Syrische president Assad in het nauw gedreven Labourleider Callaghan treedt toch af Dagelijks 50 Russen gedood in Afghanistan Méér te zien. Méér te beleven. Op de vergrote Femina Familiebeurs. buitenland Jraans-Iraaks conflict muurvast Entree-prijzen DDR drastisch verhoogd Zwervers onderhouden Belgische kerncentrale 3\/m 12oktober1980 Ahoy'-Rotterdam [Lft JTt£) LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 PAGINA 11 TEHERAN, BAGDAD Het conflict tussen Iran en Irak is militair en politiek zo vast komen te zitten, dat beide par tijen gisteren diplomatieke of fensieven zijn begonnen. Nieu we vredesacties van welke kant dan ook zijn echter voor alsnog doelloos gezien de on verzoenlijke standpunten van Bagdad en Teheran. Irak blijft in zijn diplomatieke kanten aandringen op bemid deling, die echter door Irak steevast wordt geweigerd. Irak voerde gisteren volgens mededelingen van radio Tehe ran vernietigende aanvallen uit op in het belangrijke Iraanse olieknoopunt Deztul. Van beide kanten hadden op deze nmegentiende dag van de oorlog opnieuw beschietingen van eikaars oliecentra. Ook de Iraakse hoofdstad Bagdad werd weer gebombardeerd. In onderstaand artikel belicht Guardian-correspondent Da vid Hirst de positie van Syrië, de buur van Irak, dat eerder deze week een verdrag met de Sovjeyt-uisloot BEIROET De Syrische pre sident Assad heeft door het verdrag te ondertekenen zijn buitenlands beleid drastisch gewijzigd. In de tien jaar dat hij nu aan het bewind is, heeft hij altijd het midden gehouden en een gematigd, goed door dacht buitenlands beleid ge voerd. In tegenstelling tot pre sident Sadat heeft hij nooit toegegeven aan de Russische druk om een verdrag te slui ten en het daarna, als teken van heroïsche zelfbevestiging, weer op te zeggen. Als er al sprake was van pro-Russische sympathieën ondanks de Syri sche niet-gebondenheid, dan kwamen die voort uit nood zaak en politiek eigenbelang. In 1977, toen de pro-Ameri kaanse houding een ongekend hoogtepunt had bereikt, had Assad een ontmoeting met president Carter in Geneve. Maar ook toen liet hij niet na de Amerikaanse president op het hart te drukken dat zijn doeleinden in Moskou werden begrepen. Maar nu lijkt Assad toch zijn evenwicht te verliezen. Al bij na een jaar heeft hij gezin speeld dat toenadering tot de Sovjet-Unie uiteindelijk in een verdrag zou culmineren. Maar tot voor kort leek dit meer een bedreiging dan een werkelijk plan. Westerse waarnemers dachten dat Assad dit soort uitspraken vooral deed om on rust en paniek te zaaien in die landen in de Westerse en Ara bische wereld die niet graag zien dat Syrië op de „commu nistische toer" gaat. Keer op keer hebben afge vaardigden van Assad de Sa- oedi's gewaarschuwd dat Syrië „zich zou aansluiten bij het Warschau-pact" als dat de eni ge manier was om de moeilijk heden waardoor Assads regi me wordt geplaagd, uit de w;eg te ruimen. Assad voelt zich belegerd en meent dat Amerika daar de hand in heeft. Syrië is niet in staat zijn troepen uit Libanon terug te trekken. Irak traint en financiert de ondergrondse terroristische beweging waar mee het Syrisch regime in fel le strijd gewikkeld is. Jordanië heeft de kant van Irak geko zen. Turkije draagt Syrië geen goed hart toe. En het ergste van alles, is voor Syrië de dreiging van Israël dat, na de Eeen Iraakse tankbemanning maakt zich in het gebied bij de Sjatt-el-Arab-rivier gevechtsklaar. vrede met Egypte, in militair opzicht superieur is aan het oostelijk front. Tot dusver lijkt president As sad in eigen land het hoofd bo ven water te kunnen houden en als de Irakezen niet snel overtuigende successen boe ken in de oorlog met Iran, zal