Duitsers te sterk voor B-team arker 'weede tonder zenuwen pas in helft Muhammad Hi ffn ziekenhuis Egyptische bridgeheren niet tegen Zuid-Afrika Van der Zwan in basis tegen Jong West-Duitsland >ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 OKTOBER 1980 PAGINA 19 "ERLIES MET EEN PUNT BIEDT PERSPECTIEF 1 erkennet udt danï' AVIV Achteraf bleef de schade nog jodsehap.Msrkt voor Parker. De Leidse basketbal- ieg, die bij de rust van het Europese be lt: Wij 'treffen met Hapoel Ramatgan nog tegen en. onthutsende achterstand van 48-38 aan- js/18,5»k. verloor de zeer aantrekkelijke partij eindelijk met een miniem verschil: 97-96. Leidenaars hadden zelfs nog kunnen inen, maar twee aanvalsblunders zorg- i toch voor een Israëlische zege. Een re- taat dat voor Parker een prima uitgangs- it vormt voor de return die woensdag in den wordt gespeeld. B clanks de uitslag en het gegeven dat de Leid- bloeg na rust zeer sterk speelde, toch geen It vrolijke gezichten in het Parker-kamp. De lenen daarvoor waren de slechte prestaties everd in de eerste helft en de dreiging van i afgang die dan tenslotte toch werd afge- nd. Pockweg was het scherpst in zijn kritiek, verweet zijn ploeg amateuristisch te hebben landeld en sprak van falen op alle fronten. I grootste probleem waarmee Parker in de ste helft worstelde was de Israëlische zone- Kiediging. De Leidenaars wisten daar abso- jt geen raad mee. Trainer Han Wallaart: „Zo iw mijn spelers een zone-verdeling zien, gen ze bibberende handen en raken ze van jek." iuwachtig ker presenteerde zich inderdaad als een ze- achtige debutant, die meer moeite met dan met de tegenstander had. De Lei- hadden geen enkele greep op de wed- Veel balverlies, weinig aanvalsrebounds iterst matig schieten waren daar de oorza- overeind. Vooral Steve Puidokas speelde ach terin een ijzersterke partij. Niet genoeg echter om de Israëlische aanvalsmachine af te stop pen. Onder leiding van spelbepaler Avigdor Moscovitch en de met scherp schietende Or Go- 'ren, Neal Walk en Steve Kaplan werden de Leidenaars constant met een groot verschil in diepte geconfronteerd. Een verschil dat gemid deld tien punten bedroeg, maar ook een keer tot zestien punten reikte. Met veel pijn en moeite hield Parker de schade tot aan de rust beperkt tot tien punten: 48-38. In de tweede helft begon Parker sterk, maar opnieuw maakten de Leidenaars fouten. Het verschil liep op naar twaalf punten. Langzaam aan echter kreeg Parker echter wat meer greep op de wedstrijd, daarbij geholpen door de Israë lische coach Moshe Orgad, die zijn ploeg op droeg man to man te gaan spelen. Tony Parker raakte bijzonder op dreef en begon, evenals Mitchell Plaat, opgelucht met groot zelfvertrou wen voor punten te zorgen. Langzaam kroop de Leidse ploeg dichterbij en Ramatgan begon ter rein te verliezen. De aansluiting kwam van Jim Woudstra, die in de doodstille hal, (gevuld met maar 2000 mensen), voor 91-92 zorgde. Ramat gan was van slag af, Goren bewees dat door twee vrije worpen te missen. Bij een stand van 93-96 in het voordeel van Parker leek met nog één minuut te spelen de Leidse zege nabij. Twee keer balverlies waren er de oorzaak van dat Ramatgan uiteindelijk toch nog de volle