&atwi jk krijgt apenbare asisschool Protest van „alternatieven tegen interventies synode Hüjö .eiderdorps college aanvaardt jntslag monumentencommissie Raad Lisse dringt aan op aanleg omleidingsweg weermanen t Noordwi jks museum vooralsnog een vrome wens leidschendam financieel in de knel KORTEMETTEN ER LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 PAGINA 7- IJK Katwijk aan den Rijn krijgt r alle waarschijnlijkheid een openbare sschool. De raadscommissie voor onder- L sociale zaken, volksgezondheid en per» jelszaken besloot gisteravond unaniem femeenteraad in deze zaak positief te ad- van de belangrijkste redenen om over te tot het stichten van een basisschool vorm- j dit geval een oude verklaring van ouders tenminste negentig kinderen die de school et tijdstip van ingebruikneming zullen be en. Een enquête onder een aantal gezinnen Jatwijk aan den Rijn toonde nog eens de t behoefte aan een openbare school aan. rbij de initiatiefnemers aantekenen dat bij fneer professionele aanpak het aantal gega- en nog veel hoger zou zijn geweest. |e bedenkingen tegen het totstandbrengen de school wérden nog wel door wethouder brlevliet naar voren gebracht: „We moeten urlijk het totaal aantal schoolgaande kinde ren in Katwijk niet uit het oog verliezen. Dit getal loopt in de toekomst terug van 4100 naar 3600. Is het dan nog wel zinvol een hele nieuwe school op te zetten?". De wethouder vond dat een mogelijke samen werking met Valkenburg op dit terrein bij voorbaat niet moet worden uitgesloten. Een mening die zeker niet door alle commissiele den, en ook niet door de geraadpleegde school raad, werd gedeeld. Parlevliet merkte verder nog op dat hij het jammer vond dat indertijd de Boorsmaschool niet was overgeplaatst naar Katwijk aan den Rijn. Dit mede gezien het feit dat het leerlingenbestand van deze school de laatste tijd terugloopt. De overige agendapunten werden vlot doorlo pen. Enige discussie ontstond nog wel tijdens de rondvraag toen mevrouw H. de la Haye-Hyet- kamp (PvdA/PPR) kwam met een voorstel ten aanzien van het instellen van meer deeltijdba nen bij de gemeente. De wethouder wilde ech ter nog geen concrete toezegging op dit gebied doen. Het terrein van de voormalige melkfabriek De Hoop Is genoemd als meest wenselijke plaats voor de nieuwe school. In het bestemingsplan staat ter plekke de bouw van woningen aangegeven. iroot) t-7 5RDWIJK Een eigen, permanent i blijft voorlopig e het Genootschap Oud-Noordwijk bnderbrengen van haar omvangrijke en e collectie nog altijd beschikken over loerderij aan het Jan Kroonsplein, maar is een huurpand, waaraan bovendien de I des tijds soms danig knaagt, de gisteravond gehouden vergadering van de culturele commissie kwam musicus- dirigent Johan Admiraal met een idee voor de oplossing van het museumprobleem. Aan de Maarten Kruytstraat, tegenover de bak kerij van De Witt, staat een grote schuur, al dus het commissielid, de laatste van de vier schuren, waarin in vroeger tijden, toen Noordwijk aan Zee nog vissersdorp was, de bomschuiten werden gebouwd. „Zij biedt een enorme ruimte", vertelde Admiraal, „en de originele balken zijn nog in de schuur aanwezig". Volgens de informatie van het commissielid zou de schuur reeds door de gemeente zijn aangekocht. Burgemeester mr. Bonnike maakte in kras se bewoordingen duidelijk, dat er geen schijn van kans was, dat daar ooit een mu seum zou komen. „In 't Stille Zuie" want daar staat de betreffende schuur worden huizen gebouwd en daaraan valt niet te tor- Om een definitief museum te vestigen moe ten we de binnenhoeve aan de Jan Kroons- weg in handen zien te krijgen, meende de burgemeester. „Dat is een ideale plaats, te meer omdat de gemeente aan de Paraliel- boulevard nog een stuk grond heeft, waarop een uitbreiding van de boerderij zou kun nen plaatsvinden." Mr. Bonnike zei het ver schrikkelijk jammer te vinden, dat de eige naars tot nog toe niet bereid waren geble ken om de hoeve te verkopen. „We zullen nog wat geduld moeten hebben." De burgemeester deelde nog mede, dat de dienst van gemeentewerken bezig is een rapport samen te stellen omtrent de gebre ken aan de museumboerderij. Zo verkeert het dak in slechte staat en ook andere on derdelen zijn nodig aan een opknapbeurt COMMISSIE ONDERWIJS VOORSCHOTEN: Nieuwe school in Boschgeest en sluiting openbare Parkschool VOORSCHOTEN Bouw een K.B.O.