Assad opnieuw de bovenhand krijgen. De Arabische landen die niet direct aan de Perzische Golf liggen, voelen meer sympathie voor de Ayatollah Khomeini dan voor president Saddam Hoessein, want zij vinden he lemaal niet dat Hoessein, zoals hij zelf zegt, een strijd van alle Arabieren, voert. Dus hoe ver dacht zijn motieven ook zijn, men zou kunnen zeggen dat Assad zich aan de goede kant van de Golfoorlog bevindt. Toch is zijn positie zo zwak dat hij zich niet langer aan de Russische omarming kan ont worstelen. Het is echter niet waarschijnlijk dat er verande ringen worden doorgevoerd in de structuur van zijn regime. VOLGENS DE BBC: (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse Labour-partij staat, een week na het rumoerige congres in Blackpool, opnieuw op stelten. Partij leider James Callaghan zou, volgens de BBC, toch van plan zijn binnenkort af te treden. Aan dit besluit zouden privé én partijpolitieke redenen ten grondslag liggen. Callaghan zal woensdag zijn beslissing officieel openbaar maken op een bijeenkomst van de socialistische Lagerhuisfractie. Tij dens het congres van Labour leek alles erop, als zou de ex- premier voorlopig willen aanblijven als partijleider. Het ophanden zijnde vertrek van Callaghan zal een streep zijn door de rekening van Labour's linkervleugel. Bij de gematigde Callaghan was er namelijk op aangedrongen aan te blijven tot na het speciale socialistische partijcongres van 24 januari in Lon den. Dan wordt definitief beslist over.een nieuwe procedure voor het kiezen van de partijleider. Momenteel is dit nog het al leenrecht van de Lagerhuisfractie, maar de linkervleugel van de partij heeft door weten te drukken dat ook de hen goedgezin de plaatselijke afdelingen van de vakbonden bij de keuze be trokken zullen worden. Alleen onenigheid over de stemmenver deling tijdens die algemene verkiezing van de partijleider was er de oorzaak van, dat aan deze kwestie nog een apart congres zal worden gewijd. Toen de plannen van de linkervleugel verleden week werden aanvaard besloot Callaghan, die eigenlijk van plan was half ok tober af te tredeh, hiervan af te zien. Dit was in het voordeel van de linkervleugel van de partij. Op 13 november begint een nieuw parlementair zittingsjaar. Als Callaghan voor die tijd af treedt, moet de Lagerhuisfractie snel nog een tijdelijke -h nieuwe leider kiezen. Ex-minister van financiën Denis Healey, een lid van de rechter-partijvleugel, schijnt dan goede kans te hebben als overwinnaar uit de strijd te komen. Op het speciale congres kan hij zich vervolgens opnieuw kandidaat stellen en ie mand die aan het hoofd van de partij staat heeft automatisch be tere kansen op herverkiezing. Callaghan's schijnt nu op zijn eerder genmomen besluit te zijn terugkomen. Deze manoeuvre zou zodoende de positie van de linkse kandidaten Tony Benn, Peter Shore en John Silkins, drie anti-Europese socialisten die van Groot-Brittannië een soort volksrepubliek willen maken, aanzienlijk kunnen verzwakken. Verwacnt wordt, dat uit de partij stevige druk op Callaghan zal worden uitgeoefend alsnog van zijn voornemen af te zien. De kans dat hij dit doet wordt evenwel bijzonder klein geacht BONN: „ZWARE BELASTING VOOR BETREKKINGEN" Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Zonder overleg of waarschu wing vooraf heeft de DDR gisteren be kend gemaakt) dat vanaf maandag de en treeprijzen voor een bezoek aan Oost- -Duitsland drastisch zullen worden ver hoogd. Westelijke bezoekers zullen dan 25 Mark per dag moeten omruilen om de DDR, inclusief Oost-Berlijn, binnen te mogen komen. Tot nu toe was dat een be drag van DM 6,50 voor Oost-Berlijn en DM 13 voor