winst pakte. Scores: Parker: Tony Parker 4 punten, Mitchell Plaat 20 punten, Jim Woudstra: 18 punten, Ron Kruidhof en Steve Pidokas beiden 12 punten. Scores Ramatgan: Goren 24 punten, Walk 18 punten, Kaplan 17 punten. KEES VAN HERPEN Mitchell Plaat zorgde er mede voor dat Leiden dicht bij Hapoel kwam. VENLO Ger Blok heeft gisteren de opstelling be kend gemaakt van Jong Oranje, dat vanavond in Mönchengladbach aantreedt tegen het Westduitse elftal van spelers onder de 21 jaar. Van de drie in de selectie op genomen spelers van AZ *67 zijn er twee in het basisteam opgesteld: Ronald Weijsters en Richard van der Meer. Verder nam trainer Ger Blok twee spelers van FC Twente (Jol en Otto) en twee Utrechters (Carbo en Adelaar) in zijn elftal op. De opstelling is: Erwin Metgod (Haarlem): Arie van der Zwan (Den Haag), Martin Jol (Twente), Heini Otto (Twente), Richard van der Meer (AZ); Ronald Weijs ters (AZ), Jacques Troost (Fey- enoord), Frans Adelaar (Utrecht); Jurry Koolhof (Vi tesse), Willy Carbo (Utrecht) en Ruud Kaiser (Antwerp). Reserves: Marcel Adam (MVV), Anton Lokhoff (NAC), Willy Janssen (PSV) en Hans de Koning (AZ). De magere prestaties van het Italiaanse elftal in eigen land tijdens het eindtoernooi om het Europese voetbalkam pioenschap in juni hebben Enzo Bearzot er niet toe ge bracht zijn selectie drastisch te verjongen. Voor het duel tegen en in Luxemburg (voor Italië zaterdag het eerste optreden in groep 5 van de kwalificatie- ronde voor het WK-eindtoer- nooi in 1982) deed de bejaarde bondscoach opnieuw een be roep op de veteranen Zoff, Causio en Bettega. Levski Spartak Sofia, de te genstander van AZ '67 in de tweede ronde van het UEFA- bekertoernooi, heeft in de Bul gaarse competitie gelijk ge speeld (22) tegen stadgenoot CSKA. Na negen speeldagen bezet Levski de vijfde plaats met tien punten. Koploper is CSKA. Ter voorbereiding op het ko mende duel tegen Ierland voor de kwalificatieronde van het WK-eindtoernooi oefende het Belgische nationale elftal gis teravond in Brussel tegen Ein- tracht Frankfurt. De Belgen wonnen na een ruststand van 11 met 42. Er waren 2000 toeschouwers in het Heizelsta- dion. Voor de eerste divisie werden gisteravond in Engeland vier competitiewedstrijden ge speeld. De uitslagen zijn. Brighton and Hove Albion Everton 13; Birmingham Arsenal 31; Liverpool Middlesbrough 42; Sout hamptonWolverhampton 4—2. Arie van der Zwan phammad All rarmer ihaardl^ hoi )i •voorrirt a -w Iti IS ANGELES Muhammad Ali is maandag in een zie- ïhuis opgenomen voor een uitgebreid medisch onderzoek, drievoudige ex-wereldkampioen boksen in het zw aar ge le ht leed vorige weck vrijdag een zware nederlaag in het -elgevecht tegen zijn voormalige trainingspartner Larry times. De ongelijke strijd werd na tien ronden beëindigd, het ziekenhuis van de Californische universiteit werd Ali's ieke toestand „bevredigend" genoemd. De 38-jarige bokser liet na enige uren het hospitaal weer. zijn bezoek aan het ziekenhuis gaf de Muhammad Ali Sports een verklaring uit, waaruit bleek dat de nederlaag van Ali en Holmes toegeschreven dient te worden aan overmatig ge lik van thyroxine. In de maanden voorafgaande aan het ge- :ht slikte Ali flinke doses