■Eeidóc ©omct/tii Kabinet akkoord met beperking aftrek van hypotheekrente Promotie aan universiteit afgelast Veel meer gif in Den Haag dan verwacht OCCASIONFESTIVAL Van Agt hersteld, Kamer vergadert ook morgen evaarlijk hormoon babyvoeding it Nederland vondellaan 80, Leiden,Tel. 071-76 9313. hekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND nementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. ,Besiegt, be er het naoor- om 22.25 uur Donderdag 9 oktober l Duitsland Documentaire setzt, geteilt" o\ logse Duitsland op Ned. I. Op Ned. II om 21.50 uur tv-se- rie „De onvoorstelbare wereld van Roald Dahl" en om 22.15 uur actualiteitenrubriek „Ach ter het nieuws" over komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. 71e jaargang na 21781 Buien Wisselend bewolkt en buien, sommige met hagel en onweer. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Morgen zon: 6.54 - 17.55. Schev. hoogw.: 3.31 en 15.50. Laagw.: 11.41. eeds meisje (13) li moeder „gescheiden" KHOLM Een 13-Jarig meisje heeft bij een recht- in Stockholm het recht ver in, zich niet meer op te laten n door haar moeder. Het je, dat samen met haar 16-jari-, oer bij de enkele jaren geleden gescheiden moeder woonde, dat het thuis niet meer was houden. Zij had daarom ver» Dm plaatsing in een pleegge- Aan het eind van het proces* in moeder en dochter partij en ipartij waren, werd het meisje et gelijk gesteld. Er is in Zwe- al langere tijd een brede dis- Ie gaande over het recht van leren, om zich van hun ouders „scheiden". MET KINDEREN Prinses Irene woont weer op Soestdijk DEN HAAG Omdat klimaatsverandering voor de gezondheid van een van de kinderen wenselijk is, hebben prinses Irene en haar kin deren hun intrek genomen op paleis Soestdijk. Zij zullen enige tijd bij hun moeder en groot moeder prinses Juliana logeren, aldus heeft de Rijks Voorlichtings Dienst bekend gemaakt. Prins Carlos, die door zijn werkzaamheden in Madrid is gebleven, zal zijn gezin zo vaak mo gelijk bezoeken. De kinderen van Irene gaan naar de internationale school in Amsterdam. NEUROLOOG VAN VERVALSING BESCHULDIGD LEIDEN De promotie van de Eindhovense neuro loog J.N. Berendes die giste ren aan de Leidse universi teit zou plaats hebben, is door de rector magnificus prof. dr. A. Kassenaar afge last Dit unieke feit deed zich voor nadat de medicus jurist dr. mr. dr. W. Schuur- mans Stekhoven ernstige be schuldigingen aan het adres van de promovendus aan het Leidse college van bestuur kenbaar had gemaakt De Eindhovense neuroloog wordt er door de medicus-ju rist van beschuldigd de uit komsten van een onderzoek waarover in zijn proefschrift gewag wordt gemaakt, te heb ben vervalst. Het proefschrift behandelt een aantal hartope raties volgens een experimen tele bewakingsmethode. Een van die operaties had een min der goede afloop. De patiënt liep 'uj een correctie aan de li chaamsslagader een verlam ming aan het onderlichaam op. Dit geval, dat een heel ander licht op de uitkomsten van het onderzoek werpt, is door de promovendus verzwegen. Aan de familie van het ver zwegen geval is geen toestem ming gevraagd het experiment uit te voeren. Dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven over weegt dan ook een aansprake- lijkheidsproecedure tegen de neuroloog en het Eindhovense ziekenhuis, waar hij zijn on derzoek verrichtte op gang te brengen. Hij voelt zich hierin gesteund door een al eerder verschenen onderzoek van een Duits deskundige die de expe rimentele bewakingsmethode die de heer Bererfdes toepaste ijzc kenschetst. als bijzonder riskant heeft Menten wil vrijheid via kort geding DEN HAAG Pieter Menten (81) heeft een kort geding aangespannen tegen de staat met als eis dat hij, ge zien zijn slechte gezondheid, onmid dellijk in vrijheid wordt gesteld. De zaak dient volgende week woensdag voor de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J.H. Blaauw. Menten, die door de bijzondere straf kamer van de rechtbank in Rotter dam tot tien jaar en een boete van 100.000 gulden is veroordeeld wegens oorlogsmisdaden en thans in de zieke nafdeling van de Scheveningse straf gevangenis verblijft, zal worden bijge staan door de Haagse advocaat, mr. L. van Heijningen. >b Baan HAAG Rob (assistent- coach) wordt el zeker tie trainer van Den Haag. In j gesprek met rzitter