de overige DDR. Aangezien het Oostduitse regiem uitgaat van een verhouding 1:1 tussen Oost- en Westmar ken (wat tegen elke reële waardering in gaat; die staat ongeveer 1:4) moeten West duitsers dus voortaan 25 DM per dag beta len. Regeringswoordvoerder Boiling in Bonn ■en burgemeester Stobbe van West Berlijn hebben deze Oostduitse stap gekenmerkt als een zware belasting voor de interduitse betrekkingen. Beiden gaven als hun me ning te kennen, dat deze extra belasting voor DDR-bezoekers duidelijk indruist te gen de bestaande verdragen met de DDR, die een normalisering van de wederzijdse betrekkingen voorstaan. De oppositiepar tijen in Bonn riepen de regering dringend op om onverwijld stappen bij de Oostduit se regering te ondernemen om de maatre gel ongedaan te maken. In Berlijn gelooft men dat de DDR de maatregel genomen heeft om de grote stroom bezoekers uit het Westen in te dammen met evenwel behoud van de inkomsten. Kern vrije zone in noordelijk Europa bepleit OSLO De omstreden ver klaring van de Noorse oud-mi nister Jens Evensen dat het scheppen van een kernvrije zone in Noordelijk Europa overweging verdient, heeft de regering van premier Odvar Nordli in verlegenheid ge bracht. Oud-minister Evensen die goed ingevoerd is in de proble men van de verdediging in het Poolgebied heeft deze week gezegd dat een kernvrije zone die de Noordse landen zou om vatten, een positieve stap zou zijn op weg naar ontwapening in Europa. Dit idee heeft pre sident Kekkonen van Finland al vaker geformuleerd, maar Noorwegen heeft daar steeds gereserveerd tegenover ge staan. Evensen nam tevens enige afstand van het plan van de regering om in centraal Noorwegen zware wapens van de NAVO te stationeren, waarover Oslo momenteel met Washington onderhandelt. De gemoederen houdt de gemoe deren in Noorwegen bezig, vooral de arbeiderspartij waar van premier Nordli de leider Grote schilderijen diefstal in Monaco (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Eén van de grootste schilderijen dief stallen van de laatste jaren waarbij een bedrag van min stens 12 miljoen gulden is gemoeid, heeft naar nu be kend is geworden, tijdens het weekeinde in Monaco plaats gevonden. Negentien doeken (vier Re- noirs, een Monet, een Corot, een Picasso, een Modigliani, een Utrillo enz.), zijn in de nacht van zaterdag op zondag ontvreemd uit een luxe flat met 30 vertrekken in het hart van Monte Carlo. De politie heeft geen spoor van inbraak of beschadiging gevonden. Het alarmsysteem j was uitgeschakeld. Men vraagt I zich af hoe een dergelijke om vangrijke buit ter plaatse en nabij het drukke verkeer naar het casino ongemerkt wegge- j haald kan zijn. Wel heerst in Monte Carlo de indruk dat de 'Schilderijen al eerder en ver- I moedelijk stuk voor stuk uit de flat weggehaald zijn. In de Libanese hoofdstak Beiroet zijn verschillende bommen ontploft. Een van de explo sies deed zich voor bij het kantoor van de Iraanse lucht vaartmaatschappij. Er vielen geen ge wonden, maar de schade was aan zienlijk. ANTWERPEN Een Belgische firma die het onderhoudswerk verricht van de kerncentrale in Doel heeft in kringen van Ant werpse daklozen twaalf arbeidskrachten geronseld voor gevaar lijk onderhoudswerk in deze kerncentrale. Volgens het bedrijf is men „bij toeval" op de zwervers gestoten tijdens de onophoude lijke pogingen om voor het riskante werk voldoende gegadigden te vinden. Men kreeg in één keer de beschikking over twaalf arbeiders, omdat de twee aanvankelijk bereid gevonden vagebonden nog een paar kameraden meebrachten". De betrokkenen vinden veelal een onderkomen bij de Bond Zonder Naam in Antwer pen. Akkoord verbod op „onmenselijke" wapens