van dit schildklierhormonenprepa- t om zijn overtollige kilo's lichaamsgewicht in versneld tem- kwijt te raken. De drievoudige wereldkampioen vermagerde vijf maanden dan ook ruim dertig kilo. lockeyers tegen Australië p veld Klein Zwiterland ISTELVEEN Het Nederlands hockeyelftal speelt deze ik drie wedstrijden tegen Australië. Morgen is het veld in de Haagse club Klein Zwitserland om 19.30 uur het rijdtoneel en zaterdag en zondag speelt Oranje respectie- ilijk in Venlo en Amstelveen, selectie van bondscoach Wim van Heumen ziet er als volgt Pierre Hermans, Bob Jan Hillen (beiden Amsterdam), Cees- n Diepeveen, Theodoor Doyer (beiden Bloemendaal), Maarten ti Grimbergen, Ties Kruize, Tim Steens, Joost Claushuis (allen -KZ), Job.van der Have, Wouter Leefers (beiden HGC), Arno tl Hartog (Oranje Zwart), Paul Leopold (Laren), Erik Pierik attem) en Paul Litjens (Kampong). gfrand Prix eind augustus RIJS Twee dagen na beëindiging van het formule I- fcoen heeft de Internationale Automobiel federatie ISA) de kalender vrijgegeven voor het volgende seizoen. 1981 worden er 15 races gehouden, die meetellen voor het Teldkampioenschap. idvoort is de twaalfde in de serie. De coureurs komen op 30 itus op het duinencircuit in actie. De strijd begint op 25 ja- met de race om de grote prijs van Argentinië en eindigt op oktober op Watkins Glen in de Verenigde Staten. ORANJE MOET HET VAN WERKEN HEBBEN KERKRADE Het Nederlands B-team heeft gisteravond tegen West-Duitsland B (1-2) een aanwijzing gegeven in welke rich ting gezocht moet worden om in de toe komst het succes enigszins terug te halen. De oplossing bleek eenvoudig: keihard wer ken. Met knokken heeft de formatie van trainer Rob Baan tegen de Westduitsers een enigszins redelijk resultaat bewerkstelligd. Dit is het eerste positieve punt van een week, waarin beide naties elkaar nog twee maal zullen ontmoeten op het voetbalveld. Derhalve een belangrijke periode voor de tech nische staf in Zeist, waarvan bondscoach Jan Zwartkruis met het zweet in de handen de re sultaten op zich af laat komen, omdat die wel eens bepalend kunnen zijn voor zijn toekomst en die van het Nederlandse voetbal. Kritiek, zoals die de laatste tijd op Jan Zwartkruis af komt, verstomt immers meestal bij winst. Wat dat betreft heeft zijn Westduitse collega Jupp Derwall, nog ongeslagen als bondscoach en ook in Kerkrade aanwezig, het heel wat gemakke lijker. i Dat gold ook voor de formatie van zijn A- en B- team, waarvan de opstellingen een week gele den reeds bekend waren. Bij Oranje werd de definitieve selectie van het A-team gisteravond pas officieel. Pierre Vermeulen en Martin Vreijsen mogen zich in Zeist melden. Evenals mogelijk André van Gerwen. De doelman van FC Twente stond eigenlijk reserve bij het B- team. Maar na twintig minuten moest Joop Hiele met een dikke knie geblesseerd afhaken, waardoor ook zijn plaats op de reservebank za terdag in Eindhoven in het gedrang komt. Twee keer In die korte tijd moest de doelman van Feye- noord wel twee keer capituleren bij een schot van Karl Allgöwer, die door Jupp Derwall bij de A-selectie is gevoegd en een kopbal van Bernd Klotz. Zo kwamen de Westduitsers op een uiterst vlotte manier aan een