Pieter Duik gisteren 'Mönchenglad- h heeft Baan üaard bereid te Hans Kraay op tolgen. wat ons be is de zaak aldus Den „Baan moet eerst nog leg voeren met NVB, waarbij Zwartkruis wordt in- ht". Rob Baan wellicht pas 1 mber bij FC Haag in dienst inen treden, ïrigens heeft FC i Haag ook gehad met Ri- Michels, liet gisteren geen belang- ig te hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen het ka binet is men het vrijwel eens over een bepertcing van de af trekbaarheid van hypotheek rente. Dit weten kringen rond het kabinet met stelligheid te melden. Van regeringswege zal de Kamer vandaag een wets ontwerp over dit politiek ge voelige punt in het vooruitzicht worden gesteld dat kan worden ingepast in het dekkingsplan voor de begroting van 1981. Door bet CDA is hier tijdens het dinsdag begonnen begro tingsdebat met klem op aange drongen en de PvdA heeft een verzoek hiertoe zelfs in een mo tie vastgelegd die op steun van de christendemocraten zou kun nen rekenen. De beperking van de aftrek van hypo theekrente is voor het kabinet politiek een hoogst gevoelig punt. De VVD heeft herhaaldelijk laten weten dat deze zaak haar een crisis waard is. De liberalen konden zich echter vinden in een regeling van deze kwestie in een brede samenhang, waarbij ook de pro gressie in de belastingen en de aftrek posten zouden worden bezien. Dat zou neerkomen op een vrij fundamentele herziening van het belastingstelsel die voor de voorstanders van een spoedige beperking van deze vorm van renteaf trek (samen een Kamermeerderheid vormend) te veel tijd zou kosten. Van CDA-zijde werd danook eerder deze week opnieuw gevraagd om spoe dige maatregelen. Die blijken binnen het kabinet al geruime tijd in voorbe reiding te zijn. De afronding van een voor CDA en VVD aanvaardbaar voor stel zou nog maar beperkte tijd kosten. Ingewijden verwachten nog dit najaar een voorstel dat inhoudelijk tegemoet komt aan de wens van de CDA-fractie om het inflatiedeel van de rente voor de eigen woning boven een bedrag van vier ton niet langer aftrekbaar te doen zijn. Het voorstel zal echter zo omzich tig en ingewikkeld worden ingekleed dat de nadruk komt te liggen op het niet langer aftrekbaar laten zijn van dat deel van de rente dat als gevolg van de geldontwaarding moet worden be taald. Daarmee zou het voorstel minder politiek gevoelig zijn voor de liberalen. De VVD heeft immers steeds betoogd dat met een beperking van de hypo theekrenteaftrek een aanslag op het ei gen woningbezit zou worden gepleegd. ■■■HP' onze correspondent Ami van Vree) NN Controle beeft uitgewezen, dat het schadelijke moon oestrogeen is aangetroffen in uit Nederland en ië vervaardigde babyvoeding, waarin kalfsvlees is ver» kt Ook in Duitse babyvoeding is oestrogeen gevonden. controle werd uitgevoerd de Westduitse deelstaat. irdrijn-Westfalen. In totaal 28 proeven positief uitge- en. Het gebruik Van syn- ische oestrogeen bij het en van kalveren is verbo- Het hormoon kan bij kin- en groeistoringen en afwij- ;en aan de geslachtsorga- veroorzaken. Duitse onderzoek is op g gekomen naar aanleiding soortgelijke vondsten bij svlees uit Italië en Frank- AAR Notarissen procederen DEN HAAG Bij de Haag- se rechtbank heeft de Nota» riele Broederschap een civie le procedure aangespannen tegen de Staat. Aanleiding is dat de ministers van economische zaken en van justitie in augustus een be schikking hebben uitgevaar digd om de inkomens van de notarissen te verlagen, geba- seersd op de prijzenwet. De prijzenwet is echter gericht op inflatiebestrijding en regelt niet het voeren van een inko- mensbeleid. Eerste sneeuwpret De winter is in aantocht. Bleek dit in ons land uit het stormachtige herftsweer en de temperatuursda- ling van de afge lopen dagen, in Zwitserland viel gisteren de eerste sneeuw, plaatse lijk tien centime ter. De grote Sint Bernhardpas werd afgesloten en op de Grimsel- pas moesten de automobilisten gebruik maken van sneeuwkettin gen. De jongens op de foto lijken zich weinig van het (bijna) winter se weer aan te trekken. Met laar zen en hand schoenen aan was het de eerste sneeuwpret van dit najaar goed te doorstaan. twaalfjarige Ceryl Bierman nog nooit naar de kapper veest.... haar is nu 104 centimeter 9' levert alleen problemen op ft borstelen, omdat de von- er dan van afvliegen. DEN