-school (kleuter- en basisonder wijs) nieuw in de wijk Boschgeest, moderniseer de Adegeestschool en sluit de openbare Park school. Zo luidden de aanbevelingen van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs in Voorschoten in een gis teravond gehouden ver gadering over de terug loop van het aantal leer plichtige leerlingen voor het openbare onderwijs. Deze oplossing moet een eind maken aan de onze kerheid bij deze vorm van onderwijs, die door het doen uitgaz.i van de scholennota 1980-1985 door de gemeente Voor schoten nog eens werd benadrukt Deze suggestie kwam niet zo maar tot stand. Omdat alle fracties een andere oplossing voorstelden, werd op instigatie van de heer J. Aikens (D'66) een schorsing ingebouwd, waarna de commissieleden zich terugtrokken om tot een eensluidend advies aan b en w te komen. Het genoemde re sultaat bracht de commissie er toe, voor te stellen een delega tie van de gemeenteraad sa men met enkele bestuursleden uit de schoolraad af te vaardi gen naar het ministerie van onderwijs om onder meer de financiële haalbaarheid te be spreken. DERDORP Het college van be w been poging doen de breuk met de lumentencommissie in deze ge- nte te lijmen. Het college heeft De len de aanvraag tot ontslag die de onlangs onverwacht indienden, s willigen. J&numentencommissie besloot op de i uit onvrede over het feit dat het en met name de wethouder van 5)telijke ordening en openbare werken, l Meerburg, de adviezen van de com- fie steevast naast zich neer zou leggen, pn zou de commissie niet om advies gevraagd zijn door de wethouder over het oude woningbezit. Dit was de druppel die j r bij de commissie liet overlopen. Wethouder Meerburg verwijt de commis sie echter een verkeerde voorstelling van zaken te geven. „De monumentencommis sie is wel degelijk in de gelegenheid ge weest advies uit te brengen over het oude woningbezit. Tot tweemaal toe heeft men geweigerd een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening bij te wonen, jDm uitleg te geven waarom bepaalde pan den behouden moesten blijven", aldus de heer Meerburg. De wethouder van ruimtelijke ordening is van mening dat zijn commissie op grond van haar deskundigheid het eerste in aan merking komt om te adviseren over het monumentenbeleid. De heer Meerburg verwacht dat deze commissie best in staat zal zijn tot een verantwoorde afweging van belangen te komen. De oud-leden van de monumentencom missie hebben intussen besloten als actie groep verder te gaan om daarmee invloed op de gang van zaken met betrekking tot het te voeren monumentenbeleid uit te oefenen. Een ontwikkeling die door wet houder Mewerburg wordt toegejuicht. IDSCHENDAM De begroting van Leidschendam voor komende Jaar toont een tekort van ruim 3,3 miljoen gul- Dit gat kan nauwelijks worden gedekt. Reden voor het ege van deze gemeente om tal van wensen en voorne- is resoluut te schrappen, lokale belastingen te verhogen Ie reserves stevig aan te spreken. Het college ziet de toe- ast zo donker in, dat men de raad zelfs voorstelt in het folg geen prioriteitenlijst met wensen en voornemens op itellen, omdat de aanwezigheid van een dergelijke lijst Jterend zou werken. Leidschendam is niet plotseling in de rode cijfers terecht geko men, maar toch wel onverwacht. En vooral