op ta fel kwamen ter bestrijding van de economische crisis. Dat werd overigens mede in de hand gewerkt doordat de rege ring zelj in troonrede en miljoenennota géén eigen voorstel len had gelanceerd, maar slechts een afwachtende houding had aangenomen. INMIDDELS zit de vaderlandse politiek goed in het slop. De krachteloze houding van het kabinet bleek deze week niet opgevangen te kunnen worden door een inspirerende hou ding van de volksvertegenwoordiging. Daarvoor blijken de verkiezingen hun schaduwen al te ver vooruit te werpen. Er blijft ons nu niets anders over dan vurig te hopen, dat het kabinet alsnog de kracht zal kunnen vinden om in het ko mend overleg met de sociale partners met heldere, eigen voorstellen te komen. Maar we durven er niet op te rekenen. INDIEN het kabinet tijdens of na het overleg met de sociale partners niet tot een krachtige keuze in het sociaal-econo misch vlak in staat zou blijken, dan zou voor ons land werke lijk het moment zijn aangebroken om moedeloos te worden. Dan zou de malaise in de vaderlandse politiek een diepte punt hebben bereikt, waarbij nog slechts geconcludeerd kan worden dat het land echt verkiezingsrijp is. In dat geval zou met verkiezingen voor de Tweede Kamer niet meer tot 26 mei volgend jaar gewacht moeten worden. Dan zouden de krachteloze Kamer en het machteloze kabinet eerder moeten verdwijnen, om plaats te maken voor een nieuw élan. Alleen dan ook zal de begroting voor 1982 door'een nieuw kabinet en een nieuwe Kamer kunnen worden opgezet en afgehan deld. Een demissionair kabinet zou de daarvoor vereiste poli tieke kracht dan al lang hebben verloren. CDA REDELIJK TEVREDEN DEN HAAG De ministers Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter (jus titie) handhaven, tot opluchting van het CDA, in hun abortus-wetsontwerp het standpunt, dat de vrouw en de be handelende arts tezamen over het al dan niet verrichten van een abortus moeten beslissen. Eveneens tot tevre denheid van het CDA blijven de mi nisters erbij, dat abortus als misdrijf in het Wetboek van Strafrecht moet blijven staan. Dit betekent, dat artsen die zich niet houden aan de abortus wet een geldboete of zelfs gevangenis straf kunnen krijgen. In hun commentaar op- de schriftelijke reacties uit de Kamer op het abortus- wetsontwerp (waarover half november een Kamerdebat wordt gehouden), zijn de ministers overigens ook nog tegemoet gekomen aan enkele wensen van PvdA, VVD en D'66. Volgens de nieuwste wijzi gingen in het wetsontwerp hoeft een vrouw die abortus wil laten plegen, zich niet uitsluitend tot haar huisarts te wen den. Zij kan een verzoek om abortus ook doen bij andere artsen zoals een specialist of haar bedrijfsarts. De verplichte vijf da gen bedenktijd voor d^ vrouw worden geteld vanaf net moment dat zij bij een arts een verzoek tot het plegen van abor- r, r> tus doet. Minister De Ruiter Een andere wijziging betreft de bedenktijd van de arts. In het oorspronkelijke wetsontwerp stond, dat elke arts binnen acht dagen moet laten weten of hij aan een verzoek tot zwanger schapsonderbreking wil meewerken. Die termijn is nu verkort tot 3 dagen voor de huisarts of een andere arts die de vrouw naar een kliniek of ziekenhuis moet verwijzen en vijf dagen voor de arts die de ingreep moet verrichten. Óp speciaal verzoek van het CDA hebben de ministers een strengere regeling ont worpen voor de registratie van abortussen. De ministers verzetten zich tegen het verwijt van de VVD en de linkse oppositie, dat het wetsontwerp betuttelend is voor de vrouw, omdat de vrouw niet alleen over het plegen van een abortus mag beslissen. „Het wetsontwerp ademt geen betuttelen de geest. Dat verwijt is ongerechtvaardigd", aldus de bewindslie den. Zij wijzen erop, dat de arts en de vrouw elk een eigen ver antwoordelijkheid hebben. Het is dan ook logisch dat zij samen tot een besluit proberen te komen. Dit betekent volgens de mi nisters echter niet, dat een vrouw zich altijd aan de mening van de arts moet onderwerpen. ten, dat zij alsnog zal proberen het wetsontwerp nog meer in haar richting te veranderen door het indienen van wijzigings voorstellen (amendementen) tijdens het komende debat. EN HAAG Premier Van Agt gisteren slechts gedeeltelijk te- moet gekomen aan de wensen elij' het CDA op het gebied van de oningbouw. Weliswaar deed hij toezegging dat zal worden door- tan met het nu al gevoerde „aan- agbeleid", maar hij zegde niet Dor e dat er in de eerste helft van gei 81 maandelijks tien procent eer woningen in aanbouw zou- W worden genomen, zoals CDA- actieleider Lubbers had ge- aagd. souffleerd door staatssecretaris >kx (volkshuisvesting) beloofdé" de minister-president tenslotte dat er vol gend jaar in elk geval begonnen zal worden met de bouw van honderddui zend woningen. Dit zullen dan zijn: 30.000 woningwetwoningen, 24.000 pre miehuurwoningen, 29.000 premiekoop woningen, dertienduizend wooneenhe den (voor één- of tweepersoonshuis houdens) en een paar duizend wonin gen in de vrije sector. De regering denkt dit te bereiken door het betrach ten van de grootst mogelijke soepelheid bij het verlenen van bouwbeschikkin- gen. Deze mededelingen ontlokten wonmg- bouwspecialist Van Dam (PvdA) scher pe kritiek. Hij noemde he£,ongehoord dat de regering nu door "het aantal wooneenheden op te tellen bij de echte woningen het totale programma veel rianter voorstelt dan het is. Volgens Van Dam, staatssecretaris voor volks huisvesting in het vorige kabinet, komt het er in feite op neer dat er volgend jaar nog minder (volwaardige) wonin gen zullen worden gebouwd dan dit jaar. Dit te meer omdat de experts zou den verwachten dat er ook in 1981 in de vrije sector geen activiteiten van be tekenis zullen worden ontplooid. Dit vermocht Van Agt evenwel niet af te brengen van het ontraden van een PvdA-motie, waarin om vijftiendui zend extra woningwetwoningen wordt gevraagd. Voor h«-t pessimisme van VVD-woordvoerder Rietkerk over de bouw van huurwoningen door grote particuliere beleggers, zag de premier al evenmin reden. Op gezag van alweer Brokx meldde hij dat de belangstelling van de beleggers voor het weer bouwen in eigen land nog steeds groeiende is. De premier wilde niet ingaan op de uit nodiging van Van Dam nu al te zeggen of de regering de onlangs door de Ka mer aangenomen motie-Dijkman (CDA) zal uitvoeren. Hierin wordt ge vraagd het woningbouwprograma voor dit jaar te verhogen met drieduizend woningen in de sociale sector. Van Agt volstond met de mededeling dat het antwoord, ioals beloofd voor 15 okto ber, zou komen. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 14 oktober 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 november aflossing in 4 jaarlijkse termijnen van 15 november 1984 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 14 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 17 november 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13