GENEVE Op de conferentie van de Verenigde Naties in zake „conventionele wapens die buitensporige verwondin gen veroorzaken" is men het eens geworden over de inhoud van een nieuw verdrag, dat burgers en burgerlijke doelen moet beschermen tegen „onmenselijke" conventionele wa pens. Afgevaardigden vonden dat het akkoord de belangrijkste voor uitgang vormt op het gebied van de beheersing van conventio nele wapens sinds 1925 in een Geneefse conventie het gebruik van gifgas en bacteriologische wapens werd verboden. Het ene protocol gaat over brand wapens, terwijl de andere twee fragmentatiewapens landmijnen en „booby-traps" betreft. Nazi-moordenaar raadsman van junta Bolivia BONN Klaus Altmann, „de slager van Lyon", die na de oorlog in Frankrijk wegens Nazi-misdaden tweemaal ter dood is veroordeeld, leeft in Bolivia als raadsman van de militaire junta die daar in juli de macht heeft gegrepen, al dus het tijdschrift „Stern". Verslaggever Gerd Heidemann van Stern heeft een vraagge sprek met Altmann gehad in zijn woning in La Paz. Het tijdschrift citeert het Boliviaanse consulaat-generaal in Hamburg en groepen Boliviaanse ballingen in Parijs met de ver klaring dat Altmann nu de militaire junta helpt, die op 19 juli presidente Lidia Gueiler afzette. De nieuwe minister van binnenlandse zaken en justitie van Bo livia, Arce Gomez, is nauw met Altmann bevriend en wordt door hem geholpen bij het opsporen en gevangen zetten van te genstanders van de junta, aldus „Stern". Huwelijk prinses Caroline ontbonden MONACO Een rechtbank in Monaco heeft het huwelijk tussen prinses Caroline en Philippe Junot ontbonden, zo heeft een woordvoerder van prins Rainier, de gezaghebber van de ministaat, meegedeeld. De 23-jarige dochter van Rai nier en prinses Gracia was op 28 juni 1978 met de nu 40-jari- ge Junot getrouwd, maar in augustus van dit jaar besloot het paar uit elkaar te gaan. Kort daarop vroegen ze ont binding van hun huwelijk aan. Proces tegen Bende van Vier TOKIO Achter gesloten deuren ziin deze maand hoor zittingen begonnen in het pro ces tegen de „Bende van Vier", onder wie zich de we duwe. bevindt van wijlen de Chinese leider Mao Tse Tung. Ze worden onder meer van verradelijke acties en poging tot omverwerping van het Chinese regime beschuldigd. De weduwe van Mao Tse Tung heeft geweigerd schuld te bekennen. De openbare zit tingen zullen volgen het Ja panse persbureau Kyodo begin november beginnen. UIT ZIEKENHUIS KABOEL GEVLUCHTE VERPLEEGSTER: In Afghanistan duren de gevechten tussen het rege ringsleger en de moslim-verzetstrijders voort. De gedo de en gewonde Russische en Afghaanse soldaten wor den naar het overvolle ziekenhuis van Kaboel gebracht Een van de verpleegsters uit dat ziekenhuis is onlangs naar India gevlucht, waar zij aan Guardian-correspon dent Peter Niesewand haar verhaal deed. NEW DELHI Ongeveer 4000 gewon de Russische en Afghaanse soldaten liggen her en der verspreid in de over volle zalen en gangen van het militai re ziekenhuis in Kaboel. De mecsten liggen op de grond, daar het zieken huis slechts 400 bedden telt, aldus een verpleegster die tot eind vorige maand in het ziekenhuis heeft ge werkt. Zij zei dat per week gemiddeld 50 Russische en Afghaanse soldaten in gesloten kisten naar het lijkenhuis van het ziekenhuis werden gebracht, terwijl nog eens 50 soldaten tijdens de behandeling overleden. De verpleegster, de 26-jarige Nili Panjs- heri, heeft vier jaar in het ziekenhuis ge werkt. Haar familie stond op goede voet met de afgezette koning Zahir Shah en haar vader werd geëxecuteerd toen het regime van Daoud, dat in 1973 aan de macht was gekomen, in 1978 ten val werd gebracht