voorsprong, die vlak voor de rust dank zij een treffer van Cees Schapendonk als gevolg van een misver- Luuk Balkestein passeert doelman Koltka, maar de bal gaat naast het doel. stand tussen Sabarowscy en de falende doelman Koitka nog enigszins in gevaar kwam. Het B-team heeft overigens onder moeilijke omstandigheden zijn werk moeten doen. Pierre Vermeulen (in de rust) en Martin Vreijsen (vlak na de pauze) mochten vroegtijdig gaan douchen, omdat Zwartkruis hun optreden in Kerkrade voldoende vond en beiden aan de Oranjeselectie toevoegde. Op die manier heeft het organiseren van B-interlands trouwens wei nig waarde. Wanneer de bondscoach drie dagen voor zijn A-interland nog niet weet welke spe lers nu wel of niet geschikt zijn voor zijn for matie, wordt de bedoeling van B-interlands im mers duidelijk ondergraven. Bovendien heeft de selectie slechts één keer kunnen trainen. In dat licht bezien vond trai ner Rob Baan het een goed resultaat: „De doel punten zijn gevallen door organisatiefouten. Die kun je er met één training niet uithalen. We hebben de Westduitsers in de tweede helft voortdurend onder druk gehouden, zonder dat zij vanuit de diepte gevaarlijk konden worden. Daarom hadden we meer verdiend". Dat laatste moet dan voornamelijk op basis van de inzet worden opgevat. Daarbij kwam het Oranjeteam, waarin Johnny Dusbaba verdien stelijk als voorstopper optrad, goed weg in de eerste helft toen de Luxemburgse arbiter Jean Koster een handsbal van Molenaar in het straf schopgebied niet wenste te bestraffen Druk Na de pauze ontstond inderdaad de druk op het Westduitse doel. Vermeulen en later Vreijsen werden vervangen door respectievelijk Michel Valke en Bud Broeken. Valke, die in eerste in stantie wegens vormverlies aan de kant was ge laten, startte wat al te ambitieus. Na twee over tredingen achter elkaar ontving hij van Koster de gele kaart. Een enigszins overtrokken daad van de Luxemburger, die in dat opzicht de Westduit sers ontzag. Het Nederlands team bleef jagen op de gelijkmaker. Maar het vernuft op het mid denveld (Arntz, Marijnissen, Ehlen) ontbrak om de Westduitse defensie open te breken. Dusbaba was er met een kopbal nog het dichtst bij. En ook Schapendonk kreeg op drie meter van invaller-doelman Roleder een kans. maar hij mikte verkeerd. Daarna zakte het peil naar een bedenkelijk niveau en ging het spel vervol gens als de bekende nachtkaars uit. HENK WAGEMAN scoreverloop: 8. Allgöwer 0-1; 11. Klotz 0-2; 43. Schapendonk 1-2; scheidsrechter: Koster(Lux); toeschouwers: 5500. NEDERLAND: Hiele(Van Gerwen); Mole naar, Balkestein, Dusbaba, Zondervan; Arntz, Marijnissen, Ehlen; Vreijsen(Brocken), Scha pendonk. Vermeulen(Valke). WEST-DUITSLAND: Koitka(Roleder); Mar tin, Hannes, Dusek, Saboroswki; Dremmler, Ei- lenfeldt(Kanters), Allgöwer; Thomas Allofs, Klotz, Vóller. VALKENBURG Het he- renteam van Egypte heeft gisteravond geweigerd in de 27e ronde van de bridge- Olympiade te Valkenburg uit te komen tegen Zuid-A- frika. De Egyptische bridgers had den voor het begin van het toernooi verklaard op politie ke gronden niet te spelen te gen de Zuidafrikaanse colle ga's. Suriname heeft dezelfde bezwaren en zal vandaag eveneens weigeren tegenover