nieuwe ipavil ïoens y^ndegeest FNV wil nauwer overleg met politieke partijen Pasar Gambir in Groenoordhallen te 5 WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 PAGINA 3 Oost-Europese films Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 ver toont vanaf maandag 13 oktober een aantal Oost-Euro pese films. De cyclus wordt geopend met de vertoning van een film van de Hongaar Miklós Jancso. Donder dag 16 oktober staat 'De Vuurpaarden' van de Russi sche dissident Sergei Paradjanew op het programma. Het is het verhaal van een onmogelijke liefde tussen een boerenzoon en een koopmansdochter. Vrijdag 17 oktober wordt weer een Russische film vertoond. Dit maal 'Herfstmarathon' van Gueorgyi Danelis. Een voor Russische begrippen zeer vlotte film over een man die een wedloop met de tijd houdt om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. De films worden alle tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Vangrail Cabaret Vangrail voert morgen het stuk 'De jonge weduwe zoekt een stapelbed' ten tonele in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Het stuk gaat over een vrouw, die niet lang na de dood van haar man een éénpersoons bed koopt, want de lege plek in het lits-jumeaux werd op den duur ondraaglijk. Daarna gaat zij op zoek naar een stapelbed... Cees Rutgers is voor het grootste deel verantwoordelijk voor de tekst en de muziek. Rob Hendrikx begeleidt Vang rail op de piano. Cabaret Vangrail bestaat behalve Cees Rutgers en Rob Hendrikx uit Elsje Slats. Ruth Walter ver vult de gast- en titelrol. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen variëren van 7,50 tot 12,50 (CJP-houders en 65-plussers betalen f 7,50, terwijl in geschrevenen bij K&O 6,50 tot 14,- betalen). Kaarten zijn bij K&O aan de Oude Vest verkrijgbaar (telefoon 141141 of 141200). Cabaret Vangrail. Najaars-occasionshow De Bovag houdt morgen, vrijdag 10 en zaterdag 11 ok tober weer een najaars-occasionshow in de Leidse Groenoordhallen. Aangezien deze belangenorganisatie voor de autohandel dit jaar haar vijftigste verjaardag viert, zal er op de show een amusementsprogramma worden gepresenteerd door de gelegenheidsgrappen maker Hans Versnel. De occasionshow, waarop auto bedrijven uit Leiden en omgeving honderden gebruik te auto's te koop aanbieden, is donderdag en vrijdag 's avonds van zeven tot tien uur en zaterdag van tien tot vijf uur open. De toegang is gratis. DAaad maakt ÏÖ^evjctStOCllt Scl T oor Leiden jlDEN De Leidse ge- ienteraad maakt zaterdag november een fietstocht pr Leiden. De tocht voert si6. (9.tgS de verschillende pel)punten en projecten 1 [Leiden, chooltd ,t initiatief voor een derge- 2 fietstocht is genomen chooltéor het PvdA-raadslid W. isie. j/j der Pluijm. Hij opperde plan onlangs in een verga- fing van zijn fractie. De zal een oriënterend- Isualiserend karakter heb- I. Niet alleen knelpunten ^^pen worden aangedaan, pr ook zullen reeds gereali- rde projecten in de stad 'den aanschouwd. Snoods bezoek an Leidse rJjniversiteit In het kader van b rondreis langs een aan- I Nederlandse universitei- met het doel de Joodse iditie in Nederland levend R» houden, brengt prof. Da- ij Hartman, hoogleraar de Hebreeuwse Univer sale. ieit in Jerusalem en direc- pf. Hartman geeft morgen, (pderdag 9 oktober, een le- het theologisch insti- in de universiteit aan l Rapenburg 59 over het on- rwerp „Contemporary Je wish Philosophy". Voordat hij m in 1971 in Israel vestigde, jeerde prof. Hartman onder er aan de orthodoxe Yeshi- (Jniversity in New York en 5 hij rabbijn van orthodoxe |agogen in New York en "ntreal. [ardeniadal jraagt ^erkeers- u|rempels IDEN De bewoners i de Gardeniadal en om- 'ing hebben het Leids ge- mtebestuur dringend ver- ht verkeersdrempels aan leggen in de Gardeniadal. :ns willen zij dat er aan ■szijden van de straat altjes worden geplaatst. Gardeniadal is de zeer toegangsweg tot de in de Merenwijk. Vol- de bewoners wordt er on- J1 rantwoord hard gereden, e Gardeniadal kan zonder ijfel beschouwd worden als I van de gevaarlijkste stra- de Merenwijk", aldus de ners in een brief aan het Hds gemeentebestuur. Vol- S hen nodigt de weg uit tot l rijden, aangezien met ne het eerste stuk vrij fid is. Vooral voor de kin- in uit de buurt is de deniadal bijzonder onover- tUlf.' Een beeld van de laatste accasionshow in de Groenoordhallen. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het instituut voor natuurbescher mingseducatie (IVN) maakt zondag 12 oktober weer een natuurwandeling onder leiding van natuurgidsen. De tocht voert de deelnemers (ook niet-leden zijn welkom) over het landgoed „Huys te Warmont" en begint om twee uur op de Herenweg in Warmond. Lezing In het Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden vindt dinsdag 14 oktober de tweede lezing plaats in de serie 'Wijsheid uit het onkruid'. Er wordt een inleiding gehouden door Mia Leene die met behulp van dia's ingaat op de geneeskracht van kruiden. De lezing begint om acht uur. Pilgrim's Progress In het Evangeliecentrum aan de Zijlsingel 2 wordt dinsdag 14 oktober de film 'Pilgrim's Progress' vertoond. De film, naar het boek van John Bunyan, werd in de VS bekroond als besté christelijke film van het jaar. De filmvoorstelling begint om acht uur. 'Langsslinksewegen Marius Monkau en Rob van de Meeberg brengen mor gen in het LAK-theater aan het Levendaal een 'try out' van het stuk 'Langsslinksewegen'. Dit kritische caba ret begint 's avonds om negen uur. De angel van de scherpe tong en de humor van beide cabaretiers vor men de kern van het programma. Telefonisch reserve ren van plaatskaarten is mogelijk (van twee tot zes uur) via nummer 124890. A dover^ iden "H q BilsenS» 19.45 m 20.00 /-spel. 2xj - 'r0A J 20 Alias 19.12 pj Morgen 2°-15 EGSTGEEST Mevrouw E. Veder- 22.40 jjdt, de staatsecretaris van Volksge- ndheid heeft vanmorgen twee nieu- net 1.» en een 'wissel'pavUjoen van het ychiatrische ziekenhuis Endegeest ficieel geopend. Met de bouw van de magiviljoens 'Plataan', 'Honingraad' en 19.55 vïoemhof' is de vernieuwing van de lisvesting van Endegeest weer een 22.15 jip verder. Het bestuur van Ende est toonde zich zeer verheugd met iranoM koms* van de staatssecretaris. Het my. Ad.ït hierin een duidelijk ondersteu- in zijn verdere plannen tot 9.00^11 wbouw. léograpj nieuwe paviljoens maken deel uit van een groot plan voor vernieuwing van de huisves ting van Endegeest. Zo werd 1979 een nieuwe dagkliniek in gebruik gesteld en werd de cen trale keuken vernieuwd. Al in 1977 werd voor 40 psycho-geriatrische patiënten het 'Weidepa- viljoen' geopend. Al deze nieuwbouw is een uit vloeisel van een structuurplan dat opgesteld werd in 1976 en tot doel heeft de veelal verou derde huisvesting van Endegeest te verbeteren. Op 3 juli 1978 werd toestemming verleend door het ministerie van Volksgezondheid voor de uitvoering van de renovatieplannen van de pa viljoens Jongens en Meisies 'Voorgeest'. Om de patiënten niet al te veel overlast te bezorgen, van de nog komende werkzaamheden (de com missie Endegeest gaf onlangs toestemming voor. de bouw voor van nog een aantal paviljoens met 96 bedden) werd besloten tot de bouw van een paviljoen, dat als tijdelijke huisvesting dient. Dit is het paviljoen Honingraad en is al op 10 september in gebruik genomen door ruim 50 pupillen. In dit onderkomen wordt eind vol gend jaar de afdeling arbeidstherapie gehuis vest. De eerste paal van het nieuwbouwproject ging 11 april 1979 de grond in en de werkzaamheden werden twee maanden geleden geheel volgens het tijdschema voltooid. Vormgeving