door Mohammad Tarak- ki. Nili Panjsheri en haar broer de enige van haar familie die nog in leven is zijn nu naar New Delhi gevlucht. Uit haar verslag blijkt dat het aantal Russische slachtoffers enorm is gestegen en dat de tijd voorbij is dat de Russische slachtoffers werden overgevlogen naar Tasjkent voor de begrafenis. De Russen hebben inmiddels een eigen militair kerkhof in de Afghaanse hoofdstad. De verpleegster vertelde dat Afghaanse doktoren in principe geen Russische pa tiënten mochten behandelen. Dit was eerder dit jaar besloten door Russische adviseurs, toen het aantal Russische sterfgevallen plotseling om onbekende reden steeg. Er zouden toen 21 specialis ten en 35 verpleegsters zijn overgevlogen uit Rusland. „De Russische doden werden in grote ge sloten kisten aangevoerd", zei ze. Alleen Russische doktoren en verpleegsters mochten bij hen komen. Maar we heb ben ze gezien. De meesten waren ver schrikkelijk verminkt; bij sommigen wa ren handen, oren en neus afgehakt". Ze legde uit dat het ziekenhuis via een tele foontje naar de Afghaanse generaal of zijn Russische adviseur werd ingelicht dat er weer een aantal lijken in aantocht was. Volgens de verpleegster belde het ziekenhuis dan naar de kistenfabriek Jangalak, die twintig jaar geleden met Russische hulp is gebouwd, en bestelde het juiste aantal doodkisten die onmid dellijk moesten worden bezorgd. Volgens Nili Panjsheri waren de Russische dood kisten „mooi en van eikenhout". De Afghaanse slachtoffers worden an ders behandeld, overeenkomstig de Is lam. De lichamen worden in grof linnen gewikkeld en blijven een dag lang in het lijkenhuis voor het geval een familielid komt opdagen. Als dat niet gebeurt, wor den ze naar de zogenaamde Heuvel van Martelaren gebracht alwaar ze begraven worden. Nili Panjsheri vertelde verder dat ook de Afghaanse soldaten wel ver minkt worden door de Islamitische ver zetsstrijders en dat soms ook bij hen oren, neus en handen worden afgehakt. De verpleegster bevestigde berichten dat tijdens het eerste Russische offensief in de Panhsher-vallei een hoge Russische I generaal om het leven was gekomen. Ze zei dat hij in vol ornaat het lijkenhuis werd binnengedragen. Hij was in de mond geschoten en zijn ogen waren uit gestoken^ PIETER NIESEWAND/THE GUAR DIAN ADVERTENTIE Femina nu Süper-Femina.Ahoy werd uitgebreid met twee nieuwe hallen. Da's meer ruimte. Voor gezelligheid. Voor nieuwtjes. Voor attracties. Stadhuis in brood,'t Begint al goed. 't Echte Bakkersgilde verzorgt in de entreehal een unieke presentatie. Uit brood gebakken ziet u er o.a. 't stadhuis en het beeld van Zadkine. Mode-showplein.Extra gezellig wordt het op 't mode-showplein. Met boetiekjes, kappersdemonstraties, schoonheidssalon, muziek, terrasjes en bovendien modeshows onder het motto "het uiterlijk '80". Groeten uit Karinthië.Voor- of naproetje van 'n fantastische Oostenrijk- vakantie: Karinthië op Femina. Met een authentieke berghut, 'n terrasje. 'n citerspeler, handwerkslieden, enz. Grüss Gott. Groenten- en fruitshow.De prachtigste arrangementen, geëxposeerd op ouderwetse dekschuiten en meerpalen. Voor 't hele gezin-Femina is 'n echt familiegebeuren. Met méér mannen- artikelen. Met teletekst, viditel en scribophoon. Met 'n gratis crèche voor kinderen tot 12 jaar. Nieuw! Speciaal Femina-gezins- tarief: bij bezoek 2 ouders 2 kinderen slechts 17,50 (voordeel: ƒ4,50). Normale tarieven: volw. ƒ7,-, kinderen ƒ4,-, 65+ers ƒ5,-. Georganiseerd door RTB Ahoy' - Rotterdam: geopend 10-17 uur en 1,9-22.30 uur, zondags alleen 10-17 uur. Voordelige trein-toegangsbiljetten op vele stations verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11