moeilijk, nu ieder een in dit land een stap terug moet doen, meent het college. En kele voorgestelde maatregelen om het tekort niet verder te laten oplopen zijn: geen renovatie De Sater; geen krediet voor een multifunctioneel centrum in de Amstelwijk; commerciële ver huur van de onderbpuw van flatwoningen aan de Tol en hier geen peuterspeelzaal, wijkaccommodatie en kinderdagverblijf vestigen. KORTWEG VOORSCHOTEN Voor schotenaars van 18 tot 60 jaar kunnen zich in de maanden oktober en november aanmel den voor het bevolkingsonder zoek hart- en vaatziekten. Be langstellenden krijgen een op roep voor een bepaalde dag en tijd. Het onderzoek, dat wordt gehouden in het nieuwe con sultatiebureau voor tuberculo sebestrijding aan de Lange Voort 68 in Oegstgeest is gratis en duurt een half uur. Als er risicofactoren worden gevon den krijgt men advies hoe deze te verminderen. Na verloop van tijd volgt dan weer een controle-onderzoek. Men kan zich telefonisch melden op kantooruren, tel. 071-170485. HAZERSWOUDE Land schappen, door Ted Licht ge maakt in de techniek van Rembrandtpastel, zijn te be zichtigen in „Het Anker" aan de Hazerswoudse Rijndijk. Het werk van deze autodidact, in ons land een van de weinigen die zich op genoemde kunst vorm toelegt, ademt de natuur uit. De expositie is te zien tot en met 25 oktober. Maandag tot en met vrijdag: 19.00 tot 23.30 uur; zaterdag: 16.00 tot 18.00 en 20.00 tot 23.30 uur; zondag: 12.00 tot 17.00 en 19.00 tot 23.30 uur. ALGEMENE BESCHOUWINGEN BU BEGROTING '81 LISSE Alle raadsfracties van de ge meente Lisse dringen er met klem op aan, dat de omleidingsweg die de kern van het dorp moet ontlasten, wordt aangelegd. Voorgesteld wordt alvast voor eigen rekening een gedeelte van de weg aan te leggen. Het CDA zegde hierover een motie toe. De WD liet weten dit idee te steunen en financie ringsmogelijkheden te zien in de ver koop van het gemeentelijk woningbe zit. economische positie de centrumfunctie van Lis- se verder verstevigd moet worden. Ook nodig de men de collega-fractieleden uit om alvast een profielschets te maken van de nieuwe bur gemeester (Zoals bekend vertrekt burgemeester Berends in mei volgend jaar). Het CDA ziet in de toekomst een grotere verhoging van de rei nigingsbelasting en stelt vast, dat de kosten van het nieuwe raadhuis niet meer dan dertien mil joen mogen bedragen. De fractie ziet in Lisse een gebrek aan zaalaccommodatie en vindt het een goede zaak het Poelhuys uit te breiden. De heer Robertus van de VVD plaatste vraag tekens bij de verhoging van lokale belastingen die de lasten voor de burgers weer verder ver zwaren. Voorts wenste men meer en betere voorlichting over de nieuwbouw van het raad huis. Mevr. Michels bepleitte namens de libera len de aanleg van een kunststof atletiekbaan voor De Spartaan en noemde het onderhoud aan veel sportaccommodaties gebrekkig. Mevrouw Betlem (D'66/PPR) constateerde, dat er voorzieningen ontbreken voor de groep jeug digen tussen 12 en 16 jaar en brak een lans voor het Vrouwentrefpunt. Ten aanzien van het ver keer bepleitte zij de komst van een voet- en fietspadenplan. Mevrouw Van Ruiten infor meerde naar de energie-besparingen die de ge meente Lisse gaat uitvoeren. Ook de PvdA benadrukte de noodzaak van de omleidingsweg. Voorts zijn volgens deze fractie ook maatregelen nodig in de Wilhelminabuurt en is de aanleg van meer fietspaden gewenst De heer Rosdorff bepleitte namens de socialis ten de aanleg van een industrieterrein ten noorden van Lisse. \antal crisissituaties bij gereformeerde predikanten neemt loe Er zijn binnen de gereformeerde ker- ten nogal wat predikanten die het al lesbehalve gemakkelijk hebben, zo is febleken tijdens de gereformeerde sy- lode deze week in Luntéren. waar de irerkbegcleiding van predikanten aan fe orde was. Ipitste dit werk zich