De paviljoens liggen aan weerszijden van het toekomstig medisch centrum aan de Endegees- terstraatweg. Ze bieden plaats aan drie groepen van twaalf patiënten. Twee groepen wonen op de begane grond en de derde groep van twaalf patiënten woont op de verdieping. Iedere groep heeft de beschikking over een woon- en ee- truimte, een aantal slaapruimten en de nodige sanitaire voorzieningen. De woon- en eetruim- ten zijn voorzien van open keukens. Door mid del van grote schuifdeuren is het zeer eenvou dig om in de 'buitenruimten' te komen, die plaats bieden aan allerlei recreatieve aktivitei- ten. De woon- en eetruimten op de bovenver dieping zijn bedoeld voor bewoners die een ze kere mate van zelfstandigheid hebben. De zus- terpost bevindt zich in ieder paviljoen tussen de beide wooneenheden op de begane grond. De slaapafdeling is per patiëntengroep opgebouwd uit twee vierpersoons-, één tweepersoons- en twee éénpersoonskamers. Om de gebouwen zo duidelijk mogelijk herkenbaar te maken zijn de paviljoens in verschillende kleuren uitgevoerd. Door de toepassing van lage ramen en de al ge noemde grote schuifdeuren wordt geprobeerd de openheid van de gebouwen te versterken. LEIDEN De afdeling Leiden van het FNV wil een commissie in het leven roe pen, die moet gaan inventariseren wat de gevolgen zijn van de huidige economi sche ontwikkelingen en het loon- en prijsbeleid van de regering Van Agt voor met name de mensen met de minimumin komens. Deze commissie zou moeten be- - staan uit vertegenwoordigers van de vakbond en van de politieke partijen die in de Leidse gemeenteraad zitten. Een voorstel van deze strekking heeft de bond aan de Leidse politieke partijen gdaaa. Het beleid van de regering heeft volgens het FNV tot gevolg dat demonen vrijwel op het zelfde peil blijven, maar dat de kosten van het financiële slop raken. In toenemende missie, omdat de commissies waarin de vak- levensonderhoud en de vaste lasten (huren, mate zou de vakbond te maken krijgen met bond momenteel zitting heeft, zich teveel energie, premies voor sociale voorzieningen) praktische problemen van haar leden. De zouden bezighouden met allerlei deelproble- omhoog gaan. Volgens het FNV heeft deze commissie zou moeten bezien wat de moge- men. Het FNV acht het noodzakelijk dat het ontwikkeling voor vele huishoudens tot ge- üjkheden op landelijk niveau zijn om voor rechtstreeks overleg kan voeren met de po- volg dat er moeilijkheden ontstaan. Zo zou- deze problemen een oplossing te vinden en litieke partijen binnen de gemeente Leiden, den de huurachterstanden van veel menspp ™at er op gemeentelijk niveau aan te doen waarmee het qjogelijk zal kunnen zijn een i- gemeentelijk beleid uit te stippelen. onlon Het FNV wil komen tot e De binnenplaats van het paviljoen „Plataan" met in het midden de boom waaraan het onderkomen zijn naam dankt. LEIDSE COURANT PLEIDOOI VOOR BEHOUD BRUG LEIDEN De bewoners van de Schelpenkade en omge ving voeren een actie voor de restauratie van de Jan van Goyenbrug. Deze brug vormt een verbinding tussen de Jan van Goyenkade en de Schelpenkade voor fietsers en voet gangers. Op aanraden van de afdeling openbare werken zal de brug binnenkort voor alle verkeer worden afgesloten. Uit een onderzoek zou namelijk zijn gebleken dat de brug in bij zonder slechte staat verkeert. Het is nog niet zeker of de brug gerestaureerd kan worden. Volgens een paar buurtbewoners valt het met de bouwval ligheid van de brug nogal mee. Zij hebben de brug aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en kwamen tot de conclusie dat de brug zich eigenlijk alleen in een slechte staat van onderhoud bevindt. Een speciaal in het leven geroepen actiecomitó heeft de af gelopen weken 192 handtekeningen voor restauratie van de brug verzameld. De