de Zuidafrikaanse bridgers aan tafel Dlaats te nemen. een schorsing van drie jaar. Bovendien zullen zowel Egyp te als Suriname de Olympiade in Valkenburg niet mogen af maken. De uitslagen van beide landen komen te vervallen. Zuid-Afrika wordt tot twee maal toe voorlopig twaalf pun ten toegekend. Het Nederlandse herenteam zakte door twee forse nederla gen (20-minus 2 tegen Enge land en 16-4 tegen Brazilië) te rug naar de derde plaats. De eerdere overwinning met 16-4 op IJsland werd daardoor ge volgd door louter negatieve re sultaten. Bij de dames lijkt de fut er thans een beetje uit. Te gen Zweden werd slechts een magere zege van 12-8 geboekt en van Nieuw Zeeland verloor men kansloos met 16-4. De af stand tot de koplopers is hier door bijna onoverbrugbaar ge worden. TEL AVIV Tom Okker j heeft gisteren de eerste ronde van het Grand-Prix tennis- toernooi van Tel Aviv over- i leefd. Okker versloeg de Zweed Stefan Stefansson in I twee sets: 6-1, 6-1. LONDEN De Nederlandse springruiter Johan Heins heeft gisteravond met het paard Larramy het hoofdnummer van het internationale con cours hippique van Londen gewonnen. Resultaten Hilversum HILVERSUM - De resulta- 1000.50. ten van de gisteravond in Hilversum gehouden koer sen zijn: er) 1.17.8, 2. Prizefighter. 3. Pyreus Berkenhof. Winn. 1.20 pl. 1.20 2.10, kopp. 3.20. Niet gestart: Paarl D. prlns hazelaarprijs (Tweede afdeling 2000 tn): 1. Rosa- munda (J. Scheffer) 1.23.6. 2. Prince du Reve, 3. Rilana Special. Winn. 6.90 pl. 2.40 4.80 1.90, kopp. 62.20 trio perfect wilkes prijs (2000 m): 1. Teatske (M. Smit) 1,22.9. 2. Speedy Christina; 3. Romanus Nor ton. Winn. 6.30, pl. 2.20 1.60 7.30, pourqouiprijs (1609 m): 1 Or- low Eberhof, (A.M.M. Cremers) 1.20.4, Poesjkin. 3. Pretty Boy. Winn. pyreus berkenhofprijs (2440 m): 1. Norman Dakota (W. Porsius) 1.23.6. 2. Speed Westlandia. 3. Ofraja Majo. Winn. 3.50, pl. 1.20 1.10 1.90, kopp 3.50. Rumelaar (W Steur) 1.24.9, 2. ja van Willy, 3. Nico Maaldrift, nn. 2.20 pl. 1 80 1.90 2.20, kopp 3.2. 2. Kaballui lard Winn. 29.61 292.70, trio 22.503,-. 70. NL record prijs der zesjari gen (1600 m): 1. Pourqoi (L. Doop- Osse- pl. 8.50 4.80 4.90, kopp. 292.70. trio 22.503.-. paranohprijs (2440 m): 1. Turner (P.M. Smit) 1.25.6, 2. Titan .3. Tilly Again Winn. 2.30. Shilling. pl. 1.30 2.90 2 50. kopp. 19 60. Sportwereld GRONINGEN Ger Ligte- rink en Jan Hein Donner zijn in de tweede partij van de driekamp voor een plaats in de Nederlandse schaakploeg voor de olympiade remise, overeen gekomen. HULST Henk de Jonge heeft gisteravond de laatste wielerwegwedstrijd voor ama teurs gewonnen. DEN HAAG Jo Maas heeft een wielercontract voor een jaar bij TI Raleigh getekend. Maas reed enige jaren in bui tenlandse dienst. LONDEN Het Britse minis terie van Binnenlandse Zaken heeft het Tsjechoslowaakse kunstrijduo Anna Pisanka/Jiri Musil een verblijfsvergunning voor zes maanden gegeven. LONDEN Het Engels voet balelftal zal het 15 oktober te gen Roemenië, voor de voor ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap, zonder vijf gelouterde vedetten moe ten doen. Francis, Anderson, Brooking, Wilkins en Keegan zijn geblesseerd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19