HAAG De concen traties gif die in Den Haag zijn gevonden bij de wek» zaamheden aan het wijk» park aan de Gaslaan, zijn vele malen hoger dan aan vankelijk werd aangeno men. Hoeveel het precies is, is nog niet bekend gemaakt. De zware metalen die zijn opgegraven zijn mangaan, ijzer en zink. Dit heeft een woordvoerder de gemeente Den Haag, de heer J. Broekema van de afde ling milieuzaken van ruimte lijke ordening en stadsver nieuwing, vanmorgen tijdens een bijeenkomst met buurtbe woners in het „Buuthuis" aan. de Gaslaan bekend gemaakt. Ook deelde hij mee dat de werkzaamheden aan een weg voor vrachtwagens in de New- tonstraat zijn stilgelegd. Dit in verband met de vondst van blauwe aarde, aarde met spo ren van het vergif cyanide. Het gif dat bij de graafwerk zaamheden aan de Oude Haag-" weg is gevonden, is niet in Het drinkwater terecht gekomen. Maar cijfers over de concen traties daar maakte de woord voerder van de gemeente nog niet bekend. Van de kant van de buurtbe woners, die het onderling al hebben over „Lekkerkerkse toestanden", werd de heer Broekema voornamelijk ge- confrontreerd met de vraag of de veiligheid van de kinderen niet in het geding is. Want een bodemonderzoek van de wijk bewoners zelf leerde, dat de aarde ook bij het speelterrein, dat vlak naast het aan te leg gen wijkparkje ligt, „mooi en helder blauw was", op deze vraag kon de gemeen tewoordvoerder ook nog geen bevredigend antwoord geven, „de resultaten van het onder zoek zijn nog niet definitief, maar bezorgdheid is zeker op Mogelijk herstel koopwoningenmarkt UTRECHT Een langzaam maar be- genmarkt. Huuraanpassing zal wellicht de perkt herstel van de koopwoningenmarkt koop van een huis aanmoedigen. Daaren- is mogelijk, ook al blijven de vooruitzich- tegen zal de aftopping van hogere inko- ten op een herstel van de economie nog mens de aankoop van dure woningen in somber. Dit heeft directeur-generaal ir. J. de vrije sector minder aantrekkelijk ma- Koopman van het ministerie van volks- ken en zal de vraag zich sterker gaan huisvesting gisteren in Utrecht verklaard richten op de premiekoopsector, op een symposium over de koopwonin- j< hoos, uer aummmfbsmil\ ajuer tcb-or no&suwatp. 60jQa!idefl*ootU^(faa*moe±j*wèlwatvoo>t<Ioe/£ Goudklomp van 30 kilo In de buurt van het oude mijnstadje Wedderburn in de Australi sche deelstaat Victoria heeft een amateur-gouddelver, die onbe kend wenst te blijven, een goudklomp van 30 kilo gevonden. De waarde van de goudklomp, de grootste die sedert meer dan een eeuw in de deelstaat Victoria is gevonden, heeft een waarde van meer dan een miljoen gulden. De vondst werd gisteren bekend gemaakt door Rupert Hamer (links), de premier van deelstaat, die voor Victoria het begin van een nieuwe goldrush verwacht. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Premier Van Agt is weer helemaal beter. Vanmiddag om 2 uur is hij in de Tweede Kamer begon nen aan bet antwoord na mens de regering op de alge mene beschouwingen over de Rijksbegroting 1981. Vol gens de Rijks Voorlichtings Dienst is Van Agt dankzij de zorg van zijn buisarts weer zodanig hersteld van roer te verschijnen, dat hij zonder veel problemen de Kamer te woord kan staan. Gisteren heeft Van Agt vanuit zijn woning in Groesbeek nog enkele malen met een aantal collega-ministers telefonisch contact gehad over de algeme ne beschouwingen. Vanmor gen heeft het kabinet voltallig vergaderd. Daarbij is tevens de gewone agenda van de weke lijkse vergadering van de mi nisterraad afgewerkt. Morgen kan het kabinet nameliik niet bijeen komen omdat de Kamer dan ook vergadert. Tot die vergadering Kamer besloten na 1 van het debat. Desondanks staat het echter vast, dat de al- gemenei beschouwingen deze week niet meer worden afge maakt. Dat zal pas aanstaande dinsdag gebeuren. De overgro te meerderheid van de Kamer voelt er niets voor morgen tot diep in de nacht door te verga deren, temeer daar veel Ka merleden voor zaterdag af spraken hebben. Onder meer wordt zaterdag in Den Haag het oprichtingscongres van het CDA gehouden. Een voorstel van D'66-fractieleider Ter- louw, om moTgenavond al om zeven uur op te houden, werd echter verworpen. Morgen middag zal pas worden vastge steld, hoe laat de Kamerverga dering zal worden gesloten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1