aanvankelijk toe op e begeleiding van dé jonge predikanten, laatste tijd krijgt men steeds meer te haken met crisissituaties bij predikanten er dienstjaren. Een niet gering hen kan de problemen, die hun et zich meebrengt, niet meer aan. j'ooral predikanten van middelbare lecf- middelgrote gemeenten blijken lét vaak moeilijk te hebben. oorzaken worden in diverse riehtin- |en gezocht. Bijvoorbeeld in het ontbre- een duidelijke functieomschrij- i het predikantschap en het ont breken van een bescherming van de Kerktijd van de predikant, hetgeen leidt tl frustraties en schuldgevoelens. de predikant wordt voorts een ieds grotere specialisatie verwacht en dat verlangen kan hij in veel geval- niet voldoen. De gereformeerde ^vefkgroep, die in opdracht van de syno- 'e toezicht houdt op de werkbegeleiding predikanten, meende dat heel wat (problemen voorkomen zouden kunnen worden als er meer collegiaal contact zou 2ijn. Zij onderzoekt ook de mogelijkhe- van een psychologisch onderzoek aanstaande dominees. De Vrije ersiteit in Amsterdam en de Theo logische Hogeschool in Kampen, waar de gereformeerde predikanten worden op geleid, moeten nu gaan bekijken wat zij [tijdens de opleiding al aart het voorko- i problemen kunnen doen. 9 9 Ongeveer veertig katholieke mannen en vrouwen uit twintig verschillende landen hebben geprotesteerd tegen de interventies van enkele toehoorders bij de bisschoppensynode over huwe lijk en gezin. In een verklaring, die is gericht aan het synodesecretariaat deelt de groep mee, dat zij in de inter venties niet de christelijke gezinnen van tegenwoordig herkent. Ze zou graag weten wie deze tóehoorders heeft geselecteerd en op welke critc- De internationale groep, die tot morgen een alternatieve synode over huwelijk en gezin houdt georganiseerd door de internationale r. k. beweging „Vrouwen en mannen in de kerk" neeft vooral bezwaar tegen de toespraken van het Duitse echtpaar Norbert en Renate Mar tin en van moeder Teresa van Calcutta. Het echtpaar Martin pleitte voor een be langrijke plaats voor Maria in de schoot van net gezin en vertelde weinig con creets. De groep meent, dat de twee geenszins kunnen worden gezien als ver tegenwoordigers van de katholieke ge- Moeder Teresa zei, dat priesters engelen moeten zijn die de gezinnen helpen hun problemen op te lossen. De groep meent, dat deze zienswijze de verantwoordelijk heid bij de gezinnen wegneemt. Boven dien, aldus een deelneemster aan de al ternatieve synode, „zijn priesters geen engelen". In de verklaring vraagt de groep, bij wie zestien echtparen, om een ontmoeting met de toehoorders bij de al gemene bisschoppensynode. De groep heeft ook bezwaar gemaakt te gen „sexistisch taalgebruik" in de stuk ken voor de synode. Zij heeft het syno desecretariaat gevraagd het woord „va derschap" te vervangen door „ouder schap" als dit ook wordt bedoeld en wijst erop, dat in veel landen de omschrijving „vaderlijke macht" al veranderd is in „ouderlijke rechten". Erkenning wordt gevraagd voor de „wetenschappelijke werkelijkheid" dat man en vrouw een gelijk aandeel in de voortplanting heb ben. De Katholieke Actie van Oostenrijk heeft zich tijdens haar najaarsconfe rentie beziggehouden met voorberei dingen voor de Katholiekendag 1983 in Wenen. Bij deze manifestatie wordt ook paus Johannes Paulus II verwacht. Als hij komt zal het voor het eerst sinds tweehonderd jaar zijn, dat een paus Oostenrijk bezoekt. De vorige was paus Pius VI in 1782. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Joseph Höffner, heeft ook een uitnodi ging aan de Nederlandse katholieken ge richt ter bijwoning van de eucharistie- men door de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Willebrands en de bisschop van Roermond, mgr. Gijsen. Vier leden van de niet door de over heid erkende evangelische baptisten- kerk in de Sovjet-Unie zijn tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. Ni kolai Batoerin, opvolger van Georgi Vins als secretaris van de evangeli sche baptisten kreeg vijf jaar strenge dwangarbeid. Dit is de hoogste straf, die het Oekralens wetboek van straf recht kent voor een overtreding van artikel 209 over de schending van in dividuele rechten onder een godsdien stige dekmantel. Ook alle persoonlij ke bezittingen van Batoerin werden verbeurd verklaard. Het proces is be gonnen tegen de religieuze dissident Victor Kapitantsjoek (35), die een christelijke studiegroep leidde. Vóór hem deed dat de priester Gleb Jakoe- nin die inmiddels is veroordeeld tot vijf jaar strafkamp en vijf jaar ver banning. Bij gelegenheid van de honderdste „dies natalis" (stichtingsdag) van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam wordt zondag 19 oktober in de Oude Kerk te Amster dam een kerkdienst gehouden, die de zelfde avond door de NCRV zal worden uitgezonden. De Dalai Lama, de Tibetaans boed dhistische leider, heeft vanochtend een ontmoeting gehad met paus Jo hannes Paulus II. Voor zijn vertrek uit New Delhi in India, waar hij in ballingschap leeft, had hij gezegd te hopen op een gesprek over internatio nale aangelegenheden en „vraagstuk ken van wederzijds belang". Zijn laat ste bezoek aan Rome dateert van 1973 toen hij paus Paulus ontmoette. Na zijn bezoek aan Rome gaat hij naar Canada, Hawaii en Japan. Bij gelegenheid van het zestigjarig be staan van het internationale werk voor de opleiding van priesters in de missie landen organiseert PMP-Nederland za terdag in het Casino in Den Bosch een ontmoetingsdag, vooral bestemd voor de vaste relaties van dit missiewerk. Spre kers zijn daar Franciscus Hadisumarta, bisschop van Malang (Indonesië) en Pa trick Iteka, bisschop van Mahenge (Tan zania), die zullen rapporteren over .de priesteropleiding in hun kerkprovincies. Voor een aanvulling zorgt dr. Jan van Lin, studiesecretaris van de Pauselijke Missiewerken. Rector Jos. Schoenma kers, directeur van PMP-Nederland, zal over dit werk spreken. Tijdens de verga dering wordt afscheid genomen van de heer A. van Adrichem, die sinds 1935 de administratie van PMP-Nederland heeft verzorgd en die dit jaar wordt gepensio neerd. Omvangrijk programma bijbel genootschappen voorjaren tachtig De bijbelgenootschappen willen nog voor het einde van dit decen nium de bijbel vertaald hebben in alle nationale talen en in alle talen die meer dan een miljoen lezers tellen. Dit is besloten op de assemblee van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen in Thailand. Om dit te bereiken is een beroep gedaan op alle kerken, inclusief de rooms-katho- lieke en de oosters-orthodoxe, om meer steun aan dit bijbelwerk te geven. De nationale bijbelgenootschappen is ge vraagd de inkomsten drastisch te verho gen. Bovendien werd besloten het per centage van de inkomsten van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen,' dat jaarlijks wordt besteed aan het druk ken van nieuwe bijbeluitgaven te verho gen ten koste van het percentage, dat wordt gebruikt voor het verspreiden van de bijbel. De consequentie hiervan is, dat in de ko mende jaren de bijbeluitgaven minder gesubsidieerd zullen worden in de derde wereld en dat er minder uitgaven ter be schikking komen voor gratis versprei ding. Om toch de bijbels bij de mensen te krijgen is tevens aan de nationale bijbel genootschappen gevraagd om elk jaar tien procent meer vrijwilligers te vinden die bij dit werk kunnen worden inge schakeld. Verder willen de bijbelgenootschappen meer aandacht gaan schenken aan doel groepen die in het verleden te vaak ver geten zijn, zoals kinderen, jonge mensen, ethnische groepen en speciale sociale groepen, met name de armen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7