buurtbewoners vinden dat de brug niet alleen karakteristiek voor de wijk is maar ook dat hij erg nuttig is. Vooral leerlingen van de 3 Octoberschool maken veelvuldig gebruik van de brug. LEIDEN In de Groenoordhallen wordt van donderdag 30 oktober tot en met zondag 2 november voor de derde achtereenvolgen de maal de exotische beurs 'Pasar Gambir' gehouden. Er komt een groot aantal stands met allerlei exotische produkten, veel restaurantjes en op het centrale podium een vrijwel non-stop amu sementsprogramma met bekende en oorsterse i westerse artiesten, zoals Massada, The Dolly Dots, Rob de Nijs, Samudera, Tanasé en Ber- jumpa Diri, de Indonesische zanger Rudy Wai- rata en zondagmiddag voor de kinderen Peter Grooney's hocus-pocus jeugdvariété. Er is on der meer te zien: houtsnijwerk uit Bali, batik- schilderijen, kunstnijverheid van de Filippij nen, zilveren sieraden uit Yogja en exotische kleding uit India en Pakistan. Verder een keur aan tropische vruchten en specerijen die spe ciaal voor de Pasar Gambir worden geïmpor teerd. Fietser tegen bromfietser HAZERSWOUDE Een 13- jarige fietser uit Hazerswou- de heeft gistermiddag op het fietspad langs de Rijndijk zijn been gebroken na een aanrijding met een 16-jarige bromfietser uit Koudekerk. De botsing ontstond omdat de fietser linksaf sloeg juist op het moment dat hij door de brom fietser werd ingehaald. De bromfietser liep verwondingen aan zijn arm op. Beiden zijn naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Economisch wel een wee De kleinhandel (winkel) in aard., groenten, fruit enz. van P. Herurer aan de Leliestraat 56 is opgeheven. De kleinhandel (winkel) in Oosterse ingrediënten „Tong- Penn" aan de Bachstraat 470 is opgeven. Aan het Jac. Urlusplantsoen 116 is „Me Tan", het bemidd. bij het tot stand komen van buitenlandse reizen, gevestigd. Aan de Wilgenrode 8 is het zaakadres gevestigd van „van Heiningen's Hakblokvlakke- rij-Leiden", het vlakken en hakblokken alsmede de ver koop van hakblokken aan grootverbruikers. De groothandel in niet-electr. huish. art. van Z. van Ulden- Galjaard aan de Eikenrode 26 is omgezet in een kleinhandel sonderneming. Het zaakadres van P. T. Electronics International b.v., import van en groothandel in electronische onderd. en com ponenten enz., is verplaatst van de Herengracht 14 naar de Adm. Banckertweg 22. Het cafébedrijf „Bianca Bar" aan de Beestenmarkt 4 is op geheven. De groothandel in bier, limo nades enz. van de Fa. J. M. J. Post c.v. aan de Oude Singel 70 is voortgezet door dranken groothandel Boonekamp b.v. Aan de Haarlemmerweg 56 is „De Antenne Centrale", het plaatsen van en de kleinhan del in radio- en televisieanten nes opgeheven. Het zaakadres van het „Thea terbureau Gé Heynekamp" (impressario) is verplaatst van de Haven 14 naar de Hoge Rijndijk 96b. Aan de Herenstraat 123 is het metselbedrijf Fa. Keyzer en Siera gevestigd. Het G.P.B.-Grafisch Produktie Bureau b.v. aan de Hogewoerd 72 is naar Leiderdorp ver plaatst. De amb. handel in vis „Het Havenplein" met vaste stand plaats van H. Schuchhard is verplaatst van het Havenplein naar de Hoogstraat. De vishandel van Pijnacker met vaste standplaats aan de Hoogstraat is opgeheven. Het „Leidsch Antiquariaat St. Pieter", antiquariaat in pren ten alsmede de vervaardiging van en klh. in prentenlijsten, aan de Langebrug 69 is onder de naam ,,'t Leydsch antiqua riaat" voortgezet door D. W. Kooren. Het repetitorbedrijf van Mr. Bouwman, begeleiden en repe teren van studenten, aan de Oude vest 101 is opgeheven. Aan de Wolsteeg 2-6 is in de eerder leeggekomen ruimte van de disco „Studio 246" de Chin.' Ind. mensa (cap. 150 pers.) van de stichting voor Aziatische studenten „Amicitia Mutua" gevestigd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3